ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Mei 1903. W.M Blom. A. v. d. Klooster. Job Beuzenberg. (SS ierikzeesche Courant), Tweede Blad mEUWSTIJDlMGEIi. ADVERTEMTIEN. êmmmm De Kermis Waterschap Si-Maartensdijk. op Donderdag 4 Juni 1903. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7850. Redacteurenj DirecteurA - ar. DB loozb. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad.ertentiënvan i3 regels 30 CU. meerdere regela 10 CU., kannen uiterlijk tot dea Maandags, Woenadaga en Vrijdag. middaga 2 nre beaorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruhnte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sehuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrika. Dit Johannesburg komt bericht, dat de winter reeds zijn intrede gedaan heeft met ongewone koude. Sneeuw bedekt den grond. Pretoria, 20 Mei. Bij de opening der wetgevende vergadering te Pretoria zeide de Initenant-gouverneur Sir Lawley, dat de ver traging in de ontwikkeling der mijnen was t09° te schrijven aan gebrek aan inlandecbe arbeidskracht. Het was onmogelijk om een betrouwbare statistiek te verkrijgen van het aantal bij den mijnarbeid gebruikte inboor- lisgen, maar dit aantal kon niet groot zijn. Het door mislukking van den oogst ontstane gebrek maakte het noodzakelijk om depots aan te leggen met het doel levensmiddelen aan de inboorlingen te verkoopen. Amerika. De Standard verneemt uit New-York, dat volgens een daar uit Odessa ontvangen telegram G5000 landverhuizers passage ge nomen hebben naar Amerika, sedert de gruwelen te Kisjinef. De uitingen van ergernis daarover in Amerika doren voort, ondanks Rusland's verklaringen. Casaini, Russisch gezant te Washingtonmoet gezegd hebben, dat bet lynchen, zooals dat in Noord-Amerika gebeurt, geen baar beter is. Noorwegen. Langs de Noorweegsche zuidkust doen zich verschijnselen voor, die zoo niet op eene naderende ijeperiode dan tocb op groote temperatuur-verstoringen wijzen. Een zeebondensoort, dat zich anders slechts in de Poolwateren laat zien, de »atorkobbe", heeft zich thans langs de gebeelo Noorsche kust vertoond, ja tot vlak vóór Cbristiania zijn zij opgedoken. Daarentegen is de walviscb geheel verdwenen. De Noorsche hoogleeraar Sars acht genoemde verschijnselen hoogst merkwaardig en brengt die in verband met het laatstelijk geheel in de war zijn van het weder. Hij acht het niet onmogelijk, dat zij voorteekenen zijn eener nieuwe ijsperiode, die voor de Noor wegers een verder verblijf in hun land minder aan genaam zon kunnen maken. Frankrijk. Parijs, 19 Mei. Clovis Hugues, de bekende dichter-afgevaardigde, zal de regeering inter- pelleeren over de bestorming van de kerk te Belleville jongstleden Zondag. Gisterenavond beeft een ernstig tumult plaats gehad in een zaal op den boulevard Saint-Denis, waar de republikeinen een ver kiezingsmeeting hadden georganiseerd. Nationalisten deden een inval in de zaal, wierpen met stoelen en banken en losten revolverschoten op het bestuur. Verscheidene personen werden gewond. De politie slaagde er ten slotte in, de onruststokers te verjagen. 20 Mei. President Krüger is heden morgen om 9 uur aan het gare de Lyon alhier aangekomen. De Nedorlandscho kolonie bood haar hulde aan. Kriiger onderhield zich met de leden van de pro Boercommissie en hij betuigde de Parijsche bevolking zijn dank voor de goede ontvangst. Hij deelde mede, dat bij bet volgend jaar opnieuw het edele Fransche volk zou begroeten. Over de ceintuurbaan aanvaardde bij om 12.40 de reis naar Nederland. Mevrouw Lorillard, de schoondochter van één der AmerikaanBche geldkoningen, is het slachtoffer geworden van oen diamanten diefstal. Zij kwam van Parijs, en was te Londen met twee kameniers aan een hotel in Piccadilly afgestapt, toen ze tot de ontdekking kwam, dat een koffertje en een reistascbje, waar zij kostbaarheden tot eene waarde van 250,000 francs in had geborgen, verdwenen waren. Of de diefstal gepeegd is op de reis van Parijs naar Calais, dan wel op de boot of elderB, is niet bekend. Men meent hier weêr te doen te hebben met een aanslag der bende dieven, die het traject Parijs—Calais— Dover—Londen in den laatsten tijd hoogst onveilig maakt. Men denke aan den diefstal op lady Caaarvoa en op de hertogin van Sutherland gepleegd. De politie gelooft, dat de schurken mevr. Lorillard al van haar vertrek uit de Riviera gevolgd hebben, en dat de diefstal te Dover is gepleegd. Men zou hier te doen hebben met eene uitgebreide bende van misdadigers, die logeeren in dezelfde hotels als hunne aanstaande slachtoffers; met dieven dus, die zich als zeer deftige lieden voordoen moderne en zeer »elegante" Robert Macaire's? Van de acht voorstellen om tot de orde van den dag over te gaan nam Combes die aan, geteokend door de heoren Etienne, Sarreien en Dubiëf. De Kamer was zeer t woelig. Een voorstel om de discussies uit te stellen werd verworpen met 290 tegen 243 stemmen. De motie Hubbard, strekkende tot scheiding van kerk en staat, werd eveneens verworpen met 278 tegen 247 stemmen. De rechterzijde applaudisseerde. De meerderheid der Kamer was voor het overgaan tot de orde van den dag. Het voorstel-Etienne luidt De kamer, goedkeurende de verklaring der regeering, vertrouwen stellende in haar vasten wil om de uitvoering der wetten te verzekeren, de vrijheid van godsdienst te handhaven, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met 331 tegen 237 stemmen aangenomen, waarna de zitting to 10.45 werd opgeheven. Duitschland. Op het Müggelmeer, bij Berlyazijn Maandag 3 hoeren en 1 dame, die naar de zeilwedstrijden zeilden, met hun vaartuig omgeslagen en jammerlijk verdronken. Daar alle aandacht op de wedijverende zeiljachten was gevestigd, merkte men bet onheil te laat. De lijken zijn nog niet gevonden. België. Brussel, 20 Mei. Mevrouw Botha zal 20 Juni a.s. van hier vertrekkenzij heeft passage genomen aan boord van een boot der i> Deutsche Ost-Afrika Linie", met be stemming naar Kaapstad, De drievoudige moord fco Kaitaart Men schrijft hieromtrent De hofstede, waar het weerzinwekkend drama van Knitaart is afgespeeld, wordt nog dagelijks door nieuwsgierigen bezochttuaschen do welig begroeide akkers en de bedrijvigheid van den omtrek maakt zij een droeven indruk. De vensters zijn gesloten op 't erf geen zomersche drukte en beweging, en de politie loopt ernstig heen en weer. Begrijpelijker wijze laat de justitie niets uit. Dat zij echter zeer spoedig vermoedens tegen den verdachte koesterde kan hieruit blijken, dat, toen bij familieleden, die de gewonden kwamen bezoekenwilde thuis brengen, hem verboden werd, het hof te ver laten. Later moet bij gedwongen zijn geweest om zijn vader gedurende vijf minuten in het aangezicht te zien. Toen die tijd verstreken was, luidde het antwoord op de vraag, of hij niets te zeggen had, weer, als altijd, in ontkennenden zin. Nader verneemt men nog, dat de verdachte niet voldoende kan verklaren, waar hij den ganscbon avond van den moord is geweest en wat hij in dien tijd heeft gedaaner moet een gaping van ongeveer anderhalf uur zijn, zeker een tijd, waarin heel wat kan gebeuren ook wordt verteld, dat vooral aan de binnen zijden zijner kousen bloed zon gevonden zijn, wat er op zou moeten wijzen, dat hij bloots voets bij de vermoorden zou moeten geweest zijn. Opvallend mag genoemd worden, dat de vrouw van den herbergier, waar de verdachte op den bewusten avond is geweest, hem een brave, beste jongen noemt't is voor haar echter niet prettig, dat men gemeend heeft, dat aan haar door Salomon het geld uit de brandkast in bewaring kon gegeven zijn. Gelukkig, mag men hierbij melden, dat de vrees onder de landbouwers dezer streek, vooral onder hen, die wat eenzaam wonen, zooals er velen zijn, langzamerhand begint te verminderen, nu hoe langer boe meer blijkt, dat er aan een bende in 't geheel niet behoeft gedacht te worden. Dat er echter in de eerste dagen na den moordaanslag velen gingen slapen met een geladen revolver in hunne nabijheid en dit vroeger niet dedenzal niemand vreemd vinden. Merkwaardige redding van een schipbreukeling. De Duitsche ijzeren tjalk »Erndte", thuis- beboorende te Breiholz, bij Rendsburg, ver trok 10 April met hout beladen van Memel. Reeds den volgenden dag werden hevige stormen ondervonden, doch het schip zette onder klein zeil do reis voort. Bohalve de gezagvoerder, kapitein Engelland t, waren nog drio man equipage aan boord. Toen de kapitein 18 April in zijn kajuit ging om iets te balen, kwam plotseling sulk een hevige bui opzetten, dat het schip met een ruk kenterde. Het water drukte onmiddellijk de kajuitsluiken dicht en sloot alduB den kapitein op, terwijl de equipage waarschijnlijk weg spoelde en den dood in de golven vond. Het vaat tuig dreef met de kiel naar boven verder. Zoo werd het elf dagen later, den 29sten April, des namiddags 4 uur, op een afstand van ongeveer 170 mijlen van Riscbëft aangetroffen door het Noorsche stoomschip »Aurora", en daar het stil weer was, Jiet de kapitein een boot uitzetten om het wrak op sleeptouw te nemen. Terwijl de matrozen met dezen arbeid bezig waren hoorden zij een kloppen uit het binnenste van den scheepsromp en toen zy luid geroepen hadden, werd ook een stem gehoord. Ter plaatse waar de stem te faooren was, werd nu door het machine-personeel van het stoomschip een gaaljo in de ijzeren romp geboord en het duurde niet lang of er kwam door dat gat een vinger te voorschijn. Het was dus duidelijk dat ccn levend wezen in de drijvende gevangenis aanwezig was. Door vragen kwam men te weten, dat de gevangene het noodige voedsel gevonden had, doch dat dit nog maar voor een paar dagen toereikend was. Op zee waa verder openmakeD van den scheepsbodem niet geraden, dear dit geleid zou hebben tot het onmiddellijk zinken van het schip en daarom werd bet geboordo gat weer dichtgemaakt, het vaartuig op sleeptouw genomen en 30 April des avonds 5 uur te Neofahrwasser binnengebracht. Men liet daar het schip onmiddellijk onder de groote kraan trekken en met kettingen vastmaken. Toen begon men met kracht te werken aan de bevrijding ran den levend- begravene. Dit was iutasschen nog niet zoo gemak kelijk. De scheepsbodem, die uit betrekkelijk nieuwe ijzeren platen bestond het schip was nog maar vijf jaar oud bood aan de slagen krachtig weerstand. Do opgesloten kapitein riep zijn redders aanwijzingen toe, doch het werk vorderde maar langzaam en het duurde bijaa vijf uur, voordat men een gat had, groot genoeg om er een mensch doorheen te lateD. Te kwart voor lienen werd de kapitein onder het hoora-geroep van een groot aantal toeschouwers, die iu alle stilte het reddingswerk gevolgd hadden, naar boven geheachen en aan den bereids wachtenden dokter overgegeven. Op diens raad werd hij vervolgens naar een hótel gebracht, waar bij allereerst een kop koffie dronk. De man, die 31 jaar oud en gehuwd is, vertoont tot dusver geen tee kenen, dat hij nadoel ondervonden heeft van dit buitengewone avontuur, wat te meer verwondering wekt, daar het drinkwater hem volkomen heeft ontbroken, zoodat bij het den laatsten dag niet meer kon nithouden en tot zeewater zijn toevlucht had genomen. Trouwen met den handschoen. Niemand denkt er over Da dan wien het aangaat, en dat zijn betrekkelijk weinigen en ook dezen laten de gedachten er over gaan in den regel als het te laat is en men zit dan in groote verlegenheid, er kan eenvoudig niet getrouwd worden, omdat de afwezige, die de oorzaak is dat de huwelijksband op zoo on gewone wijze geschieden moet, aan de andere zijde van den aardbol zit en zijn in dat geval onmisbare medewerking niet kan verleenen, dan nadat hem per brief is kennis gegeven van hetgeen van hem verlangd wordt en even zoo per brief daaraan heeft voldaan, waarmede stellig acht A tien weken gemoeid zijn. De wettelijke bepalingen betrekkelijk het sluiten van een huwelijk zijn op zichzelve reeds in gewikkeld, maar bereiken een angstwekkend karakter, waar het geldt het trouwen bij vol macht, en hoe lastig de zaak er ook door moge worden, al de voorgeschreven formali teiten zijn noodig, strikt onvermijdelijk, om te voorkomen de onhoudbare toestanden, welke vooral in Engelsche romans de aan roman schrijvers dankbare stof leveren voor ingewik kelde verhoudingen, waar twee gelieven slechs voor een geestelijke hebben te verschijnen om te zamen op één kussen geknield, door den eersten den besten geestelijke gezegend, voor hun leven verbonden te zijn. Er dienen hechte waarborgen te bestaan dat zij, die zich voor het leven wenschen te binden, tot op zekeren leeftijd dat doen na overleg, met goedvinden van ouders of voogden, dat doen na rijp beraad en met volkomen instemming van weerszijden en waar een der partijen afwezig is, moet er strenger worden toegezien, dat, wie voor hem optreedt, de volle instemming heeft, om zulk een gewichtige verbintenis te sluiten. Van zulk een last geving kan op verschillende wijze misbruik worden gemaakt en beide partijen in het on geluk gestort worden. De wet vordert dat de aanstaande echt genooten bij de voltrekking van het huwelijk m persoon voor den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand zullen verschijnen, het staat echter aan de Koningin vrij, uithoofde van gewichtige redenen, aan partijen te vergunnen het huwelijk door een bizonderen, bij authen tieke, dat is notariëele akte gemachtigde te mogen voltrekken. Oh, dat is nog al gemakkelijk, zal men zeggen. Wacht even. Een, laat ons zeggen geëmployeerde eener tabaksmaatschappij te Deli, heeft met zijn aanstaande en beider naaste familie, besloten, dat de huwelijks verbintenis bij volmacht zal geschieden in Nederland en daarna de jonge vrouw zich naar Sumatra's oostkust zal begeven. Een notaris of die hem vervangt in het tabaksland, neemt de verklaring van den jongen man in een acte op,, dat hij iemand met name genoemd machtigt, voor hem een verbintenis aan te gaan met die en die, maar en nu begint de moeilijkheid terloops zij aangstipt dat de volmacht verschillenden per sonen moet last geven om de een den ander bij verhindering te vervangen, anders is alle moeite en tijd verloren als de enkele genoemde op een of andere wijze als hulpbruigom in het ongeregelde raakt, maar het request aan de Koningin moet ook even goed aan H. M. gericht worden door de aanstaande bruid als door den bruigom, dat wordt steeds gevorderd. Niet altijd wordt op dien eisch gelet als vanuit Indiü het request van den jongen man wordt overgestuurd. Is dat in orde ter plaatse in Nederland overgekomen dan wordt het request met de volmacht aan Hare Majesteit gericht, waar het in het Kabinet van H. M. belandt en ge zonden wordt naar het Ministerie van Justitie, van daar naar den betrokken procureur- generaal en verder naar den officier van justitie of, als de verzoekers niet in dezelfde plaats wonen, naar de officiers ter fine van consideratie, advies en bericht en keert langs denzelfden weg terug naar het Kabinet van H. M., waar een beschikking wordt genomen en aan het Ministerie van Justitie gestuurd om het mede te deelcn aan de verzoekers, zoodat het nood zakelijk is, dat de jonge man in het request domicilie kieze ergens in Nederland, b.v. ten huize zijner aanstaande, opdat het niet naar Deli worde gestuurd, of wel men wende zich bij officieus schrijven tot het Ministerie van Justitie met verzoek de beschikking aan een op te geven adres te doen geworden. Er gaan vijf of zes weken met het verkrijgen van die beschikking heen. Daar nadert de dag dat de aanteekening van het huwelijk bij den burgerlijken stand moet plaats vinden. De aangifte hiertoe zal geschieden hetzij in persoon hetzij bij zoo danig geschrift, waaruit van het voornemen der aanstaande echtgenooten met genoegzame zekerheid kan blijken. De man in Deli of zijn notaris hebben dit punt vergeten en nu kan er geen huwelijk gesloten worden. Uit de volmacht om voor den tabaksplanter een echtverbintenis aan te gaan, blijkt volgens de practijk volstrekt niet dat er ook volmacht gegeven is tot aangifte. Het eenige middel ie dat men naar Deli schrijve om zulk een volmacht, met een tijd verlies van acht tien weken. Trouwens de volmacht tot het sluiten van de verbintenis heeft men niet in handen, die maakt den cirkelgang van onderzoek. Men zij er dus tijdig op bedacht tegelijk met het request en de notariëele volmacht tot het aangaau der verbintenis, ook tc zorgen dat een volmacht worde gereedgemaakt waaruit met genoegzame zekerheid blijke van het voor nemen der aanstaande echtgenooten en waarbij volmacht aan iemand (meerdere personen) worde gegeven om aangifte daarvan bij den burgerlijken stand te doen. Ten slotte mag geen huwelijk gesloten worden door een jongeling, die niet aan zijn militieplichten heeft voldaan, dat is «uitgediend" hoeft, zoo zegt artikel 128 der Militiewet, of hij moet vergunning hebben van den Minister van Oorlog, bij request gevraagd. Weer een klip waarop men kan stranden. Als de jonge man (of man van jaren) in Nederland verblijft, is bij een veronachtzaamde formaliteit dit nog al betrekkelijk spoedig te verhelpen, maar bij zulk een afstand Resumeerende: Er is noodigEen request der beide partijen aan de KoniDgin, met domicilie-kiezing in Nederland van den verzoeker. Een notariëele volmacht op meerdere elkaar vervangende personen, om het huwelijk te sluiten. Een volmacht als voor, om aangifte te doen. Alles op Nederlandsch zegel. Een bewijs, op het provinciaal gouvernement te verkrijgen, dat men aan zijn militieplicht voldeed of wel een request aan den Minister van Oorlog. Zegt het voort/ 372ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 5e klasse van 18, 19 en 20 Mei 1903. Prijs van ÏOO, No. 3031. Pryien van f 7Ö: 3007 3050 3149 3258 4740 45006 3010 3055 3252 3300 15002 15024 NIETEN. 3015 3087 3275 0724 0740 15039 3032 3095 3279 0727 0753 15047 3033 3406 3284 0729 11560 3043 3134 3656 0730 11577 3007 3139 4-744 6732 15005 3071 3260 4749 6738 15015 Burgerlijke Stand van Zierikxee. O EB O BI N: 15 Mei. Een dochter van F. J. W. Lambert en J, I. Ph. Kohier. 18 9 t toon F. van Bereren en 0. Alecnan. 20 O. D. Padmos en J. «8° den Berge. gehuwd: 20 Mei. J. C. Verschuur, 22 jaar, jm. en M. k. Bolle, 22 j., jd. 20 J. F. ran de Vate, 28 j., jm. en N. Leeuwe, 24 j., jd. 20 W. C. ran Dyke, 22 j., jm. en M. M. Skhoonen, 25 jjd. overleden: 15 Mei. J. Beiie, 5 m., zoon. 20 J. Hülebrand, G w., dochter. H Op Maandag 25 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouden JACOB VAN HEKKE en KLARA VAN LOOZEN hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Westen-Schouwen, 23 Mei 49i V Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd MARINUS WESTERWEEL Iz. en PIETJE MARIA MATTHIJS8E LD., die, namens wederzijdsohe Familie, hun har telijke» dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij bun Huwelijk onder vonden. Brouwershaven Kerkwerve, 20 Mei 1903. Voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en na het overlijden van mijne geliefde EchtgenooteMejuffrouw MARIA JACOMINA VAN MEURS onder vonden, betuig ik, ook namens wederzijdsche Familie, mijnen hartelijken dank. Dordrecht, 21 Mei 1903. C. MEIJERS. Voor drie leden in het Kies- college der Ned. Ilerv. Kerk te Haamstede worden aanbovolon Stemming Maandagavond 7 uur. te Nieuwerkerk in Duivelend zal, indien geene buitengewone omstandigheden het ver hinderen, worden gehouden op Dinsdag en Woensdag don 2 en 3 Juni 1903. Nieuwerkerk, 22 Mei 1903. J. BOUMAN, Burgemeester. SCHOUWING op Waterleidingen, Heulen en Heuldammen, op Maandag I Juni a.s. en volgende dagen in die week. te It-Naartensdijk, Aanbeveling verdient de Paarden zoo vroeg mogelijk aan de lijn te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5