ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 Juni 1903. (Z i o x* i Is. z c e a c li c Cour an t). 59ste JAARGANS. No. 7854. Keuring der verhuurd wordende De Tentoonstelling van Pluimvee en aanverwante artikelen, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur i J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwB. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbönkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Onbekende brieven gedurende de 2e helft der maand Mei 1903. 1. M. Voskuilen, Rotterdam. 2. B. Koster N.H., Zwolle. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag <len 13 .Juui e.k.des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING ral worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daar voor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de -bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, f.d Secretaris. uitgeschreven door „Excelsior", Vereeniging tot veredeling van Zangvogels en Pluimvee in Schouwen en Duiveland, en gehouden den 1, 2 en 3 Juni, op het Havenplein te Zierikzee. Begunstigd door fraai lenteweer werd deze uitnemend en met veel zorg voorbereide ten toonstelling Maandag in den voormiddag door den heer J. C. van der Have, burgemeester van Oosterland en voorzitter van bovengenoemde vereeniging, in tegenwoordigheid van vele dona teurs, leden en inzenders met een hartelijke toespraak geopend. In die toespraak bracht hij, na de aanwezigen tot een driewerf Hoerah op Hare Majesteit de Koningin te hebben uit- genoodigdwaaraan allen bereidwillig vol deden, een woord van dank: aan den heer Ch. W. Vermeys, burgemeester, voor zijn welwillendheid het Beschermheerschap van «Excelsior" te hebben op zich genomen, en voor den steun en voorlichting, die hij aan de Vereeniging en haar expositie zoo ruim schoots geschonken heeft; aan het gemeente bestuur voor het kosteloos afstaan van het voor de tentoonstelling benoodigd terrein, en voor de geschonkene bijdrageaan de Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland voor den geldelijken steun, en aan allen, die door inzendingen of bijdragen tot het welslagen van deze tentoonstelling hebben medegewerkt. Nadat door hem met dankbaarheid gewag was gemaakt van de vele moeiten en opofferingen, die zich zijn medebestuurders en de leden der Commissie van Bijstand hadden getroost om de zaak tot stand te brengen, en van den arbeid der Jury, die zich een geheelen dag onder een drukkende atmosfeer aan haar moeielijke taak gewijd had, werd de tentoon stelling door hem voor geopend verklaard. Na de officieele opening namen wij het terrein en het geëxposeerde eens nauwkeurig en op ons gemak op. Den ingang binnentredend, komt men op een opene met rietwerk afgeslotene, en met bloemen en planten smaakvol versierde ruimte, binnen welke zich de kalkoenen en water vogels bevinden, terwijl in het midden er van een prachtig stel pauwen al aanstonds elks aandacht trekt. De bloemen, waaronder wij den papaver Orientalis opmerkten, waren tot opluistering van het terrein, door den heer L. Koopman Cz. welwillend afgestaan. Rechts van den ingang is de ijstent geplaatst, die in een tweetal afdeelingen gesplitst is, waarvan de ééne dient voor het Bestuur, terwijl de andere de expositie zang-, kamer- en volière-vogels bevat. Als een bizonderheid mag vermeld worden de zeldzaam fraaie, in gevangenschap gehoudene spreeuw van raej. J. Hogerheijde. Men vindt die, zooals men ons van bevoegde zijde verzekerde, op de meeste tentoonstellingen niet. Een pluimpje voor de verzorgster er van mag hier niet ontbreken. Wij verlaten de ijstent, en begeven ons rechtstreeks naar de groote tent, waaruit een veelstemmig, niet altijd even harmonisch klinkend kukeruku onze oorvliezen soms op een harde proef stelt, 'tls alsof de heeren hanen, waaronder er verbazend groote zijn, een onderlingen wedstrijd hebben aangegaan, wie het hardst van hen kan kraaien. i Wij maakten een wandeling langs de practisch ingerichte hokken, waarin de kraaiende tweevoeters, hetzij alleen, hetzij met hun talrijke kakelende gemalinnen, want in de kippen wereld is de polygamie geoorloofd, gelogeerd zijnpasseerden op onzen tocht ook nog duiven en postduivendie ons spraken van vrede en liefde, namen de goed uitziende étalage van de heeren S. Ochtman Zoon in oogenschouw, brachten een kraam visite aan Cypher's-broedmachine, waar wij de kuikens uit den dop te voorschijn zagen komen, en bezichtigden, alvorens de tent to verlaten, de verschillende voor het pluimvee uitgestalde voedingsartikelen. Wij kregen van een en ander een hoogst voortreffelijken indruk, maar daar onze kenuis ten aanzien van de kippen zich beperkt tot het onderscheiden van slechts eenige soorten, en tot de wijze, waarop haar eieren worden opgepeuzeld en haar vleesch het smakelijkst verorberd wordt, zoo nemen wij een paar heeren leden van de jury, aan wie wij waren voorgesteld, in de armen, en deze, speciali teiten op dit gebied, deelden ons mede, dat de tentoonstelling in het bizonder geslaagd mag heeten. Was volgens hen de quantiteit niet, zooals op zeer groote tentoonstellingen, de qualiteit kon er volkomen mede wedijveren, ja overtrof die zelfs in een enkele klasse. En dit was voornamelijk het geval met de zwarte minorca's, die merkwaardig schoon waren. Zulke fraaie exemplaren had men nog op geen tentoonstelling gezien. Ook de Hollandsche witkuiven muntten zeer uit. Het was interes sant deze met haar groote volle witte kuiven op het zwarte lichaam te zien. De klasse Wyandottes was bizonder goed: de'Leghorns, vooral de witte variëteit, waren goed vertegen woordigd. Wat de afdeeling duiven betreft, deze was zeer bezienswaardig. Dit geldt vooral ten aanzien van de Hollandsche kroppers, de Hagenaars, en oud-Hollandsche tuimelaars, waaronder zich zeer fraaie exemplaren be vonden. Bij de postduiven schitterde een jonge doffer en een oudere duif door prachtigen vorm en kop. In de volière van den heer Van Meteren bevond zich een bizonder mooi paar Australische kuifduiven. De jury, die uit de heeren G. Muys, Job van der Have, W. Pel en J. Hogerheijde be stond, kende onder anderen de volgende prijzen toe: een zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, voor de grootste inzending ras hoenders, aan den heer W. J. Mulder te Zonnemaire een groote bronzen medailleuitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voor de fraaiste inzending hoenders van één ras en één kleur, aan Mr. J. Sickenga Jr. te Wolvega voor zijn zwarte orpingtons. De 2de eereprijs werd behaald door den heer J. C. van der Have te Oosterlandde 5de eereprijs door den heer F. C. van Meteren van Zierikzee. Verder werden nog uit de eilanden Schouwen- Duiveland, Tholen en St.-Filipsland bekroond of eervol vermeld Voor Hoenders: De heeren F. C. van Meteren, L. A. van de Berg Jr., jhr. C. A. van Cilters, B. G. van Enck, L. Koopman Cz., F. Koopman Cz., W. Merle, Th. van der Lek de Clercq, C. Koopman, M. C. van der Vliet, H. D. van Brederode, J. J. van de Ven, M. de Rijke, Joh. Boot, A. J. de Looze Jr., L. J. Leeuwe, C. Blom, J. Elenbaas. Voor Duiven: Dr. M. A. Vermet te Oud-Vossemeer, A. J. de Looze Jr., M. C. van der Vliet, Th. v. d. Lek de Clercq. Voor Pauwen: F. Koopman Cz. Voor Parelhoenders Th. van der Lek de Clercq, L. Koopman Cz., C. Blom. Voor Zang-, Kamer- en Volièrevogels F. C. van Meteren, J. G. van de Panne, J. Hogerheijde, H. D. van Brederode. Voor Papegaaien: H. Rhodes. Voor Kalkoenen: Jhr. C. A. van Citters, F. Koopman Cz., mej. A. van PoortvlietBruijnzeel, C. Blom, C. Koopman, L. Koopman Cz. Voor Ganzen: Th. van der Lek de Glercq, F. C. van Meteren, C. Koopman, j. de Rijke, mej. A. van PoortvlietBruijnzeel. Voor Eenden: F. Koopman Jr., M. Smits, H. de Vlieger, Th. van der Lek de Clercq, J. de Rijke. Voor Boek- en Plaatwerken over Pluimvee en Vogelsen voor zijn op het pluimvee betrekkelijke Photo's S. Ochtman Zoon. De eerste Pluimvee-Tentoonstelling is, dank zij den ijver van het wakker Bestuur van «Excelsior", Vereeniging tot veredeling van zangvogels en pluimvee in Schouwen en Duiveland, uitnemend geslaagd. Moge deze tentoonstelling aan de landbouwende bevolking van deze streek in zooverre ten goede komen, dat het hoenderras gaandeweg verbeterd en productiever wordt gemaakt. Dan zal het doel, dat met deze expositie beoogd wordt, bereikt zijn. Amerika. Luitenant Shackleton, van de Zuidpool expeditie met het schip «Discovery", is thans te Sao-Francisco aangokrrpeu. Hij heeft zich niet willen uitlaten over de vraag, of het Zuidpoolgebied al dan niet een vasteland is; maar hij zeide, dat Sir James Rose indertijd land en zee heeft verward en dat de door hem gemaakte kaart moet worden gewijzigd. Magnetische waarnemingen, welke men deed, leverden belangrijke uitkomsten op. De expeditie, zoo verhaalde bij voorts, had verder kunnen doordringen naar het Zuiden, als de honden niet gestorven waren. Eens werden twaalf mannen door een hevigen wind in zee geworpenmaar zij konden gelukkig worden gered. De koude was zeer fel. Na den dood van de honden moesten de mannen de sleden zeiven voortslepen. Er zijn waarnemingen gedaan tot op 6 gr. 40' afstand van de Zuidpool. Engeland. In het Lagerhuis is gebleken, dat er onlangs in Zuid-Afrika voor een groot bedrag aan levensmiddelen in blik als bedorven vernietigd is. W. Redmond zeide: voor een waarde van f 1.800.000. Brodrick zeide, dat bij den opperbevelhebber in Zuid-Afrika gevraagd had voor hoeveelmaar hij erkende, dat er een groote hoeveelheid vernietigd was. In de concentratiekampen kon men van dat soort blikjeskost meepraten. Bij onderzoek is gebleken, dat een aantal geïofecteerde dekens uit de Zuid- Afrikaansche militaire hospitalen zijn verkocht aan landverhuizers naar Canada, die dan ook behoorlijk ziek zijn geworden. Do Londensche rechtbank heeft Gravin Raday tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichterij op groote schaal, gepleegd tegenover winkeliers in het West-End. De vermaarde zwemmer Holbein zal, niet afgesohrikt door zij vroegeren tegenspoed, eerstdaags opnieuw beproevon hot Kanaal over te zwemmen. Ia een proces wegens verbreking van trouwbelofte deed zich onlangs te Londen het merkwaardig geval voor, dat de aan geklaagde zich bereid verklaarde de gebroken belofte alsnog to hernieuwen en haar gestand te doen. Van de zijde der klaagster werd dit evenwel geweigerd. Allicht evenwel is 's mans edelmoedig aanbod van beperkenden invloed op de schadeloosstelling, die den ontrouwo wordt opgelegd. Rusland. Een telegram uit St.-Petersburg meldt de arrestatie van twee officieren der garde artillerie, Grigorief en Molostwof. Zij worden beschuldigd van samenzwering tegen hoog geplaatste staatslieden. Ouit.chland. Naar het Posener Tageblatt meldt, sloeg Woensdag op de Warthe bij Dembro een boot om, waarin zich 45 kindoreo bevonden. De voerman en 11 kinderen verdronken; tien lijken zijn reeds teruggevonden. BelgiS. Luik, 29 Mei. In de kolenmijn van Bois- d'Avroy ia gisterenavond de kooi van de lift van een hoogte van 240 meter naar beneden gestort. Er waren 20 mijnwerkers in, waarvan er 2 terstond verpletterd werden. Zes anderen werden zwaar gewond, de overigen kwamen er met eenige lichte kneuzingen af. --- De ramp op de Schelde. Vrijdag zijn justitie en deskundigen ter plaatse geweest tot nadere vaststelling der verantwoordelijkheid. Volgens het Hand. v. Antw. is de «Hudders- field" gezonkeu op 195 meters van het snijdings- punt der lichten van den Reigerkergschen polder en van de Frederik. Achter dit snijdingspunt liggen nog 200 meters vaarwater, zoodat de »Uto" bij de 400 meters heeft moeten oversteken, om de «Huddersfield" in de boeg te loopen. Dat is erg bezwarend voor de »Uto" te meer daar bevestigd is, dat de «Huddersfiel V'geen 30 meters meer heeft vooruitgeloopen. Overigens moet de «Uto" op het oogenblik der ramp nog snel gevaren hebben om zulk een opening in do boeg van het gezonken sohip te hebben kunnen maken. Waarom de »Uto", die, den stroom opvarend, onder den lioker wal moest blijven, den linkeroever heeft verlaten en, het roer naar stuurboord overleggend, middenstrooms is gekomen, blijkt niet uit het scheepsrapport. In Antwerpen zijn velen verontwaardigd dat eerst de koopwaren geborgen werden eD dat men de lijken liet liggen. De oorzaak is echter begrijpelijk. De lijken liggen in het vernielde voordeel en de minste aanraking van de luchtbuis der duiker met de gebogen en gebroken platen, zou aan de bergers het leven kunnen kosten. Omtrent de vreeselijke ramp op de Schelde, meldt een particuliere correspondent van De Tel. uit Antwerpen nog bet hierna volgende Ik zeide reeds, dat al de leden der bemanning en negentien passagiers van de «Grimsbyboot" door de reddingeloepen van de «Huddersfield" en de »Uto" in veiligheid gebracht konden worden. Dat zes-en-twintig menschen op het wrak achter moesten blijven is volgenderwij ze uit te leggen: Die 26 passagiers sliepen in het vooronder, juiBt dtór waar de steven van de Noorsche boot in de EDgelsche drong. Hoogstwaarschijnlijk zullen dus wel de meesten hunner door de naar binnen geplooide platen verpletterd zijn. Aan een beschrjjving van de tooneelen, die op de botsing volgden, zal zich wel niemand wagen. Een vrouw, die op het punt stond gered te worden, rukte zich uit de armen van een matroos los om haar twee kinderen nog te halen, die in hot vooronder sliepen Zjj kwam niet meer terug. Een andere vrouw met twee kleine kinderen mistte baar echt genoot toen zij op de «Uto" aankwam. Twee knapen zochten tevergeefs naar vader, moeder en drie zusters I Al die arme lieden kwamen uit Galicië en zouden zich te Liverpool op de «Lake Erie" van de White Star-Line voor de nieuwe wereld inschepen. 8chier geen der geredden of hij heeft in deze vreeselijke ramp familie leden verloren. Van hun schamel reisgoed werd geen stuk gered. De meesten dwaalden dezen morgen op het dek der »Uto", nauwelijks gekleed, blootsvoets en verdwaasd door het wee, dat hun daar als een moker op het hoofd gevallen was. De avondbladen doen reeds een beroep op het medelijden der Antwerpsche bevolking. Geen twijfel dus of die rampzaligen zullen bjjstand vinden in bua bitteren nood. Deze verschrikkelijke ramp heeft alhier de diepste ontroering verwekt. Nederland. Amsterdam, 30 Mei. De zakkenrollers hebben in de drukte van de laatste dagen zich duchtig geweerd, daarvan getuigde het politierapport gedurig. Maar één van de leden van dit gild had gisteren eene ontmoeting, die hem heugen kan. Het heerschap had geruimen tijd gezworvon in den omtrek van de Lunchroom, in de Kal verstraat, en gedurig een onderzoek ingesteld in de zakken van mantels van de dames, die de daar uitgestalde lekkernijen bezichtigden. Dit zag één van onze bekende artsen, die op weg was naar zijne woning aan de Prinsengracht. In den zijzak van zijn colbert zat een chirurgisch instrument, een soort van tang, en ziende de practijk van den vingervluggen heer, deed bij dit instrument open en ging ook voor de étaiagekast het lekkers bewonderen. Het dourde niet lang of de zakkenroller nam ook den esculaap te pakken, kwam in den zak, waarin het instrument zat en onmiddellijk sloeg de dokter het instrument dicht. De man gilde van pijn, maar trok toch overhaast de hand terug, toen bij een paar politie-agenten zag naderen. Een stuk vau één zijner vingers liet hij echter in den jaszak van den geneesheer achter. 's-Gravenhage, 30 Mei. De beruchte Verstraeten, in zijn omgeving meer bekend onder den naam van «Nelis Bels", die verdacht wordt ten vorigen jare in de Krayenhoffstraat alhier, een korporaal der jagers door een slag met een biljartkeu van het leven te hebben beroofd, en die tevens onder verdenking staat één der hoofddaders te zijn van den reeds onlangs vermelden internationalen effeotendiefstal, is gisterenavond uit Frankrijk, waar hij was aangehouden, hier ter stede aangebracht. Aan de Franeche regeering was zijn uitlevering verzocht ter zake van het eerst genoemde feit (mishandeling met doodelijken afloop). Met den trein van 7.35 kwam de verdaohte per Holl. Spoor alhier aan, begeleid door twee veldwachters uit Rotterdam. Op het Hollandsche spoorstation was be trekkelijk minder publiek aanwezig dan verwacht was; vermoedelijk was hiervan oorzaak de onzekerheid, tot kort te voren bestaande, omtrent het juiste tijdstip van aankomst van den uitgeleverde. Verstraeten zag er kalm eu rustig uit. Hij maakte den indruk van een net jongmensch, met fraaien hoed en in keurig reispak, met een paar bruin glacé handschoenen uit den borstzak stekend. Zijn gelaat is eenigszins taankleurig en hoekig; zijn zwarte knevel was met zorg opgedraaid. Over zijn handen, die met Engeleche boeien goed verzekerd waren, droeg hij een donkere reisjas, ver moedelijk om niet te laten zien, dat hjj geboeid was. Van uit de derde klasse coupé, waarin hij was gekomen, werd hij terstond overgebracht naar de wachtkamer der derde klasse, waar hij op een bank werd geplaatst en over genomen door de Haagsche justitie, in de personen van twee rijksveldwachters, nadat inmiddels een fraai bruin lederen reisvalies, aan den verdachte toebehoorend, door één der Rotterdamsche veldwachters was binnen gebracht. Verstraeten werd hierop naar den uitgang geleid, waar de gevangeniswagen gereed stond om hem naar het huis van bewaring te rijden. Een vrij talrijke menigte woonde zijn vertrek bij. Één der rijksveldwachters was voorzien van het bevel tot het verleenen van rechts ingang met gevangenneming en instructie, ter zake van het straks genoemde feit, teneinde dit aan Verstraeten, bij aankomst in de plaats zijner berechting, te beteekenen. Omtrent het onderzoek inzake den bekenden effectendiefstal uit een internationalen trein, verneemt men nog nader, dat deze op een zeer brutale en listige wjjze gepleegd werdéén der dieven bad zich daartoe in de nagemaakte uniform van een postambtenaar gestoken en opende met een valschen sleutel den wagen. Ia voorarrest bevinden zich behalve Ver straeten, Van Beusekom en Vis, ook nog de broeder van dezen laatste. Rotterdam, 30 Mei. Van de werf der firma Bonn Mees aan den mond van de Maashaven Westzijde zou gisterenmiddag omstreeks half zes te water worden gelaten de stoomtrawler «Anna IJm. 34", gebouwd voor rekening van de Maatsohappij «De Kotter" te IJmuiden en zooals te doen gebruikelijk is, hadden zich op het dek van den stalen romp een 50-tal ijzerwerkers, ketelmakers, □ageljongens enz. verzameld om door heen en weer geloop het schip los en aan het glijden te krijgen. Eindeljjk daar ging het. Maar waarschijnlijk door de scherpe kiel kantelde de «Anoa", nog vóór zij het water had bereikt, naar bakboordzijde, tot groote ontsteltenis van degenen, die haar eerste passagiers hadden willen zijn. Een 8-tal hunner voor erger beducht, sprongen pardoes iu het water; anderen, wien daartoe óf moed óf de gelegenheid ontbrak, sprongen of vielen op de werf, of klemden zich krampachtig aan 't vaartuig vast. De «Anna" werd gelukkig door haar jongere zuster «Dorothea", die naast haar op stelling stond, in haar val tegengehouden, zoodat de vrees van enkele werklieden onder het vaartuig te geraken niet werd bewaarheid. Wel stonden nu natuur lijk ook doodsangsten uit de werklieden, die op de stelling rond de «Dorothea" hadden staan kijken en zioh voor het meerendeel vrij onzacht van hun plaats voelden geworpen toen de stelling voor een groot deel werd vernield. Enkelen van hen sprongen eveneens te water; de overigen belandden op de werf. Degenen, die tot het bad in de Maashaven waren gedwongen, werden allen gered; de moesten klauterden zelf weer op het droge. En bij het appèl bleken alle werklieden presentenkelen hadden wel builen en schrammen opgeloopen, dooh overigens be paalden zich de gevolgen van het ongeval bij hen in gescheurde kleeren, behalve bij den 55-jarigen scheepmaker Arie Telleman, wonende Gouwstraat 5010 te Charlois, die door de kanteling van het sohip zoodanig van stuur- naar bakboord was geslingerd, dat hij overboord geworpen waB en terecht gekomen tUBschen de stellinghouten van de «Dorothea", waardoor hjj den rechterarm en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1