Wijziging Dienst. Een partij Huisraad, Een Winkelopstand, V!issingen,MiddelburgenRotterdam. ADVERTENTIE!!. „Exc el si op", Concert Hotel „SCHRAVER", Van Zierikzee: 4 Gem. 180 Roeden TARWE, Battings, Achter- en Vlotdelen, In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen door de politie op het terrein van de fabriek «De Bruinvisch", staande in het Westzijder veld, gesurveilleerd werd, mocht het gelukken de hand op de dieven te leggen. Het bleken te zijn twee knechts van de firma, die reeds 10 en 11 jaar bij haar in dienst waren. Van het gestolen hout is te Koog a. d. Zaan bijna een geheel huis opgetrokken. De N. R. Ct. verneemt, dat aan den heer H. J. M. Schoo, arts te Krommenie den bekenden onderzoeker van de malaria door de Regeering het voorstel gedaan is, eene reis te maken naar Suriname, ter bestrijding van de malaria bij den aanleg van spoorwegen aldaar. Zonderlinge bemanningen. Op de vraag, welke de oudste bemanning was, die ooit de zee bevoer, zullen misschien sommigen antwoorden de bemanning van de «Vliegende Hollander". Maar als men zulke spooken- geschiedenissen er buiten laat, dan is het de bemanning van het schip «William Crow", uit Yarmouth, dat drie jaren geleden bij Hartlepool verging. Van de vier mannen daar aau boord was de jonge to 68 jaren oud en de daaropvolgende 69 die twee deden dienst in den maat. De kapitein was 70 en de «kajuitsjongen" 72 jaren oud. Dat herinnert aan het bemannen van de schepen, waarmede Lord Anson in 1740 zijn vermaarde reis rondom de wereld ondernam. Voor dat doel werden 500 invaliden bijeen geroepen en toen Anson bezwaar daartegen maakte, vertelden hem de heeren van de Admiraliteit, dat zij die lieden «de meest geschikte mannen" achtten om bij deze gelegenheid dienst te doen. Maar van de mannen zei ven dachten velen er blijkbaar anders over. Van de 500, die naar Portsmouth werden gebracht, kwamen er slechts 259 op het eskader. Want, zegt de beschrijver van Ansons tochtallendie hunne leden tot hun dienst hadden en sterk genoeg waren, liepen weg en alleen zij, die letterlijk invaliden waren, bleven over. De meesten telden 00 jaren en sommigen waren boven de 70. Op sommige Engelsche koopvaardijschepen doen mannen dienst, die bijna even hulp behoevend zija als Ansons schepelingen, ofschoon op andere wijze. Zoo bleek onlangs bij een onderzoek om trent het vergaan van een Engelsche bark, dat de stuurman op dat schip een vreemde ling was, die volstrekt geen Engelsch verstond en met wien niemand aan boord in zijn moedertaal, Spaansch, kon spreken. De man zelf was niet in staat voor de rechtbank het verschil tusschen bakboord en stuurboord te verklaren. Nog erger dan zulk een stuurman is een geheele bemanning van blinden aan boord. Daarvan wordt verhaald door Buxton, den grooten pvaraar tegen de slavernij. Het was de bemanning van een slavenschip. De mannen werden allen met een oogziekte besmet door hunne levende koopwaar en het schip dreef hulpeloos rond op den Atlantischen Oceaan, totdat het toevallig door een ander schip gevonden en geholpen werd. Een zonderlinge bemanning van anderen aard was die van een Turksch korvet, dat onlangs te Kiel lag om gerepareerd te worden. De Turken hadden weldra geen geld en geen krediet meer, en daar hunne Regeering maar geen geld overzond, verpandden zij alles wat verpandbaar was van het schip, om de noodige levensmiddelen te kunnen koopen. Maar ook dat geraakte op en zij liepen gevaar van gebrek om te komen, toen er eindelijk, door diplomatieke tusschenkomst, geld voor hen kwam uit Constantinopel. Een «bemanning" van vrouwen bracht onlangs bet Turksche stoomsobip «Zora" (een schip van 3000 ton) van AJexandreite naar Philadelphia en ook op de Britsche kusten hebben schepen gevaren met vrouwen bemand. Daar voer o. a. een oude brik heen en weder over de Iersche Zee, tot de wet op koopvaardijschepen een eind daaraan maakte. Het schip was de eenige broodwinning van een paar bedaagde zusters, die met andere vrouwelijke hulp er mcê voeren van de eene haven naar de andere. Zij kweekten, naar men verhaalt, een moestuin op het achterdek en hielden een soort van hoenderpark onder het voorkasteel. Boeren op de Bermuda-eilanden. Eon koerier, te New-York van de Bermuda eilanden aangekomen, doet vreeselijke ver halen over de behandeling der Boeren, die daar nog krijgsgevangen zijndoor de Engelschen. Deze Boeren hebben nog steeds geweigerd de acte van onderwerping en trouw aan den koning te teekenen. Zij weigerden ook nog te gelooveD, dat hun leiders zich hebben overgegeven. «Breng ons naar Zuid-Afrika", zeggen zij, »en als ons daar bewezen wordt, dat onze leiders hebben geteekend, zullen wij het ook doen". Maar in plaats van aan dezen wensch te voldoeD, hebben de Engelschen de Boeren eenvoudig uit de kampen gejaagd, waarin ze onderhouden werden, en hen uitgenoodigd hun fortuin op de Bermuda-eilanden, waar geen enkel middel van bestaan wordt gevonden, te zoeken. Als honden zwerven ze daar nu rond, bijna ongekleed en geheel uitgeput. Dus meldt de Petit Bleu. - Grappige ontknooping. De strenge, alles scherp onderzoekende Duitsche Minister Budde zat verleden week op een inspectie reis in een spoorcoupé le klasse. Een medereiziger permitteerde zich de vrjjheid, ondanks het gebod «niet rooken", voor de oogen van den verbaasden minister een sigaar aan te steken. De minister maakte hem kort en scherp opmerkzaam, dat in een le klasse-coupé het rooken slechts is toegestaan, wanneer geen der medereizigers daartegen bezwaar heeft. De reiziger gaf met een luchtige hand beweging te kennen, dat hij van de opmerking notitie genomen had en rookte rustig verder. Toen de sigaar opgerookt was, nam bij onmiddellijk een tweede en stak die aan. De minister wist zijn ergernis niet langer te verkroppen. Ik sta er beslist op, zeide bij, dat de voorschriften der spoorwegdirectie strikt worden nagekomen. Ik ben minister Budde; hier is mijn kaartje. De ander, geheel niet verbouwereerd, trok minaohtend zijn bovenlip op, stak het naam kaartje van den minister in zijn zak en ging door met rooken. Bij het volgend station stapte hij uit, zonder den minister ook maar mot een blik te verwaardigen. Nu steeg des ministers verontwaardiging toch ten toppunt. Hij wenkte den stationschef, die hem persoonlijk niet kende, maar aan 's ministers bevelend optreden wel gelooven wilde, dat bij een hoog spoorwegambtenaar was, en beval kort: «ga dien reiziger na en vraag hem zijn naam De reiziger was intusschen reeds den hoek om, toen do stationschef hem achterhaalde. «Mijn naam?" zei hij koel en hoog voornaam, «hier is mijn kaartje". En hij gaf het naamkaartje van den minister, dat hij pas te voren in den zak gestoken had. De stationschef las 's ministers naam, werd verlegen, maakte duizend verontschuldigingen tegen den reiziger en keerde tot den echten minister terug met de opmerking: «Ja myn heer, daar zal wel weinig aan to doen zijn, 't was Zijne Excellentie de minister zelf". Uit de Dierenwereld. Yink en kanarie. George Henschel!, te Kensington, deelt in Nature het volgende merkwaardige feit mede: Dat men een vink kan leeren een geheele melodie te zingen als een volleerd musicus, weet iedereen. Ook is het een feit, hoewel misschien minder algemeen bekend, dat een kanarie, die in een aangrenzende kamer wordt gehangen zóó, dat zij de vink kan hooren, geheel uit zichzelf, d. w. z. zonder daarin geoefend te wordende melodie overneemt en die ten slotte even uitstekend zingt. Maar eene ervaring, die ik had tijdens een bezoek, dat ik onlangs aan mijne zuster mevrouw prof. Grosse te Brunswijk bracht, vond mijn vriend prof. Hubrecht te Utrecht, aan wien ik het geval vertelde, zóó hoogst opmerkelijk, dat ik besloot het aan de lezers van Nature meé te deeleD. Mijne zuster dan bezit een ouden vink, die onder meer andere wijsjes, ook zeer fraai het «God save the King" zingt en het zelfs nu en dan met eenige trillers van eigen vinding opsiert. Eerst was die vink de eenige vogel in |het huis, tot nu toe ongeveer een jaar geleden mijo zuster een kanarie cadeau kreeg, een ongeoefende zanger, die het spreekwoord toepaste: «Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is". De kooitjes van beide vogeltjes hingen in twee aangrenzende kamers. Aanvankelijk zweeg de een alB de ander zong, maar spoedig bemerkte men, dat de kanarie bezig was den vink na te volgen en daarin allengs meer bedreven werd, tot na ongeveer een jaar de vogel het volkslied volkomen meester was en geheel op eigen gelegenheid kon zingen. Maar, zooals ik {reeds opmerkte, daarin ligt nog Diete buitengewoons. Wat ik echter nu ga vertellen, kwam mij zoo verwonderlijk voor, dat ik het zelf niet geloofd zou hobben, als ik het niet met eigen ooren niet ééns, maar wel een dozijn keeren in de weinige dagen van mijn bezoek had gehoord. Als de vink, wat soms gebeurde, na de eerste helft van de melodie, wat langer ophield met zingen dan de rythmus toeliet, nam de kanarie de melodie over waar de vink die had gestaakt en bracht het lied keurig netjes ten einde. Heeft soms een onzer lezers of lezeressen een dergelijke ondervinding opgedaan als de heer Henschel]? Waarom worden spinnekoppen in huis, op 'terf en in de stallen bestookt, hoewel ze honderden vliegen vangen, die het u en uw vee lastig maken? Waarom de koekoek met geweer verjaagd en gedood, wienB beste voedsel bestaat uit langharige rupsen Waarom met den voet den krekel getrapt, die in uw tuin loopt en daar oorlog voert tegen vraat zuchtige rupsen, slakken en meikevers? Waarom worden de aardige en zeer nuttige pimpel meezen gedood; ze zijn toob zonder eenigen twijfel de grootste vijanden der duizendpooten en wespen? Waarom uw hagel en kruit verschoten aan de spreeuwen, die hun leven lang de insecten-eieren oppeuzelen, uw beesten van ongedierte zuiveren en in den broeitijd honderde schadelijke rupsen verslinden? Waarom de meezen in strikken gevangeD, hoewel elk van deze driemaal 'sjaars nestelt en elk paartje ongeveer 12000 wormen en insecten aan zijn jongen geeft? Waarom de zonnekevers gedood, die zich met de bouw- luizen spijzigen? Waarom de pad vervolgd en dikwijls afschuwelijk vermoord, die zooveel slakken, mieren en keldermotten als een lekkernij gebruikt? Waarom de vleermuizen niet gespaard, die toch leven van aardwormen? Waarom omdat de meeste menschen niet verder kijken dan hun neus lang is en ook omdat zij het leven van genoemde dieren niet kennen. Ingezonden Stokken. Aan den heer WITTE IIAGE, Wissenkerke. Amice Tot mijn genoegen las ik weer eens een raadsverslag, Cortgene betreffende, doch niet tot mijn genoegen is het, dat jij zoo'u verslag levert, wantzie je, die puntjes daar achter „want" enz., neem ine niet kwalijk, m'n jongen, die puntjes durf jij wel eens niet op de i zetten, en dat 's leelijk van je, teer leelijk, of denk je, dat ik geloof, dat er niet meer kan gezegd worden van zoo'n vergadering Bah! je vergoelijkt alle9 te veel, m'n vriend, en je kiest geen partij; da'sjou ongeluk en dat besef je nietneem het van me aan, dat het niet opgaat om twee heeren te willen dienen, want dat gaat niet, en toch, heel je leven heb je er naar getracht met een gevolg zooals jou wel 't beste bekend tal zijn. Zeg 'ereis, waarom doe je dat tooh, waarom ben je zoo verblind I Nu denk je b. v. al een heel stukje uit gehaald te bebben.metdie werkmans-vereeniging „Hulp in nood", en 'tis nu uw vaste overtuiging, dat, wanneer ds. Smelt 'n paar uur langer had aangehouden, hij je zou hebben overgehaald om je schaapjes christelijk te doen worden, en waar was je dan gebleven met vrienden, zoo als ik ben, en zoo als je er zooveel bebt? Ik zie je nog eens lidmaat worden van de Ned. Herv. Kerk, daartoe in een onbewaakt oogenblik overgehaald, en zie je dan eenige maanden later met het kerkzakje rondgaan, zenuwachtig, beroerd, miserabel, maar toch trachten je zoogenaamde onchristelijke vrienden met 'n kluitje, wat je geloof betreft, in 't riet te sturen. Voor zoo iets ben je in staat Witte, en dat 's akelig, ik wil je in gemoede waarschuwen om het zoover niet te laten komen, en nu zul je wel vragen bij je zelf waarom ik daar voor nu waarschuw, och dat zal ik je even zeggen, dat komt door je verslag van den gemeenteraad te Cortgene; daar staat o.a. in, aat door den wethouder Moerland zou voor- festeld zijn om de kermis des Zaterdags om 2 ure te doen eindigen, maar kerel, dat kan de heer Moerland toch niet gezegd hebben 11 Waarom lieg je zoo? Of zou je denken dat ik den heer Moerland niet keDof zou je van meening zijn, dat ik zou denken, dat jij hem ook niet kent? Hoe dom toch van je. Neen, neeneen man als de heer M.die zich altijd nog geïntresseerd heeft voor alles wat herberg is, kan zoo iets niet zeggen; overlegt dat alles eens anders en noem er een ander voor, die die woorden kan gesproken hebben. En nu moet ik eindigen met het verzoek, dat je over mijn sohrijven je niet te zenuw achtig moet maken, want het is mijn voornemen om je, wat Noord-Beveland betreft, 'n beetje te helpen, waar jij in tekort sohiet, en ik geef ie de verzekering, wanneer meneer Friinkel iet ten minste wil, dat ik ie steeds op al je tekortkomingen zal wijzen, doch levens je ook hulde zal doen, wanneer jij hulde doet aan de waarheid. Verblijve met groeten uw vriend, Meneer LICHT. ZIKB1KZEE. tijd van hoogwater en van laaowater. Juli-Aug. Maani- onderdoin. H. W. L. W. u. m. u. m. 29. 6 voorm. nam. 6.12 G.23 11.29 30. 7 voorm. 6.55 0. 0 nam. 7. 5 0.22 31. V. 7,34 v. voorm. nam. 7.38 7.48 0.53 4.18 i. 9 voorm. 8.26 1.51 nam. 8.49 2.25 2. Z. 10 voorm. 9 34 2.55 nam. 10. 3 3.38 3. ii voorm. 10.49 4.11 nam. 11.23 4.57 4-, 12 voorm. 5.27 nam. 0. 2 6. 5 5. 13 voorm. 0 32 6.26 nam. 059 6.57 Tijd van H. W. te Dordrecht 3,15 uur later. L. W. 5,30 MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 27 Juli. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 252 koeien, 5 nuchtere kalveren, 30 vette varkens en 575 biggen. Het ruim bezoek van vele kooplieden zoowel buiten- als binnenlandscbe werkte een vlugge omzet met stugge prijzen ten zeerste in de band. In kalfvee ging veel om, doch ook melkkoeion vonden veel aftrek. Overigens bad de markt een kalm verloop. Biggen werden zelfs lager verkocht. Vette varkens iets kooger. Men besteedde voor: Zwaro kalf koeien f 230 k f 270, melkkoeien f 170 k f 220, kalfvaarzen f 160 k f 230, guiste vaarzen f 120 A f140, 1\-jarige ossen f 170 f 240, 1,1-jarige ossen f 130 f 1(50, pinken f 100 k "f 120, graskalveren f 40 k f 80, nuchtere kalveren f 12 f 16, vette varkens f 0,17 A f 0,21 per A K.G., biggen f 6 k f 10. Rotterdam, 28 Juli. Op de veemarkt waren aangevoerd 8 paarden, 1 ezel, 991 magere- en 597 vette runderen, 158 vette-, 90 nuchtere- en 89 graskalveren, 539 varkens, 186 biggen. Koeien en osson 26 tot 36 ct., stioren 26 tot 34 ct., kalveren 37 tot 46 ct., varkens 18 tot 20$ ct. per K G. Melkkoeien f 140 k f 295, kalf koeien f 185 k i 290, stieren f 65 f 185, pinken f 55 f 120, graskalveren f 22,50 a f 55, vaarzen f 75 k f 180, alles mager vee; biggen f 8,50 k f 19, paarden f 55 k f 135. Nuchtere kalveren, fok- f 14 k f 23, slacht- f 7,50 k f 12,50. Handel in runderen traag; alleen prima spoelingvee was goed te plaatsen tot 3 k 4 ct. boven noteering. Vette kalveren met matigen omzet. Gras-, fok- en nuchtere kalveren met kleinen aanvoer. Melk- en kalf koeien werden goed verkocht. Ook mager vee bracht hooge pryzen op. STOOHBOOTDIENST JuliAugustus. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsoh e tgd. Dond. 30 Vrijdag 31 Z&terd. 1 Maand. 3 Dinsdag 4 Woens. 5 'sra. 7,30 7,30 7,30 7,30 7.30 7,30 'am. 8,45 8,45 8.45 8,45 8,45 8,45 's m. 9, 9,— 9,30 9,30 9,30 9,30 Vrijdag 31 Juli aanst. hoopt onze geliefde EchtgenooteMoederBehuwd- en Grootmoeder CATHARINA ENGELVAART- Haqe, haren 70sten Geboortedag te herdenken. Sint-Maartensdijk. A. ENGELVAART, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op den 2den Augustus aanst., hoopt mijo geachte Vrouw en onze dierbare Moeder en Grootmoeder, haar 70sten Geboorte dag te herdenken. Poortvliet, 2 Augustus 1903. F. BOLIER. Rotterdam. J. BOLIER. Getrouwd NICOLAA8 LEEUWE Nz. CORNELIA H. K. POLAK, diemede namens wederzijdsche Familie dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Zierikzee, 29 Juli 1903. Getrouwd SAMUEL VAN DEN HOUTEN Lz. en ELIZABETH L. QUANT Jd., die, tevens namens wederzijdsche Familie, hun' dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk onder vonden. Zierikzee, 29 Juli 1903. Heden overleed zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot Cent Verspoor, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Bruinjsse, 26 Juli 1903. Wed. C. VER8POOR—Padmos. Heden overleed plotselingtot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der Stervendenonze geliefde EchtgenootVaderBehuwd- en Grootvader Lanwren8 Johannes Lokker, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Zierikzee, 28 Jali 1903. Uit aller naam, Wed. L. J. LOKKER, geb. Willemsen. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat onze Zuster Mej. J. y. d. Linde, geb. Marina van der Sluijs, den 10 Juli 1903, io den ouderdom van ruim 58 jaar te Muskioon (Michigan), is overleden. Zierikzee, 28 Juli 1903. W. DOUW. CORNELIA DOUW-v. d. Sluijs. MAATJE VAN DER SLUIJS. Voor de vele blijken van belang stelling, op den 28 dezer ondervonden, betuigt ondergeteekende zijnen hartelijken dank. Zierikzee. F. W. LOEWER. Ondergeteekende betuigt, mede namens hare Kinderen, haren hartelijken dank voor de vele belangstelling, ontvangen op haar negentigsten Jaardag. Stavenisse, 30 Juli 1903. Wed. M. LUIJK. t Ondergeteekende betuigt bij deze zijn' hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij zijno benoeming tot Dijkbaas van het Waterschap Schouwen. Rilland-Bath, Juli 1903. P. M. v. d. BROECKE. TH©o v. Bupen, Tandarts, Bergen-op-Zopm, Hoogstraat I 317. DAGELIJKS CONSULT. Vereeniging tot veredeling van Zangvogels en Pluimvee in Schouwen—Duiveland. Algemeene Vergadering op Vrijdag 31 Juli, 's avonds 8 uur, in de Sociëteit «Concordia". Punten van behandeling: Verslag Tentoonstelling. Uitreiking Medailles. HET BESTUUR. te Brouwershaven, in den Toin van bet door de Muziek-Yereeniging «Amicitia" te Steenbergen op a.S. Zondag, 9 Aug., bij gunstig wéér. Aanvang 1ste gedeelte bij aankomst van de Tram, des namiddags 3 ure. 2e gedeelte bij aankomst der tram te balf 6 ure. Elntrée as cent, Dinsdag 4 Aug. 's morg. 7 uur, in plaats van 8.30, De Notaris H. J. VAN NOU- HUYS te Zierikzee zal, Vrijdag 31 Juli 1903, te balt tweein «Hotel Sciiraver" te Brou wershaven voor zijn principaalopenbaar verkoopen, in perceelen en in massa, te veld staande in de Kraai bij Brouwershaven. De Notaris J. FRANSE zal, Vrijdag 31 Juli 1903's na middags 2 ure, aau de Haven in den Scbelphoek te Serooskerke, pnbllek verkoopen: Schuierplanken en -wagens, Tonmolen, nieuwe Dakpannen, Gereedschap, 1 verplaatsbare houten Keet, 2 Kachels, Slijpsteen met Bak, enz. De Notaris H. J. VAN NOU- HUYS te Zierikzee zal, Maandag 3 Augustus 1903, te Brni- nisse, voor den Heer S. I. DE BBAAL, openbaar verkoopen, in perceelen en masaa's: A. Des namiddags te 4 uren, in de Herberg van Joh. Padmos 1200 Roeden Tarwe 517 Chev. Gerst; 630 Erwten. b. Na afloop daarvan op de Hofstede MESTPUT van pl.m. 170 voer. De Notaris H. J. VAN NOU- HUYS te Zierikzee zal, Vrijdag 7 Augustus 1903, te 1 ure, iu de Herberg van J. J. GAST te Brouwers haven, namens L. C. VAN DEN HOEK te Duivendyke, openbaar verkoopen: 66 Aren 60 c.A. (I G. 179 R.) BOUWLAND, te Brouwershaven, in Sint-Cristoffelpolder, in den hoek van Zeedijk en Schouwschen dijk, sectie A, No. 67. Te aanvaarden rooven van den oogst van dit jaar. Do Deurwaarder W. TIMMER MAN zal, namens zijn principaal op Zaterdag 8 Augustus 1903, 's voormiddags 10 ure. op het Hoefje, bewoond door JACOB HOOGENBOOM te Kerkwerve, publiek verkoopen: als: eiken Kabinet, Latafel, Tafel stoelen, Spiegels, Schilderijen, Klokken, Lampen, Karpetten, Schuur- en Melk- gerief. Voorts: Bussen, Kistjes, Bascule, Gewichten, eenige eiken Platen, Balken, Kolders enz. enz. Koopen tot en met fik contant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 3