3IERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Juni 1903. ALEX MEIJERS KOFFIE, Eerste Blad. BERICHT. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. •■v (Z i e x* i Is. z e e s c lx e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTranavaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7861. Dlreoteuri a, <T. DE looze. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Adyertentiënvan t—3 regels 30 Ct«. meerdere regel. 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure betorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbèinkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij die zich met 1 Jnli a.s. op deze coorant abonneeren ontvangen de tot dien datain verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. 15 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. gebrand volgens systeem LIE BIG, onover- j troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij 11. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. Knaap, Oude Haven. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen in de stelling van Den Helder. 3de District. Volgens mededeeüng van den Minister van Staat, Minister van Oorlog zullen in den loop der maanden Juli en Augustus 1903 schietoefeningen plaats hebben in de stelliDg van Den Helder, uit verschillende voormonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings horden worden geplaatst, aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt. Eene roode en witte vlag beteekent N., zwarte vlag O., wit en roode vlag Z., witte vlag W., wit en zwarte vlag N.-O., rood en zwarte vlag Z.-O., zwart en witte vlag Z.-W., zwart en roode vlag N.-W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeil vaartuigen- om uit den onveiligen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden- en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken en zullen, behalve de maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag, op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnlichten, vertikaal ten opzichte van elkander, getoond worden. Schietoefenitigen op de Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeüng als voren zullen op 30 Juni, 1, 2 en 8 Juli, en zoo noodig op 4 Juli 1903 schietoefeningen worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber, by welk vuur de reede tot op een afstand van 4500 M. van het fort als onveilig moet worden beschouwd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt zal eene roode vlag op het fort geheschen worden, minstens één uur vóór den aanvaDgder oefening, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleentn aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de battery Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl naby het Torpedo magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen, als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.-O., zwarte vlag Oost De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Zierikzee, den 19 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag' <3e*t S3 «Juni e.li., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuiseene openbare Vergadering van den Ge- meenteraad(Zal gehouden worden waarin de na te noemen zaken ter tafel zullen worden gebracht. Zierikzee, den 18 Juni 1903. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. 4. Resumtie notulea. 2. Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde 3de supp. kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1902. 3. Twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten tot af- en over- j schryving van - en op posten der gemeente- 1 begrooting voor 1902. 4. Brief van Gedep. Staten, houden ie goedkeuring van het raadsbesluit tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1903. 5. Brieven van de heeren P. J. Buy ze en 12 anderen, houdende bericht dat zy hunne benoeming tot leden of plaatsvervangende leden van stembureaus aannemen. 6. Brief van den heer jhr. J. F. Schuurbeque Boeye, houdende berieht, dat hy zijue benoeming tot lid der districts-commissie van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden alhier aanneemt. 7. Rekening van het harmoniegezelschap «Kunst en Eer" over 1902. 8. Verslag der commissie benoemd tot onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1902. 9. Verslag der commissie benoemd tot onderzoek der rekening van de Gasfabriek over 1902. 10. Verslag der commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds en het Pensioenfonds der Gemeente-Ambtenaren over 1902. 11. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschryving van Hoofdelijken Omslag. 12. Verzoek van den heer A. H. W. van der Vegt, om afschryving te bekomen van Hooidelyken Omslag over 1903, rnet voorstel van Burgem. en Weth 13. Voorstel van Burgem en Weth. tot af- en over- sch-yving van - en op posten der Gemeente- Begrooting voor 1903. 14. Behandeling der staten van oninbare posten van noofdelyken Omslag en Hondenbelasting. 15. Voorstel van Burgera. en Weth. om in 2 lokalen van school A tusschenschotten te doen plaatsen. 16. Voorstel van Burgem. en Weth. tot vergrooting van school B. 17. Voorstel van Burgem. en Weth. met betrekking tot het onderzoek naar het plan tot verbetering der Havendyken. 18. Voorstel van Burgem. en Weth. om den heer J. Lecker andermaal en wel voor den tyd van 2 jaar tydelyk te benoemen tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 19. Voorstel van Burgem. en Weth. om den heer J. Pot definitief te benoemen tot leeraar in de NederJ. taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 20. Brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, houdende aanbeveling van een dubbeltal, ter benoeming van een lid in die Commissie. 21. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden in de twee stembureau*, voor do aanstaande eventueele stemming en herstemming ter benoeming van ledtn van den Raad, Enz. Algemeen Overzicht. Het pronunciamento, of de militaire revolutie, waarbij de jeugdige Koning van Servië en zijn door hem beminde gemalin, Koningin Draga, op gewelddadige wijze hun leven verloren, behoort alweer tot de geschiedenis. En daar een volk als het Servische niet lang zonder Koning kan big ven, zoo hebben de leden van de Skuptchina en die van den Senaat, bijeengekomen in de prachtige feest zaal van het nieuwe koninklijke paleis, dat indertijd op last van Koning Milan ge bouwd was, met algemeene stemmen Peter Karageorgievits tot Koning van Servië ge proclameerd. Peter, die reeds sedert jaren met de partij der ontevredenen in Servië voeling hield, misschien ook wel niet zoo geheel en al onbekend was met de op touw gezette en gelukte samenzwering, heeft natuurlijk de kroon aanvaard. In een proclamatie aan het Servische volk belooft hij een constitutioneel Koning te zullen zijn, en een beschermer van de rechten en vrijheden des volksv Hij zegt hun vergetelheid toe voor al wat gedurende de laatste veertig jaren gepasseerd is. Hoe barmhartigDe moordenaren mogen straffeloos de vruchten van hun euveldaad plukken. Want hoe schnldig wij Alexander ook uit een constitutioneel oogpunt beschouwen, een zoo gemeenen lagen moord kunnen wij niet in bescherming nemen. Indien anarchisten hadden bedrevenwat thans militaristen hebben gepleegd, een kreet van veront waardiging zou door geheel Europa zijn opgegaan. En de regeerende vorsten vooral zouden bij zulk een snoode gruweldaad geen doodkalme toeschouwers gebleven zijn. En wat doen deze thans? Met uitzondering van Engeland, waarvan de regeering openlijk verklaard heeft den nieuwen staat van zaken vooralsnog niet te zullen erkennen, hebben de in deze toongevende mogendheden, Rus land en Oostenrijk, den nieuwen Koning een telegrafischen gelukwensch reeds doen toe komen. Als dat nu politiek is, dan is het eeu zeer immoreele politiek, die, het zou ons niet verwonderen, zich later op hen zal wreken, die haar thans in toepassing brengen.1) De nieuwe Koning, die weduwnaar is en twee zoons en één dochter heeft, bezit de verdienste een naam te dragen, die bij het De laatste berichten melden, dat de Czar van Rusland aan zijn erkenning van Peter als Koning van Servië de voorwaarde van bestraffing der moordenaars verbonden heeft, een voorwaarde, die het geschokte rechtsgevoel bevredigt. Voor onzen Peter, die wellicht niet zoo geheel vreemd is geweest aan de samenzwering, en die reeds in bedekte termen straffeloosheid had toe gezegd, is die pil moeilijk te slikken. Servische volk hoog iu eere staat. Hij stamt namelijk af van den Zwarten Peter, die weleer Servië van de Turken bevrijdde. Of hg nog andere verdiensten bezit, die hem voor den troon geschikt maken, is ons onbekend. Wel weten wij, dat hij in Parijs een broeder heeft, die op het vernemen van de tijding, dat Alexander en Draga vermoord waren, in een slecht befaamde bar een groot zege feest liet aanrichten. De eigenares van die bar, een liefje van hem, prijkte op dat feest, zittend op een hooge verhevenheid, in al haar glorie, en liet zich daar door allen, die daaraan deelnamen, waaronder ook de corres pondent van de Temps, met den titel van ^Prinses" genadiglijk toespreken. De prins zelf kwam, zooals dat onder menschen van hooge geboorte te doen gebruikelijk is, wat later op deu avond. Natuurlijk, dat toen eerst de feestvreugde baar hoogste toppunt bereikte. Peter I moge nu koning zijn, en koning kraaien, er leeft uit hot vorig stamhuis toch nog één, die, als Peter zich niet goed gedraagt, aanspraak op do Servische kroon zoude kunnen maken. Milan namelijk, die, zooals men weet, niet alleen van Wijntje veel hield, maar ook met Trijntje ontzettend veel op bad, had indertijd te Konstantinopel zijn arm hart verloren aan een dochter van den architect van den Sultan. Zij heette Artemisia, en was schoon van aanzien, en slank van gestalte. De liefde werd beantwoord en boloond. Op zekoron dag bracht de ooievaar een wereldburger. En deze is het, die op gevoed door zijn moeder ia de kennis van zijn afstamming en de daaraan verbondene rechten in do Tnrksche hoofstad thans toeft, en op een gelegon tijdstip wel eens met zijn aanspraken voor den dag komen kan. Gelijk to voorzien was, zijn de verkiezingen in Duitschl&nd voor den Rijksdag hoogst ongunstig voor de Regeering uitgevallen. Op de sociaal-demokratische candidaten werden zeker twee-en-een-half millioen stemmen uit gebracht. Dat zijn de vruchten van het persoonlijk gouvernement. Zelfs Berlijn, de residentie des Keizers, koos behoudens één district, waarin tusschon een sociaal-demokraat en een vrijzinnig-liberaal een herstemming moet plaats hebben, volbloed socialisten. Onder de roode vaan trokken de Duitscbe kiezers naar de stembus op om de Regeering te toonen, dat zij afkeurden haar beleid, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche als van de buitenlandsohe aangelegenheden. De redevoeringen van den Keizer, waarin hij schamper en op minachtenden toon over hen sprak, aan wie op sociaal en politiek gebied de kracht en moed der overtuiging niet konden ontzegd worden, de herziening der tarieven, waarbij vooral de verhooging der invoerrechten op graan groote ontevredenheid verwekte, de telkens stijgende uitgaven voor leger en vloot, gevoegd bij de onridderlijke houdiog gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog, zijn vriendelijkheden en opmerkzaam heden voor Engeland, zijn ruw en plomp optreden ten opzichte van militair zwakke staten als China, dit alles ontstemde een groot deel van het Duitsche volk. Aan die ontstemming is dan ook hoofdzakelijk toe te schrgven de nederlaag, die de Regeering bij de stembus thans geleden heeft. De Keizer zal morgen (Zaterdag) te Ham burg het standbeeld van Keizer Wilhelm I onthullen. Een mooie gelegenheid voor den Imperator om in verband met den uitslag van de stemming eens een mooie donderende speech af te steken. Op deuzelfden dag, Dinsdag, dat de ver kiezingen in Duitechland plaats hadden, toog ook in Denemarken het kiezersvolk, door couranten-artikelen, verkiezings-redevoeringen, en circulaires bevattend, »een laatst en wel gemeend woord aan de "kiezers", dubbel en dwars voorgelicht, naar het stemlokaal, ten einde de Folkething, zoo heet in Denemarken de Tweede Kamer, opnieuw samen te stellen. De uitslag heeft in de partggroepeering geen noemenswaardige wijziging gebracht. De socialisten, die in de oude Kamer zestien leden telden, hebben nu in de nieuwe over achttien stemmen te beschikken. Zij hebben dus twee zetels gewonnen, wat geen noemens waardige winst kan genoemd worden. In Zwitserland heeft men een beweging op touw gezet, waarbij beoogd wordt, om aan het volk op wetgevend terrein het recht van initiatief te geven. Vragen dertigduizend Burgers in een petitie een bepaalde wet, dan zal de Regeering verplicht zijn een ontwerp er van te maken en aan do goedkeuring van de wetgevende macht te onderwerpen. Ook kunnen de petitionarissen zelve een reeds door hen uitgewerkt wetsontwerp door middel van de Regeering doen indienen. Naast het referendum, waarbij het volk een door de wetgevende macht aangenomene wet kan verwerpen, moet het volk ook het recht van initiatief bezitten. Het eene is, meent men, een logisch gevolg van het andere. Daarbij komt nog, dat het beginsel zelf reeds erkend is. Immers vijftigduizend burgers hebben het recht het initiatief te nemen tot herziening der Grondwet. Waar hun bij Grondwetsherziening dat recht wordt toege staan, wat reden bestaat er dan het hun bij wetswijziging te onthouden Gaat men op dien weg voortredeneeren, dan kan men de volksvertegenwoordiging bij slot van rekening heelemaal wel missen. Nederland. Alkmaar, 18 Juni. De toestand van den heer M., wien een ongeval met een motorfiets is overkomen, is iets beter. Er is geen oogen- blikkelgk levensgevaar te duchten. De patiënt kan echter nog niet vervoerd worden; hg wordt nog verpleegd in de boerderij, waarin hg aanvankelijk werd opgenomen. Amsterdam, 17 Juni. In de stakingsdagen hebben een aantal jonge beambten van het Hollandsche Spoor goede diensten bewezen door de communicatie te onderhouden tussoben de aan het werk en op de stationsterreinen geblevenen en hunne gezinnen. Dezen middag werden zij aangenaam verrast door de ontvangst van een fraaien sigarenkoker met zilver beslag, waarbij gevoegd was een eigenhandig geteekend schrgven van dank betuiging van het gedelegeerd lid van den Raad van Administratie, den beer Van Hasselt. Gouda, 17 Juni. De heer Arentz, luit.- kapelmeester bij de d.d. schutterij alhier, is, na Zaterdag j.l. eene oproeping te hebben ontvangen, gisteren voor den auditeur van den schuttersraad verschenen, die hem een voorloopig verhoor heeft doen ondergaan. De muzikanten echter zijn nog niet gehoord. Al zijn instrumenten en uniformen ingeleverd, blijft het toch nog steeds de groote vraag, of het korps al dan Diet ontbonden is. 's-Gravonhage, 17 Juni. (Tweede Kamer). (Interpellatie-steenfabrieken). Voortgezet werd de beraadslaging over de interpellatie van den heer Do Vries, inzake het verbod van arbeid van vrouwen en kinderen in steen fabrieken. De heer Melchers, betoogende dat de vrouwen en dikwijls het geheele gezin door de fabrikanten worden geëxploiteerd ten koste van het Joon van de mannen, drong er bg den Minister op aan, het Koninklgk Besluit niet in te trekken. Ook de heer De Klerk verklaarde zich tegen vrouwenarbeid in de steenfabrieken, doch wenschte door het aanbrengen van wyzigingen een meer geleidelgke invoering van het besluit. De heer De Vries ontkende als verdediger van de patroons te zgn opgetreden. Hg kwam alleen op voor de belangen van het bedrgf, zoowel voor de patroons als voor de arbeiders, die beiden nadeel lgden door het Koninklgk Besluit, dat hg in strgd blijft achten met artikel 4 van de Arbeidswet. In het algemeen verklaarde de heer Van Wyok zich tegen arbeid van de gehuwde vrouw, in fabrieken, maar hij kwam op tegen het Koninklgk Besluit, dat plotseling dien vrouwenarbeid in de steenfabrieken verbood. De heer Van der Zwaag laakte 't in de heeren De Vries en Van Wjjck, dat zij den vrouwenarbeid in de steenfabrieken in be scherming hadden genomen, terwyl de heer Nolting het betreurde, dat de heer De Klerk den arbeid in deze van het Nederl, Werk liedenverbond had afgebroken en niet in 't belang van de arbeiders had gesproken, hetgeen door den laatste werd ontkend. Hg had op geleidelgke invoering van het Koninklgk Besluit aangedrongen, omdat nu de arbeiders gezinnen plotseling van een bron van inkomsten werden beroofd. De Minister van Binnenl. Zaken ontkende, dat het Koninklgk Besluit doodend zou zgn voor de steenfabrieken en de concurrentie met het buitenland onmogelgk zou maken. Ondervindt de steenfabricage werkelyk nadeel, dan zou dit misschien te compen- seeren zgn, door een andere wgze van productie enz. .De interpellatie werd daarna gesloten. Aangenomen werd een wetsontwerp tot verbooging en aanvulling van de begrooting van Binnenlandsohe Zaken voor 1902. Vóór de Marinebegrooting zullen nog eenige kleine wetsontwerpen worden be handeld. Rotterdam, 19 Juni, In den vroegen morgen van heden is een kolossale brand uitgebroken in de gebouwen der voormalige suikerraffinadery, aan den Westzeedgk, welk terrein thans eigendom van de gemeente is. De brand was ontstaan op de zolders van een gebouw, dat de firma Van der Lugt in huur heeft, sedert baar eigen fabriek afbrandde. Een gedeelte was gevuld met hout en cement, terwgl in een ander gedeelte koffiebranderyen waren gevestigd. Op het oogenblik van afzending van dit bericht is de brandniettegenstaande de pogingen der brandweer, nog in vollen gang. Steeds vallen stukken muur om. Men vreest, dat minstens het geheele hoofdgebouw in de vlammen zal opgaan. 22 Paarden, in gebruik by de gemeente reiniging, zgn in veiligheid gebracht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Juni. Aan het verslag van de Spaarbank van het Departement Zierikzee der Maatscbappy »Tot Nut van 't Algemeen", dienstjaar 1902, ontleenen wy het volgende: In 1902 werd ingelegd f 157953.10, j> uitbetaald- 166962.78*. Zoodat meer werd uitbetaald dan ingelegdf 9009.685 Het aantal inleggers bedroeg op 31 Deo. 1902: 2632. Het aantal inleggers kan naar de grootte van hun »te goed" worden verdeeld als volgt van een bedrag beneden f 4 49 i van f 1 tot - 40 173, a - 10 - 100 901, - 100 -1000 1368, y boven - 4000 141. 2632. De winst over 1902 bedroeg f 5676.075, De bezittingen der Bank be droegen - 836186.31, het te goed van 2632inleggers by de Bank bedraagt - 742767.01. Zoodat het Reservefonds be draagt f 93419.30. Dat de Nuts-Spaarbank te Zierikzee, na eenigen achteruitgang in de laatste 2 jaren, weder in bloei toeneemt, blykt uit het feit, dat sedert 1 Januari j.l. reeds aan inlagen is ontvangen f 135.000, over 150 nieuwe boekjes. Bg Kon. besluit is aan den heer P. Tazelaar te Colijnsplaat, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als dykgraaf van den polder x>Oud-Noordbeveland". Zonnemaire, 18 Juni. ^Onderling Hulp betoon" hield gisteren hare jaarlyksche algemeene vergadering, die door ruim 40 personen, begunstigers en deelgerechtigden, bezocht werd. Na een welkom van den voorzitter, den heer Hocke Hoogenboom, aan de opgekomenen, werden de notulen der vorige algemeene vergadering met eene kleine wyziging goed gekeurd. De hoofdschotel voor deze byeenkomst was de rekening over het afgeloopen jaar. De boekhouder, de heer P. Yerseput, deelde mede, dat door 77 deelgereohtigden aan contributie was betaald f 288.75 en aan de zieken onder hen was uitbetaald f 204.12s, zoodat de uitdeelingekas met een batig saldo van f 84.62s sloot; dat door begunstigers was opgebracht f 143,25; en dat de bezitting der Vereeniging op heden (17 Juni) na een zesjarig bestaan bedroeg de som van f 1508.04 (nog te vermeerderen met de nog niet byge- schreven rente). Voorzeker gaat de Yereeniging onder zulk een beheer en onder zooveel belangstelling eene schoone toekomst tegemoet. Den boekhouder werd door den voorzitter dank gebracht voor zgn nauwgezet en richtig beheer. Bij hot bespreken der algemeene belangen werd door een der deelgerechtigden den wensch uitgesproken den wintered van 6 maanden te veranderen in 3 maanden. Het bestuur zou met bekwamen spoed onderzoeken of deze verandering mogelijk was en tevens in over weging nemen of de contributie (15 cent per week gedurende 25 weken) ook verlaagd k0D worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 4