zich joist, op vrij luidruchtige wijze, zeer ongunstig uit te laten over "Vile, toen deze aankwam en de woorden van Grootendorst opving. Wat mot je van mij hebben? vroeg Vile. Zonder eenig antwoord te geven wendde Grootendorst zich onmiddellijk tot den vrager, gewapend met ëfen soort ponjaard en eer Vile zich buiten zijn bereik bad kunnen stellen, stiet hij hem het gevaarlijke wapen tot het heft in den buik, zóó, dat de punt aan de achterzijde van het lichaam uitkwam en het heft afbrak. De getroffene zakte bewusteloos ineen en werd door omstanders de apotheek van den heer Helderman aan den Crooswijkschensingel 9 binnengedragen, waar dr. Olivier Verhaar hem de eerste hulp verleende. In levens gevaarlijken toestand werd hij vervolgens per brancard overgebracht naar het Ziekenhuis. Grootendorst had inmiddels de vlucht ge nomen, doch hij kon achterhaald en gegrepen worden. Zondagmorgen werd het heft van het moordwerktuig teruggevonden in het gras aan den Boezemsingel. Vanmorgen is Grootendorst ter beschikking van de justitie, naar het huis van bewaring overgebracht. Hedenmorgen om kwart over vijven werd aan den West-Varkenoordschendgk nabij de scheepswerf »De Industrie" der firma P. Smit Jr. gevonden het lijk van een manspersoon, met ontbloote borst en een kogel wond in de hartstreek. Naast den man lag in het gTaa een verroeste revolver met nog vijf scherpe patronen geladen. Toen uit het Huis van Bewaring aan den Noordsingel alhier een transport gevange nen vertrok, wist één hunner, op het oogen- blik, dat hg in de gevangenwagen zou plaats nemen, aan zijne geleiders te ontsnappen. Door een gevangenbewaarder en een rijks veldwachter nagezet, werd hij echter op den Bergweg door een jongmensch gegrepen. De man moest voor twee jaren worden opgezonden naar de Rijks-Werkinrichting te Veenhuizen. Steenbergen, 20 Juli. De zoon van den rentenier M. alhier is tijdens het middagmaal gestikt, doordien een stukje vleesoh zich in de keel had vastgezet. Uit Stad SS Provmcis. Zierikzee, 22 Juli. Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie van de Naamlooze Vennootschap Centrale Hypotheekbank, gevestigd te Rotterdam, waarvan de directeuren zijn de heeren H. S. Edersheim en M. G. F. Langlois Van den Bergh. Deze bank stelt tot verdere ont wikkeling van haar bedrijf de inschrijving open op een bedrag van f 500,000 4 p.Ct. pandbrieven. Men leze verder de advertentie. Wij ontvingen het 31ste jaarverslag der Algem. Nederl. Vrouwen-Vereeniging sTessel- schade", waarvan ook te Zierikzee een afdeeling gevestigd is. Het bestuur van deze afdeeling bestaat uit de damesMevrouw De Jonge van Ellemeet—Sprenger, voorzitster; mevrouw VauRappardViruly, seoretareese en directrise van het bemiddeliogs-bureaumej. M. van Adrichem, penningmeesteres en mevrouw Van der Lek de Clercq—Van Rappard. Wij zullen later op dit verslag terugkomen. Willem Reijnhoudt, de man, die ons aan water helpt, als de regenbak leeg is, wordt morgen (Donderdag), zeventig jaar. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk deel: Sinds jaren spreekt men over het aan leggen van een beteren verbindingsweg tusschen het Oostelijk en Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. De tegenwoordige verbinding is zóó slecht, dat de meeste personen, die van hier naar gene zijde van den Brakman moeten, liever over België gaan. Voor velen is dit natuurlijk een groote omweg en bovendien komt men dan tweemaal met de douanen in aanraking, hetgeen vooral voor hendie eenige bagage hebben, niet aangenaam is. Eenigen tijd geleden werd veel gesproken over plannen om Biervliet met Hoek te ver eenigen. Deze weg zou dan loopen over de Zuidelijke zijde van den Angelinapolder tot den Noordkant van den Steilezeedijk, hetgeen eene aanmerkelijke verbetering zou zijn. Jammer, dat men in den laatsten tijd zoo weinig meer van deze plannen hoort, zoodat men allengs gaat vreezen, dat de gewenschte verbetering nog langen tijd op zich zal laten wachten. Benesse. De kermis behoort weer tot het verledene. Evenals andere jaren was Dinsdag dé drukste dag. Uitgelokt door het prachtige weer, waren honderden per rijtuig of ander vehikel van heinde en ver gekomen, niet alleen voor de kermis, maar ook om zioh te verlustigen in de heerlijke omgeving van Renesae met zijn schaduwrijke bosschen, zijn blinkende duinen en schitterende zee. Pracht en schoonheid mochten de zinnen aangenaam aandoen, soherts en luim der frissohe jeugd en vroolijkheid der meer bejaarden mochten een gunstigen invloed uitoefenen op het uiterlijke van den feest genoot, maar de inwendige menscb, die ook zijn nooden en behoeften had, liet ook zijn rechten gelden. Koek- en suikergoedkramen werden een bezoek gebracht, en voor beide herbergen laafden en lesohten de aan tafeltjes gezeten kermisgangers hun dorstige kelen met wijn of moesseerende dranken. In de herberg stonden glundere meisjes en blozende jongens voor den fidel en dansten een lustige wals of een bedaarde mazurka. Voor de jeugd och neen voor allen, jong en oud, rijk en arm, die gaarne gedraaid wilden worden of niet afkeerig waren met draaierij om te gaan, had de heer Hootemans zijn prachtige carrousel opgeslagen. Hij had ook wel begrepen, dat een mooie, groote draaimolen ongetwijfeld vele bezoekers trekt. Daarom had hg zijn vurige paardeD, holle oli fanten, gemakkelijke canapé's, sierlijke schuitjes en open tollen een metamorphose doen ondergaan met de verfkwast, en zgn carrousel, waarin een nieuw orgel geplaatst is, rijkelijk gestoffeerd met breede rabatten en schitterende franjes. En lijmen als die baas kan! De leerlingen der openbare school wisten reeds Vrijdag, dat ze Woensdagmiddag van 3 tot 4 ure gratis van hem mochten draaien. Begrepen 1 Of ze genoten hebben in zoo'n mooien draaimolen I Ook een schommel, waarvan druk gebruik gemaakt werd, was op de kermis. Een paar kinderspeelgoedkramen wekten voornamelijk de aandacht der kleine gasten, die moeder er heen trokken, omdat het zoo mooi, zoo veel, en zoo goedkoop was! Oud-Vossemeer. Zaterdagnamiddag gaf jammer genoeg geen mooi weder voor de schoolkinderen, die feest vierdende optocht door het dorp enz. leed daaronder wel eenigs- zins. Toch bleek het voor allen een pretjo, en vooral in school, waar melk gedronken, koek gegeten en mooie prijzen uit de tombola werden getrokken, was de opgewektheid groot; vroolijk klonken de liederen, en oudera en belangstellenden deelden in het genot der jeugd. Niemand zal zijn bijdrage voor het goede doel bejammeren't is dan ook slechts bij enkele uitzondering voorgekomen, dat men er niets voor over had; door enkelen werd zelfs gratis melk gegeven, ofschoon zij ruim op de lijst inteekenden. Het feestje is uit muntend geslaagd. Goes. Een baantje met sterk afwisselend personeel is dat van hulpagent van politie. Weer heeft zulk een functionaris eervol ontslag gevraagd en gekregen. Teneinde een veelbelovend, onvermogend student zijne studiën (voor beeldhouwer) te doen voortzetten, hebben eenige kunstenaars enkele van hunne kunstproducten afgestaan. Van deze is eene tentoonstelling gehouden, na afloop waarvan ze verkocht zullen worden. Zekere W. v. H., oud 43 jaar, verdacht van misdrijf tegen de zeden met meisjes van 9 en 4 jaar, is in arrest gesteld en naar Middelburg gezonden. Een ander individu, Zondagavond door de politie opgesloten, amuseerde een groot deel dor buurt met eeu verschrikkelijk gebrul en getier. Middelburg. Vrijdag heeft in het eerste kiesdistrict de herstemming plaats voor één lid van den gemeenteraad tasschen de heeren W. J. Koole (aftr. chr.-hist.) en J. G. Erme- rins (lib.) Hoewel het eerste district over wegend liberaal is, is de herkiezing van den heer Koole verre van onzeker. Het is daarom te hopen, dat de liberalen in dat district zaken van personen zullen weten te scheiden en de verkiezing van den heer Ermerins daardoor verzekerd zal zijn. Waar de liberalen overal klappen krijgen, ia het te hopen, dat de vrjj- zinnigeu daar, waar zij in de meerderheid zgn, voor hun beginsel zullen opkomen. Vlissingen, 20 Juli. In verband met het bekende, aan de Tweede Kamer gerichte adres van bet comité tot verbetering der haven-exploitatie alhier, tal de heer mr. C. Lucasse, lid van de Tweede Kamer voor dit district, deze week hier ter stede een confe rentie houden met belanghebbende en bevoegde personen, teneinde zich op de hoogte te stellen van den toestand der havenwerken en de tegenwoordige exploitatie. Gisterenmiddag wilde een deurwaarder uit Middelburg beslag leggen op het in het droge dok alhier liggende Belgische opleidings schip Ville d'Oatende", welk schip zooala bekend op de Suikerplaat aan den grond heeft gezeten en nu hersteld wordt. De commandant van genoemden bodem weigerde echter aan den deurwaarder toegang tot zijn schip te verleenen en men verneemt dan ook dat het beslag niet gelegd is kunnen worden. Het Belgisch opleidingsschip Ville d'Oatende", dat thans in het droogdok ligt om de schade op te nemen, tengevolge van het aan den grond zitten op de Suikerplaat, zal aan de fabriek der Kon. Maatschappij »De Schelde" alhier gerepareerd worden. Binnenkort zal het Noorsche stoomschip »Haardraade", op de werf der Kon. Maat schappij »De Schelde" alhier op stapel staande, te water worden gelaten. Tot controleur aan de stoomtram VlissingenMiddelburg is benoemd de heer D. Verslaijs, gepensionneerd sergeant der infanterie te Vlissingen. 21 Juli. Zoowel de vooretellingen van het Tivoli-gezelschap nit Rotterdam in de Schouwbu rgzaal-Stof koper, als de Specialiteiten voorstellingen in het Concertgebouw, trekken thans met de kermis veel publiek. Nu, men kan zich op beide plaatsen best amuseeren. Bovendien zal Zaterdag en Zondag nog een Specialiteiten-gezelschap in het Grand-Hötel optreden. Hoofdplaat. Alhier zijn op het strand door P. Jansen vijf jonge haaien gevangen, welke eene lengte hadden van oDgeveer 1.25 M. Vermoedelijk waren deze dieren op hun weg verdwaald geraakt, want anders komen deze dieren zoo hoog stroomopwaarts niet voor. AubMtedlnienVerkoopiasen en. Colijaaplaat, 21 Juli. Ten overstaan van deurwaarder Gelner werden ten verzoeke van den heer Hanson in het lokaal van den heer M. A. Schikker alhier geveild en toegewezen, de volgende vruchten te velde, 41 perceelen: le perc. zomergerst, A. J. Ridder, f 74, 2e wintergerst, P. v. d. Weele, - 76,— 3e A. Gouloore, - 74,— 4e aardappelen (blauw), T. G. Schikker, per roede - 0,40 5e u aardappelen (bonte), P. K. Boone, per roede - 0,50 6e aardappelen (Eigenheimers), J. Moerman, per roede - 0,41 7e tarwe, A. Schrier, - 82, 8e Jb. Visser, - 92, 9e Adr. Vogelaar, - 91,— 10e aardappels, Frenchs, per roede, 0,47 11e u w A. Schuit, nu- 0,46 12e a Jac. Verburg n - 0,52 13e haver, Jan de Smit, - 75, 14e t A. Verburg D*., - 77, 15e u M. Dijke, - 80.— 16e n C. Hollestelle, - 76, 17e C. Versluis, - 72, 18e u a 0. Hoogerheijde, - 70, 19e Abr. Hollestelle, - 68,— 20e luo. klavers (2esn.), G. de Waard, - 36,— 21e u n u 0 D. Verburg, - 36, 22e /yl.D.v.d.Weele,- 36,— 23e nan u L. v. Oeveren, - 30,— 24e a a a u Jac. v. Gilet, - 32,— 25e H haver, Jb. Visser, - 84, 26e a a C. Douw Lz., - 90, 27e a A. Hollestelle, - 92, 28e a blauwe erwteD, J. Verburg, - 90,— 29e an a H. de Bruin, - 83, 30e na a Idem, - 85,— 31e an a J. Verburg, - 80, 32e a a a M. Dijke, - 80,- 33e a a n Idem, - 105,- 34e a zomergerst, Jan de Smit, - 74,— 35e ff Idem, - 74, 36e a Idem, - 75,— 37e Jan Verburg Jz., - 72,— 38e a P. v. d. Weele, - 69,— 39e J. Verburg Jz., - 72,— 40e tarwe Idem, - 91,— 41e A. Koole, - 105,- De geheele opbrengst was f 3654,47 en werd geveild per 41 aren 68 centiaren. Onkosten 10 pCt. Wiasenkerke, 21 Juli. Door deurwaarder J. F. Gelner werden heden in het lokaal van den heer C. E. Braai, zulks ten verzoeke van den heer Aart de Loof Lz. alhier, geveild, de volgende vruchten te velde: le pero. bruine klavers, Jb. Marcuese, f 21 2e ff ff J. J. Jeronimus, - 16 3e erwten, Jb. Marcusse Wz., - 50 4e ff zomergerst, Idem, - 69 5e «r bruine klavers, C. Ketelaar, - 8 6e haver, A. van Damme 8r., - 64 7e h W. de Looff Az., - 68 8e tarwe, A. van Damme 8r., - 54 9e Idem, - 50 10e H haver, L. de LoofT Az., - 74 11e erwten, I. Rcijnhout, - 30 12e ff zomergerst, F. Filius, - 60 13e n A. van Damme Sr., - 68 14e ff P. Gillesse, - 66 15e jaapjespeeën, Abr. Imanse, - 82 16o F. Filius, - 82 17e a M. Filius, - 70 18e pi. m. 3500 K.G. klaverhooi, C. E. Braai- 46 Totale opbrengst was f 568.60, alles por 0.41.68 H.A. In hetzelfde lokaal werd na afloop hiervan ten overstaan van denzelfden deurwaarder, ten verzoeke van den heer L. L. Boone te Groede, verkocht: 1 perceel erwten aan P. C. MeulenbeTg C.Pt., voor f 85 en een dito erwten aan C. Dieleman, voor f 80. Een klamp hooi werd ingehouden. Opbrengst der 2 perceelen was f 120,99, plus 10 pCt. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zgn voor den hoer J. C. van der Have, d d. 21 Juli 1903, te Capelle verkocht tiendvrge vruchten te velde, te weten: Tarwe in den Adriana Johannapolder onder Nieuwerkerk voor f112, fill en f 110; en Tarwe in den Nieuwe Veerpolder aldaar voor f 134, f 132, f 131 en f 127. Alles per 40 Aren 33 centiaren. Een winkelhuis met erf aan de Lange Vorststraat te Goes werd voor f 2260 gekocht door den heer J. de Jonge. Onkosten pCt. Landbouw en Veeteelt. I Oud-Vossemeer. Jaar op jaar ziet de arbeidende stand, die zich veel meer dan vroeger toelegt op het mesten van varkens, daar haast elk veldarbeider in het bezit ie van een »keu", de warmere maanden met angst te gemoet, omdat dan meestal de gevreesde vlekziekte uitbreekt; thans zgn plotseling een achttal gevallen bij den burge meester aangegeven. Één der dieren was haast onmiddellijk dood, en werd volgens de voorschriften der wet behandeld. BBOHTS2AKEN. Zierikzee, 18 Juli. Door den heer kanton rechter zijn op 15 Juli j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken: 1°. Visscherijovertreding J. van S., 37 jaar, visscher te Zierikzee, tot een hechtenis van 10 dagen; 2®. Het weiden van twee stuks vee lange een ten algemeenen dienete beetemden weg in Zeeland, waar dit door Burgemeester en Wethouders verboden is: M. van 't H., 17 jaar, landbouwer te Haam stede, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; 3®. Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: G. van den H., 22 jaar, arbeider te Ellemeet, N. A. B., 18 jaar, landbouwer te Duivendijke, en J. A. K., 28 j., schilder te Brouwershaven, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 4°. liet een ten dienste van het algemeen bestemden teeg in Zeeland berijden met twee aan elkander gekoppelde wagensniet bestemd tot vervoeren van ondeelbare vrachten: M. de B., 35 jaar, landbouwersknecht te Duivendijke, tot 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 5°. Het te tarnen en in vereeniging op een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland werpen van slijk: A. M. 8., 40 jaar, en P. G 41 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs 1 dag hechtenis 6®. Straatschenderij J. van der W., 20 jaar, varensgezel te Bruinisse, J. van D., 15 jaar, arbeider, en A. L., 13 jaar, hoveniersleerling, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 7°. Strooperij J. V., 21 jaar, en J. M., 19 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 8®. Het tonder daartoe gerechtigd te tijn laten loopen van vee op weiland.- P. R., 70 jaar, landbouwer te H&amBtede, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 9°. Het te tomen en in vereeniging tonder daartoe gerechtigd te tijn loopen op bouwland in de maand Mei: J. A. B., 17 jaar, smidsknecht, en J. B. de V., 12 jaar, zonder beroep, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs 2 dagen hechtenis 10®. Hel op den openbaren weg in de maand Juni uit een nest halen van eieren van een meerl, tijnde een voor landbouw en houtteelt nuttige vogel: A. H. van D., 21 jaar, touwslager te Zierikzee, en L. M., 21 jaar, arbeider te Brouwershaven, ieder tot 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 11°. Het als dienstplichtige bij de brandweer niet tegenwoordig zijn bij de oefening met het materièel: P. G. V., 50 jaar, arbeider te Zonnemaire, en A. J. P., 49 jaar, smidsknecht te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 12°. Het doen verrichten van arbeid in een werk plaats door twee personen beneden 16 jaar op Zondag en het als beambte der brandweer te Zierikzee niet tegentooordig tijn bij het beproeven der brandbluschmiddelen: J. G. 8., 52 jaar, slachter te Zierikzee, tot een boete van 1 en een boete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; 13°. Het le Zierikzee binnen de bebouwde kom vervoeren van rundvee zonder dat daarbij een voldoend aantal geleiders tegenwoordig is: C. van der P., 52 jaar, veehandelaar te Eiker zee, tot f 3 boete, subs 2 dagen hechtenis 14°. Het op den openbaren weg te Zierikzee als houder van een aangespannen hond dete niet voor tien hebben van een muilkorf: M. H., 58 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 15°. net te Zieriktce op den openbaren weg zitten op een met een hond bespannen voertuig, en het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: M. A. van D., 49 jaar, koopman te Zierikzee, tot een boete van f 1, en een boete van ƒ3, subs. 1 en 2 dagen hechtenis; 16°. Het te Zieriktee rijden met een voertuig over het perk rondom de Nieuwe kerk: J. J. M., 30 jaar, sleper te Zierikzee, lot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis-, 17°. Het te Zierikzee rijden door de stads wande lingen op een rijwiel in de maand Mei: P. J. B., 17 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 1 boete, sobs. 1 dag hechtenis; 18°. Het te Zierikzee aan den openbaren weg le tarnen en in vereeniging spelen met en om muntspeciën B. H., 17 jaar, winkelknechtF. H., 15 jaar, arbeider; M. F., 15 jaar, smid, en A. F., 17 jaar, smid, allen te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 19®. Het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: N. van R., 36 jaar, sobarenslijper te Breda, en F. R., 54 jaar, koopman te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. VrijgesprokenJ. K. D., 16 jaar, korenmole naar, te Renesse, beklaagd van jachtovertreding. Conflict tusschen rechterlijke uitspraak en ministerieel bevel, De raadkamer der Rotterdam8che rechtbank verleende op 27 Maart j.l. op verzoek van den vader, gedaan krachtens art. 357 B. W.machtiging om diens zoon in verzekerde bewaring te doen stellen voor den tijd van 3 maanden in het hais van bewaring te Rotterdamvoorts verleende zij vergunning tot het kosteloos ten uitvoer leggen der gegeven reohterlijke beschikking. Naar de bedoeling der rechtbank had deze laatste vergunning de strekking, dat de inbewaringstelling van den minderjarige kosteloos zou geschieden, dat wil dus zeggen, dat de daaraan verbonden kosten zooden komen ten laste van den Staat. Na deze beschikking heeft nu de Minister van Justitie aan het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam verklaard, dat naar zijn oordeel uit art. 872 W. v. B. R. niet kan worden afgeleid dat de kosten van vastzetting van een minderjarige krachtens art. 357 B. W. bjj onvermogen van den vader kunnen worden gebracht ten laste van den Staat, en heeft bij het college gemachtigd en verzocht den minderjarige los te laten en aan zijn vader over te geven, tenzij deze de kosten van het verder onderhoud wil voldoen. Het Weekblad van het Recht constateert, dat we hier staan voor een conflict tusschen rechterlijke uitspraak en ministeriëel bevel; het machtwoord van den Minister ontneemt aan de reohterlijke beschikking baar waarde en uitvoerbaarheid. iTFBTN FIT uïr s. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Juli 1.1. 196 predikantplaatsen vaoant, of 24 minder dan op 1 Jan. 1.1.; hiervan telt Zeeland er 15. Thans zijn nog 29 candidaten beroepbaar. ONDEBWU8. Uitslag van het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland, tweede ploeg. Van de Hoogere Burgerschool te Middel burg zijn geslaagd: E. Pieterse, A. J. van der Panwert, H. M. B. D. de Leeuw, H. L. de Leeuw. Van de Hoogere Burgerschool te Goes: P. C. den Herder, T. C, M. Wertheim Salomonson. Van de Hoogere Burgerschool te Zierikzee J. T. Bethe. Nog geslaagd de extraneüa H. A. Mangelaar Meertens. Teruggetrokken heeft rich één extraneüa. Te Goes zgn benoemd tot onderwijzeres mej. F. Baetens te Ierseke, en de beer G. V. Pennings te Heinkenezand tot onderwijzer. De heer A. H. Mulock Houwer, geboren te Gocb, is toegelaten tot de faculteit der geneeskunde aan de Q. S. te Utrecht. Te Breakens is thans met algemeene stemmen benoemd tot onderwgzeres aan de openbare lagere school A, mej. F. Baetens te Ierseke, zijnde No. 1 der voordracht, welke in Februari j.l. door Burgem. en Weth. was ingediend. De Raad had echter toen een andere onderwgzeres bniten de voordracht benoemd, welke benoeming sedert bij Kon. besluit van 10 Juui was vernietigd. VI88CHEBUBEBICHTEN. Naar men nit Philippine schrijft, hebben de stormachtige dagen van de vorige week een niet onbelangrijke schade aangericht op de mosaelperceelen. Op vele banken zjjn de mosselen op hoopen gewaaid en gedreven, waardoor een groot gedeelte verloren is. NEERBOSCH. Ds. Schrijver en echtgenoote zgn Zaterdag 1.1. aan de Weesinricbting aldaar bevestigd als directeur en directrice. Ds. Pijnacker Hordijk, voorzitter van bet bestuur der inrichting, sprak een woord naar aanleiding van Genesis 33»Ik zal mij met gemak als leidsman voegen naar den gang van het werk, hetwelk voor mijn aangezicht is, en naar den gang dezer kinderen". De benoeming yan een nieuwen Pauz. In verband met het overlijden van den Paus willen wij een en ander vermelden van de ceremoniën, die bij het verkiezen van een Paus gevolgd worden. Het conclave. Conclave is een Latijnsch woord, dat kamer beteekent; het wordt gebruikt zoowel om de plaats aau te wijzen, waar de kardinalen samen komen om een nieuwen Paus te kiezen, als van de vergadering der kiezende kardinalen zelf. De inrichting van het conclave werd op de kerkvergadering te Lion in 1274 door Paus Gregorius X, wiens keuze drie jaar vertraagd was, vastgesteld. Daar werd bepaald, dat, wanneer een Paus stierf in een staa, waar hij zich met zijn hof bevond, de daar aanwezige kardinalen slechts verplicht zouden zijn tien dagen op hun afwezige collega's te wachten. Na verloop van die tien dagen zouden de aanwezige kardinalen vergaderen in het paleis, waarin de Paus overleden was. Hier zouden allen een kamer (conclave) betrekken, die, met uitzondering van een deur, die toegang verleende tot de vergaderzaal, van alle zijden zou moeten gesloten zijn, opdat niemand in het geheim met één der kardinalen zou kunnen sprekenzij zelf mochten ook niemand bij zich toelaten, dan met toestemming van allen. Verder mocht hun door niemand een bode gezonden worden, en was het hun verboden brieven te ontvangen. Overigens bleef in ieder vertrek een venster open, waardoor hun, zoolang de verkiezing duurde, het noodige voedsel zou kunnen toegereikt worden. Hadden zij binnen de drie dagen, nadat zij ter keuze waren binnengegaan, nog geen Paus gekozen, dan zouden zij de volgende vijf dagen sleobts één gerecht bekomen bij hun middag en hun avondmaal, en verstreek ook deze tijd, zonder dat een nieuwe Paus was aangewezen, dan ontvingen de kardinalen niets dan brood, wijn en water. Deze voorschriften van Gregorius zijn wel niet altijd in alle deelen, maar tooh in hoofd zaak tot aan de nieuwste tijden gevolgd. Daar de meeste pausen in Rome zijn gestorven, werd het conclave gewoonlijk ge- ouden in het Vaticaan, waarin men tot dat doel een reeks cellen heeft: ingericht, waarin de kardinalen tijdens de verkiezing twee aan twee hun verblijf houden. Daarheen begaven zij zich op den dag van de begrafenis van den Paus, of tien dagen daarna, nadat zy een pleohlige mis hadden bijgewoond, de Missam spiritus sanctien bleven daar tot de keuze was verricht. Pius VI stierf buiten Rome, de benoeming van zijn opvolger geschiedde door de kardinalen, die in Venetië waren samen gekomen (1799). De opvolger van Pius VII (1823) werd benoemd in het paleis op den Montecavallo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2