ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 Juli 1903. Courant). Oe dood van den Paus Leo XIII. RUEUWSTUpIKGEN. (Z i e r i It z e e s c li e Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7875. Directeur A. ff. DB 3L.002UEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar jplaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franked, Meelstraat 386, Zierikzee. Maandagnamiddag werden de broezen poorten van bet Vatikaan gesloten, het teeken, dat het Hoofd der Katholieke Kerk, Paus Leo XIH, het eeuwig leven was ingegaan. Joachim Peoci, want aldus is de familie naam van den verscheiden Paus, werd 2 Maart 1810 te Carpineto geboren. Als knaap toonde hij reeds een verbazend grooten aanleg te bezitten. Hg werd voor den priesterlijken stand opgeleid. Door zijn buitengewone geestesgaven en onvermoeide werkkracht klom hg op de hiërarchische ladder al hooger en hooger, totdat hem in 1853 de kardinaalshoed geschonken werd. Ondanks de omstandigheid, dat hij de waardigheid van kardinaal-camer- lengo bekleedde, werd hij in 1878 bij den dood van Paus Pius IX door het conclave van kardinalen reeds bij de derde stemming tot Paus gekozen. In Maart van dit jaar viel hem het groote voorrecht te beurt zijn vijf- en-twintig-jarig Pontificaat plechtig te kunnen herdenken. Bij die gelegenheid werd hij op de Sedia gestatoria in de beroemde St.-Pieters- kerk rondgedragen ten aansohouwe van duizende geloovigen, die uit alle oorden der aarde tot bijwoning van deze plechtigheid naar Rome waren opgegaan. Sedert heeft hij zich onwel gevoeld, en alhoewel door zijn krachtig gestel een sterk weerstandsvermogen bezittend, heeft ook hij den tol der natuur moeten betalen. Op dit afsterven was het oog der geheele wereld als het ware gericht. Was dit alleen, omdat Leo XQI Paus was, dat wil zeggen, het geestelijk Opperhoofd, de Pontifex Maximus van tweehonderd millioen katholieken? Neen, de oorzaak van de algemeene belang stelling lag voornamelijk in de omstandigheid, dat Paus Leo XIII een merkwaardige per soonlijkheid was, van wie een groote kraoht is uitgegaan. Hij, meer verzoeningsgezind dan strijdlustig, leidde zijn Pontificaat in met de erkenning van den republikeinschen staatsvorm in Frank rijk, waardoor wel de royalisten en legitimisten ernBtig ontstemd werden, maar waardoor toch tnsschen den Heiligen Stoel en het katholieke Frankrijk een betere verstandhouding in het leven werd geroepen. Ook met Duitschland kwam de Curie in een vriendelijkere verhouding. De kerkelijke strijd men denke slechts aan den beftigen «Kulturkampfhield nagenoeg geheel op en het Centrum, dat allengs in aanzien en invloed toenam, veranderde van oppositie partij in regeeringspartij. De Keizer zelf knoopte met den Paus vriendschappelijke relatiën aan, die zich door groote hartelijkheid kenmerkten. Hij braoht zelfs tot tweemalen toe een bezoek op het Vatikaan. In het algemeen kwam in de betrekkingen tosBchen de verschillende staten en de Curie een belangrijke verbetering tot stand, die in hoofdzaak te danken was aan de verdraag zame, vredelievende, verzoenende houding van den Paus. Alleen ten aanzien van Italië was in de gedragslijn van de Corie geenerlei verandering te bespeuren, zoodat de verhouding met dit rijk dezelfde bleef. Zij bleef bij haar stand punt, dat herstel van de wereldlijke heer schappij van den Pans de eenige grondslag was, waarop met de Italiaansche regeering wederom vriendschappelijke betrekkingen konden aangeknoopt worden. Het non possumus" van wijlen Pans Pius IX bleef bier ongerept gehandhaafd. Ook op ander terrein deed Leo XIII zich krachtig gelden. Willend de katholieke werklieden terug houden van de sociaal-demokratie, vaardigde Leo XIII de bekende Encycliek «Rerum Novarum" uit, die, hoe verschillend ook be oordeeld, ten allen tijde een merkwaardig gedenkstuk van zijn Pontificaat zal blijven. Tengevolge van die Encycliek verrezen tal van katholieke werklieden vereenigingen. Op zijn bevel werd het geheim archief van het Vatikaan voor allen opengesteld, zoodat elk vrijelijk inzage daarvan kan nemen, iets dat door de mannen der wetenschap ten zeerste gewaardeerd is geworden. Uit dat alles, dat wij slechts met een pennestreep hebben aangestipt, blijkt, dat wij niet te veel hebben gezegd, toen wij hier boven verklaarden, dat van Paus Leo XUI een groote kracht is uitgegaan. Wie zijn opvolger zal worden, kan niemand nog bepalen. Deze wordt door het conclav< van kardinalen met twee derde van de stemmen gekozen. Op het oogenblik bekleedt kardinaal Oreglio di San Stefano, als zijnde de kardinaal- camerlengo, de hoogste geestelijke waardigheid. '\T Amerika. Door een hevigen cycloon over een gedeelte van Illinois, is er groote schade aangericht in de steden Streator en Mendeta9 personen zijn gedood en een groot aantal gewond. In het laatste jaar zijn in de Ver- eenigde Staten niet minder dan 10.306.407 dollars door rijke menschen vrienden geschonken voor het inrichten van volksbibliotheken. De milde millionnair Carnegie schonk daarvan G,679,000 dollars. Italië. Rome, 19 Juli. In den loop van don dag zijn de krachten van Z. H. den Pans zeer afgenomen en de dag werd voortdurend slapend doorgebracht. Het bewustzijn is geheel verdwenen. Alle kardinalen zijn op het Vaticaan dringend uitgenoodigd. Waarschijnlijk zal Z. H. den dag van morgen niet meer beleven. 20 Juli. Z. H. de Paus is heden- namiddag ten 4 nre op 93-jarigen leeftijd overleden. Kort vóór het overlijden ging een korte doodstrijd vooraf. Tien minuten vóór half 4 kondigde dr. Lapponi schreiende aan, dat het einde naderde. De Groot-poenitentiarius knielde neer, om de gebeden der stervenden op te zeggen. De neven van den Paus en ver schillende waardigheidsbekleeders waren zeer getroffen. De Paus was geheel buiten kennis. Hij stierf rustig. Na de officiëele vaststelling van het over igden, heeft men het lijk ia het gebruikelijk gewaad gedaan. Vervolgens werd het lijk, voorafgegaan en gevolgd door edelen eD Zwitsers van de garde, overgebracht naar de kamer, voorafgaande aan de zoogenaamde Tapijtenkamer, waar ook het lijk van Piua IX op het praalbed gelegen heeft. Het geneeskundig certificaat betreffende hét overlijden van den Paus meldt, dat Leo XQI is gestorven tengevolge longontsteking, gevolgd door borstvlies-ontsteking. Morgenochtend zullen alle hier aanwezige kardinalen zich in de zaal van het consistorie op het Vaticaan vereenigen, waar zij hun eerste bijeenkomst zullen houden tot voor bereiding van het conclave, dat binnen twaalf dagen zal bijeenkomen. 21 Juli. In de eerste bijeenkomst der kardinalen, is met groote meerderheid be sloten, het conclave te Rome te houden. Alle openbare vertooningen zijn geschorst. Vele winkels zijn gesloten. Rusland. Volgens opgaven van het Hulpcomité te Kiacheneff bedraagt de sohade, veroorzaakt door de gewelddadigheden tegen de Israëlieten aldaar, 2,332,890 roebel. Er werden 700 woningen en 600 winkels geplunderd. Er werden 47 menschen gedood, 92 iwaar gewond en 345 licht gekwetst; 50 zijn kreupel geworden, 35 vrouwen werden wednwen\en 123 kinderen werden weezen. Het Hulpcomité ontving in de eerste maand zijner werkzaamheid aan giften 736,476 roebel. Daarvan kwamen 192,443 roebel uit Amerika; 35,675 uit Dnitschland16,001 uit Engeland; 10,475 uit Oostenrijk; 5000 uit Italië; 1000 uit Nederland; 9248 nit Frankrijk en het overige uit Rusland. Van dat geld is 464,462 roebel uitgegeven, waaronder 50,000 roebel om 50 Joodeche gezinnen naar Palestina te helpen. Tot dusverre ontving het comité 2538 aanzoeken om hulp. Engeland. Londen, 20 Juli. De Koning en de Koningin zijn hedennamiddag naar Ierland vertrokken, waar zij tien dagen zullen blijven. Het beroemde koninklijke jacht«Victoria and Albert", waarmede wijlen koningin Victoria bijna al haar uitstapjes over zee heeft gemaakt, is na te Portsmouth in handen van den slooper. Sommige deelen van het sohip, door den koning uitgezocht, worden bewaard als herinneringen aan de koningin. De Victoria and Albert" was het oudst0 van alle koninklijke jaohtenhet werd gebouwd in 1856, en geheel ingericht naar het plan van den prins-gemaal. Bij slecht weder rolde het schip sterk, maar als 't rustig was, moet het er buitengewoon gezellig aan boord geweest zijn; het schip bevatte zelfs een kinderkamer en een scLJe 'kamer voor de prinsen en prinseseen. Frankrijk. Parijs, 20 Juli. In een hevigen brand tengevolge van een ontploffing in de distilleerderij van 8pringer te MaisonAlfort, nabij Parijs, zijn twee werklieden en een belastingambtenaar gedood, terwijl verscheidene andere personen gewond zijn en de 6ohade begroot wordt op 2 millioen francs. ■ederland. Amsterdam, 20 Juli. Gisterenavond 10 uur ontstond alhier in de Palmstraat 92 een uitslaande brand. Bizonder snel waren de wagens van de steeds waakzame brandweer ter plaatse on kon men dus onder leiding van den hoofd brandmeester J. Ar Nieuwen huis het vuurmonster met water en koolzuur gaan bekampen. Het bleek, dat op de eerste verdieping de brand woedde in een achterkamer, bewoond door do familie R Waard. De vlammen sloegen fel nit aan de achterzijde en de hitte was geweldig. Dit bemerkte reeds heel spoedig het gezin van v. d. Noort, dat daarboven, dus op de 3e verdieping, woonde. De moeder, met 7 kinderen thuis zijnde, stelde onmiddelljjk alle pogingen in het werk om haar lievelingen te redden. Zjj stormde de trappon af met dejongsten, en gedienstige buren hielpen voorts zooveel zij konden om allen veilig op straat te brengen. Helaas, in de confusie van 't oogenblik, bad men gemeend allen gered te hebben, doch 't zou blijken, dat men zich vergist had. Toen de moedige brandweermannen, wier eerste taak 't is om in het brandonde bnis te gaan en menschenlevens te redden, boven kwamen, moest de brandwacht v. d. Noort, die noodlottig toeval tot die reddings brigade gisterenavond juist behoorde, zijn 8-jarig zoontje vinden, gestikt door de alles verzengende hitte. 't Kind, zoo had de moeder gemeend, zon zelf wel de trap afgekomen zijn, doch door het openlaten der denren op de le verdieping was de hitte zoo vreesehjk geworden, dat 't kind niet verder dan 't raam aan de voor zijde van het huis was gekomen. V. d. Noort's schrik te beschrijven is ondoenlijk. De man viel achterover en kon geen woord meer spreken. Onmiddellijk werden pogingen in 't werk gesteld om 't leven bij het kind op te wekken. De hoofdbrandmeester Nienwenhuis en oen dokter, die onvermoeid daarmede bezig bleven, meenden nog een oogenblik succes te hebben, maar helaas, 't leven was gevloden. Een flinke jongen uit de Van Lennep- straat alhier, de 14-jarige Jan de Kort, heeft Zaterdagavond het leven gered van een meisje van een paar jaar. Toen de kleine de brand weer hoorde aankomen, was ze op het kozijn van de woning barer ouders, op de 4e ver dieping geklauterd, doch er uitgevallen; de kleine greep zich vast aan een lat van het bloemenrekje voor het raam, bleef een oogen blik hangen, doch dat oogenblik was voor De Kort lang genoeg, om, terwijl anderen gilden of wegholden, toe te snellen, zijn armen uit te steken om te trachten het vallende kind op te vangen. De kleine kwam op zijn schouder terecht en viel toen op straat, doch was aan hoofd en armen zoo licht gewond, dat ze, na verbonden te zijn, naar de ouder lijke woning kon worden teruggebracht. De knaap bleef ongedeerd. Zaterdagavond omstreeks 40 uur was de Koningstraat in rep en roer. De bewoners van perceel 46, waarin een winkel van »De Boterton" -is gevestigd, alsmede die van de eerste en van de tweede étage, waren uitgegaan. Tegen halftien kwamen echter de bewoners twee hoog, M. Creveld met vrouw en kinderen weder thuis. Op de trap ontmoetten zij een schamel gekleed man, die hun rustig goeden avond zeide en naar buiten liep. Juffrouw Creveld, wetend, dat de buren van één hoog afwezig waren, vermoedde onraad, zeide haar man eens buiten te gaan kffiren wie was uitgegaan, doch Creveld, op atrhat gekomen, zag niemand meer die op den bewAaten laan geleek. Onderwijl had juffrouw Creveld gedruieoh op den zolder gehoord en zelfs iemand in die richting naar boven zien loopenen terwijl haar man weder de trap opkwam om nu naar den zolder te gaan, riep zg uit het raam «dieven, dieven!" Men kan zich voorstellen, dat in minder dan geen tijd, in deze dicht bevolkte buurt, en nog wel op Zaterdagavond, een diohte drom van menschen op de been was. Toen Creveld op den zolder kwam hoorde hg een slag alsof iemand van een hoogte sprong. Zeer waarschijnlijk hebben de personen, die op den zolder waren, een sprong gewaagd uit het zolderraam op een plat, een hoogte van circa drie meter. Door den eigenaardigen bouw van de huizen in deze omgeving, vol van platten en lage daken, kunnen dieven n.l. betrekkelijk gemakkelijk zich al springende en klimmende uit de voeten maken in de richting naar de Keizerstraat. Middelerwijl was ook de politie in grooten getale aangerukt. Zoowel bet geheele pand 46 als het daarnaast gelegene werd door haar onderzocht in alle boeken en gaten. Ook gingen eenige agenten met lantaarns de daken op en onderzochten aldaar de geheele omgeving tnsschen de Koning- en Keizer straten. Een geruimen tijd was men hiermede bezig, wat voor hen, die in uniform gekleed waren, een verre van gemakkelijk baantje was. Nadat deze onderzoekingstocht van tien tot over twaalf uur had geduurd, zonder eenig resultaat te hebben opgeleverd, keerde de politie naar bet bureau terug, terwijl de straat langzamerhand haar gewoon aanzien herkreeg. Dat er iets gestolen is, is niet gebleken, maar dat men heeft willen stelenmag gerust worden aangenomen. 21 Juli. Hedenochtend zijn van den trein 123 Hollandsche Spoor op Rotterdam, nabij blokhuis 3, ter hoogte van de 2e Spaarndammordwarsstraat alhier vier wagens ontspoord. Tot dezo behoorden een der nienwe derde klasse-wagens en het postrgtuig. De wagens staan dwars over de rails. Het hoofdspoor is echter vrijgebleven, zoodat geen vertraging in den dienst behoeft plaats te hebben. Voor zoover men weet, hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Job. de Wolf (bijgenaamd Blommetje"), Cornelia Donker en Klaas Portengen, verdacht den dubbelen moord io de Czaar Peterstraat alhier te hebben bedreven, zijn te dezer zake buiten vervolging gesteld. Men zal zich herinneren dat Wolf en Donker voor dezen moord reeds hebben terechtgestaanhun zaak werd toen voor onbepaalden tijd geschorst wegens gebrek aan bewijs. Een nieuwe instructie is daarna tegen ben geopend, terwijl eveneens een instructie werd geopend tegen Portengen, die juist ten tijde van de terechtzitting door de regeering van België, naar welk land hij de wijk had genomen, werd uitgeleverd. Ook deze instructie heeft geen voldoende bewijzen opgeleverd, zoodat de zaak niet ten tweeden male naar de openbare terechtzitting kon worden verwezen. De drie mannen blijven echter in de gevangenis, daar zij veroordeeld zijn wegens andere misdrijven, t. w. Blommetje wegens medeplichtigheid aan de inbraak in de N. Looierstraat, Donker en Portengen wegens de inbraak in de villa van den heer Drees- mann te Bussum. Utrecht, 20 Juli. .De jongste Btaking onder het spoorwegpersoneel heeft aanleiding ge geven tot het ontslag van een groot aantal, in verschillende betrekkingen werkzaam zgnde personen. De aldus opengekomen plaatsen zijn thans weder bezet door nieuw personeel. Zoowel ter aanvulling van het kader als ter belooning van bewezen extra-diensten gedurende de stakingeperiode, hebben tal van bevorderingen bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen plaats gehad. Leiden, 21 Juli. Zaterdagnamiddag had nabij het station alhier een zeer droevig ongeval plaats. Bij het terugzetten van een trein van het Staatsspoor naar het goederen- emplacement aan de Wittepoort, dat zonder geleide geschiedde, werden twee personen overreden, n.l. een lampenist en een tuinman, beiden hier woonachtig. Den eersten werden beide beenen letterlijk afgereden, terwijl laatstgenoemde zwaar aan het hoofd verwond werd. Hun toestand ie zeer gevaarlijkbeiden zijn gehuwd, de lampenist heelt één, de tuinman 6 kinderen. 's-Gravenhage, 20 Jnli. Sedert Pinksteren waren er niet zooveel menschen op Scheveningen als gisteren, ter gelegenheid van het bezoek van den hoofdpersoon van den Delftschen studentenoptocht, Z. M. keizer Nikephoros met gevolg, 's Middags en tegen den avond stroomde het publiek van alle kanten toe, zoodat 't in de omgeving van de groote hotels en op den strandmuur zwart van de voetgangers zag. In de Kurzaal en op het terras, alsook op 't Wandelhoofd verdrong het publiek zich. Op het terras van de Kurzaal werd de keizer ontvangen en toen naar de keizerlijke loge in de Kurzaal geleid door de directie van het Zeebad, terwijl het orkest de Tannhii user-overture speelde. Na het tweede gedeelte te hebben aan gehoord in de propvolle Kurzaal, werd met muziek een rondgang naar het terras gehouden, waarop de keizer met zijn stoet vervolgens 't Wandelhoofd Koningin Wilhelmina bezocht. De Staatsspoortram naar Scheveningen vervoerde gisteren 21000 personen. 21 Juli. Eerste Kamer). Zonder debat of stemming werden verschillende wetsontwer pen aangenomen, o. a. dat betreffende het onder de wapenen houden der milicien* van de lichting 1902, dat tot regeling der tractementen van de mindere departements ambtenaren, dat tot aanleg van den Lawa- spoorweg en in verband daarmede de over eenkomst met de Maatschappij Suriname", dat tot decentralisatie van bet bestuur in Ned.-Indië, dat betreffende de instelling van het candidaat-ambtenaarscbap voor den In- dischen dienst (na een korte toelichting door den Minister van Koloniën, die er op wees, dat met dit wetsontwerp niets wordt geprae- judicieerd), en dat tot wijziging van het contract met de Stoomvaart-Mij. «Nederland" en in verband daarmede vehooging van verschillende hoofdstukken. Het wetsontwerp tot verbetering der tractementen der leden van de rechtbanken te Rotterdam en te Amsterdam gaf tot eenig debat aanleiding. De heer Van den Biesen wees er o. m. op, dat door dit wetsontwerp de hiërarchische weg wordt verbroken, terwijl de rechtbanken van de tweede klasse vaak veel meer werk hebben te verrichten dan die der eerste klasse en de leden toch geringer bezoldiging genieten. Een algemeene herziening achtte hg noodig, evenals de beer Dijckmeester. Ook de Minister van Justitie gaf toe, dat een algemeene herziening der tractementen een onafwijsbare eisoh is, echter niet omdat door dit wetsontwerp den hiërarchischen weg wordt verbroken, maar omdat de tegenwoordige tractementen van de leden der rechterlijke macht te laag zijn. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen. Verschillende wetjes van geringen omvang werden daarna mede aangenomen. Daarna is de vergadering tot morgenochtend verdaagd. Het aantal bouquetten en palmen, dat het Vorstelgk Eohtpaar Zaterdag uit Limburg meevoerde, bedroeg precies 800 stuks, vertegen woordigende naar deskundige berekening een waarde van 8 10.000 gulden. Maassluis, 20 Juli. Zaterdagmiddag on geveer 2^ uur had op de stoomboot «Holland" van de firma J. A. van der Schngt, varende tusscben Rotterdam en deze gemeente, een ernstig ongeluk plaats. Er moest namelijk gelost worden aan den steiger van de vischolie- en guanofabriek, toen de 22-jarige dekknecht J. H., wonende te Zuid-Beierland, het ongeluk had met het rechterbeen bekneld te komen in den staal draad, - die gebruikt werd om de stoomboot vast te meeren, tengevolge waarvan hij over boord sloeg en tegen den meerpaal werd geslingerd, doch in den staaldraad hangen bleef en weer binnen boord kon worden gebracht, toen bleek, dat de man zijn been ernstig bad verwond en gebroken. De te hulp geroepen geneesheer dr. Boon- acker adviseerde opneming in het gemeente ziekenhuis, waarheen de man per brancard is overgebracht en voorloopig verbonden. Rotterdam, 20 Juli. De 21-jarige Gerrit Grootendorst, glazenwassoher van beroep, ontmoette Zaterdagavond omstreeks halftien aan den Boezemsingel bij den Crooswgksohen- weg een meisje, dat vroeger met hem verkeering bad, doch in den laatsten tijd hart en hand had geschonken aan den 23-jarigen timmermansknecht Emile Vile. Hij maakte met zijn vroegere liefde een praatje en stond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1