ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 16 Juni 1903. -1 i Courant). De moord op het Servische Koningspaar. NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierilizeesctLe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7859. reot Directeur A. J. DB LOOZEL FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 (Jta. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatoruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De mortuis nil niei bene" (over de dooden niets dan goeds) zegt een Latgnsob spreek woord. Leidt de toepassing daarvan in onze samenleving niet zelden tot een bedenkelijken strijd met de werkelijkheid, ten opzichte van personen, die een rol in de geschiedenis der volken gespeeld hebben, moet de waarheid onverholen gezegd worden. Dit eischt de Muze der Historie, die, waar zij de regeerders en hun daden ten behoeve der kennis van tijdgenoot en nazaat aan de vergetelheid ont rukt, een betrouwbare leidsvrouw moet zijn. Wij zullen dan ook, alhoewel wij de op Koning Alexander I en zijn gemalin Draga Masjin, geb. Loenejevitza, gepleegde geweld daad, als zijnde een moord, verfoeien, het volle licht laten vallen op de oorzaken, die een berooving van beider levens tengevolge hadden. KoniDg Alexander I was dertien jaar oud, toen zijn vader, de welbekende Milan IV, ten behoeve van hem van den troon afstand deed. De betreurenswaardige omstandigheden, waar onder hij was opgevoed, hadden, wat niet te verwonderen valt, op de vorming van zijn karakter een hoogst nadeelige uitwerking gehad. Zijn vader toch, die zich om het welzijn van zijn volk weinig bekommerde, maar tot eenig levensdoel had tijd en geld aan Bacchus en Venus te verspillen, en meer in Parijs dan in zijn residentie Belgrado toefde, leefde met zijn moedor, de schoone Koningin Nathalie, in voortdurenden twist, die ten slotte zóó hoog liep, dat daaruit een echtscheiding voortvloeide. Veel goeds had de koninklijke knaap dus niet voor zich gezien. Met het oog op zijn minderjarigheid werd hij onder een regentschap geplaatst, dat namens hem regeerde. Het duurde evenwel niet lang, of de knaap deed in een bui van overmoed regenten en ministers gevangen nemen, verklaarde zich zeiven meerderjarig, en nam zelf de teugels van het bewind in handen. Het Servische volk liet dit geduldig toe: het verzette zich niet. Wel baarde deze daad van willekeur groot opzien, maar daarbij bleef het dan ook. Grootere ontevreden heid werd echter teweeggebracht, toen bekend werd, dat de jeugdige Koning van plan was in bet huwelijk te treden met de schoone, meer dan tien jaren oudere Draga Machin, hofdame van Koningin Nathalie. Of nu die verontwaardiging voortsproot uit ijverzucht, dat de Koning aan een vrouw, die van burgerlijke afkomst, de lente des levens reeds gepasseerd was, de voorkeur had gegeven boven zoovele anderen, die meenden op het bezit van de koningshand meer aanspraak te knnnen maken, dan wel of zij moet toe geschreven worden aan de omstandigheid, dat Draga van een niet onbesproken levens gedrag werd geacht, kunnen wij moeilijk beoordeelen. Het praatje toch ging, dat Draga met Alexanders' vader, Koning Milan, in een ongeoorloofde betrekking had gestaan, waaraan dan ook hoofdzakeljjk de wanverhouding geweten werd, die tusschen Milan en Koningin Nathalie ontstaan was. Ondanks de publieke opinie, ondanks het verzet van zijn konink lijken vader en moeder, huwde Alexander, volgens de inspraak van zijn hart, Draga Machin. Deze echtverbintenis bleef kinderloos, wat voor de Serviërsdie op een troon opvolger gehoopt hadden, een nieuwe grond tot ontstemming was. Draga nam als Koningin terstond die houding aan, waarop zij meende, dat haar rang en titel haar recht gaven. Zij wilde met koninklijke onderscheiding behandeld worden, wat niet wegnam, dat vele dames voor haar toch den neus optrokken. Een dame van een zeer voornaam geslacht had zelfs verklaard wat ter oore van Draga gekomen was, dat zij nooit de hand der Koningin zou kussen. Draga liet bedoelde dame ten paleize noodigen. Toen deze de receptiezaal binnentrad, trad de Koningin, zonder een woord te spreken, in fiere houding op haar toe, hield gebiedend en met gestrengen blik haar de hand tot een kus voor, en toen deze handeling verricht was, zeide zij tot haar: »ga, en kom nooit weer". Door soort gelijke afstraffingen werd verbittering gekweekt, die nog toenam, omdat de beide broeders der Koningin, Nicodemus en Nicolaas, die als officieren in het Servisohe leger dienden, tegenover het publiek, en zelfs tegenover hun superieuren, een ergerlijke, aanmatigende houding aannamen. "Werd over hen geklaagd, dan werden zij in het gelijk gesteld, en de aanklager kon onverrichterzake huiswaarts keeren, ja, liep zelfs nog verwijten op, of haalde zich andere onaangenaamheden op den hals. Ook de Koning wist zich bij het volk niet bemind te maken. De constitutie, die hij uit eigen beweging gegeven en bezworen had, trok bij op een gegeven oogenblik in, joeg de Skoepsjtina (Huis van Afgevaardigden) naar huis, en schreef nieuwe verkiezingen uit. Teneinde een gedweeë Kamer te verkrijgen, die naar zijn pijpen zoude dansen, werden de politieke rechten des volks met voeten getreden, werd het recht van vereeniging en vergadering opgeheven, en de vrijheid van drukpers aan banden gelegd. Een waar schrik bewind werd ingevoerd. Daardoor verkreeg hij bij de stembus een zoo verpletterende meerderheid in de Skoepsjtina, dat bij met deze alles kon doorzetten, wat hij maar wilde. Zoo had hij, vermoedelijk op drijven van zijn gemalin, het plan gevormd den oudsten bij het Servische volk zoo gehaten broeder van deze tot troonopvolger te doen proclameeren. Niet het minst om de uitvoering van dit voornemen te verijdelen, werd een over het geheele land vertakte samenzwering van officieren gesmeed. Alvorens die te doen uit barsten, had men door middel van den paleiskok gepoogd de Koningin, in wie men den boozcn geest des Konings zag, te vergiftigen. De toeleg mislukte, en de kok, zich ontdekt ziende, maakte door zelfmoord een einde aan zijn leven. Tengevolge van het mislukken van den aanslag werd in een nachtelijke ver gadering door de hoofden der samengezworenen besloten de uitbarsting der revolutie te be spoedigen. Zij stelden hiervoor vast de nacht van den lOden op den llden Juni. Uit alle deelen des rijks kwamen Woensdag, den lOden Juni, de samenzweerders te Belgrado bijeen, waar zij aan een gemeenschappol ijken maaltijd deelnamen, en, om geen argwaan op te wekken, aan de muziek, die de tafel op luisterde, den Draga-marsch lieten spelen. Aan elk deelhebber werd hierop de rol aan gewezen, die bjj 's nachts te vervullen had. Ten hove, waar men zich vermaakte, ging men zorgeloos slapen om uit te rusten van de vermoeienissen van den feestavond. Het was echter een wreed ontwaken. De poorten van het met soldaten omsingelde paleis werden met dynamiet opengebroken, de wacht word overrompeld, de bedienden werden gevangen genomen, de adjudanten gedood, en aan den Koning, die tengevolge van het gewelddadig rumoer en de knallende geweerschoten in middels was opgestaan, werd een akte van troonsafstand ter teekening voorgelegd, waarin Draga, die toch zijn gemalin was. grof beleedigd werd. Hij weigerde met recht dat stuk te teekenen, en schoot den officier, die het voorlas, met zijn revolver neer. De samenzweerders, die ten getale van veertig officieren het paleis waren binnengedrongen, hebben toen den Koning en zijn gemalin met revolverkogels gedood. De lijken werden door hen uit het venster in den tuin geworpen, een daad, die de geschiedenis zeer zeker als schandelijk zal brandmerkon. Aldus stierf Alexander I, Koning van Servië, in het gezicht van den dood krachtiger, mannelijker, sympathieker, dan bij zijn leven. Vermoedelijk zal heden de aartsvijand van zijn stamhuis, Prins Peter Karegeorgewitch of diens zoon, door de Skoepsjtina tot Koning van Servië geproclameerd worden. De voor- loopige regeering namelijk beeft, na de staats regeling van 1901 weer in werking te hebben gesteld, de oude ontbondene Skoepsjtina tot het weder bezetten van den troon bijeen geroepen. Deze zal vandaag een keuze doen, die, hopen wij, tot zegen van het Servische volk moge strekken. 0e koningsmoord in Servië. De oorzaken. Uit de bizonderheden, die langzamerhand bekend worden aangaande het vreeselijke moorddrama, dat zich in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft afgespeeld in den konak en de huizen der ministers te Belgrado, blijkt, dat de omwenteling hoofd zakelijk was voorbereid en uitgevoerd door het leger, d. w. z. door ontevreden officieren en, hoewel slechts het kleinste gedeelte van het officierenkorps direct in den aanslag betrokken is geweest, schijnen de samen zweerders er terecht op gerekend te hebben, dat zij bjj de uitvoering van hun gruweldaad zouden kunnen staatmaken op de sympathie en den steun van verreweg d hunner collega's. Oorzaken tot ontevredenheid waren er behalve den laatsten staatsgreep van koning Alexander en de vele politieke fouten, door hem en zijne minister*-sedert zijn huwelijk met Draga Maschin gemaakt, meer dan genoeg. De koning en de koningin wisten zelf zeer goed, dat zij in geheel Servië impopulair, om niet te zeggen gehaat, waren en tegenover verscheidene personen voedden zij de verdenking, dat dezen het hadden aangelegd op een omwenteling. In aokar opzicht kan men dus aannemen, dat het koninklijk paar zich te voren bewust is geweest van iets dergelijks, als nu gebeurd is en vóór dit vermoeden pleit de omstandigheid, dat de paleiswacht sedert eenige weken verdubbeld en geheel saamgesteld was uit officieren en soldaten, op wie men volkomen meende te kunnen rekenen. Een bizondere aanleiding tot ontevredenheid in het leger was in den laatsten tijd vooral het feit, dat soldaten en officieren in het jongst verleden hun soldij óf zeer ongeregeld óf in het geheel niet uitbetaald kregen, zoodat zij meestal in groote moeielijkheden verkeerden. De ontevredenheid, die uit dezen staat van zaken voortvloeide, moet er in hoofdzaak toe hebben bijgedragen, de leiders van de samenzwering te versterken in de overtuiging, dat zij bij de uitvoering van hun voornemen geen tegenstand van belang bij het leger zouden ontmoeten. Speciaal onder do officieren had kwaad bloed gezet het doen van de beide Lunjewitschen, de broeders der koningin, wier hoofd geheel op hol scheen gebracht door hun verwantschap aan de koningin en hun uitzicht op eventueele troonopvolging. Men weet, dat de oudste Lunjowitech gedoodverfd werd, als te zijn aangewezen tot troonopvolger door koning Alexander zelf. De beido broeders maakten zich zeer gehaat door bet bedrijven van allerlei onhebbelijkheden en kwajongensstreken. Zij losten bijvoorbeeld in cafó's revolverschoten, eischten, dat alle aanwezigen zouden opstaan, als zij ergens binnenkwamen en begingen in hun kwaliteit van officier herhaaldelijk feiten van insubordinatie. Als hun superieuren dan handelend tegen hen wilden optreden, wisten zij, door hun invloed op den koniDg en de koningin,, te bewerken dat zij niet gestraft werden. In den laatsten tijd moet er sprake van geweest zijn, dat koning Alexander zich van Draga wilde laten scheiden, misschien wel als gevolg van de voorwaarde, die koningin Nathalie haar zoon had gesteld vóór de verzoening met haar. Niettegenstaande Draga gehaat was en de omstandigheden, waaronder zij met Alexander gehuwd was, ook mede de latere operette-aebtige wijze, waarop de wereld in het algemeen en Servië in het bizonder werd bedrogen met het verwachte kroonprinsje, er niet toe hadden bijgedragen, haar in aanzien te doen stijgen, schijnt men in militaire kringen toch tegen soheiding gekant te zijn geweest als tegen een schandaal, dat het aanzien van Servië tegenover het buitenland nog meer zou schaden en het heet dan ook, dat de scheidingsgeruchten inderdaad de uitvoering van bet moordplan hebben verbaast. Maar ook buiten het leger was Draga niet gezien. Toen zij koningin van Servië geworden was, maakte zij zich eerst gevreesd en daarna gehaat. Zij plaagde haar omgeving op alle mogelijke mam'erenover de geringste kleinig heid nam zij op ruwe wijze wraak. Haar wraak trof alle ambtenaren, die niet zoo gelukkig was in haar smaak te vallen, de hooggeplaatsen zoowel als de minsten. Het regende straffen om haar heen. Nu eens werd een dame vernederd, die zich bij den handkus niet eerbiedig genoeg tegenover haar gedragen had, dan weder werden de bloedverwanten van een laag [geplaatsten ambtenaar getroffen, omdat de moeder niet lang genoeg haar hulde had betuigd aan de koninginde bezoldiging van den man zelf werd ingehouden en de kinderen werden verwijderd van de inrichtigingen van onderwijs, waar zij uit een beurs studeerden. "Wie de koningin mishaagde, werd gestraft, verbannen of weggejaagd. Draga Maschin was mooi en ijdel, zij was koningin, bezat vermogen en invloed, maar zij wilde meer: zij verlangde achting. Dat was te veel verlangd en zij werd impopulair. De koning was niets dan een werktuig in de handen zijner heerschzuchtige vrouw en zoodoende is Alexander gevallen als het slachtoffer van den haat, welken men in Servië tegen zijn gemalin koesterde. Oorspronkelijk schijnen de samenzweerders voornemens te zijn geweest, de koningin alleen te dooden, maar de twintig k dertig officieren, die de omwenteling voorbereidden, beweren, dat zij wel genoodzaakt waren, ook den koning om het leven te brengen, omdat zij vreesden, dat Alexander de samenzweerders vreeselyk zou straffen, indien zij alleen de koningin gedood, verjaagd of ontvoerd hadden. Dan zou een tjjdperk van nieuw despotisme zijn aangebroken en daarom achtten zij het, volgens hun zeggen, beter, land en volk te bevrijden van een tiran, opdat de vurig verlangde tijd van rust en kalmte zou kunnen aanbreken. Spijt over hun daad toonen de saamgezworenen niet het minst. Het bloedbad. Nadat een samenzweringdie in 1902 in het leger was gesmeed, door vroeg tijdige ontdekking was verijdeld, werd een nieuwe aanslag voorbereid. De leiding nam de inspecteur der infanterie, generaal Atang- kewitsch, die in samenwerking met overste Rackumir Putnik, één' der beste Servische officieren, het heele plan ontwierp. Vervolgens werd tot commandant van de troepen overste Maschin, een broeder van Draga's eersten man, gekozen. Met de leiding van de meer speciale uitvoering werd luit.-kolonel Peter Mischitsch belast. Alle samenzweerders, uitsluitend officieren, tóoesten tegen middernacht in bet officiers- casino zijn, waar iedere groep haar werkkring werd aangewezen, om de ministeriën, de woningen der ministers, de telefoon-, post en telegraafkantoren en de politie-bureaux met geweld te bemachtigen. Om 2 uur 's nachts was alles geregeld. De sterkste officiersgroep (40 man) moest onder aanvoering van Mischitsch den konak overvallen, gesteund door de lijfgarde, die volgens de voorschriften van de hofpolitie, het recht had, den konak binnen te treden. Zoodra het overeengekomen teeken, een kanonschot, weerklonk, bezette Maschin met twee infanterie-regimenten en het regiment garde-cavalerie alle straten om den konak. Overate Naumowitsoh (adjudant) opende voor de samenzweerders de poort. Eenige hofgendarmes, die weerstand boden, werden neergesabeld. Nu zochten de indringers den eersten adjudant van den koning, generaal Petrowitsch. Tien officieren drongen in de kamer van den generaal door, verbraken door middel van een dynamietpatroon de deur, waarbij overste Naumowitsoh doodelyk werd verwond. Petro witsch loBte 6 revolverschoten op de indringers en smeekte, weerloos, om verschooning; zijn linkerarm was zwaar gewond. Men ontnam hem de sleutels eu nam hem mee, om aan te wijzen, waar het koningspaar zich ophield. Aarzelend geleidde hij de samenzweerders, blijkbaar, om het koningspaar tijd te geven, om te vluchten. De samenzweerders begrepen het voornemen van den generaal en ver moordden hem. Daarna werden alle kamers doorzocht en gesloten deuren verbroken, totdat men ten laatste het koningspaar vond. Beiden waren ontkleed. Draga plaatste zich voor Alexander. Een geknetter van de revolvers en na een paar minuten, toen de rook was opgetrokken, vonden de samen zweerders Alexander en Draga dood. Terwijl het drama zich in den konak afspeelde, werden de beide broeders van Draga van hun woning naar het commandants- huis gebracht, van waar ze naar de vesting vervoerd werden, waar hun werd te kennen gegeven, dat ze binnen eenige oogenblikken moesten sterven. De broeders omarmden elkadr. Na eenige minuten werd het commando gegeven en een salvo maakte een einde aan hun leven. De minister-presidentgeneraal Zingar Markowitsch, werd om 2 uur door hard kloppen op zijn deur gewekt. Toen hij de officieren en soldaten zag, sommeerde bij hen, hem te volgen. Daar ze weigerden, wilde hij schieten, maar bij werd door eenige schoten neergeveld. De minister van oorlog, generaal Towlowitscb, sloot zich in zijn woning op. De deur werd verbroken, 16 sabel- en schotwonden maakten een einde aan zijn leven. De minister van binnenlandsche zaken Tododowitsch wilde zich in den kelder van zijn woning verbergen, werd echter gevonden en door revolverschoten neergeveld. De samen- 1 zweerders dachten, dat hij dood was; de doctoren hopen hem echter in het leven te houden. De divisie-commandant Nikolitsch snelde naar het een half uur ver gelegen kamp by Banjitza, om de troepen te halen; hij vond ze echter aan het fuiven op de omwenteling. Hij werd zwaar gewond. Bij de inneming van het politie-bureau verzetten zich eenige gendarmesdezen werden ontwapend. Het leger proclameerde 's nachts Peter Karageorgewitsch nog tot koning. De aanvoerder stelde dadelijk een voor- loopige regeering in; haalden de hoeren, die men voor de nieuwe regeering bestemd had en die van de samenzwering niets afwisten, uit huu woningen en dezen namen de zware taak op zich, om het land uit den benarden toestand te redden. Zooals vele samenzweerders verzekeren, werden nóch Karageorgewitsch, nóch zijn bekende aanhangers in Belgrado, met de plannen ingewijd. Zy proclameerden hem tot koning, alleen omdat ze in hem een zekeren waarborg vinden voor de rust en daardoor orde in het land verwachten. De officieren hopen, dat het Parlement zich by bun keuze zal aansluiten. De lijken van koning Alexander en koningin Draga werden, nadat het bloedbad een einde had genomen alles en alles duurde het drie kwsrtier uit het raam van den konak in den tuin afgelaten en naar de paleiskapel overgebraoht, op een vrachtwagen. Belgrado, 12 Juni. De lijken van den koning en de koningin zijn heden in den nacht in de grootste stilte bijgezet in den grafkelder van de familie Obrenowitsoh. Volgens offioiëele mededeeling zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag be halve de koniDg en de koningin, doodgeschoten de broeders van koningin Draga, Nicolaas en Nicodemus Lunjewitschminister-president Demeter Zinzar Markowitschde minister van oorlog, generaal Pwalowitsch; de adjudant- generaal Lasar Petrowitsch; de tweede-adju dant en kolonel van den generalen staf Michael Naumowitsoh; de ordonnans-kapitein der artillerie Iovan Mikowitsch eu luitenant Milan Gagowitsch. Zwaar gewond werden de gewezen minister van binnenlandsche zaken Welimir Theodorowitsoh en de commandant van do Donau-divisie, Demeter Nikolitsoh. Italië. In Italië had dezer dagen bij een ballon- tocht een verschrikkelijk ongeluk plaats, doordien, bij het opstijgen van den lucht schipper Maria Petron, een der helpers in de touwen verward raakte en op een hoogte van 400 meter door vermoeidheid deze moest laten glippen en voor de oogen van de vele toeschouwers op den grond te pletter viel. Oostenrijk. Weenen, 12 Juni. Een persoon, met een stok gewapend, plaatste zich vóór het rijtuig van den Keizer, die naar Sohönbrunn reed. De koetsier sloeg hem met de zweep den stok uit de hand. De man werd aangehouden en bleek een krankzinnige te zijn, die vandaag uit een gesticht gevlueht was. België. Brussel, 12 Juni. De permanente suiker- commissie, die heden weder zou samenkomen, is, in verband met de wenschelykheid voor vele gedelegeerden om nieuwe instruction bij hun kabinetten in te winnen, verdaagd tot Dinsdag a.s. en reeds hebben verscheidene vertegenwoordigers de stad verlaten. Nederland. Sneek, 13 Juni. Hedenmiddag ongeveer één uur arriveerde alhier de justitie uit Leeuwarden tot onderzoek der gisteren ge schorste groote Priesche verloting, waarvan de betrokken personen, ten getale van 5, zich sedert gisterennamiddag in bewaring bevonden. Den geheelen dag en vooral gisteren avond bewogen zich honderden voor het paleis van justitie op de Marktstraat, in welk gebouw het onderzoek plaats had. Ongeveer halftien was het onderzoek afge- loopen en werd één van het vijftal, zekere M., afkomstig van Buiksloot door de politie geboeid naar Leeuwarden getranspor teerd. Eene talrijke menigte volgde zijne overbrenging naar het station. Ruim halfelf werden de andere personen vrijgelaten, waarvan twee, ook in Holland thuisbehoorende, het in de N. N. Home te kwaad kregen met het overtalrijke publiek en zoo in 't nauw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1