ZIERIKZEËSUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 Mei 1903. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Uit Stad en Provincie. (Z i e i* i li z e e s c h. e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7848 Directeur p a j*. DE L002ÜE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts, meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrSnkei., Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. ALEX HEIJER S KOFFIE gebrand volgena systeem LIEBIG, onover troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij 11. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. Knaap, Oude Haven. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van ZiEBrezEE brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 21en Mei e.k. (Hemelvaartsdag) zal zyn gesloten, met uitzondering van des middags 12 uur tot 's namiddags 12'/* uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 18 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Boerengeneraals Ben Viljoen en Snyman, die zich op het oogenblik in de Vereenigde Staten ophouden, hebben volgens een bericht aan den Petit Bleu, in Mexico 33,000 H.A. terrein aangekocht, teneinde hun landgenooten, die niet onder Engelsche vlag willen leven, in staat te stellen, zich daar te vestigen. Engeland. Te Liverpool zijn zekere Rau, Monsson en Smith, matrozen aan boord van de »Veronica", ter dood veroordeeld, omdat zij, na de officieren en een deel der bemanning te hebben vermoord, het schip op zee in brand hebben gestoken. Zij vluchtten in eene boot naar Brazilië, maar zijn hun straf niet ontkomen. De neger-kok, die hen had aangegeven, na eerst met hen te hebben medegedaan, heeft gratie verkregen. Rusland. Te St.-Petersburg heeft de Gravin Potocky, bezitster van verscheidene millioenen, zich laten doodhongeren. Yeertien dagen lang weigerde zij hardnekkig alle voedsel en toen zij eindelijk bezweken was, zag zij er uit als een geraamte. De ongelukkige kon maar niet berusten in het verlies van haren echtgenoot. St-Petersburg, 16 Mei. Tijdens de parade van gisteren sprong een man uit het volk naar voren toen de Czaar op het plein vóór het Winterpaleis langs het front der cavalerie-regimenten reed. Hij viel voor den Keizer op de knieën om een smeekschrift te overhandigen. Op het Marsveld trad een ander man op het rijtuig der Keizerinnen toe, mede om een smeekschrift over te geven. De beide gebeurtenissen wekten natuurlijk agitatie, doch hadden geene politieke beteekenis. De beide daders werden weggeleid. Duitschland. Een onderofficier der infanterie te Darm stadt, die de oorlelletjes der minderen met een dun touwtje verbonden had aan de nummerknoopen aan de Behouders der minderen, waardoor de lui groote pijnen leden (doel was het hoofd stil te houden bij de geweer oefeningen) heeft, wegens negen dergelijke mishandelingen, slechts drie weken middel- arrest gekregen. Een wijnbergbezitter te Nierstein, zekere Schlamp, is wegens vervalsching van wijn door de rechtbank te Mainz veroordeeld tot 1500 Mark boete, subsidiair 300 dagen gevangenisstraf. Al tien jaren lang had deze Schlamp, die nota bene den dokterstitel voert, door eene 1 toevoeging aan wie weet hoe weinig echt druivennat van water, alcohol, suiker, rozijnennat, looizuur, gelatine, houtstof, visch- lijm en dergelijke eenen Niersteiner gefabriekt, alleen maar gesohikt om het menschdom niersteenen te bezorgen, en die bij groote hoeveelheden, vooral naar Engeland, werd verkocht. Schlamp ontkende niet bepaald, maar voerde tot zijne verdediging aan, dat anderen het óók deden, en dat feitelijk de geheele wijn handel ïde grootste huichelarij" was, al ontkende men het ook ieder voor zioh. De smaak van den Rijnwijn zal er bij velen nu vooreerst wel wat afgaan 1 Na een bezoek aan Bitach met een huldiging door ettelijke bonderden meisjes in de landskleederdracht en een bezoek aan de kazerne der jagers, arriveerde de keizer Donderdagnamiddag even vóór vijf te Metz, waar aan het station aanwezig waren de staats-ministers Yon Köller en Von Hammer- stein, vorstbisschop Kopp, aartsbisschop Fiecher en bisschop Benzier uit Metz, alsmede drie onderstaatssecretarissen, terwijl de keizerin even vóór den keizer aankwam. Twintig minuten na aankomst te Metz, was de stoet met den keizer in 't front vóór de kathedraal., waarvan het nieuwe portaal moest ingewijd worden en daar hield dadelijk bisschop Benzier een lange redevoering vóór de keizerlijke tent, nadat de vertegenwoordiger van den paus, dr. Kopp uitBreslau, bizonderlijk onderscheiden was met een begroeting voordat de stadhouder c. s. deze eer te beurt vielen. Bisschop Benzier releveerde alle weldaden des keizers vis-^-vis de roomech-katholieken te Maria Laach, te Jeruzalem en nu te Metz en wees nog eens op 's keizers woorden te Aken, dat hij zichzelven en het geheele rijk onder de bescherming van het kruis had gesteld. De keizer repliceerde, dat de afbeelding van het nieuwe portaal den paus zoozeer verblijd had en releveerde de bizondere eer van de aanwezigheid van een vertegenwoordiger, om te eindigen met den wenscb, dat vrome Christenen en trouwe Duitsche onderdanen door het portaal voor 's Heeren dienst mochten ingaan. De onthulling vond hierop plaats, gevolgd door een bezoek aan den dom, waarbij muziek werd uitgevoerd, terwijl er om 7 uur een feestmaal plaats vond bij den districts- president. Hetzelfde prachtvertoon van 's keizers intocht vergezelde bet vertrek naar Kurzel, waar 't keizerlijk echtpaar Donderdagavond om kwart vóór tienen arriveerde, om onverwijld door te reizen naar het kasteel Urville. Nederland. Haarlem, 16 Mei. ZK, H. prins Hendrik bracht heden een bezoek aan deze stad. Op den aangegeven tijd kwam de prins in gezelschap van zijn adjudant don luitenant ter zee le klasse Hooft-Graadand alhier aan, verwelkomd door den burgemeester en den commissaris der koningin. Direct werd door de met vlaggen versierde straten gereden naar de in volle werking zijnde fabriek der firma Job. Enschedé en Zonen, waar de verschillende afdeelingen werden bezocht. Met de meeste belangstelling werden o a. bezichtigd 4e drukkerij en de lettergieterij en vooral het hoogstmerkwaardige typo- graphieche museum. Na afloop daarvan werd een bezoek gebracht aan de kon. rijtuigfabriek der firma J. J. Beijne8, waar de prins getoond werd hoe en uit welke deelen een spoorwegrijtuig wordt vervaardigd, tot groote ingenomenheid van den hoogen bezoeker. Yer over den bepaalden tijd werd ten huize vao den commissaris der koningin het dejeuner gebruikt. Na afloop van den luncb, ongeveer 2 uur, begaf de prins zich naar het gebouw van de Holl. Maatschappij vau Wetenschappen, tot bijwoning der 150ste algemeene vergadering, geopend door den voorzitter, mr. G. van Tienhoven, met een korte toespaak, die tevens den nieuw- benoemden directeur en leden welkom heette. De secretaris, prof. Bossoha, gaf een uitvoerig overzicht van de verrichtingen der Maatsch. over het afgeloopen jaar. Vervolgens droeg prof. Hugo de Vries zijn rede voor over bevruchting en bastaard vormen in de plantenwereld. Na het vaststellen van eenige prijsvragen en benoeming van binnen- en buitenlandsche leden, werden na sluiting der vergadering, in de blauwe zaal de nieuwe directeur en leden voorgesteld. Direct daarop werd een bezoek gebracht aan de Tuinbouwinrichting der firma J. H. Krelago, waar het oog bekoord werd door een kostbaren bloemenscbat van x>Krelage's gloria", hoogst smaakvol geëtaleerd, hoofd zakelijk tulpen, die tentoongesteld waren, voorbeelden van kweekkunet. Daarnevens zag men een eenige verzameling van gesohriften en zeldzame planten, bijeen- I gebracht door wijlen den heer J. H. Krelage. 1 Ten slotte werd een korte wandeling gemaakt in de tuinen der inrichting, i Na een bezoek aan de woning van den burgemeester en een oogenblik ten huize van den commissaris der koningin, werd tegen 6 uur gereden naar hotel »Funckler", waar de directeuren en leden van de Holl. Maatschappij aan een feestdisoh voreenigd werden. Om 9.31 vertrok de prios per extra-trein. Het publiek juichte df-n bezoeker van harte toe. Amsterdam, 16 Mei. De alom bekende oud-tooneelspeler N. Judels is op noodlottige wijze overleden. Hij was 87 jaar. Donderdag is hij aan den Amstel bij Schollen- brug te water geloopeu. Hoewel spoedig gered eu huiswaarts gebracht, is dit toch zeker wel de oorzaak van zijn dood geweest. De schrik en de koude, daarbij opgedaan, zullen hem, vooral op zijn leeftijd, te zeer hebben aangepakt. Door zijn dood verliest Amsterdam een typische figuur, die men iederen middag in de Kalverstraat kon zien flaneeren. Keurig gekleed, den hoed schuin op het hoofd, kende ieder den ouden Judels. Eu hoevelen heeft bij in gansoh bet land doen lachen! Ook in Zeeland heeft hij jaren geleden met zijn gezelschap, onder directie van Boas en Judels, druk bezochte voor etellingen gegeven. Yooral op kermissen was bij destijds een hoogst welkome gast. In de laatste jaren is hij niet meer in het openbaar opgetreden. Toen bij afscheid van het tooneel nam, stond bet besluit vast dit voor goed vaarwel te zeggen. En daaraan beeft hjj zich gehouden. Het Landelijk Comité tot ondersteuning van de slachtoffers der algemeene werkstaking, gevestigd te Amsterdam, deelt mede, dat bet aantal slachtoffers door de staking nog 2058 bedraagt. Door het minder ruim vlooien der bijdragen wellicht een gevolg van het stichten van zoovele commissies ziet het Comité zich genoodzaakt dringend om meordere hulp te vragen. Tot nu toe is ingekomen f 21,785. Het comité tot hulp aan miliciens te Amsterdam, heeft van H.M. de Koningin- Moeder een gift van f 250 ontvangen. 's-Gravenhage, 16 Mei. H. M. de Koningin- Moeder vertrok Donderdagmorgen van hier, zon der dat bekend was, waarheen Zij voornemens was Zich te begeven. Uit Belgische bladen vernemen wij thans, dat H. M. te Antwerpen is aangekomen, waar Zij in het hotel 8aint- Antoine is afgestapt. Na daar in de gemeen schappelijke eetzaal gedejeuneerd te hebben, maakte Zij een wandeling door de stad, dineerde in hetzelfde hotel en vertrok 's avonds om 8.15 naar Brussel, waar Zij in het hotel Bellevue Haar introk nam. Vrijdagmorgen bezocht H. M. de kerk Sain-te Gudule en maakte daarna te voet een wandeling door de oude stad. In den namiddag bezocht Zij het stadhuis en tegen drie uur maakte Zij een rijtoer in het Bois de la Cambro. H. M. reist onder het streDgste incognito, als sbarones van Breda". Zij is vergezeld van een hofdame, mej. Van de Poel, generaal Dumonceau, jbr. Van Tets en acht bedienden. Te Antwerpen werd men eerst na Haar vertrek gewaar, Wie de stad bezocht had. Ook te Brussel dacht de bode van het stadhuis, die deze Hollandsche familie rond leidde, niet dat het een Vorstin was, Wie hij de schoonheden van dat oude gebouw aanwees. Gedurende een gedeelte van den Vrijdag waren twee politie-agenten vóór het hotel Belle vue geposteerd, maar deze post is 'b avonds om 6 uur, toen H. M. in het hotel terug gekeerd was, ingetrokken. De Staats-Ct. bevat een wet van 27 April 1903, houdende goedkeuring van het op 26 April 1902 tusschen Nederland en Groot-Brittannië to 's-Gravenhage gesloten verdrag betreffende de in sommige strafzaken aan getuigen uit den visechersstand te ver- leenen schadeloosstelling. Bij kon. besl. is aan den reserve tweede-luitenant jbr. E. A. van Beresteyn van het 6e regiment infanterie, op zyn ver zoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De heer Van Beresteyn is de leeraar reserve-luitenant te Amersfoort, die beticht werd zijn plichten als officier te hebben ver geten, door tijdens de spoorwegstaking een machinist toe te juichen, die weigerde troepen te vervoeren. Bij het proces tegen jhr. Van Asch van Wijck te Utrecht, die hem daar over in de Vox Shtdiosorum had lastig ge vallen, is gebleke», dat dit niet waar was. In de laatste dagen wordt vanwege de hoofdadministratie der Staatsspoor een nauw keurig onderzoek ingesteld, op verschillende hoofdstations, naar de beweegredenen, die tot dusver uitgesloten beambten tot staking be wogen hebben. Ofschoon hun volstrekt geen zekerheid van herplaatsing gegeven wordt, vleien velen zich tot met de hoop, dat zy, die niet tot do raddraaiers der beweging hebben behoord want die blijven onverbiddelijk uitgesloten binnenkort weer voor een plaatsing zullen in aanmerking komen. Het onderzoek, dat thans wordt ingesteld, betreft vooral ook het tegenwoordig gedrag j der uitgeslotenen. Schiedam, 16 Mei. Verschillende rijks veldwachters bewaken thans de nog droge polders onder Kethel, daar men vreeBt voor kwaadwilligheid. Opk uit Den Haag zijn rijksveldwachters naar Kethel vertrokken. Rotterdam, 16 Mei. Langs de spoorbaan tusschen Schiedam en Rotterdam werd gisteren veel vee vervoerd, wijl de boeren van de overstroomde polders geen voedsel meer voor de dieren hebben. De trein moest zelfs stil staan om het vee te laten voorbijtrekken. Alhier is bij eene gemeentelijke handels- instelling aan de Boompjes eene belangrijke verduistering ontdekt. Voor een der beambten, die zijn been gebroken had, werd een ander met het bijhouden van de boeken belast, en daarbij kwm jn vervalschingen aan het licht, welke het joodig maakten de politie in de zaak te betrekken. De verdachte, de 54-jarige D., heeft vol ledig bekend en is naar het huis van bewaring overgebracht. Het verduisterde bedrag beloopt ongeveer f 8500. Dordrecht, 15 Mei. Fabelachtig zijn de verhalen omtrent de kolossale waarden, die het vaartuig »Stolwerck I", korten tijd geleden in den mond der Kil gezonken, inhoudt. Sommigen boweron, dat minstens millioen gulden -aan wijnen, eau de cologne, stijfsel, geëmailleerdo pannen enz. enz. wachten op bet oogenblik, dat zij weer aan de oppervlakte zullen worden gebracht. Hoe het ook zij, de kommiezen houden er voortdurend de wacht, opdat niets aan hun waakzaam oog ontsnappen zou. Met het lichten gaat het tot op heden niet erg voorspoedig. Melissant. Door den burgemeester dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt tegen A. S. aldaar, zoon van een raadslid, die zich by een vergadering van den gemeenteraad vóór de opening daarvan in de raadszaal bevond, zich op herhaalde aanmaning van den burgemeester niet wilde verwijderen en dit eerst deed toen de politie in do zaal verscheen. Het feit, dat iemand zich vóór de opening eener raadsvergadering in de raadszaal bevindt uit onwetendheid, is volstrekt niet erg en zal zeker niemand hem euvel duiden, maar S. wist reeds uit ervaring by vroegere raads vergaderingen, dat bij eerst bij de openiog daarvan werd toegelaten. Er was dus nu klaarblijkelijk opzet in het spel met do bedoeling den burgemeester te tarten, 't Is dan ook te hopen dat de rechter in dit geval op hem do hoogste straf toepast bij art. 139 Wetboek van Strafrecht bepaald, dan zullen bij en degenen, die hem tot verzet aansporen, zich in het vervolg wel tweemaal bedenken voor zij weer iets dergelijks doen. Zierikzee, 16 Mei. Voor de betrekking van ingenieur van het Waterschap Schouwen hebben zich tien sollicitanten aangemeld waarvan één zich echter weder terugtrok. De door het Bestuur van de Vereeniging »Tot Nut en Genoegen" uitgeschrevene harddraverij met paarden uit Schouwen en Duiveland zal wegens gebrek aan voldóende deelneming niet doorgaan. In de plaats daarvan is door 't Bestuur van voornoemde Vereeniging een nationale harddraverij met paarden van zessen klaar uitgeschreven. Te Rotterdam is in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer B. K. Boom (geb. te Ziorikzee), ontvanger der invoerrechten en accijnzenaldaar;officierderOranje-Nassau-Orde. Door de directie der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is de heer J. C. Kromwijk te Numansdorp, adjunct-chef van exploitatie der veerdiensten, tevens benoomd tot adjunct-chef van exploitatie van de lijn Brouwershaven—Steenbergen. Bij kon. besluit is ontslag uit den militairen dienst met pensioen ad f 460 's jaars verleend aan H. Goemans, 2den luitenant op non-activiteit bij het wapen der artillerie. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam beeft bevorderd tot arts den heer -C. van der Slnijs te Oude Tonge. De schietvereeeniging i»Middelburg", die reeds eenigen tijd geleden een provinciale wedstrijd had uitgeschreven ter herdenking van haar 5-jarig bestaan, doch dien wedstrijd had uitgesteld, omdat de rijks-geweren tijdelijk zijn ingeleverd moeten worden, heeft thans besloten dezen wedstrijd te houden tusschen 31 Mei en 14 Juni. Verschillende medailles zijn hiervoor uitgeloofd. De miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten infanterie en tot het korps genietroepen, die onder de wapenen zijn geweest, worden deswege geacht tevens een herhalingsoefening te hebben volbracht van één periode van vijf weken, met dien ver stande, dat die verlofgangers daardoor hebben vervuld: die der lichting van 1900, de herhalingsoefening, waartoe zij in dit jaar zouden moeten worden opgeroepen die der lichting van 1901, de herhalingeoefening, waartoe zij anders in 1904 zouden worden aangewezen. Brouwershaven. In den laateten tijd heerecht bier gebrek aan burgerwoningende prijs is alzoo heel wat hooger van huur en koop. Die eenige jaren vroeger gekocht heeft, kan goede zaken maken. Te wenschen ware het, dat een paar bouwondernemers in de beboette daarvan voorzagen, wat voor die menschen, die elders wonen en hier in betrek king zijn, ten goede zou komen. Scharendijke, 15 Mei. Een schipper uit Raamedonk lag in de haven alhier hooi te laden, toen hij het ongeluk had van de beschoeiing in zijn schip te glijden, waardoor hij zijn boen brak. Goes. Niet ruim 30, maar zes-en-veertig personen dingen naar de betrekking van gemeente-bouwmeester te dezer stede. In de afgeloopen week had bier een bijeenkomst plaats van de afdeeling Goes van den Nationalen Werkmansbond, bestuur vau Patrimonium en den Christelijken Werkmans bond op de beide Bevelanden. De wenechelijk- heid en noodzakelijkheid van het oprichten van vakvereeDigingen werden algemeen gevoeld. Men zal beginnen met de bouwvereenigingen, waarbij timmerlui, metselaars, opperlieden en schilders zullen worden gecombineerd. Het bestuur zal bestaan uit twee vakmannen van elke vereonigiog. Een voorloopig reglement zal worden ontworpen. Bij de vele slagerijen, die reeds bestaan, zal nog een nieuwe gevoegd worden, waartoe vergunning is gevraagd aan het gemeente bestuur. Aan bakkerijen er zijn er meer dan 30 en slagerijen ia geen gebrek, wel aan woningen. Op het oogenblik zijn twee gezinnen uit hunne woningen gezet, eu dat niettegenstaande geheele nieuwe buurten worden 'aangebouwd. Of al die aanbouw voordeel is voor de gemeente, is een vraag, die reeds herhaaldelijk in ontkennenden zin is beantwoord. Aan het op den tweeden Pinksterdag te Goes te houden turnfeest met muziek festival zullen deelnemen 7 turnvereenigingen, 14 muziek- en 5 zanggezelscbappen. Het programma voor dien dag luidt als volgt 11 uur afhaling der gezelschappen aan het station; van 11—1 uur optocht; van 1—3 uur gymnastiek-uitvoeriog op de Groote Markt; 2—7 uur muziek-uitvoeringen op de Groote Markt; van 3—5 uur zanguitvoeringen in »De Prins van Oranje"; van 3—5 uur matinée; om 5,30 wedstrijden. Vlissingen. Aan verschillende personen alhier, die achterstallig bleven in het voldoen van hun hoofdelijken omsiag, zijn garnisairs thuis gezonden. Op verzoek is eervol ontslagen als bureel ambtenaar 3e klasse bij 's rijkswaterstaat J. P. C. Meeuwse te Vlissingen. AanbeRtedinxenVerkoopingen e«j*. Te Oosterland werd Zaterdag aanbesteed door het bestuur van den polder Ooster- en Sir- jansland het onderhouden der rijs-, aarde-, kram- en steenglooiiDgwerken van genoemden polder over het dienstjaar 1903/4, Hiervoor werden de volgende biljetten ingeleverd D. van Popering, Sirjansland, f 3020P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1