ZIERIKZEESCHE IVIEU WSBODE. Dinsdag 12 Mei 1903. RECLAMES. ALEX MEIJER'S KOFFIE, Woningwet. Paardenmarkt en Weekmarkt. HIN D E R W E T. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i li z o c s c li e Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7845. Directeur, A. «T. DE LOOSSEL Redacteuren: f J. WAALE, aHeen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaiTKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. gebrand volgens systeem LIEBIG, onover troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij M. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. Knaap, Oude Haven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, Gelet op artikel 9 der Woningwet; Mede gelet op hun besluit van heden No. 218; Brengen ter kennis van verhuurders van in de ge' meente gelegen woningenwelke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, dat zy verplicht zyn ter Secretarie aangifte te doen van: a. hunnen naamhunne voornamen en woonplaats; b. de ligging van het gebouw met aanduiding van straat, wijk en nommer; c. het aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. Onder verhuurders worden verstaan de personen, die, hetzij voor zich zei ven, hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verharen. De aangiftewaartoe de formulieren kosteloos ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn, moet geschie den-vóór Hem 1 Juni 14>03. Geen andere formulieren dan die, welke ter Gemeente- Secretarie verkrijgbaar zijn, mogen voor aangiften worden gebezigd. Zy, die later als verhuurder optreden, moeten aangifte doen binnen eene maand, nadat de woning is betrokken. Verhuurders zijn voorts verplicht, nieuwe aangifte te doen binnen eene maandnadat de woning door een nieuwen huurder is betrokkeD, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt. Ten slotte wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op artikel 39 der Woningnet, luidende: •Hij, die niet. of niet behoorlijk voldoet aan eene der •verplichtingen, in artikel 9 of krachtens dat artikel by lalgeineenen maatregel van bestuur of bij plaatselijke •verordening opgelegd, wordt gestraft met eene geld- •boete van ten hoogste vijf en twintig gulden". Zierikzee, den 1 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 3 Juni e.lc., en dat op dien dag tevens de gewone markrilag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zieiukzee, den 4 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNEU,FIN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van H. SANDERSE wonende in deze gemeente, waarby vergunning wordt gevraagd tot opriching van eene bewaarplaats van petroleum in het pakhuis, staande in de Sint-Lievensstraat, plaatselijk gemerkt wijk B no. 439, kadastraal bekend sectie A no. 115; dat op Maandag den 25 Mei aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 11 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Edison heeft wel eens gezegd, dat hij door gramschap gebracht werd tot het uitvinden van het electrische gloeilicht. Hoe dat in zijn werk is gegaan wordt in The Brooklyn Eagle als volgt verhaald Het was in Edison's eersten tijd en hij was toen geheel en al de uitvinder van wien wij zooveel gelezen hebben arm, vol geestdrift en altijd wakker. Hij woonde in een klein huis, zonder iets wat naar een laboratorium geleek. In alle kamers vond men wetenschappelijke toestellen en al het geld ging heen met proefnemingen. Daar kwam op zekeren dag de orieis, in de gedaante van een beambte der gasfabriek. De man was er al dikwijls geweest; maar Edison had, drnk bezig en nauwelijks lettend op wat hij zeide, hem weggewuifd en gezegd •Stoor mij toch niet". Thans kwam hij voor den laatsten keer betaling vragen en hij had bevel, als hij geen geld kreeg, het gas af te snijden. •Maar man", zei Edison, nik kan mijn proefneming van avond niet staken. Ik zal natuurlijk betalen. Ik wist er niet van. Maar ik moet met dit werk zonder eenige tussohen- poos voortgaan". De beambte kon echter niet anders doen dan de hem gegeven bevelen opvolgen en de lichten gingen uit. •Dien avond, toen ik hulpeloos in donker zat", zeide Edison, szwoer ik een plechtigen, daren, veelomvattenden eed, dat ik al de gasfabrieken naar de maan zou helpen. Dat heb ik nog wel niet gedaan. Maar ik deed er toch al mijn best toe". Frankrijk. Parijs, 9 Mei. Uit Meatoae wordt aan de Francais gemeld, dat aldaar het gerucht loopt, dat Krüger's vertrek is uitgesteld tot den 20en van deze maand. Kriiger weigert naar Zwitserland te gaan, en blijft bij zijn voornemen om zich naar Nederland te begeven. In October zal hij naar de Riviera terugkeeren. Nederland. Leeuwarden, 9 Mei. Men schat de schade, die nu reeds door den hoogen waterstand in Friesland ia geleden, op meer dan een millioen gulden. Yan de eerste grassnede zal weinig terecht komen, terwijl ook voor den kleibouw de waterstand zeer schadelijk is. Het land is daar te nat om te zaaien en te poten, terwijl voor sommige producten de tijd daarvoor reeds meer dan aangebroken is. Men ziet nog geen vee in het land, ofschoon er gras in overvloed is, doch de dieren zonden de drassige weiden stuk trappen. Amsterdam, 9 Mei. Omtrent den gisteren in den Schouwburg gepleegden moordaanslag kan het volgende gemeld worden Mej. Anjelier bevindt zich nog in het Gasthuis. De kogel ia nog niet vorwijderd, de wonde wordt echter niet ongevaarlijk geacht. De getroffene had dezer dagen eene echtscheiding aangevraagd. De dader, Yan Zijen, is nader verhoord en blijft volhouden, dat minnenijd de oorzaak zijner daad is geweest. De vrouw weigerde in den laatsten tijd hem verder toe te behooren, en weigerde van het vele geld, dat hij haar geleidelijk had geleend, iets terug te geven. Zaandam, 9 Mei. Een eigenaardig geval, dat tot een interessante rechtsquaestie aan leiding zou kunnen geven, heeft zich alhier voorgedaan. Twee agenten van politie, die geregeld in burgerkleeren loopen, kochten n.l. bij den heer P. Eijer, manufaotnrier en tevens gemeenteraadslid, een pak kleeren. Zij betaalden niet, maar vroegen den commissaris van politie, of zij dat pak niet konden koopen van hun kleedinggeld, daar zij dit voor hun uniform niet noodig hebben. Deze gaf daartoe permissie en verstrekte hun een bon, waarop vermeld stond, dat de heer Eijer de gekochte pakken kon leveren voor rekening van de gemeente. Dit nu is verboden en dus werd door Burgem. en Weth. de heer Eijer als gemeente raadslid geschorst, waarop deze onmiddellijk zijn ontslag ata gemeenteraadslid nam. De vraag is na echter, of in dezen wel sprake kan zijn van een leverantie aan de gemeente. Immers het kleedinggeld is een deel van het salaris der agenten, waarvan zij zelfs eene pensioenbijdrage betalen. Ook wordt dat gedeelte van het kleedinggeld, hetwelk door hen niet is besteedhun aan het einde van het jaar uitbetaald. Als de agenten das hun restant hadden ontvangen, en daarvoor de kleederen hadden gekocht, was er van geen leverantie aan de gemeente sprake ge weest. En nu dan? Hebben zij nn ook niet hun eigen geld besteed? Wij beweerden dus blijkbaar niet te veel, toen wij aanvingen.met de mededeeling, dat eene interessante rechts quaestie het gevolg had kunnen zijn, als de heer E. niet direct zijn ontslag had genomen. Utrecht, 9 Mei. In een hotel alhier werd gisterenmorgen door de politie een jeugdige Duitsoher aangetroffen, in gezelschap yan een vrouwelijke landgenoote. Daar het jongmensch zich niet kon legitimeeren, werd hij uitge- noodigd mede naar het politiebureau te gaan, waaraan hij, zij het dan ook al schoorvoetend, voldeed, nadat hem vooraf de verzekering was gegeven, dat zijn nichtje niet in moeielijkheden zou geraken. Na eerst allerlei verhalen te hebben op- gedischt, kwam hij eindelijk met de waarheid voor den dag, welke op het volgende neer kwam Als 18-jarige zoon van welgestelde ouders, was hij sedert eenigen tijd, als volontair op een industrieels inrichting te Hannover en had al heel spoedig een vurige liefde opgevat voor de 24-jarige dochter van zijn patroon. Zijn liefde beantwoord ziende, trok hij de stoute schoenen aan en deed officieel aanzoek om de hand zijner geliefde, doch kreeg een afwijzend antwoord en daarbij den raad zich eerst een positie te verzekeren. Niet voornemens om zoolang te wachten, maakte het verliefde paartje Dinsdag j.l. van de gelegenheid, dat papa afwezig waa, gebrnik om samen er van door te gaan, na zich vooraf uit diens kas van de noodige fondsen te hebben voorzien. Een deel van het geld werd nog in het bezit van den verliefden jonker gevonden, terwijl terstond door de politie de vereischte stappen werden gedaan om de oudera met een en ander in kennis te stellen, die ongetwijfeld in de grootste onrust zullen hebben verkeerd. 's-Gravenhage, 8 Mei. De Minister van Marine ontving heden eene deputatie uit binnen- en zeeloodsen uit de direction MaasslnisRotterdamHellovoetslnis en Ylisaingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel om de miliciens der lichting 1902 onder de wapenen te houden tot 4 maanden na den tijd waarop de ter volledige oefening ingelijfden der lichting 1903 in werkelijken dienst zijn gesteld, tenzij zulks niet noodig mocht worden geacht. '8-Hertogenb08Ch, 8 Mei. Aan den ser geant Meiodersma, behoorende tot het 2o 'regiment, 4e bataljon, 2e compagnie infanterie, alhier in garnizoeD, en verblijf houdende in de Sint-Jacobskazerne alhier, ws. ccn arrest van zes dagen opgelegd, wegens het aannemen van een onbehoorlijke honding tegen een officier. Dit arrest werd Woensdag j.l. ver hoogd tot acht dagen. Nadat dit laatste hem was bekend geworden, heeft hij zich dood geschoten. Meindersma was als onderofficier met eere bekend en onder zjjn kameradon gezien. Men zegt, dat door hem, kort vóór zijn wanhopige daad, brieven zijn verzonden aan zijn familie te Leeuwarden, aan H. M. de KoniDgin en aan den Minister van Oorlog. Het lijk is nog dienzelfden dag opgenomen in het militaire hospitaal. Nader meldt men nog, dat het rapport waarop M. eerst met 6, daarna met 8 dagen arrest is gestraft, is opge maakt door luitenant Bleeker, sedert kort van detachement bij het O. I. leger teruggekeerd. Een onderzoek is ingesteld naar de gelegen heid, waarop M. zich scherpe patronen heeft kannen verschaffen. Zierikzee, 11 Mei. Op de Internationale Hondententoonstelling te Amsterdam behaalde de langharige St.-Bernard van den heer I. de Broukert Cz. alhier onder zware concurrentie, in de open klasse: eerste prijs; in de nieuweliDgsklasseeerste prijs, benevens kampioen schapsprijzen. Fokker van dezen prima hond is de WelEd, heer dr. Lange van Renesse (8.). Bevorderd tot commies 2e klasse bij de dir. bel. de heer A. J. Struijk te Delft (geboren te Sirjansland). Tot ambtenaar ter secretarie te Capelle a/d. IJsel is benoemd de heer B. B. Quist te Middelburg. De aanbeveling voor ingenieur van den provincialen waterstaat in Friesland bestaat uit de heeren W. J. Bargersdijk teLeidscbendam en C. F. Vij verberg te Terneuzen. Woensdag 20 dezer zal de benoeming plaats hebben. De brigade-commandant 8. v. d. Zee te Sluis is, met ingang van 12 Mei, verplaatst naar Moerdijk, waar hij acht jaar geleden als maréchausBeé zijn standplaats had. De heer C. L. Bom (zich noemende C. Bom-Reijngoudt), oesterkweeker te Ierseke, is voor een inzending op de Gentsche tentoonstelling van voedingsmiddelen, voor stellende den groei der Zeeuwsohe oesters, van broedje tot imperiaal (alles in natura), bekroond met een gouden medalje. Bruinisse, 9 Mei. In de gisteren ge houden vergadering van den gemeenteraad werd het kohier van den hoofdelyken omslag voor dit jaar vastgesteld. Deze omslag bedraagt f 5100. Aan den Raad werd ook het gemeente verslag over 1902 aangeboden. St-Filipsland, 10 Mei. Toen J. v. d. R. zijn paard, bespannen voor een kar, een oogenblik onbeheerd in de Achterstraat liet staan, schrok het dier voor een kruiwagen en sloeg op hol. R. greep het nog by het gebit, werd echter zoodoende meegesleurd, kreeg een stoot tegen het hoofd van één der hoornen der kar, waardoor hij viel en het voertuig over hem heen ging. Ernstig aan hoofd en borst gewond, werd hij naar zijne in de nabijheid zijnde woning gedragen. Het paard werd eenige oogenblikken later tot staan gebracht. Wissenkerke, 9 Mei. Heden vergaderde in de openbare school alhier de kolenver- eeniging »Ons Belang". Uit de rekening bleek, dat over 't afgeloopen boekjaar was ontvangen f 2644.50 en uitgegeven f 2290.09, alduB oen goed slot van f 354.41. In de pakhuizen is nog een voorraad ter waarde van f 73.10 aanwezig, zoodat de vereeniging nog te beschikken zou hebben over een bedrag van f 427.51 wanneer een geldleening van f 300, dit bedrag met laatstgenoemde som niet verminderdezoodat dit thans wordt gereduceerd tot op f 127.51. Aan de leden werden de kolen geleverd 71 cent per HL. op de kaai en 80 cent vrij aan huis. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herbenoemd, resp. als voorzitter en commissarissen, de heeren A. T. C. Swenne, W. du Claux en J. J. YerhulBt Iz. De werkmansvereeniging alhier telt thans 41 leden, met even zooveel donateurs, benevens nog 5 begunstigers. Dat landbouwer en burger het nut van die vereeniging inzagen, bewijst wel de steun die door 41 meorgegoeden aan die ver eeniging wel wilden schenken. Mocht men nu op Camperland ook maar eens trachten een dusdanige vereeniging op te richten. Goes. Weder is onze stad verrijkt met een flinke inrichting op het gebied van handel, n.l. mot het piano- en orgeimagazijn van den heer A. 8. J. Dekker op de Turf kade alhier. Het vroegere magazijn van de firma Franken en Goemans is daartoe op de meest praktische en smaakvolle wijze ingericht. Een schoone voorgevel in modernen stijl, met één der grootste spiegelruiten hier ter stede, een groote ruimte voor de étalage der instrumenten en een werkplaats beneden, doen dit magazijn aan de nieuwste eischen des tijds voldoen. Bij de heldere verlichting des avonds vooral maakt het een sohoon effect. Het magazijn is telefonisch verbonden met den winkel en de woning van den heer D. Een vijftigtal orgels en piano's zijn reeds ten verkoop aanwezig. Daaronder vindt men er in verschillende modellen en houtsoorten en van een tiental onderscheidene fabrieks merken, waaronder de gunstig bekende Packard-orgels en de piano's uit de beroemde fabriek van Ernst-Kaps uit Dresden, van welke laatste de heer D. de eenige hoofdver tegenwoordiger voor Zeeland is. De voorraad wordt spoedig nog vermeerderd, o. a. met de nieuw in zwang komende pianola of piano speler (ïSimplex"), een pneumatisch instrument, dat aan de piano bevestigd wordt en waar mede men zonder voorbereidende oefening de moeilijkste muziekstukken kan uitvoeren. Het magazijn levert ook piano's, speciaal bestemd voor Indio. Wie zich dus een degelijk instrument wil aanschaffen, behoeft daarvoor zijn gadingniet elders te zoeken. De handel van den heer D. breidt zich dan ook voortdurend uitop het gebied van kerkorgels heeft hij trouwens j reeds groote bekendheid verkregen, en zijn I groote omzet pleiten genoegzaam voor kwaliteit en prijzen. Een zeer groot aantal bewijzen van voldaanheid, afgegeven door koopers, strekt hiervan tevens tot bewijs. Vlissingen, 9 Mei. Gisterenavond is op last van de justitie geschouwd het lijk van het 10-jarig zoontje van 8., op vermoeden van vergiftiging. Het lijkje is begraven, doch het kistje verzegeld. Enkele ingewanden zijn opgezonden naar Middelburg, tot scheikundig onderzoek. Terneuzen, 9 Mei. De drie slachtoffers van den moordaanslag te Kuitaart zijn zoo danig aan het hoofd verwond, dat van man en vrouw de hersenen bloot liggen, en er groot gevaar is, dat allen zullen sterven. Zij kunnen niet spreken of teekenen geven voor aan wijzing der daders. Koole en zijn vrouw zijn blijkbaar in bed aangevallen. In hetzelfde vertrek zijn drie kinderen in een bedstede niet gedeerd, doch de deur daarvan was dichtgeduwd tijdens de gruweldaad. De op post staande dader schoot met een nit het huis geroofd geweer onverwacht op den zoon, die van een kaartpartytje terugkeerde. Hij vlnchtte naar de schuur, waar zijn broeder sliep. Beiden wachtten een poos, gingen daarna in huis en vonden aan de deur de jonge vrouw liggen en verder de ouders. Van de daders is nog geen spoor gevonden. (Zie telegram). AanbestedingenVerkoopingen enz. Op de tweede bloembollenveiling, den 8 Mei te Haamstede en Burgh gehouden, werden de volgende prijzen, per bed van 42 regels, besteedLa Reine f 2,25, Cerise (Gris de lin) f 4,50f 5, Ma Cousine f 3,75 f 4,25, Bizart Verdict f 3,25f 4,25, Wou werman f 5, Duo van Tholl f 1,50—f 3, Due van Tholl (bontlof f 4witte Parel f 3,50—f 4, Joost van den Vondel f 4, Alba Maxima f 3f 4, Ophir d'Or f 6,50, Paeonie f 3,75, Narcissen •Von Sion" f3 f 3,50, Ajax Princeps f 1,50—f 2, Bicolor Horsfieldi f 5,25f 5,75, Lord Beaconfield (dubbele tulp) werd verkocht de 10 regels voor f 11,50. Te Oud-Vossemeer is door het bestuur dér landbouwvereeniging aanbesteed de levering van 38200 K.G. chili-salpeter, te leveren op 15 Meiwaarvoor ingeleverd werden vier .biljetten. Aan den laagsten inschrijver, den heer A. Kolen te Kolijnsplaat, is de levering ad f 10,79 per 100 K.G. gegnnd. Landbouw en Veeteelt. Nieuwerkerk, 9 Mei. Heden zagen wij over ons dorp leiden een zwaren os, die kwistig met groen en bloemen was versierd. Daar het voor een paaschos te laat was, en we uit de buitengewone belangstelling, waarin het dier zich mocht verheugen, afleidden, dat het hier iets bijzonders gold, informeerden we en kwamen we het volgende te weten. De heer M. Koopman, veekooper te Bruinisse, die sedert vele jaren de landbouwers en vee houders van hun gemeste ossen en stieren afhelpt, staat zoo hoog in achtiDg van zijn cliëntèle, dat het voornemen, opgevat door een zijner vrienden te Oosterland, om hem bij gelegenheid van zijn 40-jarig huwelijksfeest een passend geschenk te geven, zich in een voldoenden bijval mooht verheugen en dat ingetoekend werd voor een bedrag, groot genoeg om daarvoor aan te koopen den besten os, die nog op de stallen waB te vinden. Deze os nu werd Zaterdagmorgen van den stal, waar hij gemest was, van den heer V. M. Krepel alhier naar Bruinisse gevoerd, om Maandag op de Rotterdamsche veemarkt te pronken, in de eerste plaats als een schoon exemplaar zijner soort, maar ook als een treffend en levend bewijs van de waardeering onzer veehouders voor oen joviaal, eerlijk en rondborstig handelaar. Te Hulst zal den 6 Juni eene algemeene vergadering gehouden worden van de afdeeling •Zeeland" der vereeniging »Het Nederlandsch Paardenstamboek". Daarop zal een commissaris-lid van het hoofdbestuur moeten gekozen wordenter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer C. A. H. Wagtho. Verder moeten drie bestnnrsleden verkozen worden, noodig, doordat de heeren J. J. van Gorsel te Rilland-Bath, J. van der Have Az. te Oosterland en L. J. Roggeband te Groede, periodiek moeten aftreden. Een voorstel komt in behandeling, om f 200 uit de kas der afdeeling besohikbaar te stellen, ter voorziening in de kosten en ter bevordering der collectieve inzending van Zeeuwsche paarden naar de nationale paarden- tentoonstelling, van 4447 Sept. te 's-Graven- hage te houden vanwege de •Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland". De heer J. Z. Risch, ryksveearts te Goes, zal eene voordracht houden over»De dikwerf voorkomende ziekte-verschijnselen bij het paard en de toepassing der eerste hulpmiddelen bij voorkomende ziekten, in afwachting van veeartsenykundige hulp".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1