ZIERIKZEESGIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Juli 1903. (Z x i* i Is. zeesohe Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. - ADVERTENTIES. C o u r an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prys per 3 maanden ia f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending •ens per week, f 40,per jaa*. 59ste JAARGANG. No. 7873. DirecteurA. JT. DE loozb. Redacteuren: j A" F™EL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en boitenl. nieuws. Advertentiënran 13 regels 30 Uts. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Juli 1903. 1. N. A. v. d. Kleij, Amsterdam. 2. J. J. de Reus, Luzern. 3. Hageman Francois, Molenbeek. Zuid-Afrika. Generaal Louis Botha heeft een schrijven openbaar gemaakt, waarvan de Times melding maakt en dat een eigenaardig licht werpt op den toestand in Zuid-Afrika, nadat de heer John Buil er de zegeningen van zijn nobel en wijs bestier over heeft gaan verspreiden. Chamberlain's bezoek, zegt Botha, heeft absoluut geen nut gehad. De Engelsche Minister van Koloniën heeft zijne inlichtingen geput uit bronnen, waarvan 't maar beter is niet te spreken" De hooge heeren der mijnondernemingen, zegt Botha voorts, kunnen nu de lakens uitdeelen. En heel de houding, door het Engelsche bewind aangenomen, was voortreffelijk geschikt om de Boeren te stijven in hun afkeer van de «rooineks" en .wat met hen verband of vriendschap houdt. Deze politiek is 't geweest, welke hunne voorouders heeft verjaagd uit de Kaapstreken en die zooveel jammer en ellende over Zuid-Afrika heeft gebracht. Door wantrouwen en vrees werd de nieuwe regeering geleid zegt Louis Botha en daardoor wordt de haat opgewekt van allen in Zuid-Afrika, die voor de Engelsche vlag hebben te bukken. Heftig en bitter is dan ook nu de ontstemming in Transvaal. Engel- schen beklagen zich nog harder dan Hollanders 1 Maar «agitatie" is er daarom niet. Men wil voor het oogenblik slechts opbouwen, herstellen, wat door de jammeren van den krijg vernield is. «Niets ia meer treffend", zegt Louis Botha, «en niets geeft mij meer hoop voor de toekomst dan de geestkracht, welke alom aan den dag wordt gelegd bij het verrichten van dezen grootschen arbeid". In Klerksdorp is een Boeren-vereeniging opgericht, met den heor Harry Grauman, een op de goudvelden welbekend Israëliet, als voorzitterdie vereenigiag telt onder baar leden ook generaal Andries Cronjé, den ver maarden aanvoerder van de Nationale Verkenners. In Krugersdorp is ook een Boeren-vereeniging gesticht, uitsluitend ter behartiging van landbouwbelangen. In Pieters burg dito en het had den schijn, dat alles wachtende was op de vergadering, door generaal Louis Botha tegen 2 Juli te Heidel berg bijeengeroepen, alvorens de politiek gemengd wordt in het optreden van zulke vereenigiogen onder de Boeren. De correspondent van de Daily Mail te Kaapstad heeft met Botha gesproken. Deze zeide o. a. gekant te zijn tegen den invoer van Aziaten, omdat die onnoodig is. De Randmagnaten kunnen tegenwoordig elke maand 340,000 onsen goud uit de mijnen halen, maar weigeren zulks te doen, omdat zij enkel exploratie-werk vorrichten, teneinde gaandeweg alle mijnen in hun macht te brengen. Protesteeren helpt niet. De Engelsche regeering schijnt besloten te zijn, den invoer van Aziaten te gedoogen. Botha ontkende, dat hij den invoer van Chineezen had goed gekeurd. "Wel deed zijn schoonbroer Emmett dat en met dezen had men hem, Botha, verward. Botha zeide nog, dat hij geen lid van den Wetgevenden Raad wilde worden, zoolang de Raad geen controle oefende. Hij verklaarde te gelooven aan Milner's rechtschapenheid. Maar Milner regeert despotisch. Botha kwam weer op tegen de kritiek, die de Engelsche pers op zijn rede geoefend had, daarbij afgaande op vervalschte verslagen van wat bij te Heidelberg gezegd had. Italië. Rome, 16 Juli. Tegen middernacht liep het gerucht, dat om 9 uur de doodstrijd van den paus een aanvang genomen zou hebben, zoodat men meende dat hij den morgen niet meer zou beleven, doch later werd bekend, dat de doctoren na de publicatie van bet avond-bulletin niet meer ten Vaticane geweest zijn dat de geruchten aangaande een nieuwe operatie aan de borstholte allen grond missen en dat het onderzoek van de verwijderde vloeistof het resultaat opleverde, dat er geen vaste stoffen in voorkomen, terwijl de doctoren er in geslaagd zijn de nieren te verbeteren. Rome, 15 Juli. In den toestand van den Paus is geen verandering gekomen. Do geneesheeren gelooven niet aan eeue catastrophe op heden. De Popoio Romano maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk eeno ver ergering der kwaal zou zijn waargenomen. Dit gerucht wordt niet bevestigd. 16 Juli. Het bulletin van hedenavond 7 ure luidtDe toestand van den Paua blijft dezelfde als hedenmorgen. Servië. Belgrado, 14 Juli. Aan de Bulgaarsche grens is een Servisch officier ^aangehouden, die bedreigingen had uitgesproken tegen het leven van kolonel Machin, en bij don aangehoudene werden papieren gevonden, waaruit bleek, dat een twaalftal officieren zich verbonden hebben den dood van koning Alexander te wreken. Aan de Rappel wordt een nieuw Servisch schandaal onthuld, dat ten nauwste in verband staat met het groote schandaal, waarvan de bloedige herinnering in lang nog niet zal worden uitgewischt. Al het geld, dat zich in den konak te Belgrado bevond op het oogenblik, dat koning en koningin vermoord werden, is verdwemen. Joist eenige j dagen van te voren was van een bank te Weonen 400,000 gulden in contanten en I geldswaarden ontvangen. In den historischen 1 nacht, die dus goed scheen uitgekozen, is al j dat geld verdwenen. Waarheen? In de zakken van de koningsmoordenaarsbeweert de Rappel. De koning had 200,000 gulden directe schuld aan leveranciers en kapitalisten te Weonen. Nu het geld verdwenen is heeft de Servische regeering dezen schuldeischers betaling aangeboden van 20 pCt. van hun vorderingen. Den ongelnkkigen koning wordt dus na zijo dood de schando van een faillissement niet eens bespaard. Koniog Peter van Servië is, naar het scbjjnt, erop gesteld, als een tweede Harun- al-Rasohid de toestanden in zijne hoofdstad Belgrado uit eigen aanschouwing te leeren kennen. Hij gaat dikwijls, eenvoudig gekleed, alleen uit, om met eigen oogen te zien en met eigen ooren te hooreD. Onlangs kwam hg zoo 's avonds in een wijnhuis, waar arbeiders en andere eenvoudige lieden zaten te praten en kaart te spelen. Hg dronk er zijn wijn in een hoekje, hoorde een poos de gesprekken aan, betaalde en wilde heengaanmaar op dat oogenblik werd bij herkend en door al de aanwezigen met gejuich begroet. Op een anderen dag ging de Koning 'b morgens vroeg naar de markt en kocht eenig fruit. Ook vroeg hij aan een kraampje naar den prijs van de kaas, en toen hij verklaarde, den gevraagden prijs duur te vinden, kreeg hij van de koopvrouw, die niet op haar mondje gevallen was evenmin als hare vakgenooten op alle markten ter wereld in oen vloed van woorden klachten te hooren over de hooge belastingen en allerlei meer, tot hij eindelijk voor de schelle stem dor redenaarster de wijk nam. Den volgenden dag reed Koning Peter ia een gewoon huurrijtuig naar het militaire hospitaal, waar bij beleefd vergunning vroeg tot hot bezoeken van de ziekenzalen, hetgeen men den welgekleeden heer gereedelyk toe stond. De Koning ging de zalen door en sprak met de patiënten en deed verschillende vragen. Het bleek, dat geen der doctoren aanwezig was en dat de dienstdoende arts in het koffiehuis, tegenover het hospitaal, kaart zat te spelen. Koning Peter liet bedaard den dokter verzoeken, in het hospitaal te komen, omdat een vreemde heer hem verlangde te spreken. Maar de dokter zond een lompe boodschap terug; hij wilde zich niet in zijn partijtje laten storen. Daarop noteerde de vreemde bezoeker in zijo zakboekje den naam van den dokter en kaartspeler en in het vreemdetingenboek schreef hg zijn eigen naam en titels voluit. Van het ziekenhuis begaf de Koning zich naar een school, dicht daarbij. Hg vond daar een groot deel der leerlingen op do speelphats en toen hij vroeg, waar hun onderwijzer was, vernam hij, dat die had laten weten eerst tegen den middag te kunnen komen. De Koniog ging io een koffiehuis tegen over de school zitten en waohtte daar ruim een halfuur, en toen, lang over den tijd dat de onderwijzer er had moeten wezen, gicg hij het schoollokaal binnen en schreef op het bord: «Koning Peter is hier geweest". Daarop ging bij zijns weegs, zonder verder een woord te zeggen. Zoo verhaalt de Servische berichtgever van the Daily Express en het is voor Servië to hopen dat het waar is. Menig land en menige zaak zouden zulk eenen dubbel- en dwars- kijker best kunnen gebruiken. Ouit.chland. Dresden, 15 Juli. Het Dresdener Journal meldt officieel: Do Koning heeft aan de ex- Kroonprinses Lonise, op haar verzoek, den naam en den adelijken titel van gravin Montisnoso verleend. Landbouw en Veeteelt. Gevolgen van liet Kaligebrek in tien bodem. Het is naar aanleiding van de reeds meer genoemde proeven van prof. dr. H. Wilfarth, dat ik het onderstaande meedeel. De Kali geeft in 't algemeen aan de plant j een krachtigen sterken bouw, en een grooter weerstandsvermogen. Het gebrek aan Kali heeft daardoor tengevolge, dat het organisme der plant verstoord wordt, dat er een gering weerstandsvermogen, tegen de uadeelige in vloeden van de temperatuurswisselingen enz., bij de planten valt waar te nemen. Zoo gaan bijv. bij kaligebrek teerc plantendeelen, zooals knollen, bieten enz., lient tot rotting over, zoodat het gebeuren kan, dat daardoor de geheele plant ten gronde gaat. Bij boven genoemde proeven gebeurde het vaak, dat in potten zonder kalibemcsting de knollen of bieten verrotten. En niet alleen het weerstands vermogen tegen de wisselingen van temperatuur, tegen nadeelige invloeden van het weer, maar ook dat tegen den nadeeligen invloed van insecten, b. v. van de bladluis, schijnt geringer. Bij mosterdplanten was dit duidelijk merkbaar. De proeven duiden verder aan, dat bij stik stof- en phosphorzuur-gebrek de planten geheel gaaf bleven (bij suikerbieten waargenomen), terwijl bij kaligebrek de neiging tot rotten duidelijk merkbaar was. Deze proeven hebben verder nogmaals uitgewezen, dat Kali niet gelijkmatig op de oogstvermeerdering werkt, maar dat die organen der plant, waarin zet meel, suiker of vet als reservestof neergelegd wordt, dus knollenzaad enz., in verhouding tot de overige deelen in grootte toenemen, dat dus bij stijgende kali-bemesting deze organen percentisch een grooter deel van het totale gewicht der plant uitmaken. Dit is zonder uitzondering bij alle planten het geval, voornamelijk echter bij aardappelen en bieten, en berust ongetwijfeld op de voorname rol, die de Kali bij de zetmeelvorming vervult. Dat overvloedige aanwezigheid van andere stoffen, bijv. van stikstof, het kaligebrek niet kan goedmaken, is ook uit deze proeven gebleken. Gebrek aan kali bij overvloed aan stikstof gaf weinig knollen of zaad in ver houding tot de geoogste massa. Bij de zctmeel-bevattende korrelvruchten, boekweit en haver, doet zich de invloed van Kali evenzeer op de zetmeelvorming gevoelen. Overal zag men iu de Wilfarlsche potten, dat het zetmeel in de droge stof der korrels toe neemt bij vermeerdering van bet kaligehalte. Verder zjj nog opgemerkt, dat het kaligebrek bij haver zich uitte door een bizonder groot aantal platte korrels. De proeven van prof. Wilfarth zullen er zeker toe leiden, om het kali-gebruik bij bemesting verder uit te breiden. Gemengd Nieuws. Invoer van Amerikaansch vee in België. Luidens eene wettelijke bepaling, moet het in België uit Amerika ingevoerde vee binnen de drie dagen na aankomst, aldaar geslacht wor den. Daartegen is reeds krachtig verzet aan- geteekend, niet alleen door de beenhouwers, maar ook door de meeste invloedrijke personen uit Amerika, als: de diplomatieke vertegen woordigers, de Anglo-Amerikaansche Kamer van Koophandelden Internationalen Scheep- vaartbond en andere scheepvaartmaatschap pijen. Doch alles te vergeefs. De Belgische regeering schijnt onweerlegbaar op dit punt te zijn. Daarom zullen belanghebbenden van de Amerikaansche regeering trachten te ver krijgen, dat ten opzichte van Belgische waren tegenmaatregelen genomen worden, zoodat het gouvernement zich wel verplicht zou zien aan de eisohen van de veehandelaren toe te geven. De Westm. Gaz, deelt mede, dat een aantal Nederlandsche bollenkweekere een partg bollen hebben aangekocht uit het «Holland", district Lincolnshire. Uit de Petite Parisienne H M. de Koningin heeft een bizondere voorliefde voor het landbouwbedryf en als bewys daarvan kan dienen de model-melkery, die Zg nabij Het Loo heeft laten inrichten. Wanneer Zij aldaar vertoeft, gaat er geen dag voorbij dat Zg niet op de boterbereiding daar gaat toezien en desnoods er eigenhandig aan meehelpt. Dit is een tydverdrgf, maar tevenB een goede zaak, want H. M. verkoopt een groot deel van de melk en boter, die op de Koninklgke hoeve worden voortgebracht en Haar onderdanen koopen met voorliefde de producten van de model-melkerg, die reeds mededingen op alle markten van ons land. Wanneer de vraag voortgaat zoozeer het aanbod te overtreffen als in den laateten tijd, zal H.M. nog genoodzaakt zgn de hoeve te vergrooten, opdat 30 nieuwe koeien, onder de beste van den veestapel gekozen, er plaats kunnen vinden. Te Olsene, aan de Belgische grens, is door een dienstbode een vreeselgke misdaad aan het licht gebracht. Ia Maart werd aldaar het Igk van den slager C. de Koek in een waterput gevonden. Zijn vrouw scheen erg bedroefd, en algemeen docht men aan oen ongeluk. Dezer dagen heeft echter de dienstbode, na een twist met bare meesteres, de jastitie medegedeeld, dat do heer De Koek door zgn vrouw en haar broeder was geworgd, en daarna in den put geworpen iB. De justitie heeft dadelyk een onderzoek ingesteld, waarop do weduwe Do Koek en haar broeder in arrest genomen zgn. Beiden hebben hun misdaad bekend. Onder den titel van het gevaar van spoorwegoitslapjes naar groote hoogten, in het bizonder voor oudoren van dagen, wijst dr. Zanger uit Zurich, in de Lancet op de noodlottige gevolgen, die het snelle stijgen kan hebben voor hon, wier hart en vaatstelsel, hetzij tengevolge van ziekte (influenza, typhus, enz hetzy tengevolge van leeftijd hun weer standsvermogen gedeeltelijk verloren hebben. Het grootste gedeelte van het publiek, zegt de schryver, cn zelfs vele geneesheeren, zijn onbekend met het gevaar voor oudere personen om tot hoogten van meer dan 3300 voet (1000 M.) boven de zee te stijgen. Zonder dat zij het zelf weten, kan toch hun toestand verkeeren, en werden door de veranderde dampkringdrukking stoornissen in den bloeds omloop veroorzaakt, die soms aanleiding geven tot noodlottige gevolgen. Dr. Zanger heeft berekend, dat jaarlijks 00 personen in Zwitserland diontengevolge het leven verliezen. De verschyoeolen bestaan in subjectieve en objectieve. Tot de eerste behoorenbenauwd heid bg het ademhalen (dyepnoe), bloeds- aandrang naar het hoofd, duizelingen, stoornissen van het gehoor, praecordiale angst en aanvallen van boretklemming (angina pectoris). Objectief wordt een, nu eens grootere, dan weder kleinere uitzetting van het rechterhart waar genomen. Langzamerhand zgn de bergeD, naar wier top een spoorweg is aangelegd, in hoogte gestegenRigi 5900 voetStanBerhorn 0330 voet; Schynige Platte 6G60 voet; Rockers de Naye 6707 voet; Scheidegg G770 voet; Brienzer Ratshorn 7408 voet en Gornergrat 9905 voet. De spoorweg op de Jungfrau be reikt nu een hoogte van 9233 voet, maar het volgende jaar tot het station Elsmuz 10 332 voet, later tot het station Mönoh 14.000 voet en eindelijk tot het station Jungfrau 13.366 voet boven de zee. Alleen volkomen gezonde, jeugdigo, krachtige raen8chen kunnen zich de weelde veroorloven tot die hoogten te stygenzwakken en personen die de middaghoogte van het leven achter den rug hebben, moeten zich met lagere hoogten tevreden stellen en zonder genees kundig advies niet hooger gaan dan 3300 voet (1000 meter). Burgert. Stand van Kerkwerve. Burgerlijke Stand van ZIerlkxee. geboren: 10 Juli. Een dochter van A. Klink en A. Verschuur. 12 zoon P. van Burgh en H. f. Berwald. 12 W. Goudswaard en M. M. Schaleven. 16 L. J. Roggeband en J. P. Soetens. overleden: 10 Juli. J. Legemaate, 67 j., echtgenoot van J. C. Leunis. 14 R. J. van de Pmne, 11 j., z. 15 J. O. van de Vate, 77 echtgenoot van W. Bakker. 15 I, Goudswaard, 3 d., i. geboren: 8 Mei. Willem, toon van Frank Roggeband en Maria Adriana Visser. 3 Juni. Jan, Nikolaas van der Weele en Helena Maria Johanna Verseput. gehu WD: 1 Mei. M. Barrevoets, jm. 24 j. en G. Haose, jd. 28 j. 26 Juni. J. Veiboom, jm. 37 j. en A. Fonteine 25 j wed. van k. Barrevoets. overleden: 13 April. Kaatje Landman44 j., echtgenoot van H. Derreroeis. 8 Mei. Willem Roggeband, 1 dag, zoon van F. Rogge band en M. A. Visser. Burgert. Stand van Zonnemalre. 12 April. 19 Mei. 31 2 Juni. 11 April. 29 Mei. 6 Juni. 14 April. 3 Juni. 8 Juni. geboren: Jan, zoon van A. K. Hilieman en G. Kramer. Janna, dochter van S. Stoel en M. Nuijens. Pieteroella Maria, dochter van IL A. de Roo en A. S. Beije. Philippus, zoon van M. Hartog en A. Voshol. gehuwd: G. Voshol, j.m., 30 jaar met J. W. van Klooster, wed., 31 jaar. K. Meer se, j.m., 33 jaar met J. Prince, j.d., 25 jaar. P. Goudsbloem, s., 31 jaar met E. van Almkerk, j.d., 21 jaar. overleden: Pieter Nuijens, 3 maanden, zoon van J. Nuyens en G. Steenland. Maatje Geelhoed, 4 maanden, dochter van J Geelhoed en W. van de Sande. Johanna Jacoba Kwist, 1 jaar, dochter van J. C. Kwist en M. S. A. van de Sande. L I T L O TIN GE N. Premieleening Amsterdam 3 pCt. van 1874 &f 100. Trekking 15 Juli. Betaalbaar 2 Jan. 1904. Serie 13919 no. f 25000. Serie 12107 no. 10 f 1000. Serie 13707 no. 9 f 500. Met f 200: Serie no. serie no. serie no. serie no. serie no. 0462 8 6019 5 9668 7 16105 9 16314 9 1354 4 9410 9 10195 5 Met f 150: 1354 1 2129 3 3674 4 10195 10 20198 1822 2 Ondertrouwd: A. I. WILKENS Zierikzee, R. GRAS. 17 Juli 1903. Gulpen, Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalmmyu geliefde Echtgenoot Jacobus v. d. Vate, in den ouderdom van 77 jaren. Zierikzee, 15 Juli 1903. Wed. J. v. d. VATE—Bakker. Voor de vele blyken van belangstelling en deelneming tydens de slepende ziekte en na het overigden van onzen innig geliefden Zoon BARTEL, betuigen de ondergeteeken den hunnen oprechten dank. Zierikzee, 17 Juli 1903. C. DEURLOO. J. M. DEURLOOBoogaart. Ondergeteekenden betuigen ook namens hunne Kinderen en Behuwdkinderen, hunnen hartelyken dank voor de vele blijken van belangstelling bg hunne 40-jarige Echtvereeniging op 10 dezer ondervonden. Burgh, 17 Juli 1903. M. BLOM Az. en Echtgenoote. Mgn welgemeenden dank aan allendie hebben meegewerkt tot mgne verkiezing als Lid van den Gemeenteraad te Ouwerkerk. C. KUIJPER Hz. Ondergeteekende betuigt zgn' dank voor de blgken van belangstelling op 7 Juli j.l. ondervonden. Nieuvverkerk, 16 Juli 1903. P. B, VAN POORTVLIET. De LEERLINGEN van de Chr. School, die deelnamen aan het reisje naar Rotterdam, zeggen vriendelyk dank aan j allen, die op een of andere wyze er toe j hebben bijgedragen ze een dag te bereiden, j waarop ze zooveel hebben genoten en geleerd tevens. Zierikzee, 17 Juli 1903.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5