ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Mei 1903. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierilizeesclie Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7841. Directeur 9 a 7. DE L002ÜE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentienvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Kazernementsfonds. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van be heer van liet Kazernemontsfouds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1902, op Dinsdag <len 5 M.e>% o.lz., des namiddags te 3 ure, in één der lokalen vaD het Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den i Mei 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Kaapstad, 29 April. Mea schat het aantal Europeanen, die ia de eerste twee maanden van het loopende jaar naar Zuid-Afrika zijn gekomen, op 10.776, waarvan 8503Engelschen, een gevolg van het beperken der permit voor vreemdelingen door de Engelsohe regeering. De consuls mogen slechts ten hoogste 70 permits aan Duitsohers toestaan, 45 aan Franschen en ten hoogste 35 aan Hollanders. De anderen moeten tot de volgende maand in de haven van aankomst wachten om zich in Transvaal of in den Oranje-Vrijstaat te ^vestigen. Het doel van Engeland is het x>Veld" te bevolken met Engelsche kolonistentoch schijnt dit plan te mislukken. De Engelsche landbouwers zijn spoedig ontmoedigd door de moeilijkheden van het terrein en door het klimaat. Ze gaan liever naar Canada of Australiëook begeven zij zich naar de goudmijnen te Johannesburg en Op den Rand. De Engelsohe politiemacht kost op 't oogenblik 500.000 p. st. per jaar. Onder de Boerenregeering bedroegen de kosten slechts 6000 p. st. Amerika. Groote sensatie heeft in de Vereenigde Staten bet jongstleden gepubliceerd rapport van luitenant-generaal Miles omtrent zijn onderzoek op de Philippijnen gemaakt. Hij beschuldigt daarin zijn landgenooton van ongehoorde gruweldaden tegenover de bewoners der eilanden. Hij verklaart dat het land van Calamba tot Batangas is ontvolkt. De inwoners van Lipa beklaagden zich bij hem dat vijftien menBchen waren gemarteld met de zoogenaamde waterkuur. Zekere Vincenti Luna, een man van 65 jaren, was daarna uit zijn huis ge sleurd en doodgeranseld. Aan deze gruweldaden hadden troepen onder bevel van luitenant Hennesey schuld. Generaal Miles verklaart verder dat de officieren den inlander dwiDgen om schriftelijk de gepleegde martelingen tegen te spreken. Verschillende officieren worden zelfs bij naam genoemd. Te Tacloban vernam hij dat twee luitenants aldaar acht man gevangennamen met den eisch hen naar de opstandelingenkampen te geleiden op straffe van niet meer tot de hunnen te mogen terugkeeren. Toen de gevangenen aan dezen eisch niet konden voldoen werden zij met bajonetten neergestoken. In Sawar leden een aantal inwoners nog van de waterfoltering. Zij toonden diepe groeven op hun armen. Met martelingen had men hen geld afgezet. Het rapport deelt voorts mede dat de troepen in goede conditie verkeerden. De Philippino's zijn even verdedigingloos als vijf jaren geleden. Ten slotte raadt hij den aanleg van kustfortificaties aan tot een bedrag van 20,000,000 dollars. New-York, 29 April. Er komen treurige berichten uit Curagao, tengevolge der droogte. De armoede is groot. Alle vee is van honger en koude omgekomen. Het land is verlaten, geld om putten te graven ontbreekt. De bevolking wordt bedreigd met gebrek aan drinkwater. Men zal een beroep doen op den weldadigheidszin der Vereenigde Staten. Telegrammen uit New-York maken melding van een aardbeviog, welke Woensdag morgen om 4.30 te Frank, eene kleine stad aan de Amerikaansche grens in de nabijheid der Rocky Mountains, in de provincie Alberta (Canada), welke zich met bergbouw bezig houdt, plaats greep. Kort daarna ontstond, naar alle waarschijnlijkheid op den mount Turtle, welke als 't ware over de stad hangt, een vulkanische uitbarsting. Millioenen tonnen rotsblokken werden naar beneden geslingerd en versperden den ingang naar de mijnen. De stutten werden honderden voeten diep begraven. Meer daD honderd personen, meerendeels vrouwen en kinderen, zijn omgekomen. De berg werpt nog rots blokken uit. Reuter te "Winnipeg verneemtuit Macleod, zestig mijlen ton Oosten van Frank, dat 83 familiën te Frank bedolven zijn. Italië. liet bezoek van Koning Edward Vil aan paus Leo XIII. De machtigste wereld lijke en machtigste geestelijke heerscher der wereld, zijn gedurende een dertigtal minuten saamgeweest in de huidige hoofdstad van het ééQ en vereenjgd zijnde koninkrijk Italië, de vroegere hoofdstad van de roomsch- katholieke christenheid, op het buiten het gezag van koning Victor Emmanuel staande neutrale gebied, dat Yaticiaan heet. Niet vau het Qairinaal uit heeft Engelands koning het bezoek gebrachtin de eerste plaats ia het Qairinaal de zetel van Italië'a koning en in de tweede plaats is dit vroegere verblijf van de hoofden der rooinech-katho- lieke kerk, toen vóór meer dan dertig jaren de Italiaansche troepen door de bres van Porta Pia hun intocht deden in Rome, in den ban gedaan een punt van uitgang dus voor de reeks moeielijkheden, telkens weer opgeworpen van Vaticaanache zijde bij de ontvangst van vorstelijke personen, door den paus. Nadat de koniDg van Engeland des morgens geprofiteerd had van de revue over 25000 man troepen, in gezelschap van koningin Elena, verliet de koning als veld maarschalk met den Konseband om halfvier per gesloten bofrijtnig het Quirinaal, begeleid door wielrijdende politiemannen, terwijl de koetsier en palfrenier in 't blauw gekleed waren. Het Britsche gezantschapsgebouw was het doel van den rit en van daar reed hij om 4 uur uit met een gesloten rijtuig en personeel in 't zwart, terwijl een detachement troepen met vaandel, de eerbewijzen bracht. Vóór de Porta Zecchi bleven de wielrijdende politie mannen en de Italiaansche beambten achter alleen de Britsche politiemannen gingen mee binnen het Vaticaan en de koning werd begroet door de garde met vaandol, een peloton gendarmes in gala en een piket der lijfwacht, terwijl de major-domus met enkele boogwaardigheidsbekleedera beneden aan de trap den koning ontving. Met een schitterenden stoet kwam Edward VII aan de particuliere vertrekken van paus Leo en de koning trad alleen binnen om met den paus vijf-en-twintig minuten alleen in gesprek te blijven, waarna 's konings uit drie personen bestaand gevolg aan den paus werd voorgesteld. Tot aan de deur van zijn vertrek deed de paus den koning uitgeleide, die met hetzelfde ceremonieel als bij zijn komst werd begroot en om 5 uur verliet hij het Vaticaan, om zich rechtstreeks naar het Qairinaal te begeven, waar hij om 5.20 arriveerde. Alle voorwaarden door het Britscho nof gesteld, zijn door het Vaticaan ingewilligd o. a. heeft Edward VII geweigerd een audiëntie aan te vragen en ook met het punt van ver trek heeft men het niet te nauw genomen Engeland is niet officieel vertegenwoordigd bij den Heiligen Stoel. Rome, 29 April. Aan 't feestmaal gisteren avond in het Quirinaal, na een rit der beide koningen door de stad en de ontvangst van het diplomatieke korps door koning Edward, zat koning Edward tusschen koning Victor Emmanuel en koningin Elena. Om halfelf gisterenavond verschenen de koningen cd de koningin in den Argentina- schouwburgwaar de burgemeester hen ontving. Bij het betreden van de koninklijke loge, voerdè het orkest eerst het Engelsche en daarna het Italiaansohe volkslied uit, waarna een geestdriftige hulde van het publiek volgde. De koning van Engeland zal, na het afscheid van den paus, onmiddellijk het Vaticaan verlaten, zonder kardinaal Rampolla te bezoeken. 30 April. Bij zeer aohoon weder heeft koning Edward hedenmorgen om 9 uur 40 van hier uit de reis naar Parijs aanvaard. Koning Victor Emmanuel vergezelde hem naar het station. De vorsten werden langs den geheelen weg levendig toegejuicht. De gezondheid des Pausen. Van geachte zijde wordt aan de Tijd uit Rome Tot mijn genoegen kan ik u uit de beste bron melden, dat al de praatjes over 's Pausen minder gunBtigen gezondheidetoestand volstrekt onwaar zijn. Omtrent 3 Maart gaf de ver koudheid ZH. reden tot ongerustheid. Deze heeft eenigen tijd aangehouden, doch is reeds geruimen tijd geheel gewekui. Ten bewijze moge 't volgende nog dienen: Zondag verleende Z. H. aan enkele aanzien lijke families, die in afzonderlijke groepjes in de anti-chambre verdeeld waren, een soort van privaat-audiëntie. Tot groote verbazing van alle aanwezigen kwam Z. H., niet gedragen, doch geheel alleen gaande, zonder door iemand ondersteund te worden, de zaal binnen, en ging van de eene familie naar de andere, zich staande met allen onderhoudende. Volgens ooggetuigen gaf Z. H. niet het geringste teeken van vermoeienis. Frankrijk. Gedurende de morgengodsdienstoefeuiDg in de protestantsche kerk l'Oratoire te Parijs, loste iemand, die de aandaeht op zich wilde vestigen, zes, revolverschoten iu de richting van den kansel. Een hevige paniek ontstond gillen van vrouwen eu kindoren, die zioh naar de uitgangen verdrongen, deed iemand vermoeden, dat iemand gewond was. Het bleek, dat de revolver slechts met los kruit was geladen. De groote kalmte van den jongen predikant Monnier, die van den kansel tot rust ver maande en de invloed van eenige kerkeraade- leden voorkwam ongelukken, en de dienst kon tot een behoorlijk einde worden gebracht Parijs, 29 April. Alle aanvragen om sub sidies voor feestvieringen bij koning Edwards bezoek door buurtcommissies, zijn afgewezen door het gemeentebestuur, onder voorgeven dat, zonder goedkeuring van den raad, geen gelden mogeD toegewezen worden. Namens don gemeenteraad van Cherbourg zal koning Edward ontvacgen woidt-n vóór zijn inscheping aan boord van de Victoria and Albert", die Zondag to Cherbourg verwacht wordt, terwijl de oorlogsschepen Maandag komen. Duitachland. In de Stadaaalmoezonierskamer to Frankfort s/M., vond men een dezer dagen een groote ijzeren kist, welke daar, naar men vermoedt, ruim 150 jaar gestaan had, zonder dat iemand er aan gedacht bad, er den inhoud eoDS van te onderzoeken. Bij het openbreken bleek, dat er een belangrijke schat van zilverwerk in verborgen lag. Men neemt aan, dat het beleende panden zijn, die Diet ingelost werden. De meeste stukken zijn 't werk van Frankfurter zilver smeden, gelijk men uit de ingegraveerde namen kon opmaken, fraai gedreven en daar om van groot belang voor de kunstgeschiedenis van Frankfort. Verder vond men nog een 35-tal munten en penningen, zoodat het historisch museum der stad, waar de verzameling zal oudergebracht worden, zonder kosten een op alle gebied belangrijke aanwinst doet. Volgons het Leipziger Tagéblalt, beeft de kroonprins van Saksen aan zijn gescheiden vrouw, Louise van Toskane, uit eigen middelen een jaarrente van 30,000 Mk. verleend. Zaterdagmiddag is brand uitgobroken op de zolders van de kazerne van de garde fuseliers te Berlijn. AI de nieuwe uoiformen van het derde bataljon zijn verbrand. De brandweer moest een paar uur Bpuiten, eer de vlammen gebluscht waren. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Buckeburg, 30 April. Het burgerlijk huwelijk tasschen den groothertog van Saksen- Weirnar en prinses Caroline van Reusz is hedenvoormiddag tusschen elf en twaalf uur voltrokken in het paleis van de vorstin-moeder van Schaumburg-Lippodoor staatsminister Rothy. Onder de vele huwelijksgeschenken bevindt zich als cadeau van den Keizer een kostbaar porseleinen serviesterwijl de Koningin van Nederland verscheidene voor werpen schonk van Chineeaoh porselein. België. De Belgische anarohist Vandermeulen, die onlangs schuldig werd bevonden aan een dynamiet-aanslag op het huis van het Kamer lid Carton de Wiart en deswege tot 10 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, wees voor het gerecht zijn kameraad Commaerts aan als de ware schuldige, als de aanstoker. Commaerts stond nu wegens die beschul diging terecht. Maar zijn schuld is niet bewezen kunnen worden. Er waren ver scheidene getuigen, die zijn alibi bezwoeren. En toen Commaerts, in heftige veront waardiging Vandermeulen in diens gezicht zeide dat hij loog en hem verweet dat hij een lafaard was, die de gevolgen van zijn daad niet durfde dragen, sloeg Vandermeulen beschaamd de oogen neder en geraakte hij geheel van streek. Na oen krachtig pleidooi van de verdediging werd daarop de sohuldigde vrijgesproken en terstond in vrijheid gesteld. Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent. Uit de wordingsgeschiedenis van het llultftcke Kijk. Bismarck's brieven aan zfin vrouw uit den Franach-Daitgchen oorlog. Berujn, 23—IV-'03. Nu in de dertig jaren na den grooten oorlog de een voor, de ander na van de mannen, die aan de oprichting van het Duitsche Rijk een werkzaam deel hebben gehad, bij hunne vaderen zijn vergaderd, wordt de toekomstige historieschrijver van dit gewichtigste tijdvak der 19de eeuw successievelijk in de gelegenheid gesteld, zich te verdiepen in de studie van verschillende bronnen, welke tot dusver voor hem verborgen waren. Hij wordt aohter de koelissen toegelaten, en krijgt, nu hij als 't ware midden tusschen de spelers staat, een geheel anderen kijk op hel stuk als van uit het parket, aan gene zijde van het voetlicht. Achter het tooneel geven de personen, die de hoofdrollen vervullen in het geweldige drama, zich, zooals ze werkelijk zijn, met al hun deugden en gebreken, hun onderlingen naijver en kortzichtigheid. Achter het tooneel ziet hij eerst de massa figuranten, die geen notie van het stuk hebben, overal den weg versperren en de hoofdpersonen voor de voeten Joopen. Nu eerst wordt het hem duidelijk, welk een reuzentaak de geniale regisseur, wiens wijde blik lang van te voren zag, wat voor alle anderen onzichtbaar bleef tot het laatste oogenblik, op zich genomen heeft, om al de tegenstrijdige belangen van de naijverige en dikwijls zoo kleingeestige artisten dienstbaar te maken aan het groote doel van zijn leven, de wederoprichting van het Duitsche Rijk. Bijna op hetzelfde oogenblik wordt het bronnen-materiaal voor de geschiedenis van den Fran8ch-DuitBchen oorlog met twee hoogst belangrijke werken vermeerderd, één van Fransche- en één van Duitsche zijde. Bij Grote in Berlijn verscheen zooeven de Duitsche vertaling van Hanotaux' De Regeering van Thiers (die zooals men zich zal herinneren met Bismarck de onderhandelingen over den vrede voerde) en bij Cotfa in Stuttgart, de brieven van Bismarck uit de jaren 1870/71 aan zijn vrouw. Uit zijn reeds vroeger gepubliceerde brief wisseling en uit zijn autobiographic „Die Gedanken u. ErinneriDgen" bleek reeds duidelijk, hoe innig gelukkig het huwelijk van den ijzeren kanselier met Johanna v. Puttkamer is geweest. Bismarck was een liefhebbend echtgenoot en vader. Voor zijn vrouw had hij geen geheimen. Met haar onderhoudt hij op al zijn dienstreizen een drukke briefwisseling, en zegt daarin onomwonden, wat hem op het hart ligt. Zij is geheel op de hoogte van de geheimen en interna van zijn ambt, wel een bewijs, dat Johanna v. Puttkamer een buiten gewone vrouw moet zijn geweest. Met welke ontzaglijke moeilijkheden Bismarck te kimj in had, blijkt uit zijn oorlogsbrieven aan zijn vrouw, waarin hij zijn hart uitstort en zijn verontwaardiging lucht over de haat en tegenwerking der „militairs". Men kan uit deze briefwisseling duidelijk opmaken, dat het in het hoofdkwartier lang niet altijd „botertje tot boven aan den boom" was. Bismarck heeft bijna iedereen tegen zich, ook nu en dan den ouden Koning, die dan de opinie van den General Stab is toegedaan. Al dadelijk bij het begin van den oorlog ergert de Minister-President zich in een van uit Hamburg aan zijn vrouw verzonden brief van 8 Aug. 1870 over de massa figuranten, die overal, in den weg loopen, en de beste plaatsen in beslag nemen „Het is werkelijk ondraaglijk te zien, hoe de vorstelijke toeschouwers alle plaatsen be zetten, en Roon (den Minister van Oorlog) en mij noodzaken, onze helpers achter te laten, enkel en alleen, opdat deze toekijkende Koninklijke Hoogheden met hun bedienden, paarden en adjudanten een goede plaats krijgen". Over de militaire leiding der operaties is hij lang niet goed te spreken. Den 17den Aug. 1870 schrijft hijDe 3e husaren, 13e en 16e ulane en mijn arme geele kurassiers (de Halberstadte kurassieren, waarbij Bismarck la suite stond, hebben tengevolge van de onzinnige en onmogelijke kavallerie-attacken, die Voigts en Rheitz bevolen hadden, een derde gedeelte van alle manschappen en meer dan de helft van de officieren verloren De leiding van de le en 2e armee laat veel te wensohen over in het misbruiken van de „todesmutige" dapperheid van onze man schappen, alleen vuist, zonder hoofden niet tegenstaande dit alles behalen wij de over- winning Den 12 September:De verstopte inktbeek heeft mij verzwolgen vooral met de verplegings-organisatie krijg ik het aan de stok, tengevolge van de ongelooflijke „Zopfigkeit" en ressort-naijver van de militairs, vooral in den Generalen Staf, het post- en vlaggenwezen. Als ik met zulk een ressort warwinkel in den eivielen dienst zou moeten huishouden, zou ik al lang als een granaat gebarsten zijn. Hier denkt niemand er aan, of het geheel er onder lijdt, ieder doet wat hem bevolen wordt, en troost zich er over, als de jongen, voor wien de vader geen handschoenen wilde koopen. Voor den vijand louter helden, maar achter hun schrijftafels een met de staarten aan elkaar gegroeide nRattenkönig" Den 22 November„Mij gaat het best, maar ik ben dag en nacht aan het werk. Roon is ziek van kwaadheid over de intrigues tegen het bombardement der Parijsche forten. Dat zal kwaad bloed zetten, wanneer het eens bekend wordt, waarom onze goeie soldaten zoolang in het granaatvuur moeten slapen, en bekend zal het worden, want er zijn te veel lui, die het gelooven. Of de koniDg het weet, en duldt, oi misleid wordt, daarover zijn de meeningen verschillend. Als er van een komplot sprake is, zit het in den Generalen Staf, die mij afgezien van den knappen ouden Moltke, heeiemaal niet bevalt. Het succes is hem //KaiserwahnsinDig" naar het hoofd ge slagen, en dikwijls ben ik bang, dat zijn aan matigende zelfoverschatting ons nog duur te staan kan komen. Met Moltke's naam dekken zich anderen. Hij zelf is oud geworden, en laat den boel gaan, zooals het wil. Niet de generaalsmaar de regimenten slepen ons er door. Den 24 DecemberMein geliebtes Herz Wat Roon'8 en mijn werk van maanden en maanden niet vermocht, schijnt ten slotte de storm in de Berlijnsche bladen in den Rijksdag te zullen klaar spelen. Er is eindelijk kans op een bombardement van Parijs, waarschijnlijk nog vóór oudejaarsavond. Naar men zegt, i6 Moltke ook bekeerd, sedert hij anonyme ge dichten ontving, waaruit bleek, dat zijn systeem geen genade vond in het oog'der publieke opinie. De roem van de leiding ligt in den bewonderenswaardigen heldenmoed der troepen, als het daar ook maar aan haperde, zou geen van de leiders heden zich tegenover de kritiek kunnen staande houden. Historisch interessant is het feit, dat Bismarck er aan gedacht heeft, Napoleon weer op den Franschen troon te plaatsen. Op een vraag van zijn vrouw„blijft het er bij, dat eerste eisch bij de vredes-onderhandelingen zal zijn „ewiges verbleiben von L. N.(apoleon) auf Franzosen-Thron antwoordt haar man „misschien wel", en aan zijn zoon Herbert schrijft de vader over Napoleon Overigens kunnen wij het meest partij trekken vau een goedbehandelden Napoleon, en daar komt het voor ons alleen op aan. Gode is de wraak. De Franschen moeten in het onzekere blijven, of zij hem terug krijgen, ja dan neen, dan kibbelen ze des te meer. Het is niet onze taak, hen eendrachtig te maken en tegen ons te vereenigen. De oudere lezers zullen zich waarschijnlijk herinneren, hoe lang het geduurd heeft, vóór het Duitsche leger tot het bombardement van Parijs overging. Bismarck achtte het bombar dement hoog noodig, Hoe JaDger het uitbleef, destemeer kans was er, dat de vreemde mogendheden zich met den strijd zouden bemoeien, en hem zouden beletten, de vruchten te plukken van den oorlog. Verklaarbaar is daarom zijn woede in zijn brief van 28 Oct. 1870 over de beschuldiging „als zou hij de zaken vóór Parijs bemoeilijken, en daardoor schuld dragen aan den langdurigen oorlog" „Er hangt boven de kwestie een intrigue, uitgedacht door vrouwen, aartsbisschoppen en geleerdenwelbekende hooge invloeden moeten daarby dienst doen, opaat de lof van het buitenland en de phrasen-bewierooking niet verminderen mogen Als onafhankelijk man voelt Bismarck zich niet thuis in de hoflucht. Hoeveel moeite heeft het hem gekost al de verschillende Duitsche vorsten onder één hoed te vangen Ook zijn oude meester was aanvankelijk voor het keizerplan niet te vinden. Den 1 October schrijft Bismarck„Gisteren vierden wij Hare M.(ajesteits) verjaardag met felicitatie smorgens om half 10, vervolgens opgeprikt diner met alle prinsen en ridderorden zoo iets is erg vermoeiend, omdat ik met de heeren bedachtzaam en hoffelijk moet praten'*» 22 October„Delbrück, Bennigsen, Koning, brieven, telegrammen lezen en schrijven, en dan de heeren van het militair maken het me erg moeilijk. Zij willen zich met mijn werk bemoeien, bederven den boel, en ik ben er voor verantwoordelijk". 16 November er spoken zooveel verschillende vorstelijke phantastische plannen over Duitschland in net hoofdkwartier rond, dat ik Z. M. niet alleen kan laten ik zie bijna niemand als onze raden van het ministerie, kanselary- boden, dan koning by het rapport en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5