Uit Stad en Provincie. 12 Mei. Onlange is gemeld, dat uit de brievenbus der heeren Vierhout Sleur», effectenhandelaren aan de Wijnhaven 33, een kennisgeving werd gestolen, waarop aan het postkantoor een aangeteekende brief kon worden afgehaald. De dief ging daarmede naar het postkantooronderteekende de kennisgeving met de namen«Vierhout Sleurs" en ontving den aangeteekenden brief, die een aantal couponbladen bevatte. Alle nasporingen naar den dader bleven vruchteloostotdat verleden week in het café Coomans zich iemand vervoegde, die een coupon in betaling gaf van f 24. Het hotel Coomans nam echter de coupon niet aan. Of de kellner er dan f 20 voor wou geven? vroeg de bezoeker. Maar de kellner vond nu het zaakje zoo verdacht, dat hij niet alleen een weigerend antwoord gaf, maar terstond aan do politie telefoneerde. Toen hij terug kwam, was de bezoeker verdwenen en had zoo'n haast gemaakt om weg te komen, dat hij niet eens de coupon had meegenomen, maar deze op tafel had laten liggen. De politie bleef niets anders over, dan de coupon in beslag te nemen en te constateeren dat zij afkomstig was van een der couponbladen, valschelgk op het postkantoor in ontvangst genomen, ten nadeele der heeren Vierhout Sleurs. Ook op andere plaatsen schijnt de dief het hoofd te hebben gestooten, en het gevolg is geweest, dat, toen de heeren Vierhout leurs hedenmorgen op hun kantoor kwamen, zij in hun brievenbus vonden een in een Nieuwsblad gewikkeld pak, bevattende, op een paar conpons na, al het gestolene, benevens een briefje van den volgenden inhoud: Meheer ik send u de evekten terug en hoop dat U er geen verdere polisie saken van maakt want U sou mijn huisgezin in ge ongelijk storten Ik heb geen rust sou lang ik niet eerlijk verkregen saken in huisheb en wil ook niet andere menschen ongelukkig maken, die ik langs om wegen heb overgehaald er een paar in te wisselen, maar ik beloof U als ik weer verdien ook dat geld in de bus te zullen doen ik bid en smeek u zeg het niet aan de polisie een eerlijke slachtovver van de werkstaking Er waren gestolen 13 stuks couponbladen k 625 roebels en één 125 roebels. OoBterhout, 12 Mei. Tijdens een hevig onweder, dat alhier Zatordag woedde, sloeg de bliksem in eene arbeiderswoning en trof de vrouw des huizes aan den voet, die hevig werd gebrand en gedeeltelijk verlamd werd. De vrouw verloor het bewustzijn en bleef eenige uren in dien toestand. Zij is thans ernstig ongesteld van den schrik. De stoel, waarop de ongelukkige vrouw was gezeten, werd gedeeltelijk verbrijzeld, eveneens een kastje en eenige sieraden. Door den schoorsteen binnengokomon, verliet de bliksem de woning weder na een gat in den muur te hebben geslagen en zonder brand te veroorzaken. Een sterke phosphorluoht bleef in de woning achter. Zierikzee, 13 Mei. Op de internationale hondententoonstelling te Amsterdam is aan den langharigen St.-Bernard van den heer I. de Broekert Cz. alhier nog toegekend twee speciale prijzen, bestaande uit twee groote kristallen biertumblers, met zilver ge monteerd, waarvan één is bestemd voor den fokker van den hond, en één voor den eigenaar. Ter openbare terechtzitting der arron- dissements-rechtbank werd de heer G. M. van Yoorthuysen, ontvanger der registratie en domeinen te Tholen, btëedigd als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, ter vervanging van den heer M. van Steen bergen, notaris aldaar, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend. Wij maken onze lezezs alsnog opmerk zaam dat de gelegenheid tot inschrijving voor de op 1, 2 en 3 Juni te houden ten toonstelling van pluimvee te dezer stede, tot en met 19 Mei is opengesteld. Yond men voor weinige jaren op Schouwen en Duiveland slechts een enkele gemeente, die een muziekcorps bezat, nu heeft ook hier, evenals in alle streken van ons landbijna elk dorp van beteekenis zijn muziekgezelschap. Een eerste stap op den weg om de beoefening der muziek onder het volk te brengen. Nu het fanfaregezelschap te Oosterland het initiatief genomen heeft, die corpsen op een festival te vereenigen, meenen wij dat zeer te moeten toejuichen. Yan zoo'n feest toch kan slechts een goeden invloed op die gezelschappen uitgaan. Men hoort stukken, die men zelf kent, door betere of minder goede corpsen spelen, in meer of minder goede tempo's nemen, men kan beter over de klankgehalte oordeelen, nu men zelf op zijn beurt naar andereu luistert en 't geeft een aansporing zelf zoo goed mogelijk voor den dag te komen, flink te studeeren op de nummers, die men zal voordragen. Omtrent de regeling van dit festival, het eerste op Schouwen en Duiveland, vernemen we het volgendeEr zullen 10 gezelschappen (waaronder die le prijzen op concoursen behaaldon) aan deelnemenSt.- Annaland, Bruinisse (2), Kolijnsplaat, Haam stede, Kamperland, Nieuwerkerk, Oosterland, Nieuwe-Tonge en Zonnemaire. Zooals men weet bebooren de omstreken van Oosterland tot de fraaiste van ons eiland. Het feest terrein is dan ook een mooi plekje, achter het i)Heerenhofomgeven-door lanen van hoog opgaand geboomte en boscbjes van kreupelhout. Ongeveer half 12 zullen de gezelschappen aan de tramhalte ontvangen worden, waarna ten 1 uur de optocht door de kom der ge meente plaats heeft en ten half 3 de uitvoering van de feeetmarsch «Souvenir d'Oosteland", door de gezamenlijke gezelschappen (plm. 250 exécutanten) onder leiding van den componist, den heer N. A. Iiottinga, directeur van «Oosterland's Fanfare". Het eigenlijke festival begint te 3 uur. Ieder gezelschap speelt 2 muziekstukken, waarvan het programma in den feestwijzer staat. Na afloop daarvan worden de fraaie, vergulde medailles uit gereikt en te 8 uur 's avonds wordt er nog een concert op het geïllumineerde feestterrein gegeven, waarna het feest met vuurwerk besloten wordt. Men ziet, een rijk programma, dat slechts goed weer behoeft om groote scharen menschen te trekken en ze een prettigen 2en Pinksterdag te bezorgen. Er zullen ook extra-trammen loopen naar en van Oosterland. De feestwijzer verschijnt binnen enkele dagen bjj de boekhandelaars ,8. Ochtman Zoon te dezer stede. Maandagavond werden in de te Brou wershaven gehoudene vergadering der afd. Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendyke der Centr. Lib. Kiesvereeniging Zierikzee tot bestuursleden gekozen de heeren D. Hocko Dz., Joh. Verseput en W. Ringelberg, in de plaats van de aftredende niet herkiesbare leden, de heeren A. Noteboom, C. F. Zeeman en J. de Keyzer. Een commissie is benoomd ter herziening van onze kustverlichting, met opdracht na te gaan welke verbeteringen voor de ver lichting van de Nederlandsche kust noodig zijn. Deze commissie is saamgesteld uitden inspecteur-generaal van het loodswezen, voor zitter de inspecteurs van bet loodswezen te Rotterdam, Vlissingen en Amsterdamden chef der afdeeliog hydrografieden electro- technicus der marine en een bouwkundige bij het loodswezen. De commissie zal zich voor het beoogde doel in verbinding stellen met de direction van de voornaamste Nederlandsche en ééa of meer buitenlandsche stoomvaartmaat schappijen. Mejuffrouw P. J. Qeldof, van Yeore, gediplomeerd ziekenverpleegster te Utrecht, heeft aldaar in de vorigo week met goed govolg examen afgelegd voor kraamvrouwen- verpleging. Brouwershaven, 12 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is alhier bij den rijks-ontvanger op zijn kantoor ingebroken, en een ijzeren kistje met geld ontvreemd, dat later stuk geslagen op het plateau bij do bergplaats der reddingsboot is gevonden. Door tijdelijke afwezigheid was er dien nacht niemand in huis, en worden de inbraak en ontvreemding eerst ontdekt, toen de be woners Zondagnamiddag thuis kwamon. Tengevolge van de door do politie gedane nasporingen werd heden in verzekerde be waring genomen en naar Ziorikzee overgebracht S. v. N., slager alhier. Colijneplaat, 11 Mei. Door ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland is heden benoemd tot ontv.-griffier de heer P. Tazolaar, thans dijkgraaf, met 22 stemmen tegen 20 op den heer R. van Ham, burgemeester van Colijneplaat en Cats. Goes. Een droeve stoet bewoog zich Dinsdagmorgen langs de straten. De gezamen lijke weezen brachten hunne «moeder" ten grave. Geheel onverwacht en plotseling was deze brave vrouw, die zorgvolle moeder, die liefderijke plaatsvervangster van zooveel over leden moeders, overleden. De regenten van het weeshuis bevonden zich eveneens op den doodenakker. De weezen verliezen ontzaglijk veel in hun tweede moeder. Mogen bestuurders er in slagen een waardige opvolgster voor de overledene te vinden. Blijkens mededeeling zullen aan het turnfeest en het festival, dat alhier op 1 Juni (Pinkster-Maandag) zal gehouden worden, een talrijk bezoek ten deel vallen van turn-, muziek- en zangvereenigingen. Vertegen woordigd zullen waarschijnlijk zijn zeven gymnaetiekvereenigingen «Sparta" en «Vol- harding" van Goes«Vooruitgang zij ons Streven" van Ierseke«Medioburgum" en «Atillo" van Middelburg«Ylissings-Turn- vereeniging" van Vlissingen en «Willen ia Kunnen" van Goes. Niet mioder dan 14 muziek- en 5 zang- gezelschappen zullen het feest opluisteren. Van de laatstgenoemde«Hoop op Beter" van Cortgene«Excelsior" van Ierseke; «Oefening kweekt Kunst" van Kapelle; «Door oefening Uitspanning" van Vlissingen «Zang en Vriendschap" van Wiesenkerke. De deelnemende muziekgezelschappen zijn «Arne's Genoegen" van Arnemuiden; Apollo" van Etten; «Vereenigde Kunstvrienden" van Esschen; «Oranjevaan" van Fijnaart; «Eu- phonia" van Goes«Elk naar zijn Krachten" van Hoek; «Excelsior" van Kloetinge «Rillandio" van Rilland; «Vlijten Volharding" van Roosendaal«Vooruitgang zij ons Streven" van Souburg; »St.-Cecilie" en «Na oefening Arbeid" van Vlissingen«Apollo" van Wiesen kerke en «De Volharding" van Zaamslag. Ten behoeve van do deelnemende gezel schappen zullen vrij groote geldelijke bijdragen verloot worden. Ten behoeve van eventueele bezoekers zullen extra-treinen loopen. Een druk bezoek zij het loon voor de vele bemoeiingen der ijverige commissie. Op Woensdag 27 Mei zal te Goes een buitengewone prov. vergadering en meeting van anti-rev. kiesvereenigiogen in Zeeland worden gehouden, waarin des morgens de heer C. W. J. van Lummel, predikant te Delft, zal spreken over«Organisatie der christelijke arbeiders", terwijl des middags prof. mr. D. P. D. Fabius uit Amsterdam zal optreden met het onderwerp: «De eisch der beginselen voor de praktijk van het heden". Vlisaingen, 11 Mei. Gisteren voormiddag is op onze reede aangekomen en des namiddags in de haven gemeerd het Koninklijke Engelsche jacht «Osborne" ter ontscheping van den zieken 15-jarigen prins Leopold van Battenberg, die de reis voortzette naar Dresden. Dinsdag a s. vertrekt het jacht wederom. Terneuzen, 12 Mei. Door de molenaars alhier is een adres gericht aan de Kamer van Koophandel, waarin verzocht wordt de regeering te advisee ren, dat mocht het be schermen der grootmaaldery beslist noodzakelijk zijn, de kleine maalderij dan in gelijke mate moge begunstigd worden. Adressanten gronden dit verzoek op het volgende «dat zij kennis genomen hebben van bet voorontwerp dier nieuwe tariefwet, waarin door de regeering wordt voorgesteld het heffen van een inkomend recht op tarwemeel, terwijl tarwe en bewerkt veevoeder onbelast blijft; dat door het heffen van een recht op tarwemeel, zonder een evenredig recht op tarwe, aan de molenaars de concurrentie tegen de meelfabrieken geheel onmogelijk zal worden gemaakt; dat de kleine molenaars hun bestaan hoofd zakelijk vindon in het malen van veevoeder, daar zij door de meelfabriek bijna geheel zijn in den hoek gedrongen dat de grootmaalderij, die uitsluitend van den maatregel zal profiteeren, door zijne automatiscbo inrichtingen slechts aan tientallen werk verschaft, terwijl het klein bedrijf zijne honderdtallen telt dat zij daarin zien eon voortrekken van het groot bedrijf en een voorbijzien der belangen van den kleinen molenaarsstand, daar die door den invoer der Amorikaansche krachtvoeders en andere bewerkte veevoeder-artikelen, nog meer do concurrentie van het buitenland gevoelen dan do grootmaalderij dat do billijkheid vordert, dat, waar ter bescherming der nationale industrie de bewerkte tarwo (tarwemeel) zou worden belast, het bewerkt veevoeder niet zou mogen worden vrijgesteld". beohtszaeen. ZIerikv.ee, 9 Mei. Door den heer kanton rechter zijn op Woensdag 5 Mei j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken: 1°. Het zich m kcnntlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: M. K., 50 jaar, stadsarbcider te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis M. B., 38 jaar, straatmuzikant te Dordrecht, J. K., 43 jaar, arbeider; F. R., 54 jaar, koopman; P. van der V., 17 jaar, varensgezel en A. S., 30 jaar, varensgezel, allen wonende te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 2°. Jachtoverlreding P. D., 20 jaar en C. D., 17 jaar, arbeiders te Noordgouwe, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 3°. Het te tarnen en in vcrceniging zich bevinden op eene in uitsluitend gebruik gegevene plaats, behoorende tot het gebied der Schelde en Zeetiwêche Stroomen, zonder te zijn recht- hebbende op die plaats noch houders van eene schriftelijke vergunning van den rechthebbende F. P., 58 jaar, J. P., 19 jaar, C. P., 17 jaar, F. B., 22 jaar, W. B., 26 jaar, P. B., 20 jaar, E. B., 18 jaar, E. G. B., 14 jaar, L. L., 15 jaar, P. de B., 40 jaar, L. P., 62 jaar, C. P., 17 jaar, E. G., 27 jaar, Th. S., 31 jaar, P. de K., 41 jaar, L. de K., 14 jaar, P. J. B., 59 iaar, Ch. B., 22 jaar, P. B., 17 jaar, allen kreukelrapers t© CliDge, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis voor ieder hunner 4°. Bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen zonder voorzien te zijn van een consent: J. de B., 16 jaar, arbeider te Oosterland, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 5°. Straatschenderij J. A., 23 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6®. Hel door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd een valschen naam opgeven: K. E., 28 iaar, koopman, zonder bekende woon- en verblijfplaats hier te lande, tot f 5 boete, subs. 3 dagen heohtenis 7°. Het als winkelhoudende ophtoper en tagrijn niet houden van een doorloopend register van den koopprijs, de namen en ivoonplaatsen der verkoopers D. V., 38 jaar, opkooper en tagrijn te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 8°. Het te Zierikzee aan den openbaren weg waren te koop aanbieden zonder ingezetene te zijn en zonder schriftelijke toestemming van Burge meester en Wethouders dier gemeente: H. F., 16 iaar, koopman te Rotterdam, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 9°. Het te Zierikzee tusschen een uur na zons ondergang en een uur vóór zonsopgang den openbaren weg berijden met een voertuig op veren niet voorzien van ten minste cén helder brandende lantaarn: J. J. van de V., 30 jaar, hotelhouder te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 10°. Het te Zierikzee op den openbaren weg te zamen en in vereeniging spelen met en om muntspecieén: P. van der V., 17 jaar, varensgezelC. S., 14 jaar, arbeider; J. V., 21 jaar en H. M., 22 jaar, arbeiders, allen te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; 11°. Het te Zierikzee op den openbaren weg wateren, elders dan in de daartoe bestaande gelegenheden J. C., 26 jaar, sigarenmaker te Zierikzee, tot f 1 boete; C. van der P., 79 jaar, koop man te Zierikzee, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Zierikzee, 12 Mei. Door de arrondisse- ments-rechtbank zijn beden veroordeeld wegens: ivederspannigheid en eenvoudige béleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bedieningJ. de M62 jaar, arbeider te EllemeetJ. de M., 32 jaar, boerenknecht te Burgh M. de M., 25 jaar, arbeider te Ellemeet; ieder tot 1 maand gevangenisstraf, en J. M. van 't H., 42 jaar, koopman te Schoonhoven, tot 2 maanden gevangenisstraf mishandeling: M. M., 31 jaar, huisvrouw van M. P., zonder beroep te St.-Maartensdyk, tot f 3 boete, subs. 0 dagen hechtenis; diefstal: J. M. J. Q., 17 jaar, werkster te St.-Maartensdijk, tot f 10 boete, subs. 12 dagen hechtenis het zonder de vereischtc vergunning sterken drank in hel klein verkoopenJ. S 31 jaar, logement- en bierhaisbonder te Zierikzee, in booger beroep, tot f 100 boete, subB. 20 dagen hechtenis. Vrijgesproken: J.L. 8., 16jaar, visschers- kuecht te Tholen, beklaagd van vernieling. De arrondissements-reebtbank heeft heden C. de L., 34 jaar, apotheker alhier, van de hem ten laste gelegde overtreding der wet op het uitoefenen der voearteenijkunst, met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter, hoewol op andere gronden, in hooger beroep vrijgesproken. Iledennamiddag werd door den brigadier dor rykeveld wacht te Brouwershaven L. C. Straub voor den officier van justitie geleid, S. van N40 jaar, slager te Brouwershaven, verdacht van diefstal door middel van braak en inklimmiog in de woning van den rijks ontvanger B., aldaar gepleegd in den nacht van 9 op 10 Mei. Tegen genoemden Van N., die daarop naar het huis van bewaring werd overgebracht, ia door den recbter-commissaris, belast mot de instructie van strafzaken, een bevel van voorloopige aanhouding verleend. BrandstichtingTer openbare terecht zitting der rechtbank te Middelburg van Vrijdag 22 Mei, des voormiddags 10 uur, zal wordon behandeld de zaak tegen H. G., oud 22 jaar, arboider, geboren te Heinkenszaod, wonende te 's-Heerenhoek, gedetineerd te Middelburg, terzake dat bij omstreeks 10 uur in don avond van 27 November 1902 brand heeft gesticht in een op het erf van P. Raas te 's-Heerenhoek staande havcrklamp, bij welko brandstichting go vaar voor menschen- lovens te duchten was en voorts terzake van diefstal van een baal meel, twee hazen en een konijn, ten nadeele van diverse personen. Vanwege bet O. M. zijn in deze zaak 23 getuigen gedagvaard. Aan don beklaagde is mr. P. Dielemap, advocaat to Middelburg, ambishalve als verdediger toegovoegd. net scheikundig onderzoek van de ingewanden van het 10-jarig knaapje te Vlissingen, dat zoo plotseling is gestorven, is door do rechtbank te Middelburg opgedragen aan de heeren G. K. A. Nonhebei en J. C. van der Harst J.Jz., apothekers, beiden te Middelburg. De moord op dc wed. Dijkxhoorn, Do advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam requireerde Dinsdag 1.1. in booger beroep, inzake den moord op de wedowe Dijkxhoorn in de Dubbele Buurt aldaar, in don nacht van 10 op 11 December 1901, tegen P. Muiselaar levenslang, De Groot 16 jaar en Van den Dool 4 jaren gevangenisstraf. Het vonnis der rechtbank was: vrijspraak voor Van den Dool en voor Muiselaar en De Groot lichtere straffen. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den heer Van der Goes tot 4 maanden gevangenisstraf. Het vonnis overwoog, dat al mocht ook een enkel woord der dagvaarding onjuist door eon getuige zijn goroleveerd, beklaagde toch aanspoorde tot weigering dor orders van de superieuren. Hjj heeft dit wel ontkend en gezegd propaganda te hebben willen maken voor geleidelijke hervorming, doch in het verband der rede blijkt, dat hij zich wel dubbelzinnig uitdrukte, doch dat die dubbel zinnigheid niet schaadde aan het door hem bedoelde effect en zoo was dan ook de herinnering aan de Parijsche Commune wel geschikt om zijn bedoeling nader toe te lichten. Deze woorden, in dagen van spanning gesproken, kunnen geen anderen zin en bedoeling gehad hebben dan de in de dag vaarding ton laste gelegde opruiing en spreker moet op dit oogenblik zelf ook in opruiende stemming verkeerd hebben om te kunnen spreken als hg deed. De zaak Hugenhollz. In het bevel van verwijzing der zaak Hugenboltz naar de openbare terechtzitting wordt hem ten laste gelegd: «dat hij 8 Februari 1903 te Haarlem, lid zijnde van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, als aangekondigd spreker, optredende in eene openbare vergadering in 't gebouw «St. Bavo", uitgeschreven door het Haarlemecb Arbeidsecretariaat, Plaatselijk Arbeidaecre- tariaat en afdeeling Haarlem van den Bond van miliciens en oud-miliciens, in welke ver gadering hij wist dat miliciens en oud-miliciens aanwezig waren, tot welke vergadering de miliciens en oud-miliciens bij strooibiljetten (eindigende met de woorden«miliciens komt allen op") waren opgeroepen en de pers was uitgenoodigd en toegelaten om van het gesprokene verslag uit te brengen io de bladen, opzettelijk de aldaar aanwezige miliciens en oud-miliciens mondeling heeft opgeruid tot een strafbaar feit, immers tot het uitdrukkelijk weigeren of tot het opzet telijk nalaten der orders van diegenen die boven hem gesteld zijn te gehoorzamen of na te komen, voorzien en strafbaar gesteld bij art. 95 van het Crimineel Wetboek van het krijgsvolk te lande, door die oud-miliciens en miliciens toesprekend en na gedurende zijn rede een eventueelen order van den commandant van het garnizoen te Amsterdam besprekende iu overweging te hebben gegeven dien commandant maar «in zijn eentje te laten brullen" en na het heerlijke van de solidariteit onder de veemarbeiders en arbeiders bg het goederenvervoer betrokken, te hebben in het licht gesteld en na te hebben verklaard, dat niet van de zyde der arbeiders maar wel van die der regeering geweld is gebruikt geworden, doordat deze miliciens heeft op geroepen, en dat de door de arbeiders bij de Spoorweg-Maatsohappyen afgelegde eed is afgedwongen, omdat geen arbeider vrywillig trouw zweert aan zijn uitzuiger en het niet anders kan of die eed moest worden gebroken, en na te hebben gezegd, dat de regeering ten onrechte het verwyt heeft getroffen dat zy geen soldaten genoeg had gezonden, omdat gewoonweg werd geweigerd deze te vervoeren en dat de genie-soldaten en de stokers van de marine niet eens de ovens in de gasfabriek wilden stoken, en na te hebben medegedeeld, dat er thans een uitzonderingswet in het uitzicht was gesteld, waarbij wordt bepaald dat eeu arbeider gelijk staat met een soldaat en dus strafbaar is als hij dienst weigert, doch dat, wanneer de regeering zoo'n wet voorstelde alles en alles zon staken, tengevolge waarvan de Kamerleden niet in Den Haag zouden kunnen komen om die wet aan te nemen, maar dat er nog een redmiddel was en dat zij, de aangesproken «dierbare soldaten" dat waren, dat zij dan wel gort met boonen te eten zouden krygen en een beetje minder pleizierige behandeling zouden ondervinden, doch dat dit geen overwegende bezwaren voor hem zouden zijn en na op die wyze de gemoederen van die oud-miliciens en miliciens te hebben ontvankelijk gemaakt voor ongehoorzaamheid aan de eventueel aan hen door hunne superieuren te geven bevelen, te richten tot die oud-miliciens en miliciens de navolgende woorden dezelfde strekking en zin hebbende. «Ja bedenk eens wat een «ellendelingen die arbeiders zyn, die sloebers, dat zg zoo'n staking durven te onderstaan. Neen, gy moet zelf weten wat gg te doen hebt, als gij naderhand thuis komt ellendig en veracht door het volk en gij daarna verplicht zyt om te staken, de mogelijkheid bestaat uwe zonen op u schieten. Maar gg zult wel gevoel hebben; als gij in de gelederen staat, znlt gij denken aan uw huis, aan uw vader, die met gekromden rug geen werk meer heeft, gg zult in uw geeet het beeld zien van een broeder, die altyd door zgn patroon is uit gezogen en iederen dag vernederingen moet slikken. «Denkt aan de dagen van ziekte, in gewone tyden gaat het nog eventjes, maar komt de ziekte, dan is het leed niet te overzien. Ziet uw grootvader, die altgd eerlgk is geweest, maar uit de boeken kan aantoonen hoeveel zgn patroon op zyde heeft gelegd, terwyl hg weggezonden is zonder pensioen. Als u wordt gecommandeerd vuur te gevon, dan zal ik u niet zeggen wat gg moet doen, er zgn wets artikelen, die mij verbieden dat te zeggen, doch ik laat het aan u over. Als gg terugkomt zal er niet over u worden geschreven, maar ieder zal u eeren en achting hebben voor uwe rechtschapenheid. Miliciens en oud-miüoiens, sluit u aan bg den bond, tracht afdeelingen op te richten, gg behoort aaneengesloten te staan". «Gg allen sluit u aan bg uwe eigen vak- vereenigingen. «Bestaan er geene organisaties, schep ze dan". De zaak van Kamerlid Hugenholtz zal heden (Woensdag) op het bepaalde uur aan de rechtbank te Haarlem worden uitgeroepen, waarop dan een door den heer Hugenholtz te doen verzoek om uitstel der behandeling tot Zaterdag zal worden toegestaan. Dit geschiedt om te voorkomen dat alle stukken nog eens opnieuw moeten worden geschreven en beteekend. Naar men verneemt zullen door mr. Troelstra getuigen k décharge worden in het geding gebracht. Landbouw en Veeteelt. Bg de dezer dagen te Kloetinge plaats gehad hebbende verpachting van landergen, behoorende aan het Algemeen Armbestuur dier gemeente, was de opbrengst dubbel zooveel als den vorigen keer. De vorige pacht was per gemet pl. m. f 20, thans is zij pl. m. f 40. Enkele stukken, die vroeger van f 20 tot f 30 opbrachten, zgn thans voor f 60 tot f 68 verpacht. Sirjansland, 13 Mei. Door de groote en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2