ZIERIKZEESCIIE NIEIWSBODE. Donderdag 30 Juli 1903. (525 ierik.izeesolie Courant). Rekening der Gemeente nver 1902. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sr Provincie, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG De prys per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7878. DireotouTi a. ar. de looze. Redacteuren A. FRAHKEL. J. WAALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuwB. AdrertentiSaran 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags. Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groots letter wordt naar plaateruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkrl, Meelstraat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1902, ingevolge art. 219 der Gemeentewet, van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld is. Zierikzee, den 27 Juli 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMELIS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Italië. De uitbaratiag va a den Vesuvius neemt in hevigheid af. Toch blijft een stroom lava uit den krater vloeien in de richting van Pompeji. Tot dasver heeft die stroom 700 M. afgelegd. Aan den kratermond is hij meer dan 70 M. breed; verderop splitst hij zich in verscheidene kleinere, waarvan de grootste 25 M. breed is. Hij vloeit heel langzaam. Men maakt zich in de omliggende dorpen volstrekt niet ongerust. Na den dood des Pausen. Met de bijzetting van het stoffelijk overschót van Z. Q. zijn de plechtigheden, als gevolg van het overlijden des H. vaders, geëindigd. Na de tentoonstelling tot Zaterdagmiddag 12 aar, was te half ééo de St.-Pieterskerk geheel ontraimd en trokken de troepen voor het grootste deel naar de kazerne terug. Binnen werden de toebereidselen gemaakt voor die plechtige bijzetting. Ten 7 uur aangevangen, eindigde ze ten 9.15, Meer dan 2000 genoodigden waren er bij tegenwoordig. In antwoord op de toespraak van den deken van het corps diplomatique zeide Oreglia na een dankbetuiging: »De geheele wereld beweent met ons bet onherstelbaar verlies, welks bitterheid het Heilig college op gansch bizondere wijze gevoelt. Het Heilig college waardeert hoogelijk de betuigingen van rouwbeklag van de souvereinen en staatshoofden, die een ware vertroosting voor onze bedroefde harten zijn. »Het Heilig college maakt zioh gereed zijn hoogste prerogatieven uit te oefenen door over te gaan tot de verkiezing van een nieuwen stedehouder vau Jezus Christug. In dit zoo ernstige en plechtige oogenblik zal God ons zonder eenigen twijfel Zijn zeer bizondere halp en genade bewijzen, die noodig zijn voor de vervulling van onze zware taak. Met deze gevoelens nemen wij afscheid van het diplomatiek corpB, onder hernieuwing van de betuiging onzer zeer levendige erkentelijkheid". Naar wordt gemeld, heeft Paus Leo bij testamentaire beschikking 50.000 frs. vermaakt aan de armen van Rome, 30.000 frB. aan die van Perugia en iO.OOO frs. aan die van Carpineto. "Waarsobijulijk zal Zaterdag a.s. het conclave bijeenkomen. De correspondent van de Köln. Ztg. wil uit de kringen der hoogere geestelijkheid vernomen hebben, dat het Heilig college er over denkt de kroning van den nieuwen Paus eerst in den aanstaanden herfst te doen plaats vinden. De thans te Rome heerschende warmte is te groot om niet hinderlyk te wezen bij groote feestelijkheden, waarbij grootemenschen- menigten in kerken en andere besloten ruimten worden opgehoopt. Maandag zou in de congregatie het testament van wijlen Leo XIII worden voor gelezen. Voor 's Pausen bloedverwanten is, naar de correspondent der Neue Freie Presse seint, de opening van den uitertsten wil van den Pans grootendeels een verpletterende slag geweest. Het meeste van de nalatenschap van Joachim Pecci, gezegd Leo XIH, komt aan de kerk. Zijn erfgenamen zijn bedroefd en vertwijfeld en zij zeggen, dat de overledene zoo goed als geen begrip had van de econo mische verhoudingen van onzen tijd. Voor zich zelf gebruikte hij nauwelijks drie lire per dag eu hij was vreeselijk verbaasd toen zjjn achterneef graaf Camillo Pecci, dien hij in het Yaticaan een postje kommandant der paleiswacht bezorgd had, om verhooging van salaris vroeg. De man had toch 400 lire per maand. Het beate ia er aan toe graaf Ludovico Pecoi, omdat deze, krachtens zijn geboorte recht, de familie-goederen heeft gekregen, die ongeveer 700.000 lire waard zjjn. Riccardo Pecci kan onbezorgd leven door een ryk huwelijk. Maar de commandant der paleis wacht, de genoemde neef Camillo, schijnt nu vrijwel op straat te staan, want van zichzelf of zijn vrouw heeft hij niets. Wat er van hem worden moet weet niemandhij kan zich moeilijk voor dienstneming onder de Italiaansche vlag aanmelden, gesteld al dat men hem daar gebruiken kon. Zijn vrouwelijke bloedverwanten heeft de Paus slechts bedacht met legaten van 2000 4000 lire. De familie Pecci beschouwt zich door den dood van Leo XHI dan ook als geruïneerd en acht zich er nog erger aan toe dan graaf Cappellari na den dood van Gregorius XVI. Oreglia, de kardinaal-kamerlengo, heeft plichtshalve Zaterdag de neven en niohten van den overledene nitgenoodigd om de voorlezing in de zaal van het consiatorium van het voor hen zoo verpletterend document te komen bijwonen. De meesten zullen er Maandag wel niet zijn heengegaan Servië. De jongste zuster van koningin Draga zal spoedig een reis ondernemen naar de voor naamste Europeesche hoofdsteden, met de bedoeling om aan te toonen, dat koning Peter I de werkelijke aanstoker is geweest van de slachting. Een rijke Serviër, die in Zwitserland verblijf houdt, zal de kosten van deze reis betalen. Zwitserland. Het huwelijk van Leopold Woefling, den ex-aartshertog van Oostenrijk, met mej. Adamovic, is te Veyrier, bij Genove, op zeer eenvoudige wijze voltrokken. Frankrijk. Er is te Parijs een nieuw schandaal op handen de verduistering van een bedrag van twee millioen francs ten nadeele van een dame, die de dupe zou geworden zijn van een ond-Parijsohen notaris en een koopman. Reeds moet op kJaobte der dame een instructie zijn geopend. Ondertus8cben houdt de Humbertzaak de gemoederen nog danig bezig. Mevrouw Humbert moet naar aanleiding van haar proces, dat den 8sten Augustus in 't openbaar aanvangt, verklaard hebben, dat de geheele behandeling maar een half uur zal duren, doch dat dan een zóó verschrikkelijk schandaal blijken zal, dat niemand een laDgeren dunr zal wenschen! De vergeten" documenten, op het proces betrekking hebbende, zijn in tegenwoordigheid van Tbéróse en Frédéric Humbert, Romain en Emile Daurignac en van hun advocaten ontzegeld door president Bonnet, die de zaak in de behandeling voor het Hof van Assises leiden zal, België. Het schijnt, dat de kans op een minnelijke regeling van do nalatenschap van koningin Henriëtte verkeken ia. De Soir meldt, dat de scbuldei8cbers van prinses Louise den koning, den gemaal van prinses Louise, graaf en gravin Lonyay en prinses Clementine hebben laten dagvaarden. De voor den koning be stemde dagvaarding heeft niet alleen betrekking op de nalatenschap van de koningin, maar tegelijkertijd op het gemeenschappelijk ver mogen van het koninklijk paar. Een vreeselijke misdaad is gepleegd in een herberg, gelegen aan den straatweg, op 200 meter afstand van het dorp Zwijndrecht aan den linkeroever van de Schelde. Om 10 uur Vrijdagmorgen kwam daar een bezoeker en vroeg de kasteleinesLouise van Bogaert, een glas bier. De vrouw, die alleen thuis was met een zuigeling van twee maanden, ging in den kelder om het bier te tappen, maar de man liep haar na, nam een hamer die daar lag en sloeg haar daarmede tegen den grond, om haar vervolgens met een mes af te maken. Toen begaf bij zich naar de slaapkamer, waar het kind lag te schreien, brak de linnenkast open en maakte zich meester van een onbeduidend sommetje, dat daarin was geborgen. Een koffer in dezelfde kamer, die een flink bedrag aan geld inhield, liet de 'moordenaar onaangeroerd. Eerst om 12 uur werd de misdaad ontdekt, toen de echtgenoot van het slacht offer thuiskwam van zijn werk. Het lijk lag te midden van een bloedplas. Overal op den vloer vond men bloedsporen, zoowel van de handen als der met spijkers beslagen schoenen van den boosdoener. Op een plaats had de moordenaar het bloed van zijn handen aan den gekalkten muur afgeveegd en vervolgens had by zich op bet erf achter het huis in een waechblik gereinigd. De sporen duidden aan, dat hij door het weiland was gevlucht. Hij was daar ook gezien door eenige werklieden, tegen wie hy gezegd had: »Ik heb Hollandsche sigaren gesmokkeld en de douanen zitten my op de hielen. Zegt niet dat ge mij gezien hebt". Later liep hij door het dorp Melsele om Calloo te bereiken, waar hij in een herberg gegeten heeft. Hy vertelde daar ook, dat hy sigaren had gesmokkeld en men merkte op, dat bij aan de hand en het voorhoofd was verwond. Verder is men zijn spoor byster, maar een landman, die hem onderweg ontmoet heeft, zegt bem herkend te hebben als zekeren C., 30 jaren oud en wonende te Kieldrecht op de Hollandsche-Belgische grens. Deze C. staat daar in een kwaden reuk en is ala beroeps-smokkelaar bekend. In zijn woning is hij niet teruggekeerd, zoodat de gendarmerie thans ijverig naar hem zoekt. De dader van bovengenoemden moord ia in eene herberg te Nieuwerkerk gevat. Het ia zekere Frans Cappaart, woonachtig te Nieuw-Namen, op Nederlandsch grondgebied, en lenrder van beroep. Aan de justitie heeft by de misdaad bekend; diefstal was de drijfveer van den moord. By de aankomst der justitie en den dader was het volk bijna niet te houden; twintig maréchaussees waren noodigomdeo moordenaar tegen do volkswoede te beschermen. Het lyk der vermoorde vrouw is door bet gerecht geschouwd en werd Dinsdag begraven. De bewoners zijn diep onder den indruk vau het gebeurde. Redertsnd. Groningen, 28 Juli. H. M. de Koningin en de Prins vertrokken heden morgen even vóór 9 ure van Het Loo naar deze stad. De Prins droeg de uniform van schout-by- nacht. De reis werd gemaakt over Zwolle en Assen, waar aan de stations talrijke eerbewijzen aan de Hooge Reizigers ten deel vielen. Ten dl.40 arriveerde de Koninklijke trein, getrokken door twee locomotieven en bestaande uit zeven wagens, aan het station alhier. Het weer werkt niot mede aan een feestelijke ontvangst; het was een treurige morgen, daar de regen nu en dan in stortbuien oversloeg en de meeste van de aangebrachte versieringen verwoestte. Op het oogenblik, datH.H. M.M. arriveerden, helderde de lacht een weinig op. Na de plechtige ontvangst begaven de Hooge Bezoekers over een pad van bloemen zich naar de ie klasse wachtkamers, die rijk versierd waren. Na de officiëele ontvangst zette de stoet, bestaande uit 12 rijtuigen en geopend en gesloten door maréchaussees te paard, zicb in beweging naar de Groote Markt, waar door een 10 tal zangvereenigingen een welkomstlied" werd aangeheven. Vandaar begaf men zioh door verschillende straten naar de woning van den Commissaris der Koningin, om het dejeuner te gebruiken. Tegen half 2 ure kwamen de rijtuigen weêc voor, om een bezoek aan de tentoon stelling te brengen. Op de tentoonstelling, die door H.H. M.M. nauwkeurig bezichtigd werd, lieten zich mede veraohillende zangkoren hooren. Na het bezoek aan de tentoonstelling werd nogmaals een gedeelte der stad bezocht, waarna het officieele diner by den Commissaris der Koningin werd gehouden, na vooraf de wedrennen en harddraveryen bezocht te hebben. Ten 9 ure had de fakkel-optocht der studenten plaats; zij werd opgesteld op de volle verlichte markt, die een prachtig gezicht opleverde en waarbij duizenden uit stad en provincie, ja zelfs uit Duitschland, tegen woordig waren. De fakkel-optocht, die een fantastisch gezicht opleverde, trok door een groot gedeelte der stad en hield stil vóór het Provinciehuis, waar H.H. M.M. vertoefden. Den geheelen avond faeerschte eene onbeschrijfelijke geestdrift door de geheele stad, niettegenstaande de regen wederom onophoudelijk viel. Morgen (Woensdag) wordt een bezoek gebracht aan Delfzijl. Winschoten, 28 Juli. Tegen de onder nemers der verloting, die heden hier zou plaats hebben, is door de politie procesverbaal opgemaakt en protest aangeteekend. De ver loting werd eerst geschorst, doch later onder toezicht der politie voortgezet. Amsterdam, 28 Juli. Er ia hier een moord gepleegd, welke groote sensatie heeft veroorzaakt en waaromtrent men tot gisteren geheel in het duister bleef en zich slechts tot gissingen moest bepalen. Aan de politie werd Maandagmiddag bericht, dat eene 27-jarige vrouw, genaamd Geertrui da Jougsma, vermoord in hare woning, Celebes- straat 24, is aangetroffen. Van deze misdaad, welke Zaterdagavond moet gepleegd zijn, werden aanvankelijk verdacht haar man, Hendricus van der Laan en diens broeder, welke personen beiden afwezig waren. Thans is evenwel gebleken, dat de man onschuldig is en die os broeder, de i 9-jarige Luier vau der Laan, alleen als de dader beschouwd moet worden. Van der Laan oefende in het benedenhuis van peroeel 24 een schoenmakers-affaire uit. De buren wisten niet beter of er heerschte tusschen man en vrouw de meest goede harmonie. De maa zou Zaterdagavond opreis gaan naar Groningen. Zijn broeder woonde by hem in en hielp in de zaak. Deze zou met zyn schoonzuster thuis blijven. Zaterdagavond heeft de vermoorde vrouw nog met één der buren gesproken en het reisplan van haren man verteld. Maandagmiddag omstreeks halftwee is de moord ontdekt, toen een familielid aanschelde en geen gehoor kreeg. Dit vond men vreemd, waarom dadelijk de politie werd gewaarschuwd. Deze begaf zich door de naast gelegen woning van achteren binnen het perceel en vond de vrouw met afgesneden hals op den grond van de achterkamer uitgestrekt liggen. Een jongetje uit de bnurt moet Zaterdag avond, de woning passeerende, eene worsteling tusschen een man en de vrouw gezien hebben. Het meB, waarmede de moord gepleegd is, een zoogenaamd schoenmakersmes, werd ge vonden in een emmer met water, welke in de keuken stond. Zooals gezegd, werden eerst de beide Vsn der Laan's verdacht en was ook reeds van justitiewege een bevel tot hunne opsporing en aanhouding uitgevaardigd. Thans is echter duidelijk gebleken, dat de man volkomen onschuldig is en dat de laaghartige daad door zyn thuis achter gebleven broeder bedreven is. De toestand, waarin de vermoorde vrouw gevonden is, hare gehavende kleeren enz. wezen er op, dat onreine bedoelingen de drijfveer van den moordenaar zyn geweest. De vermoorde vrouw was 27 jaren oud. Haar man, die werkelijk naar zijne ouders te Uithuizen vertrokken was en vandaar gisteren nog een zeer hartelijken brief aan zyn vrouw geschreven heeft, is heden alhier teruggekeerd. Reeds toen was alles aan de justitie zoo duidelijk geworden, dat er niet meer aan gedacht werd hem eenig aandeel in de treurige zaak toe te kennen. Van den schuldigen broeder is tot heden nog geen spoor ontdekt. De man van de verslagene, Van der Laan, werd, nadat hy bewezen had niets van den moord te weten, in vrijheid gesteld. Hy erkende vermoeden op zyn broeder te hebben, die by getracht had een mensch in de maat schappij te maken, nadat bij wegens doodslag tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld was geweest. De justitie zoekt nog steeds naar hem. Eenige weken geleden is gemeld, dat aan één der bankinstellingen ten nadeele van de Amsterdamsche Bank diefstal was gepleegd van f 35000, door het verwisselen van een zwaren geldzak. Gisterenmiddag is naar het Ilbld. meedeelt, een spoor gevonden dat hoogstwaarschijnlijk lioht over dit brutaal stukje kan gevenOmstreeks 4 uur gisteren middag n.l. kwam aan een der banken alhier een Engelsch sprekend heer, die eenige effecten ter verzilvering aanbood ter waarde van 200 p. st. De aangeboden stukken werden nagekeken en vergeleken met de indertijd gepubliceerde opgave der gestolen effecten en toen bleek, dat zij afkomstig waren van den diefstal. De Engelschman werd aan de praat gehouden; in dien tijd werden de stukken vertoond aan de directie van de Amsterdamsche Bank. Zij werden onmiddeljjjk herkend. Natuurlijk is de Engelschman in arrest gesteld en werden de stukken in beslag genomen. De aangehoudene verklaarde de effecten te hebben gekocht in Londen by een zeer groote handelsfirma. Deze firma zou bèm hebben verklaard, dat de effecten afkomstig waren van een firma in Den Haag, die zou heeten Grebe Co. 's Gravenhage, 27 Juli. De Minister- Resident van Nederland voor Servië en Roemenië zal zicb voorloopig nog niet bij de nieuwe Servische regeering laten accrediteeren, zoodat de bestaande toestand voor onze diplomatieke vertegenwoordiging aldaar ge handhaafd blijft. Rotterdam, 27 Juli. Te Feyenoord hoorde een agent van politie, die zich op 't veerbootje bevond, een plomp in het water nabij de Wilhelminakade. Tegelijk zag hij een hoedje dry ven. Men ging aan het zoeken en een kwartier later werd het lijkje opgehaald van een 6-jarig meisje, J. C. Klink, thuis behoorende op het aakschip >Johan Willem". In de Rotterdamsche Diergaarde is een dromedaris geboren. Tilburg, 27 Juli. Alhier heeft een waan zinnige, zekere v. d. Z., in de Korvelsche kerk heel wat oonsternatie gebracht. Toen de pastoor zich op den kansel bevond en er dus stilte in de kerk was, riep v. d. Z. met luider stem: >Hou nu maar op, ik zal mijn recht wel zoeken". De ongelukkige werd uit de kerk verwijderd. Ouddorp, 27 Juli. v Reeds sedert eenigen tijd bestaat alhier onder het volk een onte vreden geest, die zich Zaterdagavond uitte in het ingooien van ruiten in de woning van den heer K. Lodder, wethouder, en van den rustend-predikant ds. Haage. Naar men verneemt, is de ontevredenheid te wijten aan een artikel in de verordening omtrent de niet-toelating van vrouwelijke personen in de tapperyen. Zierikzee, 29 Juli. De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot de Commissarissen der KoniDgin in Friesland, Groningen, Overijsel en Zeeland het verzoek gericht hem van advies te willen dienen aangaande de maatregelen, die zouden te nemen zyn, om de misleiding te keer te gaan, waaraan dienstboden, die uit de provincie in groote steden een dienst komen zoeken, nog maar al te dikwijls blootstaan. Gelijk verzoek is gericht aan de burgemeesters van de groote steden, waar deze meisjes haar diensten komen zoeken. Benoemd tot opzichter by de gemeente gasfabriek te Hoorn de heer A. J. Gerritsen te Tholen. Benoemd tegen 1 Augustus a.s. tot agent van politie te Terneuzen, J. C. Looy, arbeider te Hoedekenskerke. "Westelijk Schouwen. Aangaande den wildstand kan gemeld worden, dat dit jaar vele hazen, oude eu jonge, in het land en in de bosschen aangetroffen worden. Fazanten en patrijzen blijken er meer te zyn dan verleden jaar. Konijnen, die zich meer in de duinstreken ophouden, zyn nog legio, en berokkenen den landbouwers veel schade aan rogge, lupinen en gras. Een beperkt aantal buitengewone machtigingen om jacht te maken op deze ontelbare, schadelijke dieren is dit jaar ook maar uitgereikt geworden. De wildstand is vooruitgegaan, wat zeker een gevolg is van het aanstellen van onbezoldigde rijks-veldwachters op de ver schillende jaohtterreinen. Vlissingen. Hr. Ms. monitor rReinier Claeszen", sedert Vrijdag alhier liggende om op de Schelde oefeningstoebten te houden, is heden (Woensdag) naar Hellevoetsluis ver trokken. De Bteamtrawler iCélestine Juliette", die aan de Kon. Maatsobappy »De Schelde" alhier maehine en ketel heeft ingenomen, is, na een op de reede gehouden proeftocht vertrokken naar IJmuiden, alwaar de trawler thuis behoort. Aanbestedlnien, Verkoop Ineen enz. Aan het Gebouw van bet Prov. Bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed; 1°. het uitbreiden der onderzeesohe ver dediging langs den Oostbavendam der haven aan den Stoofpolder, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zijpe. (Raming

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1