ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dnndftrdatr 28 IHai 1903 ALËX MEIJER S KOFFIE, (Z ierikzeesche B E RJM3 H T. RECLAMES. SCHUTTER IJ. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad br Provincie. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en 59ste JAARGANG. No. 7852. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. ZATERDAG meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post U V11U v 1 ""21 ulvl I v V fit Maandags, Woensdags en Vrijdags middags f 1,60. Til renteur J. DE LOOIZE. 2 ure bezorgd worden. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Redacteuren- A* FRANKEL' I J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Ingelanden stukken en berichten van coiTespondenten te adresseeren aan A. FrSnxkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Wegens het Pinksterfeest zal de Nleuwabode op a.s. iTIaau- dagavond XEJEV worden uit gegeven. 15 regels TG ets. Elke regel meer lö ets. gebrand volgens systeem LIEBIG, onover- 1 troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, ia te Zierikzee verkrijgbaar bij 11. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. Knaap, Oude Haven. HIND E B W E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan HENDRIKUS SANDERSE, wonende in deze gemeente, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het oprichten van een bewaarplaats voor petroleurh in het pakhuis, staande in de Sint-Lievensstraat, plaatselijk gemerkt wijk B no. 439b, kadastraal bekend sectie A no. 115. Zierikzee, den 25 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEDS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee Gezien Hoofdstuk V der wet van 24 Juni 1901 (Staats blad no. 160) tot regeling van de Landweer en van do opheffing van de schutterden, alsmede het Koninklijk besluit van 14 Januari 1903 (Staatsblad no. 34), ingevolge waarvan die wet op 1 April 1903 in werking treedt; Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat volgens art. 41, le lid van genoemde wet, de Wet op de Schutteryeu van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) buiten toepassing blijft ten aanzien van hen, die zich in het jaar, waarin eerstbedoelde wet in werking treedt of in een der vier volgende jaren ter inschryving voor de schutterij zouden moeten aangeven; dat mitsdien in dit jaar geen aangifte ter inschrijving voor de schutterij behoeft te worden gedaan door de ingaieteuen dezer gemeente, die in 1878 geboren zijn; 2°. dat volgens art. 42, la lid der bovenaangehaalde wet van 1901 zy, die bij het in werking treden van deze wet (1 April 1903) in het genot zijn van voor waardelijke vrijstelling van den dienst by de schutterij, door de Commissie, bedoeld in art. 15 der wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17), in hare eerstvolgende gewone zitting onvoorwaardelijk van dien dienst worden vrijgesteld, al is de vrijstelling niet gevraagd; dat de voormelde Commissie in deze gemeente, ter uitvoering van dit voorschrift, overeenkomstig art 18 van het Koninklijk besluit van 28 Juni 1828 (Staatsblad no. 42) zitting zal houden op Zaterdag 30 Mei 1903, des namiddags 3 ure, in het Gemeentehuis; 8°. dat volgens art. 42, 2e lid der wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad no. 160) zij, die bij het in werking treden van deze wet (1 April 1903) overeenkomstig art. 14 laatste lid der wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) lid zijn van eene schutterij en doen blijken recht te hebben op voorwaardelijke vrijstelling van den dienst der schutterij, op hunne aanvraag, door de Commissie in art. 15 van laatstgenoemde wet bedoeld, onvoor waardelijk van dien dienst worden vrijgesteld; dat in deze gemeente voormelde Commissie, overeen komstig art. 19 van het Koninklijk besluit van 28 Juni 1828 (Staatsblad no. 42) zitting zal houden op Vrij dag <len ÏO Juli 1903, <les namid dags te» £2 ure; dat in deze zitting aan hen, die lid zyn van de schutterij dezer gemeente en het 35e levensjaar nog niet zyn ingetreden (daaronder begrepen zij, die reeds tot de reserve behooren) gelegenheid zal worden gegeven om, zoo zij meenen volgens de wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) recht te hebben op onvoorwaardelijke of voorwaardelijke vrijstelling van schuttersdienst en verlangen onvoorwaardelijk van dien dienst te worden vrijgesteld, deze vrijstelling, onder overlegging van de vereischte bewijsstukken, bij de Commissie aan te vragen. Ongevraagd wordt aan de hierbedoelde leden der schutterij die vrijstelling niet verleend. Zierikzee, den 25 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Uit New-York wordt bericht, dat het aantal, door de werkstakingen en de uitsluitingen te New-York en in de omgeving zonder arbeid zijnden, op 200.000 man geschat moet worden. Engeland. Te Glasgow ia dezer dagen zekere John Garruth, 30 jaren oud en blindgeboren, door dr. A. Maitland Ramsay aan beide oogen van het cataract gelicht en geheel genezen, zoodat hij nu kan zien. In The Lancet beschrijft dr. Ramsay op treffende wijze de vreugde-verrukkingen van den ziend geworden blindehoe zijne moeder en hij van blijdschap scbreidden en hoe de arme man zich als in eene nieuwe wereld, een Paradijs, waande. Zooals het meestal met blinden gebeurt, waren de andere zintuigen, het gevoel, het gehoor en den reuk bij Carruth zeer ont wikkeld. Hij kon alleen buiten wandelen zonder ooit tegen iets te stooten of zonder zijnen weg te verliezen het gehoor was hem hierin behulpzaam, evenals in het herkennen van personen, welke hij door hunne verschillende wijze van ademhaling kon onderscheiden. Hij kon zijaen eigen tuin beplanten, plukte zelf de bloemen, maakte er ruikers van en legde ze in manden om naar de markt gezonden te worden. Nu hij ziet is 't geheel anders met hem gelegen. Gedurende ongeveer 10 dagen na de operatie scheen de zieke niet te begrijpen, dat bij kon zien. Maar later maakte hij snelle vordering. De roode kleur verschafte hem veel genoegen, maar toen men hem geel toonde, werd hij draaierig en onpasselijk. In eene halfdonkere kamer kan hij beter personen onderscheiden, dan op straat bij klaarlichten dag. Afstanden kan hij niet juist beoordeelen. Zoo bijvoorbeeld gaat hij altijd met twee treden tegelijk naar boven, omdat hij de hoogte der treden misrekent en ook wanneer hij op de bovenste verdieping uit een venster ligt, denkt hij dat hij do Btraat kan raken met zijnen wandelstok. Eene opmerkelijke bizonderheid is verder nog, dat sinds de man het gezicht verkregen heeft, hij geheel de gaaf heeft verloren om zonder vrees in donker rond te gaan. Er loopen geruchten te Londen, dat do gezondheid van Edward YH wederom ongerustheid baart. Volgens den Londenschen correspondent der Liverpool Post zou iemand van de koninklijke hofhouding hebben ver klaard, dat een hernieuwing van de operatie van het vorige jaar wellicht noodzakelijk zou wezen. De hofarts, sir F. Laking, moot niet tevreden zijn. Het valt bem onmogelijk don koning te bewegen rust te nemen on toch veroorlooft diens gestel hem niet vermoeienissen te doorstaan. In het Lagerhuis deelde minister Brodrick het volgende mede omtrent de Britsche troepen in Zuid-Afrika. In 1893 waren er in Zuid-Afrika 3331 man Britsche troepen; zij kostten aan het moederland f 3.600.000. Op het oogen blik waren er gestationeerd 33,500 man, kostende 54 millioen gulden. Van die troepen werden geleidelijk nog 4000 man verminderd, hetgeen de kosten met 6 millioen gulden zou verlagen. De kosten van huisvesting waren niet onder het genoemde bedrag begrepen. Turkije. Konstantinopel, 25 Mei. DoordeTurksche politie worden mededeeliogen gedaan aangaande een door haar ontdekt Macedonisch complot tegen het Turksche gezantschap. Er zou door een drietal personen getracht zijn een der ondergeschikte beambten van het gezantschap om te koopen, doch deze stelde er de politie mede in kennis en er volgde een ingaand onderzoek, terwijl de gezantschapspoet ver dubbeld werd. Ook tegenover het Franscbe gezantschap moet een poging gedaan zijn tot een gewelddadigen aanslag. Frankrijk. Parijs, 25 Mei. Bij den wedstrijd van automobielen van Parijs naar Madrid, gisteren gehouden, hebben vele ongelukken plaats gehad. Tengevolge daarvan verloren vier personen het leven en twaalf zijn gewond. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den voortgang van dien wedstrijd op Fransch grondgebied verboden. Na een bijeenkomst, door christel.- socialisten belegd in 't Quartier-Plaisance, te Parijs, hadden Zondag hevige gevechten plaats tusschen socialisten en katholieken. Tal van revolverschoten weerklonken. Versohillende agenten werden mishandeld. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Vijf werden gewond. BelgïS. Volgens den Brusselschen briefschrijver van de Standardwordt het bevestigd, dat eene samenkomst voorbereid wordt tusschen koning Leopold en koning Edward. De ontmoeting der beide vorsten zou plaats grijpen te Ostende, tijdens de reis Zijner Britsche Majesteit naar Homburg. Koning Edward zou gedurende verscheidene dagen de gast van den Belgischen koning zijn te Ostende, waar zij beiden in het koninklijk chalet zullen verblijven. Toen voor eenige maanden de reis van den Lord-Mayor naar Brussel aangekondigd werd, voegde men er bij, dat dit een proef ballon was om de gevoelens van het Belgische volk na te kunnen gaan, en dat, indien alles goed afliep, de koning vaa .Engeland spoedig zou volgen. Koning Leopold koestert den innigen wensch, de betrekkingen tusschen Engeland en België op denzelfden vriendschappelijken voet van vroeger geplaatst te zien, en met Ostende voor meetingplaats uit te kiezen, heeft bij waarschijnlijk een dubbel doel: voor eerst reclame te maken voor do Belgische badstad en ten tweede aan den Engelscben vorst eene vriendschappelijker ontvangst te geven dan misschien wel te Brussel het geval zou zijn. j Immers, tijdens het seizoen is Ostende eene cosmopolitischo stad in den vollen zin des j woords, en tusschen zulk een bevolking is de I Boerenzaak toch al lang vergeten. Brussel, 25 Mei. Een door de Petit Bleu in België ingesteld onderzoek betreffende de levering van wapenen aan de Macedonische opstandelingen, heeft aan 't licht gebracht, dat Luik de groote leverancier is van wapenen aan de opstandelingen in Turkije, Marokko on SomalUand. Andere steden belasten zich mot de afzending aan de opgegeven adressen. Te Antwerpen, Marseille, H&vre, Hamburg, Barcelona en in Engeland en Italië wonen talrijke makelaars, die aan Luik de bestel lingen van geweren opgeven, welke zij reeds hebben weten te plaatsen. Hamburg telt zelfs schatrijke firma's, welke zich met de bewapening belasten van de rijkste partijen. Luik voert do bestellingen uit zonder achterdocht te hebben. In België verlaten deze wapenen vrij het land en worden dus niet aan de grens onder zocht. Men gaat als volgt te werk wanneer men de smokkelwaar te Antwerpen wil in ontvangst nemen. De leverancier van wapenen ot dynamiet pakt de zending zorgvuldig in goed gesloten kisten, met het etiket: landbouwwerktuigen, machinerieën enz., of ook wel ruw of geplet ijzer. Nederland. Haarlem, 25 Mei. Aangaando het over- i lijden van mgr. Bottemanno, bisschop van Haarlem, kunnen wij nog mededeelen, dat lauden en uitvaart zullen plaats hebben door mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Woensdag voormiddag te half elf in j de St.-Bavo-kathedraal. Mgr. Bottemanne heeft bij zijn loven uitdrukkelijk bepaaldle geen lijkrede te houden 2e bij de begrafenis mogen alleen médegaan kapittel en secretarissen. Het stoffelijk overschot van den overleden bisschop ligt in de aflla van het paleis, in vol ornaat en werd Zondagavond gekist, i Dinsdagochtend 10 uur zou het lijk over gebracht worden naar de kathedraal, waar de geloovigen worden toegelaten van 12 tot 5 uur. Woensdag wordt het stoffelijk overschot j op de r.-kath. begraafplaats te Overveen ter j aarde besteld. Zondag en Maandag was in 't bisschoppelijk paleis tusschen 1 en 4 uur gelegenheid het lijk te zien en daarbij te bidden. Zaterdag is tot vicaris capitularis van het bisdom benoemd mgr. Dankelman, kanunnik, j deken en pastoor van de parochie van den H. Joseph, alhier. Door het kathedraal-kapittel, bestaande uit i negen kanunniken, zal worden overgegaan tot de samenstelling van een drietal, ter vervulling van het opengekomen kerkelijk ambt, waarna de benoeming geschiedt door Z. H. den paus. In katholieke kringen worden als opvolger van wijlen mgr. Bottemanne nu reeds namen genoemd van mgr. M. J. A. Lans, president van het seminarie te Warmondmgr. A. J. Gallier, vicaris-géneraal te Haarlemmgr. A. G. Schweitzer, deken te Amsterdam, en T. J. A. Bosman, plebaan dor kathedrale kerk St.-Bavo aan de Leidsche Vaart. 26 Mei. Hedenmorgen, ongeveer tien uur, vertrok de eenvoudige, doch deftige lijk stoet bestaande uit een rouwwagen en twee koetsen van de bisschoppelijke woning op de Nieuwe Gracht, tot het overbrengen van het stoffelijk overschot van mgr. Botte manne, naar de kathedraal, in tegenwoordig heid van vele belangstellenden. Aan den lijkwagen was geen enkele krans of versiering. Alleen brandden de vier om floerste rgtuiglantaarns. In de koetsen hadden plaats genomenmrg. Callier, de oud-vicaris de secretarissen van den overledene, de hoeren Meuleman en Van Dam, en de executeur- testamentair, pastoor Ten Brink te Overveen. De stoet, door een afdeeling politie voor afgegaan, bereikte langs Kruisstraat, Bartel- jorisBtraat, Groote Houtstraat, Raamvest en Wilsonsplein de kathedraal aan de Leidsche- vaart. Langs den weg werd veel belangstelling getoond, en waren ook winkels en woningen In de kathedraal is het hoofdaltaar en de troon in rouw versiering met zilver, waarlangs de woorden: »Het is een heilige en heilzame gedachte, voor de overledenen te bidden, opdat zij van hunne zonden verlost worden, 2 Mattheus 12 16. De lijkbaar is nu geplaatst bij het altaar, en daarop zijn ook do gouden candelabres en het gouden kruis, een der laatste ge schenken van de geloofegenooten. Hedenmiddag zal men weer bij de lijkbaar worden toegelaten. Hedenavond volgt bet zingen van de Metten met Lof, door mrg. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Woensdagmiddag wordt na het plechtig Requiem" door den aartsbisschop het lijk van den betreurden overledene naar Overveen gebracht. Zaandam, 25 Mei. Tot de officiëele ge- noodigden tot do feesten ter herdenking van het 200-jarig bestaan der stad St.-PeterBburg behooren o. m. de heeren jhr. mr. C. A. Elias en P. Latenstein, respectievelijk burge meester en oudste wethouder dezer gemeente. Het gemeentebestuur van St.-Peteraburg huldigt met die uitnoodigiog de gemeente Zaandam, waar de stichter van St.-Petersburg, Czaar Peter do Groote, zich als timmerman vestigde, en wiens woning daar nog altijd een aan trek kingspunt is voor tal van vreem delingen. Het is bekenddat de feesten aanvangen den 29en Mei a.s. (16 Mei Russische tijd rekening). De heeren Elias en Latenstein zullen ver moedelijk de uitnoodiging aannemen. 26 Mei. Burgem. en woth. hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, bet raadslid P. Eijor, op grond van levering aan de gemeente, ten behoeve van kleeding van twee politie-agenten op een door den commissaris van politic afgegeven bon, als raadslid te schorsen. Dit voorstel komt 4 Juni in behandeling. 'e-Gravenhage, 25 Mei. Een tragische gebeurtenis heeft hier plaats gehad. Sedert 6 jaren bewoonde de gepens. majoor van het Indische leger, B., een bovenhuis in de Van Swietenetraat. Hedenmorgen trok het de opmerkzaamheid der buren, dat bij zijn 10-jarig dochtertje niet meenam op zijne gewone morgenwandeling, daar bij dit steeds deed, ofschoon zij voor haar leeftijd zeer achterlijk was. Meermalen trok het de opmerkzaamheid, dat het kind steeds met den vader, nooit of hoogst zelden met de moeder uitging eD men meende ook wel eens opgemerkt te bobben dat tusschen de ouders verschil bestond over de opvoedingswijze van het kind. Tegen het uur van koffiedrinken kwam de heer B. met zijn dochtertje thuis. Toen schijnt er een huiselijke twist te hebben plaats gehad, althans de heer B. heeft zich met een revolverschot gedood, terwijl een schot, op het kind gelost, slechts eene ernstige verwonding heeft veroorzaakt. De man had, vóór het verrichten zijner daad, het naambordje van zijn deur verwijderd. Omtrent dit droevige voorval komen nog de volgende bizonderheden aan het licht De droevige daad w&8 uiet het gevolg van een twist van den bedrijver met zijn echtgenoote. De man was zenuwlijder en ging in dien toestand reeds jarenlang om met het plan om zich zelf en zijn kind, dat zich niet geestelijk kon ontwikkelen, dood te schieten, omdat de vader daarin een weldaad zag voor zijn dochtertje, daar hem die achterlijkheid van geest zeer verdroot. Gisterenochtend op zijn gewone ochtend wandeling voorzag de vader zich van een revolver. Tegen 12 uur 's middags thuis gekomen, dronk bij op het gewone uur koffie en ging om twee uur als gewoonlijk met zijn dochtertje de lessen hervatton, daar hij trachtte het kind nog eenig onderwijs te geven. Kort nadat beiden op de bovenkamer waren, hoorde mevr. B. beneden het knallen der schoten. Het bleek dat het meisje van achteren in den hals was geschotenzij gaf nog teekenen van leven, naast haar lag het lijk van den vader, die de hand aan zich zelf had geslagen. Do echtgenoote liet dadelijk geneeskundige hulp inroepen, welke kort daarna verleend werd door twee artsen, die dr. De Geus, de huiegeneesheer, om halfvier uur aanwezig vond. Het meisje werd niet naar het ziekenhuis overgebracht en bezweek nog in den laten avond aan de gevolgen van de verwonding. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging der jaarwedden van het personeel der rechtbanken en der kantongerechten te Amsterdam en Rotterdam aangenomen. De nieuwe salarisregeling treedt 1 Januari 1904 in werking. Dordrecht, 25 Mei. Aan den gemeenteraad was een verzoek ingediend van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. om te besluiten tot opheffiog der kermis, of, bijaldien men daartoe niet geneigd was, de kermis te beperken tot en met Zaterdag der kermisweek en zoo men zich ook daarmede niet kon vereenigen, dan alle vermakelijkheden des Zondags, ook na afloop der godsdienstoefeningen, gesloten te houden. Burgem. en Wetb. wijzen er op, dat adres santen in 't geheel geen argumenten voor hun verzoek geven, alleen oordeelen zij afschaffing èn uit godsdienstig èn uit zedelijk èn uit maatschappelijk oogpunt wenschelijk. Tegenover het godsdienstig oogpunt merken Burgem. en Weth. op, dat de kermis van kerkeiijken oorsprong is en het Gollege gelooft dat het bezwaarlijk zal zyn aan te toonen dat de jaarmarkt in zoo algemeene mate met de godsdienstige overtuiging der ingezetenen strijdt, dat er daarom reden voor afschaffing kan zijn. Wat bet zedelijk oogpunt betreft, nit het rapport van den commissaris blijkt, dat van groote onzedelijkheid niet alleen geen sprake is, maar dat zelfs de viering van een Oranje feest der politie dikwijls meer moeite geeft. In vervanging van de kermis door een Oranjefeest (de verjaardag van de Koningin wordt in Dordt zeer opgewekt gevierd) of door muziek- of andere uitvoeringen kan het College slechts een surrogaat zien. Bovendien mag men niet vergeten, dat de kermis der gemeente pl.m. f 7000 per jaar geeft. Ook tegen verkorting der kermis zijn Burgem. en Weth. gekant, daar dan de drukke Zondag en Maandagavond zouden vervalleD, wat voor groote inrichtingen, die uit een zedelijkheids oogpunt den minsten aanstoot geven, een redeD zou. kunnen zijn om weg te blijven. Ook tegen geheele Zondagesluiting is bezwaar, omdat alleen op dien dag een groot gedeelte der burgerij van de kermisvreugde kan genieten. Burgem. en Wetb. adviseeren dus tot afwijzing van.het verzoek. i Zierikzee, 26 Mei. Maandagavond ver gaderde ten huize van mej. de weduwe Kanaar het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. Nadat de preliminaire werk zaamheden, waarmede elke vereeniging ge woonlijk hare vergaderingen inleidt, waren afgeloopen, bestaande in de opening van de bijeenkomst, en de lezing en goedkeuring van de notulen, deelde de voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, mede, dat tot het Departement als leden waren toegetreden de heeren F. C. van Meteren en W. Ribbens. Hierop werd hot jaarverslag vastgesteld. Benoemd werden tot afgevaardigde naar de 126ste Algemeene Vergadering der Maat schappij, die dit jaar op den lOden en llden Juli te Groningen zal gehouden worden, de heer Ch. W. Vermeys, en tot plaatsvervangend- afgevaardigde de heer Van Schelven. Ver schillende punten der agenda op die Algemeene Vergadering, en wel de belangrijkste, maakten een onderwerp van bespreking uit. Zoo ook het voorstel van Amsterdam, om, afgezien van haar voorstel de wet te herzien, mede in de aanstaande Algemeene Vergadering de wet aan te vullen met een nieuw artikel, hierop neerkomend, dat op voordracht van een Departement door de Algemeene Ver gadering vereerende getuigschriften en medailles kunnen toegekend worden aan werklieden en beambten, met uitzondering van kantoor- en huisbedienden, die gedurende ten minste 25, 40 en 50 achtereenvolgende jaren bij denzelfden patroon, of dezelfde zaak, fabriek, ambacht of handwerk werkzaam zijn geweest, en die uitmunten door bekwaamheid,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1