Z1ERIKZEESCHE MKIHSB011E. Zaterdag 30 Mei 1903. (25 i e r i li z e e s o h. e Courant). Eerste Blad. B ERIC H T. Algemeen Overzicht. Uit Stad sh Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transraal, Indië ena. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7853. Dlreoteuri A, J- 33EI LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nienws. Advertentiëntan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groot* letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Seliuithaven, Zierikaee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens liet Pinksterfeest zal de STteuwtbode op a.s Maan dagavond ITMJBT worden nit- gegeven. ~BERE¥D¥aki¥GT De BURGEMEESTER van ZIerikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Maandag den len Juni e.k. (Tweede lJinW- sterclae;) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12- tot 's namiddags 12'/, uur. voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 29 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Hüs8ener, de adelborst, die te Essen den aangeschoten vrijwilliger Hartmann met een dolk doorstak, omdat deze uit vrees voor straf vluchtte, toen hem gelast werd mede naar de wacht te gaan, heeft deswege voor den Krijgsraad terechtgestaan, die hem tot vier jaar tuchthuis en degradatie veroordeelde. Hiissener verklaarde voor zijn rechters, dat hij niet het opzet had Hartmann te dooden, maar hem alleen door het toebrengen van een verwonding tot gehoorzaamheid aan het gegeven bevel wilde dwingen. De stoot met het wapen was harder aangekomen, dan hij bedoeld had. Het kan en het zal wol zoo wezen, dat de delinquent niet het oogmerk had den vluchteling van het leven te berooven, maar dat ter wille van de militaire tucht de dolkstoot werd toegebracht, wil er bij ons niet in. Het is met het oog op het heersch- zuchtig, opvliegend karakter van Hüssener eer aan te nemen, dat deze ait gekwetste ijdelheid, dat bij niet gehoorzaamd werd, in hevigen toorn ontstak, en in dien opgewonden toestand Hartmann een geduchte por gaf, die een verderreikend gevolg had, dan beoogd was. Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag, of de opgelegde straf in verhouding staat tot het gepleegd delict. De rechter heeft uitspraak gedaan. Te hopen is het evenwel, dat de Keizer die uitspraak niet door kwijtschelding of vermindering van straf ongedaan make, zooals hij in zoovele gevallen pleegt te doen, waarin zjjn naohneidige" officieren betrokken zijn. In Parijs is tegen het Ministerie-CombeB een vrouwenbetooging gehouden, die wegens gebrek aan manifestanten als mislukt is te beschouwen. Een paar dozijn van het schoone geslacht, in het oog gehouden door een paar dozijn politie-agenten, en aangegaapt door een paar dozijn nieuwsgierigen, trok zwijgend voorbij het Palais-Bourbon. Deze manifestatie was van geen beteekenis. In de Kamer interpelleerde Congay, een nationalist, de regeering over het door haar eerst gegevene verlof voor een automobielen wedstrijd tusschen Parijs en Madrid. Gelijk men weet, zijn bij dien wedstrijd door het woeBte rijden vele ongelukken voorgekomen, zoodat de regeering besloot dat verlof in te trekken, waardoor de wedstrijd, die reeds een aanvang genomen had, niet kon doorgaan. Een ander nationalist, Georges Binder, ver dedigde de regeering. Hoe deze daartoe kwam? Wel, Binder is rijtuigfabrikant, en als zoodanig heeft hij natuurlijk belang bij dezen sport. Zoo ziet men, ook in het poli tieke strijdperk worden de wapens afgelegd, wanneer het finantiëel voordeel spreekt. De afgevaardigde Hubbard heeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend tot schei ding van Kerk en Staatwaardoor het Concordaat wordt opgeheven, en de Begrooting van Eeredienst afgeschaft. Of dat wetsont werp thans kans van slagen heeft, betwijfelen wij. Toch zou het ons niet bevreemden, wanneer het beginsel, dat daaraan ten grond slag ligt, zich eens door geheel Europa een weg zal banen. Men zal onder de leus: »een vrije Kerk in een vrijen Staat" uitgaan van de gedachte, dat elk kerkgenootschap in zijn eigen behoeften moet voorzien, en dat de Staat, die verschillende gezindten omvat, aan elke kerk de zorg over haar eigen aan gelegenheden moet overlaten. En zoo die tijd daar is, dan zal het ook uitkomen, dat de Katholieke Kerkdie oen krachtvolle, bewonderenswaardige organisatie bezit, de Staatshulp beter kan ontberen, dan de andere kerkgenootschappen, die een dergelijke organi satie missen. De Koning van Engeland moet volgens een welingelicht Engelsch blad zich op nieuw aan een operatie onderwerpen. Wanneer dat bericht juist is, dan zal Zijn Majesteit van de verdere reizen, die hij ondernemen wil, wel moeten afzien. In het Lagerhuis zijn de mishandelingen en gruwelen besproken, waaraan in den Congostaat de inboorlingen van de zijde der Belgische beambten en gelukzoekers bloot staan. Men heeft dit natuurlijk scherp af gekeurd. Of het Eogelsche volk, dat ten aanzien van de concentratiekampen in Zuid- Afrika o zooveel op zijn geweten heeft, daar toe het recht had, mag met grond betwist worden. Emile Vander velde zal in de Belgische Kamer de regeering over de Congoscban- dalen interpelleeren. Nu, zij zal er zich wel met een Jantje van Leiden afmaken. Het zal zoo erg niet wezen, als beweerd wordt, zal men zeggen. En daarbij komt, het zijn slechts zwarten. En zwarten zijn geen menschen. Het nieuwe ministerie in Bulgarije tracht met de Fransche regeering op goeden voet te komen. Het beeft daartoe diplomatieke onderhandelingen geopend. Vermoedelijk werd het daartoe geleid door do omstandigheid, dat de Macedonische opstand verloopt, zoodat daarbij geen winst te behaion is. In Kroatië, dat een deel vormt van Hongarije, is een nationale den Hongaren vijandige beweging uitgebroken, die met kracht van wapenen onderdrukt wordt. Hot land is in staat van beleg verklaard, de spoorwegstations zijn door Hongaursche troepen bezet. Men is in Kroatië ontevreden ovor het overwicht, dat Hongarije uitoefent. Do beweging in Kroatië, inzonderheid de wijze waarop zij onderdrukt wordt, heeft geleid tot betoogingon te Triest, waar een Kroaat met een ItaJiaansche vlag door een groote volksmenigte vergezold en gevolgd, onder de kreten »Eviva l'Italia", naar het stadhuis toog. De politie wilde den Kroaat gevangen nemen, maar raakte slaags met het volk, dat zich hevig daartegen verzette. Ook in Bologna hielden professoren en studenten Btraatbetoogingen. oLeve Trente, leve Triest, weg met Oostenrijk" werd geroepen. Trouwens door geheel Italië openbaart zich, trots het papieren bondgenootschap, een heftige vijandige gezindheid jegens Oostenrijk. In de Itali- aansche bladen wordt onomwondeu gozegd, wat het volk denkt: »Laat Oostenrijk de Alpen weer overtrekken, en wij zullen weer broeders zijn". Zoo schreef o. a. de Secoio. Zierikzee, 28 Mei. Heden werd alhier in het »Huis van Nassau" de algemeene ver gadering gehouden der Yereeniging het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland, te Noordgouwe gevestigd. De Voorzitter, Dr. Wortman, opendo de vergadering, die, zooals hij deed uitkomen, ingevolge art. 7 der statuten belegd was, dat bepaalde, dat in de maand Mei verslag zou gedaan worden van den toestand der Ver- eeniging, en tevens rekening en verantwoording over het afgeloopen kalenderjaar. Alhoewel aan genoemd artikel geen uitvoering kon gegeven worden, omdat nog geen kalenderjaar verstreken is, zoo heeft het Dagelijksch Bestuur gemeend toch een algemeeno vergadering te moeten uitsohrijven, teneindo de leden te doen zien, in boeverre uitvoering is gegeven aan het doel der Vereenigingen hen op de hoogte te stellen van den finantiëelen toestand. Ook moet, daar voor Bruinisse een bestuurslid is afgetreden, een nieuw bestuurslid gekozen worden. In het lioht zal dus gesteld worden, wat het beheer geweest is, en hoe het Zieken huis tot nu toe gewerkt heeft. In een dubbele funotie treedt hij hier op, èn als Directeur- Geneesheer èn als Voorzitter van de Ver eeniging. Als Directeur-Geneesheer deelt hij mede, dat na de opening op den 15en Dec. het Ziekenhuis de eerste patiënte op den 20en Deo. gekregen heeft, die geopereerd werd, maar na de operatie niet noodig had te blijven. Op den 24en De e. werd de tweede patiënte geopereerd, eu deze werd opgenomen, zoodat van dien datum af het Ziekenhuis feitelijk geopend kan heeten. Van directrice en verpleegster wisselde men, terwijl wegens de geblekene behoefte nog een verpleegster in de persoon van Mej. Koole uit Zierikzee aan het Ziekenhuis verbonden werd. Deze heeft de betrekking, waartoe zij benoemd is, aangenomen. Tot eg mot 27 Mei "ijo 78 patiënten be handeld te weten 4 patiënten in de 2e klasse, 5 patiënten in de 3e klasse en 24 patiënten in de 4e klasse, met een totaal van 641 verpleegdagen. In het geheel waren er 31 I verpleegden en 41 loopende patiënten. De gemiddelde verplegingsduur bedroeg twintig dagen. Wondkoortsen of wondbesmetting kwamen niet voor. Het Ziekenhuis is reeds aan velen in Schouwen en Duiveland ten goede gekomen. Dat gunstig resultaat is te danken aan de medewerking van vele medici. Het Ziekenhuis beeft bewezen recht van bestaan te hebben, waar zoovelen reeds in den laatsten tijd ver pleegd werden. Met opgewektheid dus de toekomst tegemoet gezien. Hij dankt allen, die de inrichting gesteund hebben, het Algemeen - en Dagelijksch Bestuur, en inzonderheid den Penningmeester, Jbr. Van Cittera, die een reuzentaak verricht heeft. De inrichting werd kosteloos van groenten voorzien. Nadat de Voorzitter verslag had gedaan van den toestaud der Vereeniging, werd door den Penningmeester, Jbr. Van Citters, een overzicht gegeven van den toestand der geld middelen. De totale ontvangsten, loopende over do stichting der Vereeniging, bedroegen f 41705.13, do totale uitgaven f 24984.326, zoodat er een saldo is van f16720.805. Wat betreft de exploitatie over de vijf maanden van bet dienstjaar 4903 bedroegen de ont vangsten aan verpleeggelden f 973.84, en de gemiddelde ontvangsten aan contribution en renten over vjjf maanden kapitaal f 788.50. De uitgaven over vijf maanden beliepen f 1760.28s, zoodat er over die vijf maanaon een baijg saldo ia van f 4.055. Een jonge inrichting, die in baar aanvangs jaar baar rekening reeds kan sluiten met een klein batig saldo, gaat voorzeker een goede toekomst tegemoot. Tot bestuurslid voor Bruinisse werd benoemd de heer Elenbaas, Burgemeester. Gisterenavond hield de Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging alhier ten huize van mej. de wed. Kanaar een vergadering, dio door 22 leden werd bijgewoond. Na medfdeeling van eenige ingekomen stukken, hield de voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, een voordracht over het door de heeren Drucker en acht andere leden der Tweede Kamer ingediende voorstel tot Grond wetsherziening, waarbij ook het kiesrecht zal worden uitgebreid en ook vrouwen daaraan zullen knnncn deelnemen. De voornaamste bepalingen van dit voorstel werden door den spreker toegelicht, waarna besloten werd ad- baesie daaraan te verleenen. Vooraf had de heer De Bruyne een over zicht gegeven van de geschiedenis onzer Grondwet van 1840—1896, zoomede van het kiosreebt, zooals bet tot op beden wordt uit geoefend, terwijl mede de samenstelling der Eerste Kamer besproken werd. In een volgende vergadering zal de Woning wet worden besproken, waartoe een bevoegd spreker zal worden uitgenoodigd, terwijl in zake de aanstaande gemeenteraadsverkiezing besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. Heden werd in het gebouw van 's Lands Kamer uit naam en in tegenwoordig heid van de dijkbazen en den bode van het Waterschap Bebouwen, door den heer Boot, den oudsten fuogeerenden dijkbaas, in een hartelijke, ongekunstelde toespraak een fraaie bloemkelk met voetBtuk, als een stoffelijk blijk van hun waardeering den ingenieur, den heer A. H. W. v. d. Vegt, aangeboden, die aangenaam getroffen, hiervoor zijn diepe erkentelijkheid uitsprak. Wij noodigen de ingezetenen uit, om gedurende den duur van de tentoonstelling van pluimvee, uit hun woning de vlag te steken. Maréchaussée te Vlissingen. De gemeenteraad aldaar heeft aan den aannemer Claysen te Sas-van-Gent een stuk gemeente- grond, groot 40,25 X 20 M., in koop af gestaan, teneinde daar een kazerne voor de maréchaussée te bouwen, zoodat de vestiging van een brigade van dat wapen aldaar spoedig kan worden verwacht. Noordwelle, 29 Mei. Bij het korte, doch hevige onweer, dat gisterennamiddag omstreeks 3 ure boven Schouwen woedde, is de bliksem geslagen in een boom, op slechts 8 meter afstand van de hofstede van den heer N. L. de Oude. Zij was onder de voet van den boom doorgegaan en had een kratten heining van een hal ven meter weggeslagen. Gelukkig werden geen andere onheilen veroorzaakt. Dreischor. Naar men verneemt, zal op Zaterdag 30 Mei, des avonds omstreeks half acht, op het schoolplein alhier, aan het muziekgezelschap i> Crescendo" een vaandel overhandigd worden. Ooeterland. Druk is men bezig aan de toebereidselen voor bet te houden festival op den 2en Pinksterdag a.s. Het feestterrein, zeldzaam mooi gelegen op het Hoerenhof alhier, aan drie zijden door boech omringd en aan de zuidzijde open, biedt dan ook een mooie gelegenheid om feest te vieren. Een flinke muziektent in bet midden van het terrein geplaatst recht over den hoofdingang, bereikt men langs een laan van masthoornen, die onderling met guurlandes zijn verbonden, waaraan honderden lampions des avonds een fantastisch licht zullen verspreiden. Aan den hoofdingang zal een poort verrijzen, die 's avonds schitterend verlicht zal worden. Voegt men bierbij de prachtige gasoline- verlichting in de tent, dan kan men zich voor stellen dat dit 's avonds een prachtig effect zal geven op de rondom groene omgeving. Do pachter van bet buffet, die pl.m. duizend beschikbare zitplaatsen heeft en de feestcommissie die dit feest organiseerde worden dan ook een prachtigen zomerschen dag toegewenscht, dan voorzeker is er kans op welslagen. Naar men zegt moeten een paar Belgische muziekgezelschapoen voor nemens zijn dit festival een bezoek te brengen. Bg het laatst gehouden examen voor kommies 4de klasse is geslaagd de heer G. Verhoek alhier. Sirjansland, 29 Mei. Woensdagavond kwam de landbouwer W. van Hoeve, van Sirjansland, van uit Zierikzee nabg Tivoli in aanraking met de tram. Het voor het rgtuig gespannen paard maakte zich zoo zenuwachtig, dat bet rgtuig omsloeg. Naar men ons meedeelt waren de inzittenden eruit gesprongen, zoodat persoonlgke ongelukken niet zgn voorgekomen. St.-Filipsl&nd, 28 Mei. Gisteren kwam eensklaps met donderend geraas een groot gedeelte van de houten wyzerplaat van ons torenuurwerk naar beneden. Ofschoon er op en bg de plaats, waar 't neerkwam, nogal dikwyls kinderen spelen, liep dit niet alle dagen voorkomende schouwspel zonder on gelukken af. Wat zou 't een gemak zgn, wanneer de Rott. Tramweg-Maatechappg eens kon besluiten om onze tramhalte van een accuraat loopend uurwerk te voorzien. Nu toch ie het verschil tusschen Amsterdamschen-, Filipland- schen- en Rotterdamschen tramwegtgd zóó groot, dat 't een waar kunststuk is om niet te laat, maar toch ook niet al te vroeg aan de balt te zgn. De leden van »Concordia" hebben het plan Dinsdag a s. een muzikale wandeling te gaan maken. Zy willen een serenade brengen, zoowel aan de kunstlievende leden in den Ouden- als in den Anna-Jacoba-polder. We twgfelen er niet aan of de donateurs zullen die attentie ten hoogste appresiëeren en zullen er verbaasd over staan, dat ons fanfarecorps in zoo'n korten tyd al zulke vorderingen gemaakt heeft. St.-Annaland. J.l. Woensdag werd alhier gehouden de gewone jaar vergadering van ingelanden van het waterschap St.-Annaland, waarbij 38 van de 40 stemgerechtigde ingelanden tegenwoordig waren. Behandeld en vastgesteld werden de rekeningen over 1902/3 en de begrootingen dienst 1903/4. De verschillende rekeningen bedroegen: Van het Waterschapontvang f 3668,58®, uitgaaf f 3362,78®; Algemeene Watering: ontvang f 1133,43®, uitgaaf f982,15®, goed slot f 151,28; Oudeland en Annavosdgk; ontvang f 7292,43®, uitgaaf f 6568,10, goed slot f 724,33®; Suzanna: ontvang f 329,61®, uitgaaf f 311,53®, goed slot f 18,08; Breedenvlietontvang f 1058,69, uit gaaf f 948,60, goed slot f 110,09; Mariapolder: ontvang f 87,81, uitgaaf f 74,14, goed slot f 13,67; Pluimpotpolderontvang f 129,62®, uitgaaf f 112,63®, goed slot f 16,99. De begrootingen bedroegenVan het Water schap: in ontvang en uitgaaf een gelijke som van f3719,22; Algemeene Watering id. f 3925,33 Oudeland en Annavosdijk id. f7206,52; Suzanna id. f 324,60®; Breedenvliet id. f 1108,51; Maria id. f 87,59; Pluimpot id. f 127,78®. Aan dijkgewihot zal per H. A. voor den nieuwen dienst moeten Wtaald worden: Door Oudeland en Annavosdijk f 9; Suzanna (binnenbeheer) f 4,50; Breedenvliet 15,50Maria f6; Pluimpot f 5,50, even hoog als oVer 1902/3. Nog moet betaald woeien voor bijdrage aan den calamiteasen Suzanna- en den calamiteusen Oud-Kempenshofbtedepolder: Door Breedenvliet f 1,60, Annavosdijk f 1,70, Oude land f 1,52 per H.A. Ter sprake werden nog gebracht eenige werk zaamheden aan de zeesluis, waarin het vorig jaar doorzijpeling van het buitenwater werd waargenomen. Deze doorzijpeling was wel door 1 eenige genomen maatregelen tegengegaan, maar het bestuur heeft het toch noodig geacht I een deskundig onderzoek daar naar te doen I plaats hebben. Besloten werd de in het deswege overgelegde rapport aangegeven werken te doen verrichten, alsmede om in de plaats van de versleten wachtdeur een schuif in de sluis te doen aan brengen, wa&rvamde kosten, geraamd op f 3000, zullen gevonden worden uit een gelaleening. Door een ingel&nde was het verzoek gedaan om 50 MJ. grint te mogen hebben voor den zandwegdie door zijn hofstede loopt. Dit verzoek werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Verder zal dezen zomer worden nagegaan, of zonder het gebruik der spuiwerken, de havengeul voldoende diep zal kunnen worden gehouden, waarvoor een commissie, bestaande uit de heeren H. J. Dorst, A. J. Akkermans en L. Bruijnzeel, werd benoemd. Te St.-Annaland is men bezig onder leiding van den architect Koch te Scheve- ningen, en een tweede deskundige van elders een 16 meter lang houten gebouw te ver plaatsen. Ilet is een jachthuis, toebehoorend aan den heer Van Heuven, eigenaar van de jacht aldaar. Het gebouw is gedekt met pannen, welke alleen reeds ongeveer 5000 K.G. wegen, van steenen schoorsteenen voorzien en in ver scheiden kamers verdeeld. Het werk eischt veel omzichtigheid en gaat met groote kosten gepaard, wyl er veel werkvolk, meerendeels timmerlieden, reeds een geheele week mede bezig zgn, en er veel hout voor gezaagd en versplinterd wordt. Het gevaarte moet tien minuten gaanB vervoerd worden, maar 'eerst van een stuk bouwland op een weg gebraoht worden, om later over een sloot te worden geplaatst op een anderen akker. Woensdag en Donderdag j.l. zijn besteed aan het keeren van het gebouw; het moest een kwartcirkel gewend worden om op den ryweg te komen. G008. De vacature, in den Raad ontstaan door het bedanken van den heer J. F. r. d. Leeuw, zal hoogst waarschynlyk worden vervuld door deD heer v. d. Leeuw zelf. Van liberale zgde toch is hij met algemeene stemmen gecandideerd, terwijl, naar men verneemt, van niet-liberale zijde geen tegen- candidaat zal worden gesteld. Zoo verloopt deze kwestie op de meest gewenschte wyze. Bovendien is in hot vooruitzicht gesteld eene wyziging in de werking der raads commissie voor den hoofdelyken omslag. Krygt deze wgziging haar beslag, dan zijn zulke conflicten in de toekomst ook niet meer mogelgk. Een laffe grap. Terwgl eenige fietsrgders in eene herberg te Heinkenszand in de gelagkamer vertoefden, hoeft een grappenmaker de zadels en kettingen der rywielen met eene laag teer ingesmeerd. De provinoiale partijdag der anti revolutionairen, Woensdag te Goes gehouden, was druk bezocht. In het moderamen werden gekozen de heeren D. Mulder, ZierikzeeN. G. Kerssies, BiezeÜDge en H. Koelmans, Terneuzen. De heer Van Lummel sprak over de ohristeigke arbeiders-organisatiesen prof. Fabius over »De eisch der beginselen voor de practgk van het heden". Aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Binnenl. Zaken, dr. A. Kuyper, waren telegrammen van hulde gezonden. Van laatstgenoemde kwam onderstaand antwoord vDe groet en bede, mij door Zeeland's anti-revolutionairen toegezonden, bemoedigt en sterkt mg. In oude dagen ging heel Zeeland voor het chrietelgk beginsel in bet vnur. Veel herwon het reeds. Laat eerlang ook de laatste burgt in Staats-Vlaanderen heroverd worden. Worde het kloeke Luctor 1 door een volledig Emergo gekroond". 1 Kuyper, Op de aanbeveling van ontvanger-griffier van den polder »Baarland", tor vervanging van wylen den heer Z. D. van der Bilt La Motthe, zgn alphabetisch geplaatst de heeren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1