ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 Mei 1903. ALEX MEIJER'S KOFFIE, RECLAMES. BRUGWACHTER. Paardenmarkt en Weekmarkt. Onveiligheid Vaarwaters. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierilizeesolie Cour ant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7842. Dlreoteur, A. ar. DB LOOZB. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren: j f FtóNKEL Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. BERICHT. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 's namiddags twee ure. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op "Woensdag don 3 .Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone marktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 4 Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navol gende berichten ter kennis van Zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, t. w. 1°. Volgens mededeeling van den Iospectenr van het Loodswezen worden de kleuren in de roode en witte lichtsectoren van het roode en witte vaste licht van den verklikker van den Nieuw-Nenzenpolder, met ingang van den zonsondergang op Maandag 27 April as. omgewisseld. De verklikker toont dan een wit licht'van beneden waarts over de platen van den Springer tot. in N 166° O.; een rood licht in N166°0, door Zuid, tot in N 217» o. Ligging oDgeveer: 51° 21' 0" N.b. en lo 6' 46" W.l. (3° 46' 18 O.l. volgens Greenwich.) De rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 26 met ruit is ongeveer 700 M. om de Zuid verlegd in 78 d.M. water naar ongeveer 51° 25' 11" N.b. en 0» 51' 46" W.l. De stompe ton No. 27 is opgenomen. 2». Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen, op den 4den Mei 1903 en volgende dageD, schiet oefeningen plaats hebben van nit eene opstelling naast de kustbatterij nabij Diemerdara in de richting van het punt, liggende op ongeveer 1800 M. Zuid van het fort Pampus. De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur des voormiddags en 4 uur des namiddags terwijl op de dagen waarop gevuurd wordt, roode vlaggen zullen worden getoond op het fort Pampus, op de Westbattery te Muiden en op de kustbatterij nabij Diemerdam. De driehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Die merdam, de stompe ton No. 15 met afgeknotten kegel (Muiderbard) en den toren van Mniderberg, wordt als onveilig beschouwd. Gedurende het vuren zal eene stoomboot in de nabij heid van den onveiligen driehoek beschikbaar zijn voor het geven van waarschuwingen en om zoo noodig kleinere zeilvaartuigen behulpzaam te zijn om uit dien driehoek te komen. Zierikzee, den 4 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Indië. Het Bat. Nbl. meldt: Met het stoomschip »Van der Par ra" is hier het bericht ontvaDgen van een ernstig ongeluk, den 27en Maart j.l. te Pontianak voorgevallen. Een afdeeling militairen, onder commando van twee officieren, de eerste luitenants P. H. Soetens en J. M. van Gils, had aan de overzijde van de rivier, welke ter hoogte van het kampement ongeveer 400 meters breed is, een oefening gehouden. 'sMorgens waren de troepen, zooala gebruikelijk, met twee bidars bij kalm, fraai weder gebrand volgens systeem LIEBIG, onover troffen in vgeur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is te Zierikzee verkrijgbaar bij M. J. Constandse, Melkmarkt. Mej. J. J. Knaap, Oude Haven. Te Zierikzee is opengevallen de betrekking van brugwachter waaraan verbonden is eene vaste jaarwedde van f 100 Va aandeel in de opbreDgst der bruggelden. Zy, die voor genoemde betrekking in aanmerking wenschen te komen, kannen zich bij den Burgemeester aanmelden, op Donderdag 7 Mei e.k., tusschen des voor middags 10 en des middags 12 nur. overgezet. Toen zy zich weder wilden inschepen, woei er een vrij hevige wind, terwijl de stroom de vaartuigjes tegen den wind indreef. Luitenant Van Gils stak het eerst van wal in de kleinste bidar en bereikte met zijn manschappen ongedeerd den anderen oever. Toen hij aan wal stapte, zag hij tot zijn ontzetting hoe het andere bootje, dat nog pas een honderd meter van den overkant verwijderd was, plotseling wegzonk en zijn kameraad met al zijn ondergeschikten, 23 man, te water raakten. Overspringen op de stoombarkas van den agent der Koninklijke Pakketvaartmaatschappij, die juist van de »Van der Parra" terugkwam, en die even eens het ongeluk opmerkte, en met volle kracht naar de plaats van het onheil te stoomen, was het werk van een oogenblik. Ook de commandant van de »Yan der Parra" zette ijlings een paar booten uit allen kwamen echter te laat om nog hulp te bieden. Slechts luitenant Soetens met 8 man konden zwemmend den oever bereiken, de overige 45, 40 Europeanen en 5 inlanders, waren met wapenen en al in de diepte verdwenen. Uren lang werd stroomafwaarts en aan de oevers gedregd en gezochthet gelukte den commandant van de »Van der Parra" slechts één lijk, dat van een Europeeech fuselier, op te visschen; de anderen waren bij het vertrek van de boot nog niet gevonden. Luitenant Soetens, noch iemand der geredden, zou van het ongeval eenige verklaring kunnen gevenwij vernamen, dat de officier, vreezende voor een ongeval, last zon hebben gegeven om terug te keeren en dat bij de pogingen om dat te doen een golf over boord sloeg, de boot ineens vol water liep en onder de bemanning wegzonk. Hoe het zij, geheel Pontianak was bij het vertrek van de »Van der Parra" onder den indruk van het voor gevallene in het kampoment heerschte groote verslagenheid. Onder de verdronkenen bevonden zich oen onder-officier en een korporaal. Het is te hopen, dat er ditmaal geen zondebok behoeft te worden gevonden, maar dat het voorgevallene een les moge zijn voor allen, die bet wagen zich met door bnn wapenen en ledergoed in het zwemmen belemmerde soldaten in een broos, voor het doel ongeschikt vaartuigje te begeven. Het ongelukkige einde van den tocht van luitenant Kok op Atjeh, die eveneens in een praow met bijna al zijn soldaten door het kantelen der prauw verdronk, is blijkbaar nog niet voldoende geweest, om tot nadenken te stemmen en om bet legerbestuur %r toe te brengen óf om het oversteken van rivieren in inlandsche vaartuigen te verbieden óf om, waar het oversteken noodzakelijk is, voor goede vaartuigen te zorgen. Amerika. Uit New-York wordt geseind, dat Edison een nieuwe uitvinding heeft gedaan voor het opdelven van goud, door middel van saam- geperste lacht. Het toestel kost meer dan het bestaande, maar de verhouding in het opdelven is veel aanzienlijker. De heer Andrew Carnegie heeft ander half millioen dollars ter beschikking gesteld van de Nederlandsche regeering voor de oprichting en instandhouding van een gebouw en bibliotheek voor het Hof van Arbitrage te '8-Gravenhage. En wie die mynheer Carnegie, die deze som aan de Nederlandsche regtsring schonk, nu eigenlijk is? Hij is de zoon van een wever. In 4837 werd hij to Dunfermline in Schot land geboren, kwam als elfjarige knaap met zijn ouders te Pittsburg in Pennsylvanië en verdiende van toen af zijn eigen kost. Hij werd bode op een telegraafkantoor, klom op tot telegrafist, daarna tot hoofdinspecteur bij den Pennsylvanië-spoorweg. Door handel in petroleum werd hij een vermogend man. Nu richtte hij een pletmolen op en langzamerhand werd hij de eiganaar van eenige ijzer- en staaigieterijen, de grootste van de wereld. Zij werden in 4904 samengesmolten, waarop Cornegie zich terug trok, in het bezit van honderd millioen pond sterling of twaalf honderd millioen Nederlandsche guldens. De heer Carnegie is echter niet zoo rijk geworden uit lust tot rijkdom. De begeerte, die hem dreef, was niet de begeerte naar het goud, maar de begeerte om wel te doen. Weldoen dat was en is Carnegie's lust en leven, het weldoen is hem een hartstocht. En daar voor weldoen geld noodig is, zoo haakte Carnegie naar geld. Millioenen bij millioenen heeft hy weggeschonken ten bate van scholen, boekeryen, studiebeurzen, leerstoelen, kunsten en wetenschappen. Engeland. Londen, 2 Mei. Uit Johsftaesburg wordt gemeld, dat de spoorwegmaatschappij on de mijnautoriteiten een schikking hebben getroffen, waarbij de maatschappij gemachtigd wordt tot werving van 40.000 inboorlingen in Kaap kolonie en Basoetoeland, voor den aanleg van een nieuwen spoorweg. Frankrijk. Koning Edward VII te Parys. De koninklijke trein, waarmee koning Ed ward de reis van Rome naar Parijs had ondernomen, arriveerde Vrijdag te 3 uur in de Fransche hoofdstad. President Loubet was aan het station met zijn secretaris generaal. Er was een ontzagge lijke menigte aanwezig. Koning Edward droeg de Engelsche generaalsuniform. Loubet giog hom te gemoet en drukte hem de band, wat door den koning beantwoord werd, die op merkte, dat het al weer drie jaar geleden was, dat hij het laatst in Frankrijk is geweest. Mede aanwezig waren de voorzitters van de kamer en den senaat, de ministers, de burgerlijke en militaire overheden. Langs het met twee gelederen republi- keinsche garde afgezette en met een rooden looper belegde perron ging de koning aan Loubet's rechterzijde mot de ministers en verdere autoriteiten den trap op naar de ontraogetealon. De president sprak nu en dan met den koning een enkel woord. De voor stelling der ministers, opperofficieren en van den prefect van politie, zoowel als dien van het departement der Seine was spoedig afge- loopen. Van den salon, die met gobelins behangen was en een goeiiijden plafond had, waarvan een kristallen luchter afhing, trad het gezelschap naar buiten. Het eerste oogen blik en verder langs de avenue was or nogal gejuich, dat langzamerhand eer scheen te verminderen dan toe te nemen, maar in de buurt van den Are de Triomphe weer aan groeide. Het was opmerkelijk hoe weinig hotels en verdiepingen langs de avenne en aan de Champs Elyeóes vlagden. Er waren echter geen botoogingen. Evenmin was dit het geval om 5 uur bij het uitrjjden in de prachtige galakoets van het gezantschapsgebouw naar het een paar honderd moter vorder gelegen Elysóe. Het eerste kurassiers leverde ook nu weer het escorte. Er viel juist een los regen buitje op dit oogenblik. Er waren vele mensohen op de been, waaronder zich venters mot Engelsche vlaggetjes, maar ook met spotliedjes bewogen. De politie trad nergens Btreng op. Koning Edward kwam om 5 uur het Elyseé binnen, Loubet noodigde hem uit op een leunstoel naast den zijnen plaats te nemen. Het onderhoud was zeer hartelijk en de koning vroeg den president mevrouw Loubet zijn hulde te betuigen. Het gesprek duurde een half nur. Loubet deed den koning daarna uitgeleide en zei bij het afecheidnemen»Tot vanavond in het Thè&tre francais f" De terugrit van den vorBt had plaats te midden van toejuchingen. Er had geen enkel incident van eenige beteekenis plaats. Bij de ontvangst van de Engelsche kamer van koophandel sprak de koning in voor Frankrijk zeer vleiende bewoordingen en met een hoffelijkheid, die op zijn toehoorders een levendigen indruk maakte. In zijn antwoord op het adres der kamer, sprak Edward VII de hoop uit, dat de vriendschapsbanden en het woderzijdsch respect der twee volken van jaar tot jaar zullen toe nemen. Hij heeft een vast vertrouwen, dat de dagen van vijandschap gelukkigerwijze voorbij zijn. De geschiedenis zal in de eeuw, waarin wij nu leven, in de Fransch-Engelsche betrekkingen slechts een vriendschappelijken wedijver op handels en nijverheidsgebied kunnen vinden. In de toekomst zoowel als in het verleden van bijna een eeuw zullen Frankrijk en Engeland beschouwd kunnen worden als de kampioenen der beschaving en van den vreedzamen vooruitgang. En hebben in het verleden misverstanden en redenen tot disputen kunnen bestaan, maar dat alles is, naar ik geloof, gelukkig voorbij en vergeten. Ter bewaking van koning Edward tijdens zijn verblijf te Parijs is een waar politie leger van 40,000 man gemobiliseerd. Een uitgezocht inspecteurs-corps is met konings onmiddellijke bewaking belast. Deze heeren zijn uitgedost in rok en witte das en volgen den koning letterlijk overal. Ook uit Ed geland arriveerde nog een bij zonder inspecteurs-corps benevens de Fransche afdeeling der Engelsche politie met baar chef Melville. Deze mannen bewaken en onder zoeken alle hotels van Parys. In het paleis, waar de koning logeert, worden de portiers loge af tot aan de slaapkamer detectives I Koning Edward verliet Zaterdagmorgen om 9 uur het gezantschapsgebouw om zich naar Vincennes te begeven voor de revue. Bij aankomst werd hij begroet door 2Pkanon- schoten en na de begroeting van den president der Republiek, nam het défilé een aanvang eerst een detachement koloniale troepen en zouaven, daarna een divisie infanterie op voet van oorlog in veldtenue, twee groepen van drie batterijen artillerie en een volledige divisie cavalerie. Van de officiëele tribune uit woonden de koning en de president het militaire schouwspel bij, waaraan 10,000 man deelnamen, onder bevel van generaal Faure- Bignet. Een charge der cavalerie besloot het militaire feest en onmiddellijk schaarden de troepen zioh langs den weg om den koning militaire eer te bewijzen. De wapenschouwing te Vincennes heeft een teer schitterend verloop gehad. Een ge weldig groote menigte langs en nabij het gehoele revue-terrein juichte den koning en president Lonbet toe. België. Brussel, 2 Mei. De Nederlandsche consnl te Brussel heeft vandaag de volgende kennis geving afgekondigd. Op 1 Juni 1903 treedt de wet van 12 Deo. 4892 in werking be treffende het Nederlanderschap voor genatu raliseerde vreemdelingen, waarbjj deze voor een tijdperk van 40 jaar volgons art. 750 van genoemde wet als staatsburger werden beschouwd. Nederlandera, die behalve in Staatsdienst, hun verblijf buiten het koninkrijk, zjjn koloniën of bezittingen in andere werelddeelen gedurende dat tijdperk gehad hebben, zullen hun Nederlanderschap verliezen, tenzij ze een nieuwe aanvrage doen. In ieder geval zullen de zonen, van hen, die het Nederlanderschap verloren hebben, niet ontheven zijn van de verplichtingen door de wet van 1901 opgelegd, betreffende den dienstplicht en de vaders, broeders of voogden dezer personen zijn niet vrijgesteld der verplichtingen, welke zij in gevolge genoemde militiewet hebben te ver vullen. De beteekenis van de 4 Mei beweging neemt voortdurend af in België. Te Brussel en in de voorsteden werd nergens het work gestaakt. In de kolenbekkens van Luik en Charleroi waren eenige duizenden arbeiders, die gisteren niet werkten. De socialistische vergaderplaatsen waren versierd. Er is nergens eenig incident voorgevallen. Donderdagochtend heeft men een bru talen slag trachten te slaan aan de Banque Nationale te Brnsseleen net gekleed persoon ontrokte den kassier diens portefeuille met 260,000 frs. aan bankpapier, en wilde de vlucht nemen; doch het publiek hield den man vast en ontrukte hem zijn buit. In handen der politie overgegeven, verklaarde hij Brown te heeten, Bookmaker te Londen te zijn, en naar België te zijn gekomen om een goeden slag te slaan. De toestand van keizerin Charlotte, weduwe van keizer Maximiliaan van Mexico, is verergerd. Vrijdag heeft ze een crisis gehad, welke haar levensdagen in gevaar brengt. De keizerin verblijft op het kasteel Bou- chout, bij Antwerpen. Het heet, dat koning Leopold weigerend bescheid heeft gekregen op het door hem tot den koning van Engeland geriohte verzoek om, op de terugreis van Frankryk naar Engeland, België aan te doen. Nederland* Alkmaar, 2 Mei. Dezer dagen hebben drie verpleegden in het Rijks-Opvoedingsgesticht voor jongens alhier, zich door inklimming, toegang verschaft tot het kantoor van den directeur. Daar hebben zij een ijzeren geldkist opengebroken en zich van het daarin geborgen geld meester gemaakt. Dienzelfden namiddag met eene afdeeling verpleegden eene wandeling makende, wisten zy te ontvluchten. Te Egmond-aan-Zee hebben zij eenige inkoopen gedaan van het gestolen geld, vanwaar zij de reis hebben voortgezet langs het strand tot Wijk-aan-Zee. Daar zijn zy door de politie gearresteerd. Voorloopig zijn de jeugdige dieven naar het huis van bewaring overgebracht. Amsterdam, 2 Mei. Hedenmorgen om streeks 42 uur wilde de 46-jarigo bediende van de firma B, alhier het postkantoor verlaten. Een vóór hem loopende heer met een city bag by zich geraakte eenigszins bekneld door het dichtvallen van een der befaamde zware deuren, tengevolge waarvan hem de city-bag uit de hand viel en er een kleine opstopping plaats had. Het gedienstige jong- menscb, die bovenbedoelde kantoor bediende, raapte het taecbje voor hem op en hield daarna nog een oogenblik de deur open voor een achter hem komend vrouwtje. Nauwelijks was bij op straat, of hy ontdekte dat hij zijn portefeuille kwijt was, waarin aan bankpapier een bedrag van f 900 geborgen was, welk geld hij daareven -op het postkantoor geind had. Hij had de portefeuille, na ontvangst van het geld, in de binnenzak van zijn colbert gestoken en vrij duidelijk was 't dat zij hem bij de strubbeling bij de deur ontrold was. Dat geheele oponthoud was blijkbaar een handige maneuvre van zakkenrollers geweest. Daar de portier van het postkantoor kort te voren een paar hem bekende, verdachte individu's, beruchte kwartjesvinders, in de groote hal had zien rondloopen, had de politie dadelijk een voor de hand liggende aanwijzing omtrent de richting voor een onderzoek. Zij werden opgespoord, doch door den bestolene niet herkend en het geld werd ook niet bjj hen gevonden, zoodat, als zij tot het geval in betrekking staan, zij er slechte indirect aan deel genomen hebben. Wageningen, 1 Mei. Hedennacht om streeks 2 uur werd door een der schildwachten, belast met de bewaking van één der toegangen tot de Meent, een zekere Smit uit Laren, die, niettegenstaande hij herhaaldelijk werd gewaar schuwd, trachtte ongebrand vee in het weiland te brengen, zoodanig door een geweerkogel getroffen, dat hy eenige uren later overleed. Door den schildwacht was met opzet drie keer zoodanig geschoten, dat de kogels niet konden treffen. Maar toen Smit bleef vol harden en hem uittarten door te zeggen»je durft toch niet", heeft hij raak geschoten. 's-Gravenhage, 2 Mei. De korps- kommandanten zijn heden telegraphiBch gemachtigd de lichting 4901 aanstaanden Dinsdag en Woensdag met groot verlof huiswaarts te zenden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 Mei, deB namiddags te 2 uur. De eerste werkzaamheden van de Tweede Kamer na hare wederbyeenkomst in de tweede helft dezer maand, zullen bestaan in het afdeelingsonderzoek der definitieve be grooting van Marine, welke verwacht wordt tegen medio Juni rijp voor beraadslaging te zijn. Delft, 2 Mei. Dezer dagen heeft een ver pleegde in het St.-Joris Gasthuis alhier zich 's nachts weten te onttreken aan het toezicht van haar verpleegster. Daarop heeft zy zioh in brand gestoken en is den tuin ingevlucht. Door de vele brandwonden is zij overleden Rotterdam, 2 Mei. Vanmiddag om half een is de 13-jarige loodgietersleerling Martinus de Breems, wonende Arendstraat 32, uit de dakgoot gevallen van pand 26 aan de Anna Mariastraat. De knaap werd in deerniswaar- digen toestand opgenomen en bleek beide beenen en beide armen gebroken te hebben, terwijl hij een ernstige hoofdwond had be komen en inwendige kneuzingen aan de borst. Nadat een voorloopig gipsverband was gelegd om de gebroken ledematen van den jongen, werd bij, in zorgwekkenden toestand, per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. De arrestatie van de negen straatdieven, waaronder een viertal recidivisten, en die van de twee heelsters, allen in arrest op het politiebureau in de Lange Torenstraat alhier, doen telkens meerdere gepleegde diefstallen, waarvan by de politie nog geen kennis gegeven was, aan het lioht komen. Aan de onvermoeide zorgen en naspeuringen van de politie- inspecteurs is het te danken, dat reeds in de twintig door deze straatdieven gepleegde dief stallen tot klaarheid zijn gekomen. Massa's goed van de meest uiteenloopende soort zijn door de inspecteurs in beslag genomen en alles is opgeslagen op het bureau. Bij een paar kooplieden in ongeregelde goederen, die de markten afreizen en wonen in de Prinsen straat en op de Meent, werd Vrijdag nog de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1