ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 Mei 1903. (ZS ierils-zeesclie Courant). ALEX MEIJER'S KOFFIE, Woningwet. MIEUWSTUpiMGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7846. Directeur A. DE LOOSSE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nienws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEi,, Meelstraat 386, Zierikzee. RECJLAMJECB. 15 regels 75 ets. Elke regel meer IS ets. gebrand volgens systeem LIEBIG, onover troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij 11. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. Knaap, Oude Haven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, Gelet op artikel 9 der Woningwet; Mede gelet op hun besluit van hedea No. 218; Brengen ter kennis van verhuurders van in de ge meente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevattenonverschillig of da woning op zich zelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, dat zij verplicht zijn ter Secretarie aangifte te doen van: a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaats; b. de ligging van het gebouw met aanduiding van straat, wijk en noramer; c. het aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam et! beroep. Onder verhuurders worden verstaan de personen, die, hetzij voor zich zeiven, hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verharen. De aangiftewaartoe de formulieren kosteloos ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar ziin, moet geschie den vóösr deu 1 Juni 1903. Geen andere formulieren dan die, welke ter Gemeente- Secretarie verkrijgbaar zijn, mogen voor aangiften worden gebezigd. Zij, die later als verhuurder optreden, moeten aangifte doen binnen eene maand, nadat de woning is betrokken. Verhuurders zyu voorts verplicht, nieuwe aangifte te doen binnen eene maandnadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt. Ten slotte wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op artikel 39 der Woningwet, luidende: »Hy, die niet. of niet behoorlijk voldoet aan eene der ^verplichtingen, 'in artikel 9 Of krachtens dat artikel by »algemeenen maatregel van bestuur of bij plaatselijke •verordening opgelegd, wordt gestraft met eene geld- boete van ten hoogste vijf en twintig gulden". Zierikzee, den 1 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de na te noemen berichten ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w.: Schietoefeningen in het zeegat van Goeree, 4de district. Volgens mededeeling van den Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der marine te HelJevoetsluis, worden door Hr. Ms. schepen schietoefeningen gehouden in het zeegat van Goeree op 3 ijzeren schijven, welke geplaatst rijn op de Ribbenplaat in ééne lijn N. 80° O. Ligging van de middelste schijf ongeveer: 51» 53' 8" N.b. en 0» 52' 56" W.l. Schietoefeningen 'nabij Diemerdam, Zuiderzee, 3de district. Volgens mededeeliDg van den Minister van Oorlog zullen de, in »8.a.Z." nos. 72/522 en 81/5861903, aan gekondigde schietoefeningen, welke den 4den Mei 1903 zouden plaats hebben, thans den 12den Mei a.s. gehouden worden. Licht tijdelijk gebluscht. Nieuwe Rotterdamsche Waterweg. 4de district. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is No. 3 der roode vaste lichten met ver duisteringen, op dukdalven staande aan den Noordkant van het vaarwater in het Zuiden, tijdelijk gebluscht en wordt de dukdalf aangeduid als wrak. Ligging ongeveer: 51° 57' 0" N.b. en 0° 42' 20'W.l. Zierikzee, den 13 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Amerika. New-York, 10 Mei. Even voordat de nUmbria" van de Cunard-lijn zou vertrekken, ontdekte de politiedoor een ontvangen Bchrgven gewaarschuwd, een kist met honderd pond dynamiet en een helsche machine. Op de landingapier werd de kist te water gedompeld. Geen ontploffing had plaats, maar het bleek dat de lont brandende was. In het schrijven aan de politie werd ver klaard, dat het een bedrijf was van de j>Maffia", met bet doel, van New-York afvarende Engelsche atoombooten te ver nielen. De kist was door twee Italianen bezorgd. Geen arrestaties hadden plaats. Servië. Een niet onvermakelijke geschiedenis van het toch altijd al min of meer vermakelijke Servische hof vertelt de Daily Telegraph. Toen koniagin Draga pas door koning Alexander tot den troon was verheven bestond er ale 't ware een soort, samenzwering onder de dames van de groote wereld in Belgrado, die van het corps diplomatique vooraan, om zich niet met de nieuwbakken vorstin in te laten, wier opvoeding men meende, dat ook al niet van de zorgvuldigste was geweest. Maar toen de gelukwensch van den Czaar met het huwelijk, warm en diepgevoeld alB zij was, kwam, toen moesten zij wel. Toch waren er enkele dames, die er prat op gingen, dat zij althans de koninklijke vrouwe zouden laten voelen, dat zij het ver- j leden niet hadden vergeten. Een dezer, de echtgenoote van een vroegeren minister van staat en presidente van een of andere vereeniging in Belgrado, moest echter dezer dagen in laatstgenoemde kwaliteit tegen wil en dank wel op receptie ten paleize gaan. Met een aantal andere dames door de koningin ontvangen wist zij door onwetendheid ten aanzien der etikette voor te wenden te ont komen aan het kussen van de vingertoppen der koningin. Mogelijk dat niemand dit zou hebben opgemerkt, maar daar was het de dame niet om te doen. Aan ieder, die 'thooren wilde, vertelde zij pochend, dat zij met haar lippen nooit ofte nimmer de banden van die (hier volgde een recht onvriendelijke Servische benaming) zou aanraken. Een der dames, aan wie zij ook die gelofte aflegde, vertelde het baar man en deze, een getrouw dienaar des konings, vertelde het aan Alexander, voordat deze het ergens in het schandaallnstig Belgrado zou opvangen. Twee dagen na het voorval hield eensklaps een hofrijtuig stil voor het huis der hooghartige dame en een lakei reikte baar een brief over, waarin zij werd nitgenoodigd terstond ten paleize te willen verschijnen. Na eenig beraad vond zij beter niet te weigeren, zich bovendien troostende met de overweging, dat het een eerbewijs was dat haar tot niets bond. En zoo ging zij. Toen zij ten paleize aangekomen naar de koninklijke ontvangsalon wilde gaan trad op den drempel de koningin haar reeds tegemoet en deze strekte zonder een woord te zeggen haar hand tot kussen uit. En verrast, ten eenenmale overrompeld, kuste de weigerachtige de vingertoppen der koningin! Toen richtte Draga zich in haar volle lengte op en heftig op den grond Btampende met haar voetje, beet zij met vlammende oogen de verschrikte bezoekster toe»En nu weg Toen de vernederde dame buiten kwam was er zelfs geen hofrijtnig meer te bespeuren en kon zij, die haar geminachte vorstin nooit ofte nimmer de hand zon kussen, nog to voet huiswaarts keeren. Rusland. Eet gerechtelijk onderzoek naar de joden moorden te Kiajinef zal nog wel twee maanden dnren. Intusschen is al uitgemaakt dat de heele zaak niet maar zoo eens een plotselinge losbarsting van opgezweepte volksbartetochten is geweest, maar en dit maakt het geval honderdmaal erger dat de plundering van de huizen der ongelukkige Israëlieten met de ermee samenhangende moorden on andere gruwelen geschiedde volgens een vooraf in de puntjes vastgesteld plan, wat trouwens uit de wijze van werken der woestelingen ook duidelijk schijnt op te merken geweest te zijn. Het aantal geplunderde woonhuizen bedraagt 700; dat der winkels 600. Van de 800 personen, die in hechtenis zijn genomen, zijn 450 wegens gebrek aan bewijs reeds weer op vrije voeten gesteld. Te Rostof aan de Don hebben ook al betoogingen plaats gehad, welke men vreesde dat tot soortgelijke gebeurtenissen zouden leiden als te Kisjinef. Onder leiding van welgestelde ingezetenen liepen een vijf honderd inwoners te hoop en dagelijks deelde men propaganda-geschriften rond. Er werden terstond j kozakken ontboden, maar vóór deze er waren was de rust hersteld. Petersburg, 11 Mei. De Minister van Binnenlandsebe Zaken beeft ten aanzien van hot gebeurde te Kisjinef eene verklaring openbaar doen maken, waarin gezegd wordt, dat tengevolge van valsohe geruchten omtrent een ritueelen moord, eene oproeping tot mishandeling van de Joden werd verspreid. Directe oorzaak gaf, op Paaschzondag, des namiddags, de mishandeling eener christin door een Joodschen caroussel-houder. De menigte trok door verschillende wijken van de stad, en plunderde de huizen en winkels van Israëlietische bewoners. Den volgenden ochtend had een aanval der Joden op de Christenen plaats, waarbij een Christen door een schot werd gedood; dit had een hernieuwing der onlusten tengevolge, die Paa8ohmaandag, des avonds, nadat versterking van troepen was ontvangen, ophielden. De troepen, aanvankelijk aanwezig, waren niet bij machte om de beweging te stuiten. Bij de onlusten werden 45 personen gedood, 74 zwaar en 350 licht gewond. De Czar heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gelast, den gouverneur aan to schrijven, dat deze, onder persoonlijke verantwoordelijkheid, verplicht wordt gesteld maatregelen te nemen tot het verhoeden van verdere gewelddaden, opdat de bevolking tot kalmte worde gestemd. Nederland. Nijmegen, 11 Mei. Zaterdagavond on- geveer 6 uur trok over deze gemeente en hare omstreken een zwaar on weder, vergezeld van stortregen en hagel. Te Neerbosch, achter Boschlust, hoek Kerkpad, 10 k 12 minuten gaans van de Weesinrichting, Bloeg de bliksem in een grooten notenboom staande vóór de woning van den klompen maker Kok, die juist op dat moment zich in huis wilde begeven, maar, als aan den grond genageld, niet naar binnen kon gaan. Toen bij na eenige oogenblikken zijne bezinning terug had, trad bij zijn woning binnen en aanschouwde daar oen groot tooneel van verwoesting. Zijne vrouw en een vijftal kinderen lagen bewusteloos over den vloer, twee raamkozijnen waren totaal vernield en versplinterd, van de glazendeuren voor de alkoof was geen ruit meer heel, een zolderbalk was versplinterd, van de spiegel was de ruit stuk, de lampen waren van hunne hangers op den vloer geworpen. Zijne echtgenoote en kinderen kwamen achtereenvolgons wederom tot bewustzijn en bleken als door een wonder niet gedeerd te zijn. Een dochtertje, eon 11-jarig meisje, was één der schoenen aan eon voet geheel uit elkaar gerukt, alsmede de zool der kous eu ter hoogte van de maagstreek waren in hare kleeding twee gaatjes van een c.M. middellijn tot op de huid, zonder dat deze brandwonden hadden voroorzaakt, alleen een sterke prikkeling. De bewoners zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. De bliksem schijnt op den hoek van het dak, waarvan een vjjftal pannen vernield zijn, naar binnen te zijn gekomen, en na bier alles vernield te hebben, overal uitwegen te hebben gezocht, tot zelfs door den muur, waar een stuk pleister afgeslagen was en tusschen twee steenen de kalk losgerukt had, zoodat men door de voeg naar buiten kon zien. De schade voor don huiseigenaar, W. Vermeer, is nogal aanzienlijk. Amsterdam, 14 Mei. De dag voor de plechtige opening van de nieuwe beurs, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, is bepaald op Woensdag 27 dezer, des namiddags te 4 uur. De feitelijke opening zal geschieden in de groote zaal voor den goederenhandel, waar een estrade zal worden opgericht tegenover den ingang. Na de toespraken zullen de vorstelijke personen een ommegang maken door do verschillende zalen. ;>Hier woont een onderkruiper"deze vriendelijke woorden worden door de stakende arbeiders van de Houthaven te Amsterdam tegenwoordig aangeplakt bij de werklieden, die den arbeid hebben voortgezet. Door enkelen hunner is deswege beklag ingediend bij de politie. Een wanhopige daad bed bier plaats. In zijne woning, Nieuwe Aohtergracht, heeft zich heden voormiddag een man, zekere D., tailleur van beroep, met petroleum ingesmeerd en zich toen in brand gestoken, met het gevolg, dat zijn linkerarm hoogstwaarschijnlijk geheel verloren zal zijn. Minder aangename huiselijke omstandig heden zou de aanleiding tot deze betreurens waardige daad zijn. De man is naar het gasthuis overgebracht. Het begin van brand op de kamer werd door zijne vrouw gebluscht. Hilversum, 12 Mei. Hedenmorgen om streeks half 5 ure is op de spoorbaan naar Amsterdam gevonden het in stukken gesneden lijk van een infanterist. Men vermoedt, dat hij, als behoorende tot de troepen die hier gedetacheerd zijn geweeBt, te laat gekomen is om den trein naar NaardenBussum te halen en toen langs de lijn is geloopen, om zoo spoedig mogelijk zijn garnizoen te be reiken hij schijnt echter door een trein te zijn gepakt en alzoo daaronder geraakt. Gouda, 11 Mei. Gisterenavond, ongeveer kwart over 7 uur, had er tusschen Hekendorp en Oude water een treurig ongeluk plaats. Zekere Dirk Bos, wonende onder Hekendorp, liep met zijn hondje langs de trambaan. Bevreesd als hij was, dat zijn hond door de tram zou worden overreden, wilde hij het dier van de baan verwyderon, doch de tram was reeds te dicht genaderd, zoodat hij werd aangereden en vreeselijk verminkt van onder de locomotief moest worden gehaald. De hersens en ingewanden waren den man uit het lichaam gerukt, zoodat hij oogenblikkelijk een lijk was. Opmerkelijk was, dat in dezelfde tram de echtgenoote van den ongelukkige, die heden zijn 47en jaardag zou hebben herdacht, huis waarts vervoerd werd. 's-Gravenhage, 11 Mei. Voor het gerechtshof alhier werd heden beëedigd als subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtb. te Zierikzee, mr. K. W. H. van Lith de Jeude. Onder een deel van de ambtenaren van het Staatsapoorstation alhier heerscht eenige ontevredenheid naar aanleiding van bet volgende Na de staking werden vanwege de directie aan de ambtenaren en beambten van het station, in verband met meerdere dienst- verleening in en na de stakingsdagen, eene gratificatie toegekend in den vorm van extra- uitkeering van 10 tot 13 dagen loon. Zelfs beambten, die eerst in rang waren verlaagd, maar waaromtrent nader gebleken was, dat zij zich niet in te belangrijke mate misdragen hadden jegens de Maatschappij, deelden in dit voorrecht. Tot de ambtenaren echter van het bureau van de uitgifte van plaatakaarton, noch tot die van bet vraebtgooderenbureau Btrekten de gratificatiën zich uit, ofschoon ook deze ambtenaren zwaarderen dienst hadden ver richt; vooral omdat zij, toen het station ge- rnimen tijd voor bet publiek was afgesloten, tot vraagbaak dienden van bonderden omtrent den loop van de treinen en het verzenden van goederen. Namens die beide categoriën van ambtenaren is dezer dagen in een verzoekschrift aan de directie daarop gewezen. Het antwoord luidde echter, dat geen verandering kan gebracht worden in de genomen beschikkiDgeD. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag haar werkzaamheden hervat. Het nieuwgekozen lid voor Alkmaar, jhr. Yan Foreest, heeft, na eedsaflegging, zitting genomen. Daarna werden de afdeelingen hernieuwd. Delft, 12 Mei. Alhier zijn tengevolge vau de doorbraak van den Noord-Kethelpolder alle grachten een ware modderpoel geworden. Booten en schuiten kunnen niet varen. Zelfs de stoomtram Den HaagDelft brengt de reizigers niet verder dan de Haagpoort, wijl de tram door de stad langs het Oude Delft niet rijdt, uit vrees voor instorting der kade muren, welke hier en daar zwak blijken te zijn. H. M. de Koningin-Moeder heeft heden middag halftwaalf, vergezeld van Gravin Yan Lijnden van Sandenburg, in den Koninkl. grafkelder albier een palmtak gelegd op het graf van Koning "Willen Hl. Gelijk men weet, is 12 Mei de datum waarop in het jaar 1849 Z. M. Willem IU als Koning werd ingehuldigd. Schiedam, 11 Mei. Duizenden en nog eens duizenden bewogen zich gisteren naar en in de omstreken van de doorbraak in den Noord-Kethelpolder. Zoover het oog reikte, wanneer men op de. brug staat, welke over de poldervaart ligt en waarover men moet om van den kleinen polder het dorp te bereiken, niots dan water, hier en daar afgebroken door een dak eener boerenwoning en enkele knot- wiiligen. Yan de laatste boerderij komende van de Kandelaar en gaande naar Kethel werd men per schouw overgezet naar den Bpoordijk om langs de Buitenkerklaan naar het dorp te gaan en eerst nog een paar natte beenen te halen van de R. K. kerk naar het dorp. Wie er echter goed bij zal varen is zeker wel de tolgaarder aan de rolbrug over de Schie. Gisteren was men met 4 man bezig de tolgelden in ontvangst te nemen, Aan de versterking der waterkeering wordt genoeg gewerkt. Een groote partij materialen j van de werken aan den strandmuur to Scheveningen zijn aangevoerd. Rotterdam, 11 Mei. In den naoht van Maandag op Dinsdag der vorige week had in de villa van den heer A. Holtzman te Hilversum een brntale inbraak plaats, waarbij ontvreemd werden o. m. schilderijen, vazen, porcelein en andere kostbaarheden. Het waa der politie ter oore gekomen, dat goederen van dezen diefstal afkomstig alhier te gelde waren gemaakt door een man, zich noemende Bos en weldra werden een paar schilderijen zonder lijst in beslag genomen bij eon opkooper aan den Vogelenzang. Zater dagmiddag werden door denzelfden Bos eenige kostbare vazen te koop aangeboden bij een antiquair aan de Groote Draaisteeg, die de zaak niet vertrouwde en de politie in den arm nam. Toen daarop Bos om 6 nur terugkwam, werd hij opgewacht door den inspecteur van politie den heer A. J. Heuff, die hem in arrest nam en ook beslag legde op een groot aantal voorwerpen als porcelein, zilveren thee- leepeltjes, vazen enz., waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Spoedig viel hij door de mand en bekende volledig, dat de voorwerpen, door hem hier ter stede te gelde gemaakt en die welke op hem bevonden werden, afkomstig waren van de inbraak te Hilversum en van e3n diefstal. Donderdagnacht in een onbewoond huis aan do Javastraat te 's-Gravenhage; tevens bleek by genaamd te zijn A. van Houten, 33 jaar, gewezen reiziger in sigaren te Hilversum en tijdelijk bier verblijf houdende in het kost huis aan de Kipstraat. Hedenmorgen 10 uur is hg gevankelijk overgebracht Daar Hilversum ter beschikking van den commissaris van politie aldaar. In de echtelijke woning aan het Ge dempte Slaak 148/7 is overleden de 36-jarige bootwerker R. P. Feijen (geb. te Zierikzee), die den 23eten April, na een woordenwisseling naar aanleiding van de staking (Fegen had namelijk tijdens de staking gewerkt), van een bootwerker, wonende in de Baan, M. F. Lt genaamd, een klap tegen het hoofd had gekregen. Sedert dien tijd was Fegen bed legerig. Het stoffelijk overschot is naar het Zieken huis overgebracht, waar het vanmiddag om 2 uur door de doctoren Simon Thomas en Tendeloo is geschouwd in tegenwoordigheid van den rechter van instructie, mr. K. W. Brevet eu den subst. offic. van justitie mr. I. Z. Mazel. Feijen laat een vrouw met 6 kinderen achter. Reeds meermalen zijn in den laatsten tijd te Rotterdam diefstallen gepleegd van kennisgevingen aan geadresseerden van aan- getoekende brieven. Werd onlangs een der gelijke brief ontvreemd, inhoudende eene waarde van f 6000 aan effecten, bestemd voor de heeren Yierhout en Sleure, thans is wederom aangifte gedaan van valache onder- teekening van een dergelijke kennisgeving van een aangeteekenden brief, bestemd voor D. H. Hoen Wijnstraat 104, te Rotterdam, en inhoudende 5 wissels van f 40 en 1 van f 44,40, geteekend G. W. v. Kesteren, te Utrecht. Mede is aangifte gedaan, dat een brief in de bus geworpen aan de Delftsche Poort te Rotterdam, inhoudende 2 bankbiljetten van f 25 en bestemd voor mevr. B. v, W. M., Spinozastraat 13, Amsterdam, niet op zijne bestemming is aangekomen. Op bet nog vrij liggend terrein ter plaatse van het vroegere Huis van Bewaring zal verrijzen een flink pand van ruim twee verdiepingen hoog en van buiten grootendeels bestaande uit ijzerconstructie met glas. De kelderverdieping, begane grond en entresol zullen in gebruik genomen worden door de firma Cohn Donnay Co. uit Brussel, die daar een reusachtige bazar van allerlei artikelen zal openen, terwijl de beide bovenverdiepingen nog disponibel zijn voor een of ander doeleinde. De beide hoofdingangen voor het bovengedeelte en de beneden verdiepingen komen aan de Korte Hoogstraat tegenover de Hoogstraat. Het werk, dat onder de bekwame leiding van den architect den heer J. C. Meyers zal worden uitgevoerd in eigen beheer, moet 4 Februari 1904 gereed zijn. Het tweejarig meisje, dat door de moeder, destijds met haar schip liggende aan de Linker Rottekade, voor een flesch jenever was verkocht, is door bemiddeling van den oommiBsaris van politie der derde afdeeling, thans toevertrouwd aan een welgestelde familie, die beloofd heeft voor haar verdere opvoediog te zullen zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1