ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 21 Mei 1903. (525 ierilizeesolie RECLAMES. Een groote sorteering Stroohoeden, Kleeding-Magazijn „DE STAD PARIJS", NIEUWSTIJDINGEN. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7849. Directeur A. J. DE LOOZ1E Redacteuren: j A- FRiNKEL- J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Ets. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEi., Meelstraat 386, Zierikzee. 16 regels TG ets. Elke regel meer 155 ets. Ontvangen aan prijzen beneden elke concurrentie. voorheen J. de Graaf POSTSTRAAT C 103 ZIERIKZEE. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op badrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het b alastingjaar 1902/3, no. 7, dat op beden aan den heer OntvaDger der Directe Belastingen alhier wordt ter bsnd gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebikzee, den 20 Mei 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, OH. W. VERMEIJS. Zuid-Afrika. Als een staaltje van de wijze, waarop Engeland het vredesverdrag met Transvaal schendt ten aanzien der gelijkheid van de talen, meldt men dat sir Arthur Lawley droog en kortweg afwijzend heeft beschikt op een verzoek, hem van de zijde der Boeren gedaan om de scholen van den Staat te plaatsen onder toezicht van schoolcommiasiëa voor de samenstelling waarvan zij stem in het kapittel zouden hebben. Dat in Zuid-Afrika nog lang niet alles is, zooals het behoort te zijn, blijkt eens te meer uit een paar particuliere brieven. In een schrijven uit Kaapstad, verzonden en gedateerd 27 April, leest men o. m. het volgende »Er loopen hier circa 300 Hollanders op permits te wachten en hun toestand is treurig. In Transvaal moet het nog erger zijn; in Johannesburg b.v. loopen ongeveer 20.000 menschen zonder werk rond. Ik zal iedereen afraden naar hier te komen, want het is er nog slechter dan in Holland, ten minste over het algemeen. Voor de Hollanders wordt hier niets gedaan". Over de aanstaande groote verkiezingen leest men in een anderen brief (van een zeer bekend Afrikaander), gedateerd Paarl, 27 April, onder anderen: «De Afrikaander Bond is hard aan het werken voor de aanstaande verkiezingen, en wij zijn er ons allen van bewust, dat, verliezen wij het ditmaal, wij voor langen tijd er slecht aan toe zullen zijnmaar ook dat, indien wij winnen, wij dan voor altijd er boven op blijven. Onze partij toch wordt dagelijks sterker en na vijf jaren zullen wij weder alle stemmen der uitgesloten rebellen terug gewonnen hebben". De Kaapsche correspondent van de Nieuwe Courant schrijft weer over werk, dat Hollanders aan de Kaap kunnen vinden Waren nu alle Hollandsche landverhuizers maat timmerlieden, metselaars, smeden of schilders en waren alle anderen maar goed geschoold in Engelsch, dan zou het nog gaan. Maar ambachtslui schijnen bij voorkeur in Holland te blijvenvooral metselaars. Timmerlni, metselaars en smeden behoeven geen dag zonder werk te zijn, schilders niet meer dan een dag of drie. Alle anderen hebben meer tijd noodig als ze geen Engelsoh kennen. De vraag naar timmerlui is verbazend groot. Yandaag werden er alleen in de Cape Times ongeveer 80 gevraagd, metselaars pl. m. 30. Te Kimberley hebben 200 timmerlieden den hamer er bij neergelegd en het werk gestaakt, daar ze f 1.50 per uur niet genoeg vonden Een arbeidskantoor te Kaapstad vraagt vandaag 6 kleermakers, 2 haarsnijders en 10 metselaars om in de nabijheid van Kaapstad te werken tegen f 13.50 per dag; 10 metselaars voor Johannesburg, ook f 13.50 per dag6 voor Bloemfontein, f 12 per dag, 6 voor Pretoria, f 13.50 per dag, 6 steen- makers, f 9.60 per dag, 25 timmerlieden van f 9.60 tot f 13.20 per dag; een molenaar f 36 per weekletterzetters f 54 per week een bediende in een ijzerhandel, een tuinman, een kellner, mannen, gewoon met machines voor houtzagen, schaven enz. om te gaan en anderen Dit geeft meteen eens een overzicht van wat men hier zooal verdient. De loonen zijn zeer goed. Het leven is wel "duur, makr wie zuinig is, kan een aardig sommetje overhouden, dat in Nederlandsche guldens een goeden ouden dag brengt. Helaasvatten vele Nederlanders hier alles ontzettend licht op. Ik ken er die te Simonsstad als smid f 12 daags verdienen, maar wier beenen te zwak zijn zoo'n weelde te dragen. Elke 10 of 15 dagen raken ze een dag aan den »sprie", maken dan alles op aan jenever, whiskey, champagne en erger, en keeren dan weer met hangend hoofd naar hun werk terug. Kaapstad, 18 Mei. Tijdens den oorlog vroeg President Krüger krachtens een bizondere wet bij verscheidene banken in Transvaal en OraDje-Vrijstaat fondsen op, waarvoor hij ontvangstbewijzen gaf, betaalbaar na den oorlog. De Eogelache regeering weigert nu de groote bedragen te rembourseeren. De directeuren der banken, voor het meerendeel Engelsohen, zijn hierover zeer verontwaardigd. Amerika. In de eerste drie maanden van 1903 zijn in de Unie aangekomen 126.550 landver huizers tegen 104.937 in het eerste kwartaal van 1902. Ia Januari kwamen er 21.810, in Februari 30.419 en in Maart 70.321. Voor hun «optrekjes" te Newport, de mooie badplaats, betalen aan belasting op onroerende goederen voor 1903: Cornelius Vanderbilt 983.000 dollars, John Carter Brown 822.000, Alva V. Belmont 800.000, Ogden Mills 678.100, Ogden Goelet 616 500, Robert Goelet 420.100, F. W. Vanderbilt 333.200, enz. De patroons te New-York hebben besloten aan de tyrannie der werklieden- vakvereenigingen weerstand te bieden door zioh te vereenigen. Achthonderd patroons, voornamelijk uit den handel en het bouwvak, met een kapitaal van 500 700 millioen dollars, hebben zich vereenigd en besloten een organisatie te vormen, met het doel den patroons meer zekerheid in de leiding hnnner zaken te verschaffen, den werklieden meer bescherming in hun werk tegen alle inter ventie en het publiek over het algemeen bescherming tegen ongeregeldheden in zaken als werkstakingen enz. Engeland. Vrijdag j.l. ia een vrouw, die zich ten behoeve van het lijdende menschdom zeer verdienstelijk heeft gemaakt, miss Florence Nightingale, 83 jaar geworden. In 1854, toen de Krimoorlog was begonnen, trok zij naar het oorlogstooneel om haar diensten aan te bieden tot verpleging der gewonden en kweet zich van dit liefdewerk op zoo bewonderens waardige wijze, dat haar landgenooten haar, toen de vrede gesloten was, een groote geld som 50.000 pd. st. (600.000 gld.) aangeboden. Zij besteedde dit bedrag tot stichtiDg van een opleidingsschool voor ziekenverpleegster, welke als model heeft gediend voor dergelijke instellingen in vele andere landen. Zij geniet thans een welverdiende rust op haar land goed in Hampshire. Te Leicester is een ouderlooze jonge dame, met 40.000 pd. st. (ongeveer een half millioen gulden) vermogen, nit het hnis van haar oom, te gelijk met haren koetsier, ver dwenen. Kort daarna kwam deze terug om zijn kleeren te halen en deelde tevens mede, dat de jonge dame, wie bij rijlessen had gegeven, nu zijn vrouw was geworden. Te Bolton waren zij in den echt vereenigd. De naaste bloedverwanten der jonge dame trachten nu het huwelijk nietig te doen verklaren. Rusland. Eenige dagen geleden, aldus schrijft men uit Twer, ontstond in het plaatsje Popadjino, district Stariza, brand en het vuur verspreidde zich zoo snel, dat weldra het halve dorp in brand stond. Daar het juist een feestdag was kwamen ook de bewoners der naburige dorpen toe gesneld. Aan het blusschen van den brand dacht echter niemand en wel om de volgende reden onder andere gebouwen was ook het fiskale jenevermagazijn in brand geraakt. De gedachte aan de groote massa van het kostbare vocht, daar opgestapeld, deed al het andere over het hoofd zien. Het pas begonnen reddingswerk werd gestaakt. Elk liet het huis van zijn buurman of zelfs zijn eigen huis in den steek en snelde naar het jenevermagaziju, om in de algemeene verwarring minstens een deel van den kostbaren drank machtig te worden. Met ongelooflijke snelheid »erdwenen hon- derde flesschen in de borst-, zij- en broek zakken van de redders, en wat daar geen plaats kon vinden, werd in de schachten der laarzen geborgen. Eens in het bezit van dien edelen bait liet men rustig het dorp verder branden, trok zich achter eene afsluiting of in een ander verborgen hoekje terug, en genoot daar roetig van het met zooveel inspanning en moeite veroverde nat. De gevolgen bleven niet uit; na korten tijd waren niet alleen de meeste mannen, maar ook de vrouwen en kinderen dronken. "Weldra ontstond er eene algemeene vecht partij om den buit en terwijl do vlammen knetterden, de huizen krakend ineenstortten, het vee in de stallen in doodsangst zijne boeien trachtte te verbreken en akelig loeide, hoorde men hier het geschrei, ginder het wilde gezang der dronken mannen. Toen het halve dorp was afgebrand en het volk van do naburige dorpen was heengegaan, vond men de lijken van tweo mannen, die zich eenvoudig hadden doodgedronken. Zeventien hofsteden waren intusschen een prooi der vlammen geworden. Ooggetuigen van het bloedbad te Kischinew verhalen allerafachuwelykste dingen. Een van hen zag in het hospitaal bet lijk van een man, wiens beide armen met een timmermanszaag waren afgezaagd. Een moeder en dochter werden, na schandelijk behandeld te zijn, in een slachterij gedreven, met bijl slagen afgemaakt en toen aan de vleeech- haken gehangen. De groote Russische voorjaarsrevue, die te 8t.-Petersburg zou plaats hebben, is op 't laatste oogonblik afgelast tengevolge van tijdingen der geheime politie. De chef der derde afdeeling verklaarde niet te kunnen inBtaan voor de persoonlijke veiligheid van den Czar. Men schijnt een uitgebreid komplot ontdekt te hebben, waarbij de officieren van een regiment infanterie, te 8t.-Petersburg in garnizoen, zouden betrokken zijn. Ook is een bergplaats van dynamiet gevonden. De aanslag zou vermoedelijk gepleegd zijn op 't oogenblik van het défilé der troepen. Frankrijk. Parijs, 18 Mei. Daar buitengewone maat regelen genomen waren om do orde te be waren, zijn de troebelen, die men vreesde bij gelegenheid gisteren der openbare gebeden tegen de wetten op de congregaties, beperkt gebleven tot enkele provincieplaatsen en tot eenige kerken in de voorsteden van Parijs o. a. te Belleville. Daar trad als prediker op, pater Orio, hoogleeraar aan het katholieke institunt. Een groot aantal vrijdenkers, die de voorste rijen hadden ingenomen, verwekten tumult door te roepenAssez". Daardoor ontstond een algemeene herrie. Van alle kanten wierp men met stoelen. De vrouwen namen zelfs deel aan deze boksparty, onder aanvoering van den suisse, die er maar op lossloeg. Toen de politie kwam werd aan het standje een einde gemaakt. Tien personen werden gewond. Ook te Plai8ance en te Clermont-Ferrand kwamen vechtpartijen tussohen kerkelijken en socialisten voor. Duitachland. Te Dresden is mevr. Thérèse Pander veroordeeld tot acht jaren dwangarbeid. Deze mevr. Pander gaf zich uit voor «zieneres" en medium. Tot hare cliënten" behoor den de meest aristocratische figuren uit Duitschlaod. Zij moet 2 A 3 millioen gulden op deze wijze binnengepalmd hebben Zij liet 't voorkomen, dat zij grooten invloed had op een hoogstaand personage, die momenteel in geldgebrek verkeerde. Verschillende dames zouden aanzienlijke sommen versohaft hebben, hopende op een huwelijk, in de toekomst, met dien doorluohtigen meneer. Zooals men begrijpt, bestond de «aanzienlijke man" slechts in Thérèse Pander's verbeelding. BelgiS. Volgens de Lokal Anzeiger overtreffen de legaten, door wijlen de koningin van België gemaakt, inderdaad de legitieme portiën, bij de wet aan de kinderen verzekerd. Maar de koning van zijn kant heeft weer afstand gedaan van verschillende kostbaarheden en waarden, hem gelegateerd, waardoor het testament toch kan worden ten uitvoer gelegd. De portie, aan ieder der prinsessen toekomend, wordt op 450.000 francs geschat. Het Berjjjnschc blad deelt ook mede, dat de advocaten der prinsessen Louise en 8téphanie volstrekt niet van plan zijn een prooes te beginnen en dat zij slechts aan de notarissen der Kroon verzocht hebben, hen op de hoogte te willen houden van het verloop der liquidatie van de erfenis. Vrijdag zijn er te Antwerpen 36 zeeschepen aangekomen, waarvan 28 stoom- vaartuigen en 8 zeilschepen. Dit iB het grootste getal zeeschepen in éénen dag aangekomen, dat ooit te Antwerpen werd vastgesteld, merkt bet Hand. van Antw. op. In 't geheel lagen in de haven 157 zee schepen het hoogste getal, ooit bereikt, bedroeg 158. Brussel, 18 Mei. In het Pare du Cinquan- tenaire is gisteren een luchtballon bij het vnllen door een windvlaag losgerukt en 40 meter verder neergevallen, twee personen ondersteboven werpend in zijn vaart. Daar nog niet al het gas ontsnapt was vatte het gevaarte plotseling vlam en werd geheel ver nield. Er ontstond een paDiek, doch onge lukken kwamen niet voor. Nederland. Haarlem, 19 Mei. Alhier heèft gisteren avond aan het Binnen-Spaarne een walwerker, Jan Bouwmeester genaamd, die door de twee broeders Van der Meulen mishandeld werd, omdat hij niet tot de stakers behoord had, met een revolver drie schoten gelost, waarvan een schot een ander trof, den schippersknecht Blom, van den beurtschipper Gouda, die aan den mond gekwetst werd en eenige tanden verloor. Do gewonde werd naar het gasthuis overgebracht. De dader werd onmiddellijk gearresteerd bij moet zich, om vroeger geuite dreigementen van de gebroeders v. d. Meulen, een revolver met patronen hebben aangeschaft. Hedenmiddag werd hij in verhoor genomen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Mei. Op de door de arrond.- rechtbank te Alkmaar opgemaakte aanbeveling ter vervulling der vacature van kantonrechter te Medemblik komt voor mr. C. de Witt Hamer J.Gz., griffier bij bet kantongerecht alhier. In 4902 waren in Zeeland bij de belasting aangegeven 6198 fietsen of 1 per 35 inwoners. De voordracht voor waterbouwkundig ambtenaar aan den polder Nieuw-Noord- Beveland bestaat uit de heerenM. P. Krijger, benoemd waterbouwkundig ambtenaar aan den polder Oud-Noord-Beveland, en de waterbouwkundige ambtenaren J. Louwers, aan den calamitcuzen Leendert Abraham polder en O. van Royen, aan den polder Annie. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot tweede-klerk aan zijn departement, de heer P. 8. A. Goed- bloed te Goes. Bg Kon. beBluit iB een pensioen verleend van f 130 aan H. Roelse, wed. H. Hendrikse, brug- en sluisknecht van het kanaal door Walcheren. Door den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië is eervol ontslagen als militair commandant der LampoDgsche districten, de kapt. der infanterie, J. Hocke Moolenburgh. St.-Filipsland, 19 Mei. Een paard, bespannen voor een 2-wielig rytuig, maakte zich juist bg het passeeren van een bocht van den Oostdyk bang voor een aankomenden automobiel. De bestuurder van het rgtuig had heel wat moeite om het verschrikte dier in bedwang te houden. Een meisje, dat naast hem zat, sproDg, terwijl de kar in vollen vaart was, er uit en kreeg wonder boven wonder niet het minste letsel. 20 Mei. Vrydag deed ons fanfare-corpB «Concordia" zgn joyeuse entrée voor het publiek. Na eerst eenige stukjes op het Schoolplein gespeeld te hebben, maakten de leden onder het blazen van een marsch een tour de ville. Natuurlyk lokte een en ander heel wat publiek en vooral de jeugd was, J als altgd, sterk vertegenwoordigd. Hoewel door een 4-tal jongelui nog pogingen in het werk gesteld zgn om ook voor dit jaar weer een ringrgderg te organiseeren, bleek de animo zoo gering te zgn, dat men van het plan heeft moeten afzien. Ook hier big ven de gevolgen van de groote hoeveelheid gevallen regen van den laatsten tyd niet uit. Veel aardappelen zgn in den grond verrot, zoodat verscheidene personen opnieuw hebben moeten poten. Wi8senkerke, 18 Mei. Dat Apollo" nog altijd geliefd is bg onze ingezetenen, bewgst dat bg de promenade, hedenavond door onze straten gehouden, een massa volk het gezel schap volgde, blgkbaar ingenomen met de gespeelde marschen. In de school alhier doet zich een eigenaardig incident voor. Een gaatje in den plankenvloer, veroorzaakt door het uitvallen van een kwast" uit het hout, was oorzaak dat de jeugd daarin iets kwyt raakte; ver- moedelgk ook een erwt, daar dezer dagen een stengel uit de opening kwam, die nu welig groeit, en nu door onderwyzere en door kinderen ten zeerste wordt ontzien. Middelburg, 48 Mei. Op ruim 67-jarigen Ieeftyd is alhier -heden overleden de heer J. J. H. Doorenbos, een man, die hier ter stede op velerlei, doch vooral politiek gebied, zeer nuttig werkzaam is geweeBt. De heer Doorenbos was vroeger predikant bg de Ned. Herv. Gem. te Kleverskerke, welke betrekking hg reeds vóór zeer vele jaren neerlegde om die te verwisselen voor koopman. Sedert zgn vestiging hier ter stede nam hij een zeer werkzaam aandeel in het politieke leven en vurig aanhanger als hg was van de liberale beginselen, was hg. bij verkiezingen steeds een ware voorvechter. Meermalen was hg dan ook bestuurslid van de liberale kies- vereeniging «Eendracht maakt Macht", en zgn democratische beginselen waren oorzaak dat hg ook een dergenen was die van de oprichting der vrgzinnig-democratische party tot hare leden behoorde. Behalve op politiek gebied was de overledene een groot kunst liefhebber en als zoodanig behoorde hg dan ook tot de oprichters van de Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van een Zeeuwsche openbare verzameling van heden- daagsche kunBt, genaamd «Kunstmuseum". Ook was de heer Doorenbos vele jaren lid van de Kamer van Koophandel, terwyl hg, behalve op commercieel-, ook nog op ver schillend ander gebied de belangen van de stad zyner inwoning bevorderde. Zijn heen gaan is dan ook voor Middelburg een groot verlies. Blykens het jaarverslag over 1902 van de Vereeniging tot het bezoeken der Armen te Middelburg, heeft wylen de heer J. W. de Raad, aldaar overleden, een legaat van f 250 aan die vereeniging vermaakt, waarvan met dankbaarheid wordt meldiDg gemaakt. De fourier 8. Haverkorn, van het 2de bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg, is bevorderd tot sergeant, bestemd om zoo noodig de plaats van een luitenant te ver vullen, bg het 4e bataljon te Vlissingen. De sergeant W. Leusen, eveneens van het 2de bataljon, is aangesteld tot conducteur bg de H. IJ. S.-M., standplaats Rotterdam. In de Nutsspaarbank werd in 1902 ingelegd een bedrag van f 68.575,47 en terugbetaald f 116.026,51, terwyl het kapitaal aan de inleggers verschuldigd op 31 December f 58-2.067,61 en het gemiddeld tegoed van de 4996 inleggers f 123,95 bedraagt. Zondag 14 Jnni zal in het Schuttershof weer het eerste der Zondagavond-concerten gegeven worden door het muziekkorps der d.d. schutterij. Deze concerten, die voor een minimen prys toegankelgk zgn, mogen zich in een ongekende populariteit verheugen en meermalen werden zy dan ook door 3000 en meer personen bygewoond. Het muziekkorps van het 3e reg. inf. uit Bergen-op-Zoom zal dit jaar hier ter stede zgn eerste concert geven op Woensdag 29 Juli. AanbeatedincenVerkooplngen enz. Te Ouwerkerk zgn op 49 Mei j.l. aan besteed door het bestuur van den polder de Vier Bannen de gewone aarde-, kram-, rys- en steeDglooiingwerken, voor 1903/4. Inschryvers: P.Moerland, Stavenisse, f2945; L. v. d. Velde, Bruinisse, f 2895P. Bezuijen, Eikerzee, f 2845; J. van Strien, Zierikzee, f 2775. Gegund aan den laageten insohrjjver.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1