ZIERIKZEESCHE NIEllWSRODE. Dinsdag 21 Juli 1903. -li (SS ierikzeesche Courant). mEUWSTIJDIMGEH. Uit Stad sr Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ie f 1,30, franco pet poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië eni. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7874. root Directeur I A. «T. DE L0025E. FRANKEL. WAALE, aüeen voor het binnen- eti bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure betorgd worden. Groote letter uxtrdt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te ndresseeren aan A. Fhslnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Azië. Volgens nadere berichten omtrent den hevigen wervelstorm in Tonkin, wordt het aantal slachtoffers op duizenden geschat. Het minste cijfer, dat genoemd wordt, is 2000; het hoogste 5000. Hanoi, de hoofdstad van Tonkin, moet voor het grootste gedeelte zijn verwoest, Nam-Din, een groote stad, is geheel weg gevaagd. Van het steenen gebonw der Fransche gendarmerie is geen spoor meer over. Hes vat spiritus, toebehoorende aas een Fransche firma, werd door de kracht van den wind 120 mijlen ver medegevoerd. Er kwamen geen Europeanen om het leven. Maar at de Fransohe kooplieden, die gevestigd waren op den weg van den cycloon, hebben alles verloren. Amzrik*. De New-Yorksche correspondent van de Daily Mail meldtdat generaal J. D. Joubert met een New-Yorksche vereeniging een verdrag heeft gesloten over den aankoop van 40,000 H.A. land in den staat Tamaulipas, in Mexico, voor de kolonisatie door Boeren. De vereeniging zal nog een even groote nitgestrektheid in reserve houden voor andere Boeren. Noorwegen. Chriatiania, 16 Juli. Bij het bezoek van den koning aan Digermüien, is een steiger ingestort, zoodat een honderdtal menschen in het water vielen; velen werden gewond, waaronder enkelen ernstig. Italië. Rome, 4 8 Juli. Het hedenmorgen om 9 uur uitgegeven bulletin, onderteekend door Mazzoni en Lapponi, luidt aldus »De Paus bracht den nacht zonder slaap door, doch sinds de eerste morgenuren rust de Paus kalmde ademhaling is rustig, doordien het niveau der vloeistof in de borst holte eenigszin8 verminderd is; de pols is zwak bij 88; de ademhaling ia gedaald tot de temperatuur bedraagt 36,2. De algemeene toestand is niet veranderd. Door de Regeering zijn reeds alle maat regelen genomen ter handhaving der orde bij de expositie van het stoffelijk overschot des Pausen in de St.-Pieterskerk600 soldaten zullen het plein afzetten en peletona cavalerie zullen patrouilleeren; optochten en betoogingen znllen ten strengste verboden zijn. Zwitserland. De staatsraad heeft toestemming gegeven tot het huwelijk, te Geneve te voltrekken, van Leopold Wölfling, oud-aartshertog van Oostenrijk, en mej. Adamowitsj, zijn vriendin. In overeenstemming met 's lands wetten heeft Leo Wölfling echter iOOO frs. moeten storten als borgtooht voor zijn goed gedrag. Servië. Belgrado, 17 Juli. Ia den ouden konak zijn in een geheime kast twee hoekjes ontdekt, waaruit blijkt dat de koningin op twee banken te Ween en een bedrag van 130.000 p.st. heeft gedeponeerd, terwijl tevens gevonden werd de diadeem, door czaar Nicolaas als huwelijkscadeau aan de koningin geschonken. De te Turgn verschijnende Gazette del popoio publiceert een telegram uit Belgrado, waarin wordt medegedeeld, dat men aldaar een complot van twaalf officieren ontdekt heeft, die gezworen hadden zich te wreken op de moordenaars van wijlen Alexander en Draga. Als het eerste slachtoffer was kolonel Masjin aangewezen. De twaalf officieren zijn in hechtenis genomen met nog eenige andere personen, die men verdacht in verbinding met het complot te hebben gestaan. De Internationale Correspondent geeft een uitvoerig verhaal over de reeds vroeger vermelde poging om koning Alexander en Draga te vergiftigen. Ofschoon die aanslag destijds ontkend werd, zegt de Internationale Correspondenz dat er op den 28en Mei ten hove een klein familiefeest zou plaats hebben, waartoe de broeders en de zusters der Koningin en nog twee intieme vrienden genoodigd waren. Het menu was, zooals dikwijls gebeurde, door den koning zelf opgeschreven en door hem aan den keuken- chef ter band gesteld. Onder de spijzen bevond zich ook een ganzenleverpastei, die door den koksjongen, genaamd Wesseli, zou worden bereid. Den chef, een Oostenrijker, viel het nu op, dat het maken dier pastei zoo lang duurde, en hij ging daarom eens kijken wat de jongen toch uitvoerde, Eu toen vond hij naast de pastei een papieren zakje liggen, zooals de apothekers ze gebruiken. De chef, die booze vermoedens kreeg, pakte toen den jongen beet en vroeg wat bij uitvoerde. Natuurlijk wilde Wesseli, die van kleur verschoot, niets zeggen, en verzekerde dat hij niets kwaads in 't schild voerde. Intusschen bad men den adjudant Petrovits laten halen, die in de keuken kwam en een stuk van de pastei aan een hond voorwierp, die in tien minuten stierf. Toen viel de jongen door de mand, en erkende dat hij vergif in de pastei gedaan had om de Koningin te vermoordeD. Generaal Petrovits maakte daarop kort proces, liet den jongen naar een kelder brengen en daar dadelijk door drie soldaten van de wacht doodschieten, weinig vermoedende dat bij twee weken later een gelijk lot zou ondergaan. De jongen werd nog in denzelfden nacht begraven, zonder dat zijn in Belgrado wonenden vader er ook maar iets van hoorde. Dat die jongen dien aanslag niot uit eigen beweging pleegde maar daartoe gedwongen was, sprak wel haast van zelf. Van andere zijde verneemt men, dat de officieren, die aan den sluipmoord hebben deelgenomen, het den minister van oorlog Astanovits erg lastig maken, omdat deze aarzelt ben tot boogere rangen te bevorderen. Zij verlangen dat bij afgezet wordt en voegen er in hnn orgaan Stampa de bedreiging aan toe, dat zij, die gelooven dat het leger op den lid en Juni zijn laatste woord gesproken heeft, zich zeer vergissen. Engeland. Aan het station Southroad Bridge, Waterloo, op 6 mijlen afstand van Liverpool, is Vrijdag een trein ontspoord. De locomotief vloog van de rails, over het perron in een kaartjesbnreau. Vijf dames en een stoker werden gedood en ongeveer dertig anderen gewond. De machinist bekwam ernstige brandwonden door het Bpringen van den stoomketel. Verscheidene passagiers zaten zoo deerlijk in de vernielde waggons bekneld, dat zij er uit gezaagd of met behulp van kranen bevrijd moeeten worden. De zaak van den Londenschen orgel draaier, die verklaart Viscount Hinton te heeten en wettig erfgenaam van wijlen den schatrijken Graaf Poulett te zijn, zal don 23en Juli voor het Huis der Lorda, als Hooggerechtshof, in behandeling komen. De orgeldraaier, een zoon van Graaf Poulett's eerBte vrouw, Miss Newman, werd niet als zoon erkend door den graaf, die beweerde, dat hij het kind was van een ander, tot wien Miss Newman vóór haar huwelijk iu betrekking stond en 's graven vermogen werd geërfd door een zoon uit het tweede huwelijk. Viscount Hinton houdt eohter vol te kunnen bewijzen, dat hij wel als zoon erkend werd door Lord Ponlett en dat bij dus recht beeft op diens millioenen en titels. Duitschland. Vóór ongeveer twee jaar verdween te Barmen plotseling een 16-jarig veelbelovend jongmensch, Kerpse geheeten, de zoon van een aanzienlijk koopman uit Elberfeld. Eenigen tijd later vond men zijn lijk te Bohwinkel. De jongeman bad zich door ophanging van het leven beroofd. Vóór een maand of acht nu, was ook de oudste dochter plotseling verdwenen. Vruchteloos werd overal naar haar gezocht tot men eindelijk een maand later haar lijk vond te Cronenberg. Ook zij had op dezelfde wijze ais haar broer den dood gevondenniemand wist om welke reden, zoowel de zoon als de doobter, de wanhoops daad gepleegd hadden. Zij leefden gelukkig en kenden zorgen noch verdriet. En nu heeft waarlijk de vader het voor beeld van zijn ongelukkige kinderen gevolgd. De man, die de algemeene achting ge niet, ging onlangs voor zaken op reis naar Dussel- dorp, maar keerde niet op den gewonen tijd terug; reeds des avonds werd zijn lijk gevonden bij »Kaiserswertb". België. Een Engelschman met zijn vrouw, die Vrijdagochtend vroeg met de mailboot te Ostende waren aangekomen, hadden hun intrek in een hotel genomen. Na bet ontbijt, ging de man terug naar zijn kamer om, zooals hij zeide, zich te scheren. Ongerust over zijn laog i wegblijven, ging zijn vrouw hem opzoeken. Bij 't binnentreden in de kamer stond zij voor een vreeselijk schouwspel. De man lag dood op den vloer uitgestrekt, badende in zijn bloed. Het bleek spoedig dat bij zich met een scheer mes den hals had afgesneden. Het schijnt dat de ongelukkige reeds vroeger teekenen van verstandsverbijstering had gegeven eu dat meu door reizen betereohap in zijn toestand hoopte te brengen. Nederland. Groningen, 18 Juli. Het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder is uitstekend gevierd. Op de reis van Soestdijk naar deze stad werden H. M. te Zwolle, Meppel en Assen hartelijke ovaties gebracht. Bij aankomst alhier werd H. M. verwelkomd door den Commissaris der Koningin en door den Burgemeester dezer gemeente. Nadat aan het station een welkomstlied was aangeheven, begaf de Hooge Bezoekster zich naar de tentoonstelling, waar alles met de grootste belangstelling bezichtigd werd. Het bezoek der tentoonstelling bleef echter ver beneden de verwachting. Vrijdagavond bezocht H. M. weder de tentoonstelling, bepaaldelijk de Japansche afdeeling, waar in het theehuis H. M. thee werd aangeboden. Na bezichtiging der winkelgalerij en het zoroertheater, nam de Vorstin afscheid van de tentoonstelling en werd een rit door bet Noorderplantsoen en een gedeelte der stad gedaandie door prachtig weer begunstigd werd. Duizenden waren op do been en een schoone illuminatie aan versobillende gebouwen verhoogde het feestelijk aanzien der stad. Zaterdagmorgen bezocht H. M. het zieken huis, de Jodenbuurten, Nieuwstad en Folkingo- straat, waar zelfs de oudste Israëlieten zich hadden beijverd hunne buurt een feestelijk aanzien te geven. Ia het ziekenhuis bracht H. M. drie uren door en bezichtigde alles met de grootste belangstelling. Daarna werd bezocht het kinder-ziekenhuiB, het R. K. ziekenhuis en bet Toevluchtsoord, waarna H. M. zich naar de woning van den Commissaris der Koningin begaf om te dejeuneeren. Teo 4 ure begon de groote rijtoer door 75 straten, waarbij geen volkswijk of achter buurt werd vergeten en waar het niet ontbrak aan ondubbelzinnige blijken van sympathie. Onder het daverend gejuich der duizenden, die aan het station verzameld waren, vertrok H. M. ten half 7 ure naar Soestdjjk. Arnhem, 17 Juli, Woensdag werd door den rijksveldwachter Kuijt te Rhenen, op den openbaren weg aldaar aangetroffen eene vrouw, die in verrega&nden staat van dronken schap verkeerde. Na ontnuchtering gehoord, gaf ze op te heeten Joh. R. en zwervend te zijn. Ze was het laatst geweest te Arnhem, waar ze met een paar mannen was uitgeweest. Nadat ze met hun drieën een hoeveelheid spiritus hadden verzwolgen, was één der mannen door dronkenschap in slaap gevallen. Op aanraden van den anderen man had ze hem toen op den Zijpend. weg zijn horloge met ketting afgenomen, wat voor 75 cent verkocht werd. Beiden kwamen toen overeen, zich te Utrecht te gaan vestigen en hadden zich daartoe op weg begeven. In Rhenen had de man haar een kwartje gevraagd voor jenever, doch was niet teruggekomen. Zg zelf was door dronkenschap in slaap gevallen, wat natuurlgk een groote volksmenigte deed ontstaan. Ze verzocht zelf te worden aan gebonden, daar ze anders toch weer ging stelen. Gisteren werd ze in het huis vau bewaring alhier opgesloten. Den Helder, 18 Juli. Naar men verneemt, zal Vrijdag, 'smorgens te iO uur, Z. K. H. de Prins der Nederlanden met het pantserechip ïEvertsen", onder bevel van den kapt. ter zee J. P. van Rossum, begeleid door drie torpedobooten, van IJmuiden vertrekken en ongeveer te 2 uren ter reede Tessel aan komen. Aan boord bevindt zich het staf- muziekkops der Kon. Ned. marine. De Prins zal worden afgehaald door den direoteur en kommandant der marine te Willemsoord, den schout-bij-nacht J. Wentholt, aan boord van 't pantsersobip »Kortenaer", onder bevel van den kapt. ter zee A. Seret, mede door drie torpedobooten. Ten paleize van den schout-bij-nacht zullen de marine-autoriteiten aan Z. H. worden voorgesteld. Daarna zal de Prins 's Rijks-werf en pantserdekschip Holland", kommandant A. P. Netsoher, en de marinierekazerne bezoeken. Des avonds heeft een diner ten huize van den schout-bij-nacht plaats, waar Z. H. ook logeert. De Prins komt als gast van de MariDe-Jaohtolub en zal aan boord van 't torpedo-transportvaartuig »Mercuur" op 't terrein van den wedstrijd, te houden door de Kon.-Mar.-Jachtclub, tegenwoordig zjjn. Het diner, te geven door de Jachtclub van de marine-officieren, zal gehouden worden in de groote zaal van het Kon. Instiuut voor de adelborsten. Zaterdag zal de Prins weder van Nieuwediep vertrekken. Amsterdam, 18 Juli. Gisterenmorgen stond de heer J. H. Y. vóór een winkel in de Zoutsteeg alhier te kijken. Met bem Btonden daar ook twee heeren en een dame, vermoedelijk FraDSchen. Toen de beer Y. zijn weg vervolgd had, kwam bij kort daarna tot de ontdekking, dat hij zijn zak-portefeuille kwijt was, waarin ongeveer een honderd gulden aan coupons was geborgen. Hij ver moedt, dat één der beide heeren, die met hem vóór dien winkel stonden, de portefeuille heeft gestolen. Één van hen was gekleed in grijs colbert en droeg een zwarten fantasieboed. Een Oostenrijker, de heer C. A. F., die gelogeerd is in het Amstet-Hótel alhier, is meer dan waarschijnlijk ook het slachtoffer van een zakkenroller geworden. Bij zijn terugkeer in het hotel miste hij zijn zak- portefeuille, waarin ongeveer een waarde van f 3000 aan duizend Marksobeinen en Holland- sche bankbiljetten was geborgen. 's-Gravenhage, i 8 Juli. De Eerste Kamer zal Dinsdag on Woensdag vergaderen ter behandeling der aanhangige wetsontwerpen, o. a. van de suikerwet. De Minister van Oorlog heeft de oprichting van het negende regiment infanterie bepaald op 20 Augustus a.s.voor wat betreft den staf en bet 2e bataljon. De 4 compagnies-commandanten treden den 1 October a.s. in functie, waarna op 14.October de luitenants en het kader, benevens de tamboers en hoornblazers, en miliciens van de lichting 1903, bij de oompagniën zullen worden ingedeeld. In een alhier gehouden bijeenkomst van vergunnings- en bierhuiahouders en belanghebbenden ia besloten een verzoekschrift te richten aan de regeering, om zoo spoedig mogelijk de drankwet buiten werking te stellen en iu de plaats te geven een drank wet, waarin niet verboden wordt dat elk staatsburger sterken drank in het klein ver koopt, maar bepaald wordt, dat hij, die sterken drank in het klein of in het groot, alsmede bier verkoopt, jaarlijks daarvoor betaalt een som b.v. van f 75, of zooveel minder als de regeering bepalen zal. Ook wordt gevraagd om de dranken te onderwerpen aan een scheikundig onderzoek, evenals dat bij den verkoop van boter geschiedt. Yerder vraagt het adres, dat men de belastingsom zal kannen voldoen in 10 termijnen dat de Staat die som ontvangen zal in plaats van de gemeente, omdat dan uit het ontvangen bedrag kan worden gegeven: een deel aan dig gemeenten voor hunne noodlijdende gemeentenaren en een deel voor kosten tot genezing van dranbzuohtigen, teneinde deze, in plaats van bij herhaalde veroordeeliDg wegenB dronkenschap naar een werkinrichting te zenden te doen opnemen in een gesticht, gelijk aan dat te Eelde bij Groningen, het sanatorium Booghullen, enz. Ook geeft het adres aan, te bepalen dat naamlooze vennootschappen of commanditaire vereenigingen, waaraan thans wel vergunning wordt verleend, niet voldoen aan het voorschrift van art. 1 der drankwet. Het adres wijst er ook op, dat de thans bestaande drankwet een groote sohade is bij openbaren en onderbandecben verkoop van perceelen, waarvoor thans vergunning is verleend. Tot slot vraagt men de nieuwe drankwet den titel te willen geven van wet tot regeling van den verkoop van bier en sterken drank in het groot en in het klein en tot beteugeling der openbare dronkenschap en tot steun voor noodlijdende armen. Rotterdam, 18 Juli. Een vreeselijk ongeluk heeft hedennamiddag plaats gehad in de touwslagerij en machinale garenspinnerij van de firma Jan Hoos aan den 's-Gravenweg no. 262 alhier. Een der firmanteD, de 29-jarige heer P. N. Hoos, begaf zich naar de machinekamer, die in tweeën is verdeeldj en vroeg den stoker, in het eerste gedeelte aanwezig, even iemand voor hem te gaan roepen. De stoker ging om aan deze opdracht te voldoen en zag nog, dat de heer Hoos aan de machine voelde. Enkele oogenblikken later, toen de stoker met den door hem geroepen man terugkeerde, miste bij zijn patroon; echter zeg bij terstond daarop een arm tusschen de machinerie hangen. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waarbij de heer Hoos vreeselijk verminkt aan hoofd, beenen en armen in den bak onder de krukas werd gevonden. De machine werd dadelijk stop gezet, maar twee ter hulp geroepen genees- heeren konden slechts den dood oonetateeren. Men vermoedt, dat de heer Hoos door een stang van de machine aan zijn jas is gegrepen en toen is rondgeslingerd. Een inwoner van Vlissingen, die gisteren avond op zijn doorreis naar Bloemendaal aan het Beursstation even uitstapte, kwam daar tot de ontdekking, dat hem zijn brain lederen portefeuille was ontrold, waarin 6 bankbiljetten, ieder van f 25, twee quitanties van lijfrente, ieder van f 59,25, ten name van mej. Klara de Kanter, benevens eenige visitekaartjes. Dordrecht, 18 Juli. In de gisteren gebonden vergadering der Kamer van Koop handel alhier, gaf een adres van de Yereeniging »AJgemeen Schippers belang" om een vlucht- haven bij Brninisse nogal aanleiding tot discussie. De commissie uit de Kamer had gepraeadviseerd dit adres niet te steunen, maar integendeel den Minister te verzoeken daar géén haven te doen maken, omdat dit punt niet in één tg uit de Kil bereikt kan worden. Daarover was men bet eens, alleen niet of nu zou gevraagd worden om een vluohthaven op een andere plaats t«* n>- Hn. Dit vond echter geen bijval «- zoo werd et praeadvies goedgekeurd. Sommelsdijk. Bij de alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad bekwam de heer W. van Beek 140, de heer C. Joppe Cc. 148 stemmen, eoodat gekozen is de beer W. van Beek. Zierikzee, 20 Juli. Begunstigd door prachtig weer, werd gisterenavond in den tuin der Sociëteit »Ons Genoegen" van den beer Verwer het 2de Zomer-Concert in dit jaar gegeven, dat druk bezocht was. Het Harmonie-Gezelschap Kunst eu Eer", onder directie van den heer Klimmerboom, voerde een schoon programma uit op een wijze, die ook wederom dit gezelsobap tot eer verstrekt. Den leden dezer Sociëteit met hunne dames was daardoor een aangenamen avond bereid. Door het Bestuur der Sociëteit »Con- cordia" zal a.s. Vrijdagavond om 8 uur een concert in den tuiu van genoemde Sooieteit worden gegeven door bet Fanfaren-Gezelschap Excelsior" van Bruinisse, direoteur de heer Joh. F. A. Theewis, welk concert uitsluitend toegankelijk is voor de leden met één dame. Programma: 1. Ruk Ruk Ruk, Marscb, A. Léblé; 2. La Primavera, Fantaisie Originate, Schweinsberg 3. La Gracieus©, Polka voor Piston-solo, J. Vilbart4. La Jolie Danseuse, Valse, A. Léblé; 5. La Paroissionale, Marche pro- oessionelle, II. Colint6. Souvenir de Campine, Fantaisie champêtre, M. Krein7. Andante Religioso, met solo voor Trombone, L. Lang- loie; 8. Alpenröslein, Mazurka, A. Kom; 9. Feestklanken. Fantaisie over Nederlandeche Volksliederen, M. J. H. Kessels. Onze mededeeliög betreffende de be kroonden uit deze streek op de tentoonstelling van rashonden en pluimvee te Middelburg, moet nog hiermede aangevuld worden, dat de heer O. Koopman uit Gouweveer behaalde: 1°. voor een toom Plymouth Rocks een eersten prijs; 2°. voor een toom Wit Wyandottes een derden prijs; en 3°. voor Mammouth Kalkoenen met kuikens een derden prgs. Bij Kon. besluit is een pensioen van f 405 toegekend aan E. A. Rijnsaardt, wed. K. J. Schipper, sohipper lste klas bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. Het rijkspensioenfonds voor weduwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1