ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 Juli 1903. (Z ieri]s.zeesch.e Cour an t). BERICH T. AANBESTEDING" Openbare aanbesteding NIEUWSTIJDINGEN. Verschjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7871. Directeur JS- T. DE! LOOZK A. FftiNKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Bedactenren Advertentiën, van 13 regels 30 0t«. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are besorgd worden. Groote letter wordt naar jHaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrSnkei,, Meelstraat 386, Zierikzee. Aan belanghebbenden wordt nog maals beleefd verzocht hunne Advertentiën niet later in te zenden dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags u i t e r 1 ij k des namiddags ure. Na dien tijd inkomende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Aangifte tot plaatsing van Kinderen, na de Zomervacantie op de School C, gelieve men te doen op Vrijdag den 17 Juli a.8., des namiddags tnssehen 2 en 4 uur, j bij het hoofd dier school, den heer B. DE GRAAF, in het gebouw dier school (Nieuwe Boogerdstraat). De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. DE VRIEZE. Aangifte tot plaatsing van Meisjes, na de Zomervacantie op de School D, gelieve men te doen op Zaterdag den 18 Juli a.8., des namiddags tnssehen 2 en 3 uur, bij het hoofd dier school, Mej. T. VISSER. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie J. DE VRIEZE. van de leveriog der benoodigde Steen kolen ten behoeve van enkele gemeente inrichtingen, voor het winterseizoen van 1903/1904, op Maandag; aen 20 Juli e.li, 's middags 12 uur, ten Kaadhuize. De voorwaarden liggen ter leiing op de Secretarie der op Maandag «Jen £50 .Juli 1003, des namiddags te 1 nor, ten Raadhaize te Zierikzee, van: Het maken van tusschenschotten in twee lokalen der openbare lagere school A. Aanwijzing op Woensdag den 15 en "Vrijdag «Ion W .Juli a.s., telkens des namiddags te 5 ure, waartoe gegadigden moeten bijeen komen in school A voornoemd. Inmiddels lijn de noodige inlichtingen te bekomen ten kantore van den Gemeente- boawmeester. Bestekken zonder teekening k 20 cent en met teekeniDg k 50 cent, zyn verkrijgbaar ten kantore van den Gemeenteboawmeester en ter Gemeente-Secretarie. Amerika. Woensdag bereikte te New-York de thermo meter in de schaduw 94°. Veertien personen overleden door de grootte hitte en tal van gevallen van bevangenheid kwamen voor. Men zag de heeren in hun hemdsmouwen naar het kantoor gaan en van waaiers werd op straat een overvloedig gebruik gemaakt. Van 1 Juli 4902 tot 30 Juni 4903 zijn in Noord-Amerika bijna 1 millioen land verhuizers aangekoinonbot hoogste cijfer, dat tot dusver ia ééa jaar ;s bereikt, la Mei alleen kwamen 137.544, waarvan bijna 90.000 uit Italië, Oostenrijk-Hongarije en Rusland, en deze grooteadeels aualphabeten. De commissaris voor de landverhuizing, Sargent, heeft volgens The World verklaard, dat deze stroom van onkundigen een gevaar wordt voor de Unie en ernstige maatregelen noodig maakt, omdat de meeste landverhuizers, die nu komen, niet zullen opgaan iu de bevolking en een vreemd element zullen big ven. New-York, 10 Juli. Alhier heerscht een groote opwinding door 't bekend raken van 't feit, dat een millionth, kolonel William Beat, door vergiftiging is overleden. Hij liet zich behandelen door een vriend, die de medicijnen, zonder daartoe gewettigd te zijn, gereed maakte en den dood schijnt veroor zaakt te hebben. Wat verdacht lijkt, is dat groote sommen gelde en mijnacties voor een zeer groote waarde nit 't buis van den millionair ver dwenen zijn. De erfgenamen, een vergiftiging vreezend, hebben 't lijk doen opgraven, waarbij bleek, dat de hersenen in orde waren, doch de iongen geheel weggenomen waren door een onbekende hand. De dokter-vriend wordt overal gezocht, doch heeft de plaat gepoetst. Italië. Volgens de Capitate zou, na een gedachten- wisseling tnssehen de regeeringen van Italië en Frankrijk, uitgemaakt zijn, dat het voegzaam is de reis van den koning naar Parijs uit te stellen tot September, omdat de relatiën tnssehen het Vaticaan en het Quirinaal wel nihil zijn, doch er toch geen spanning of vijandschap bestaat en het daB behoorlijk zon wezen de reis te verdagen. Over het dienstjaar 4902—1903 moet er een overschot op de begrooting zijn van ongeveer vijftig millioen lire. Rome, 10 Juli. Het hedenmorgen om balfelf uitgegeven bulletin luidt als volgt: «De hooge lijder bracht de eerste helft van den nacht in een zekere kalmte door; vervolgens nam de bemoeilijking der adem haling toe in ernstige mate, zoodat er zich benauwdheden voordedende pols wsb zwak en slap bij 92 slagen, er wbb volkomen koorts vrijheid de urine-afscheiding was geriDg en in verband met verschillende verschijnselen werd onverwijld overgegaan tot de operatie aan de borstholte. Prof. Mazzoni voerde de operatie uit en ongeveer 4000 gram vloeistof met bloedkorreltjes werd verwijderd. De paus stond de operatie zeer goed door en tengevolge er van werden de ademhaling en de hartslag onmiddellijk veel verbeterd. Rossoni, Mazzoni, Lapponi". 11 Juli. Het hedenmorgen om 9 uur uitgegeven bulletin luidt aldus: De paus rustte gedurende den nacht bij tusschenpoozende pols deed 90 slagen; er heeft zich geenerlei wijziging voorgedaan sinds gisterenavond in de krachten en in bet weer standsvermogen de ademhaling bedraagt 30, de temperatuur 36; de werking der nieren is bij voortduring onvoldoende; de aigemeene toestand is eenigezins verlicht. Mazzoni, Lapponi. Het bulletin van Zaterdagavond 7 uur meldt, dat de dag vrij rustig voorbijging en de aigemeene toestand verlicht was. De pols was minder klein en minder zwak. Alles te zamen genomen, gevoelde de zieke zich veel verlicht. Na het consult ontving de Pans vijf Kardi nalen en deze spraken vijf minuten met hem. Het bericht van de «Avanti" dat Paus Leo XIH een vermogen van 15 k 20 millioen lire aan zjjne neven zon nalaten, wordt als vervaarlijk overdreven, ja volkomen ongerijmd tegongesproken. De Paus, zoo wordt tbans berekend, kan niet meer dan 100,000 lire aan geld bezitten en de jubilenmsgescbenken van persoonlijken aard, alsmede de kostbaarheden, welke hij bezit, vertegenwoordigen met elkander eene waarde van misschien nog 400.000 lire. Meer kan Leo XHI zijne familie niet nalaten en het is zeer de vraag of de Pans de jubileumsgesohenken niet voor zijnen opvolger heeft bestemd. De gelden van de Pauselijke schatkist gaan natuurlijk over van den eenen Paus op den anderen. Van de drie executeuren, die de Paus Indertijd voor rijn ui terp ten wil heeft aan gewezen, zijn twee bedenkelijk ziek, namelijk Kardinaal Cretoni, die aan verzwakking van geestvermogens lijdt, en Kardinaal Mocenni, die dezer dagen door eene beroerte werd Alleen de derde, Kardinaal RampoIIo, is frisch en gezond. 's Pausen lijfarts over Leo Xlll. Dr. Lapponi, die nu sedert 1893 's Pausen lijfarts is en vóór dien tjjd zijn voorganger als 2den lijfarte assisteerde, heeft heel bizondere dingen verteld omtrent de lichaamsgesteldheid van zijn hoogen patiënt. Een gemakkelijke taak heeft de dokter nooit gehad. Want Leo XIII heeft geen groot idéé van de geneeskunst en luistert vaak maar half naar 's dokters raadgevingen. In 4899 is de toen 89-jarige grijsaard nog door Lapponi van een vetgezwel geopereerd, maar 't moet ontzaglijk veel moeite gekost hebben, hem te bewegen, zioh daaraan te De Paus heeft altijd een sterk geloof gehad dat hij lang zou leven. Het dient gezegd, dat dit geloof niet beschaamd is geworden, maar dr. Lapponi had er dikwijls mede te kampen, 't Was de voornaamste reden waarom zijn raadgevingen in den wind geslagen werden. De Paus verwacht veel van koud water baden, sedert hij als Kart "aal van de typhus genezen is door die baden. Een paar jaar geleden wilde hij nog een Kneipp-kunr beginnen, en dr. Lapponi had moeite hem daarvan af te brengen, als ongeschikt voor zijn leeftijd en gestel. Pelgrims-ontvangen deed de Paus immer met opgewektheid en als dr. Lapponi hem vroeg, wat minder van die bezoekers toe te laten, was zijn antwoord: «Dat kan ik de goede menschen niet aandoen; zij zijn zoover gekomen, alleen om mij te zien en daarom wil ik ze niet van dat genoegen berooven". Merkwaardig moet ook 's Pausen geheugen zijn. Onlangs riep hg 's morgens vroeg zijn secretaris en dicteerde dezen 90 LatjjDsche verzen, die bij in een slapeloozen nacht gedicht, en woord voor woord onthouden had. Servië. Moord is nooit goed te keuren, mijne heeren I Dat was toen de mogendheden nog boos keken het eerste en bestraffende woord van Koning Peter. En hij reisde naar Belgrado en de mogend heden keken niet boos meer en ziet eens, dappere officieren en Boldaten, wat ik voor n nit Genève heb meegebraeht 1 Voor u ieder een gouden horloge met inscriptie ter herinnering aan dién «merkwaardigen" nacht. En trekt het n niet aan, dat Koning Karei van Roemenië zijn naam niet meer geven wil aan uw dspper 6de regiment. Ik zal bet m ij n naam geven. We hebben ons voor elkander niet te schamen. En hulde aan kolonel Naumowitoh, door anderen een verrader gescholden, maar die zijn leven heoft gelaten voor »in g n e taak". Ik zal aan zijn weduwe 20.000 fr. uitreiken. Ik reken natuurlijk ook op nw aller mede werking bij de regeliDg der financiëele vraag stukken, mijn koninklijk huis betreffende. Geeft me wat meer dan Koning Alexander kreeg en weest niet te zuinig in het toekennen van jaargelden aan mijn familieleden. Als de eene hand de andere wascht, ge weet hoe schoon ze beide worden. Dit handenwasschen is echter nog even uitgesteld. Eerst moet de nieuwe Kamer er maar eens zijn. In de oude zitten nog te veel aanhangers van het uitgemoorde konings huis. Het Servisohe volk heeft zich reeds ver heugd. Verheugd over de «recht hartelijke boodschap" van Koning Eduard van Engeland, in antwoord op de kennisgeving van Koning Peter, dat hij de tengels van 't bewind heeft aanvaard. Hoe is dat nu? Engeland kijkt boos en zijn Koning zal «recht hartelijk" zijn? Neen, Servisch volk, ge wordt misleid. Uwe regeering heeft de tweede helft van het «recht hartelijke" telegram gewoon achter gehouden, want dat zou uwe stemming bedorven hebben. Maar nu komt men 't van Londen uit toch nog verklappen. Die tweede helft luidde: «en ik hoop, dat Uwe Majesteit er in slagen zal den goeden naam van Uw land te herstellen, waarop onlangs plaats gehad hebbende gebeurtenissen zulk een betreurenswaardige smet hebben aohtergelaten". Er blijft altijd die bloedvlek van Blauw baard, die maar niet is weg te soburen. Belgrado, 11 Juli. De door wijlen Koning Alexander en Koningin Draga te Weenen achtergelaten schulden ten bedrage van circa f 492,000 heeft de Servische regeering, bij welke om betaling is aangehouden, 20 pCt. aangeboden, doch de sohuldeiaohers hebben dit aanbod afgeslagen en willen een gerechte lijke beslissing uitlokken. Duitschland. Een woekerproces te Dusseldorp heeft weêr een treurig licht doen schijnen op het fihan- cieele gescharrel in Dnitsche officierskringen. Tereoht stond zekere Welslau, van beroep herbergier en koopman, maar winstgevender zaken makende met woeker, dien hij reeds vele jaren stelselmatig bedreef. Aan een minderjarig adellijk luitenantje leende hg langzamerhand 11,000 Mk. uit, waarvoor deze wissels over een bedrag van 28.000 Mk. gaf. I Door voortdurende prolongatie steeg de schuld I tot 42.000 Mk., waarvoor de luitenant 19.000 Mk. in baar geld had gehad. Ten slotte bleef het slachtoffer ook nog borg voor zijn vriend baron Von Low en een anderen wapenbroeder, met het gevolg, dat hij eindelijk bij den woekeraar voor 87.000 Mk in het krijt stond. Van verschillende kooplui nam Welslau ook 50 peroent rente. Uit de in beslag genomen papieren bleek, dat de woekeraar met oDgeveer duizend menschen groote en kleine zaken van dezen aard gedaan had. De rechtbank veroordeelde Welslau tot een jaar gevangenisstraf en 4000 Mk. boete. Berlijn, 11 Juli. Volgens mededeelingen van officieuse zijde uit Dresden, zal prinses Louise van Toscane, ex-kroonprinses van Saksen, 't verblijf ontzegd worden in Duitsch land en in een gedeelte van Oostenrijk. Er zyn haar geenerlei concession gedaan ten aan zien van een ontmoeting met de oudste kinderen en het jongste kind zal slechts voorloopig bij de moeder mogen blij ven, terwijl 't Saksische hof zich verdere beschik kingen ten aanzien van het lot der prinses heeft voorbehouden. In elk geval zijn de relatiën tusscben de prinses en Giron voor goed afgebroken. Nederland. Maastricht, 11 Juli. Het programma van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan deze stad en de feesten bij die gelegenheid, luidt als volgt: Woensdag, 45 Juli, 3 uur namiddags. Aankomst vsd het Vorstelijk Paar en plechtige intocht in de stadG.] uur. Diner in bet Gouvernementshuis, aangeboden door den Commissaris der Koningin aan H. H. M. M. en de leden der Provinciale Staten; 9 uur. Groote fakkeloptocht door de verschillende Maaetrichtsche sociëteiten. Donderdag, 16 Juli, 9.30uur. Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan het hospitaal Calvariënberg; 10 nar. Bezoek aan den St.-Pietersberg matinée op Slavante, te geven door de Groote Sociëteit; 2.15 uur. Bezoek aan de Bloemententoonstelling; 2.30 nnr. Bezoek aan het stadhuis; 3 nnr. Rijtoer door de omliggende gemeenten; 6 30 uur. Diner, aangeboden door den Commissaris der Koningin aan H. H. M. M. en de autoriteiten der stad3 uur. Rijtoer door de geïllumineerde straten. Vrijdag, 17 Juli. 10.15 uur. Vertrek van het Vorstelijk Paar naar Roermond'. Volgens de Köln. Ztg. zal de Koningin met Prins Hendrik 3 Augustus te Schwerin aankomen om geruimen tijd daar en te Rabensteinfeld te verblijven. IJmuiden, 10 Juli. Dinsdagnamiddag toen de stoomtrawler «Holland IH" der N. V. Stoomtrawlervisecberij IJmuiden met Noord- Noord-Wester storm boven de Haaks kwam, zag men de in nood verkeerende Noorsche bark «Nora", waarvan de groote mast en baiaansteng overboord waren geslagen. Op het achterschip dier bark zag men de bemanning, welke dringend om hulp seinde, bij elkaar gehurkt, daar het hun bij de door het vliegende weder ontstane branding on mogelijk was zich op het schip te bewegen. De schipper der «Holland IH", het groote gevaar ziende, hield onmiddellijk raad, doch door bijna alle trawleropvarenden werd het onmogelijk geaoht een sloep over boord te zetten. Maar de stuurman Bertus Krap wist alle zelfbehoud op zijde te praten en kreeg hulp voor het uitzetten der boot, wat slechts met zeer veel moeite en door het bovenwind brengen der «Holland IH" kon geschieden. Toen echter de sloep buiten boord was, wilde niemand mede. Bertus Krap stond weder alleen. Inmiddels werd de toestand der schip breukelingen steeds hachelijker. Plots meldt de jonge matroos Cornelis Oldenburg zich aan, zeggende: «Stuurman gaat u, dan ga ik ook". De beide helden gingen af, zioh niets bekommerende om het vooruitzicht, dat zij misschien nog lang met de golven moesten worstelen. Wat ook gebeurde. Meer dan twee uren hebben zij op de riemen gezeten; bgna bovenmenschelijke krachten inspannende. Doch zij hebben hun werk met glans uitgevoerd. Zij hebben de tien schipbreukelingen gered, die reeds zoozeer afgemat waren, dat het meerendeel bgna niet meer bij machte was over te springen toen de sloep langs zij van het wrak kwam. Dat langs zg komen was een reuzenwerk. Nadat de schipbreukelingen in de sloep waren, stoomde de trawler er heen, om ze te kunnen oppikken. Dwars zijnde werd de vanglijn geworpen en met veel moeite gegrepen. Maar helaas, inpalmende brak de lijn en opnieuw moest weder een poging gedaan worden, welke gelukte. Toch moest nog veel krachtsinspanning aangewend worden om de sloep langs zg van den trawler te trekken, aangezien op dat oogenblik enorm veel zee stond. Ook dit gelukte naar wensch en weldra waren de schipbreukelingen aan boord. Bertus Krap en Cornelis Oldenburg hadden tien menschen gered. Onmiddellijk werd aan boord verwarmend voedsel en drinken verstrekt, waarop de schipbreukelingen als uitgehongerd aanvielen. Versterkt zijnde, deelden zij mede, hoogst dankbaar te zijn het leven er afgebracht te hebben, maar dat zg zeer onder den indrnk waren niet allen meer present te zijn. Van de opvarenden der bark waren drie overboord geslagen en slechts twee gered. Haarlem, 11 Juli. Gisterenavond stopte trein 482, die ten 7.36 (Gr.) van Zandvoort naar Amsterdam vertrekt, tusschen Halfweg en Sloterdijk. Het bleek dat een ongeveer 20-jarige jonge man was overreden; het hoofd was geheel van den romp gescheiden. Het stoffelijk overschot werd in een goederen wagen gedragen en naar Amsterdam vervoerd. Naar men verder mededeelde was de man zwemmende over de spoorsloot gekomen en had hij zich opzettelijk onder den trein gelegd. De machinist, die het ongeluk zag aankomen, remde, doch te laat natuurlijk, daar de trein in volle vaart was. Amsterdam, 11 Juli. Wat bg den uitslag der raadsverkiezing op den voorgrond treedt, is dat in geen enkel district een sociaal-democraat is gekozen, of zelfs in herstemming komt. Ook in district III, dat nog kort geleden een lid dier partij naar den Raad en een ander naar de Tweede Kamer afvaardigde, bleef nu haar candidaat ver in de minderheid. In districten V, VHI en IX, waar haar aanhang niet gering is, hadden haar candidaten nog niet één derde van het aantal uitgebrachte stemmen. Blijkbaar heeft de Amsterdamsche burgerij de gebeurtenissen van April niet vergeten. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de heeren J. en C. Blooker, internationale cacaofabrieken, voornemens zijn, elk jaar in de maand Augustus het «Paleis voor Volksvlijt" voor eenige dagen te huren, teneinde den kinderen hunne traditioneele trommelweek te waarborgen, nu de gemeente raad naar alle waarschijnlijkheid besluiten zal, hen niet op de nieuwe Beurs toe te laten. Zaandam, 11 Jnli. De heer W. Bax heeft in district I protest aangeteekend tegen de gemeenteraads-verkiezing, op grond, dat niet de voorzitter, doch een ander lid van het stembureau stembiljetten aan de kiezers heeft uitgegeven, en dat de voorzitter, inplaats van een ander lid, de paraphen op de kiezerslijst heeft gesteld. Dit protest is in het prooes-verbaal opge nomen. Utrecht, 11 Juli. Naar wij uit goede bron vernemen, zal aan de spoorwegbeambten, belast met het toezioht op het personeel langs de lijnen, eene belangrijke gratificatie worden toegekend wegens meerdere dienstverrichting gedurende de stakingsdagen. 's-Gravenhage, 10 Juli. Bij de regeering is een wetsontwerp in bewerking tot verhooging der burgerlijke weduwenpensioenen met 15 pCt. 11 Juli. Het wetsontwerp tot goed keuring van de met België gesloten over eenkomst van 29 Juni 1895, betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen, is door de Eerste Kamer aange nomen zonder hoofdelijke stemming. De Kamer is daarna verdaagd tot (ver moedelijk) Dinsdag 21 dezer. De Regeering is voornemens tot dekking der kosten voor en tijdens de spoorwegstaking een bedrag van ongeveer een millioen gulden aan te vragen. Rotterdam, 11 Juli. Hedennacht om tien minuten vóór halftwee, toen de agent van politie 3e klasse J. E. Wallenga, den hoek van de Breedestraat omkwam om de Lange Baanetraat in te gaan, ontdekte hg, dat hevige rook kwam uit 't tuimelraam van pand No. 66, waarin gevestigd is de schoenwinkel en werk-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1