ZIERIKZEESCfIE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 Juni 1903. 11 Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. VERSLAG (Z i e r i Is. z e e s c h. e Courant). Vereohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7864. root» DirecteurA. I. DE LOOZB. FRÏNKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënran 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Amerika. Een Noordpooltocht por automobiel wordt door een Amerikaansch echtpaar, de heer en mevrouw Charles Glidden, ondernomen. Zij hebben zich, met een voor dat doel gemaakten automobiel, aan boord van het stoomschip »Ivernia" ingescheept naar Noor wegen. Vandaar zullen zij door een bizonder schip naar de ijsvelden van het Noorden worden gebracht en dan begint hun tocht per auto. Zij vleien zich niet, de Noordpool te bereiken, maar hopen het te brengen tot 80 gr. N.Br. Een voorbeeldeloos huwelijk is, naar gemeld wordt, op Long Island, New-York, gesloten. Zekere Townsend Millar, 104 jaar oud, was de bruidegom, eene weduwe van 79 de bruid. Reeds toen deze een klein meisje was had Townsend zich voorgesteld haar eenmaal tot de zijne te maken, maar hnwbaar geworden, gaf zij een ander de voorkeur. Servië. Belgrado, 24 Juni. De koning, heden morgen om tien uur hier aangekomen, in generaalstenne, zonder ridderorden, werd door den voorzitter van den ministerraad welkom geheeten. Bij zijn antwoord betoonde hij zich aangedaan. Eerst stelde Amakoemovitsj hem de ministers, en daarna de minister van oorlog de generaals voor. De gezanten van Oostenrijk-Hongarije en van Rusland waren aanwezig; ook zij werden den koning voorgesteld. Ten paleize begroette Velimirovitsj den koning uit naam van de Nationale Vergade ring, die heden voor het eerst in zijn bijzijn vergaderde, en wenschte hem zeer hartelijk welkom. De koning antwoordde, te zullen regeeren in overeenstemming met de Nationale Vergadering en zijn Koninklijk woord gestand te zullen doen. Peter I drukte daarop alle leden van den Senaat en van de Kamer van afgevaardigden de hand. In antwoord op eene toespraak van bet gemeenteraadslid Saulovits beloofde de koning er zich op te zullen toeleggen dat Belgrado een waardig middelpunt worde van het Ser vische volk. De koning reed zonder eenig geleide door de stad en werd met warmte toegejuicht. Het heet nu, dat alle officieren, die deelgenomen hebben aan de samenzwering tegen Koning Alexander, zonder eenige uit zondering het besluit hebben genomen zelf moord te plegen, indien zij ter verantwoording worden geroepen. 25 Juni. De Koning heeft het Ministerie in zijne tegenwoordige samenstelling bevestigd. In eene proclamatie aan het volk belooft de Koning steeds waarlijk constitutioneel te blijven en de vrijheid en de rechten van het volk to zullen handhaven. Oostenrijk. De Weensche correspondent der N. R. Ct. schrijft dato 20 Juni: Op het station van de Staatsbahn ging het gisterenavond druk toe, want in den trein uit Belgrado zat in de voorste waggons de deputatie, die aan Peter Karageorgievits de kroon ging aanbieden, en in de achterste de zuster van Draga, mevr. Petrovits, met hare kinderen. Zij waren allen in den rouw en mevrouw vertelde aan een journalist, dat zij haar twee broeders dood op een kar had zien voorbijrijden en dat er voortdurend huiszoekingen gehouden werden om te weten in welke banken haar vermoorde zuster haar geld had belegd. Al het geld in huis behalve 2000 francs had men weggenomen, zoodat ze doodarm was. Verder vertelde zij, dat de koning nog niet dood was toen men hem nit het venster had geworpen en dat zij en hare familie aan de omstandigheid, dat hare twee broeders niet te huis waren, toen de soldaten dezen kwamen halen, haar leven te danken bad. Een lid van de deputatie verklaarde aan een ander journalist nog eens, dat de moord op den koning en zijn vrouw absoluut noodzakelijk was geweest en tot redding van het vaderland had moeten geschieden, zoodat de daders er van een verdienstelijk werk verricht hebben. Engeland. De BngeJschc Regeering is thans druk bezig het programma vast te stellen, dat afgewerkt" moet worden bij het bezoek van president Loubet op 6 Juli. Aan het Victoria-station, waar deze per extra-trein tegen 4 uur zal aankomen, wordt hij ontvangen door Koning Edward, die hem zal geleiden naar St.-Jamea Palace, waar de president naar men weet gedurende zijn verblijf in de Engelsche hoofdstad zal wonen. Te acht ure 's avonds gala-diner in het Buckingham Palace en concert. Den volgenden dag, 7 Juli, wijdt de heer Loubet hoogst waarschijnlijk de ochtenduren aan het bezoeken der Praneche instellingen te Londendaarna neemt hij deel aan een groot déjeuner te zijner eere in Guildhall gegeven door de City. Des namiddags maakt de president een uitstapje naar Windsor, des avonds biedt hij den koniDg en de koningin een diner aan iu het Fransche gezantechaps- gebouw; dan gaat hij met zijn doorluchtige gasten naar het Covent-Gardentheater, waar een gala-vertooning plaats vindt. Dat deze uitvoering door een uitgezocht publiek, wat de finanoiëele zijde betreft ten minste, zal worden bijgewoond, waarborgen de prijzen der plaatsen. De loges en de loges van het amphitheater zijn voor niet minder te krijgen dan voor 800 gulden en de fauteuils d'orchestre voor 160 gulden, terwijl men voor een plaats in den engelenbak f 12.60 moet betalen. Den 8sten heeft de groote wapenschouwing in het kamp van Aldersbot plaats, die des avoDds gevolgd wordt door een diner, ter eere van den president door den minister van buitenlandsche zaken, lord Lansdowne, ge geven. Een groot hofbal in bet Buckingham Palace besluit dezen dag. Den 9den vertrekt de president weer naar zijn vaderland, ongetwijfeld het gemoed vol erkentelijkheid voor de vorstelijke wijze, waarop hij werd onthaald. Omtrent het banket in Guildhall zijn al enkele bizonderheden bekend men weet o. a. dat er 800 genoodigden aan zullen deelnemen en dat 300 koks en hofmeesters er aan zullen arbeiden. Bij dit maal zullen tot ver kwikking van den inwendigen mcnsch dienst doen92 terrienen soep, 103 schotel met zalm, 48 met tong, 105 met kreeft, 65 met kwartels, 65 met lamscoteletton, 36 met talingen, 35 met ham, 166 met kippen, 37 met »Wardenpies", 60 met ossentongen, 60 met gelée, 130 met patisserie, 160 schaaltjes met ijs en 63 dozijn flesschen champagne. De tafel zal versierd zijn met roode anje lieren, witte orchideeën en korenbloemen, die in fraaie guirlandes, groepen en bouquetten J zullen zijn gerangschikt. Maar de City doet nog meer voor president I Loubet, zij legt n.l. het adres, dat zij hem evenals aan eiken hoogen bezoeker aanbiedt, S in een gouden kistje. Dit kistje is zeer fraai j en vertoont een vrouwenfiguur, de Vrijheid j voorstellend, die een krans van olijven in de hand houdt en omgeven is door de Fransche driekleur en de Union-Jackhet naamcijfer van den president versierd met brillonten; j de wapens van de City; gezichten op den j Royal Exchange, Guildhall, Mansion House j en de Tower. I Tusschen al de tijdingen van bloedige j tooneelon, onverkwikkelijk politiek geharrewar, parlementair gekibbel en zenuwachtige ver kiezingen, zullen deze vreedzame regelen, gewijd aan vroolijke feesten, den lezer zekor j welkom wezen. Frankrylu j Parijs, 24 Juni. Het eerste gedeelte van I art. I der Kloosterwet wordt in stemming gebracht onder luid protest en geschreeuw I van de rechterzijde, die beweert er niets van te hebben verstaan. Het wordt aangenomen i met 308 tegen 252 stemmen, j Dit gedeelte luidt aldus: Iedere klooster- I instelling die in dezelfde gemeente gelegen j is, zal, van het oogenblik dat de als kïooster- j instelling beschouwde instelling gesloten werd, gedurende drie jaar gesloten moeten blijven". I Het tweede gedeelte van art. I bepaalt, I »dat eveneens gesloten zal worden de instelling I in een aangrenzende gemeente, waar de directie wordt waargenomen of het onderwijs 1 gegeven door één of meer vroegere leden van de orde". Art. I ia zijn geheel werd aangenomen met 306 tegen 107 stemmen. Nu werd gestemd over het amendement-Leroy dat als i art. II wordt aangemerkt. Het werd aan- 1 genomen met 329 tegen 66 stemmen. Vervolgens nam de Kamer met 308 tegen 14 stemmen de door Buieeon voorgestelde I resolutie aan, luidende; Landbouw ©n Veeteelt. De Kamer noodigt de regeering uit al het mogelijke aan te wenden om de ontbinding van iedere kloosterorde uit te spreken, die bemiddelend zal optreden om een opgeheven instelling weder te heropenen. De zitting werd om 11.35 gesloten. De leden van de rechterzijde en het centrum, die de zaal tijdens de zitting verlaten hadden, stelden een protest op van den volgenden inhoud iDe ministeriëele meerderheid, stelselmatig geweigerd hebbend een spreker van de minderheid aan te hooren, aangewezen om het door hen voorgestelde amendement nader toe te lichten, zoo heeft de heele opposite de zaal verlaten als protest tegen de tyrannic van de meerderheid, welke ze tegenover het land verantwoordelijk stelt voor haar schending en aanranding van de vrijheid". Te Parijs ie eene veertigjarige vrouw, Marchetti, in hechtenis genomen, die, reeds acht maal veroordeeld, in tien jaar tijde juweliers wol voor vijf ton moet hebben opgelicht. Zij speelde voortreffelijk voor prinses, markiezin, en bare gave om lieden te begoochelen moet wei zeer groot zijn, want zij is log, mank en kleedt zich zonder eenige bevalligheid. Op de spoorlijn van Brussel naar Parijs heeft men Maandag de achtste poging ontdekt om den trein te laten ontsporen. De aanslag gebeurde kort voorby het station Feignies (Fransche douane), tegen den exprestrein, dio van Brussel om 12 u. 10 's nachts vertrekt en om 5 u. 42 in Parijs aankomt. Niettegenstaande de lijn 's nachts zorgvuldig bewaakt wordt, hadden eenige kerels twee spoorstaven losgeschroefd en naast het spoor verborgen. Een kwartier vóór do aankomst van den sneltrein, bemerkte een baanwachter den aanslag. Hij had nog juist den tijd om vier seinbommen op het apoor te leggen, dio ontploften bij hot voorbij rijden van den trein en den machinist ver wittigden, dat er iets niet in den baak was; 150 meters van de gevaarlijke plaats kon de trein stilhouden. De trein, die daar mot een snelheid van 80 K.M. per uur rijdt, zou van een hoogte van 15 M. zijn gevallen, als de baanwachter het opzet niet had bemerkt. Er is een streng onderzoek ingesteld, maar men heeft nog niets kunnen ontdekken. Men vreest, dat den een of anderen koer op de lijn een ramp zal gebeuren. Voortaan zullen gewapende agenten van de spoorweg maatschappij 's nachts de geheele lijn bewaken. Zooals bekend is wordt in de groote steden het straatvuil verzameld en verwerkt tot een compoBt, dat de eigenschap heeft, reeds op verren afstand, alleronsmakelijkst te werken op onze reukorganen, maar daardoor juist voor vele landbouwers een allerverleidelijkst artikel schijnt te zijn, een meststof, te ver kiezen boven alle andere. Het ia noodig, dat met kracht gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van dit straatvuil, dat men althans wete, welke gevaren aan het gebruik er van verbonden zijn, en dat men tenminste het geven van compost van straatmest aan de weide totaal nalato. Het is Daar aanleiding van een zeer recent geval, dat ik deze waar schuwing doe. Het is nog niet lang geleden gebeurd, dat een landbouwer-veehouder, die op zijn weide straatmest gebruikt bad, van zijn beesten, die bij in 't voorjaar op de aldus bemeste weide stuurde, de eene koe na de andere zag ziek worden en dood gaan. De boer leed een enorme schade. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de dieren gestorven waren aan lood vergiftiging. Waarschijnlijk bevonden zich overblijfselen van verfpotten onder den gebruikten straatmest. Niet voor de eerste maal was het, dat er beesten aan vergiftiging tengevolge van bemesting met dergel ij ken compostmest stierven. Tal van gevallen zijn bekend, dat de veearts de oorzaak van ziektegevallen zocht in het gebruikte straatvuil op de weide. Er bestaat dus gevaar bij het gebruik van straatvuil op do j weide, en ik geloof daarenboven, dat ook gevaar voor meneeb en dierbij bet gebruik I op den akker niet buitengesloten is. Het komt mij daarenboven voor, dat er geen enkel motief kan aangevoerd worden, dat pleit voor het gebruik van den straatmest. I Straatmest is betrekkelijk duur, en geeft geen humus. Sedert wij weteD, dat de scheikundige meststoffen in staat zijn absoluut alles te geven, wat de grond behoeft, zou het dwaasheid en meer dan dwaasheid zijn, straatmest te koopen, die duurder is, uiterst gevaarlijk en in het gunstigste geval niet beter werkt, dan schei kundige meststoffen. Yan eenige berekening, om te geven, wat de grond noodig heeft, is natuurlijk geen sprake by straatmest. Er is dunkt mij tegenwoordig niet veel keus voor de weidebemeBting. Sedert wij weten, dat kali en phosphorzuur op de weide onontbeerlijk zijn, de 8tassfürter kalizouten goedkooper zijn dan ooit en de pbospborzaurboudende me taal slakken evenmin duur zijn, sedert wij weten, dat de vlinderbloemige gewassen stik stof in den bodem verzamelen, hebben wy slechts één raad te geven: Gebruik by het aanleggen van weiden, zoowel als tot onder houd er van op hoogere gronden kaïniet en thomaeslakken. Bij het aanleggen 500 tot 1000 K.G. van elk en de volgende jaren 400800 K.G. van elk per H.A. Een dergelijke bemesting is goedkoopergeeft betere resultaten, en is ongevaarlijk. BEOIT8E1KEN. Zierikzee, 22 Juni. Door den heer Kanton rechter alhier zijn op 17 Juni j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Het zich kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, gepleegd bij één of meer herhalingen: A. J. S., 58 jaar, visscher te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis; M. K., 21 jaar, varens gezel te Zierikzee, tot 7 dagen hechtenis; J. K., 43 jaar, A. van W., 26 jaar, J. G., 40 jaar, P. B., 63 jaar, landbouwersknecht, allen te Zierikzee, en C. V., 46jaar, koopvrouw, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder. 2°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over weiland in de maand Mei: J. G., 17 jaar, P. G., 18 jaar, M. V., 23 jaar, arbeiders te Haamstede, en D. V., 42 jaar letterzetter te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, eubs. 2 dagen hechtenis voor ieder. 3°. Het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving: J. 8., 22 jaar, schipper en visscher te Bier vliet en C. E., 57 jaar, schipper en visscher te Philippine, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis 4°. Jachtovertreding W. K., 19 jaar, arbeider te Duivendijke, C. L., 33 jaar en P. T., 30 jaar, arbeiders te Haamstede, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis J. van D., 21 jaar, landbouwer te Noordwelle, tot 7 dagen hechtenis; C. van der K., 20 jaar, arbeider te Renesse, tot 7 dagen hechtenis; P. T., 20 jaar, K. F., 27 jaar en J. 8.. 20 jaar, arbeiders te Haamstede; J. B., 22 jaar, 8. G., 20 jaar, M. van der W., 21 jaar, en J. K., 20 jaar, arbeiders te Burgh, ieder tot 7 dagen hechtenis. 5°. Visschcrij-overtreding G. van den H., 52 jaar, visscher te Kerk- werve, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 6°. Het bevi$8chen der Schelde en Zeeuwschc Stroomen zonder voorzien te zijn van een consent, afgegeven door het Bestuur der Visscherijen op die Stroomen op eene in uitsluitend gebruik gegeven en met overdag duidelijk zichtbare bakens afgezette plaats zoTxder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning van den rechthebbende: L. 8., 16 jaar, arbeider te Oosterland, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 7°. Het niet voldoen aan eene wettelijke verplichting tot aangifte aan den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voor de registers van geboorte A. A. K., 37 jaar, gemeente-geneesheer en verloskundige te Brouwershaven, tot fl boete, subs. 1 dag hechtenis. 8°. Het te zamen en in vereeniging zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over weiland in de maand Mei, gepleegd door kinderen ouder dan 10 doch jonger dan 16 jaar, met oordeel des onderscheids L. I. IC-, 13 jaar, O. B., 11 Jaar en B. Q., 14 jaar, allen zonder beroep te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder hunner. 9®. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over weiland in de maand Mei C. P., 36 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 10°. Het als beambte der brandweer te Zierikzee niet tegenwoordig zijn bij het beproeven der brandbluschmiddelen -na daartoe schriftelijk te zijn opgeroepen: H. van der B., 42 jaar, broodbakker te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag heohtenis. 11°. Het te Zierikzee aan den openbaren weg waren te koop aanbieden zonder ingezetene te zijn en zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders dier gemeente 0. A. V., 17 jaar, koopvrouw, zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 12°. Het te Zierikzee den openbaren weg bezigen tot staanplaats van goederen: 1. C., 44 jaar, sleper te Zierikzee, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. Vrijgesproken.- J. T., 67 jaar, arbeider te Zierikzee, beklaagd van politie-overtreding P. van den H., 22 jaar, arbeider te Seroos- kerke, beklaagd van jacht-overtreding. der vergadering van afgevaardigden en belangstellenden bij het onderwijs aan schipperskinderen, gehouden den 16den Mei 1903, in het American Hotel te Amsterdam. Aanwezig waren de volgende heeren: Dr. L VAN DEN BERGE, Administrateur van het schoolfonds voor schipperskinderen in Overijsel en Drenthe, te Zwolle. P. WIELINGA, Afgevaardigde der vereeniging tot bevordering van het schoolgaan van schipperskinderen, te Hoogeveen. J. A. EABIG, Hoofd eener school te Oude- Tonge; afgevaardigde van het schoolfonds voor schipperskinderen in Zuid-Holland te Oude-Tonge. J. J. VAN CAPELLE, te Amsterdam. Mr. H. SMEENGE, te Amsterdam. L. F. DUYMAER VAN TWIST, te Gouda. A. BOUMAN, te Nieuw-Beijerland. H. U. THODEN VAN VELZEN, Hoofd eener school le Deventer. G. S. VLIEGER, te Amsterdam. J. H. OLBERDING, Secretaris der voorloopige Commissie te Amsterdam. De heer Van Capelle neemt het woord, heet de aanwezigen hartelijk welkom op deze laats, en opent ten 1,15 ure de vergadering, enoemde heer brengt in herinnering, dat, ingevolge de besluiten der vergadering, op 2 Febr. te Deventer gehouden, een voorloopige commissie werd samengesteld, om de voor loopige werkzaamheden te verrichten, en dat spreker daarvan tot leider werd benoemd. Het deed spreker genoegen, dat, niettegen staande een reeds vroeger uitgeschreven ver gadering wegens de stribbelingen hier in de hoofdstad, was verdaagd geworden tot op heden, door de aanwezigen aan de uitnoodiging om te Amsterdam te komen was gevolg gegeven, maar meer nog, dat buiten de ver gaderzaal aanwezig zijn de heeren Reimer, Burgemeester der gemeente Millingen, en Slagtman, scheeps-leveraucier en optuiger, mede aldaar, welke heeren naar aanleiding van 't ingezonden stuk in verschillende bladen opgenomen, kwamen, om als belangstellenden deze vergadering bij te wonen. Spreker wenecht nu de vergadering te vragen, of er bezwaar bestaat deze heeren toe te laten. De vergade ring geeft daarop te kennen, dat beide heeren, aangezien zij niet tot de voorloopige commissie behooren, nog eenige minuten moeten wachten, tot de besprekingen meer in een vast spoor zijn gebracht. De heer Mr. Smeenge, zich refereerende aan de woorden van den vorigen spreker, betreurt het, dat voor het groote belang, dat men hier op het oog heeft, niet meerderen konden opkomen, doch roept juist daarom degenen, die wel zijn opgekomen, een dubbel welkom toe. Wellicht echter, zegt spreker, zijn financiëele bezwaren de hoofdoorzaak van het niet aanwezig zijn van vertegenwoordigers uit Friesland en Groningen. Spreker is over tuigd van de belangstelling, welke ook daar wordt ondervonden. De heer Thoden van Velzen, even op de buiten wachtende heeren terugkomende, ver onderstelt, dat deze zich in het karakter onzer vergadering vergissen. Waarschijnlijk zijn genoemde heeren van meening, dat hier om geldelyken of wel moreelen steun kan worden aangeklopt, terwijl toch het doel slechts is te bespreken, of men niet moet komen tot cen tralisatie. De heeren Van Capelle, Bouman, Van den Bergh en anderen zijn van meening, dat er, ofschoon gevoelig voor de belangstelling van de heeren Reimer en Slagtman, eerst officiëele dingen moeten worden besproken, vóór zij aan de vergadering kunnen deelnemen. De heer Olberding leest nu de notulen voor van de bijeenkomst op 2 Febr. 1.1. te Deventer gehouden, welke door de aanwezigen als cor rect worden goedgekeurd, waarop voorlezing volgt van eenige_ingekomen stukken en brieveD, waardoor de aanwezigen met de resultaten der voorloopige werkzaamheden bekend worden. Onder de bescheiden komen er eenige voor van den heer Dornseiffen, Directeur van het schoolfonds voor schipperskinderen in Fries land, welke de mededeeling bevatten, dat genoemde heer, ofschoon warm voorstander

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1