de algemeene vergadering steeds trouw te bezoeken, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Wij kunnen deze Onderlinge Yeeverzekering- Maatschappij, die, dank zij het initiatief en de geestkracht der landbouwers van deze streek, is tot stand gekomen, en die in een vooruitgaanden, bloeienden toestand verkeert, niet genoegzaam bij hen aanbevelen, die nog niet toegetreden zijn, maar in wier welbSgrepen eigenbelang het is lid te wezen van een Maatschappij, die overeenkomstig haar naam elkanders lasten draagt. Bijeenkomst van belanghebbenden bij het oprichten eener coöperatieve fabriek van kunstmeststoffen, gehouden te Goes, op 23 Mei. Gelijk bekend, was het initiatief tot het oprichten eener dergelijke fabriek uitgegaan van de Yereeniging Landbouw en Yeeteelt te Wolfertsdijk en meer in 't bizonder van haar wakkeren seoretaris, den heer v. d. Slikke. De voorzitter van L. en V., de heer C. Zuidweg, sprak den wensch uit, dat deze bijeenkomst tot het gewenschte doel moge leiden, hij stelde in het licht dat het optreden der land bon wers tegenover fabrikanten van kunstmeststoffen in alle opzichten gerecht vaardigd isomdat deze onderling vast stellen de prijzen voor de verschillende artikelen, waardoor hunne winsten zeer groot worden. De heer Zuidweg acht de oprichting van dergelijke fabriek zeer in 't belang van den landbouw. 52 Iandbouw-vereenigingen ziju tot deze vergadering uitgenoodigd, 4van 46 waren bewijzen van instemming ingekomen30 waren bereid tot onmiddellijke toetreding. Zuid-Beveland spant in deze de kroon, uit Walcheren, de beide Z.-Ylaanderen en Tholen waren berichten van toetreding ingekomen. De verdere leiding der bijeenkomst was nu opgedragen aan den heer E. v. d. Slikke. Deze zeide o. m., dat hij er toe gekomen was om zoodanige fabriek te bouwen, omdat de Iandbouw-vereenigingen aan de genade en ongenade der fabrikanten zijn onderworpen. 13 fabrieken van kunstmeststoffen, n.I. 5 Nederl. en 8 Belgische, vormen een syndicaat, dat de prijzen der artikelen vaststelt en de beurten van inschrijving regelt. Teneinde de Iandbouw-vereenigingen tedwarsboomen, wordt aan particulieren tegen denzelfden prijs ge leverd. Nu werd duidelijk de inrichting en werking van een kunstmestfabriek uiteengezet. Mineraal- phosphaat, zwavelzuur of andere zuren en gips vormen de hoofdbestanddeelen der mest stoffen. Waar die te bekomen zijn en hoe ze verwerkt worden, werd uiteengezet. Yervolgens werd mededeeling gedaan van ingezonden begrootingen (van deskundigen). De een raamde f 100.000 voor 100.000 balen, een tweede f 30,000, een derde f 17.000. Dus zegt het bestuur: voor 50.000 balen 20 k 30 mille, zonder aankoop van terrein. Teneinde de vervoerkosten zoo gering mogelijk te maken, moet de fabriek dicht aan water en spoor liggen. Middelburg, Ylissingen en Sas-van-Gent zouden dus in aanmerking kunnen komen. De deelnemers brengen het kapitaal bijeen in aandeelen van f 25, in evenredigheid van de hoeveelheid meststof, die men van de fabriek denkt te betrekken. En die hoeveel heid moet men dan ook nemen. De prijs van het artikel zal verband houden met het ge halte. Het noodige bedrijfskapitaal kan gevonden worden uit een hypotheek op de fabriek. Stoom zal zijn de beweegkrachtde inrichting modern met maalinrichting, geen droogovens. Het bereiden van superphosphaat staat op den voorgrond, dan volgt ammon.-superphosphaat. Andere meststoffen kunnen in 't groot door de fabriek aangekooht worden. Ook het noodige zwavelzuur zal men aankoopen, niet zelf maken. Natuurlijk is het billijk, dat de voorloopige kosten, die reeds gemaakt zijn of nog gemaakt zullen worden, gedragen worden door de aangesloten vereenigingen. 20 vereenigingen waren daartoe aanstonds bereid en ook nog eenige particulieren. Ook werd besloten, dat de aandeelen alleen met goedvinden van het bestuur aan anderen konden worden overgedragen. Thans werd overgegaan tot het benoemen van eene commissie van 9 leden, om de genomen besluiten uit te werken, statuten te ontwerpen, het beleggen van eene bijeenkomst om een definitief besluit te nemen. Binnen drie weken vergadert die commissie te Middelburg. Benoemd werden voor W.-Zeeuwsch- Ylaanderen G. A. Yorsterman van Oyen, plaatsverv. Q. de Muijnckvoor O.-Zeeuwsch- Vlaanderen Oh. Born en Scheele; voor Z.- Beveland Lindenbergh en Van der Dries, plaatsverv. Van Hoorn en Elenbaas; voor N.-Beveland C. A. Hijboer, plaatsverv. Th. "Wolse; voor Walcheren P. Maas, plaatsverv. J. Polderdijk; voor Wolfaartsdijk K. v. d. Slikke, plaatsverv. J. Lindenberghvoor Tholen J. van Gorsel, plaatsverv. L. Tuinman. Bij monde van den heer C. Zuidweg ontving de heer K. v. d. Slikke den warmen dank der vergadering voor zijne belanglooze be moeiingen in deze, terwijl de heer Van Oyen de beBte wenschen uitsprak voor het spoedig tot stand komen eener dergelijke fabriek ten behoeve der Zeeuwsche boeren. Rozendaal, 23 Mei. De Belgische regeering heeft strenge maatregelen genomen om aan het smokkelen van varkens uit Nederland een einde te maken. In de zeekleipolders van Westelijk Zeeuwsch-Vlaandtren zijn de vooruitzichten voor den oogst in geen jaren zóó ongunstig geweest als thans. Niet alleen dat slechts de helft der zaden is ontwikkeld, iraar ook de planten, welke er staan, tieren slecht. Nog steeds worden vele kavels land om geploegd, om er suikerbieten in te zaaieo, doch ook dit schjjnt niet te vlotten. De bieten, welke eenige weken geleden gezaaid zijn, schieten ook maar half op, zoodat men ook deze wel weer zal moeten herzaaien. De insecten doen ook veel schade. Klaverland. Er wordt ia den laatsten tijd door den boer meer vee gehoudener wordt in verband hiermede meer land en wei gelegd en meer klaver gezaaid. Voor den landbouw in het algemeen is dit laatste een gelukkig ver schijnsel. In geen enkel vruchtwisBelipgestelsel mag de eene of andero klaversoort ontbreken. De klavers wortelen diep, halen dus de voedingsstoffen uit den ondergrond, en ver rijken den bodem met stikstof. Zij maken een breedere bouw voor, en vormen eon uit stekende voorvrucht voor de verschillende graansoorten. Om echter de klaver tot vollen wasdom te doen komen, om de grootst mogelijke opbrengst te krijgen, moet men hot klaverland oordeelkundig bemesten. Slechts in zeer enkele gevallen kan een zeer geringe bemesting met Chili-salpeter, als de planten in den beginne niet vooruit willen, van eenig nut zijn. In 't algemeen kunnen wij gerust zeggen, dat stikstofbemesting bij klaver niet op haar plaats is. Zooveel te meer echter vraagt klaver om kalk, kali en phosphorzuur. Ook schijnt het door tal van proeven bewezen, dat alle klavers een zekere behoefte hebben aan magnesia. Alvorens dus de klaver te zaaien, zorge men, dat de grond een voldoenden voorraad kalk bevat. Vooral op lago, eenigszins zuurachtige bodems kan men bijna niet te veel van deze meststof geven. Met het oog op het tamelijk hoog gehalto van magnesia in het kaïoiet, is deze laatste meststof het aangewezen potaschzout voor klaver. Verder geve men op zandgronden thomasslakkenmeel en op kleigronden superphosphaat. Deze ver schillende meststoffen, b.v. 400—600 E.G. kaïoiet en 600—800 E.G. slakkenmeel per H.A., werke men zoo vroeg mogelijk in hot najaar of ia het begin ran den winter diep in den bodem. Wanneer de klaver goed aan slaat, en het heele veld bedekt is, is dit gewas tevens een middel om het land van onkruid vrij te houden. In de meeste gevallen is het mislukken van de klaver, als het zaad goed en zuiver is (hiervoor zorge men vooral) te wijten aan gebrek aan kalk, kali en phosphorzuur in den bodem. Het is dus een groote dwaasheid klaver te zaaien op een nuchteren bodem, zooals wel eens gedaan wordt. De weinige kosten, die gepaard gaan met bovengenoemde bemesting kalk, kaïoiet en slakkenmeel zijn toch zeer goedkoop worden ruimschoots vergood door een grootere opbrengst, en een betere kwaliteit van het gewas. B K C H T 8 Z A K E N. Het O. M. bij do rechtbank te Middelburg, heeft Vrijdag 1.1. 4 jaar gevangenisstraf geeïscht tegen den 22-jarigen arbeider U. G. te 's-Heerenhoek, beschuldigd van opzettelijko brandstichting en diefstal. Mr. P. Dieleman pleitte vrijspraak, als zijnde het ten laste gelegde onbewezen. De uitspraak is bepaald op a.s. Vrijdag. Zekere P. F. d. E., gepasp. militair, 27 jaar oud te Sluiskil, is Woensdagavond, op last der justitie, wegens onzedelijkheid gearresteerd en Donderdag naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Zooals te verwachten wbb, heeft de hoer F. van der Goes appèl aangeteekend tegen het vonnis d& rechtbank te Amsterdam, waarbij hij tot gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden werd veroordeeld wegens het in de vergadering van den bond van miliciens door hem gesprokene. K B B K H I E C W 8. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Baarland door ds. N. P. Littooij te Erimpen a/d. Lek. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Zoutelande door den cand. H. P. de Pree te Rotterdam, die het beroep naar Hoogweda heeft aangenomen. (De gemeente Zoutelande is reeds 33 jaar herder loos). Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Heinkenszand door ds. J. Leuring te Nes c. a. Mgr. Casper Joseph Martinus Botte- manne, sinds 1883 bisschop van Haarlem, is Vrijdagnamiddag in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden. Op 44 Aug. 1823 te Alkmaar geboren, werd hij reeds op 23-jarigen leeftijd tot priester gewijd, en begon zijn loopbaan ala zoodanig te Soeterwoudereeds in 1852 werd hij benoemd tot pastoor te Texel, op het dorp Den Burg, en van 1861 tot 1876 was hij als pastoor en deken in zijne eerste gemeente, Soeterwoude, werkzaam. Na deze gemeente was Amsterdam zijn standplaats, doch slechts één jaar later werd hjj benoemd tot president van het groot-seminarium te Warmond, waar hij het kerkelijk recht doceerde, tot hij in 1883 benoemd werd tot Bisschop van Haarlem (waaronder ook een deel van Zeeland behoort). Mgr. Bottemann deed zeer veel goed zonder aanzien van religie. Zoowel bij zija geloofsgenooten als bij andersdenkenden werd bp geacht en gewaardeerd als een goed mensch en een eerbiedwaardig geestelijke. O NPEB W IJ 8. Benoemd als hoofd der school te Garderen, gemeente Barneveld, de heer D. Naber, onderwijzer te Dreischor. Poit en Telegrafie. Geslaagd voor klerk der posterijen en telegrafie, met no. 1 van de pl. m. 600 candidaten, de heer L. M. v. d. Berge, ge boortig van Bruinisse, thans wonende te Groede. De drievoudige moord te Kuitaart. Men schrijft hieromtrent: Nu ook het derde slachtoffer van den gruwehjken moordaanslag is gestorven en begraven, is op de hofstede, waar een paar weken geleden twee gezinnen woonden niemand meer overgebleven dan alleen drie jonge kinderen, die gelukkig nog niet ten volle beseffen, wolk een vreeselijk onheil hen in ééne weok tijds getroffen heeft. Ieder heeft medelyden mot deze beklagens waardige kinderen, wier moeder en grootouders thans op het kerkhof rusten en wier vader, beticht van de vreeselijkete aller misdaden, in de gevangenis to Middelburg zit opgesloten. De familie zal zich waarschyniyk over deze ongelukkige weezen ontfermen. Van het onderzoek, dat krachtig wordt voortgezet, lekt weinig uit. Wel doen ver schillende verhalen de ronde en weet de een dit, de ander dat te vertollendoch by al deze geruchten speelt de verbeelding dikwijls een groote rol. Men hoort wel van vele bezwarendo omstandigheden tegen don ver dachte, die alle schuld blijft ontkennenmaar het schijnt, dat do stellig overtuigende bewijzen nog geheel ontbroken. Naar het nit de brandkast vermiste gold wordt nog steeds gezocht. Wijlen J F. VLEKKE. Ia het nummer van Zatordag 16 Mei wijdt de Kleine Courant, gewijd aan de belangen van het personeel der Gasteiecho Beetwortelsuikerfabriek »St.-Antoioe"een waardoerend >In Memoriam" aan haren over leden redacteur, don heer J. F. Vlekke, directeur van beide fabrieken. Wy ontleenen hieraan het volgendo: »Jan Frederik Vlekko werd den 20 Maart 1849 te Steenbergen geboren. Ilij word voor bet onderwijs opgeleid on na volbracht examen tot ondcrwyzer aan de openbare lagere school te Oud-Gastel benoemd. In 1873 steldo hem dr. Van Sprangh, in zijn hoedanigheid van directour der Gastolsche Suikerfabriek, aan tot boekhouder diorzeifde fabriek. Al spoedig bleek het, over wolke uit nemende werkkrachten do ontslapene be schikte. Een gezond oordcel aan een heldoren blik on een on vermoeiden ijver aan oen stalen en doortastende werk- en wilskracht parende, waa hij als hot ware geboren om aan het hoofd to staan van groote ondernemingen on om, bezield door een heilige geestdrift voor al wat grootsch en edel is, groote zaken tot stand to brengen. Zoo was het geen wonder, dat, toen de eerste directeur der G. B. S. F. in September overleed, de toen waarnemende directeur, de hoer H. P. Mastboom, het oog op den yvcrigen en talentvollen boekhouder liet vallen. Hij droeg hem aan de vergadering van aandeel houders voor, met het gevolg, dat hij met groote meerderheid van stemmen tot opvojger werd gekozen. Hy heeft het vertrouwen, dat zijn beschermer en de aandeelhouders in hem stelden, niet beschaamd. De suiker-industrie verkeerde in die jaren in een toestand van overgang en uitbreiding. Zoo werden de persen door de diffusie ver vangen en telkens waren nieuwe uitvindingen op werktuigkundig en scheikundig gebied aan leiding en oorzaak tot meer of minder om vangrijke omwentelingen. Met scherpen blik wist hy de nieuwe ontdekkingen der wetenschap op de meest doelmatige en do meest oordeelkundige manier in toepassing te brengen en geschikt to maken voor de praktijk. Zoo was het hem mogelijk, zonder buiten gewone hulpmiddelen, het dagelyksch werk vermogen der Gastelsche Suikerfabriek van 175 duizend Kilogram bieten per etmaal tot 41 maal honderd duizend Kilogram te ver- hoogen. Van vele instellingen, met medewerking van heeren commissarissen en van het personeel tot stand gebracht, was de overledene de oprichter en ook de ziel. Hierbij liet de ontslapene het evenwel niet. Door woord en voorlichting streefde by er steeds naar zijn ondergeschikten in stoffelijk en zedelyk opzicht te verheffen. Zoo was by een krachtig bestrijder van het drankmisbruik en van hot borgstelsel. Den 31 Augustus 1895 werden de groote verdiensten van den overledene vanwege de Hooge Regeering erkend door de verleening van het ridderkruis der orde van Oranje- Nassau. En ten slotte: »Den 14 Moi 1903, des morgens ten 6 ure, overleed de heer Vlekke zacht en kalm om tot een beter leven over te gaan. Wy zullen er ons niet aan wagen, hierbij een lofrede te voegen op den grooten man, waar zyn levensbeschrijving reeds een lofrede is, op hem, die een man was van de daad en tevens een man van het woord, voort komende uit, en brengende tot de daad". De werking van de Leerplichtwet. By de Tweede Kamer zyn thans de ver slagen ingekomen omtrent het lager onderwijs over 19011902, het eerste jaar waarin de leerplichtwet haar invloed heeft doen gelden. Welke is die invloed geweest De minister deelt kortelyk meeaover het algemeen wijzen de mededeelingen van het schooltoezicht op niet ongunstige resultaten". Zeer beslist laat zich over de werking uit mr. Ruys, de inspecteur voor de noordelyke inspectie, die Groningen, Friesland, Drenthe en Overysel onder ressort heeft. Naar aan leiding van de rapporten van zijne school opzieners schrijft deze inspecteur »Het jaar, waarover mijn tegenwoordig verslag zal loopen, mag zeker als hoogst belangrijk worden aangemerkt voor den toestand van ons lager onderwys, daar de wet op den leerplicht voor het eerst haren invloed doet gevoelen. »Ik mag dan aanvangen met de mede- deeliDg, dat alle districts-schoolopziencrs met ingenomenheid daarvan gewagen en hoewel zij erkennen, dat er aan die wet technische bezwaren kleven, geen hunner toch om die reden de leerplichtwet meer zou willen opgeheven zien. Allen constatoeren, dat de wet in het eerste jaar barer werking reeds een invloed ten goede heeft gehad, vooral wat de bestrijding van het schoolverzuim betreft. »Maar wat mij ia sommigo verslagen trof was, dat de wet over het algemeen door het groote publiek met welwillendheid is ont vangen, en men zich, hoewol zy voor sommigo ouders een niet te miskennen last oplegt, er al heel spoedig in heeft geschikt. Bepaald verzet werd nergens waargenomen, en boowel het getal ongeoorloofde verzuimen nog tot een te hoog cijfer ie gestegen, zoo heeft de ervaring toch geleerd, dat het wille keurig schoolverzuim op do meeste scholen aanzienlijk is gedaald. »Het inoge vreemd schijnen, maar het is evenwol geheel waar, dat de massa van het volk den steun der wet niet kan missen om het goede te doen en het kwade te laten. Ook do wetten voeden bet volk op, gelijk de schoolopziener in hot district Groningen opmerkt". Dit alles neemt niet weg, dat ook de inspecteur der noordelyke inspectie van oordcel is, dat het nog beter zou gaan indien de wet een minder omslachtige administratie bad ingevoerd en in de om slachtige wijze van procedeeren verbetering werd gebracht. De districts-schoolopziener te Amsterdam klaagt over den langen tijd die er verloopt tusschen 't vorbaliseeren en vonnissen, 't Kan gemakkelijk voorkomen, dat een leerling daardoor 3 k 4 maanden straffeloos de school verzuimt, en eens verliepen er door do omslachtige administratie 13 maanden (usechen het verzuim en het opzenden van 't verbaal. Uit Noord-Brabant en Limburg rijst de klacht, dat de rechterlijke ambtenaren niet willon straffen op schoolverzuim-procesverbalen. Daardoor spotten de ouders met de wet en houden velen hunne kinderen thuis. Een schoolopziener had in 1901 opgemaakt 129 proceseen-verbaal, maar geen er ran werd behandeld. Het Vorstelijk bezoek aan de hoofdstad. De dagen van Vorstelijk Bezoek aan do hoofdstad zijn gewoonlijk evenzoovele feestdagen voor verreweg het grootste deel der bevolking. Dio dagen zyn, helaas, niet talrijk want, vergissen wy ons niet, dan zagen wy H. M. do Koningin sedert Maart 1901 niet in ons middeD. Vandaar dat zeker, maar vooral ook omdat het wegblijven ten vorigen jare veroorzaakt werd door een zeer ernstige ziekte van Hare Majesteit, er ditmaal weder buitengewone geestdrift heersohte, om aan de gevierde, jeugdige Koningin de jengd trekt immer aan een hartelijke ontvangst te bereiden. Daarvoor bad zich dan ook eon comité gevormd nit den ambachtsstand, om den kleinen luyden nu eens het leeuwendeel der ovatie van de beminde Koningin Wilhelmina te verschaffen. Do eerste oproep daartoe pakte al dadelijk, en telkens melden zich weer vereenigingen ea corporatiëa tot het brengen eener gemeen schappelijke ovatie aan, zoodat haar getal thans meer dan 50 bedraagt. Reeds vroeg in den morgen deed het klingelende klokkenspel in den toren van het Koninklyk Paleis vaderlandsche of vroolijko wijsjes weerklinken en zoo men het oor te luisteren wilde leggen, kon men menigeen in het centrum der stad betrappen, die wysjes te hooren neuriën. Er hcerschte allerwege en gelukkig weder opgewektheid en vroolykheid, waar een 6-tal weken te voren vrees en aDget voor wat de stakingen brengen zouden, de gemoederen vervulden. Van alle kanten, van heinde en verre want bij gelegenheid van het Vorstelyk Bezoek aan de hoofdstad zyn hier steeds veel vreemdelingen togen reeds uren vóór de aankomst van het Koninklyk Echtpaar dichte drommen van nieuwsgierigen naar Dam en Damrak, om een goed plaatsje te veroveren, teneinde H. M. zoo van nabij mogelyk te kunnen zien. Uren te voren zwermden officieren in groot-uniform, meer dan vroeger, naarmate wij nu meer garnizoen hebben, om het Koninklijk Paleis. Van alle openbare en veel particuliere woningen werd gevlagd. Ouden van dagen en vooral vrouwen en kindereu hadden zich op den broeden hard- steenen rand van het waterbassin aan het voetstuk van de Nederlandsche Maagd (welk bassin steeds droog is) neergezet, geduldig de komst ten Paleize, maar vooral het verschijnen op het balkon afwachtende. Het optrekken der eerewacht, met de stafmuziek van het 7e regiment infanterie voorop, gaf hier een welkome en aangename afwisseling. Te 3.25 (stadstijd) dreunde het eerste der 51 saluutschoten aan den IJkant, ten teeken dat de Koninklijke trein Amsterdams gebied was binnengereden, en precies 5 minuten daarna stoomde de trein onder het reuzen- koepeldak van het Centraalstation tot vlak voor de Koninklijke wachtkamer. Op het perron werden H. M. de Koningin, in grijs reiscostuum, en Z. K. H. de Prins Hendrik der Nederlanden verwelkomd door den burgemeester, den heer Van Leeuwen, het gedelegeerd lid van den Raad van Administratie en een paar commissarissen der Hollandsche Spoor, waarna een paar jonge dames fraaie bloemruikers aanboden. In de wachtkamer, die met heesters en bloemen getooid was, onderhielden de Hooge Bezoekers Zich een kort oogenblik met eDkele dignitarissen en namen Koningin en Gemaal daarop in het Qofrytuig, k la daumont bespannen, plaats en zette de stoet zich weldra in beweging. Prachtig zomerweder begunstigde den intocht. Nauwelijks was men bet Stationsplein opgereden of een luid hoera en aanhoudend gejubel ging op onder de duizenden bier aanwezig, eveneens door de dichte massa's die zich op het Damrak bevonden, welk huldebetoon door het Koninklyk Echtpaar minzaam groetend werd beantwoord. Aan het Paleis werden H. M. en de Prins opgewacht door een deel der Hofhouding, waarbij de kamerhoeren in buitengewonen dienst Baron Tindal en Baron Röell, alsmede de Commissaris der Koningen in Noord- Holland, mr. G. Van Tienhoven, en de commandanten der stad en der marine, die met den burgemeester gedurende het verblijf der Koningin Haar dagelykeche gasten aan tafel zijn, zich voegden. Onmiddellijk na aankomst ten Paleize verschenen de Koningin en de Prins op het balkon, om de toejuichingen van de opeen gepakte menigte aan te hooren en die op de gebruikelijke wijze te beantwoorden. Tevens zongen onderscheidene zangkoren daar eenige liederen. Zaterdagochtend te 10.30 reden de Vorstelijke Bezoekers met groot gevolg uit naar het Stedelijk Museum ter bezichtiging van het geschiedkundig medisch pharmaceutisch mu seum, door dr. Daniels bijeengebracht. Onder het rijden werd n. M. de Koningin een bouquet aangeboden bij de school van mej. Peters, op de Keizersgracht, bij de Beerenstraat, waar de sohoolmeiejes op de stoep het Wilhelmus" zoDgen. Op een hooge stoep naast de Hoogere Burgerschool voor meisjes op de Keizersgracht had een heer van middelbaren leeftijd post gevat, dio op een piston uit volle borst het »Wien Neerlands bloed" blies, tot groot vermaak der hofhouding en der omstanders. Hierna werd gereden door het Vondelpark, waar een ontzaglijke menigte allerwegen verspreid was, vooral moeders met kinderen, In bet stedelijk musenm werd eerst de Sophia Augusta-Bt'chting bezichtigd, waar de heeren P. en J. H. van Eeghen, Van Sillem en Sterck de Hooge Bezoekers op de merk waardigheden wezen. Bij de bezichtiging van het historisch pharmaceutisch museum deden dit de heeren dr. Daniëis, dr. J. B. van Geuns en Van deV Wiele, lector in do pharmacie en Lebman. In do kamer, die een denkbeeld geeft van krankzinnigenverpleging in de 17e eeuw, gaf de Koningin Haar verlangen te kennen met den Prins een oogenblik te verwijlen in een oude dolhuiscel. Aldus geschiedde. Na Haar bevrijding verklaarde de Koningin die verpleging zeer wreed te vinden. Na vluchtig de zalen en bet scbutterij- museum doorgewandeld te hebben, keerden de Vorstelijke Bezoekers naar het Paleis terug, waar Zy te 12 uur aankwamen. Daar werd even later de lunch gebruikt. De eerc-wacht der mariniers werd op dit oogenblik vervangen door een compagnie van het 7de regiment infanterie. Te 1.30 kwamen de rijtuigen weer voor om het Echtpaar te brengen naar den Amstel voor het bijwonen van de roeiwedstrijden van de »Hoop". Had het tegen 1 uur geregend, thans was het weer fraai weder. Overbodig te vermelden dat het gebouw kwistig was getooid met groen en bloemen en dat de beide oevers door dichte drommen belangstellenden waren bezet. De waterspiegel leverde een verrassend schouwspel op door de tallooze botters, sloepen en gieken, die in een heerlijken bloemenwedstrijd met elkander om den voorrang ijverden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2