ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Juli 1903. Cour an t). Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. T (Z i o r i li. z e e s c h. e Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7873. Directeur at j. DE LOOZEL Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANBESTEDING van de levering der benoodigde Steen kolen ten behoeve van enkele gemeente- inrichtingen, voor het winterseizoen van 1903/1904, op Maandag den 20 Juli e.K. 's middags 12 uur, ten Raadhuize. De voorwaarden liggen ter leziog op de Secretarie der gemeente. Algemeen Overzicht. De nationale feestdag ter herinnering aan de inneming der Bastille op den 14den Juli 1789 is te Parijs op de gebruikelijke wijze gevierd geworden. Te Lonchamps werd in den voor middag een groote wapenschouwing gehouden, die door den President der Republiek werd bijgewoond. Alles liep in de beste orde af. Loubet werd door de Parijsche bevolking levendig toegejuicht. Het is goed, dat grootsche, geweldige gebeurtenissen door een volk in voortdurende herinnering worden gehouden. De BaBtille was de befaamde staatsgevangenis, waarin zonder vorm van proces door de zoo genaamde lettres de cachet" personen werden opgesloten, die aan de regeering niet wel gevallig waren, of voor invloedrijke machtige personen een sta in den weg. In de Bastille zag het yolk de incarnatie van bet absoluut gezag. Haar inneming en verwoesting door het Parijsche volk beteekenden de losbarsting der groote Fransche revolutie, die een einde maakte aan de bevoorrechting van adel en geestelijkheid, aan het volk gelijkheid van rechten, vrijheid van geweten, en eenheid van rechtspleging over het gansche Fransche gebied schonk. Zij legde op allen zonder onderscheid van geboorte of stelling den plicht bij te dragen tot de instandhouding van den staat, zoodat van na af aan niet alleen de burgerijmaar ook de hoogere standen belasting moesten betalen. Wel ontaardde later de revolutie, zoodat duizenden, waar onder de edelsten, hun leven verloren, maar dit lag niet aan de schoone, verhevene beginselen, die aan haar ten grondslag lagen, maar was te wijten aan hen, die het ont ketende volk op verkeerde banen hebben geleid. En al wie nu uit die ontaarding een wapen smeedt tegen de genoemde beginselen, waarop in onze dagen de inrichting van de constitutioneele .staten gegrondvest is, beoogt een geheelen of gedeeltelijken terugkeer naar het ancien regime, dat is het tijdperk, waarin de burgers wel plichten, maar geen rechten hadden, waarin .van gelijkheid van allen voor de wet geen sprake was, en waarin ten gevolge van het persoonlijk gezag de dear voor willekeur wagenwijd openstond. De Koning van Italië, die eerstdaags naar Parijs zou komen, heeft wegens de ziekte van den Paus, die in het stadium is, dat de telegraaf elk oogenblik de tijding van zijn versoheiden kan brengen, zijn reis naar Frankrijk tot September uitgesteld. In beide landen, zoowel in Frankrijk als in Italië, is men met die reis ten zeerste ingenomen. De twee stam- en taalverwante volken mogen tijdelijk van elka&r vervreemd zijn geweest, op den duur behooren zij b(j elkaar. En hoe slapper de band van het drievoudig verbond wordt, des te sterker zal de neiging van Italië wezen zich bij Frankrijk aan te Bluiten. Koning Edward VII, begeerig het Iersche volk voor zich te winnen, is van plan het groene eiland een bezoek te brengen. De herinnering echter aan hetgeen de Ieren onder de door hen gehate heerschappij der Engelschen geleden hebben, is bij hen zóó levendig, dat zij door daden te kennen geven het voorgenomen Koninklijk bezoek niet op prijs te stellen. Zij weigeren namelijk hem die eer te bewijzen, waarop hij als hoofd van den staat aanspraak kan maken. De gemeenteraad van Dublin toch heeft met 40 tegen 37 stemmen het voorstel, hem een adres van welkom aan te bieden, verworpen, Tijdens de behandeling van het voorstel was het op de openbare tribune, en ook buiten de vergaderzaal, waar een groote menigte volks stond, waarvan een deel de raadzaal reeds was binnengedrongen, zóó rumoerig, dat de gewapende macht er aan te pas kwam, die van haar wapenen gebruik moest maken, tengevolge waarvan er velen gekwetst werden. In de Duitsche sociaal-demokratische pers is een pennestrijd ontstaan over de vraag, of de socialisten, die na het centrum nu de talrijkste staatspartij in .den Rijksdag vormen, aanspraak zullen maken op den zetel van tweeden president in het Rijksdagsbureau. Berstein en Vollmar beantwoorden die vraag bevestigend, terwijl Bebel en het gros der partijhoofden meenen, dat de socialisten na hun overwinning op den 16den Juli wel andere, gewichtigere kwestiën, te behandelen hebben dan deze. Op den aanstaanden partij dag te Dresden zal dit vraagpunt wel ter sprake gebracht en beslist worden. Het blijkt, dat de laffe moordenaars van het Servische Koningspaar, Alexander en Draga, zich ook aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Zij hebben gouden en diamanten sieraden geroofd, en zich van een som gelds ten bodrage van f 400.000 meester gemaakt. Men mag toch wel wat voor zijn moeite hebben. De officier, die het eerste schot op den Koning loste, is door Peter I tot overste bevorderd. Deze Konink lijke belooning is dubbel eu dwars verdiend. Dat schot toch verschafte aan Peter een kroon. Wie zou nu nog durven beweren, dat Peter Karageorgievitz vooraf van het moordcomplot geen sikkepit geweten heeft I De Gil-Blas, een Fransch blad, beschuldigt hem openlijk de auctor intellectualis van de samenzwering te zijn geweest. Van Genève uit werden de draden der omwenteling kunst matig gespannen. Natuurlijk bleef onze Peter, door zich achter de schermen te houden, geheel buiten schot, en kwam eerst voor het voetlicht, toen het drama was afgespeeld. Voor het vermoeden, dat het Koningspaar zoo al niet op zijn bevel, dan toch met zijn volkomen goedvinden gedood is, valt veel to zeggen. Alexander en Draga toch zouden, zoo zij slechts verjaagd waren geworden, zoo lang zij leefden, een voortdurend gevaar voor zijn trpon zijn geweest, dood echter, konden zij hem niet meer schaden. Dat beiden uit den weg werden geruimd, was dus zijn persoonlijk belang. Nederland. Maastricht, '16 Juli. De Kon. Familie bezocht hedenmorgen Calvariënberg, dat voor deze gelegenheid een feestelijk aanzien had. Ten 10 ure werd een bezoek gebracht aan den St.-Pietersbergsommige gedeelten, welke dit toelieten, worden door kaarsen verlicht, terwijl overigens de wandeling in den berg geschiedde met behulp der gewone fakkels; hier en daar werd bengaalsch vuur ontstoken. In den berg werd een bezoek gebracht aan het onderaardsche Museum. Daarna werd een matinée gegeven op Slavante. Na het tweede ontbijt gebruikt te hebben, bezochten H.H. M.M. de Bloemententoonstelling en vervolgens het Stadhuis, dat smaakvol versierd was. Tal van genoodigden waren aanwezig. Na de bezichtiging van het Stadhuis, verlieten de Hooge Gasten ten 3 ure het Stadhuis, ouder het gezang der «Maastrichtsche Staar", waarna van 3—4£ uur een rijtoer door de omliggende gemeenten werd gehouden. Ten 6,30 ure werd het diner gebruikt in het Gouvernementsgebouw, waarbij tal van autoriteiten aanzaten. Ten 8.30 ure had de algemeene illuminatie plaats, die een schitterend gezicht opleverde. H.H. M.M. maakten een rijtoer door een groot gedeelte der stad, en werden overal op uitbundige wijze toegejuicht. Morgen zullen door het Vorstelijk Echtpaar geene bezoeken meer worden afgelegd. Het vertrek naar Roermond is bepaald op 10 uur 15 min. Aldaar zal de Koninklijke trein ten 11 ure aankomen, om ten 2 ure weêr te vertrekken. Aldaar zullen bezocht worden het raadhuis, do schoone Munsterkerk en op verzoek van H. M. ook nog een arbeiderswijk. De stad is keurig versierd. Ten twee ure vertrokken de hooge bezoekers naar Venloo, waar eerewachten van schutterij en infanterie aan het station aanwezig zullen zijn. Op het raadhuis zullen versohillende personen aan H.H. M.M. worden voorgesteld, waarna het fraaie stadspark zal worden bezocht. H. M. de Koningin heeft verzocht het publiek zooveel mogelijk overal toe te laten, en de wegen niet af te zetten. Ten 3.55 ure wordt de terugreis naar Het Loo aanvaard. Z. K. H. Prins Hendrik komt 24 dezer te Nieuwediep, om den volgenden dag den zeilwedstrijd der Marine-Jachtclub bij te wonen. Hij zal logeeren bij den schout-bij- nacht Wentholt. Betreffende het bezoek van dr. A. Kuyper aan Rolduc op Zaterdag j.l. wordt het volgende aan Het Centrum geschreven De Minister van Binnenl. Zaken, die 's avonds te voren nit Maastricht te Aken was aangekomen, (waar de Minister door Z. K. H. prins Hendrik in audiëntie werd ontvangen), arriveerde hier per rijtuig in gezelschap van dr. Nolens, om circa half elf. Bp zijne aankomst hadden de leeraren en leerlingen, als naar gewoonte, zich opgesteld op het terras vóór de kerk. Vandaar begaf men zich naar de aula, waar de directeur, dr. Corten, in eenige woorden den hoogen bezoeker welkom heette en bem begroette niet alleen als een vertegenwoordiger van het over ons gesteld gezag, maar vooral als den man van hooge wetenschap en stoere werk kracht en wijs staatsbeleid, en «last not least" ais den chri6ten, die, bezield met een vurig geloof en ridderlijken moed, het had aangedurfd, ook in ons volle openbare leven de christelijke vlag te ontplooien en die 't zich tot levenstaak gesteld had, in Nederland de vrijheid van het chrietelyk onderwijs te handhaven en te verhoogen. De minister antwoordde hierop, dat het hem een groote voldoening en een ware vreugde was, hier te vernemen, dat men ook in deze kringen zijn stroven begreep en met waardeering en sympathie begroette. Krachtig Bpoorde hij allen aan tot eendracht en stand vastig samenwerken, er op wijzend, hoe, wat ons ook scheiden mocht, één zaak ons allen vereenigdehet geluk van ons dierbaar Nederland en de eer van Hem, Dien ook de volkeren als bun Heer on Moester moeten erkennen. Na aan de kleineren eenige interessante bizonderheden verteld te hebben uit zyn eigen jonge jaren, richtte de Minister zich meer in het bizonder tot de ouderen. Hij wees hen er op, welk een macht voor de toekomst ligt in 400 jonge christelijke mannen, en zeide hun, dat ze worden moesten mannen van onzen tijd, die het volle leven van hun tijd meóleven en niet altoos in hun eng eigen kringetje blij ven ronddraaien, mannen, wars van alle loomheid en jan-salie-geest. Om 12 uur bezichtigde Z.Exo. de inrichting van onderwijs, zyn bizondere aandacht schen kende aan het historische karakter van het oude Rolduc. Daarna werd hem door den directeur een diner aangeboden en om 1 uur vertrok Z.Exc. wederom met den trein naar Sittard. Groningen, 16 Juli. Op de tentoonstelling alhier zijn behalve de ruim 4000 door- loopendo kaarten ad f 5 reeds 45.000 gewone kaarten verkocht. De poppententoonstelling werd reeds bezocht door 8400 personen. üe tijdelijke nationale tentoonstelling van rundvee, schapen, varkens, enz., zal 27, 28 en 29 Juli gehouden worden, en gedeeltelyk samenvallen met het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Haarlem, 16 Juli, Een zonderlinge poging tot opliohtery is alhier beproefd, die gelukkig geen, of althanB geen ernstige gevolgen heeft gehad. Tegen den middag vervoegde zich Woensdag in het kleedermagazijn «De Tailleur moderne", in de Kruisstraat, één als heer gekleede man, die voorgaf te zyn de zoon van den heer Van Wickevoort CrommelinYan Lennep te 's-Gravenhage. Hij was pas uit Amerika teruggekeerd, had op de wedrennen f 3000 verloren en zat nu zonder geld. Hij verzocht nu of men voor hem een telegram wou betalen, waarvan hy den tekst zelf opgaf en dat het verzoek aan den heer v. W. C. te 'sHage inhield om dadelijk een postwissel van f 100 te zenden, te adresseeren aan «Le Tailleur moderne". Hy zou 'tgeld over eenigeu tijd komen halen, wat «Alexander", zooals hy zich genoemd had, dan ook beproefde, doch er was niets gekomen. Toen echter vond men zyn handelingen zóó verdacht, dat men de politie waarschuwde, die «Alexander" in den winkel opwachtte, doch hy liet zich niet meer zien. Een bediende van de firma begaf zich naar het station, waarhy «Alexander" juist snapte, gereed om in den trein naar Rotterdam te stappen. Aangehouden, ontkende hy van het telegram iets te weten, doch bleef volhouden A. v. W. C. te heeten. In zyn bezit was toen eenig geld, een wandelstok met zilveren knop en een zilveren horloge, wat by by het bezoek aan de bovengenoemde firma niet had gehad. Hy gaf voor, den stok van een loodgietersjongen te hebben gekooht. De door hem als verkooper aangewezen jongen ontkende dit. De politie rekende daarop den zonderlingen vriend in en meent reeds zyn indentiteit te kunnen vaststellen. De aangehoudene moet een bewoner zyn van de St.-Janstraat te Amsterdam, gehuwd en vader van drie kinderen. Amsterdam, 15 Juli. In de zaak van den peperdiefstal aan een der veemen alhier is thans voldoende klaarheid gebracht. 't Is gaandeweg gebleken, dat de diefstal in bet groot en met veel brutaliteit is geschied. Er is, vermoedelijk over den tyd vau eenige maanden, voor een waarde van ongeveer f 15.000 gestolen, uitmakende meer dan 400 balen. De daders zyn voornamelijk werklieden van bet veem, maar ook de sleeper, die de gestolen balen vervoerde en de commissionair, die ze verhandelde, behoorden tot het complot. Er zyn 8 personen in hechtenis. 's-Gravenhage, 15 Juli. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben beslist op het adres van den heer C. A. Vogel, lid van den raad, tevens wethouder der gemeente Goedereede, daarby bezwaren inbrengende tegen de beslissing van den raad dier gemeente van den 8en Juni, strekkende tot toelating van den heer D. Breen, als lid van dat college. Daartegen was door het raadslid Vogel ingebracht 1°. dat de burgemeester op den dag der candidaatstelling opgewekt zou hebben tot het opgeven van een candidaat; 2°. dat het gekozen raadslid tijdens bet onderzoek zijner geloofsbrieven feitelijk nog niet ontslagen was als brandmeester. De uitspraak van Ged. 8taten overweegt: Ad. Ium. dat geen wet den burgemeester verbiedt, het opwekken tot het opgeven van candidaten, hetgeen een ieder vrij staat; Ad Hum. dat in de gemeente Goedereede een brandmeester niet is een ambtenaar; dat toch het zyn van brandmeester is de vervulling van een persoonlijken dienst, krachtens een plaatselijke verordening gegrond op art. 193 der gemeentewet. Ze verklaren derhalve, dat de heer D. Breen terecht als lid van den raad is toegelaten. 15 Juli. De vijftienjarige zoon van een Hongaarech logeergast in het hótel van het Kurhaus te Scbeveningen geraakte giste ren door roekeloosheid, ondanks hy ernstig gewaarschuwd was, met zyn hoofd bekneld tusschen de lift en een bovendeurpost. De uittreeplank brak af en de knaap stortte naar beneden. Hij had een schedelbreuk eu was terstond dood. 16 Juli. Hedenochtend werden aan het Hollandsche Spoorstation alhier, door een rangeermachine, armen en beenen afgereden van den timmerman A., in dienst der Hollandsche Spoorweg-Mij., bij het oversteken der rails. De ongelukkige is in het Gemeente ziekenhuis overleden. Delft, 15 Juli. De Hollandsche Spoor vervoerde gisteren naar de lustrumfeesten alhier van uit Den Haag 14.734 personen. De drukte duurde tot laat in den nacht, want eer de laatste trein van hier in Den Haag binnenstoomde, was het reeds balfdrie. Ook het vervoer met de stoomtram naar deze stad was buitengewoon talrijk. In den afgeloopen nacht zijn met de stoomtram de volgende ongelukken gebeurd: Een 28-jarige vrouw uit 's-Gravenhage geraakte met haar beenen onder de tram, zij werd naar het gasthuis vervoerd. De heer M., van 's-Gravenhago, werd aangereden en in het gesticht «Bethel" opgenomen. De veldartillerist De B., uit 'g-Hage geraakte met den rechterarm onder de stoom tram en werd naar het militair hospitaal overgebracht. De tolbaas op den Haagweg, tusschen 's-Gravenhage en Delft, de 68-jarige Van der Dool, is door de stoomtram aangereden en de wagen met hooi kantelde in een modder sloot, waardoor het jongetje onder het hooi raakte. Alle pogingen werden in het werk gesteld om het knaapje er onderuit te krijgen, wat eerBt na tien minuten gelukte, doch hela&s, het kind was in de modder gestikt. Hier is men begonnen met het plukken van zwarte en roode bessen. Voor zwarte besteedde men buitengewoon hooge prijzen, daar de voorraad zeer geriDg is, n.l. van 38 tot 40 cent per kilo, voor roode 18 a 20 cent per kilo. Uit Stad sn Provincie. Numansdorp, 15 Juli. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur had een treurig ongeluk plaats, n.l. het 12-jarig zoontje van A. de Ruiter zou op een voer hooi naar huis rijden. Onderweg brak een rong van den wagen en Zierikzee, 17 Juli. Het was Woensdag ochtend in de vroegte al een heele drukte aan de tram. Honderd-vier-en-vyftig leer lingen van de hoogste klassen der openbare scholen A, B en C, en van de bizondere christelyke school, die ten hoogste vijf school tijden verzuimd mochten hebben, waren door toedoen van de Vereeniging «Volksonderwijs", die daartoe het loffelijk initiatief genomen had, in de gelegenheid gesteld een pleizier- reisje naar Rotterdam te ondernemen. Vele ouders en belangstellenden deden de kinderen, die langs den Kaweg naar de gereedstaande waggons marcheerden, uitgeleide. Stralend van vreugde namen zij daarin plaats. Het was voor hen een ware feestdag. Om zes uur vertrok de tram. Op de boot werd een flink ontbijt gebruikt, dat de kinderen zicb wel lieten smaken. Omstreeks half elf arriveerde men in de tweede hoofdstad van ons vaderland. Te voet ging het nu naar de Diergaarde. Op den weg daarheen hadden de kleinen gein oogen genoeg voor al het merkwaardige, dat zich voor hun oogen ontplooide. In de Dier gaarde gekomen worden de kinderen in groepen gesplitst, waarop elke groep onder to zicht van een geleider werd geplaatst. Mot de grootste opmerkzaamheid werd alles bezichtigd. Te één ure werd in de restauratie gezamen lijk de maaltijd genuttigd. Toen de kleinen zich versterkt hadden en wat uitgerust waren, doorkliefden zij groepsgewijze de lanen van de Diergaarde. Niets bleef voor hen onopgemerkt. Ruim halfvijf werd de terugtocht aanvaard. Een flinke wandeling werd nog eerst door de stad ondernomen, waarop men ten zes ure met de tram aan het Stieltjesplein vertrok. Zorg was gedragen, dat gedurende den tramtocht de kinderen iets te verorberen hadden. Om half negen was men op de tramboot, waar krentebroodjes met limonade gretig door de kleinen genuttigd werden. Tegen halfelf uur 'a avonds was men van het heerlijke uitstapje, dat, begunstigd door schoon wéér, niet anders dan aangename herinnering bij de kinderen kan achterlaten, in Zierikzee terug. Een woord van dank aan het Bestuur van Volksonderwys voor zyn initiatief in deze, aan het bestuurslid, den heer P. v. d. Have, die de leiding van het geheel had, de geleiders en geleidsters is hier zeker niet misplaatst. De elfjarige knaap R. J. v. d. P., die, zooals wij in ons vorig nummer gemeld hebben, zoo ongelukkig aan zyn einde kwam, werd heden onder groote deelneming ter aarde besteld. Achter den lijkwagen hadden zioh een zestien in witte blouses gekleede knapen geschaard, deels kameraden, deels mede scholieren van den zoo vroeg aan het leven ontrukte, dragend de slippen van een met bloemkransen bedekte baar. Ook op de begraafplaats was een groote belangstellende schaar aanwezig. Programma van het Tweede Zomer- Concertte geven door het Harmonie- Gezelschap «Kunst en Eer", op Zondag 19 Juli 1903, des avonds 8 uur, in den tuin der Sociëteit «Ons Genoegen", by den heer Verwer 1. Clairons en Avt.nt, Pas redoublé, W. t»an Perck; 2. Ouverture «Liberté", J. Martin; 3. Andante Réligioso voor Trombone, L. Langlois; 4. Traumbilder, Fantaisie, H. C. Lumbye5. La petite Marraine, Fantaisie, L. Canivez6. Baiser d' adieu, Valse brillante, II. Ilolztrager 7. Reine des Fóes, Mazurka, W. van Perck 8. Sous L'Égide de la Liberté, Ouverture, A. Govaert. Zonnemaire, 17 Juli. Er heeft zioh hier een geval voorgedaan van diphtheritis met doodelijken afloop. Ouwerkerk, 15 Juli. Gekozen tot leden van den Gemeenteraad, de heéren J. van der Have Cz. (aftr. lid) en C, Kuyper Hz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1