ZIËRIKZEESOHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Mei 1903. Cour an t). Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sr Provincie. (Z i e r i li. z e o a c li e Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7850. Dirooteur a, j. de loo?ïE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiëovan 13 regels 30 Cl», meerdere regel» 10 Cis., kunnen uiterlijk tot de» Uaandaga, -Woensdag» en Vrijdags middag» 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en belichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladem "Wij kunnen niet zeggen, dat de binnen- landsche staatkundige toestand van Frank rijk op dit oogenblik bepaald rooskleurig is te noemen. Het Ministerie-Combes toch heeft tegen de congregaties, die als de machtige steunpilaren van de Katholieke kerk te beschouwen zijn, een feilen strijd aangebonden, die met grooten hartstocht gevoerd wordt, en waarvan de gevolgen nog niet te voorzien zijn. In dien strijd staat een klein deel der katholieke geestelijkheid aan de zijde der regeering, althans legt baar in de toepassing der wet op de congregatiën geen hinderpalen in den weg. Zoo ziet Mgr. Fuget in de ge noemde wet geen bezwaar. »De geloovigen", zegt hij, ïhebben kerken genoeg tot hun beschikking, en de wereldlijke priesters, die niet tot een orde behooren, kunnen even goed prediken als de monniken". Mgr. Mignet is van oordeel, dat de bisschoppen en de clerus zich buiten dezen stryd moeten houden. Daartegenover staat, dat de kardinaal-aarts bisschop van Parijs tegen de wet op de congregaties sterk geprotesteerd heeft, dat andere bisschoppen hun ontstemming over de wet niet onder stoelen en banken hebben gestoken, en dat ook het Vatikaan in een officieus blad de houding der bisschoppen, die in zake de uitsluiting van de niet toegelatene ordes tot den kansel hardnekkig tegenstand bieden, beslist goedkeurt. In eenige kerken, waarin leden van de verbodene congregatiën den kansel betreden hadden, leidde dit tot ernstige wanordelijkheden. De voorstanders van de regeeringsmaatregelen namelijk, meeren- deels socialisten, vielen hun in de rede, zeggend, dat zij in strijd met de wet handelden. Zij werden hierop met boksbeugels, knuppels en stokslagen uit de kerk verjaagd. Wie gaf hun ook het recht als bewakers der wet op te treden? In Parijs werd zelfs in de rue du Mouliu de Beurre tusschen kerkgangers en socialisten op straat zóó hevig gevochten, dat een sterke politiemacht met Lépine aan de spits er bij te pas kwam, waarbij deze een blessuur opliep, doordat een flesch op zijn hoofd werd stukgeslagen. Ondervindt de ouverbidddelijke uitvoering der wet op de congregatiën eenerzijds feilen tegenstand, anderzijds werden in tal van gemeenten druk bezochte volksvergaderingen gehouden, waarin moties tot scheiding van kerk en staat werden aangenomen. Onder deze omstandigheden is de Fransche Kamer weder bijeengekomen. Natuurlijk werd de regeering, zoowel door de rechter- als door de linkerzijde, over de bestaande verwikkelingen geïnterpelleerd. Minister Combes verklaarde, dat, wanneer de kerk het concordaat (overeenkomst tusschen den Pauselijken Stoel en Frankrijk) niet eer biedigt, zij dan ook de verantwoordelijkheid daarvan zal te dragen hebben. Betreurend do voorgevallene ongeregeldheden in de kerken, keurde hij het verzet der niet toegelatene congregaties ten sterkste af, dit bestempelend met den naam van insubordinatie. Een motie, waarbij de wenschelijkheid tot scheiding van kerk en staat werd uitgesproken, werd met 278 tegen 247 stemmen verworpen. Een andere motie, waarmede de regeering zich vereenigd had, en waarbij deze in haar krasse, van onverdraagzaamheid getuigende houding gesterkt werd, verwierf de meerderheid der Kamer. De strijd, dien de Fransche regeering onstaatkundig heeft uitgelokt, is natuurlijk koren op den molen vau de nationalisten, die begrijpelijkerwijze niets liever zien, dan dat het getal vijanden van de republikeinscbe instellingen aanzienlijk vermeerdert, zoodat de republiek ten slotte haar eigen graf graaft. De Keizer van Duitschland heeft in tegenwoordigheid van vele hoogwaardigheid- bekleeders der katholieke kerk, waaronder ook de kardinaal-bisschop Mgr. Kopp van Breslau werd opgemerkt, die door den Paus was afgevaardigd, de door hem geschonkene nieuwe deur van de hoofdkerk te Metz in gewijd, en daarbij in gunstige afwijking van zijn gewoonte, een slechts korte rede gehouden, die door den bisschop van Keulen beant woord werd. Eigenaardig is het, dat het Protestantsche Duitschland tot den Pauselijken Stoel in een betere verhouding staat dan het Katholieke Frankrijk. Alles in deze, dit blijkt opnieuw, hangt af van de leiding, die de regeerders geven. Bebel reist het land af, teneinde propaganda te maken voor deaanstaandeRijksdagverkiezing. De door den Keizer tegen de socialisten gehoudene redevoeringen dienen hem tot propaganda-materiaal. De duizenden in de volksvergaderingen hangen aan zijn lippen. Het Ministerie in Bulgarije is afgetreden, j Nauwlijks was de Vorst Ferdinand van zijn pleizierreieje naar Parijs, dat hij trots de j crisis in zijn land ondernam, in zijn hoofdstad teruggekeerd, of een ministeriëele crisis brak uit. Aanleiding daartoe had gegeven de op zettelijk lompe bejegeningwaaraan de President-Minister, Daneff, op een bal, dat ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Boris gegeven was, van de zijde van den Vorst had blootgestaan. Deze bad hem namelijk op een in bet oog loopende wijze genegeerd, hem voorbijloopend, alsof hij er niet was. De ambtgenooten van den Minister- President verklaarden zich solidair met dezen, en dienden allen evenals deze bun ontslag in. In stede nu van deze lompheid te herstellen, nam de Vorst het ontslag aan. Een ander Ministerie werd gevormd, waarvan Petro'f, die ook in 't Ministerie van den vermoor den beroemden Stainboelofzitting had, hetboofd werd. Of deze wisseling van bewindsmannen ook een verandering in de politieke gedrags lijn van Bulgarije zal ten gevolge hebben, moet nog de toekomst leeren. Wenschelijk ware het wel, dat krachtiger de neutraliteit van het Rijk ten opzichte van Turkije gehand haafd werd, dat niet oogluikend toegelaten, ja zelfs heimelijk begunstigd wordt het vormen van benden, teneinde den Macedonisohen opstandelingen een bandje te helpen, en dat de grens beter en afdoende bewaakt wordt, opdat niet Bulgaarsche officieren en soldaten met pak en zak naar de Macedoniërs kunnen overloopen. Wat den opstand in Macedonië betreft, de Turken, die een voldoende legermacht op de been hebben, zullen, wanneer geen andere complicaties zich voordoen, dezen wel onder de knie krijgen. Ook met de Albaneezen, die zich tegen de hervormingen, welke Turkije in Macedonië wil invoeren, met hand en tand verzetten, zal de Turk het wel klaar spelen. Reeds hebben zij van de Turkscbe troepen, die zij bij Ipek onverhoeds aanvielen, een lesje gehad, dat hun heugen zal. Toch is de lucht in het Oosten verre van zuiver. Rusland komt ons voor een dubbelzinnige politiek te voeren. Het neemt den schijn aan den Macedonischen opstand niet te willen, maar het zou ons in geenen deele verwonderen, wanneer het dien heimelijk aanstookt en onderhoudt. Rusland heeft bij de verwikkelingen in de Balkanstaten een veel te groot belang. Het heeft steeds er bij geprofiteerd, wanneer de een of andere aan Turkije onderworpene volksstam de vaan van den opstand ontplooide. En het zal ook nu zijn slag wel slaan, als het daartoe het tijdstip gunstig acht. Er is een schoone gelegenheid Turkije thans zwakker te maken. Zal het zich die laten ontglippen? Wij gelooven het niet, al ware het alleen maar om een tijdelijke welkome afleiding te hebben voor de binnenlandsche verwikkelingen. Er heerBcht toch in Rusland tegen de Regeering groote toenemende ontevredenheid. En al werpt zij nu ook aan het plunder- en moordziek gemeen de joden voor, zooals zij blijkens de door de Times gepubliceerde geheime instructie aan den gouverneur van Bessarabië te Kisjinef gedaan heeft, als het offer genuttigd is, steekt de hydra opnieuw zijn kop op, zoekend naar buit tot verzadiging yan zijn honger, En dan zou hij wel eens in een andere richting kunnen zooken. Iu die instructie een merkwaardig staatsstuk van onzen tijd wordt namelijk bevolen om tegen de uitspattingen, waarmede de joden bedreigd worden, alleen vermaningen, geen gewelddadige middelen aan te wenden, opdat de vijandigheid der bevolking tegen de regeering niet verergere, hetgeen slechts aan de revolutionaire propaganda zou ten goede komen. Van Rusland naar Australië is een heele reis. Maar iu een politiek overzicht let men niet op verre afstanden, vooral niet, als belangrijke zaken te bespreken vallen. En dit is hier het geval. Te Melbourne namelijk was een werkstaking onder het spoorweg personeel uitgebroken, die veel overeenkomst had met die, welke wij hier te lande hebben beleefd. Aanleiding daartoe had gegeven het verbod van de regeering aan de spoorweg beambten leden te zijn van den Centralen Arbeidersbond. Vandaar de staking. De spoorwegbeambten moesten evenwel, wijl de spoorwegstaking geen algemeen karakter droegen dagelijks velen van hen den arbeid hervatten, den strijd opgeven. Niet allen zallen echter weer aangenomen wor den. Het gevolg van de staking is geweest, dat de regeering een stakingswet ontworpen heeft. Deze wet bepaalt, dat al wie het werk nederlegt zonder veertien dagen van te voren behoorlijk het contract te hebben opgezegd, zal gestraft worden met een boete van f 1200 of één jaar gevangenis. Hij verbeurt tevens 't recht op pensioen, en is tot geen staatsbetrek king benoembaar. Ook zij, die tot de staking aansporen, of geld voor de stakers inzamelen, zullen strafbaar zjjn. Men kan het den burgers niet genoegzaam inprenten, dat bet in een con- stitutioneelen staat een revolutionair vergrijp ia wetgever of overheid te willen dwingen iets te doen of na te laten. Zij, die wetten maken, en zij die baar uitvoeren, moeten vrij blijven in de volbrenging van hun taak. "Wie op die vrijheid inbreuk maakt, verdient straf. Dat de staat iu het belang van het openbaar verkeer wetten maaktopdat dit geen belemmering of stremming ondervindt, wie, die een ernstige opvatting heeft van de plichten, die op de georganiseerde gemeen schap rusten, zal dit wraken. De wet zij echter duidelijk, en late in de toepassing geen speelruimte voor willekeur. Nederland. Hoogezand, 20 Mei. Nog steeds worden do spoorwegbruggen in deze streek, langs de lijn GroningenWinschoten door treinpersoneel bewaakt. Niemand weet, welke roden daar voor bestaat. Amsterdam, 21 Mei. De zakkenrollers, die do politie voortaan te pakken krijgt, zullen op last van deo hoofd-commissaris naar het hoofd-bureau van politie worden over gebracht, om daar te worden gefotografeerd. Utrecht, 21 Mei. Gieterenavond ten half 11 ure kwam de oud-president Krüger aan het Centraal-station alhier van Parijs aan, vergezeld van de familie Eloff en de heeren Bredell en dr. Heymans. Aan het station waren ter begroeting aanwezig de heeren dr. Leyds met zijn secretaris, de heer Balman, en de heer Heytema, die jaren lang in Transvaal vertoefd heeft. De president verliet het spoorwegrijtuig niet, dit werd uitgeran geerd, en met den eerstvolgenden trein werd de reis naar Hilversum voortgezet. Amersfoort, 20 Mei. De feestcommissie heeft thans den 28sten dezer vastgesteld als de dag, waarop 's namiddags om twee uur onder opperste leiding van jhr. Everard Meyster zelf de Plechtige Keitrecking" zal plaats hebben, 's Morgens om acht uur zullen herauten en trompetters door de stad trekken, om den volke van de stad van deze blijde tijding kond te doen. Van 24 uur 'a namiddags zal jbr. Meyster met zijn getrouwen en zijn nooit genoeg te eeren kei door de stad rijden, terwijl men hoopt om vier uur met den kostbaren, roem rijken last, met zoo schoon verleden, aan te komen in het plantsoen bij het politie-bureau, alwaar de kei onder een plechtige toespraak op een zijner waardiger plaats zal worden neergelegd, terwijl alsdan een voor deze gelegenheid expresselijk gecomponeerde kei cantate" zal worden gezoDgen. In den avond zuilen op verschillende plaatsen concerten en uitvoeringen worden gegeven. 's-Gravenhage, 20 Mei. Hedenmiddag had hier een droevig ongeluk plaats. Een heer, op een fiets gezeten, werd in de Prinsen straat door een groentewagen aangereden. Hij viel, en juist voor een daarop volgenden omnibus, met het treurig gevolg, dat het voertuig hem aan bet hoofd en de beenen zwaar verwondde. In de stads-apotheek binnen gedragen, en vandaar per raderbaar naar het gemeente-ziekenhuis vervoerdoverleed hij reeds op weg daarheen. Rotterdam, 21 Mei. Io de Fransche kerk aan de Hoogstraat was in een der bergplaatsen een steen weggezakt, waardoor men kon afdalen in de kelderruimte. Bij onderzoek gisteren trof men aldaar ongeveer 60 dood kisten met geringe overblijfselen van mensche- lijke gedaanten aan. De laatste begrafenis in de grafkelders onder de kerk heeft, blijkens inscripties in de muren, plaats gehad in 1833. In de groote zaal van het Yereeniginge- gebouw werd gisterenavond, vanwege het Centrale Comité voor Drankbestrijding, in aamenwerking met den Rotterdamechen Bestuursbond, een vergadering gehouden als protest tegen bet wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijns. De vergadering werd gepresideerd door dr. Van Leeuwen van Schiedam en als spreker trad op D. de Klerk, die den drankaccijns krachtig laakte als onzedelijk, waarbij hij zich beriep op vroegere uitspraken vau dr. Kuyper en opwekte om aan de drankbestrijding deel te nemen. De vergadering had tot resultaat de aanneming der volgende motie: De openbare vergadering enz., gehoord de besprekingen over het ingediende wetsvoorstel ter verhooging van den accijns op het gedistilleerd, overtuigd zijnde, dat vooral door het ver sterken van (vermeend) schatkistbelang bij bot jenevergebruik het hoe langer hoe moeie- lijker zal worden het alcoholisme krachtig te bestrijden, overtuigd dat elke verhooging van accijns op het gedistilleerd in lijnrechten strijd is met elk waarachtig volksbelang, dringt er bij de leden der Tweede Kamer ten sterkste op aan, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met groote meerderheid te verwerpen. Hot zangkoor >Sluit Schiedam" luisterde de vergadering met zijn liederen op. Breda20 Mei. Een gepensionneerd Indisch militair alhier kwam als naar gewoonte dronken tehuis. Een heftig tooneel volgde, ton slotte ging de woestaard zijn vrouw, een oppassende werkzame vrouw, met een bijl te Ijjf, waarmede bij haar zoo toetakelde, dat zij iu hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest worden vervoerd. De dader is gearresteerd. Goedereede, 20 Mei. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van een Jid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer H, Dalebout, ziju als candidateu gesteld de heeren: D. Breeu eu Ic. van Eijk, Te Stad aan het Haringvliet is door de steurvisechers een steur gevaDgen, welke oen netto-opbrengst vertegenwoordigde van de kapitale som van f 141. Zierikzee, 21 Mei. Voor de vanwege de Vereeniging aExoelsior", tot veredeling van zangvogels en pluimvee in Schouwen en Duiveland, van 1 tot en met 3 Juni alhier te houden tentoonstelling zijn, behalve voor de zangvogels, ingekomen 400 inschrjjvingen voor ruim 600 stuks pluimvee, uit alle oorden van Nederland eu uit België. Ook zullen geëxposeerd worden broed machines in werking met kunstmoeders voederartikelen en artikelen, die op de pluim veeteelt betrekking hobben. De jury bestaat uit de heeren G. Muijs te Amersfoort, Job van der Have te Frederiks- oord, B. Neelmeijer te Middelburg en Jobs. Quarles van Ufford te 's«Gravenhage. De burgemeester van Zierikzee, de heer Ch. W. Vermeys, is beschermheer. Het getal toegezegde eereprijzen is aanzienlijk. Door het dag. bestuur van het water schap Schouwen is de volgende alphabetische voordracht opgemaakt voor de betrekking van ingenieur bij dat waterschap 1°. A. M. Heuff, adj.-ing. bij de N.-O.-L. spoor te Zwolle 2°. jhr. R. de Muralt, oud-ing. van den "Waterstaat en 's Lands Burg. Openb, Werken iu Ned.-Indië, te Delft. Op aanstaanden Donderdag zal de benoeming plaats hebben. De heer J. van der Kreke, concierge bij de Arrondissements-Rechtbank alhier, ontving ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest, dat bij heden mocht vieren, van verschillende zijden, niet het minst van hen, die vroeger hier in rechterlijke betrekkingen waren werkzaam geweest, maar nu elders Themis dienen, hartelijke blijken vau belang stelling. Ook de rechtbank liet dien dag niet onopgemerkt voorbijgaan. In de raadkamer binnengeleid, werd het feestvierend echtpaar door den president, den heer mr. J. P. Cau, met het zilveren huwelijksfeest in warme bewoordingen namens de rechtbank geluk- gewenschten hen tevens een bruikbaar, nuttig geschenk namens haar welwillend aangeboden. De jubilaris, door een eu ander diep getroffen, dankte veelmalen voor de door hem hooggewaardeerde blijken van belangstelling. Morgen (Zaterdag) avond zal in de Concertzaal alhier door de eerste solisten der Nieuwe Nederlandsche Opera een groot opera concert gegeven worden. Mevrouw F. Coini Francisca, en de heeren D. Pauwels, Jos. M. Orelio en P. Koster, namen, die klinken als klokken, zullen ons op hunne talenten ver gasten. De plaatsbespreking is van 12 tot uur. Uit de vroeger vermelde voordracht is tot waterbouwkundig ambtenaar aan den polder ïNieuw Noord-Beveland" benoemd de heer M. P. Geslaagd bij het examen als candidaat gemeente-secretaris, de heer M. Zoeter te Loosduinen, geboren te Bruinisse. Bij Kon. besluit is, uit overweging, dat P. J. M. Boel, loteliog van de lichting van 1903 uit de gemeente Hulst, geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin, waartoe hg behoort, aan hem, nadat hij bij de militie te land is ingelijfd en voor den dienst geschikt zal zijn bevonden, ontheffing verleend van den werkeiijken dienst bij de militie tot 1 Maart 1905. Door de Stoomvaart-Maatschappij i>Zee- land" is aan de Kon. Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen opgedragen het ver vaardigen van zes nieuwe stalen stoomketels. Men Bchrijft ons: Hoewel den laateten tijd daaromtrent reeds versohillende tegenstrijdige berichten de ronde hebben gedaaD, houdt men bet er tbans toch voor dat de spoorweg GentTeineuzen binnenkort door de Belgische Staat zal worden overgenomen. Op verzoek van het gemeentebestuur van St.-Laureys (België) zijn door en uit de gemeentebesturen van Aardenburg, St.-Kruis, Balgerhoeek en Eecloo afgevaardigden benoemd om te beraadslagen over een tram door genoemde gemeenten, welke zich te Aardenburg zou aansluiten aan de tramlijn Aardenburg Brugge. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar aanleiding van de door onder scheidene burgemeesters hem gedane vraag, of de kosten, veroorzaakt door den buiten gewonen maatregel, welke door hen in de afgeloopen weken zjjn genomen voor de bewaking en beveiliging van stations, spoorlijnen en daarin gelegen kunstwerken, van rijkswege zullen worden vergoed, door tueschenkomst van de Commissarissen der Koningin de burgemeesters, wie het aangaat verzocht hem hot juiste bedrag, zooveel mogelijk gespeci ficeerd, op te geven, van het door hen aan de bedoelde kosten bestede of nog te besteden bedrag, dat, naar bun oordeel, in geen geval ten laste der gemeente kan worden gebracht. Scherpeni88e, 21 Mei. Heden had een zoon van J. Hage, landbouwer nabij deze gemeente, het ongeluk van een wagen te vallen, doordat zijn paarden op hol gingen. Met een hevige bloedende hoofdwonde werd hij op een ladder naar-zijn woniDg gebracht, terwijl wagen en paarden in den sloot geraakten. St.-Maartensdijk, 2i Mei. In de gewone jaarlijksche vergadering van ingelanden van 't waterschap nSt.-Maartensdijk" werd hetdijk- gesehofc per H. A. voor het dienstjaar 1903/04 voor de verschillende polders vastgesteld als volgt: Oudeland f 10,50; Middelland f 5,50; Noord f 8,50; Uiterst Nieuwland f 5,50; Ravensoord f 6,Groote en Kleine Landekens f 4,50; Slabbecoorne f 12,50; Molen f 12; Pluimpot f 4,50; Yroonlanden Ravensoord f 1,90; overige Yroonlanden f 0,40. De hoogo waterstand in de polders dit voor jaar gaf aanleiding tot het doen van een voorstel strekkende om verbetering te brengen in de wijze van afvoer van het overtollige polder water, by toestanden als zich dit voorjaar voordeden. Met groote meerderheid van stemmen werd dit voorstel aangenomen en het bestuur opgedragen in dezen een onderzoek in te stellen naar het meest doelmatige middel en een raming van kosten daarvan. Eene vraag, waarom bij zulke ongewone waterstanden als dit voorjaar de Zondagen ook niet benuttigd waren tot het in werking stellen van den bestaan den watermolen, viel in minder goede aarde. Dezen vrager werd te kennen gegeven, dat bij hierin niet mee te spreken had, daar hij slechts stemgerechtigde in gelande was van een enkelen polder en derhalve geen stem (dus ook geen recht van spreken had) in zaken het geheele waterschap betreffende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1