Landbouw en Veeteelt. I O X D K It W I# H. Staat van de hoeveelheid Meekrap in de onderstaande Meekrapfabriekeu gedurende de teelt 1902. NAAM DER FABRIEK. GEMEENTE. Oüberoof.Je, I Racijn, in K.G. in K.G. Muilen, in K.G. De Eensgezindheid De Galatheesche Dijksche Meestoof Fortuna De Zon De Kapel De Hoop De Nijverheid De Eendracht De Onderneming De Onverwacht De Eendracht De Oude Meestoof De wassende Maan St.-Annaland. Idem. Den Bommel. St.-Philipsland. Goes. Nieuwe-Tonge. Nieuwerkerk. Idem. Idem. Oosterland. Ouddorp. Idem. Oude-Tonge. Oud-Vossemeer. Zonnemaire. In aansluiting aan bovenstaande opgave verdient het volgende wel vermelding Tot voor circa 25 jaren behield Zeeland den ouden roem van haar meekrapteelt sedert is deze plant haast van de wereldmarkt verdwenen en gaat het langzamerhand tot de bizonderheden behooren een akker met deze plant bezet te zien. De meekrap, die in het Oosten in 't wild groeit en van daar afkomstig is, leverde een zeer gezochte roode verfstof. Sedert onheugelijke jaren, zoo wordt gezegd, werd zij als bij uitzondering in Zeeland geteeldeerst in het begin der laatste helft van de vorige eeuw had zij zich in andere Êrovinoiën, met name in Gelderland en Noord- Brabant en in den Haarlemmermeerpolder verspreid. De meekrap is een langlevende plant: men heeft dan niet alleen jarige, maar ook twee- en zelfs driejarige mee. De lange, tamelijk zware wortels der plant, die de eenmaal gezochte kleurstof bevatten, dringen vrij diep in den grond. De stengels komen in het voorjaar te voorschijn, worden 6 d 8 d.M. lang, doch gaan, daar zij zeer zwak zijn, grootendeels liggen. In Juli geven ze kleine, geelachtige bloemen, waaruit zich later eene besvrucht vormt, die eene roodachtige zwarte kleur aanneemt en zaad levert, dat echter niet gebruikt wordt, wijl de plant uit jeugdige kiemen of spruiten wordt aangekweekt. De meekrap eischt diep losgemaakten klei- of vruchtbaren Jichteren grond, mits beide kalk j bevatten. Het land wordt in bedden verdeeld; op elk bed komen eenige rijen plantende planten, spruiten van welig groeiende meekrap, 10572 2798 17243 11070 15590 21573 28005 26072 1342 5 *617 14000 4040* 8201 4901 412 14058 13692 2200 162933 I 66342 1300 2534 *621* 4500 1940 3470 5475 2520 447 2381 25188 worden hierin, op den onderlingen afstand van anderhalven d.M., met de zetspade gepoot, hetgeen in Mei geschiedt. In den herfst dekt men de planten ter dikte van één d.M. met grond uit de ruimten tusschen de bedden, om ze tot het maken van nieuwe scheuten te nopen. In den tweeden herfst heeft doorgaans de oogst plaats, wat door velen voor het voordeeligst gehouden wordt; sommigen laten ze echter drie jaren in den grond. De wortels worden met de zoogenaamde meespade uit den grond gehaald, blijven tot den avond op het veld liggen, worden dan aan hoopen gezet en blijven zoo staan, tot ze slap en winddroog zijn, waarna men ze van aarde zuivert en ze naar de meekrapfabriek of meestoof brengt, waar ze tot racijn gedroogd en daarna tot poeder gemalen worden, waaruit weder de garancine bereid wordt. In de racine-fabrieken wordt alleen racine gemaakt, die zoo verkocht of in andere fabrieken gemalen wordt. Men rekent de gemiddelde opbrengst per II A. op 1500 K.G. groene wortels-, gedroogd blijft er slechts een zesde gedeelte over. Van de verschillende soorten eenmaal in Zeeland verbouwd zijn de voornaamste: de Taaigroene, Zoeters, llijk- raakers, Stroosnijders, Avignonsche, Willem- stadters, die nu eens op dezen, dan op genen grond het weligat tierden. Deze bizonderheden ontleenen wij aan een beschrijving, gegeven der teelt toen ze nog in vollen bloei was. Een volgende maal is misschien wel wat plaats voor mededeelingen over de eenmaal bestaande keuren op het stuk der meekrap bereiding. RECHTSZAKEN. Beleediging van Minister Kuyper Voor de rechtbank te Middelburg stond Dinsdag terecht F. de K,f 46 jaar, boek handelaar en colporteur, geboren en wonende te Vlissingen, ter zake dat hij den 5 April 1903 te Vlissingen achter een aan de open bare straat uitkomend raam van zijn, aan de Lange Walatraat gelegen winkel, op zoodanigo wijze, dat zulks aan den openbaren weg goed zichtbaar waa, openlijk heeft tea toon gesteld of aangeslagen een plaac van Zijne Excellentie den president van den Ministerraac en Minister van BiDnenlandsche Zaken, dr A. Kuyper, ir. en ter zake van de rechtmatige uitoefening van zijn even vermelde ambtsbedieningen van 1 beleedigenden inhoud, op welke plaat was afgebeeld voormelde Minister, dr. A. Kuyper, worgende een aan den grond geketend persoon, terwijl boven die plaat gedrukt waren de woorden»Zóó temt men dierenzóó bedwingt men wilden, maar zoo regeert men geen volk. Dr. A. Kuyper iu 4903", met welke afbeelding blijkbaar gedoeld werd op de handelingen door meergenoemden Minister dr. A. Kuyper in zijne voormelde ambts bedieningen verricht in zake de totstandkomiog en indiening der drie bij koninklijke bood schappen van 23 Februari 1903 aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende wetsontwerpen x»tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht", »tot ver hooging van het VlIIe hoofdstuk der Staats begroting voor het dienstjaar 1903" en »tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienBt is", zulks met het oogmerk om aan den beleedigenden inhoud van bovenomschreven afbeelding ruchtbaarheid te geven of de ruchtbaarheid daarvan te vermeerderen. Het O. M. eischte deswege tegen beklaagde f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De uitspraak is bepaald op "Vrijdag 29 Mei. Door den krijgsraad te 'sGravenhage werd vrijgesproken een milicien te Vlissingen, verwezen ter zake van het bedreigen met woorden en gebaren van een meerderen in rang. WegeDB gebrek aan bewijs, ondanks zwaarwiobtige vermoedens, werd mede vrij gesproken een milicien te Middelburg, verwezen ter zake van diefstal in de chambree ten nadeele van een kameraad. De verdediger van den heer Hugenholtz vroeg Zaterdag, bij de behandeling der zaak voor de rechtbank te Haarlem, vrijspraak voor zijn cliënt. Hij wees er op dat de eisch van het O. M., 1 jaar, een zware straf is, maar dat, hoe zwaar die straf ook zou mogen zijn, erger voor den beklaagde is de moreele appreciatie uit den mond van het O. M. Voor den beklaagde als politiek persoon weegt de moreele zijde veel zwaarder. De reohtbank te Assen heeft den slager te Dragterop, die te Hoogeveen zijn zwager, die hem steeds lastig viel, door drie revolver schoten doodde, overeenkomstig den eisch van het O. M., ontslagen van alle rechts vervolging. Te Ten Boer (Gr.) ia door den burgemeester, op last van den officier van justitie te Groningen, het diaconieboek in beslag genomen. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam eisohte Dinsdag 1.1. in hooger beroep bevestiging van het vonnis der recht bank, waarbij de beruchte Frans Hosier tot G jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot diefstal van kippen en poging tot moord door, toen hij op heeterdaad werd betrapt, twee revolverschoten te lossen op don kastelein Stephensen in de Czaar Peterstraat. Bok'aagdo veide den president op diens Trageniet te zullen antwoorden, omdat bij hem hield voor den ^rootsten schurk en ellendeling die bestaat; waarop beklaagde weggevoerd do zaak zonder hem behandeld werd. I)o verdediger, mr. Kronenborg, stelde ook thans wedor op don voorgrond, dat z. i. eon ondorzoek naar de geestvermogens van den beklaagde behoorde to geschiedendaar bij vreesde, dat eene gevangenisstraf op :m sleclits vererging van zijn thans deornis- waardigen toestand zou uitoefenen. Voorts achtte hij de den beklaagde te laste gelegdo feiten onbewezen. Do uitspraak is bepaald op 26 dezer. Do rechtbank te Amsterdam ontsloeg van rechtsvervolging Sloot, drukker van de bekende plaat van Het Volk, en Van Praag, die do prent in den winkel tentoonstelde als achtende het misdrijf enkel strafbaar op aan klacht. Diezelfde rechtbank veroordeelde een staker, die een niet-staker een klap in het aangezicht gaf, tot 3 weken en een ander, die een agent in den vinger beet bij een opstootje in de Willemstraat, tot 2 maanden gevangenisstraf. K E R K N I E U W 8. Ds. M. den Boer, predikant bij de Geref. Gem. to Zaandam, heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Schellinkhout door ds, E. K. Groene- veld Wz. te IJzendijke. Zondagvoormiddag I.I. werd ds. II. Smelt van Haarloo, beroepen bij de Ilerv. Gem. te Wissenkerke, bevestigd door ds. Beukenhorst van Laren. Des namiddags hield de nieuwe leoraar zijne intree-rede naar aanleiding van 2 Cor. 5 20. Noordgouwe. Door stemgerechtigden is met algemeene stemmen tot predikant beroepen de beer J. J. Meyer, candidaat tot den Hoiligon Dienst te Utrecht. PREDIKBEURTEN VAN Donderdag 2 4 Af Ned. Herv. 1 9 03. Kerk te Zonnemaire 's Voorm. 9,30 ureds. Zeeman. Geref. Kerk te Zopnemaire: 's Voorm. 9,30 ureLeeskerk. Ned. Herv. Kerk te Kerkwervo: 's Voorm. 9,30 ure: da. Blankert. Bij kon. besl. is met ingang van i Sept. benoemd tot leeraar aan de rijks II. B S. te Leeuwarden, dr. W. A. Poort, thans leeraar aan de R. II. B. S. te Middelburg. Naar aanleiding van het optreden van sommige openbare onderwijzers schrijft De Standaard »Toch mogen ook onze christelijke school besturen toezien. Reeds verluidde van eene enkele dier scholen, dat het er niet pluis was. Zulk kwaad nu moet in den aanvang gestuit. Want is oen sociaal-democraat reèds contrabande, op eene christelijke school zou bij een hoon voor den Daam des Heeren zijn". Het Christelijk Schoolblad zegt daarover: »Eo zoo laten dan de bewoordingen van De Standaard ruimte voor het vermoeden, dat werkelijk reeds eene enkele onzer scholen eeno kweekplaats zou zijn van de sociaal democratische beginselen. >Indien dat zoo mocht zijn op »eone enkele" school, waarom zou het niet op vmeerdere' kunnen Maar dan ia Groen van Prinsterer niet gerechtvaardigd, dan hooft de sociaal democratische propaganda zoo min met de neutrale als met do christelijke school iets uit te staan". Tot zoover deze beide bladen, 't Is zeker wel eigenaardig dat volgens do statistiek de christelijke school naar verhouding meer socialisten levert dan de openbare. l'oat en Telegrafie. Bij kon. besl. is benoemd tot adj -inspecteur der posterijen on telegraphic, tor standplaats Arnhem, de heer J. II. H. Guothermohr, thans dir. van het post- en telegraafkantoor te Terneuzen. De drievoudige moord te Kuitaart. Men schrijft hieromtrent Zooals reedB bekend is, beeft do justitie te Middelburg termen gevonden, om den zoon van den vermoorde, Salomon, zwaar geboeid naar de gevangenis te doen overbrongende ernstige vermoedens van het publiek, dat hem terstond als dader of medeplichtige aanwees, schijnen dus oenigszins gegrond te zijn. Ofschoon do verdachte do eerste dagen na den aanslag do hofstede niet mocht verlaten, kon hij toch nog vrij rondloopenna ver klaringen van do dienstbode, met welke hij intiemere betrekkingen onderhield, was hij in de gevangenis to Hontcnisso opgesloten en heeft, onder andere, daar een verhoor tot middernacht ondergaan in hare tegenwoordig heid olke van haro bezwarende verklaringen hoette bij eenvoudig gelogen en verklaarde overigens gansch onschuldig to zjjü. Onder het masker van do koudste onver schilligheid wiet hij de ganache week zijn gevoelens te beheerechon. Toen hot tweede slachtoffer, zijn vader, zou begraven worden en by by de doodkist werd gebracht, moet hij gansch ongeroerd geantwoord hebben op de vraag.- »Wat hij nu te zeggen had". »A1 ondervraagt ge me een uur, een dag of een jaar, ik weet niets en zeg niets". Wie ook do sehuldige(n) zijn, zeker is het dat do verklaringen van den verdachte zeer vreemd zyn en zaken aan het licht zijn gekomen, dio niet te zynen gunste pleiten. Do moord is gepleegd met ploegkouters, die zoodanig in de echuur verborgen stonden, dat de knecht, Geluk, zelfs ze niet wist te staan. IIoo kunnen vreemden die eerst gaan zoeken en vinden om den aanslag te plegen. Hot geweerwaarmede do inbrekers, volgens zijne vorklaring, op hom schoton, was dat van Koolo zelf en met mueschonhagel geladen dio Bpatte hem tenminste, volgens zyn zeggen, tegen de broek. Eerstena ia geen hagel gevonden on tweedens was Koole de man niet, om op een geweer, dat bij alle even tualiteiten moeat kunnon dienon, zulk schot te doon. Doch wat dit schieten nog onwaar- scbynlyker maakt is, dat de knecht door den verdachte nog moest gewekt worden, ofschoon twee schoten in de nabijheid vielen, niet in het open veld, doch tueachen gebouwen, wat den klank nog veel versterkt. Vorder moet gebleken zyn, dat de kleederen van den verdachte met bloed zyn bespat en niet bevlektvlekken zouden ontstaan by hulp verleenen aan de verslagenenspatten schijnen te wyzen op spuitend bloed, dus op een tegenwoordig zijn bij 't vorwonden. Een bizondere waarde zou gehecht worden aan het volgende Het deurkozijn zou door de inbrekers zoo uitgesneden zijn, dat de springer van 't slot door de gemaakte opening kon en dus de deur zonder sleutel kon geopend wordenhet toeval heeft gewild, dat een stukje of puntje van een mes in 't hout is blyven Bteken; volgens sommigen moet dat stukje of puntje juist aan 't mes van den verdachte ontbreken, volgens anderen moet by zijn mes kwijt zijn. Een bizonder gewicht hecht men aan 't volgendeVolgens verklaring van den verdachte werd op hem geschoten, toen by op het erf kwam, ging zich toon achter de schuur verborgen en vervolgens zyn zwager Geluk roepen, die in dc schuur sliep, met wien by het woonhuis binnenging. Nu is in de groote schuurdeur eene kleinere, waardoor men binnen kaD, zonder do groote te openen en boven die kleine is nu een bloedige handafdruk gevonden. Hoe komt die daar Is zij van den vordachte afkomstig, van toon hij Geluk ging wekken, dan moet hy van te j voron in huis zyn geweest, hetgeen niet klopt met zyn vorigo verklaring. De justitie vond dien bloedafdruk van zooveel beteekenis, dat zy een stuk plank, met dien afdruk er op, heeft doen uitzagen en heeft medegenomen. Naar men zegt, zou de vermoorde Koole in een helder oogenblik een paar personen genoemd hebben, doch moet hunne onschuld volkomen gebleken zijn. j De schoonzoon Geluk, de knecht, is gansch onschuldig. Hy loopt treurende rond en verklaart niets te hebben gezien wat op eene vluchtende bende wees. Ook moet hij geantwoord hebben, toen zyn zwager op den noodlottigen avoDd tegen hem zei»Ga maar binnen". »Neen, want ze zouden me wel van kant kunnen maken", waarop de verdachte weer zeide: »Nu, dan zal ik hot eerst binnen gaan, de zaak zal wel afgewerkt zyn". Naar men verneemt, bestaat hot plan de geheele hofstede en de omgeving nauwkeurig te doen onderzoeken, of er het gestolen geld, als er gestolen is, kan verborgen zyn. Omtrent dit stelen wordt nog het volgeude gemeld Den morgen, volgende op den vreeselyken avond, ging iemand uit belangstelling de gewonden bezoeken, raakte ia gesprek met Salomon, drukte 2ya afschuw uit over 't gebeurde en informeerde naar de som, die kon gestolen zijn. »lk schat het tusschen de 2 en 3 duizend gulden", luidde het bescheid »ze zijn een week te laat gekomen, anders hadden ze een duizend gulden meer gevondeD, want we hebben de vorige week een koppel paarden gekocht". Men meldt nog het volgende: Do politie heeft iu de schuur een bebloede hooivork gevonden, welke naar Middelburg is medegevoerd. De vrijgelaten dienstmeid W. Vinko is naar hare ouders te Axel weder gekeerd. Verschillende praatjes doen natuurlijk de ronde; doch met zekerheid valt hier geen waarheid van verdichting te onderscheiden. De politie laat niets los. Nu de drie slachtoffers helaas, alleD zijn overleden, is de hoop, dat een hunner de justitie nog oenigo aanwijzing zou kunnen doen, vervlogen, en is het slechts to hopen, dat de justitie er in slagen moge zulk bewysmateriaal aan te voeren, dio tot de vcr- oordeeling van den bedryver van dit gruwel- werk zullen leiden. Of deze verdachte de schuldige is, men weet het niet, doch zooveel is zeker, dat lot nog toe alles tegen hem pleit. II© ramp (e Ketliel. Een commissie te Ketbel en Spaland richt de onderstaando oproeping tot l>aar land- genooton Er is een ramp gekomen ovor onze gemeente, oen ramp, welke aan bon, dio zich met eigen oogen daarvan kwamen overtuigen, een gevoel van medelijden afperste. De poldervaartkaai brak door en het daaruit stroomendo water bedekt thans honderden II.A. welig grasland. Boerderijen, woningen, huisraad, alles ia aan het water prijsgegeven. Do moeste bewoners zijn hun buizen ont vlucht, het vee wordt verkocht, daar de vee houders niet in staat zijn in bun verder onderhoud te voorzien, en als do anders zoo groeizame weidon weder droog komen, zullen zij niet meer te herkennen zijn, na zoo lange inundatie cn don boer dit jaar althans geea gras of eetbaar hooi leveren. Het bedryfskapitaal wordt aangesproken en opgeteerd en do bevolking bedreigd met ondergang. Ondorgoteekendon, begaan met het lot der ongelukkigen, hebben zich tot eon commissie gevormd, teneinde giften in to zamelen ou-, alB straks de boer weder zyn bedrij' moeten opvatten, hom to kunnen met gelden,-door liefdadige handen ges. J om zoodoende hem in staat te stellen -cc voel doenlijk zijn bedrijf voort to zetteo. Tot het geven van die bydragen doon wy een beroep op u, landgenooten Waar gy steeds bereid zjjt gevonden te helpen, en waar gy met milde hand uw gaven geofferd hebt voor do Boeren daarginds in Zuid- Afrika, vragen wij u nu oen milde gave voor de boeren van uw eigen Vaderland. Helpt, om de govolgen van de rampen af te wenden, van uw zoozeer geteisterde land genooten. Zendt uw bydragen, groot of klein, aan één der ondergeteekenden on gy zult door uw milddadigheid geholpen hebben een eens zoo bloeiondo landstreek van ondergang te behoeden. Do commissio to Kethol en Spaland beslaat uit do heeren: L. Mazel, burgemeester; C. Bregman, wethouder; W. O. Kosvoets, pastoordr. J. P. do Bio, predikantG. Sauor, arts. Brieven uit Berlijn. Particuliere Correspondentie), lm Wonne Honat. Berlijn, 7—v—'03. »lm wutderschönen Monat Mai", Bloeimaand schijnt haar beste beentje te willen voorzetten. Dikwijls genoeg Iaat zij de dichters maar praten, die niet moe worden le zingen van een ontwakende natuur, van heerlijke lentelucht en ontluikende bloesems en knoppen, van jonge liefde onder een lachenden, blauwen hemel. Dan is zij eigenzinnig als haar voor gangster April, die van onds doet, wat zij wil, maar deze keer heeft zij blijkbaar nog bijtijds bedacht, dat een goede naam nok groote verplichtingen meebrengt. Me dunkt, het moet op een «wonnigen", stralende» Meidag geweest zijn, zooals deze eerste Zondag van Bloeimaand ons te genieten gaf, dat een goede tachtig jaar geleden de onsterfelijke Heine door de prachtige blauwe lucht, de warme zon, het jonge frissche groen en het naar buiten stroomende jonge, levens lustige volkje geïnspireerd werd voor één zijner bekendste „amoureuse liedekens" „lm wunder- sehönen Monat Mai, als alle Knospen sprangen, da ist in meinera Herzen die Liebe aufgegangen"! Dat was me nu een dagje als geknipt voor amoureuse paartjes om buiten in de vrije natuur rond te dolen, maar ook de ouderen, in wier leven het proza successievelijk een' groote rol ging spelen, en het jonge grut, dat in de week niet naar buiten kan, snakten er niet minder naar, in het boseh en aan het water frissche lucht te gaan happen. Al vroeg in den morgen was half Berlijn op de been. In alle richtingen brachten treinen van stadt- en untergrundbahn, trams, stoom- booten, auto's en fietsen duizenden en duizenden naar buiten. De liefhebberij voor het fietsen is in de laatste jaren sterk afgenomen, maar op dergelijke dagen kan men merken, dat er toch altijd nog een groot aantal amateurs zijn overgebleven. Tallooze clubs van twintig en meer personen stoven op hun fiets den grooten weg op naar Hundekehle en Wannsee, Potsdam en Werden, om dan tegen den avond, beladen met witte en rose bloesemtakken, afkomstig van de Werdersche onafzienbare boomgaarden, weer naar Berlijn terug te jagen, van onder tot boven grijs van de stóf, alsof zij den geheelen dag met meelzakken hadden gehanteerd Op de keper beschouwd is een dergelijke tocht en-masse langs den stofligen straatweg, waar over ouophoudelijk ratelende auto's voorbij snorren, een denkbeeldig genot. Ik ijag in den namiddag de duizenden fietsers op hun terugtocht. Op veiligen afstand waren wij in het bosch onder de geurende sparrebooraen. Ginds in de verte kronkelde de breede heirweg, die van Berlijn naar Potsdam voert. Als een dichte grauwe nevel hing, zonder ophouden, een zware stofwolk laag boven den met een dikke, grijze poeder laag bedekten grond. In het midden snorden de automobielen, en ratelden de rijtuigen, telkens nieuwe, compakte stofwolken opjagend, en daarnaast, als schimmen iö een grauwe mist, joeg een onafgebroken file van lietaers stadwaarts, steeds in plaats van frissche lucht, stof en nog eens stof inademend. Neen, dan \vas het in het boscli en aan het water beter. Daar was werkelijk zuivere frissche lucht, daar was het heerlijk, daar was in de middaguren in de vele groote tuinen van etablissementen en „Gartenïokale" geen plaatsje onbezet. Overal heerschte een gezellige, vroolijke drukte. En wie in de groote „koffie tuinen" van Kolensee, Wilmersdorf, Treptow, Grünau, Pankow, Tegel, de mooie plekjes buiten Berlijn zijn legio, geen tafelfje kon machtig worden, liet zich de meegenomen „Kuchen" even goed smaken verderop onder de ruischende sparren, al kon men hier de opgewekte militaire muziek niet meer hooren. Ginds in het drukke Gartenlokal, waar de kellners handen le kort komen om de hoaderde gasten van koffie en bier te voorzien, zou men netjes opgeprikt aan het tafeltje hebben moeten zitten, maar hier in het bosch kon men ten minste z'n gemak nemen. En dat doet de familie dan ook. Vader doet zijn jas uit en ligt in zijn witte hemdsmouwen al gauw een uiltje te knappen, terwijl moeder, die de keelbanden van haar hoed heeft losgestrikt, tegen een boom geleund een oogje in het zeil houdt op de kinderen. Gezet als zij is, is het voor haar geen genot daar op den grond te liggen, en dan haar mooie lichte zijden blouse Hoe licht zou er een vlek op komen 1 «Man, word eens wakker 1 Daarvoor zijn we niet Daar buiten gegaan om hier dutjes te doen. Dat kunnen we thuis even goed. Wat dunkt je van een flinke wandeling over Paulsborn en Onkel Toms-Hütle langs te Soubucht naar Schildhorn en den Kaiser Wilhelms Turm, of anders van Onkel Toms-Hütte langs de Grune- waldsee naar Schlachterssee?". Man en kroost kiezen het laatste voetpad ogs de schilderachtige dennen. Misschien is i in Schlachtensee in één van de Gartenïokale an het water ook een tafeltje vrij. Na de lange wandeling zal het potje bier smaken. Maar o jee, dan de reis van Schlachtensee terug naar Berlijn in de stampvolle coupé Enfin, dat moet men er voor over hebben. De rest van het meegenomen gebak verdwijnt weer in de onvermijdelijke blikken bus, waarom, heen de schuifjes van het bruin gewerkte hoesje worden dichtgetrokken. De kinderen hijschen mama overeind, en het gezelschap zet zich in beweging. Moeder met de wapperende keellinten, in haar fel lichte blouse eu hoog corset op de donkere rok nog dikker lijkend dan ze toch als is. Vader met den ja9 en de manchetten aan den stok over den schouder en de spruiten in paaschbest voorop, waarvan één met de proviantbus zwaait. In den uitgestrekten Grunewald is men er niet zoo gauw bij geweest, de slachtoffers van den jongste» hevigen storm op te ruimen als in den Berlijnschen Tiergartec. waar een paar dagen later de honderde ontwortelde oude boomen al in stukken gezaagd, en de grond gelijk was gemaakt. Hier in het bosch heeft di r m geducht huis gehouden. Overal ligt v plinlerd dood hout, op veel plaatsen zijn Koogo sparren scheef gewaaid, en leunen nu met hun kruin tegen de buurlui aan. anderen liggen dwars over het voetpad, en hebben in hun val een groot stuk aarde mee losgerukt. Nu, op dezen warmen achtermiddag bewegen de hooge kruinen nauwelijks heen en weer. Zwoel en drukkend is het tusschen de boomen. Er schijnt wat te broeieD, maar als wij rechf toe recht aan over wortels en knappend hout/ dwars door het boseh zijn afgedaald naar den oever ven de Wannsee, is het onweêr al we/ voorbijgedreven. We laten ons dwars of den geweldig breeden plas met zijn ho begroeide oevers naar den overkant roeie maken hier nog eens halt. Van achter b door den steilen oever met het opgaai liggen we hier in een heerlijk dolce-fa Vóór ons een prachtig panorama, het meer, dat feitelijk een bocht is kronkelenden Havel, rechts in l tegen dc hellingen de prachtige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2