ZIERIKZËËSCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 30 Juni 1903. (SS ier i Is. zeesche C o u r a n. t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sn Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7865. Dlreoteuri A. T. DE LOOZEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrij dage middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEi., Meelstraat 386, Zierikzee. Waarschuwing aan jonge vrouwen om zich zonder bepaalde bestemming niet naar Engeland te begeven. De BURGEMEESTER van ZB8BZB Gelet op eene circulaire van den CommMsarja der Koningin in deze provincie van den 20 Juni jJ., A No. 2183, 3a Afdeeling (Prov. blad No. 44); WAARSCHUWT meisjes, zonder eenlgf uitzicht op eene betrekking, en zonder behoorl\jlt daar voor opgeleid te zijn. naar Engeland te gaan, alwaar slechts voor een vyfde deel van haar geschikte arbeid kan gevonden worden, terwijl alle overigen aan groote gevaren zijn blootgesteld en by gebrek aan de noodige middelen om naar haar vaderland terug te keeren, in verkeerde omgeving geraken. Slechts voor baar, die in staat ryn tot het verrichten van huishoudelyken arbeid of bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fransche en Duitsche talen en in muziek, is er in Engeland een arbeidsveld te vinden. Aan degenen, die daartoe niet zijn opgeleid en aan haar, die een gemakkelyk leven zoeken, moet de overtocht naar Engeland ten ernstigste ont raden worden. Het is daarom wenschelyk, dat mehjes, welke zich, om in haar levensonderhoud te voorzien, naar Engeland wenschen te begeven, vooraf de zekerheid trachten te verkrijgen, dat zij met hare capaciteiten in eene ge schikte betrekking kunnen geplaatst worden. Zierikzee, den 27 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. China. Uit Hongkong wordt bericht, dat bij de regeering het rapport is ingekomen van den buitengewonen gezant, wien was opgedragen een onderzoek in te stellen naar den hongers nood in de provincie Kwang. Volgens dit rapport zijn een half millioen personen van honger omgekomen. Alle gevangenen, die in de kerkers waren opgesloten voor min ernstige misdrjjven heeft men in vrijheid gesteld. De overige gevangenen zouden gedood zijn, waarna men hunne lichamen onder het volk zou verdeeld hebben om als voedsel te dienen t Portugal. Te Lissabon en langs de Portugeesche kust moet het zeer hevig hebben gesneeuwd. De oogst is, volgens eeu bericht uit Portugal's hoofdstad, verwoest, de landerijen onder- geloopen, in de havens moeten eenige schipbreuken hebben plaats gehad. Sinds menschenhengenis moet er in Portugal niet zooveel sneeuw zijn gevallen, ten minste zeker niet in de maand Juni. Italië. Te PaleBtrina is door een storm een steiger ingestort bij een brug in aanbouw. Op het oogenblik van het ongeluk bevonden 30 arbeiders er zich op. Vijf werklieden werden gedood en 20 gewond, waarvan enkelen zeer ernstig. Servië. Jaren geleden zeide Peter Karageorgievits schertsend tegen een nu gepensioneerden Franschen kolonel, met wien bij in Frankrijk heeft gediend, dat als hij ooit koning mocht worden, hij den kolonel hofmaarschalk zou maken. Peter Karageorgievits is koning geworden, en de kolonel is nu met hem te Belgrado om daar den beloofden post aan zijn hof te gaan bekleeden. Het dorp Zenem, in de nabijheid van Knajazevas, moet door een waterhoos vernield zijn. 38 personen kwamen om, 54 huizen zijn totaal verdwenen. De schade wordt op een millioen dinar, ongeveer een half millioen gulden, geschat. Van iemand, die tot aan den dood van koning Alexander te Belgrado een hooge positie bekleedde, heeft de Russische Beurs- courant een langen brief gekregen, waarin o. m. mededeeling wordt gedaan over de financieele omstandigheden van Alexander en Draga. De koningin had 700.000 fr. op een bank en een villa te Brussel, de koning had echter slechts eenige landgoederen in Servië, waarvan de waarde veel minder is dan zijn schuld bp de Petersburgsche Wolga- en Kama-bank, die twee millioen fr. bedraagt. Deze schuld ging Milan in 1891 aan, als douceur voor zijn heengaan uit Servië. Met de financiën van Alexander was het slecht gesteld. De geheele civiele lijst was in handen van Draga. Den eersten van elke maand kreeg zjj 100.000 fr., waarover zij naar goeddunken beschikte. De koning moest om de kleinste som netjes bedelen. Weken lang had hg maar 2 tot 3 fr. op zak. Toen de koning voor de vrouw van een gezant die wegging, bloemen besteld had, weigerde Draga boos de betaling, en de secretaris van den koning moest de rekening nit zijn eigen zak betalen. Engeland. Met 109 tegen 62 stemmen heeft het Engelsche Hoogerhuis, na een zeer levendige beraadslaging, het wetsontwerp verworpen, strekkende om uit den eed van den souverein bij zijn troonsbeklimming de woorden betreffende de verloochening van het katholieke geloot te schrappen. Brodrick heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de verduurzaamde levensmiddelen voor het leger, die onlangs in Transvaal als ongeschikt voor het gebruik vernietigd zijn, een waarde hadden van 80,000 pd. at., bijna een millioen golden. Een klein gedeelte van dat goed was einde 1900 geleverd, de rest tusschen April en Juni 1902. De minister noemde de firma's, welke die waren geleverd hadden. Frankrijk. Pary*8, 25 Juni. Het Journal des Debate verneemt uit Belgrado, uit betrouwbare bron, dat in den nacht van 10 Juni 127 dooden zijn gevallen. De samenzweerders en de soldaten waanden zich overvallen en werden onder elkaar hand gemeen. De officierdie den koning doodschoot werd onmiddellijk door zijn medeplichtigen gedood, om te voorkomen dat hij levend in de handen van de aanhangers van den koning zon vallen. Acht-en-zestig meisjes-instituten, ressor- teorende onder verschillende congregatiën, hebben aanzegging gekregen, dat hun aan vragen om vergunning van de hand zijn gewezen. Al die 68 etablissementen moeten den 1 Augustus gesloten zijn. Duitschland. In het bouwvak staat te Keulen alles stil, daar de metselaars, grondwerkers en opper lieden bij eene uitsluiting betrokken zijn. Tevens zijn de timmerlieden, schrijnwerkers enz. gedupeerd. De handelaars in bouw materialen hebben zich solidair verklaard met de werkgevers en zich verbonden geen materialen te verleenen vóór de uitsluiting geëindigd is. Oldenburg, 26 Jnoi. Koningin Wilhelmina en de Prins der Nederianden zijn hedenmiddag met groot gevolg hier aangekomen, ter bij woning van den op morgen bepaalden doop der jongste dochter van den Groothertog. De stad is feestelijk versierd. De bevolkiDg be reidde de vorstelijke gasten uit Nederland, die tot Maandag denken te blijven, een zeer hartelijke ontvangst. België. In een houten magazijn der genie te Bergerhout bij Antwerpen brak Vrijdagmorgen brand uit, en de pogingen om de vlammen te dooven slaagden niet. De brand breidde zich steeds uit en deelde zich mee aan een hoeveelheid kruit, die daar geborgen lag. Een hevige ontploffing had plaats. Het gebouw was geheel en al verdwenen. Twee der soldaten werden zwaar en zeven andere min of meer ernstig gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt kwaad willigheid. Nederland. Zutphen, 27 Juni. Het landhuishoud- kundig congres wordt dezer dagen alhier Het is niet druk bezocht. Verschillende bekende onderwerpen worden besproken. O. a. is van gedachten gewisseld over de vraag: «Is het gewenscht, dat de Ongevallenwet wordt uitgebreid tot het land bouwbedrijf?" Het punt werd ingeleid door den heer K. de Boer Cz., lid der Tweede Kamer. Bij de behandeling der wet in die Kamer werd, zooals men zich misschien herinnert, het voorstel om het landbouwbedrijf er ter stond in op te nemen, verworpen. De heer De Boer was er tegen omdat de landbouwers volgens deze wet verkeerd zouden zijn ver zekerd. De industriëele verzekering zou voor den landbouw noodlottig zijn geweest èn om den grooten omslag voor de werkgevers ón omdat vele landbouwers dan minder werk volk zouden nemen. Hij zette uiteen hoe hij zich de regeling dacht met de tegenwoordige organisatie. Een gevarenkas acht hij mogelijk de hoegrootheid van de uitkeering wilde hij laten afhangen van bepaalde loontypen voor verschillende streken, zoodat de landbouwers geen loonstaten behoeven te houdenvoor de premie en de inning er van spreker wilde ook de kleine boertjes onder de verzekering begrijpen wilde bij jtf, grondslag nemen de belastbare huurwaarde van den grond; de grondeigenaren moeaten daarvan dan kennis geven. Hoe hoog het percentage moet zijn, moet de ondervinding leeren. Er bleek eenig verschil te bestaan over de gevarenklasse. Boomsnoeiere b.v. zijn aan veel meer gevaar blootgesteld dan anderen. Een ander lid wilde een percentage heffen op de grondbelasting. De inleider bleef in- tusschen van meening, dat de buurboeren en eigenboeren zelf de kosten dienden te dragen. Zijn conolusie werd ten slotte aangenomen. Amsterdam, 27 Juni. In den afgeloopen nacbt heeft de politie een jacht op inbrekers gemaakt. Op mededeeling van de buren, dat 't in een perceel in de Engelscheeteeg niet pluis was (men vermoedde, dat er inbrekers aan het werk waren) zijn dadelijk een inspecteur en een aantal politie-agenten derwaarts gegaan. In de omgeving van de steeg en op de daken en in de goten werden de noodige posten uitgozet, waarna de inspecteur met eenige recherchears een onderzoek instelden. Op een zolder van een pakhuis, gelegen in de steeg naast perceel 4, werden drie verdaohte lieden aangetroffen en heel spoedig bleek, dat .men hier werkelijk met inbrekers te doen bad, want zij waren n.l. in het bezit van tal van inbrekerswerktuigen. Loopers, versobillende sleutels, vijlen, een breekijzer, een tuimelaar, een bankschroefje, benevens geld en beleenbriefjes werden in hunne zakken gevonden. Bovendien waren zij in het bezit van stukken drop, waarmede vermoedelijk afdrukken van sleutels gemeakt worden. Ook do slontel, waarmede do deur van het perceel geopend was, werd door de politie bij hen gevonden. De drie inbrekers werden op het politie bureau in de Warmocsstraat in bewaring gesteld. Hoogstwaarschijnlijk heeft de politie een goede vangst gedaan. Blijkbaar was 't niet de bedoeling in het pakhuis te stelen, want zaken van waarde waren hier niet aanwezig. De mogelijkheid bestaatdat 't doel was van het pakhuis uit de woningen aan de Stroomarkt te bereiken. Twee der gearresteerden zijn bekenden van de politie. Gouda, 27 Juni. Heden morgen om half elf is de Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, alhier aangekomen. Van 't station afgehaald door den burgemeester, werd, ua de stad te zijn doorgereden, naar Gouderak gereden, waar de premier, ingevolge zijn belofte, onlangs in de Kamer gedaan, een onderzoek in loco naar de toestanden op de steenfabrieken instelde. 's Gravenhage, 27 Juni. Toen de oorlog in Zuid-Afrika uitbrak, stond alhier een kostbaar stel meubelen gereed, vervaardigd in opdracht van do Transvaalsche regeering voor het Hooggerechtshof te Pretoria. Ten gevolge van den oorlog werd het echter niet verzonden en thans is het in 't openbaar verkocht. Het fraai bewerkte, massief notenhouten ameublement, dat hoofdzakelijk bestond uit 26 zitbanken, 60 fauteuils, 13 lange schrijf tafels, 5 groote boekenkasten, griffierstafels en lessenaars, gebeeldhouwde tribunes met zetels voor drie en vijf rechters, balustraden, boxen enzwerd eerst bij gedeelten in veiliDg gebracht; maar meerendeels waren de voor werpen niet voor particulieren geschikt en de meeste personen, die een bod deden, hadden dan ook blijkbaar meer 'toog op het hout en stuk voor stuk bracht de geheele ver zameling dan ook slechts f 3237 op. Ten slotte werd alles samen door een houthandelaar alhier afgemijnd voor f 3400. De prijs, waarvoor 't indertijd besteld werd, was ongeveer f 100,000 Het Hof van Arbitrage zal den 1 8ept. a.a. hier bijeenkomen om de geschillen tusschen eenige Mogendheden en Venezuela te beslechten. Vrijdagmiddag werden op het terrein Hanenburg en Kranenburg nabij de Groot- hertoginnelaan te dezer stede de proeven genomen met het door den gep. luit.-kol. O.-I. leger, den heer Jacobs, voor redding van schip breukelingen ingericht dynamietkanon. De proefneming werd ditmaal bijgewoond door den heer Pfeiffer, hoofdinspecteur van de Duitsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen. De Zuid-Holl. Redding-Maatschappij werkte weder voor de vergelijkende proeven met het mortier- en de Noord- en Zuid-Holl. Redding- Maatschappij met de vuurpyl-inriohting, welke Vrijdag echter nog al eens faalde Ditmaal was het doel gemaskeerd door zes hooge masten, n.l. twee voor elk der reddings werk tnitgen. De afstand tusschen 2 masten stond gelijk aan de breedte van een niet te groot schip. De masten stonden volgens opgave van den heer Jacobs op 375 M. afstand van de plek waar het schot werd afgevuurd. Naar het oordeel van den Duitschen des kundige zonden de schotengelost nit het mortier- en met het Jacobskanon zonder eenigen twijfel een lijn over het sohip hebben gebracht. Het eenige schot met de~vuurpyl, dat gelukte, kwam een 20 M. bezijden het doel aan. Bjj de bespreking van de resnlt&ten open baarde zich verschil van meening omtrent de vraag of het touw, bevestigd aan het projectiel van het Jacobskanon, niet te dun was. Een ander bezwaar was, dat men in den nacht niet kan zien waar het projectiel blyft. De heer Jacobs meende, wat zijn inrichting betreft, dit bezwaar te kunnen ondervangen door het lichtgevendmaken van het projectiel. Delft, 27 Juni. Naar men verneemt, is bij de door den bewindvoerder in de zaken van de kassiersfirma S. Co. gedaoe opening van de brandkast, die volgens de boeken pl.m. f 1200 moest bevatten, gebleken deze in orde te zijn. Ook do boeken moeten tot op het oogenblik van vertrek van den firmant 8. behoorlijk zijn bijgeschreven. Van den firmant zelve is nog geen spoor ontdekt. Rotterdam, 27 Juni. Door de firma B. Co. alhier werden in het najaar van 1902 aan juffrouw H. V., destijds ongehuwd en meerderjarig en albier woonachtig, op haar bestelling verkocht en in bet later door haar bewoonde huis aan den Burgemeester de Raadtsingel te Dordrecht geleverd diverse meubelen, tapijten, gordijnen enz. tot een bedrag van f 3179 90. Genoemde juffrouw huwde met J. de L., secretaris van een polderbestuur. Na baar huwelijk schreef zij herhaaldelijk brieven aan baar leveranciers, waarbij zij onder allerlei uitvluchten te kennen gaf verhinderd te zijn te komen betalen, daarbij herhaaldelijk het door baar verschuldigde bedrag erkennende scholdig te zijn. Mede verzocht zij der firma om voor baar drie vorderingen van andere leveranciers te betalen, dan bad zij alleen met één firma te doen, hetgeen gemakkelijker voor haar wasalsdan zou zij spoedig het geheele bedrag betalen. De geen kwaad vermoedende firma voldeed aan dit verzoek. Verleden week nu vernam de firma, dat verscheidene goederen uit de woning van De L. werden vervoerd en achtte het toen noodig aan den president van de rechtbank te Dor drecht verlof te vragen om de goederen van haar debitrice in conservatoir beslag te mogen nemen. De president beval de oproeping van de debitrice, die verscheen bij procureur, die namens zijn cliënte verklaarde, dat niet zij, doch haar echtgenoot al de door genoemde firma geleverde goederen vóór zyn huwelijk beeft gekocht en die aan zijn meisje heeft cadeau gegeven, die ze volgens huwelijksacte ten huwelijk bracht, en dat zij das niets schuldig was, en alzoo verlof tot conservatoir beslag niet mogelijk was. Inmiddels werden alle goederen uit bet huis gehaald en ver voerd naar een verkooplokaal alhier. Thans is deze zaak aanhangig gemaakt by de rechtbank te Dordrecht. Zierikzee, 29 Juni. Ruim half twaalf ongeveer luidde de brandklok. «Waar is de brand" waB natuurlijk de algemeene vraag. «Bij Kasboek onder den Zeedijk", luidde bet antwoord. Velen spoedden zich er heen, te voet of per fiets. Ook wij begaven ons, na afdoening van de dringendste bezigheden, op weg. Op het terrein van den brand gekomen, bespeurden wij veel, zeer veel rook, en nu en dan een uitslaande vlam, die evenwel door de waterstraal van spuit no. 3 dadelijk gebluscht werd. Een strooklamp was, door wat oorzaak is onbekend, in brand geraakt. De opperbrandmeester met zijn geheelen staf was ter plaatse aanwezig. Dank zy den ijver van de brandweer, was men vrij spoedig den brand meester. Behalve spuit no. 3, was ook spuit do. 4 op het terrein van den brand tegenwoordig, maar behoefde geen water te geven. Naar wij vernemen, wordt geen schade geleden, daar deze door assurantie gedekt is. Naar wij vernemen, zal het Bestuur Y&n de Sociëteit sConcordia" aanstaanden Donderdagavond om acht uur door het zoo gunstig bekende Muziekgezelschap Kunst en Eer" een conoert in den tuin van genoemde Sociëteit doen geven. Dit concert is uitsluitend toegankelijk voor leden met één dame. Was het eerste concert, dat vanwege die Sociëteit in den geïllumineerden fraaien tuin onlangs gegeven werd, wegens onbekendheid daarmede schaarsch bezocht, wij vertrouwen, dat nu een talrijke opkomst der leden het bewyB zal leveren, dat men dergelijke zomerconcerten weet te waardeeren. Een heerlijk zitje, een keurig programma, en uitnemende consumptie nooden een elk tot een bezoek. Programma: 1. Sonvenir d'Ettelbrück, Pas-redoublé, P. Manternach; 2. Ouverture Militaire, E. Ger main 3. Andante Religioso, Solo pour Trombone, L. Langlois; 4. La petite Marraine, Fantaisie, L. Canivez4. Sous l'Egide de la Libertó, Ouverture, A. Govaert; 6. La Flute enchantée, Fantaisie, W. A. Mozart7. La Catalane, Valse Espagnole, W. van Perk; 8. Les Dragons de Villars, Fantaisie, MaiUard. Aan de indijking van den nieuwen polder in de Kreekrak (gem. Rilland—Batb) zyn tegenwoordig ruim 600 personen werk zaam. De dijk is thans gedicht. De verdere werkzaamheden kunnen nu geregeld worden voortgezet. De koning der Belgen, die met zijn jacht in de Noordzee aan 't kruisen is, zal de Zeeuwsche eilanden gaan bezoeken. By Kon. besluit is aan mr. C. van Mens, op zyn verzoek, met ingang van 1 Sept a.s. eervol ontslag verleeiid als burge meester der gemeente Stad aan 't Haringvliet. Kerkwerve, 29 Juni. Alhier zijn als lid voor den gemeenteraad aan de beurt van aftreding de heeren M. v. d. Wekken en M. Boot. Eikerzee, 27 Juni. Als gemeenteraadsleden zijn alhier aan de beurt van aftreding de heeren A. Giljamse en J. Padmos. De dag van candidaatstelling is bepaald op 30 Juni e.k. Tegen denzelfden datum is er een ver kiezing uitgeschreven ter vervulling der vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het bedanken van den heer B. Berrevoets. Oosterland. Aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad albier zyn de heeren S. J. de Rijke en L. Struijk. De verkiezing zal plaats hebben op 30 Juni e.k. Stavenisse. Door de Kiesvereeniging «Algemeen Belang" alhier zyn als candidaten voor bet lidmaatschap van den gementeraad gesteld de heeren J. Droogendijk en M. C. Steendyk. De aftredende leden zyu de heeren L. Hage en L. v, d. Hoek. Poortvliet. De collecte voor den gewapenden dienst (oud-strijders) braoht in deze gemeente op f 8,24|. Tholen, 27 Juni. Dr. J. M. Boom heeft aan den gemeenteraad kennis gegeven, dat hij- zich genoodzaakt gevoelt als wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te bedanken. Besloten werd tot herstel van het carillon, waarvan de koBten geraamd worden op f 2450, waartoe eene geldleening zal worden aangegaan. St.-Filipsland, 28 Juni. Gisterenmorgen sprong in den Oudenweg een koe uit de in volle vaart zijnde tram. Ofsohoon ze tegen een hek aankwam, scheen de poging tot ontvluchting, eenige kleine kwetsuren niet in aanmerking genomen, voor haar nog al goed afgeloopen te zijn. Na voorloopig bij den heer Mol op stal gezet te zyn, heeft ze met den volgenden trein de reis voortgezet. 29 Juni. Een 20-tal meisjes van een hier bestaanden handwerkscursus, die een jaar lang daarvoor gespaard hadden, maakten Zaterdag een uitetaptje naar Rotterdam. Met het bezoeken van een speeltuin aan den Bergweg, het bij wonen eener middag-specialiteiten-voor- stelling in Casino enz. werd de dag recht prettig doorgebraoht. Hoogst voldaan kwamen ze dan ook weer met den laatsten trein thuis. Wissenkerke, 27 Juni. Door de anti-rev. kiesvereeniging alhier werd besloten tegenover de aftredende leden van den gemeenteraad geen andere candidaten te stellen. Van liberale zijde hoort men niets.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1