ZIERIKZEE-ROTTERDAM. ADVERTENTIEN. Na afloop der vergadering zullen de leden, die dit wenschen, naar Brussel vertrekken, tot een gezamenlijk bezoek aan de daar op 7 Juni te houden paardententoonstelling. In 't laatste maandblad der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy komt o. m. voor een artikel over de opvoeding van den landbouwer, waarin wordt medegedeeld dat Denemarken een navolgenswaardig voorbeeld geeft. Daar doen de landbouwers hun zonen en dochters voor eenigen tijd op goede boerderijen als dienstboden. De jongelieden leeren op die wijze oordeelkundige practijk van grond bewerking, bemesting, plantenteelt, veeteelt, zoi vel bereiding en van alle aanverwante takken van het landbouwbedrijf kennen. Daar worden zulke dienstbaren, die aan de andere knechts en meiden een goed voorbeeld geven, door hun meesters geacht en in zulk een dienst betrekking ziet men een vereerende en nuttige instelling van den landbouwersstand. Ook heeft de ervaring in ons land bewezen, dat zulk een tijdelijke betrekking zijn nut heeft, maar het blijft een unicum, dat toekomstige grondbezitters dit doen, terwijl het toch noodig is in den vreemde benevens het ver zamelen van noodige praktische kennis te paren aan de kennis van wat de dienende stand ondervindt. Door het bestuur van «Landbouw en Veeteelt" te Wolphaartsdijk is aan alle coöperatieve landbouwvereenigingen in Zeeland een oproeping gezonden om op Zaterdag 23 Mei a.s. een vergadering bij te wonen in «De Prins van Oranje" te Goes, om van gedachten te wisselen over do oprichting eener coöperatieve kunstmestfabriek. Nu bestaat de mogelijkheid, dat het bestuur eener vereeniging niet met bovenstaand plan instemt, doch dat zulks wel het geval is met leden dier ver eeniging. Zulke landbouwers, en ook zjj, die buiten een landbouwvereeniging staan, znllen te Goes welkom zijn. Op aanvraag wordt gaarne bovenbedoelde circulaire, waarin in het kort de plannen zijn aangegeven, toegezonden. Landbouwers, tevens handelaars in kunst meststoffen, hebben geen toegang. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Arnhem stond Dinsdag 1.1. terecht de heer B. S., terzake van de «groote Arnhemsche verloting". De organisatie der verloting was aangeklaagd door den koopman H. Cohen, tot betaling van f 15,000 of het huis, als zijnde de hoofd prijs der «groot© Arnhemscho verloting". Op 15, 16 en 18 Augustus had de verloting plaats. Op de trekkingslijst stond het nummer 199943 als de winnaar van den eersten prijs. Bij deze zaak doet zich een zonderling geval voorvolgens den rechtsgeleerden raadsman van den eischer is het nummer 199943 nimmer gedrukt noch verkocht. Van de 200,000 loten bleken er slechts 126,000 gedrukt te zijn, dus niet het gelukkige nummer. Een depothouder der loten te Amsterdam zou f 100 hebben ontvangen, als hij de onware mededeeling openbaar maakte, dat bij hem de prijs van f 15,000 was gevallen. De verdediger beweerde, dat de prijs wel degelijk is uitgeloot, maar zooals met meer nemers van loten men staat versteld, wie al geen loten nemen, had bij zijn naam niet willen openbaar maken bovendien heeft hij het huis niet genomen, maar de f 15,000. Zeker is het, dat de prijs is getrokken en dat de houder der verloting hem niet trok of usurpeerde. De uitspraak zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, eischte een maand gevangenis straf tegen den werkman Visman, die in de stakingsdagen de brug naar de Handelskade tegen het verbod van een agent van politie wilde overgaan en den agent den helm van het hoofd sloeg. Wegloopende, bleef bij ongedeerd van het schot van een militair, doch werd gearresteerd door een marinier. Verder werd door den offioier van justitie geëischt tegen een staker, die op de Marte laarsgracht een niet-staker een klap gaf, drie weken en tegen een staker, die in de Willemstraat het ophalen van vuilnis belemmerde, wat eene volksverzameling ver wekte, en bij de arrestatie een politie-agent in den vinger beet, 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 19 Mei. En eindelijk werd nog geëischt tegen 8. van Pr., groentenwinkelier, f 25 boete Bubs. 40 dagen hechtenis, wegens het voor zijn winkelraam ter bezichtiging stellen van de bekende plaat van Het Volk betreffende dr. Kuyper. O N P E B W IJ Stavenisse. L.l. Vrijdagmiddag werd te Scherpenisse eene vergadering gehouden van de afdeeling «Tholen" van het N. O. G. Tegenwoordig waren 20 dames en heeren. Na opening en lezing der notulen werden benoemd als afgevaardigden naar de alge- meeno vergadering te Groningen de heeren G. M. v. d. Ende en C. v. d. Graaff, terwijl als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren J. W. H. F. Buijze en J. v. Houten. Met algemeene stemmen werd besloten te trachten in den loop van Juni a.s. eene feestelijke vergadering te houden in Vlissingen. Pogingen zullen worden aangewend om deze vergadering gemeenschappelijk met de afdeeling «Noord-Beveland" te houden. Als spreker trad op de heer G. M. v. d. Ende van Oud- Vossemeer, die tot onderwerp had«Iets over schoolwandeliogen". Deze rede werd gevolgd door een schoon opstel van don heer J. v. Bezooijen te St.-Maartensdijk, die tot onderwerp had«Hanna" van Potgieter. Het 3e punt van de agenda werd verschoven naar de volgende vergadering. Omtrent het jubileum van den heer Beek te Groningen schrijft men uit Groningen aan De Nederlander Vrijdag herdacht de heer W. Beek, hoofd der christelijke school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs alhier, dat hij voor 25 jaar als hoofd eener christelijke school optrad. Vele blijken van aohtiog en waar deering vielen den jubilaris ten deel, zoowel uit Zierikzee en Katwijk aan den Rijn, waar hij vroeger, als in deze gemeente, waar bij sedert 1892 werkzaam is. De regelinga- commissie had een feestelijke samenkomst georganiseerd van do leerlingen, welke ook werd bijgewoond door de gade en het gezin van den jubilaris, alsmede door de heeren jhr. mr. O. Q. van Swinderen en mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden, namens de commissie voor het christelijk onderwijs alhier. Het samenzijn werd met gebed geopend door den heer ds. J. Westerhuis, predikant bg de gereformeerde kerk (A), waarna de jubilaris werd toegesproken door den voor zitter der regelingscommissie, prof. C. H. van Rhijn, namens de ouders der leerlingen door den heer F. C. Huger, leeraar aan het ohristeiyk gymnasium te Utrecht, namens de oud-leerlingen door den heer H. A. de Man, onderwijzer aan de school van den heer Beek, namens het onderwijzend personeeldoor den jongeheer Herbertus Jiskast namens de tegenwoordige leerlingen, en door den heer ds. W. Vliegenthart, president van de school commissie namens deze commissie. Allen huldigden de bizondere verdiensten van den jubilaris, zijn toewijding, zijn taak, zijn streven om den levenstoon zijner leerlingen te vor- hoogen, en hen door woord en voorbeeld voor Christus te winnen. Voor en na de toespraken zongen de kinderen onder leiding van den heer Sybrandi, terwijl de jongejuffrouw De Vries mevrouw Beek een bouquet aanbod. Als geschenk van de leerlingen, oud leerlingen en vrienden bood de heer Van Rhijn den jubilaris een prachtig AmerikaaoBch huisorgel aan, benevens een cadeau in enveloppe en een album, met penteekening en versierd door den Groningschen kunstenaar op dit gebied, Alex. "Wijngaard. Diep getroffen over zooveel blijken van sympathie, dankto de heer Beek eiken spreker afzonderlijk. In den namiddag hield hij ten zijnen huize receptie, die zeer druk bezocht was, o. a. door hoogleeraren en predikanten, door den heor Hoekstra, arr.-schoolopziener, en den heor Kloppers, distr.-schoolopziener, die denzolfden dag in functie trad, alsmede onderscheidene aanzienlijke ingezetenen. Foit en Telegrafie. Dreischor. Benoemd tot brieven- en telegram bestellers te Zierikzee, met ingang van 1 Juni a.s., M. J. van Donge en A. de Vries, beiden thans postbode alhier. VISSCHEBIJ-BEBICHTEN. Tholen. Gaat het met de weervisscheryen dit jaar slecht, met de bot worden tot heden nog treuriger resultaten verkregen. De vorige week zijn de eerste visschers van hier ver trokken, doch de opbrengst loonde in de verste verte de moeite niet. Wat de oorzaak is, wie zal het zeggen Men hoort wel eens beweren, dat de zeehonden veel van deze vischjes verslinden en dat daardoor de vangst zoo geriBg is, dooh, al is het maar al te waar, dat deze dieren veel verslinden, toch kan men dit niet als de hoofdoorzaak beschouwen het ware te wenschen, dat ook daarnaar eens een ernstig onderzoek werd ingesteldal is daarmede do oorzaak nog niet weggenomen, er waren misschien maatregelen te nemen, en wat er nog meer op aan komt, de visschers, die nu dikwijls kosten noch moeite ontzien om een daggeld te verdienen en meestal bedrogen uitkomen, zouden daar door wellicht een richtsnoer hebben, waarnaar zij zich gedragen kunnen. De vischvangst op de beneden-Eems is op dit oogenblik uitstekend. In tegenstelling met deze streken, vangt men daar voel haring en bot, en worden deze voor flinke pryzen verkocht. Ook garnalen worden in de Dollart en te Greetsiel veel gevangen. (Th. Ct.) 1 De nieuwe doorbraak te Kethel. De doorzakking van den nieuwen dijk en den hulpdyk van zandzakken is een gevolg van het doorbreken van de daaronder liggende veenlaag, waardoor de nieuwe dyk loodreoht naar beneden is gezakt en het veen er onder uit is geperst. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat verklaarde aan het college van Delfland dat het gemaakte werk niet anders gemaakt had kunnen worden en volkomen zyn goedkeuring wegdroeg. Ten bewyze daarvan werd besloten, na overleg van dien hoofdingenieur met het college en den ingenieur van Delfland, dat het werk op dezelfde manier zou worden hervat. Door het maken van een hulpdyk van zandzakken, waarachter de nieuwe dijk weer zal worden opgewerkt op een zinkstuk, aangezien de doorgezakte dyk den ondergrond heeft verbeterd, hoopt men thans het werk op dezelfde manier te kunnen maken en behouden. Terstond is daarmede een aanvang gemaakt. Een ploeg polderwerkers, werkzaam bij den aannemer van den strandboulevard te Scheveningen, is naar den Kethelpolder ver trokken. Het water in den Noord kethelpolder stond Zaterdagmorgen reeds by na een voet hooger dan bij de vorige overstrooming. De Harreweg liep bijna over de geheele lengte over, omdat de kistingen, die vroeger waren aangebracht, niet bedoeld waren als keering tegen zulk een hoogen waterstand, terwijl bovendien gedeelten van den weg, die de vorige maal hoog genoeg bleken, thans in watervallen zyn herschapen. Ook de Zonteveensche polder zal dus weldra weder geheel onder water staan. Wel heeft men pogingen gedaan om den Harreweg weder tot een ^behoorlijke water- keering te maken en toog men Zaterdagnacht te 3J uur aan het werk om de reeds bestaande kistingen hooger te maken en zakken zand aan te dragen, maar men heeft dit werk moeten opgeven, de watertoevloed was te sterk. Ook de weg naar de R.-K. kerk is niet meer te begaan. Het gedeelte, dat ook de vorige maal reeds het verkeer bemoeilijkte, staat ook nu weer blank, doch heeft ditmaal een dubbele lengte. Wie daar ter plaatse passeeron moeten, ontdeden zich van schoenen en kousen, stroopten de broek omhoog en zoo blootsvoets stapten zy tot over de kuiten door het water. Het doorsteken van de Kerklaan om het water van den Noordkethel op den Harrig- polder af te tappen, was gelukkig reeds voltooid. Een houten koker met schuif is daarin aangebracht en do weg weer gedicht, zoodat die polder dus voorloopig gevrijwaard is van overstrooming. Waro deze ramp vroeger geschied, die polder zou zyn offer vaardigheid duur hebben moeten betalen. Do spoordijk heeft thans niet van beteekenis geleden; wel meent men een geringe uit zakking te bespeuren. Om den weg tegen het aanstroomende water te beschermen worden op het water langs den dyk takken bossen gelegd. Maar het ergste zyn er de kleine pachters aan toe. Het wintervoer voor het vee is op, zy hoopten reeds lang op het nieuwe gras en nu met het mooie weer alles in de omgeving zoo welig staat moeten zy hun beesten op stal houden. Er zyn er al die hun veo verkocht hebben. De burgemeester van Kethel doelde mee, dat hij de schade van de kleinere pachters alleen op f 50,000 schat en de meeaten kunnen dit allerminst lijden. Tot nu toe is er maar een paar honderd gulden aan giften ingekomen, torwyl aanzienlijke hulp dringend noodig is. Men hoopt dat den huurboeren voor dezen armehjken tijd hun pacht zal worden geschonken, anders zal het zeker voor vele gezinnen de ondergang zyn. De wegen naar Kethel on naar den Kandelaar staan grootendoels onder water. Met schuiten wordt gedeeltelijk in het ver- koer voorzien; maar de meeste boeren ziet men met blooto beenen tot ver over do knieën door hot water waden. Verscheidene huizen staan nu ook blankhet huisraad drijft er rondop do bovenkamer wordt geslapen. In een paar huizen aan de Schie loopon de bewoners over planken op de stoelon, om te zien hoe het in de beneden woning staat. En door een venster in de «hoogkamers" stappen zy op een schuit om bun huis to verlaten. Het gat in don dyk is 32 voet diep. De dubbele moord te Berkel. Men schrijft daaromtrent: Zooals gemeld, werd de 41-jarige Cornelia Uyttenboogaard, wiens straftijd te Scheveningen van 4 jaren Dinsdag j 1. verstreken was, overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage, op grond van vermoedens van medeplichtigheid aan den dubbelen moord, in den nacht van 16/17 Januari 1899 gepleegd op don 70-jarigen rentenier Machiel Ripping en diens 42-jarige huishoudster Gerritje Vrieling. Verschillende vermoedens zyn tegen dezen Uyttenboogaard gerezen. Ongeveer 7 dagen na den moord werd hy te Rotterdam gearres teerd, doch na een langdurige instructie te 's-Gravenhage door don rechter van instructie jhr. mr. De Savornin Lohman en den substituut officier jh. mr. Van den Brandeler, waren er geen voldoende termen tot vervolging te dier zake en werd hij voor een ander feit, diefstal van een koe te Zegwaard, tot 4 jaar ver oordeeld. Uit het onderzoek is thans gebleken dat hy destijds te Antwerpen zijn met bloed bevlekte pantalon en ondergoed verwisseld heeft in een éstaminet, zyn snor heeft doen afscheren en aan eene herbergierster aldaar effecten heeft aangeboden, waaronder een effect, gelijkende op de te Berkel gestolen effecten. Té Amsterdam heeft men destijds eveneens getracht op het wisselkantoor van den heer 8. in de Kalverstraat effecten te verzilveren. Een 20-jarig joogmenscb, De Klerk genaamd, werd toen op de straat aangesproken door een man, gelijkende op Uyttenboogaard, die hem verzocht eenige effecten te verzilveren. De man bleef buiten wachten toen De Klerk naar binnen ging. Op 't wisselkantoor wist men dat do effecten gestolen waren en liet men de politie roepen. Blijkbaar werd dit door den man, die buiten wachtte, gemerkt, althans hij is niet meer op komen dagen. De effecten berusten nog steeds bij de justitie. Uyttenboogaard, die te Dleiswijk nabij Berkel geboren werd, was met den plaatselijken toestand van het huis, waar de dubbele mcorl geichiedde, evenals met den rijkdom der beide slachtoffers, goed bekend. TELEGBAHMEN. Colijnsplaat, 11 Mei. Benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar van den Oud-Noord-Bevelandpolder, de heer M. J. Krijger. Middelburg, 11 Mei. De justitie uit Middelburg, die een onder zoek heeft ingesteld naar den drievoudigen moord te Kuitaart, is teruggekeerd, doch heeft van de daders geen spoor ontdekt. Naar wij vernemen, moet er eenige, hoewel geringe, hoop bestaan, dat één der slachtoffers in leven zal kunnen worden gehouden. Geëxamineerd voor het examen Lager Onderwijs drie. Geslaagd de heeren P. van Pienbroek van Zaamelag, J. B. van de Sande van Breskens en R. Scheffelaar Klots van Terneuzen. 's-Gravenhage, 11 Mei. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Delft de heer E. v. Bochoven, thans als zoodanig te Vlissingen. Rotterdam, 11 Mei. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel f 10.50, vast. Binnenlandsche Tarwe f 8 k f 8.25. Rogge f 4.75 k f 5.25. Wintergerst f 7 a f 7.50. Zomergerst f 7 a f 7.50. Haver f 6.25 a f7. Doonen niet genoteerd, hoogere pryzen gemaakt. Erwten f 6.75 a f 8.25. Kanariezaad f 11 k f 14. Kroonerwten f 9.50 k f 10. Mais f 1.14 k f 1.16. Vlas. Op het land hooge vraagprijzen beperkte handel. De aanvoer op de markt was 6630 steen blauw, 34 k 42 stuivers 1308 steen wit, gedeeltelijk verkocht, 28 k 33 stuivers1800 steen Groninger, onver kocht. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 3,80 f 4 Overmaassche jammen f 3 k f 3,50. Eieren. Zeeuwsche f3 f 3,10Over- maaBsche f 3,20 k f 3,40. Kaas. Niets. VEE. Aanvoer 377 Runderen, 28 k 38 ct. puik, goed, overigens trage handel. 348 Kalveren30 k 42J ct., traag. 123 Schapen, 25 k 35 ct. Lamineren, 37 k 43 ct., vlug. 510 Varkens, 18 20J ct., lichte 18 k 20 ct., redeljjke handel. Ingezonden Stukken. 33e>n vraa In de laatste jaren konden we op Hemel vaartsdag geregeld op een ringrijderij in onze gemeente rekenen. Voor dit jaar hoort men er niets van. Hoe zit dat? Is daar de aardig heid ook al wqer af? Bostaat daarvoor geen commissie meer? Zoo ja, de handen dan uit do mouwenwe hebben nu zelf een muziek corps, dat het feest best kan opluisteren, dus veel centen zijn er niet voor noodig. St.-Filwslasd, 10 Mei i903. Een hartstochtelijk ringrijdcr. Zeetijdingen Zierikzee. VERTROKKEN: 6 Mei. De barge «Entreprise", kapt. H. Hawks, met stukgoederen van Pruisen naar Londen. STOOMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. Hei. Van Zierikzee Dinsdag 12 'em. Woenso. 13 n Dond 14 a Vrijdag 15 n Zaterdag 16 n Zondag 17 n Maand. 18 w Van Rotterdam: Dinsdag 12 'sm. 12,- Woensd. 13 30,Dond. 14 [Vrijdag 15 ,30,Zaterdagl6 ,30 Zondag 17 ,30 Maand. 18 11,30 11,30 11,30 11,30 1 12,— Op 8 Mei 1.1. herdachten onze I geliefde Ouders J. FONDSE en HERMINA HOOGENBOOM, I hunne 25-jarige Echtvereeni- ging, die tevens hunnen hartelijken I dank betuigen voor de vele blijken I van belangstelling. Zierikzee, Poort-Ambacht 11 Mei 1903. Ilunne dankbare Kinderen, Bebuwd- en Kleinkinderen. Getrouwd: ANTHONIE VAN DER MAAS Cz. en JACOB A FRANCINA VAN DE VELDE Ld., die, namens wederzydsche Familie, hunnen hartelyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling ondervonden. Noordwelle, 9 Mei 1903, Getrouwd JACOB VAN DEN HOUTEN Mz. en CORNELIA W. BODBIJL Hd., die, tevens hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling by hun huwelijk ondervonden. Serooskerke, 9 Mei 1903. Heden overleed onze beste Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer August Marinus Eliza van Dishoeck, in den ouderdom van byna 74 jaar. Breda, 7 Mei 1903. J. W. VAN DISHOECK— wlltenburg. C. A. J. VAN DISHOECK. F. A. VAN DISHOECK— Kampers en Kinderen. A. P. PLEYTE— van Dishoeck. M. L. PLEYTE. J. A. RAPPARD— van Dishoeck. M. RAPPARD. Breda. Bussum. Deventer. Breda. A. E. VAN DISHOECK. A/b. H.M. »Ceram", Indie. Middelburg. B. TEN HAVE en Kindje. Tot onze diepe droefheid overleed onze dierbare Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ADRIANA GELUK, in den ouderdom van 61 j&ar en ruim 4 maanden. Stavenisse, 8 Mei 1903. Stavenisse. MARINUS VAN LUUK. i C. A. VAN LUIJK. Stavenisse. P. J. VAN LUIJK— Hage. Colijnsplaat. H. J. VAN LUIJK. I J. L. VAN LUIJK. Oud-Vosmeer. H. VAN LUIJK- I van Putte. Colijnsplaat. A. C. VAN LUIJK. ANTH. VAN LUIJK. Stavenisse. A. VAN LUIJK. E. M. VAN LUIJK. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer Jacob Paret, in den ouderdom van bijna 77 jaar. Zierikzee, 8 Mei 1903. Ui t aller naam, L. PARET. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder H srlnus, in den ouderdom van ruim 11 jaren. Nieuwekkerk, 8 Mei 1903. Uit aller naam, LEENDERT SMALHEER. CORNELIA SMALHEER-Stoutjesdijk. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot Reinier Pieter Feijen in den ouderdom van 36 jaar, mij nalatende G jeugdige kinderen te joDg om hun zwaar verlies te beseffen. Rotterdam, 9 Mei 1903. Wed. FEIJENRouw. Heden ontvingen wy het treurig bericht, dat onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwd broeder Reinier Pieter Feyen plotseling te Rotterdam is overleden, in den V ouderdom van 36 jaar. zierhfzee, 9 Mei 1903. Wed. R. FEIJEN. D. R. FEIJEN. E. FEIJENBotbijl. R. P. FEIJEN. J. FEIJENvan Klooster. J. HOGERHEIJDE. N. J. HOGERHEIJDE—Feijen. K. W. FEIJEN. H. FEIJENOldriks. Heden overleed ons geliefd eenig Zoontje CORNELIS, in den jeugdigen leeftijd van 6 jaar en 10 dagen. Bruinisse, 9 Mei 1903. J. JOH. WEMMERS. H. WEMMERSHoogerheide. *t* Heden overleed onze waarde Moeder en Behuwd moeder Mejuffrouw Jacoba Klompe, Wed. van den Heer Hendrik Everwijn, in den ouderdom van ruim 83 jaar. Zierikzee, 10 Mei 1903. Dreischor. JOH. EVERWIJN. i C\ M\ VERTON— Zierikzee. I Everwijn. J. A. M. VERTON. I M. EVERWIJN Di'eischor. j E. EVERWIJN Barendreciit. Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2