ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 Juli 1903. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Tweede Blad. MIEUWSTIJDIMGEIIi Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Oe prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7870. Directeur 9 A. «T- DE LOOZEL A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regela 30 Gfc meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van coiTespondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Amerika. Een groote uitgestrektheid woeste grond zal in de Vereenigde Staten eerlang voor ontginning geschikt worden gemaakt. Het zijn de zoogenaamde ^Everglades" in het Zuiden van Florida, moerassen, die thans drooggelegd worden. Daartoe wordt een zeer breed en diep kanaal gegraven. Het landbouwdepartement te Washington heeft bekend gemaakt dat eerlang de drooggelegde gronden voor vestiging zullen worden uitgegeven. Van de oude bewoners, de Seminolen, zijn er nog maar ruim 300 over, zoodat er plaats is voor duizenden landbouwers. Men verwacht dat vooral suikerriet er welig zal tieren en dat Florida mettertijd meer suiker zal opleveren dan Cuba. Te New-York heeft een hevige storm groote schade veroorzaakt. Verscheidene menschen moeten omgekomen zijn. Vijf personendie zich op een zwaar gehavend jacht bevonden, werden door sir ThomsB Lipton op diens jacht Reliance" gered. Vóór de storm losbrak zijn vijf menschen door de hitte bezweken. De ontvanger van Newport bij New-York heeft onlangs voor het nieuwe jaar de volgende aanslagen in de belasting op het onroerend goed bekend gemaakt. Daarop komen voor: Cornelis Vanderbilt voor 984.000John Carter Brown voor 822 000 dollar, Al va V. Belmont voor 800.000, Mills voor 678.100, Ogden Öoelet voor 616.500, Robert GoeJet voor 420.100, F. W. Vanderbilt voor 333.200 dollar. De minst belaste M. W. C. Schermerhorn is aangeslagen voor 75.500 dollar of pl.m. 188.650 gulden, toch nog een aardig bedrag voor de schatkist. Te Montreal, in Canada, is dezer dagen de laatst overgebleven deelnemer aan den opstand van 1837 overleden, namelijk zekere Marboch Mc Rae, een Schot, uit het jaar 1801, en die dus 102 jaren oud was. Op 95-jarigen leeftijd kreeg de oude man, die Dagenoeg blind was geworden, opeens zijn gezichtsvermogen volkomen terug, zoodat bii tot zijn dood weder zonder bril kon lezen. Italië. Rome, 8 Juli. De berichten omtrent den toestand van Z. H. den Paus worden steeds ernstiger. De geneesheeren achten het een bedenkelijk verschijnsel, dat de waterloozing geheel weg blijft. Op verzoek van de familie van den Paus zal morgenochtend een consult plaats hebben mét prof. Cardanelli van Napels. De dag ging rustig voorbij, zonder aan vallen van flauwte. De pols is langzaam en wat rustiger, de ademhaling kalm, de algemeene toestand geeft blijk van eenige verlichting. 9 Juli. Het hedenmorgen om half tien uitgegeven bulletin aangaande den toestand van den Paus luidt aldus: »De nacht was kalm; de Pans rustte; de longaandoening heeft een geregeld verloop ten aanzien van de long, die niet bedekt is met de geringe hoeveelheid vloeistof, welke nog in de longfaolte aanwezig is; de algemeene toestand is bij voortduring in een gunstiger stadium". Lapponi. Mazzoni. 9 Juli. Het bulletin van 5 ure in den namiddag zegt, dat de algemeene toestand van den lijder niet gunstig is. De vloeistof in de borstholte gaat weder sterk toenemen, terwijl de harttonen zwak zijn. Het aantal polsslagen ia 90. De urine-afscheiding is gering. Monseigneur Yolpini, die de taak van staatssecretaris moest vervullen tijdens de zitting van het Conolave, is overleden ten gevolge van de beroerte, waardoor hij gisteren getroffen werd. De Popoio romano zegt, dat er hoop is op herstel. Servië. Belgrado, 8 Juli. Heden heeft de Rus sische gezant Tcharikof koning Peter zijn geloofsbrieven aangeboden als eerste der diplomaten, waardoor hij deken wordt van het diplomatieke korps. De Serviërs uit Oud-Servië en Mace donië hebben koning Peter een adres doen geworden, waarin zij den wensch te kennen geven, dat zij hem spoedig mogen begroeten als hun vorst, die hun vrijheid en vrede zal brengen. Zwitserland. Omtrent het den Duitechen studenten in het Montblanc-gebied overkomen ongeluk deelt een der studenten medewij gingen Maandag morgen 6 uur naar de Aiguille du Go&ter. Halverwege gekomen werden wij, door een dreigenden nevel omgeven en meenden, dat het voorzichtiger zou zijn niet verder te gaan en in de hut te blijven. Nauwelijks waren wij een half uur in de hut, toen van het oosten en zuidwesten onweer losbrak. Wij namen voorzorgsmaat regelen, verwijderden alle metalen voorwerpen, die den bliksem zouden kunnen aantrekken, en Bchoven dicht bij elkaar in een hoek, terwijl buiten de donderslagen onophoudelijk elkaar opvolgden. Zoo wachtten wij twee uren, toen plotseling de bliksem in de hut sloeg en allen trof, met uitzondering van mij-zelf en Hammacher. Wij sprongen naar buiten en bleven daar tot den hals in de sneeuw tot het onweer was geëindigd. Toen gingen wij de hut weer binnen om naar onzo kameraden te zien. Één was aan beide knieën gewond, maar niet zwaareen tweede had wonden aan arm en been, anderen waren op andere plaatsen gewond. Allen hadden merkwaardige visioenen op het oogenblik van den slag, enkelen bleven uren bewusteloos. Den geheelen nacht deden wij geen oog toe. Woensdagmorgen wilden wij verder trekken en gaven den geheelen dag noodseinen. Eerst des Donderdags zagen wij de eerste hulpcolonne, die wij afwachtten en waarmee wij te zamen naar Chamonuix trokken. Engeland. Londen, 9 Juli. President Loubet is van bet banket bij markies Lansdowne naar het Buckingham-paleis gegaan, waar de koning en de koningin te zijner eere een gala-bal aanrichtten. De koning ontving Loubet aan den ingang. De president gaf der koningin den arm en er vormde zich een optocht door de balzaal. De president, die niet danste, keerde om 1 uur in den morgen naar het St.-Jamea-paleis terng. President Loubet heeft hedenmorgen om 8 nur 35 van het Victoria-station nit de terugreis aanvaard. Aan het station waren, om afscheid te nemen, aanwezig de koning, de prins van Wales, de hertog van Connaught, prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, de minister van buitenlandscbe zaken markies Lansdowne, de premier Balfonr, de opper bevelhebber lord Roberts, de lord-mayor en andere hooggeplaatste personen. De koning drukte president Loubet, minister Delcassó en den overigen leden van hot gevolg hartelijk de hand en onder de kreten »Vive Ie roi! Vive Loubet! Vive la France! zette de trein zich in bewegiDg. Voordat hij Dover aan boord van de x>Guichen" verliet, richtte president Loubet tot den koning langs telegrafischen weg con dankbetuiging, waarin hij zjjn innige erkentelijk heid uitsprak voor de hartelijke ontvangst, hem bereid als vertegenwoordiger van Frankrijk, den vriend van Engeland. Frankrijk. Dat een hooge leeftijd niet altijd voorzichtig maakt heeft een 78-jarige rentenier de vorige week bewezen. Hij reisde van Marseille naar Auriol in een wagen le klasse, waar hij alleen zat met zijn dienstbode, en was in slaap gevallen, zoodat bij te Auriol aangekomen in alle haast moest uitstappen. Weldra bemerkte bij, dat uit zijn linker jaszak een taBch was verdwenen, die niet minder dan 400,000 frs. aan effecten en bankbiljetten bevatte. Een groot deel der effecten is gelukkig op naam, maar de rest zal hij vermoedelijk nooit terugzien. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft Zondag, bij de door hem geleide godsdienstoefening aan boord van zijn jacht «Hohenzollern", dat te Travq- münde voor anker lag, voor het herstel van den Paus gebeden. »De wereld heeft behoefte aan goede en groote mannen", zoo besloot hij. »Moge het den Almachtigen God behagen, den Heiligen Vader nog vele levensjaren te verkenen". BelgiS. Terwijl de thermometer Woensdagmorgen gedaald was tot op tien graden Celsius (50 Fahrenheit), precies dus als bij ons, viel er Woensdagmiddag tusscbeu vier en vijf uur te Brussel een sneeuwbuitje, twintig minuten lang. Een paar dagen geleden hoorde de officier der rechterlijke brigade, Geerts, te Brussel, dat schurken het plan gevormd hadden een nabij het Kamerenbosch gelegen villa van den schilder Ferdinand Knopf te plunderen. Deze kunstenaar beeft in zijn villa een prachtige verzameling antiquiteiten. De politie was met den eigenaar overeengekomen om den dag van de inbraak, verleden Donderdag, alle noodige maatregelen te nemen. De officier Geerts en een agent gingen achter de deur van het atelier staan, twee andere agenten verborgen zich in den tuin. Tegen 2 uur 's nachts klommen de inbrekers over den muur van den tuin. Weldra waren ze in het atelier, waar ze de opgestelde agenten vonden. Er ontstond een hevig gevecht. Één der dieven ontsnapte en klom weer tegen den muur op. De officier Geerts trok hem er echter af. Nu verschenen de verborgen agenten ten tooneele en de twee inbrekers werden ingerekend. Alleen de officier Geerts had een paar wondjes opgeloopen in het gelaat. STOR 3VE. Door den hoogen waterstand der Zuiderzee is Dinsdagavond bij Durgerdam de polder IJdoorn volgeloopen, waarin zich eene aan zienlijke hoeveelheid hooi en gemaaid gras bevond, dat nu zoer waarschijnlijk verloren zal zijn. Nabij Monnikendam heeft de vloed twee polders, >Het Hemmeland" en >De Nes", onder water gezet, waardoor veel nadeel aan het hooi is toegebracht. Bij Kampon zijn aan den rechter- IJsqloever vele landerijen ondergeloopen. Veel hooi, dat nog op het land lag, ia weggedreven. Ook op de Pieper en den Noord, beide geheel onder water, ging zeer veel hooi verloren. In den Bieebosch zijn zeer veel laag gelegen polders ingevloeid, dat groote schade veroorzaakt aan de gewassoD, als: bieten, haver on aardappelen. Onder Werkendam staan vele polders plas en dras, de veldgewassen lijden veel. In onderscheidene polders is zóó veel water ingeloopen, dat men het vee in voiligheid heeft moeten brengen. Uit Geertruidenberg meldt men: Tengevolge van den hoogen waterstand en den storm is van do Uiterwaarden langs den Nieuwe Maasmond, al het gemaaid gras-hooi weggespoeld. De sohade is groot. Op Noord-Schouwen hebben de duinen zeer geleden. Honderden rijshout- schermen, welke ter beschutting van den duinvoet daar geplaatst waren, zijn door den hoogen vloed weggeslagen. Het eiland Marken is geheel onder water gezet, waardoor al het hooi weggedreven of bedorven is. De schade wordt op f 40.000 geschat. Voor de bowonors, die toch reeds een moeilijken strijd hebben, eene zware slag. In Noord-Westelijk Noord-Brabant zijn door waterschade aan den hooioogst, ten bedrage van vele duizenden guldens, sommige kleine landbouwers geheel of gedeeltelijk geruïneerd. Ook te Ooltgensplaat heeft de hooge vloed veel schade aangericht. De polders Rietveld en het Weipoldersche Gors liepen onder water. Paarden en boeien moesten geruimen tijd diep in het water staan alvorens op veilige plaats gebracht te kunnen wordensommige stuks vee bereikten zwemmende de dijken. Het hooi dier polders is grootendeels weggedreven, terwijl het nog niet gemaaido de helft van zijne waarde verloren heeft. Sommige boeren hebben 5 f 600 waterschade. Van den landbouwer J. A. van Nieuwenhuizen zijn 14 stuks hoornvee zoek. Karwijzaad en stokboonen hebben door den storm veel geleden. Tengevolge van den storm en den hoogen waterstand zijn Maandagnacht de buitengorzen langs het Hollandsch Diep le Numansdorp onder water geloopen. Het afgemaaide hooi is daarmede verloren gegaan. Een 4-tal schapen zijn verdronken. Het overige vee wiBt men nog bijtijds in veiligheid Te Scheveningen, waar de zee koog tegen den strandmuur stond, zijn verscheidene strandtentjes, welke niet bijtijds op veiliger plaats konden worden gebracht, weggespoeld of totaal stuk gerukt, terwijl aan vele gebouwtjes op het Gevers Deijnoot- plein groote schade is a&ogerioht. Niettegenstaande het ware hondenweer begaven zich Dinsdag honderden naar de badplaats om daar van den strandbonlevard en van het wandelhoofd het machtige schouw spel gade te Blaan, dat de met schuim overdekte zee gaf te zien. Te Zandvoort is Dinsdag door den geweldigen storm de gevel van 't »Circus- Casino", boven den hoofdingang, naar binnen gestort, waardoor het plafond boven de vestibule verbrijzeld werd en de binnenmuren der vestibule instortten. Ook een groot gedeelte van den bovengevel der stallen is verwoest, terwijl aan de Noord- zjjde de gevel van een winkeltje geheel werd binnengedrukt. Het arena, dat pas onder bekapping is, hield zich eohter goed en alleen leed het decoratief wat van den regen. Aan het strand was men tot diep in den nacht bezig koetsen en stoelen naar boven te rijden. Te R h o o n liepen de Nieuwe polder en het Hooge veer geheel onder, waardoor al het gemaaid liggende gras van ongeveer 25 H.A. wegdreef. Vele jonge paarden en schapen verdronken, terwijl do veldvruchten en wel vooral de aardappelen door den N.-W' storm reeds heel veel leden. De lage hooilanden in den omtrek van Giesendam, zijn door een plotaelingen en buitengewonen was van het water der Merwede geheel overstroomd, waardoor het grootste gedeelte van het in de jongste weken gewonnen hooi is weggedreven of onbruikbaar geworden en aan de gemeente voor duizenden guldens schade is toegebracht. AI de buitenpoidere van Waspik en Waalwijk zijn door den sterken, aan- i houdenden Westenwind geheel ondergeloopen, zoodat honderden hooischelven van pl.m. 1000 K.G. elk, in het water staan en bjj voortdurende wassing dreigen weg te spoelen. De schade is echter nu reeds heel groot, doordat de hoedanigheid van dat hooi, dat voor den uitvoer bestemd isgeweldig geleden heeft. Alle buitenlanden onder Genemuiden liepen Maandagnacht door den bevigen N.-W. storm onder water, waardoor groote massa's hooi en biezen wegspoelden en door vele landbouwers ontzettende schade werd geleden. Men is thans druk bezig do lagere polder dijken van kistdammen te voorzien. Door den N.N.W. storm zijn te IJ mui den drie ongelukken gebeurd. De stoomloods- boot „Jan Spanjaard", voor loodsdienst buiten zijnde, kreeg plotseling een geweldigen breker over, waardoor stuurman Mulder tegen de verschansing werd geslingerd ende-loodsleerling Griek over boord sloeg. Laatstgenoemde, die zich minstens een kwartier zwemmende in oliegoed met zeelaarzen aan, wist boven te houden, werd, toen hij bewusteloos geraakte, juist bijtijds door de bemanning der loodsboot met een haak gered. Nadat de levensgeesten j met veel moeite waren opgewekt, werd hij 1 aan den wal ter verdere verpleging gebracht. De stuurman moest eveneens aan den wal gaan, aangezien hij door het tegen de ver schansing slingeren een inwendige zware kneuzing aan het onderlijf had bekomen. De kneuzing is van dien aard, dat hij waarschijn lijk voor rijksdienst zal worden afgekeurd, i Bij het aan den steiger in de buitenhaven vastmeren der sleepboot „Atlas" geraakte, doordat de sleepboot tegen de steiger liep, door den schok de machinist Lindeman van de been en viel tusschen de machine. Met geheel ver brijzelden rechterarm en verwondingen aan het I bovenlichaam werd hij, na eerst verbonden te zijn, ter verdere verpleging naar Amsterdam vervoerd. Op nog vele andere plaatsen in ons land werd nog veel schade door den storm j toegebracht. Vee-Tentoonstelling te Groningen. Den ^27 en 28 Juli e.k. zullen er te Groningen keuringen worden gehouden van vee voor export en voor de fokkerij. Deze keuringen kunnen zeer belangrijk worden, mits allen, die in het bezit zijn van vee, geschikt voor export en voor de fokkerij, zich eenige moeite getroosten door het vee aldaar te zenden. Hoewel de grijzen, die er worden uitgeloofd, nu wel niet bizonder hoog kunnen worden genoemd, zijn deze toch vrij goed, en boven dien worden er meerdere prijzen in dezelfde rubriek uitgeloofd. Wat is nu het geval met deze veetentoonstellingP Ze wordt gehouden op het terrein der ten toonstelling van Nijverheid en Kunst, die ongetwijfeld druk bezocht zal worden. Van heinde en ver zal men komen, niet alleen mannen van 't vak, maar ook lieden, die iets goeds op dat gebied willen aanschouwen, zullen weldra aan Groningen een bezoek brengen. Niet slechts stedelingen uit andere provinciën zullen er komen, maar de plattelandbewoners zullen Groningen bezoeken, wanneer onze veetentoonstelling er zal gehouden worden, en bovendien zullen vreemdelingen het vee willen bezichtigen, dat in ons vaderland en wel vooral in het Noorden thuis behoort. Op deze tentoonstelling zal een wedstrijd gehouden worden van vee uit verschillende provinciën, en zal men kunnen zien, welke slagen van vee ons vaderland aanbiedt. Wel behoort ons vee tot het laaglandsch ras, doch het kan worden verdeeld in verschillende slagen, die worden gerangschikt, naar mate waar ze thuis behooren. In de -allereerste plaats zullen wij er zien het Groninger zwart-blaard of zwart-witkop vee. Waar men ook in den vreemde komt, nergens treft men dit soort vee zoo algemeen aan als in deze provincie. Eigenaardig is het, dat de kleur van dit vee zoo typisch en constant is geteekendover het geheele lichaam zwart, uitgezonderd de kop, die óf geheel wit, óf met zwarte kriDgen om de oogen, die óf een lijn maken met de kleur van het lichaam óf weer geheel op zich zelf staan. Verder zijn de ondereinden der beenen tot beneden de hielen wit van kleur; dit is ook het geval met de voorpooten, doch niet zoo algemeen. Het benedengedeelte van den staart is eveneens wit. Dit veeslae is de vertegenwoordiger van de melk en vleeschvorm, doch geven niet zooveel melk als wel andere veeslagen. Ver gelijkende proeven zijn er echter niet van genomen. Als men afgaat op afbeeldingen dezer dieren, voorkomende o.a. in het laatste boekje over veeteelt van denoverigens bekwamen schrijver, den heer G. Reinders, dan krijgt men onwillekeurig het idee, dat zij gedoemd zijn om op een jeugdigen leeftijd naar de slachtbank te worden gebracht. Gelukkig dat deze photo geen juist beeld geeft van dit veeslag. De bijgehouden melkstaten van de zoogenaamde zwartblaarden of zwart-witkoppen toonen juist aan een goede opbrengst aan melk, zoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft. Dat zulke onjuiste afbeeldingen geen goed doen aan het zwartblaard vee, ligt voor de hand; laten wij daarom toonen, dat het in werkelijkheid beter is; we roepen u daarom toe: Veehouders komt met het beste van uwen stal op deze tentoonstelling. Doen niet moeten hier alleen gebracht worden de Groninger zwartblaarden, maar ook de zwartbonten. Deze mogen zich ook laten zien, vooral wat betreft het vrouwelijke fokvee dieren, zooals die zich hebben gepresenteerd o.a. te Beert» op de locale keuring van melk koeien. Is het u, veefokkers, dus werkelijk ernst, komt dan met eene algemeene aanbieding voor deze tentoonstelling. Wij weten het, er zullen maar enkele zijn; we moeten de dieren laten zien en vooral de fokkers van stieren mogen hunne dieren niet thuis houden. Er mag niet uit het oog worden verloren, dat het gelat de eer van 't Groningsch vee en dan komen de meeste jury-leden uit andere provinciën, zoodat er wel eens andere dieren bekroond konden worden, dan op onze locale keuringen van vrouwelijke en mannelijke fokdieren. De strijd kan bij eene talrijke inzending uit andere provinciën wel eens moeilijk zijn, doch des te grooter is het succes van degene, die alsdan met eere zullen worden genoemd. Men heeft gezegd- het vee is ods tegengevallen op de tentoon, stelling in 1902 gehouden te Leeuwarden: vooral het Friesché vee is niet meer het vee van weleer. .Het kan zijn, dat dit niet geheel onwaar is, doch die zulks zeggen moeten maar eens iets beters leveren. Daarom vooral Groninger veefokkers, toont dat ge beter gevormde dieren hebt; laten de stieren en vooral de oude als ,/Zwarlbak", «Arumer" en «Roland" zich maar eens presen teeren, alsmede de jongeren als«Mauser 111", en «Siphe" en anderen. Men heeft ook op de keuring te Alkmaar in 1902 kunnen zien, dat daar werkelijk uitnemende dieren onder waren; met een hoog productie-vermogen, zoowel van kwaliteit als kwantiteit der melk. Dieren, die I in 't bezit zijn van fraaie fijne kop en horens, met krachtige rug en beenderen. Ook de dieren van de Zuid-Hollandsche eilanden met hun breede lendenen, fijne huid en bovendien veel slachtgewicht hebbende. Zoo mogelijk zendt ons de beste uit alle provinciën, opdat wij een overzicht kunnen krijgen van hetgeen verlangd wordt, doch tevens ook welk exterieur in verband met het productievermogen men mag eischen. Groningen, zoowel stad als provincie, biedt voor zoovelen de gelegenheid, eens kennis te maken met hetgeen Kunst en Nijverheid gepaard aan Landbouw en Veeteelt Vermag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1