ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Juni 1903. (Z ierilizeesctLe Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. ADVËRTENTIEN- Aanbesteding. aan te besteden i Onroerende Zaken Een netten Inboedel, Een goed WERKPAARD C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per vreek, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7855. Directeur, TA. J". DE LOOZEL Redactearen: j A" FKANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ote. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter loordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loöze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaamcEL, Meelstraat 386, Zieiikzee. Indië. Het Bat. Nieuwsblad meldt «Deelden wij vóór eenigen tijd mede, dat II. M. de Koningin den generaal Van Hentsz j eigenhandig zijne benoemiog tot adjudant had getelegrafeerd, thans heeft II. M. weder persoonlijk den Atjehschen opper-officier in de meest vleiende bewoordigen in kennis gesteld met zijne verheffiog tot ridder-grootkruis van de Militaire Willemsorde. Amerika. De wolbekende philanthroop Carnegie heeft een millioen dollars beschikbaar gesteld voor een gebouw ten behoeve der vijf groote ingenieursvereenigingen in de Vereenigde Staten: der civiel-ingenieurs, der werktuig kundige ingenieurs, enz. Do berichten over den wervelstroom te Gainsville, in Georgië, geven den indruk dat daar een niet veel minder erge ramp heeft plaats gehad, dan to Topeka en in den omtrek. Woensdag werd uit Gainsville nog Het is nu bekend, dat 64 menschen gedood zijn tijdens den wervelstorm, en 39 zijn vermoedelijk doodelijk gekwetst. De stoffelijke schade wordt op 300,000 dollars geraamd. De doodenlijst is nog onvolledig, men zegt dat bij denzelfden orkaan twaalf menschen omgekomen zijn te White Sulphur Springs, op zeven mijlen van Gainsville. De gouverneur van Georgië beeft een oproeping gedaan tot het verleenen van hnlp. Men berekent dat een duizendtal menschen aan alles gebrek hebben. De tornado kwam geheel onverwacht opzetten. Eenige minuten lang was het in de stad pikdonker en de lucht was verstikkend warm. Toen volgden wind en regen. Het pad, door het middelpunt van den cycloon gevolgd, was nog geen honderd meter breed, het liep gelukkig slechts over een buitenwijk van de stad heen. Binnen een paar minuten waren de twee bovenste verdiepingen van een katoenspinnerij afgerukt en een paar honderd meters weggeslingerd. De fabriek was vol menschende werklieden op de benedenste verdiepingen bleven ongedeerd. Behalve een aantal woningen werden nog een fabriek, een station en een kerk door den storm vernield. Vijf minuten na de ramp scheen de zon weder. Te Topeka zijn 34 menschen omgekomen, en nog een aantal worden vermist. Het water is overal gevallen. 250 menschen zgn door de politie naar veilige plaatsen over gebracht. De berichten over het verlies van menschenlevens te Kansas City blijken (evenals eldors) sterk overdreven geweest te z{jn. De stoffelijke schade is echter zeer aanzienlijk. Rusland. Vrijdagmorgen werd te St.-Petersburg door kanonschoten het begin der feeeten ter herdenking van de stichting der stad aan gekondigd. In plecbtigen optocht ie later op den dag de boot van Peter den Groote uit het Peterhuisje naar het bekende ruiter standbeeld van den grondlegger der stad overgebracht. De flotille werd geopend door een stoomboot, waarop zich geestelijken met het kruisbeeld bevonden. Hierop volgde een bark met de boot van Peter en eindelijk een formeele vloot stoombootenjachtenouderwetsche galeien en roeivaartuigen. Toen de flotille de Peter- en Paolsveating passeerde, werd op j de boot van Peter den Groote de keizer- i standaard geheschen, waarop een ontzettend kanongebulder losbarstte. Vóór het Winterpaleis aangekomen, verlieten de geestelijken hun boot en sloten zich aan bij de processie, die daar wachtte. Tusschen rijen soldaten door begaf zich de proceseio naar de Ieaiic-kathedraal, waar alle natabili- teiten en hoogwaardigheidsbekleders bijeen waren om de komst van den czaar en de czaritsa af te wachteD, De czaar had zich, gedurende den tocht der processie naar de kathedraal, onledig gehouden met de plechtige inwijding van de nieuwe Troïzkibrng. Na den dienst in de kathedraal begaf het keizerpaar zich naar het standbeeld van Peter den Groote, waar in een groate, voor die gelegenheid opgeslagen tent, een plechtig Te Deum werd uitgevoerd. Hierna werden den czaar en de czaritsa door den burgemeester der feestvierende stad herinneringsmedailles aangeboden. Tot slot, natuurlijk parade, het uitreiken van vaandels aan verschillende regimenten enz. Engeland. Te Liverpool zijn Woensdagmorgen ter dood gebracht de 38-jarige Gustaaf Rau en de 30-jarige William Smith, wegens moord op zee tegenover kapitein Shaw en zea man der equipage aan boord van de «Veronica", welk schip later verbrand werd. De kok bracht de zaak aan 't licht en Rau, Smith en Monson werden ter dood veroordeeld, doch de laatste kreeg gratie. Toen Rau het schavot beklommen had, schreeuwde bij: «Ik draag geen schuld aan den moord op die mannen!" Ouitschland. Sedert de geboorte van het kind van prinses Louise van Saksen heeft het hof alle mogelijke moeite gedaan haar te bewegen in een Oostenrijksch klooster te gaan. De prinses heeft zich met kracht hiertegen veriet cn het gerucht loopt, dat ze eerst tegen het midden van Juni naar Geneve zal gaan. Hot hof verklaarde haar het kind te willen laten tot dat het zes jaar oud is, maar het is zeker, dat de prinses er nooit in -zal toestemmen haar kind af te staan. België. Brussel, 2 Juni. Gisterenavond is op de kermis te Terveuren bij Brussel een stoom- draaimolen, tengevolge van een gebrek aan de machine, met duizeiingwekkenden vaart rond gaan draaien, waardoor allen, die er in waren, er uit geslingerd werden. Een man en eene vrouw werden met gebroken schedel en ledematen voor dood opgenomen, een twintigtal kinderen werden zwaar gekwetst, sommigen levensgevaarlijk. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Bij een wielerwedstrijd tusschen Brussel en Luik heeft iemand de gevaarlijke grap uitgehaald om een deel vau den weg te bestrooien met behaDgeranagela. Do gevolgen bleven niet uit. Tal van banden bliezen den laatsten adem uit, maar vau de deelnemers vielen verscheidenen bovendien op den grond door het plotseling slap worden der banden. Enkelen werden toen weer door anderen overreden, zoodat eenige vrij ernstige wondon opliepen. De wedstrijd was bovendien mislukt. De Belgische minister van landbouw heeft in de kamerzitting, op de vraag van een der afgevaardigden over de openstelling der grenzen voor Hollandsch vee, geantwoord dat het stelsel, thans in werking, goede resultaten oplevert en dus niet zal worden gewijzigd, zoodat de grenzen gesloten zullen blijven voor Hollandsch vee. Voorts verklaarde de minister, dat de formaliteiten bij den invoer van Hollandsche varkens in België strikt noodzakelijk waren en dat men deze niet kan opheffen. De hooge vleescbprijzen, die het gevolg van dit protectionisme xijn, schijnen echter den Katholieken agrariërs in de Belgische Kamer nog niet voldoende, althans zij hielden na afloop der kamerzitting nog een vergadering, waarin niet alleen besloten werd de regeering in de handhaving van dit stelsel krachtig te steunen, maar velen er nog op aandrongen dat men volkomen sluiting der grenzen voor vet vee zou vragen. Med.rland. Amersfoort, 3 Juni. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder bezochten beden namiddag omstreeks half vijf onze stad, om de Kei te bezichtigen. H. M. de Koningin nam van uit haar rijtuig eene fotografie. 's-Gravenhage, 4 Juni. Men verzekert dat de Regeeriüg een aanvullingsbegrootiDg zal indienen voor allo gemaakte kosten tijdens de stakingen. Verschillende artikelen der loopende ooriogs- begrooting zullen belangrijk verhoogd moeten worden. Daartegenover zal echter wegens het niet houden der najaars-oefeningen, een groote verlaging staan. Rotterdam, 4 Juni. In het bierhuis van F. Richman aan de Wolphaertsbocht no. 48 zat Maandagavond kwart voor twaalven de 27- jarigewerkman Willem v. d. Schoor, wonende Zuidhoek no. 253, die schertsende water uit een glas wierp naar de vrouw van den bier- buishouder, die in het buffet stond. Voordat buffet bevonden zich vier mannen, onder wie de 25-jarige los-werkman Gerrit Westendorp, wonende Zuidhoek no. 134°', die, daar hij door een paar druppels water werd geraakt, hevig uitvoer tegen Van der Schoor en hem o. a. uitdaagde om buiten te komen dan zou hij hem «aan riemen snijden". Van der Schoor was niet geneigd tot vechten, maar Westen dorp greep hem aan, zoodat er een worsteling ontstond. Plotseling zag de kastelein een scherp voorwerp in de bwid van Westendorp, dat bij hem ontnam en bleek een Indisch wapen, rentjong, te zijn. De kasteleines trachtte do vechtenden ie scheiden en het gelukte haar v. d. Schoor op een stoel neer te zetten, doch daar zonk hij plotseling ineen. Het bloed droop uit een vreeselgke wond, die hem aan de linkerborst, in de hartstreek, was toegebracht. Onmiddellijk werd dr. Postma ontboden, maar deze kon hier geen hulp meer verleenen, de man was dood. Westendorp had, zoodra hem het wapen was afgenomen, het bierhuis verlaten en zich naar het politio-bureau aan den Charloischen KerksiDgel begeven. Het schijnt dat bij toen zelf nog niet wist wat hg gedaan bad, want tegen den inspecteur van politie, den heer H. C. van Altena, chef van dat bureau, zeide hij alleen, in bet bierhuis aan den Wolphaers- bocht gevochten te hebben en dat, wanneer er iets ernstigs bij gebeurd mocht zijn, bij de man was. ITij werd toen in voorloopige bewaring gesteld en weldra bracht men bet lijk van don verslagene op het bureau, waar Westendorp toen onmiddellijk aan den inspecteur zijn schuld bekende. Nog denzelfden nacht kwamen de rechter van instructie mr. P. Offerhaus Jzn. en de commissaris van politie, do heer J. J. Soer te Oud-Charlois waar zij een onderzoek instelden cn den dader in verhoor namen. Westendorp verkeerde min of meer onder den invloed van sterken drank, hoewel hij niet bepaald dronken was toeD hjj het feit pleegde. Hij, zoowel als de vorslagone, is ongehuwd. Het lijk is heden middag ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Noch de verslageno, noch de dader stond to Oud-Charlois ongunstig bekend. Westen dorp, die zeer onder den indruk van het gebeurde scheen to verkeeren, was twee jaar geleden uit Indië teruggokomen, in 't bezit van de rentjong, die bij destijds van een Atjeher had afgenomen. Bij de worsteling in 't bierhnis blijkt de vrouw van den bierhuishouder door het wapen aan do rechterhand verwond te zijn. Zij word door dr. Potsma verbonden. Het voorloopig onder zoek werd geleid door den subst.-offioier, mr. R. B. Ledeboer. Op bevelsohrift van den commissaris van politie, den beer Soer, is de verdachte van middag per politiewagen naar het huis van bewaring overgebracht. Gemengd Nieuws. Reens contra Troelstra! De heer Reens zet in het Vksdgbl. den strijd tegen den heer Troelstra voort. Nu de heer Troelstra en zijn vrienden hem allerlei liefelijkheden naar het hoofd werpen, doch een zakelijke weerlegging van zijn beweren achterwege laten, stelt bij voor wijl de quaestie door de verklaring van don heer Troelstra, dat hij nooit erkende de motie voor de algemeene werkstaking op de tweede bijeenkomst te hebben doen handhaven, weer tot haar begin is teruggebracht een commissie te benoemen, om uit de maken, wie liegt, de heer Troelstra of bij. Bij voor baat verzekert de heer Reens, zich onvoor waardelijk te zullen neerleggen bij de uitspraak dier commissie. Zijnerzijds zal de heer Reens professor Kernkamp, hoogleeraar in de ge schiedenis, en den heer L. Simons verzoeken, zitting te nemen in die commissie. Zoo mr. Troelstra nu van zijn kant ook twee personen aanwijst, dan kan het viertal zich eene vijfde lid assnmeeren. Op het congres der sociaal-democratieche arbeiderspartij ia de volgende motie, voor gesteld door de afdeeling Amsterdam, met algemeene stemmen, op één na, aangenomen: «Het congres, overwegende, dat de jongste beweging tegen de dwangwetten, als gevolg van het drijven der regeeriDg en de tirannie der spoorwegdirectie, de arbeidersbeweging is overvallen, dat de arbeiders, indien zij het algemeen kiesrecht hadden bezeten, daarin een wapen hadden gehad om zich te ver weren en in dat geval niet hun toevlucht tot een politieke werkstaking ter verdediging hunner bedreigde rechten hadden genomen dat zij wegens gemis aan eensgezind klassen- inzicht en gebrek aan organisatie nog niet in staat zijn gebleken dergelijke groote be wegingen met succes te voeren en dat do2o gebreken tijdens de beweging zelve niet waren te verhelpen ziet in de uitvoering der werkstaking door j het proletariaat bet verblijdend en hoopvol teeken van den moed en de offervaardigheid I van vele Nederlaodsche arbeiders, die zich de brutaio aasraudiig van ban meest onmisbare j vrijheden niet lieten welgevallen, zonder deze i uiterste poging van verweerkeurt de houding goed van het partijbestuur, dat zich in dezen strijd der vakorganisatie tot handhaving harer j rechten met deze solidair heeft getoond en daardoor aan de arbeiders het bewijs heeft geleverd, dat zij ook in de hachelijkste oogen- blikken op de 8. D. A. P. kunnen rekenen, herinnnert de partijgenooten aan hun plicht, om onder de arbeiders het soc.-dem. inzicht en de organisatie te versterken, en neemt zich voor den strijd voor het algemeen kies recht met verdubbelde kracht te voeren. Alvorens traden voornamelijk de beeren P. L. Tak, Van der Goes en dr. Gorter in critiek op de houding van het bondsbestuur. De laatste eindigde met, op uitnoodiging van den heer Troelstra, op bet podium te komen en hem de hand te drukken, onder applaus van de vergadering. Mr. Troelstra werd bij acclamatie herbenoemd als hoofdredacteur van bet partij-orgaan. Tot leden van het bestuur werden gekozen mr. Troelstra, mevr. Roland-Holst en Hels- dingen. Herstemming moest plaats hebben tusschen Schaper en Spiekman. Schaper wilde niet meer in aanmerking komen, doch werd, eveneens bij herstemming, gekozen, maar bedankte, waarna bij herstemming Spiekman tegenover Mondeis werd gekozen. Mr. Troelstra deelde mode, dat de Kamer fractie der partij zal indienen een voorstel tot grondwetsherziening, brengende tot algemeen rechtstreeks en geheim kiesrecht voor Neder landers en ingezetenen, zoo wol voor mannen en vrouwen, met verkiesbaarheid van vrouwen, onder dien verstande dat nooit sprake kan zijn van een «dames-kiesrecht", d. w. z. dat bij invoering van een afzonderlijk kiesrecht voor de vronw, dit niet afhankelijk kan zgn van maatschappelijken welstand. Afschaffing der Eerste Kamer en in de plaats daarvan invoeren van een referendum. Verbod om het kiesreoht voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad beperkter te doen zgn dan voor de Kamer. Het congres, bijgewoond door 103 afge vaardigden, vertegenwoordigende 75 af- deelingeD, werd daarna geslotenvan den beschrijvingsbrief was zoo goed als niets behandeld. Dat f eeuwige" buurpraatjes houden Terwijl de vrouw van H. van 't E. te Werep zich oen poosje buiten begaf en met een paar buren stond to praten, geraakte de wieg, waarin haar kleinste lag, hetzij doordat ze te kort bij het vuur stond of door spelendo hinderen, in brand. Bij ont dekking was bet kind met vreoselijke brand wonden overdekt. De toestand is hopeloos. Op de zoogenaamde galgvisechery te Gorinchem werd 2en Pinsterdag een steur gevangen, die van kop tot staart een lengte had van 3.10 meter en 4.40 meter in omtrek was. Het dier woog 510 pond (255 kilo), waarvan 35 kilo kaviaar (knit). Aan den afslag heeft het f 432 opgebracht. James Tittemore, van Galway, is ver oordeeld om 3000 dollars schadevergoeding te betalen aan juffr. Frances Petit, die 5000 dollars vroeg, omdat de heer Tittemore zgn trouwbelofte niet was nagekomen. Juffr. Petit deelde den rechter mede, dat zij 14 jaren lang zich bet hof liet maken door den gedaagde en dat deze haar gedurende dien tijd 1236 keer had gekust. Tittemore erkende de kussen, ofschoon hij het aantal niet bezweren kon. De jury, die in juffr. Frances een dame erkende die gewend is ordelijk te werk te gaan en zelfs aanteekening van kussen houdt, wees haar ongeveer 2| dollar per kus toe. Maar Tittemore vindt dat te duur hij is in hooger beroep gegaan. Heden overleed in den ouderdom van 58 jaar, onze geliefde Broeder en Zwager de WelEd. Gestr. Heer Mr. Hendrik van Adrichem. Zierikzee, 30 Mei 1903. H. PIEPERS—van Adrichem. W. PIEPERS. A. VAN ADRICHEM. M. VAN ADRICHEM. J. E. VAN ADRICHEM. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden ontsliep onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejuffrouw C. Roos in den ouderdom van ruim 84 jareo. Tiet., 2 Juni 1903. J. R. VAN KOOIJ, Pred. te IJzendoorn. C. VAN KOOIJSchebpenisse. Door deze betuigen de Leden der Muziekvereniging „]Vu met Hope" hunnen hartelijken dank aan de Muziek- vereeniging «OOSTERLAND's FANFARE", voor do goede ontvangst, ondervonden ter gelegenheid van het Festival op 1 dezer. Bruinisse, 4 Juni 1903. Tweede Oproeping. RECHTHEBBENDEN op 14J ituki Luiken, 2 Bokkepooten van 5 Meter", 4 Barlgngang van 5 Meter lengte en 0,38 M. breedte, 3 Steekboomen met haken 1 Slaggaard van 6 Meter, een Gang van 3 Meter, 0 Merkels, 1 Kapje van een Lier, 1 stuk Schild lang 3J M. en 0,25 M. breed, 1 stuk dikke Lgn van 9 Meter, een Trapje van 8 sporten, benevens Brandhout, een stuk Giek lang 4 Meter, 1 blad van een Tafeltje en een Roef- luitje, kunnen zich vervoegen bg dea Burge meester-Strandvonder van Ouwerkerk. Op Woensdag 10 Juni k. aal door M. BEIJE te Noordwelle worden getraoht Het Metsel-, Timmer- en Verfwerk tot het bouwen van een Woonhuis in den Schelphoek. Bestek en teekeDing liggen van Vrydag af ter inzage aan zijne woning te Noordwelle. Inlichting te bekomen bij den oprichter P. HANSON te Haamstede. A t De Notaris J. FRANSE aal, Dinsdag 9 Juni 1903, 's voor- middags 10 ure, voor de Erven van den Heer M. OLREE c. s., in de Herberg van J. Padmos te Bruinisse, publiek var- koopeu, hunne in de gemeente Bruinisse, als: I. Op SteinBweide a. Twee Woonhuizen met het Erfpachtsrecht ven den Grond waarop ze staan, tot 1 Sept. verhuurd het eene aan de Wed. M. Vane, het andere aan J. Olree. I). Het Erfpachtsrecht op den daarachter gelegen Tuin, groot 02 A. 12 Centiaren. Deze porceelen zullen eerst afzonderlijk en daarna in massa geveild worden. II. In den Stoofpolder Den TUIN, groot 06 Aren 30 Centiaren. De Deurwaarder L. M. VAN KOQELENBERG te Zierikzee aal, op Woensdag 10 Juni 1903, des voor middags ten 10 ure, in het «Hotel De Weerd" te Zierikzee, publiek verkoopen: bestaande uit Salon-Ameublement, als: Salontafel, 6 Stoelen met rood trijp, Canapó's, Fauteuil; voorts: Mahoniehouten Secretaire, Tafels, Ledikanten met toebeha oren, Waschtafels met Garnituur, Vulkachel, Tapgten, KarpettenVloerzeilVeneterbankkussans Kist met décoratief, Koper-, Glas- en Aarde- werk, enz. enz. Kijkdag Dinsdag 9 Juni 1903, van af des voormiddags ten 10 ure. te koop of in ruil tegen HOORNVEE, bij W. DOUW to Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5