ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 11 Juni 1903. RECLAMES. ALEX MEIJER'S KOFFIE, Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. Onveiligheid Vaarwater. Volksbond, NIEUWSTIJDINGEN. (ZS i e r i Is. zeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7857. Dlreotenri A. ar. DE LOOZE. Redacteuren: j A. FKANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbeLnxhx, Meelstraat 386, Zierikzee. 1—5 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. gebrand volgens systeem LIEBIG, onover troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij M. J. Constandse. Melkmarkt Mej. J J. Knaap, Oude Haven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag: <l©n 13 .Juni e.k., des namiddags te 3 nor, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daar voor bestemde plaats byeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, f.d Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee breogt het volgende bericht ter kennis van zeevarenden, die daarbij belaDg kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van hel fort naby den Hoek van Holland. 4de district. Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen schietoefeningen gehouden worden van bet fort nabjj den Hoek van Holland, op de onderstaande data: a. Op 10, 11 en 12 Juni en zoo noodig op 18 en 15 Jnni 1903 b. Op 17 en zoo noodig op 18 en 19 Juni 1908. De schietoefeningen op 10, 11 en 17 en zoo noodig 18 en 19 Jnni worden gehouden in een driehoek gevormd door het fort, eene roode vlag op den wal beZ. het zee gat en eene roode vlag op het uiteinde van den Zniddam. Deze vlaggen zijn ongeveer 8100 M. van het fort ver- wnderd. De schietoefeningen op 12 en zoo noodig op 18 en 15 Jnni worden gehouden op een driehoekig terrein, waarvan de hoekpunten zijn het fort, een punt in zee 500 M. beW. den wal van Oostvoorne, op 9000 M. Z.W. van het fort, en een schip meer Noordelijk gelegen, voerende eene roode vlag aan den mast, op ongeveer 9000 M. van het fort. De zijden van den onveiligen driehoek zullen ken baarder gemaakt worden door vlaggen op den Hoek van Holland en door een schip met een vlag aan den mast, liggende op ongeveer 5000 M. van het fort. Bij de schietoefeningen zullen één of twee stoombooten dienst doen om te waarschuwen en zoo noodig sleephulp te verleenen aan kleinere (zeil) vaartaigen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens ééa uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. ie, den 10 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Vereeniging tegen Drankmisbruik. Ingevolge de oproeping eener Commissie van Voorbereiding in de plaatselijke bladen, waren Maandagavond ten huize van mej. de weduwe Eanaar eenige leden van den Volksbond en verdere belangstellenden samengekomen, teneinde tot de oprichting van een afdeeling van genoemden Volksbond te geraken. Aan de bestuurstafel had de Commissie van Voorbereiding, bestaande uit de heeren J. A. de Bruyne, P. van der Have en mr. H. Polvliet, plaats genomen. De heer J. A. de Bruyne leidde de bijeenkomst. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat het initiatief tot oprichting van een afdeeling van den Volksbond te dezer stede was uitgegaan van het Hoofdbestuur, dat de stichter van den Volksbond Philippona was, die onder den pseudoniem Multapatior het drankmisbruik bestrijdend, den Multapatior- bond in het leven had geroepen, die later den naam van Volksbond aannam. Van dezen Bond nu was tot werving van leden een circulaire te Zierikzee verspreid, die tot resnltaat had, dat negentig ingezetenen tot den Bond zijn toegetreden. Tengevolge van dit resultaat werd het wenschelijk geacht een afdeeling hier te vormen. Aan zeven personen werd hiertoe de opdracht gegeven, waarvan drie haar aanvaard hebben, die, als Commissie van Voorbereiding, leden en belangstellenden tot deze bijeenkomst hebben opgeroepen. De eerste vraag, die in deze aangelegenheid op den voorgrond treedt, is deze is het uen nuttige zaak naast de vele bestaande vereeni- gingen nog een vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik in het leven te roepen. Ter beantwoording van die vraag werd door spreker de ellende aangestipt, die het drank misbruik veroorzaakt: geschetst, hoevele per sonen door den drank te gronde zijn gericht, hoevele lichamen verwoesten hoevelen geestelijk verstompt zijn. De ziel werd er door bedorven. Allerlei misdaden sproten er uit voort. En niet alleen bracht men zich zei ven stoffelijk nadeel toe, maar men deed ook vrouw en kinderen bitter ellende lijden. De invloed van het drankmisbruik deed zich gevoelen tot in het tweede en derde geslacht. Met het oog op al dat wee, dat het drank misbruik veroorzaakt, heeft een Bond als de Volksbond recht van bestaan. De tweede vraag, die gesteld kan worden, is dezeis de Vereeniging wel noodig. Bestaan er geen andere vereenigingen, die een soort gelijk doel nastreven Spreker zette hierop het verschil uiteen, dat tnsschen de Vereeniging tot afschaffing van het gebruik van sterken drank (de geheel-onthouders, de zoogenaamde blauwe knoop) en den Volksbond bestaat. Er zijn er, die van oordeel zijn, dat elk gobruik van alcohol schadelijk is. Anderen daarentegen, en tot deze behoort onder anderen Professor Pekelharing, zijn van meening, dat niet elk gebruik schadelijk behoeft te zijn. Als genees middel wordt door menig geneesheer alcohol voorgeschreven. De Volksbond predikt matig heid. Men moet het misbruik van sterken drank bestrijden. Men leert daardoor zelf- beheersching, tengevolge waarvan het karakter zedelijk gevormd wordt. Aan de bestrijding van drankmisbruik ligt zoodoende een ethisch beginsel ten grondslag. Hierop werden door spreker de middelen besproken, die de Volksbond in het nastreven van zijn doel aanwendt: 1°. Bestrijding van den sterken drank als volksdrank. 2°. Verspreiding van kennis omtrent de zedelijke gevolgenwelke misbruik van sterken drank na zich sleept. 3°. Bevordering eener stipte uitvoering van de drankwet. 4°. Verbetering van volkshuisvesting en volksvoeding. 5°. Bevordering van huisarbeid. 6°. Veredeling der volksvermaken. Na dit openingswoord werd met algemeene stemmen besloten een afdeeling Zierikzee van den Volksbond op te richten. Van hen, die nit belangstelling ter vergadering aanwezig waren, traden nog eenigen als ledeu toe. Op voorstel van den heer Van Os werd met unanieme stemmen besloten de Commissie van Voorbereiding als voorloopig Bestuur te beschouwendat tot taak zal hebben een reglement te ontwerpen. De Commissie verklaart zich tot aanvaarding van die taak bereid, en zal in het najaar een reglement indienen, teneinde de afdeeling definitief te kunnen constitueeren. De Voorzitter deelt mede, dat op Vrijdag den lOen Juli te Baarn een algemeene ver gadering van den Volksbond zal gehouden worden. Het Hoofdbestuur stelt er prijs op, dat de afdeeling, geconstitueerd zijnde, zich doe vertegenwoordigen. Daar de afdeeling gevormd is, zoo heeft zij nu reeds het recht een afgevaardigde te benoemen. Als zoodanig wordt benoemd de heer Mr. Polvliet, die zich bereid verklaart de afdeeling ter algemeene vergadering te vertegenwoordigen. Aan den afgevaardigde wordt wat betreft den Beschrijvingsbrief een vrij mandaat gegeven. Op voorstel van den heer A. Timmerman wordt besloten aan de vergadering, waarin het reglement zal worden vastgesteld, te doen voorafgaan een bijeenkomst, waarin een lezing over het drankmisbruik zal gehouden worden. Uit sympathie voor het doeldat de Volksbond beoogt, hebben wij dit verslag aan het hoofd van ons blad geplaatst. Wij wenschen den Volksbond met zijn nieuwe jonge Bpruit, die thans reeds ruim negentig leden telt, geluk, daaraan verbindend de hoop, dat deze afdeeling, die ook in Zierikzee een taak te vervullen heeft, tot heil en zegen der bevolking krachtig moge werkzaam zijn. Wij sporen alle ingezetenen aan, die met ons in het misbruik van sterken drank den kanker van onze maatschappij zien, zich bij de nieuwe afdeeling aan te sluiten, opdat zij in staat zij met die krachtige middelen te strijden, die tot keering van het verderfelijke kwaad noodig zijo. Zuid-Afrika. Uit Pretoria komt bericht, dat generaal Botha eene bijeenkomst van burgen te Heidelberg heeft belegd en dat welhaast meerdere dergelijke bijeenkomsten zullen volgen. Zonder zich bepaald in het politieke strijdperk te begeven, schijnen toch vele Boeren van oordeel, dat het in de gegeven omstandigheden, nu de Wetgevende Raad feitelijk maar eene sebguvertegenwoordiging mag heeten, wensche lijk is, dat de Regeering kennis draagt van de stemming en gezindheid der bevolking. |De Londensche Standard verneemt uit Elerkedorp, dat Afrikaander en Engelsche landbouwers in Westelijk Transvaal een belangrijken Boerenbond hebben opgericht. De Wetgevende Raad van Transvaal heeft besloten, bijzondere maatregelen te nemen om in het gebrek aan woningen te voorzien. De woningburen te Pretoria en Johannes burg zijn, gelijk al reeds meer word bericht, ontzaglijk hoog, zoo zelfs, dat aanzienlijke ambtenaren met hunne gezinnen in tenten gingen wonen. Te Johannesburg o. a. wordt voor een woning van 5 kamers f 360 per maand betaald. Den 11 den Mei heeft generaal Botha den eersten steen gelegd van een nieuwe kerk van de Ned. Herv. of Geref. Gem. De kerk zal, buiten de meubelen enz., f276.000 kosten. Ds. Bosman, den generaal aansprekende, zeide, dat in hem den centralen vertegen woordiger van het volk werd herkend uit de donkere dagen, die over het hoofd gegaan zijn. Hij dankte God voor zulke voormannen en het speet hem dat generaals De Wet en De la Rey, met wien hij het driemanschap vormde, niet tegenwoordig waren; hij had echter troost en bemoediging voor de toekomst. Pretoria, 8 Juni. In de hodennamiddag gehouden vergadering van den Wetgevenden Raad is aangenomen de bepaling, waarbij kleurlingen en vreemdelingen uitgesloten worden van deelneming aan de gemeente raadsverkiezingen. Amerika. Te Chicago zijn de koffiehnisbedienden eene staking begonnen, die groote ongelegenheid en verwarring in restauraties en hotels heeft teweeggebracht. Toen in het Grand Pacific Hótel do gasten Donderdagavond aan tafel waren gezeten, giDgeD de kellners en koks er op eens van door, gevolgd door kamermeisjes, portiers en andere bedienden. De gasten moesten maar zonder hen zien te eten. Ook het personeel van het Chicago Beach Hotel legde tegen etenstijd het werk neêr. De stakers verlangen hoogere loonen en kortere werk tijden. Dit er-bij-neersmijten van den boedel op zulk een ongelegen tijdstip wekte bij de gasten verklaarbare verontwaardiging en hulpvaardig heid voor de direotiën. In een der hótels werd b.v. dadelijk in den dienst voorzien door ten twintigtal daar logeerende dames, die hare partijen en schouwburg-uitgangen Graan gaven en zich gingen verkleeden om in korte japon en met een voorschoot de andero gasten te bedienen en later alles op te ruimen en de bedden op te maken. Gedurende twee maanden is er in enkele deelen van Quebec en Ontario geen droppel regen gevallen. De droogte heeft groote schade aan den landbouw berokkend; terwijl vernielende boschbrandcn en hevige branden in de steden zijn uitgebroken. In Huil zijn vijf-en-twintig houten huizen verbrand. Te Ottowa zijn een ijzergieterij en een drukkerij een prooi der vlammen geworden. Over het geheel wordt de schade op 1 millioen gulden geschat. Een groot gedeelte van de Staten New- York en New-Yersey wordt door uitgebreide boschbranden geteisterd. Hier en daar hangt de rook zoo dicht over het land, dat het verkeer moeilijkheden ondervindt. Yooral in de Adirondack-bergen moet de toestand drei gend zijn. Ook uit Canada komen berichten van groote boschbranden. Overal in het Oosten van Amerika geeft de langdurige droogte reden tot bezorgdheid. Frankrijk. Een verschrikkelijke botsing heeft Zondag plaats gehad bij Marseille tusschen twee stoombooten van de Compagnie Praissinet, n.l. de »Liban" en de Insulaire". De eerste was juist van Marseille vertrokken, de tweede kwam vau Nizza. Wat de oorzaak der botsiüg is werd nog niet gemeld; alleen het gevolg en dat was verschrikkelijk. De ^Insulaire" liep op de >Liban" in en men zag toen dat de »Liban" blijkbaar een enorm lek had, want men zag haar snel zinken. De kapitein probeerde nog het vaartuig naar de kust te sturen om hei op strand te zetten, maar voor hij zoover was, in minder dan tien minuten na de botsing, was het voorschip reeds geheel onder water en een oogenblik later verdween het geheele schip in de diepte. Er waren spoedig eenige booten op de plaats van het ongeluk en deze slaagden er in een 40-tal personen van het schip te redden, maar waarschijnlijk zijn de meesten der anderen omgekomen. Op het achterdek stond een tent en doordat het voorschip eerst zonk, hadden zich allen op het achterdek verzameld. Maar toen ook dat zonk vormde de tent een kooi, waarin allen werden meegesleept in de diepte. Bij het zinken sprongen bovendien de ketels. Het juiste aantal dooden is nog niet op te geven, want de officiëele passagierslijst was nog niet voorhanden. Maar waarschijnlijk was het aantal passagiers 240. Yan de bemanning zijn 17 personen gered. De »Insulaire" is aan de boeg erg beschadigd, maar heeft overigens geen nood lottige gevolgen gehad. Een later bericht meldt: Het aantal slachtoffers van de verschrikke lijke aanvaring bij Marseille is nog niet precies op te geven. De passagierslijst bevat 148 namen, maar de boot was pas vertrokken en waarschijnlijk waren er op het laatste oogen blik, zooals gewoonlijk gebeurt, een aantal anderen bijgekomen. Het aantal geredden is ook grooter dan men eerst dacht, n.l. 60 k 70. De opgaven zijn echter niet gelijkluidend. Van de bemanning van 43 man zijn allen gered, ook de kapitein. Do tooneelen, die zich bij het ongeluk afspeelden, moeten aangrijpend zijn geweest, vooral omdat alles zoo gauw in zijn werk ging- Sommigen der geredden, die hun bloed verwanten bij het ongeluk hadden verloren, werden gek. Een van hen wou in zee springen. Een merkwaardige redding is die van een zuigeling van acht maanden, die men levend vond drijven. Zij werd aan boord van een der te hulp gekomen schepen door een der passagiers gewreven en weer gevoed, en toen men er mee in Marseille kwam, stormde kort daarna een vrouw half-dol aan boord, omdat zij gehoord had dat daar een kind was. Het bleek werkelijk de moeder te zijn, die ook gered was. De meeste reizigers waren Corsikanen. Over de oorzaak van de aanvaring wordt gemeld, dat de twee schepen door de rotsen van het eiland Maire voor elkander verborgen waren. De kapitein van de vlnsulaire" zag het eerst de masten van de »Liban". Hij floot om de ïLiban" aan te duiden dat zij stuurboordzij moest houden. Het signaal werd niet begrepen en de ïLiban" sneed den weg van het andere schip af. De rapporten der kapiteins zijn echter niet gelijkluidend. Volgens een verhaal van een der passagiers van de »Liban", een matroos van beroep, was men juist beneden bezig met eten, toen tegen 12 uur 's middags men herhaaldelijk achter elkaar stooten van de fluit hoorde. Hij giog met eenige anderen naar boven, en zag toen het andere vaartuig snel naderen. De kapitein gaf naar alle kanten bevelen, maar eenige seconden later liepen de schepen tegen elkaar. De paniek aan boord was ontzettend. De passagiers stormden naar boven en trachtten de reddingsbooten uit te zetten. De verteller zelf maakte met eenige andere matrozen een boot los, en zij hadden nog juist den tijd om weg te roeien, teneinde de draaikolk van het zinkende schip to vermijden. Daarna keerden zij op de plaats terug en konden nog tien personen ophaleD, maar zes van deze bleken al overleden te zijn. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaken, maar er schijnt ook nog een ander ding te zijn dat ernstig onderzoek vereischt, en dat is de veiligheidsdienst aan boord der schepen. De nationale federatie van zeevaarders- vereenigingen, des syndicsts maritimes, heeft een oproeping in het licht gegeven, waarin, als oorzaak van de uitgebreidheid der ramp, i de aandacht wordt gevestigd op het volgende De bemanning was niet talrijk genoeg. Van de zes reddingsbooten van de vLiban" was slechts één zeewaardig. De anderen waren ingedroogd door de zon, en zouden dadelijk gezonken zijn, als men ze had kunnen uit zetten, maar de reddingstoestellen waren niet onderhouden. Er waren, in weerwil van de voorschriften der wet, ook geen reddings gordels. Deze klachten zijn ongetwijfeld ernstig. De »Compagnie Fraissinet", waartoe de beide schepen behooren, heeft Maandag bericht gekregen van nog een verlies, n.l. van een ander schip dat op de Ivoorkust strandde en vergaan is. Duitschland. De Bernburger koopman Pichier, die door termijnzaken in chilisalpeter en koffie, behalve zijn eigen aanzienlijk vermogen ook nog 531.000 mark van anderen verspeeld heeft, is, wegens bankroet, te Berlijn veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Een wildhandelaar te Berlijn en diens kneoht zijn elk veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, omdat zij 16 Januari 11. 25 in verrotting verkeerende hazen trachtten te verkoopen tot eiken prijs. Bovendien wordt het vonnis met alle bijzonderheden gepubliceerd iu tal van Berlgnsche bladen. BelgiS. De geredde landverhuizers van het stoom schip ïHuddersfield", dat bij de aanvaring op de Sohelde zonk, zijn teruggekomen van hun eerste besluit, nooit weder aan boord van een schip te gaaD. Zg vertrokken Zaterdag uit Antwerpen naar Engeland, waar zy weder scheep zullen gaan naar Amerika. Alleen de gebroeders Danichouo, die bg de aanvaring hunne ouders en drie zustere verloren, keeren naar hun vaderland, Oostenrgk, terug. Een herbergierster in de Pachecostraat te Brussel, juffrouw Goedgebuer, oen om hare lichaamskracht bekende vrouw, heeft Vrgdag- nacht een inbreker gevat. Zg werd wakker door eenig verdacht gedruisch en vond, toen zg ging kijken, een inbreker, die juist met een pak buit wilde beengaan. Zg greep hem zonder aarzelen bg de keel, wierp hem op den grond en hield hem vast, tot haar man de politie had gehaald. Daarna hielp zg nog den man naar het bureau brengen, waar hg werd herkend als een zeer gevaarlijk en vaak gestraft misdadiger. De boef bleek óók niet van lichaamskracht ontbloot te zgn. Toen hg van het bureau naar de gevangenis werd gebracht, verweerde hg zich woedend. Hg scheurde een agent de kleederen van het lijf en er waren drie man noodig om hem in bedwang te houden, wat de vrouw, die hem alleen gearresteerd had, natuurlgk niet zonder welbehagen aanzag. Nederland. Arnhem, 8 Juni. Zaterdagavond circa halftwaalf hoorde de inspecteur van politie, Venhuizen, in de Rodenburgstraat alhier door een aantal personen burengerucht maken, waarop hg zioh derwaarts begaf en één dier personen onmiddellgk naar hem toekwam en hem een stomp voor de borst gaf, onder den uitroep: Ik zal de politie doodslaan". Die persoon, zekere K., viel toen op hem aan, waarop de inspeoteur zich met eon wandelstok verdedigde, waarbg deze brak. Er ontstond toen een worsteling, waarbg meer personen zich voegden en waardoor de inspecteur genoodzaakt was van de revolver gebruik te maken, nadat hem een bloedende wonde aan het hoofd was toegebracht. Hg loste drie schoten, waarbg zekere H. aan den hals werd getroffen. Aangezien den inspecteur zgn stok eu hoed waren ontnomen en er geen patronen meer op de revolver zaten, terwgl hg door een 7-tal personen bedreigd werd, nam hg de wgk iu een slagerswinkel, waarvan een glasruit werd stukgeslagendaarop namen de belhamels de vlucht. De daders E. en H, zgn beiden in ver zekerde bewaring. Door de grootste aannemers-firma in de bouwvakken hier ter stede, de firma Muller en Van Wessem, is besloten, met ingang van 1 Mei 1.1., het loon van al haar arbeiders met 2 cent per uur te verhoogen. Tevens zal 3 pCt. der jaarlgksche winst aan het personeel ten deel vallen, waarvan een gedeelte in een ziekenfonds wordt gestort. Amsterdam, 9 Juni. De expressetrein no. 55, van hier naar Brussel, is gisteren avond aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de huize »Woestduin" in volle vaart was

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1