ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 9 Juni 1903. (Z i e r i It z e e s c li e Courant), Tweede Blad Keuring der verhuurd wordende COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Onderhoudsbemesting. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7856. Directeur a j*. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiiünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op ZaterGa^ «Ion 13 .Xuiii o.b.des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Hij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daar voor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de by de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEDS, Burgemeester. P. D. DE VOS, f.d Secretaris. voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zier-kzee maken bekend, dat de gewone jaarljjksche collecte ten be hoeve van het fonds tor aanmoedlgiuff on "~~ï»nder»teuniner van «Ion jfoivupeu- don dienst in do Nodorlaudon in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag «Juni a.s. aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit, die vaderlandsche in stelling, die aan de algemeene hulp bü voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom kracht dadig te ondersteunen, ten einie in de steeds stijgende uitkeeringen door het fonds aan deelgerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 8 Junf 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Indië. Uit Weltevreden wordt d.d. 10 Mei aan Deli-Courant gemeld »De landkas alhier opgelicht voor f 50.000, door valsche •/itantiën, vermoedelijk gepleegd door een implot van verscheidene personen. Gevaarlijke expeditie. De N. R. Gt. geeft in een Atjeh-brief het volgend oorlogs verhaal Met de petroleumwinning in Eroeëng Bare schijnt het naar wenach te gaan. Het blijft iRtusschen nog steeds zaak om zich van een behoorlijke dekking te voorzien, wijl 't in deze streken wemelt van zoogenaamde kwaad willigen. Zoo huist in Boven-Nisam een zekere Imam Tjoet met zijn trawanten. Om 's mans schuilplaats op te sporen en hem zoo mogelijk in handen te krijgen, werd in het begin dezer maand door den commandant van Blang Asa een tocht naar dio streek ondernomen. Onder geleide van een gids, die vroeger reeds goede diensten had bewezen, ging men op weg. Wie Bchetst echter de verwondering van den troep en zijn aanvoerder toen bij eens klaps midden in den nacht in een oerwoud verdwenen was. De argwaan werd grooter toen het toch al nauwe pad door een bamhoedoeri-hindernis versperd bleek. Een fakkel aansteken was het werk van een oogenblik, waarna een blik boven zich de patrouille tot het besef bracht, dat dadelijk retireeren hen slechts kon redden. Boven het pad was n.l. een samenstel van valboomen aangebracht, die zich naar gissing ongeveer 200 M. over de lengte van het te volgen pad uitstrekte. Nadat alle beschikbare fakkels waren ontstoken, ontwaarde men aan beide zijden van het pad nog rantjoes, om elk uit wijken bij het in werking stellen van den toestel onmogelijk te maken. De toeleg om den troep te verpletteren was mislukt wellicht doordat men een dag later dan met den gids afgesproken, was uit gerukt doch eveneens ging het niet aan om zelfs door een omtrekkende beweging den vijand, die thans niet op zijn post bleek te zijn en wiens verblijfplaats evenmin bekend was, te verrassen. Tot den terugtocht over gaande, hoorde men kort daarna den toestel met donderend geweld ineenstorten. Waarschijnlijk had de gids z'n makkers gewaarschuwd, en deze, in de hoop, dat onze mannen nog niet waren teruggetrokken trachtten hun slag te slaan. Aangezien uit het optreden van den vijand was gebleken, dat een groote macht hier aanwezig moest zjjaj een kleine bende zou zulke uitge breide maatregelen niet kunnen hebben nemen werd besloten spoedig den tocht te her vatten. Dit geschiedde den 15en. De volgende expeditie was niet gelukkiger* Weder meende men met een vertrouwbaren gids op weg te gaan, doch reeds in den beginne wekte zijn optreden argwaan op, waarom de commandant er toe overging hem verder geboeid mee te voeren. Later veinsde bij telkens den weg kwijt te zijn, en trok door hoesten de aandacht tot zich. Dit deed den commandant nog meer op z'n hoede zijn, en niet ten onrechte, want tegen halftweo 's nachts ontwaardde hij bij 't flauwe licht der maan een soortgelijk toestel boven zijn weg als de voorgaande patrouille had waargenomen. Voor de verandering staken hier de rantjoes met hun punten naar beneden uit 't valtoestel, dat bovendien met zware steenen was bezwaard. Toen men meerdere aandacht schonk aan den gids, bleek dat deze zich bijna van z'n boeien had weten te ontdoen, om dan even als zijn voorganger, 't vrije veld te kiezen. Ook deze toeleg om ons te benadeelen mis lukte. Jammer genoeg dat thans, nu 'teenigs- zins lichte maan was, geen poging werd gewaagd het valtoestel om te trekken, zoodat ten derden male een bezoek in deze streek noodig ia, om den vijand z'n overmoed af te leeren. Op den terugweg trachtte de gids weer te ontkomen, wat belet werd door hem eenvoudig neer te schieten. Amerika. Onrustbarende berichten blijven komen omtrent de overatroomingen in de Vereenigde Staten. De stad St.-Louia is ernstig bedreigd en men koestert groote vrees, dat de terreinen der tentoonstelling van 1904 zullen te Ijjden hebben, wanneer het hooge water de stad mocht bereiken. Alle krachten worden in gespannen om de stad te beveiligen. Het water is nog steeds rijzende en wanneer het zoo blijft doorgaan, zou het zeer spoedig 35 voet boven peil Btaan. Door hot buiton do oevers treden der Illinois zijn 75,000 acres land overstroomd. Te Kansas city is liet water een voet gedaald, maar do rivier heeft nog steeds een breedte van 10 mijlen. De daken der huizen beginnen thans weder uit het water te voorschijn te komen. 75 man uit St.-Joseph (Missouri) zijn in bootjes naar Topeka gegaan en hebben daar 200 kinderen, die sedert Vrijdag j.l. in de school zaten te hongeren, gered. Een neger, die aan 't plunderen was geslagen, werd »en passant", neergeschoten. Na de overatroomingen komen do bosch- branden. In Maine woeden ze en eenige steden verkeeren in gevaar; vooral Houletone. In de provincie Quebec (Canada) komen eveneens boschbranden voor, en wel zóó hevig, dat de stad Montreal, SO kilometer van daar verwijderd, in eene dichte rookwolk is gehuld. In Nieuw-Schotland worden de branden door laDgdnrige droogto bevorderd. Zij begonnen tan de kuBt, breidden zich snel uit langs de oevers van de St.-John en vernielden verscheidene bruggen in Nieuw- Brunswijk. Te Digby was Donderdagmiddag de rook zóó dicht, dat men licht moest ontsteken in de huizen. Ook Halifax is in dichte rook wolken gehuld. Er vallen vonken en asch uit de naburige boasohen op de daken en men vreest voortdurend voor erger branden. Op sommige trajecten van den Canadeeschen Pacific-spoorweg is het verkeer gestaakt, omdat de bruggen verbrand zijn. Hetzelfde is het geval op den spoorweg tusschen Quebec en Montreal. Engeland. Naar de Daily Telegraph bericht, zal koning Leopold van België in begeleiding van een aantal beambten van den Congostaat in den loop dezer maand naar Londen ver trekken, om persoonlijk de vragen te bespreken, die zich omtrent den CoDgostaat tusschen Engeland en genoemden staat hebben voor gedaan. Ia hoofdzaak zullen de onderhan delingen betrekking hebben op het Ladogebied en het monopolie in den Congostaat. Oostenijk. Men meldt uit Weenen aan het Berliner Tageblaltdat de twist tusschen koniDg Leopold en zijn dochter gravin Lonyay, over de erfenis van koniDgin Henrietta van België door den rechter zal worden beslecht. Gravin Lonyay heeft besloten een rechtsvordering in te stellen. Zij houdt staande, dat hare ouders hebben geleefd in gemeenschap van goederen en dat de kinderen dus recht hebben op hun part uit de helft van het vermogen der gemeenschap. Do koniDg ontkent, dat hij zou zijn getrouwd geweest in gemeenschap van goederen en hoeft nu de zaak in handen gegeven van zijn advocaat. t Frankrijk. Door de Kamer van Afgevaardigden is aangenomen een wetsvoorstel, waarbij aan elke behoeftige, die 70 jaar oud is of getroffen door ongeschiktheid om to worken of lijdende is aan eene ongeneeslijke ziekte, die hem belet in zijo onderhoud te voorzien, recht op onderstand wordt verleend. Duitschland. Prinses Louise van Toscane zal heden over een week, den 45 dezer, Lindau ver laten met bestemming naar hel kasteel »Rono" in het Rb one-departement, in gezel schap van een G3-jarige vertrouwde van het huis Toscane, die de prinses als kind reeds kende en van haar kind, dat zóólang bij haar zou mogen blijven als zij geen reden tot klagen geeft te Dresden door haar handelingen, terwijl door tusechenkomst van den Saksi6chen kroonprins de financieele toestand der prinses definitief geregeld iszij krijgt eeu aanzienlijk jaargeld. BelgiS. liet Hand, van Antw. bevat een artikel over de ïOvorvloedcrisis" in de haven. Er is to kort aan ligruimte. Niet minder dan 46 groote schepen, waarvan 43 graanbooten, allen van onregel matige lijaon, liggen achter den hoek hun plaatsbeurt af te wachten om aan do kaai of in do dokken te kunnen komen. De schepen liggen tot aan do Pijp Tabak en waarschijnlijk zou nog Dondordag een telegram naar Vlisaingen worden gezonden, alle voor Antwerpen bestemde schepen aan- zeggond beneden de rivier to blijven, ton eindo de passen niet te belemmeren. Het is waar dat in de maanden Mei en Juni, mot het oog op do aankomsten van graanschepen, de bavenbeweging altijd aan zienlijk is, maar zulk een overvloed als nu heeft Autworpen nooit gehad. Met do schepen achter den hoek, waren er Woensdag meer dan 470 vaartuigen in do haven, terwijl hot hoogst bereikte cijfer veertien dagon geleden 46G bedroeg. Luxemburg. De bekende springprocessie te Echternach op Diaedag na Pinksteren beeft ook dit jaar veel bekijks gehad. Er namen 46,605 menechen aan deel, onder wie 39 vaandel- j dragers, 421 geestelijken, 3273 zangers en I 4 2,1 G5 springors. Maar het aantal toeschouwers, dio uit alle oorden waren toegestroomd, was wel 25,000. Bisschop Kopper, uit Luxemburg, bield de gewone feestpreek op de brug over i de Sóre. Bijna alle landbouwers gebruiken met grootoro voorliefde de eene of andere stikstof- houdende meststof dan eenige andere, dan b.v. kali- of phosphorzuurhoudende. En de oorzaak daarvan is gemakkelijk op te sporen. Met stikstof toch bemest men in de eerste plaats de te veld staande planten of die, welke spoedig op den akker zullen komen. De gevolgen van zulk een bomestiDg zijn dan ook aanstonds en duidelijk zichtbaar. Do planten groeien snel en welig. Anders is het met een kali- en phosphorzuurbemesting. De werking biervan bemerkt men niet zoo snel, en zij maakt dus minder indruk. Het nut van zulk een bemesting wordt dan ook vaak slechts ten deele beseft. Dat kon anders, als j men do bemesting met kali- en phosphorzuur anders en beter regelde. Wat toch is het i goval Door ervaring weet men, dat een jaarlijksche bemesting met stikstof de op brengst van hot land doet stijgen, dat zonder stikstof de oogst zeer gering zou zijn. En ook de verklaring van het feit kan men gemakkelijk begrypen, als men nagaat, dat de stikstof verbindingen betrekkelijk kort in den grond blijven, dat zij, indien ze niet door de planten worden opgenomen, naar den ondergrond zakken of hun stikstof afgeven aan de luoht. Yan kali- of phosphorzuurvorbindingen heeft men echter geleerd, dat zij in den grond blijven, dat zij door den bodem worden vast gehouden tot zij door de planten worden op genomen. Men geeft daarom nu en dan eens een voorraad kalizouten en Thomasslakken- rneel (superphosphaat) om dan het land of lievor de elkander opvolgendo oogsten daarop te laten teren. Ik acht een dergelijke handel- wijzo verkeerd. Vooreerst bedenke men, dat juist die gronden, welke de grootste behoefte aan kali hebben, onze zandgronden b. v., ook een veel geringere neiging hebben, om die verbindingen vast te houden (een veel geringer absorptievermogen hebben dan kleigronden). 1 Om die reden alleen zou het reeds meer aanbeveling verdienen, de zandgronden geregeld elk jaar met geringe hoeveelheden kaïoiet te bemesten, dan nu en dan slechts een grootere bemesting te geven. Maar er is ook voor de andere gronden een geldige reden, om daar dezelfde methode toe te passen. Vooraf wil ik zeggen, dat ik stilzwijgend aanneem, dat men overtuigd zij van de noodzakelijkheid van de aanwezigheid der kali in den bodem, van de gewichtige rol dezer stof bij de bemesting. Veronderstel dan, dat men op een gegeven oogenblik een ruime kalibemesting geeft (wat bij schrale gronden noodig is) en dat men meent, daarmede nu tal van jaren te kunnen volstaan. De kali, die de eerste planten niet gebruiken, zal, laat ons aannemen, geheel in den grond worden vastgelegd. Zij geraakt dan niet verloren, dat is zoo, maar het is ook waar, dat er zich in den grond zeer moeilijk oplosbare verbindingen zullen vormen, die slechts bij zeer kleine hoeveel heden door de elkander opvolgende oogsten kunnen gebruikt worden, waarvan sommige gewassen zich de kali misschien in 't geheel niet kunnen ten nutte maken. Hiermede heb ik aangetoond, dat er nog iets anders moet gedaan worden, dan nu en dan een groote hoeveelheid kaïoiet of ander kalizout geven. Men moet namelijk daaren boven elk jaar een geringe hoeveelheid oyidcrhoudsbetncsling geven. Deze geringe hoeveelheid kali en phosphorzuur kan dan tolken jare de planten tot oogcnblikkelijk nut zijn. Men bemest dau den jaarlijkschen oogst en men houdt den grond vruchtbaar. Brieven uit Berlijn. (Van onzen corresponded). Van „Natuurtuinen" en de voorbereidselen voor de algemeene verkiezingen. berlijn 21—v—'03. «Naturgarten erüffnetl" In de bladen adverteeren de eigenaars van enkele restaurants, dat hun «Naturgarten" is geopend. Zij zijn wat trotsch op hunnen natuurtuin, waardoor zij een streepje vóór hebben op het meerendeel hunner collega's, die niet zoo rijk zijn. De lezer zal zeker niet begrijpen, wat hij onder een «Naturgarten" moet verstaan, een tuin is toch een tuin, zou men zeggen, waarom dan nog de extra-benaming «natuur"tuin? In een groote stad als Berlijn, waar een paar millioen menschen dicht op elkaar gepakt wonen, zijn, afgezien van de openbare stedelijke parken en de groote, voor het publiek niet toegankelijke tuinen achter de ministerie's, «natuurtuinen" met heusche, vaststaande hoornen in hoofdzaak in het minder dicht op elkaar gebouwde maar dure westen te vinden en dan ook alleen in weinige exemplaren. Doorgaans is bij de prachtige woonhuizen met vorstelijk trappenhuis en toebehooren geen snippertje tuin te vinden behalve de binnen plaats, waarvan men hier en daar getracht heeft een tuin met heestertjes en grasveld te maken. Nog veel zeldzamer zijn de tuinen in het centrum en andere dicht gebouwde gedeelten der stad, vandaar dat een Wirt, die een groen plekje rijk is met een paar echte boomen, al wordt dit ook rondom door zeer hooge muren ingesloten, hierop bizonder de aandacht vestigt door middel van advertentie's in de bladen en plakaten aan zijn voorgevel. Zijn meeste collega's moeten zich met een imitatie-tuin behelpen, dien ze «naar buiten dragen", zoodra het voorjaar in het land is. Dan worden vóór het huis of de binnenplaats eenige knipplanten neergezet, daar tusschen bakken met klimop en zooveel mogelijk tafeltjes en stoelen en de tuin is gereed om gasten te ontvangen. Wanneer het trottoir voor het huis breed genoeg is en de gestrenge politie er geen stokje voor steekt, bouwt de Wirt ook wel over zijn «kunsttuin" een volslagen tent van waterdicht zeildoek, dat van boven en op zij geheel kan worden gesloten. In zoo'n dichten «tuin" te zitten, waarin de frissche buitenlucht zooveel mogelijk wordt buitengesloten, is een denkbeeldig genot. De kiezeTsteenen op den grond zijn vrijwel de eenige symptomen, die aan een heusohen tuin doen denken. En toch zou het voor menigen restaurateur een ramp zijn, als hem de concessie werd afgenomen, zeer zeker b.v. voor den eigenaar van een I bekend restaurant op den Nollendorf Platz, I dicht bij mijn woning, die gewoekerd heeft met het'stukje trottoir vóór zijn huis. I In zijn, door ondoordringbare zeildoeken dak en wanden tegen regen en wind, en door wilden wingerd vóór aan de straat tegen nieuwsgierige inkijkers zorgvuldig beschutten «tuin", versierd met waaierplanten en potten, kunnen twee honderd menschen zitten, en zij zijn er ook tot diep in den nacht in dezen denkbeeldigen tuin, wanneer het weer het maar even toelaat. Maar voorloopig is het zelfs in dergelijke beschutte «tuinen" te koel, wanneer men de «Frostüppeln" niet mee rekent, zooals de eehte Berlijners de lui noemen, die bij 0 graden hun glas bier al buiten willen drinken, en dasrbij een flinke verkoudheid riskeeren. Niet voor niet heeft het «MailUfterl" een dubbele beteekenis. Regen en wind en hagel buien, en nog eens regen en wind schering en inslag. Het liet zich in het begin van de maaud zoo mooi aanzien, maar jawel, de duizenden, die vandaag van lien extra-Zondag, Hemelvaartsdag, hoopten te kunnen profiteeren om ver buiten de stad in echte tuinen en bosschen eens flink lucht te happen, en de honderde eigenaars van buiten-restaurants, die hen met open armen zouden ontvangen, komen vandaag Dedrogen uit. Nauwelijks is het asphalt opgedroogd na een zware stortbui, of er komt al weer op nieuw een schip, zwaar beladen met zure appels, aanzetten. Daardoor lieten zich verleden Zondag de verkiezings-agenten niet afschrikken, die met het oog op de algemeene verkiezingen voor den Rijksdag op iG Juni a.s. den boer op gingen. Op dit punt zouden de burgerlijke partijen van de uitstekend georganiseerde en gedisciplineerde socialisten nog heel wat kunnen leeren. Bij hen is het wachtwoord uitgegeven«Alle hens aan dek 1" In den vroegeren morgen verspreidde zich Zondag een leger van 10.000 socialisten door de stad en de naburige Vororte, die dien eenen dag in weerwil van de telkens neèrgudsende stort buien het respectabele getal van 900.000 verkiezingsstrooibiljetten huis aan huis op de verschillende verdiepingen afgeven. Hoe de nieuwe Rijksdag er zal uitzien, of sommige partijen sterker vertegenwoordigd zullen zijn dan in den ouden Rijksdag, is natuurlijk moeilijk met zekerheid te zeggen. Onder de tinnegieters, die «het gras hooren groeien", zijn er verscheidene, die verlies van een groot aantal konservatieve en national- liberale stemmen voorspellen, welke .aan socia listen en de Freisinnige vereoniging ten goede zouden komen. Tot dusver deelde het Centrum met zijn 105 afgevaardigden de lakens uit. Onmogelijk is het niet, dat de socialisten, die nu reeds over 58 stemmen beschikten, die taak in den nieuwen Rijksdag van hen zullen overnemen, of ten minste, dat hun partij nog meer gewicht in de schaal zal werpen dan te voren. Dat de national-liberalen in de ver drukking zullen komen, is vrij zeker. Zij hebben dit dan aan zich zelf te wijten, daar zij hunne medewerking verleenden om het beruchte toltarief er door te halen, terwijl zij nu, nauwelijks 5 maanden later, niets van hetzelfde toltarief willen weten. Het eind zal voor hen de last dragen. Qui vivra veria. Eu dat konservatieven de noodige veeren in den strijd zullen laten, is even waarschijnlijk, nu de jonkers in Ost- en West-Preussen nunne landelijke arbeiders niet meer naar de stembus kunnen drijven, zooals tot dusver, en hen een voudig het vooraf ingevulde stembiljet in de hand te drukken. Daar heeft de nieuwe wet een stokje voor gestoken, de wet tot bevordering van de geheime uitoefening van hel kiesrecht, welke bij de behandeling in den Rijksdag door de vijandige konservatieven bij monde j van den dikken, steeds wit-gevesten dr. Gestel, schamper Klosettgesetz was gedoopt, omdat voortaan in kleine gesloten localiteiten zal worden gestemd. De scheldnaam heeft intussohen burgerrecht gekregen, niet het minst sedert de joviale president Ballestrera meesmuilend de verklaring gaf, dat het woord Klosettgesetz geen schampere beteekenis heeft, maar aan net Australische kiessysteem herinnert, waar eveneens in «closen rooms" (gesloten ruimten) wordt gestemd. Voorloopig zijn we nog pas aan de voor bereidende werkzaamheden van de verkiezingen. «Genossen! Seht die Wiihlerlisten nach", of ge er wel op voorkomt, staat eiken morgen met vette letters aan het hoofd van den Vorwiirts te lezen en de Genossen gaan ook trouw kijken. Daartoe heeft de stad Tiet gebouw Poststrasse 16 speciaal ingericht. Op de tweede verdieping, kamer 57, liggen de verschillende kiezerslijsten naar de stedelijke kiesdistricten gerangschikt. Een 25-tal beambten zijn den geheelen dag in de weer om de bezoekers te woord te staan en na te kijken, of hun naam op de lijst van hun wijk voor komt. Na 26 Mei mogen geen namen meer aan de lijsten worden toegevoegd. Om 9 uur, wanneer de kantoren geopend worden, komen hoofdzakelijk ambtenaren en kantoorbedienden zich overtuigen, dat alles in orde is. In den verderen loop van den dag volgen de nering doenden en al degenen, die niet aan een bepaald uur gebonden zijn, terwijl voornamelijk in het middaguur, op schafttijd, de Genossen in de groote drommen van fabrieken en werk» plaatsen komen opzetten om de lijsten na te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1