ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 26 Mei 1903. ■it Uit Stad en Provincie. :bl (25 ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste iAARGANti. Ko. 7851, DlrooteurJ* DB LOOZiE Redacteuren A. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuwB. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Ota.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNina, Meelstraat 386, Zierikzee. Derde Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1902. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat het derde Suppletoir-Kohier van den Hoofdelgken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1902, op den 22en Mei jl door de Gedeputeerde SUten van Zeeland is goedgekeurd, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger wordt ter hand gesteld ter invorderingdat dit Kohier van heden af gedarende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt, binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren knnnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, 25 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWST! JDIMGEM. Amerika. De Morning Leader bevat het bericht om trent een geweldige ontploffiog van gas en petroleum, waardoor New-York op Hemel vaartsdag geteisterd werd. De werklieden in de loodsen van den Central-Railway waren gelukkig juist weg om hun middagmaal te gebrniken, toen, met knallen als van zwaar geschut-ontbrandingen, een dozijn draagbare gasreservoirs, tot rijtnig- verlichtingachtereenvolgens ontploften en met een ontzettend gedruiech een geheele petroleumtrein in brand vloog, de nabijzijnde gasketels in vlam Btekende. Een rook- en vuurzuil, waaruit stukken ijzer naar beneden vielen, steeg wel tweehonderd voet hoog in de luoht. Huizen stortten in, en een woeste paniek dreef de bewoners van geheele straten in den omtrek, met een deel hnnner have, om redding te zoeken naar buiten, ver van de plek, die een vulkaan in volle werking geleek. Reeds zijn er acht dooden gevonden, en men vreest, dat nog een twaalftal lieden zijn omgekomen. Vier straten verder dan daar, waar de ramp plaats vond, werd een Italiaan door een neervallend stuk ijzer gedood. Engeland. Dezer dagen heeft de South African Colonisation Society weer een honderdtal Engelsche meisjes naar Zuid-Afrika gezonden. De Daily Mail heeft een Dieuw leger- schandaal ontdekt. Te Purfleet aan de Theems ligt de xiCornwall", een schip, dat als ver beterhuis voor knapen is ingerioht. Op dat schip hebben elf jongens typhus gekregen en het is gebleken, dat zij besmet zijn door bun dekens, die van bet leger in Zoid-Afrika afkomstig waren. Men weet, dat gedarende den oorlog de typhus aanhoudend en hevig in het Engelsche leger geheerscht heeft. Men vond in de dekens overblijfselen van bloed en faeces en een menigte typhusbacillen. Het legerbestuur heeft die dekens voor een appel en een ei van de hand gedaan en het opvoedingsgesticht heeft ze, nadat zij door verschillende handen waren gegaan, nog gaarne, als zijnde zeer goedkoop, willen hebben. Oostenijk. De Oostenrijksche Kamer blijft haar tradities getrouw, 't Is er weer bar toegegaan. De* socialisten en de Alduitscbers hadden het nu eens aan den stok. Terwijl de socialistische afgevaardigde Ellenbogen sprak over de nieuwe wet op de Zondagsrust, riep de afgevaardigde Stein »De Weensche socialisten zijn de grootste bende zwendelaare". Het lid Eidersch riep toen tegen Stein: «Gij zijt een schurk", waarop deze antwoordde: Van zulk moorde naarsvee laat ik mij niets zeggen". Toen ging het door: EiderschJij luizejongen I" Stein: «Jij, schooierI" Malik (tegen de socialisten): Jelui steelt de arbeiders de centen af en vreet daarvan 1" Eidersch: «Jij hansworst 1" Stein: »Hou je snater toe!" Ellenbogen: »Laat ze uitrazen, die straat jongens" I Zoo zijn onze manieren, kan men in Weenen wel zeggen. Frankrijk. De rechtbank te Lonrdes heeft uitgemaakt, dat de grot van Lourdes en de daarbij be- hoorende kerk en andere onroerende goederen, destijds bewoond door de paters van de Onbevlekte Ontvangenis, in den eigenlijken zin des woords geen eigendom waren van de paters. De grot en de gebouwen zullen dus niet verzegeld en er zal geen inventaris van den inboedel opgemaakt worden. De bewind voerder, belast met de bereddering der goe deren van de orde der Onbevlekte Ontvangenis, die tegenover den bisschop van Tarbes bet tegendeel volhieldheeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Belgi5. Te Leuven is eon merkwaardig tooneeltje gebeurd bij een oefening van de burgerwacht. De politieke geest werd den militairen geest de baas. Er was toch al een booze stemming door ontevredenheid over de oefening, en op een gegeven oogenblik pakte de clericale kolonel De Neeff in zeer heftige bewoordingen nit tegen een politieken tegenstander, een gemeenteraadslid. Dat was het sein voor een algemeene verwarring. De burgerwachten schatters zouden wij zeggen verlieten de gelederen en er werd langdurig van weerszijden gejouwd. De zaak zal gevolgeD hebben voor den schuttersraad. Nederland. 'a-Gravenhage, 23 Mei. In de bijeen komst der Tweede Kamer worden Dinsdag aanstaande aan de orde gesteld de ontwerpen tot decentralisatie van het bestuur in Oost- Indië en de verhooging der jaarwedden van het personeel der rechterlijke colleges in Amsterdam en Rotterdam. Verder zal eeD afdeeliogsonderzoek worden voorgesteld, o. a. van de marinebegrooting voor 1903 en de overeenkomst met Frankrijk betreffende invoerrechten uit Fraosche en Nederlandsche koloniën. Binnenkort wordt de indiening van het wetsontwerp tot afschaffing der Staatsloterij verwacht. De bedoeling zon zijn de loterij geleidelijk op te heffen, f Te Scheveningen is Woensdag een Franschman aangebonden, wiens opsporing I door de Fransche regeering wus verzocht ter zake van diefstal en verduistering van pl. m. 8 4 9000 francs. De man dreef reeds ge- j durende een paar maanden, onder een valschen naam, een winkel op slechts eenige huizen i afstand van het politie-commissariaat. I Rotterdam, 23 Mei. Ondanks het feit, dat dit jaar het aantal bondentcntoonstelliogen in j den lande buitengewoon groot is: er komen er nog vier na deze tweede, is de «achtste groote internationale hondententoonstelling der 1 Kynologen-vereeniging «Nederland" wel ge slaagd. En vooral verrassend is dit, omdat het een z.g. «blikjestentoonstelling" is, een ten- toonstelling zonder geldprijzen. Uit een oogpunt van sport is haar slagen dus van belang. Wie inzonden, deden dat «aus Liebe zur Sport". Zij is niet groot, maar in enkele rassen i buitengewoon mooi. In 't bizonder de «Duitsebe dog" is prachtig vertegenwoordigd. Terwijl andere rassen na een glansperiode langzamer hand uit de mode raken men denke aan de kortstondige liefde voor den barzoi, die hier in slechts enkele wel mooie exemplaren is behoudt de dog, dat sterke eu toch elegante dier, de voorkeur der hondenvrienden. Te oordeelen naar de inzending St.-Bernards- honden is ook dit ras «en vogue" geraakt. Er zijn mooie dieren. Grootendeels onbelangrijk daarentegen zijn de terriers, de fox-terriers zijn zeer gering in aantal. En verder zijn windhonden klein in getal maar goed (twee prachtige deerhounds noteerde men), pointers vrij ruim ingezonden en goed, de kleinere soorten eveneens. Merken we ten slotte nog op, dat in den Hollandechen herdershond een voortdurende ontwikkeling merkbaar is, wat ons voor dit speciaal Hollandsch dier zeer verheugt. De wakkere trouw van dezen fraaien hond moge steeds meer vrienden vinden. De Stads-Evangelisatie «Jeruel" heeft van Z. K. H. Prins Hendrik een som van f 50 ontvangen als blijk van belangstelling in deze nattige instelling. Eindhoven, 23 Mei. Gisteren heeft in het naburige Stratum een allertreurigste ge beurtenis plaats gehad, welke diepen rouw brengt in een huisgezin en angstige spanning ook in andere. Eenige jongens hadden in de school andere kinderen kalmoes zien eten. Zij waren hier door op de gedachte gekomen in den namiddag, als de school afgeloopen zou zijn, ook kalmoes te gaan plukken. Een heel gezelschap hunner begaf zich om een uur of vijf naar het laag gelegen moerassige stuk land nabij de gasfabriek. Daartoe behoorden vier kinderen van zekeren J. N. Louis, Jan, Piet en Marinus, verder een van A. A., Cornell's, een van J. v. G., Joseph, en meer anderen. Ze zochten eenigen tijd en meenden de geschikte planten ge vonden te hebbennu •.ouden ze van de wortels z.g. klaphuizen maken, holden ze daarom uit, maar staken al spelende wat er uit kwam, in den mond. Ongelukkigerwijze hadden de jongens niet alleen een verkeerde maar zelfs een zeer vergiftige plant getroffen, waarvan de schade lijke uitwerkselen zich al spoedig deden gevoelen. Zoo werd de 9-jarige Louis N. om half- zoven in zwaar zieken toestand gevonden door den machinist M. v. L. nabij de fabriekspoort van den heer L. Schellens. Naar huis vervoerd, nadat zijn vader ge roepen was, die op de fabriek van den heer B. als meesterknecht werkt, werd de eerste hulp verleend door dr. Sala. Helaas mocht deze niet meer batende vergiftige plant had ten volle uitgewerkt en het jeugdig knaapje overleed na een paar uren. Ondertasschen waren de andere kinderen uit dit hnisbonden, de 7-jarige Jan, de 5-jarige Piet en de kleine Marinus, bijna 3 jaar oud, naar huis gekomen, zoo goed en kwaad als ze konden. Van de eerste twee mag gezegd worden dat hun toestand beter is, de kleinste scheen nog niet zoo goed. Bij den 10-jarigen C. A. werd eerst hulp verleend door dr. Jansen, toen door dr. Kramerde toestand van den patiënt, die eerst zoo ernstig was dat de kapelaan hem bediende, is zeer bevredigend. Eindelijk ook Jos. v. G. bevindt zich, ofschoon ook bij van het gevaarlijke goedje heeft meegegeten, thans zeer wel. Do plant, waarvan de kinderen de wortels gegeten hebben, is naar alle waarschijnlijkheid er een nit de familie der schermbloemigen «cicuta viroaa", in 't HoUznduch de gevlekte waterscheerling. De plant heeft een hollen wortelstok, wat de kinderen waarschijnlijk op 't idee braoht om «klaphuizen" te maken. Steenbergen, 23 Mei. Te Wouw nabij deze gemeente liep een hollend paard op het schoolplein, terwijl de kinderen spelende waren. Eon knaapje werd gedood, en eon 40-tal andore kinderen werden zwaar gekwetst. Goedereede, 23 Mei. Sedert do laatste weken is het alhier met do garnalen vangst wegens de erbarmelijk lage prijzen zóó bedroevend, dat de onkosten, welke vallen op do verzending, vaak de opbrengst over schrijden. Naar men verneemt, is het sinds menschen- heugnis met dezen tak van bestaan niet zóó treurig gesteld geweest als thans het geval is. Algemeen besluit men dan ook de schepen ter zeevisscherij uit te rusten. Sommelsdijk. Tot vader en moeder in het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Nederl. Herv. Gem. te Alkmaar zijn benoemd de heer N. van Sassenberg en echt- genoote, vader enmoeder in 't Burgerweeshuis alhier. Zierikzee, 25 Mei. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie der sociëteit «Ons Genoegen". Volgens onze meening was het van den heer Verwer eene goede gedachte, aan de leden zijner sociëteit in den tijd vóór en na den afloop der paardenloterg, eene aangename verpoozing te verschaffen, door het geven van muziek-uitvoeringen door een gezelschap, dat op onze eilanden reeds een gunstigen naam heeft mogen verwerven, onder de leiding van zijnen bekwamen directeur. Voor toegangsbewijzen verwijzen wij naar de advertentie. De sociëteit «Concordia" heeft in den laatsten tijd veel in aantrekkelijkheid gewonnen door den smaakvol aangelegden tuin en het daarin geplaatste op verschillend gebied. Niet te verwonderen is het alzoo, dat de heer Van Meteren ook tracht deze te exploiteeren op muzikaal gebied, waartoe zij zoo ruim schoots de gelegenheid biedt, n.l. tot het geven van zomer-concerten. Ingevolge achterstaande advertentie zal het eerste concert plaats hebben op 9 Juni a.s. en wij vertrouwen, dat daarvan door de leden met hnnne dames flink gebruik zal worden gemaakt. Door den voorzitter van den Raad van Beroep te Middelburg werden j.l. Vrijdag in de raadzaal van het Stadhuis alhier beëedigd de voor deze gemeente benoemde leden van dien Raad en hunne plaatsvervangers. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de heer C. J. van den Bout, om een voor hem gewichtige reden, zich genoopt beeft gevoeld heden zijn ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Hoewel wij die reden ten volle eerbiedigen, zoo hopen wij, dat er alsnog pogingen zullen aangewend worden om genoemden heer op het door hem genomen besluit te doen terugkomen. Bij Kon. besl. zijn benoemdtot heem raad van den Bokkepolder, D. Lodder te Goedereedetot heemraad van den Grooten Zuiderpolder, D. Breen te Goedereede tot heemraad van den Kleinen Zuiderpolder, JLodder te Goedereedetot gezworen van de Ooetplaat-Flakkee, J. van der Baan te Middelharnis en tot heemraad van den polder de Booklaarsplaat, D. Lodder te Goedereede. Zaterdagochtend had te Wolfertsdgk een smidsknecht het ongeluk met de rechter hand te komen tusechen een boormachine, die hij bezig was schoon te maken. Hem werden twoe vingers verbrijzeld, terwgl ook de pink gekwetst werd. Bij den landbouwer Van Dgke in den Korenpolder onder 's-Gravenpolder zijn Vrijdag nacht op het land verbrand 120 H.L. aard appelen, die in zakken en met stroo gedekt ter verzending gereed stonden, wijl er niet voor Zaterdag een waggon beschikbaar was. Zjj waren verkocht voor f 4 per H L.de eigenaar lijdt dus een schade van f 480. Men denkt aan verregaande baldadigheid of wraakneming. Te Terneuzen is de eerste steen gelegd voor het ziekenhuis. De plechtigheid geschiedde door mevrouw Geill, presidente van het dames comité. Naar aanleiding van het verzoek van het hoofdbestuur der schippersvereeniging «Schuttevaer" aan den minister van waterstaat, dat bij aanvragen om vergunning, waardoor de nieuwe wijze van meting der binnenvaartuigen met ongeveer 20 pCt. is verhoogd, de voor- gestolde bedragen met 20 pCt. zouden verlaagd worden, is van den minister een antwoord ontvangen. Daarin geeft de minister te kennen, dat bij onderzoek is gebleken, hoe door de nieuwe wijze van meting de tonnenmaat wel van sommige vaartuigen eenigszine, doch verre beneden de 20 pCt. is verhoogd, doch daaren tegen voor andere schepen aanmerkelijk is verlaagd, zoodat voor eene algemeene verlaging der tarieven in den bedoelden zin geen termen aanwezig zijn, terwijl voorts wordt opgemerkt dat de billijkheid der heffingen, welke krachtens concessie plaats hebben, is te beoordeelon naar de verhouding tusschen de opbrengsten der heffingen en de daartegenover staande uitgaven en dat, in het belaDg van hen, die aan die heffingen zjjn onderworpen, zooveel mogelijk wordt toegezien, dat^ de tarieven zoodanig zijn gesteld, dat door de flnancieele resultaten daarvan de grens der billijkheid niet worde overschreden. St.-Filipsland, 25 Mei. Nauwelijks zijn de rijks-geweren, na een afwezigheid van ruim 4 maanden, deze week weer gearriveerd, of de oefeningen jder schietvereeniging (On- derafdeeling van Volksweerbaarheid)zijn met frissehen moed weer begonnen wel een bewijs dat er nogal lust voor bestaat. Dezer dagen is bet 3-jarig dochtertje van den heer Bartels, landbouwer te Steen bergen, te water geraakt en jammerlijk verdronken. Heinkenszand. Alhier is een katholieke kiesvereeniging opgericht. Middelburg. Het muziekkorps van het 3e reg. inf. uit Bergen-op-Zoom zal hier ter stede voor het eerst optreden op Zondag 14 Juni, in den tuin op het Noordbolwerk (Theetuin). Verder zal dit gunstig bekende harmoniekorps dit seizoen hier nog vier- of vijfmaal concerteeren. Nu, Barbe's kapel is hier ter stede dan ook zeer gewild, eu zij verdient het ten volle. Te Middelburg worden gedetacheerd de oadetten der Kon. Mil. Academie Plankeel, Van TongereD, Koens en Polvliet en te VlissingenCreutz, Lechleitner, Weber,DeHage, Winkelman en Ostead. Aan de Technische Hoohschule te Aken is het examen voor candidaat-chemisch- ingenieur afgelegd door jhr. R. J. Boddaert van Middelburg. Viis8ingen. De reeks concerten aan het Grand Hotel des Bains alhier, gedurende dit seizoen te geven, zal geopend worden op den tweeden Pinksterdag door een uitvoering van de schuttery-muziek uit Middelburg. De baden te Vlisaingen worden 30 Mei Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 25 Mei. Zaterdagvoormiddag vergaderde ten huize van den heer Verwer alhier de Onderlinge Vee verzekering-Maat schappij «Draagt elkanders Lasten". De directeur, de heer J. C. van der Maas, sprak, na de leden welkom te hebben gebeeten, zijn leedwezen uit, dat hg deze vergadering moest openen met de vermelding van een smartvol verlies, dat het Bestuur door het overigden van den beer M. Hanse te Kerkwerve geleden heeft. De heer Hanse toch was steeds een voortreffelijk commissaris geweest, die met de Maatschappij op- en neerging, en haar belangen met al zijn krachten bevorderde. Hierop werden door den secretaris, den heer J. W. van Oeveren, de notulen van het ver handelde in de vorige algemeene vergadering voorgelezen, en deze onveranderd door de leden goedgekeurd. In aansluiting met de notulen deelde de voorzitter mede, dat aan de leden een circulaire was verzonden, waarin hun gevraagd werd, of zij bereid waren toe te treden tot een brandverzekering voor paardeD, rundvee en losse goederen. Van al die circulaires waren slechts acht met een bevestigend antwoord teruggekomen, waaruit blijkt, dat deze zaak hier geen levensvatbaar heid bezit, zoodat het Bestuur dan ook haar als afgedaan beschouwt. Door den seoretaris-penningmeester werd hierop een overzicht gegeven van den flnantiëelen en van den algemeenen toestand der Maat schappij. Er bleek uit, dat het ledental van 246 tot 275 gestegen was, verzekerd voor een kapitaal van f 470.000, zijnde f 300.000 aan paarden en f 470.000 aan runderen. Met het ledental steeg ook do gestorte inleg, en kwam reeds boven de f 3000, zoodat de jaarlijkeche interest, steeds grooter wordend, de reserve kas daarmede verrijkt. Een verlies van 32 paarden werd geleden, zijnde tien meer dan hot vorig jaar, en van 23 runderen, dat is één rund meer dan het vorig jaar. De ver liezen zijn dus aanmerkelijk grooter, doch daar staat tegenover, dat de opgeruimde dieren heel wat meer opbrachten. Wat den omslag betreft, voor paarden is deze dit jaar wederom toegestaan met f 4.90 per f 100, terwgl runderen op f 1.50 per f 400 kwamen. Laatstgenoemden waren dus 10 cent goedkooper. Het overlijden van bet bestuurslid, den heer M. Hanse, werd vermeld, aan wiens nage dachtenis waardeerende woorden gewijd werden, terwgl medegedeeld werd, dat de heer W. KoBten als commissaris bedankt had. Aan de orde van aftreding zijn de com missarissen, de heeren J. W. van Oeveren en M. K. Krepel van Bruinisse. Beiden werden herkozennadat een stembureau gevormd was, bestaande nit de heeren J. E. van den Bout, V. M. Krepel en A. Schoof. Iu de plaats van het overleden lid, den heef M. Hanse, werd voor het district Kerk werve als commissaris gekozen de heer C. van de Linde, en als plaatsvervangend commissaris de heer M. S. Hanse. In de plaats van den heer W. Kosten, die bedankt had, omdat de Provinciale Staten de tram hadden afgestemd, zoodat het hem moeilijk viel de vergaderingen bij te wonen, werd als commissaris gekozen de heer J. W. Goemans van Noordwelle en als plaatsvervangend commissaris de heer B. Berrevoets te Eikerzee. Mede aanbevolen waren de heeren C. W. Hanse van Ellemeet en L. Blom van Burgh. Ingekomen is een verzoek van den heer J. C. van der Have, burgemeester te Ooster- land, om de dekstieren in een andere categorie te plaatsen. Nadat commissaris Van Schelven het voorstel nader toegelicht had, werd door den heer J. W. van Oeveren het voorstel gedaan de stieren tweemaal in het jaar op slachtwaarde te schatten, en bij voorkomende ongelukken die slachtwaarde uit te betalen. Dit voorstel werd aangenomen. Besloten wordt op voorstel van het Bestuur met het paard van den heer Groenleer te Burgh naar omstandigheden te handelen. De voorzitter vestigt de aandacht der leden op art. 49 van de statuten, hen verzoekend bij verlies van runderen een slachter te halen, opdat het beest uitbloedt. Na nog de leden aangespoord te hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1