ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Juli 1903. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. i e r i li. z e e s c li e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prg's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië en», verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7867. Directeur a. «t. de L0055EL A. FRANKEL.ZIEKIK2EE, J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentie», van 13 regels 30 Ct«. meerdere regel, 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Haandags, Woensdag, en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkei,, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. "Wij gaan op het terrein van het staat kundig leven zoo zoetjesaan den komkommertijd in, den slechtsten en slimsten tijd voor den journalist, die toch maar zorgen moet, dat de lezers en lezeressen van zijn blad den politieken kout, waaraan zij gewoon zijn geraakt, niet missen. Het is voor zoo iemand, wanneer hg althans uit liefde voor de waarheid geen verboden uitstapjes naar het rijk der mythen doet, in zulk een tijd om wanhopig te worden. Zoover houden wij echter nog niet. Er valt nog altijd wel een en ander te bespreken. Beginnen wij met te vermelden, dat vermoedelijk de Fransche Kamer deze week zal uiteengaan, teneinde uit te rusten van haar parlementairen arbeid. Het miniaterie- Combea, dat ia deze warme dagen vaak voor heete vuren stond, zal daarover niet ontevreden wezen. Niet zonder moeite toch wordt de meerderheid, waarop het in de Kamer steunt, bgeengehouden. De regeeringspolitiek, namelijk ten aanzien van de kloosters, vindt niet alleen bij de oppositie feilen tegenstand, maar kan ook niet op den algemeenen bijval der republikeinen bogen. Zg zou wel eens het blok kunnen worden, waarover het ministerie vroeg of laat struikelt. Hoe ook, er breekt nu voor de ministers een tgdperk van zalige rust aan. De president, Loubet, zal zijn vacantie nuttig besteden, en aanstaanden Maandag inleiden met een bezoek aan zijn gekroonden buurman aan de overzijde van het Kanaal. De Kamer heeft èo voor deze reis èn voor een waardige ontvangst van den koning van Italië, die, als wij ons niet bedriegen, in de volgende maand te Parijs komt, een sommetje van f 300.000 grif toegestaan. In Londen worden voor de ontvangst van den president der Fransche Republiek groote toebereidselen gemaakt. Men is in Engeland met dit bezoek zeer ingenomen. Na den oorlog met de Boeren, waarin Enge land tot verontwaardiging van alle volken recht en menschelgkheid met voeten trad, doet Groot-Brittanië alle mogelijke moeite de gunst der natiën te herwinnen. Met hun expeditie naar Somaliland zijn de Engelschen tot heden toe niet erg gelukkig ge weest. Zij hebben, waar wij geen spijt van hebben, van den Mollah geducht voor hun broek gehad. Een dertigtal officieren en een twee duizend man werden buiten gevecht gesteld. De regeering heeft deze ernstige nederlaag verzwegen, en tracht slechts tijd te winnen, teneinde door een overwinningsbericht haar te kunnen uitwisschen. De oude taktiek I Het Hoogérhui8, een oude afgeleefde dame, heeft een voorstel tot wijziging van het formulier voor den eed, dien de koning bij zijn troonsbestijging moet afleggen, verworpen. In dat eeds-formulier Btaat namelijk veel, dat aan de Katholieken terecht aanstoot geeft. Daarom ware aanneming van de voorgestelde wgziging een daad van plioht geweest. Maar de Eogelache Lords, met hun verouderde denkbeelden, stellen de traditie, als is die ook nog zoo verkeerd, nog zoo stuitend onrechtvaardig, hooger dan de betrachting van hun plicht. Een Amerikaansch eskader heeft Kiel bezocht. Daarmede is de hartewensch van den Keizer vervuld, die tot versterking van het Duitsche rijk er naar streeft een zoo machtigen staat als Amerika allengs als vriend en bondgenoot te winnen. Natuurlijk werden de Amerikaansche admiraal Collon, en het officierencorps met groote militaire eerbewijzen ontvangen. De Keizer, Prins Heinrich, en de rijkskanselier Yon Bulow, namen deel aan het feestmaal, dat de Amerikaansche gezant ter eere van het eskader gaf. Er werd gespeecht, geklonken en gedronken, dat het een aard had. De gezant bracht een toost uit op den Keizer en zijn Huis, en de Keizer wijdde een dronk aan Amerika en zijn President Roosevelt, wiens energie door hem ten zeerste geprezen werd. Zulke beleefdheidsdronken zijn on schuldige zaken, waaraan zich niemand zal ergeren. Maar waarover men zich in Duitsch- land wel ergert, is over het volgende. Reeds meermalen is de gegronde klacht geuit, dat de Keizer van zijn recht van gratie een hoogst bedenkelijk gebruik maakt. Officieren, die zich aan het gemeene recht vergrijpen, door een burger overhoop te steken, of die door een soldaat te mishandelen een militair delict plegen, worden, wanneer zg tot gevangenis- of vestingstraf veroordeeld zijD, door den Keizer in den regel begenadigd. Ook ten aanzien van hen, die tot den adelstand behoorend, door den rechter wegens het een of ander door hen gepleegd delict tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, is de anders zoo strenge Keizer, blijkens de veelvuldige gevallen, waarin ten koste van het rechts gevoel gratie verleend wordt, opmerkelijk vergevensgezind. Graaf Pückler is door de rechtbank te Glogau wegens vernieling van den eigendom van zijn buurman tot zes weken gevangenis straf veroordeeld. Vaak door de rechters ontzien, zoodat hij voor menig ernstig delict, waar een ander tot gevangenisstraf zou veroordeeld zijn, slechts een boetestraf opliep, heeft hij het eindelgk zóó bar gemaakt, dat de rechtbank wel gedwongen was hem ge vangenisstraf op te leggen. En wat doet nu de Keizer Deze verandert de reeds sedert lang zoo dubbel en dwars verdiende gevangenisstraf in een boete. Zou de Keizer, indien de graaf geen hooggeborene, maar een zoogenaamd laag geborene geweest ware, ook zoo goedertierend zijn geweest? Niets is voor het prestige van een vorst schadelijker dan partijdige kaste- geest. Dit schijnt de Keizer niet te beseffen. Deze gratie is nu weer koren op den molon van de sooialisten, die voor den Keizer, die tot den groei en bloei van hun partij zooveel reeds heeft bijgedragen, en daarvoor nog zooveel doet, uit erkentelijkheid wel een standbeeld mogen oprichten. Peter I heeft van den Czar de St.-Androas- orde gekregen. Niet alleen de gowono stervelingen hechten aan dat speelgoed vaak nog zooveel, zoodat zij er soms schatten voor over hebben om bet te bezitten, maar de vorsten zelve ook, die toch wel weten kannen, wat voor spul het iè, haken niet zelden naar het bezit er van. Nu in dit geval beeft de begiftiging met een orde een staatkundige en historische beteekenie. Er blijkt immers uit, dat de Czar het met zijn voorwaarde, die bij aan de erkenning van Peter I als Koning van Servië verbonden heeft, de voorwarde, namelijk dat de moordenaars van het Konings paar zullen gestraft worden, niet zoo ernstig meent, gelijk trouwens wol gedacht werd. Deze strooien na uit, dat de Koning door één hunner gedood is, en dat de dader ter stond na het volbrengen van de daad door de mede-samengezworenen is doodgeschoten. Leugen, tastbare leugen, dienend om men kan niet weten, wat er gebeuren kan in de toekomst buiten schot te blijven. Wij zullen oog met dat laffe moordenaarsgebroed niet langer bezig houden. Hoofdzaak is, dat Peter I, die aan den aanslag vermoedelijk niet zoo heel onschuldig is, en aan het gelukken er van een koningskroon te danken heeft, de moordenaars ongemoeid zal laten. De Skuptcbina, bij ons de Tweede Kamer, waarin de oppositie fel het hoofd opstak, omdat zij, hoewel de meerderheid in het wetgevend lichaam uitmakend, aan het bewind geen aandeel heeft, is door Peter I ontbonden. Nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven. Ver moedelijk zal de nieuwe Skuptohina, op de samenstelling waarvan de regeering wel haar stempel zal drukken, gedweeër zijn, dan deze, die nu naar huis gezonden is. J'y suis, j'y reste (ik ben er en blijf er) denkt Rusland ten aanzien van Mantsjourije, De Russische regeering heeft in deze provincie van China een spoorweg doen aanleggen, aan den spoorweg volksplantingen gesticht en versterkingen gebouwd, en is nu ter wille van China, Amerika, Engeland en Japan wel bereid Mantsjourije te ontruimen, mits het zijn troepen aan de spoórweglijn versterken mag. Maar als Rusland de spoorwegen bezet houdt, dan bezit het uit een strategisch oog punt feitelijk ook Mantejourge. De Russische ijsbeer is zoo dom nog niet. EUWSTIJPINGEH. Nederland. Nijmegen, 1 Juli. De gearresteerde politie agent is hedenmorgen door de rijks veld wacht gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Een groote menigte was op de been, toen de verdachte zwaar geboeid naar het station werd gebraoht, en gaf zoo nu en dan lucht aan hare verontwaardiging over de ontrouw van dien onwaardigen dienaar van het reoht. Sinds 4 Febr. 1899 was hg by het politie korps in dienst en daar hij nimmer reden tot klachten had gegeven, had men aanvankelijk moeite om aan zjjn schuld te gelooven. Bij verdere nasporingen ie een gestolen fiets, geheel in stukken geslagen, twee meter diep onder den vloer in den kelder zijner woning begraven gevonden. Haarlem, 2 Juli. Héden had alhier de begrafenis plaats van den uitgesloten smid- bankwerker, H. Prins genaamd, die door de tram Haarlem—Leiden is overreden en gedood. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat de geestverwanten het willen doen voorkomen of hg door de voortdurende uitsluiting tot wanhoop gebraoht zichzelf voor de tram heeft geworpen, torwgl de familie daarvan niets wil weten en het ongeval toeschrijft aan een ongeluk, omdat P. reeds lang sufferig was. Daar de geestverwanten de begrafenis wilden aangrijpen als gelegenheid voor een belooning, bad de politie maatregelen getroffen die niet noodig bleken, want aan de groeve, waarom honderden geestverwanten stonden, sprak eerst een uitgestotene, Klotzeman, die deed uit komen hoe P. na de staking overal terug gewezen, diep geroeid had te hebben opgehouden te zjjn de verzorger van zjjn gezin en daardoor ontmoedigd geworden geen beheer meer had over zichzelf. Hjj riep de mede-uitgeelotenen toe zich niet te laten ontmoedigen, omdat, zoolang er op aarde oten is, de arbeiders tenminste brood zullen hebben en er eenmaal een tijd zou aanbreken dat erkend zou worden dat dit hun recht was. Tot troost der familie liet hjj gelden, dat P. tot het einde toe gestreden had aan de zijde zjjner kameraden. De tweede spreker (Bos), lid der gemeente der gezondbidders, zoi, dat P. hem herhaalde malen had betuigd het noodlot te zjjn geworden zjjner familie, doordat hjj stakende bet gezin broodelooe had gemaakt, hij maande do andoren aan zich voortaan niet te laten misleiden om deel te nemen aan stakingen, doch aan den arbeid te blijven, opdat hunno gezinnen niet zouden worden prjjs gegeven aan de ellende. Staakt, zeide bij, voort te leven in de zonde, doch zoek het Koninkrijk Gods en zijn gerechtig heid en al het andere zal u worden toegeworpen. Zjjne redo werd onder gemor aangeboord en later druk aan kritiek onderworpen, vooral door hen, die bet ongepermitteerd vonden dat zoo gesproken was. Amsterdam, 1 Juli. Met ingang van heden is hier een staking uitgebroken onder de geneesheeren van het ziekenfonds Voor zorg", Keizersgracht 490, tot voor kort onder directie van dr. Joh. Peters. De doctoren eischen intrekking van het h. i. ongemotiveerde ontslag van één hunner collega's, dr. De Mann, en betere organisatie van het fonds, dat naar hun oordeel meer het karakter heeft van een particuliere winstgevende onderneming dan van een instelling, die uitsluitend ten bate komt van do leden. Dr. Peters nam reeds ontslag als directeur en in zijn plaats werd benoemd de boekhouder van bet fonds, die volgens de ontevreden doctoren, zeer sterk door den afgetreden directeur wordt geïnfluenceerd. Bjj de staking zijn betrokken 10 geneesheeren. 's-Gravenhage, 1 Juli. Bij besluit van H. M. de Koningin is bepaald, dat voortaan op Zon- en erkende Christelijke feestdagen geen oefeningen of wapenschouwingen zullen gehouden worden, tenzij zulks in bizondere omstandigheden door H M. wordt bevolen. Rotterdam, 1 Juli. Gisterenavond 10 uur brak alhier brand uit op het drukste punt der stad, n.l. hoek Hoogstraat en Hoofdsteeg, waar gevestigd is het magazijn van gemaakte kleederen van Salomon Frank. De brand j bloek ontstaan op de tweede verdieping, dienende tot magazijn. De winkel was kort te voren verlaten door een bediende, die verklaarde op de tweede verdieping geweest I te zijn met een persoon die rookte. Drie spuiten blusehten in een uur tijds den brand, terwijl de smeulende voorraad, welke op straat geworpen werd, weldra een grooten berg vormde. De waterschade is zeer groot. Vanmiddag kwart vóór tweeën moesten eenige bootwerkers eenige rubbercementwerken van vaten gaan nazien in het voorschip, onder den bak van het in de Spoorhaven, achter loods 7 liggend stoomschip Saint Hubert", kapitein Wardale en gekomen uit New-York. Juist op dat oogenblik ontplofte door onbekende oorzaak een zich daar be vindend vat met benzine met het noodlottig gevolg, dat vier werklieden ernstige brand- I wonden bekwamen. Eén hunner werd, na voorloopig te zijn verbonden, naar zijn woning gebracht. Ern stiger gekwetst bleken de drie andere werk lieden dr. Schutte verbond ze en liet ze per rijtuig naar het ziekenhuis brengen, waar ze onmiddellijk in de operatiekamer werden gebracht. De brand, in het voorschip door de ont ploffing ontstaan, was spoedig gebluschi Het schip Avontuur", dat in het begin van dit jaar nabij de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht is gezonken, zal van rijkswege worden opgeruimd. Door de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is meegedeeld dat de doorbraak van den Kethelpolder hoogstwaarschijnlijk niet zou hebben plaats gehad, indien de keurvoor- schriften, regelende het onderhoud der water- keeringen of kaden van de polders in Delfland en verdere belangen, waren nagekomen en vooral indien zij steeds onderhouden waren geweest met goede specie. Gedeputeerden vertrouwen dat Delfland krachtig tegen de nalatige onderhoudsplichtigen zal optreden. De raad van Kethel en Spaland besloot in beginsel den ingezetenen van den Noord- Kethelpolder het jaar 1903 geheel of gedeel telijk ontheffing te verleenen van den aanslag in den hoofdelijken omslag. Roosendaal, 1 Juli. Bjj gelegenheid der harddraverij alhier werd in een herberg aan de Hooge brug gedanst. Plotseling hoorde men een gil; er lag een jongmeosch op den grond, badende in zjjn bloed. Het bleek dat bjj met een mee in den rug was gestoken. Do dader werd dadeljjk gegrepen, aan de politie overgeleverd en zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. Uit Stad ss Provincie, Zierikzee, 3 Juli. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's-Rgks-Kustverlichting te Westerechouwen, gedurende Juni 1903. Slechts 11 regendagen, slechts 6 aftappingen toch verzamelde men 45.8 m.M., wat 14.6 m.M. boven de normaal van Juni was. De Bannen ontvingen alzoo 851880 M3. hemelschen dauw. 9 maal dauwde het, 27 maal was het nevel achtig, 7 maal mistig, donder hoorde men 4 maal, weerlicht zag men 6 maal. De luchtgesteldheid varieerde volgenderwijze 10 maal helder, 12 maal lichtbewolkt, 18 maal bewolkt, 16 maal zwaar bewolkt en buiig, 14 maal betrokken. De windrichting was als volgt: 17 maal Noord, 11 maal N.-O., 13 manl Oost, 5 maal Z.-O., 9 maal Zuid, 2 maal Z.-W., 5 maal West en 4 maal N.-W. De kracht van den wind steeg 7 maal tot nagenoeg marszeilskoelte. Eenmaal stond het stormwaarschuwingssein bij. Bjj Kon. besluit is benoemd tot djjk- graaf van den Stadspolder de heer A. G. C. Danckaerts te Cortgene. In de St. Crl. van Zondag en Maandag is opgenomen bet koninklijk besluit tot vast stelling van de inrichting van den rijks- waterstaatsdienst, als bedoeld bjj artikel 5, tweede lid der wet van 10 Nov. 1900, St.bl. no. 176, houdende algemeene regels omtrent bet waterstaatsbestuur. Er is één hoofdinspectie, er zijn twee inspectiën en elf directiën. Zeeland is de elfde directie en ressorteert onder de eerste inspectie. Prins Leopold van Battenberg kwam Donderdagavond met de Duitsche mailtrein te Vlissingen aan en zette met de naohtmailboot «Prins Hendrik" de reis naar Engeland voort. Te 's-Heerenhoek, waar twee raads leden aftreden, heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan, dat geen oandidatenlijsten zijn ingeleverd. In dit geval wordt voorzien door art. 15 van de vigeerende gemeentewet, luidende: «Wanneer het proces-verbaal van den burgemeester niemand of minder personen dan er plaatsen te vervullen zjjn, als benoemd aanwijst, geschiedt binnen veertien dagen een nieuwe verkiezing op den door burge meester en wethouders te bepalen dag". Bruinisse. Door de ingelanden van den polder Bruinisse werd de rekening over het dienstjaar 1Ö02/1903 vastgesteld in ontvang op f 2168.485, in uitgaaf op f 1662,996; goed slot f 498,49. Naar aanleiding eener missive van Gedep. Staten werd het voorstel gedaan een wjjziging te brengen in het Algemeen Polderreglement, zoodat de Besturen de bevoegdheid erlangen om arbeiders, die meer dan 30 jaren in dienst van een polder of waterschap zijn, te kunnen pensioneeren. Dit voorstel vond inslemming, maar daar bjj den polder Bruinisse geen vaste arbeiders zjjn, wordt aan het Bestuur der water keering de beantwoording der missive overgelaten. Door den Dijkra&d van het calamiteuse watersohap Bruinisse werd omtrent diezelfde zaak besloten aan Gedep. Staten te berichten, dat tegen het voorstel geen bedenkingen be staan. Men wenschte echter, dat ook de kantonniers, die wel van hunne jeugd af aan de waterkeering zijn werkzaam geweest, maar niet bepaald als vaste arbeiders direct onder de bevelen van bet Bestuur staan, in de termen zouden vallen om voor pensioneering in aanmerking te komen. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er Juni 1.1. alhier 27.7 m.M. regen (in 4 aftappingen) tegen 11.3 in 1902; 79.8 in 1901 en 58.95 in 1903. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 768, de laagste 749 m.M. Een mooie vangst werd hedenmorgen alhier gedaan. De twee honden van J. G. de VI. en J. KI. vingen in de landbouwschuur van M. St., op den Stoofdijk, niet minder dan 5 bunzings. Poortvliet, 1 Juli. Alhier sprong heden middag een band en een veer van een automobielwaarin twee Amerikaansche heeren waren gezeten, die van af Bergen-op- Zoom over Gorishoek naar Middelburg wilden rijden. Eerst des avonds tegen 8 uur, toen alles door één dier heeren ae gerepareerd, namen zg de terugreis in de richting van Tholen aan. Cortgene, 1 Juli. De heeren J. F. Gelner en J. J. Hendrikse zijn resp ^ctievelgk her en gekozen tot raadsleden bij enkele candi- daats telling. Biervliet, 1 Juli. Bij candid aanstelling zijn gekozen tot leden van den Raad de heeren A. de Groote en A. J. van der Linde. Maandag 6 Juli bezoekt de Commissaris der Koningin deze gemeente. Bg verschillende landbouwers werd onlangs een baal chili-salpeter weggenomen. Vele arbeiders hebben één of meer stukjes land in pacht, en hierbg komt genoemde kunstmeststof zeer te pas. Doch zg is heel duur, en de pacht (in 't klein) is al reeds zoo hoog. Zoo dacht ook de werkman C. D. er over, die zonder koopen toch nitrate kon strooien, wat echter de politie weer niet goed vond. Om verdere onaangename gevolgen te voor komen is C. D. Maandag j.l. naar Antwerpen vertrokken, om vandaar Amerika te bereiken. Maar hoe nu zgn vrouw en vier kinderen, die hg onverzorgd achterlaat Door den landbouwer H. A. Bugsse is aan H. M. de Koningin het verzoek gericht de gevangenisstraf van drie weken, waartoe hg wegens wederspannigheid is veroordeeld, te veranderen in een geldboete. Een twintigtal notabele ingezetenen, o. a. burgemeester, wethouders, raadsleden, gem.- arts, pastoor, dominé en beide hoofden yn scholen hebben een request ter ondersteuning verzonden. Dit verzoekschrift heeft maar een paar uren gecirculeerd. Ware het meerderen gepresenteerd ter onderteekeningmen had honderden naamteekeningen kunnen verkrggen. Hg is een flink werkgever en een goeie vent. Aanbeitedlnien, Verkooplnjcen enz. Te Arnemuiden is aanbesteed bet stichten van een kerkgebouw. Ingekomen waren 46 inschrijvingsbiljetten; het laagste was van den heer Joan Hekker te Oost-Souburg, voor f 6825het hoogste van den heer J. L. Troge te Middelburg, voor f 8640. Wijl de raming f 6100 bedroeg, is het werk nog niet gegund. Door het gemeentebestuur te Middel burg werd heden middag ten raadhuize aanbesteedhet maken van een gemetselde ringfundeering voor een gashouder met ge slagen gzeren kuip met toegankelgken koepel bodem het inrichten van een der oude gashouderkuipen tot put voor berging van ammoniakwaterhet maken van fundeeriDgen voor verschillende fabriekstoestellen en het bouwen van lokaliteiten voor Pelouze-Kirk- hamwasher-meter en regulateurkameralles ten behoeve van de gemeente-gasfabriek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5