ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Juli 1903. ALEX MEIJER S KOFFIE, (Z i e r i li z e e s c h. e Courant). Eerste Blad. RECLAMES. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDEHDAG «n ZATERDAG. De pry a per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTranataal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7876. Dlrootour I a, T. DE LOOZK Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdvertentiCmvan 13 regels 30 Ctl. meerdere regels 10 Gis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhunkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels ^<5 ct«. Elke regel meer 155 ets. De Drukkerij van lï. W. J. OCllT- MAN, 9^^ Papiermagazijn, Appelmarkt, is speciaal ingericht voor Idein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesHuwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. gebrand volgens systeem LIEBIG, onover troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij 11. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. KnaapOude Haven. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maanilnif «Ion 37 Juli e.lt., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden, waarin de na te noemen zaken ter tafel zullen worden gebracht. Zierikzek, den 23 Juli 1903. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. Resumtie notulen. Brief van den heer mr. J. C. Immink, houdende bericht, dat hjj zijne benoeming tot lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys aanneemt. Brief van den heer J. Pot, houdende bericht, dat hij zyae benoeming tot leeraar in de Nederl. taal enz. aan de Hoogere Burgerschool eu de Burger-Avond school aanneemt. Brief van den heer J. J. Lecker, houdende bericht, dat hij zijne herbenoeming tot tijdelijk leeraar in de Hoogdaitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. Mededeeling van Bur gem. en Weth. van de op neming der boeken en kas bij den Gemeente-Ont vanger. Mededeeling van den uitslag der gehouden Tienden veiling. Mededeeling van den uitslag dar gehouden aan besteding van het maken van tusschenschotten in twee lokalen der openbare lagere school A. Brief van bet Bestuur der Vereeniging Excelsior", houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie. Adres van den aannemer P. M. Panny, houdende verzoek om ontheven te worden van de toegepaste boete, wegens te late oplevering van aangenomen werken, en om aan hem te willen toeleggen een bedrag voor verricht meerder werk in verband met die aanneming. Rekening van de Bewaarschool voor minvermogenden over 1902. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer" over 1902; Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der Gemeentebegrooting voor 1903. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van Hoofdelyken Omslag. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen eener jaarljjksche subsidie aan de aan te leggen stoomtram BrouwershavenBurgh. Herstemming over het voorstel van Burgem en Weth. tot vergrooting der openbare lagere school B, waarover de stemmen in de vorige raadsvergadering hebben gestaakt. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het voeren van een rechtsgeding tegen de nalatigen in het grind- vervoer op den Kadeweg, enz. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde leden van den Raad, de heeren mr. D. van der Vliet, C J. van den Bout, mr. J. P. Cau en J. van Schelven. Aanbieding der gemeenterekening over 1902. Brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende aanbeveling van een dubbeltal, ter benoeming van een lid in die Commissie. De uit den Transvaalschen oorlog ons allen welbekende Engelscbe Minister van Oorlog Brodrick heeft in het Britsche Lagerhuis zijn voornemen te kennen gegeven 25000 Engelsche soldaten naar Zuid-Afrika te zenden, met het doel ze onmiddellijk bij de hand te hebben, wanneer zij in Indië mochten blijken noodig te zijn. Een ieder kan voelen en tasten, dat Brodrick den waren grond voor het zenden van zulk een troepenmacht naar het Zuiden van het zwarte werelddeel verbergt. Klaar blijkelijk vertrouwt de Britsche Regeering den toestand in de nieuwe Kroonkoloniën niet. Is daarvoor grond? De Boeren hebben voor hun onafhankelijkheid lang gevochten, maar toen zij hnn zaak verloren achtten, hebben zij onder zekere voorwaarden zich overgegeven, daarbjj eerlijk en ridderlijk de heerschappij van Groot-Brittannië aanvaardend. Maar wat deed nu de Brit? In stede van de voorwaarden consciëntieus na te leven, tracht hij zich op sluwe wijze aan de uitvoering er van te onttrekken. Om zich het bezit van den Transvaal en den Oranje-Vrijstaat ook in de toekomst te verzekeren, poogt Engeland voor eerst de geruïneerde Boeren zooveel mogelijk in den berooiden toestand te laten, waarin zij door den oorlog gebracht zijn. Wel werd met grooten ophef 180 millioen gulden voor den wederopbouw van de platgebrande boeren woningen, voor den aankoop van den geroofden veestapel, en voor de aanschaffing van landbouw gereedschappen en zaaigranen uit de Engelsche schatkist toegestaan, maar volgens een in de Times gepubliceerd schrijven van Louis Botha had nog niet één Boer iets daarvoor ontvangen. Het Engelsche Gouvernement denkt: een arme Boer is minder gevaarlijk dan een welvarende. Om te voorkomen, dat de Boeren in den eersten tijd door eigen kracht er boven op komen, heeft Engeland hen met de betaling van een zware oorlogsschuld belast. Vervolgens tracht de RegeeriDg het opkomend geslacht der Boeren door haar staatsscholen, waarin het onderwijs natuurlijk op Engelsche leest geschoeid is, en waarin Engelsche onderwijzers de jeugd onderrichten, geheel en al te ver- engelschen. De Boeren, die, gehecht als zij zijn aan hun nationaliteit, begrijpen, dat de taal het volk vormt, hebben hierop met groote opoffering eigen scholen gesticht. Men begrijpt, dat onder deze omstandigheden van een toe nadering der Boeren tot de Engelscben weinig te bespeuren is, zoodat de vijandschap tusschen de beide volken nog even groot is als gedurende den oorlog. Daarbij komt, dat ook in de Kaapkolonie dezelfde vijandige gezindheid tusschen de twee nationaliteiten is waar te nemen. De Kapenaars haten de Engelschen tengevolge van de onmenechelijke wijze, waarop deze den oorlog gevoerd hebben. Aan de Theems schijnt een en ander bekend te zijn. Vandaar dat de Regeering niet gerust is, en in plaats nu te Btreven naar wegneming der oorzaken van de vijandschap, zal zij soldaten en kanonnen zenden. Daarmede dwingt men gehoorzaamheid af, maar wint men geen gehechtheid. De Koning van Engeland is in Ierland. Zijn Majesteit heeft voor zijn aankomst in de hoofdstad van het groene eiland een gunstig oogenblik gekozen. Hij kwam er namelijk op denzelfden dag aan, dat in het Lagerhuis de Iersche Landwet werd aangenomen. De stad, waarvan de bevolking schier uitsluitend katholiek is, was wegens het overlijden van den Paus niet versierd. Zelden kwam een grond voor onthouding van feestbetoon meer van pas dan hier. Want al zal de Iersche Landwet in de gespannen verhouding tusschen Ieren en Engelschen eenige verbetering brengen, de Ieren zijn verre nog van verzoend, en er zullen van Engelsche zijde nog vele concessies moeten gedaan worden, eer beide van elkaar afkeerige volken met elkander zullen harmoni eeren. In Londen zijn een honderdtal Fransche afgevaardigden van Kamer en Senaat de gasten van Eogelsche parlementsleden. Er Wordt lekker gegeteD, geducht gedronken, en veel getooBt. De Koning van Eogeland en de President der Fransche Republiek zullen wel een lang leven moeten hebben, want op beider gezondheid wordt menig champagneglas geledigd. De Duitsche Keizer, die op dit oogenblik nog in het hooge Noorden toeft, heeft aan den kardinaal Oreglio, die in zijn hoedanigheid van kamerlengo gedurende de vacature van het Pausschap de functie van waarnemenden Paus vervult, wegens het overlijden van Leo XIII een telegram van deelneming gezonden, dat, niet opgeschroefd, zich onder scheidt door eenvoud van taal en hartelijkheid van toon. In Saksen is de redacteur van de Dresdener Rundschau, Peters genaamd, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wat heeft de man gedaan? Heeft hij soms een lasterlijk artikel géschreven. Neen, hij heeft eenvoudig een feit vermeld, en op grond daarvan wordt hij wegens beleediging van den Koning van Saksen en Prinses Mathilde «eingesperrt". Hij had namelijk in zijn blad medegedeeld, dat een behoeftige weduwe, die een talrijk gezin ten baren laste heeft, zich om onderstand tot het Saksische Konings huis gewend heeft, en hierop van den Koning een paar Mark, zegge één galden en twintig cent ontvangen heeft. Hij had er geen kritiek op geoefend, niet gezegd, of het al of niot een royale gift was. Toch moet bij vier maanden brommen. Het schijot in Saksen das gevaarlijk te wezen, als meu in de courant aan het publiek 't bedrag mededeelt, dat de Vorst in zijn mildheid aan één van zijn nooddruftige onderdanen schenkt. Vergeleken bij China is Saksen voor de journalisten echter nog een Eldorado. Daar zijn zes redacteuren van 't blad Soe-pao, dat te Shangaï verschijnt, wegens een hoogst gematigd artikel, dat door de Cbineesche rechters als «opruiend" wordt gequalificeerd, veroordeeld onthoofd te worden, een doeltreffende straf, waardoor recidive voorkomen wordt. Schrikkelijk jammer voor de Cbineesche rechtspleging, dat de straf niet kan geëxecuteerd worden. De zes langstaarten bevinden zioh namelijk op Engelsch grond gebied. Zij kunnen dus nog jaren lang pleizier van hun hoofden hebben. In de Zukunft ie een artikel verschenen van de hand van Viadan Georgievitch, een oud-Minister-President van Servië. Dit heer vaart heftig uit tegen allen in Europa, die do Koningsmoord in Servië hebben afgekeurd. Hij beweert in zijn stuk, dat Koning Alexander de bewerker is geweest van den aanslag op het leven van zijn vader, Koning Milan, en om zich van de radicalen te ontdoen, deze daarvan valschelijk beschuldigde; dat door het persoonlijk ingrijpen van den Oostenrjjkschen Keizer de radicalen, op wier leven Koning Alexander het gemunt had, van een wissen dood gered zijn geworden, en eindelijk, dat de Koning de dochters van een in ongenade gevallen Minister door zijn gendarmes naar een bordeel heeft laten slepen. Als dat alles waar is, wat nog de vraag is, heeft Alexander zeker verdiend terechtgesteld te worden. Maar geen mensch heeft het recht hem en zijn vrouw to vermoorden. Vorst Alexander was geen sympathieke persoonlijkheid. Het tegen deel was het goval. Doordat hij als oen tiran regeerde, met do constitutie speelde, evenals eeu schooljongen met knikkers, werd hij door een ieder, die op het bezit van constitutioneele instellingen prijsstelt, verfoeid. Maar dit neemt niet weg, dat men niet het recht bad hem zonder vorm van proces van het leven te beroovon, hem onvoorbereid in het nachtelijk uur als een hond neer te schieten. Nederland. Amsterdam, 21 Juli. Gedurende 1902 werden op de stadsbelt door middel van fox-terriers, die aan werklieden dor belt behoorenen vallenin 't geheel 2506 ratten gevangen. Om de vangst van ratten te bevorderen, werd evenals het vorige jaar door de gemeente eene premie van 5 cents toegekend aan hen, die een gedoode rat, gevangen op de belt, wist in te leveren, j Rotterdam, 22 Juli. Gisteren ging bier het gerucht dat er personen rondgingendie aan kinderen op straat vergiftigde chocolaad- boontjes uitdeelden. Er zouden reeds kinderen j na het gebruik ervan overleden zijn. De N. R. Crt. deelt hieromtrent het volgende mede: De agitatie in deze stad tengevolge van rondgestrooide verhalen over vergiftigde cho- colaadboontjes, nam in den loop van den avond onrustbarende afmetingen aau. Signale menten van mannen en vrouwen, bet eene al vager dan het andere, werden door gedienstige lieden bij de politie aangebraoht. Het aantal vergiftigde kinderen in het zieken huis opgenomen of overleden steeg bij het uur. Onnoodig te vermelden, dat van al die geruchten geen enkel de toets der waarheid kon doorstaan. Overleden is niet één kind en verpleegd in het ziekenhuis werden er evenmin I Dit neemt niet weg, dat er vooral tusschen zes en acht uur, voornamelijk in de oude stad, een soort paniek heerschte. De idee fixe: vergiftigde chocolaadboonen, had de massa geheel ingepalmd. En het was zóó erg, dat slechts een paar kinderen (want de aanwijzers waren bij meest al de «gevallen" die zich voordeden jongens of meisjes), iemand hadden aan te wijzen, of in een ommezien had deze bonderden achter zich. Dan begon er voor zulk een slachtoffer een wedloop om aan het publiek, waaronder zich grooteren mengden, die een dreigende houding aannamen, te ontkomen. Gewoonlijk eindigden deze rennen met het zoeken van een toevlucht in het een of ander politiebureau of post. Een enkele nagezette had het geluk bij een 1 bevriende familie nog tijdig een toevlucht te vinden. Onder meer deed zich het volgende voor Twee Schotten, herkomstig uit Wishaw, gisterenavond met den trein uit Vlissingen hier aangekomen om een pleizier reisje door Holland te doen, wandelden op de Coolsingel en werden door een jongen aangewezen als uitgevers van de beruchte boontjes. De jongen had het zelf gezien! Onmiddellijk vormde zich een oploop. Het geroep van«giftmenger!" weerklonk en de dreigende honding van het pnbliek deed de vreemdelingen toen boenen maken. Het ging straat in straat uit, totdat zij eindelijk doodop, bezweet en bleek van schrik zoo gelukkig waren, in de Lange Torenstraat te land te komen, waar zij met behulp der politie in het politie-bureau een tijdelyk toevlucht kregen. Het kostte heel wat moeite om aan deze onschuldige vreemdelingen, ergelooze pleizierreizigers te beduiden, wat er eigenlijk aan de hand was, want chocolaad- boontjes hadden zij zelf niet gezienLater in den avond werden zij naar hun hotel geleid. Twee kooplieden, te goeder naam en faam bekend, werden op de Hoogstraat als boonen- uitdeelers aangewezen. "Weder een dolle wedloop, tot zij ten laatste, tusschen 8 agenten in, den politiepost in de Sint-Jansstraat bereikten. Iu den politiepost in de Sint-Martinstraat zat een heer een uur lang tot eigen veiligheid opgesloten; gedurende al dien tijd was de Van Reynstraat, in de onmiddellijke nabijheid gelegen, door het publiek, meest kinderen, als versperd. Een vader, met zijn dochtertje op het Van Hogendorpsplein wandelende, werd gewoon weg aangeroepen als«daar heb je er weer een, die wil dat kind boontjes geven". De man was eerst gerust toen hy veilig binnen de muren van het politie-bureau in de Pauwensteeg zat. Den geheelen avond ging het zoo door by het kwartier steeg alB het ware de vervolgingewaanzin van 't verdwaasde pnbliek. Een C of 700 menschen hebben een kwartier lang als dollen rond de St.-Laurenskerk geloopenter achtervolging van een in verbeelding bestaanden boontjes-uitgever. Hier en daar zag men er enkelen, aemachtig van het woeste loopen, op stoepen ineenzakken. Voor 't politie-bureau in de Meermansstraat hadden zich op de stoepen geheele troepen geposteerd. En op den Binnenweg, in de Hartmanstraat, op de Kruiskade, den OoolsiDgel, de Meent, en waar niet al, werden dergelijke scèneB afgespeeld. Zelfs werd een heer van een tram gebaald en ten slotte belachelijk en ergerlijk was een weinig flink voort stappen voldoende om de opmerkzaamheid te trekken. Ook werd in allen ernst, b.v. op bet politie-bureau in de Meermansstraat, door een jongen één door hem van de straat opgeraapt «boontje" gedeponeerd, dat een keisteentje bleek te zijn, overeenkomst met een chocolaadboontje hebbende. En met dat al is er niet één van al de door de ontzinde publieke opinie aangewezen personen door de politie in het bezit van chocolaad- of andere boontjes bevonden. Even min kwamen er in den loop van den avond bij de politie berichten in van kinderen, die ongesteld waren geworden, of overleden, door het eten van boontjes. Toen het tegen negenen liep en kleine menschen zoo langzamerhand van de straat verdwenen, keerde rast, orde en verstand weder. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 23 Juli. Het bestuur van bet Waterschap Schouwen benoemde tot dijkbaas in het district Zuidhoek, P. van den Broecke van Wissenkerke, thans te Rilland-Bath. Wij maken onze lezeressen opmerkzaam op de achterstaande advertentie, waarin wordt bericht, dat van wege de Singermaatschappy in haar bekenden winkel op den Dam 361 alhier een tentoonstelling zal worden gehouden van de borduurwerken, die op den door haar gehouden borduurcursus vervaardigd zijn geworden. Deze expositie, die, gratis te beziobtigen, een bezoek van alle dames verdient, deed ons de vraag op de lippen brengen, hoe is het mogelijk, dat men in den korten tijd van veertien dagen zulk borduurwerk kan leeren vervaardigen. Voorzeker is het een niet genoeg te waardeeren gedachte van de Singermaat schappy geweest om ook te dezer stede de dames in de gelegenheid te stellen zich de borduurkunst zoo gauw en zoo goed eigen te maken. In de op 22 Juli j.l. gehouden verga dering van Ingelanden van het Waterschap Ooster- en Sirjansland werd de rekening over het dienstjaar 1902/3 goedgekeurd en vast gesteld in ontvang op f 28956,59 uitgaaf 26780,25 s voordeelig saldo f 2176,335 Naar aanleiding van het goed slot dier rekening werd de begrooting 1903/4 in dier voege gewijzigd, dat zy in ontvang en uitgaaf werd gebracht op f 26575,62 met een on voorzien van f 1410,575met machtiging op het polderbestuur om van dezen post tot een bedrag van f 1000 af- en over te schrijven op de overige Hoofdstukken, Afdeelingen en Artikelen, en zulke in hoofdzaak tot uitvoering van eenige meerdere werken aan den dijk en buitengewone reparatie aan het Stoomgemaal. Tevens werd het bestuur gemachtigd om de noodige maatregelen te nemen tot het daarstellen van een nieuwe dykbaaswoning en om bij de eerstvolgende begrooting hieromtrent een definitief plan over te leggen. Als ver tegenwoordigers des polders in dpn dijkraad van Bruioisse werden respectievelijk gekomen de heeren J. C. van der HaVe, Johs. Zeijler en S. J. de Rijke. De officier van gekondheid 2e klasse W. A. de Looze wordt met 4 Aug. geplaatst bij het hospitaal der Marine te Willemeoord. Tot Rijks-ontvanger te Nieuwkoop is benoemd de heer W. J. Dingemans, ontvanger te Aardenburg. By Kon. besluit zijn in Zeeland benoemd In het bestuur van den Anna-Maria-polder tot dykgraaf P. Engelaar en tot gezworene J. Overbeeke, beiden te Rilland-Bathin het bestuur van den Noordpolder, bij Terneuzen, tot dykgraaf F. Dekker en tot plaatsvervangend dykgraaf A. de Bruine, beiden te Terneuzen tot gezworen van den Wilhelminapolder (Zuid-Beveland) P. K. van Daalen te Wilhel- minadorp; tot plaatsvervangend dykgraaf van den ADgelinapolder E. Bekaert te Biervliet; in het bestuur van den Jacobpolder tot dijk graaf J. W. van Nieuwenhuyzen, beiden te 's-Heer Arendskerke; tot plaatsvervangend dykgraaf van den Nieuw-Westenrykpolder, D. Haak te Terneuzen; in het bestuur van den Klein-Stellepolder tot dijkgraaf E. Ceule- naere, en tot plaatsvervangend dykgraaf J. Schieman, beiden te Philippine. Verder tot dykgraaf van den Boonepolder J. Woutersen te 's-Gravenpoldertot dijkgraaf van het waterschap Kruiningen P. Nieuwen- huijse te Krabbendyketot dykgraaf van den Melopolder J. A. Verhaegen te Graauw; tot gezworene van den Koninginnenpolder E. Bekaert te Biervliet; tot dijkgraaf van den Kramerspolder H. Geelhoed te St.-Philipsland tot gezworene van den Zuid-Kraaijertpolder C. Schipper te 's-Heer Arendskerketot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder M. de Regt te Hoeken tot dykgraaf van den Vergaertpolder C. E. Verhelst te Westdorpe. Donderdagavond ontlastte zioh boven Walcheren een hevig onweder, dat om 5 uur begonnen met enkele tuescbenpoozen tot in den nacht voortdnurde, waarbij hevige slag regens vielen. Voor den op 29 en 30 Augustus en 5 eu 6 September te Zuidzande te houden provinoialen schietwedstrijdter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Flobert- Schietvereeniging, zullen ruim 30 medailles worden uitgeloofd, w. o. van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, ieder een zilveren. Door twee raadsleden der gemeente Driewegen is bij Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift ingezonden tegen de toelating van twee raadsleden, die bij de verkiezing op 30 Juni j.l. by candidaatstelling door den burgemeester als gekozen zijn verklaard. Adressanten gronden hun bezwaren o. a. op het feit, dat op den dag der verkiezing geen met de bedoeling der kieswet strookende gelegenheid gegeven is tot bet inleveren van oandidatenlysten ten gemeentehnize, dewijl noch de burgemeester, noch hij, die dezen vervangt, tot dat doel zitting heeft gehouden, terwijl de eenige lijst werd ingediend ten woonhuize van den burgemeester te Ovezand. Naar het oordeel van reclamanten ia de seoretarie hunner gemeente niet gevestigd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1