ZIERIKZEESCHE !\IEUWSBÖDE. Zaterdag 2 Mei 1903. (Z ierilizeesotie Eerste Blad. BERICHT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7841. Dlreoteuri A, J. DE LOOZK Redacteuren: j A' FRÏNKFL- I J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des MaandagB, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbönkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat nit Met het oog op het vroeger vertrek der oachtpost f»n het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 'a namiddags twee ure. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de 2e helft der maand April 1903. 1. Wed. E. H. LaatsBergmann, Amsterdam. 2. Mad.'11' Nuta, An vers. Primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag; dienst 1903. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1903, op den 24 dezer maand door de Gedepu teerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger wordt ter hand gesteld ter invordering; dat dit kohier van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt, binnen twee maanden na de goedkeuring van het konier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nk die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad be zwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 30 April 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Jacht- en Vischacten. De BURGEMEESTER van Zieriioee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 1903—1904 eene jacht- of vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden; en dat zij, die ter zake van onvermogen een kostelooze vergunning ora te visschen wenschen te bekcmen, aldaar zullen moeten overleggen de bewyzen van toestemming, door eigenaars van de vischwaters af te geven. Hy noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 .Juli n.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending op straffe van het uitblijven eener beschikking, door zijne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 1 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. In hot Engelsche Lagerhuis werd door de Regeering uit bet Blauwboek eenige mededeelingen betreffende de Boeren gedaan, hierop neêrkomend, dat zij, die gedurende den jongsten Zuid-Afrikaanschen oorlog door de Engelschen waren gevangen genomen, ten getale van 33000, overeenkomstig de be palingen van bet te Vereeniging gesloten vredesverdrag zijn vrijgelaten geworden, en voor zoover ze waren weggevoerd, kosteloos uit het oord, waarheen zij gezonden waren, naar hun vaderland zijn teruggebracht ge worden. Slechts duizend gevangenen, die halsstarrig weigerden den eed van trouw aan bet Brit8cbe gouvernement af te leggen, waren in Indië en op de Bermuda-eilanden nog geïnterneerd. Op raad nu van Sir Milner bad de Regeering, die niet wist, wat met deze gevangenen aan te vangen, twee Boeren uit Zuid-Afrika voor 'a lands kosten naar Indië en de Bermuda-eilanden laten over komen, teneinde de gevangenen van den waren staat van zaken op de hoogte te stellen, en hen zoodoende tot bet afleggen van den eed van trouw te bewegen. Benige Engelsche kapitalisten hebben een paar millioen gulden bijeengebracht, teneinde den Rand van de noodige werkkrachten te voorzien. De Engelschen hebben in Somaliland van den dollen Mollah geducht voor bun broek gehad, wat wij bun van harte gunnen. Om de geleden nederlaag uit te wisschen, seinen zij een groote overwinning op de Somali's behaald te hebben. Zij weten zelfs precies het aantal gedoode Somali's op te geven, terwijl zij verzuimd hebben hun gesneuvelden te tellen. Wij gelooven van die overwinning dan ook niet veel. Men herinnere zich, dat de EDgelachen door hun onware dépêches uit Zuid-Afrika tijdens hun oorlog met de Boeren het spreekwoord in de wereld hebben gebracht: liegen dat_ hot getelegrapheerd is. De Duitsche Rijksdag heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij bet gebruik van witten phosphorus in de lucifersfabrieken verboden wordt. In betzelfde staatslichaam werd tot de RegeeriDg een interpellatie gericht over het reeds door ons besproken geval te Essen, dat een adelborst een soldaat, die hem niet gegroet had, en uit vrees voor straf vluchtte, met zijn ponjaard had door boord. De Minister van Marine betuigde zijn afschuw over het gebeurde, maar kon er toch niet veel op antwoorden, toen een lid van den Rijksdag dergelijke voorvallen weet aan het bij de officieren gevestigd bewustzijn, dat, wanneer om kwesties van eer of tucht zij een inferieur of een burger naar de andere wereld deden verhuizen, zij rekenen kunnen door den Keizer begenadigd te worden. De Dreyfus-kwestie is een nieuw stadium ingetreden, ten gevolge van de door Reioach gedane openbaarmaking van een aan hem door wijlen Graaf Munster, gezant van Duitscbland te Parijs, gerichten brief, waarin wordt medegedeeld, dat Dreyfus met do Duitsche militaire autoriteiten noch rechtstreeks nóch zijdelings ooit in eenige betrekking heeft gestaan, maar dat wel Esterhazy, die tijdens de Dreyfus-affaire door den Hertog van Orleans, den groot-leugenaar Generaal Mercior, en door nog andere hooge oomes van dat slag, met zeer groote onderscheiding bejegend werd, in Duitschen dienst was, en Schwartz- koppon van tal van stukken on plannen voorzag, die op de defensie betrokking haddon. Deze belangrijke brief, waarvan het alleen jammer is, dat hij niet veel vroeger gepubli ceerd is, heeft in Frankrijk's hoofdstad geweldige sensatie veroorzaakt, en zal nood zakelijk tot een herstel van Dreyfus in eer en rang moeten leiden. Yan minder belang achtten wij een gepubliceerd schrijven van Casimir Perier, waarin deze het bestaan van een brief van den Duitschen Keizer over Dreyfus ontkent. Op gelijke wijze oordeelen wij over de verklaring van de vrouw van Weasel, een Duitschen Bpion, dat zij, noch haar man, Dreyfas gekend hebben, zoodat de aartsschelm Czerrusky, die voor den krijgsraad te Rennes daaromtrent geheim zinnige mededeelingen deed, blijkt sohandelijk gelogen te hebben, wat trouwens reeds dadelijk verondersteld werd. Heden houdt de Koning van Engeland, Edward VII, zijn intocht in Parijs. Hij komt regelrecht uit Rome, waar hij door den Italiaanschen vorst op luisterrijke wijze was ontvangen. De straten waren versierd, uit de huizen was gevlagd, poorten van groen en bloemen waren opgericht, een wapenschouwing was gehouden, een tooneelvoorstelling gegeven, en illuminatie en vuurwerk waren ontstoken, enz. Enfin, men kan zich die soort genoegens, wanneer hooge potentaten op visite komen, eem'gszins voorstellen. Dure visites in den regel. Aan hun verhoogde aanslagbiljetten zullen de burgers van Rome dat wel spoedig bemerken. Minder aangenaam was bet konink lijk bezoek voor de 2000 menechen, die de politie uit voorzorg, zonder vorm van proces, maar in de kast had opgeborgen. Zij ver kregen wel is waar gedurende het verblijf van den Engelschen Koning in de Italiaansche hoofdstad, kost en huisvesting gratis, maar wij betwijfelen ernstig, of zij daar wel bizonder op gesteld waren. Ook had de Regeering, toen de Koning de rijk getooide straten door reed, den maatregel genomen een zesdubbele rij soldaten te plaatsen voor de nieuwsgierige menigte, zoodat zij zich kon verlustigen in het bewonderen van de krijgshaftige soldaten - ruggen. Nu beden is Zijn Majesteit Edward VII de gaat van Loubet, die, teruggekeerd van zijn reis naar Algiers, den Engelschen J souverein waardig zal ontvangen. Morgen (Zaterdag) zal te Vincennes ter eere van den i vorst een groote parade worden gehouden. Ook zal aan Zijn Majesteit de gelegenheid gegeven worden de wedrennen te Longchamp j met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Voor den gewezen Prins van Wales is Parijs geen onbekende. Toen hij nog Kroonprins was, toefde hij er dikwerf, gewoonlijk incognito, volop profiteerend van de {^metingen, die een wereldstad als Parijs aanbiedt. In Spanje zijn bij de verkiezingen voor de Cortes 28 republikeinen gekozen. Geen kleinigheid! Dit aantal zou nog veel grooter wezen, indien de verkiezingen vrij waren en niet door het gouvernement beheerscht werden. Zoodra toch een algemeene verkiezing in aantocht isverkrijgen de verschillende regeerings-beambten van ae Regeer in g het consigne, in welken geest en voor welke candidaten zij moeten werken. Rusland houdt, in weerwil van zijn vroegere belofte Mantsjourije te zullen ont ruimen, deze Chineesche provincie nog steeds bezet. Wat de beer eenmaal in zijn klauwen heeft, laat bij niet zoo gemakkelijk weer los. Men kan trouwens op zijn vingers wel na rekenen, dat Rusland, al schreeuwt Engeland ook moord en brand, dat niet zal doen. De door Rusland aangelegde Siberische spoorweg loopt door Mantpjourije, en ia voor dit rijk van het hoogsto commercieel belang. Aan den spoorweg zijn stations, steden en ver sterkingen gebouwd, die Rusland niet zoo licht prijs geeft. Nn beeft Rusland, teneinde meester van het terrein te blijven, en voor zijn producten een goede afvoermarkt te hebben, de steden van Mantsjourije voor het handelsverkeer met andere volken gesloten. Daartegen komen nu in verzet Amerika, Japan en natuurlijk Engeland. Of dit verzet tengevolge zal hebben, dat Rusland Mantsjourjje ontruimen zal, ia niet aan te nemen. Nederland. Apeldoorn, 30 April. Naar men ver neemt, zullen H. M. de Koningin on Z. K. H. de Prins morgen ten balf 12 ure van Rbeine naar Het Loo terugkeeren en aldaar ten half 2 ure aankomen. Amsterdam, 20 April. Het denkbeeld van een «algemeene werkstaking" schijnt sommigen van de leiders in de arbeidersbeweging nog niet met rust te kunnen laten. Men zie het groote aanplakbiljet dat op verscheidene plaatsen in de Btad is aaDgeplakt en waarop te lezen staat, dat ter viering van den 1-Meidag in het Paleis voor Volksvlijt twee meetings zullen worden gehouden, tot het maken van propaganda voor de «algemeene werkstaking' Het woord zal er gevoerd worden door Domela Nieuwenhuis, Ammerlaan en dr. Frederik van Eeden. Steenbergen, 29 April. Alhier is eene Vereen/ging van Graanhandelaren opgericht, die zich ten doel stelt den graanhandel te verbeteren. Het bestuur bestaat uit de beereu A. A. de Visser te Dinteloord, voorzitter; W. v. d. Kar alhier, secretaris en I. J. Joppe mede alhier, penningmeester. Bergen-op-Zoom. Yoor de kermis van dit jaar alhier wordt voor een standplaats van een carroussel f 1800 gegeven en voor een beignetkraam f 250. Zierikzee, 1 Mei. Het stoffelijk overschot j van den gepensioneerden Schout-bij-Nacht j titulair, den WelEdel Qeetr. beer J. K. van do Kruysse Pilaar, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, is gisteren in den voormiddag op eenvoudige wijze op de Algemeene Begraafplaats alhier ter aarde j besteld. Aan de groeve is niet gesproken alleen is, namens de familie, door een neef i van den ontslapene aan do vrienden en I vereerders, die de begrafenis-plechtigheid bijwoonden, een woord van dank gebracht I voor de laatste hulde, den overledene bewezen. In Het Vaderland lazen wij de volgende levensbeschrijving Van de bijna vijfhonderd adelborsten, die van 1829 tot 1850 hun opleiding genoten hebben aan het Koninklijk Instituut der Marine te Medemblik, komen in het jongste promotieboekje nog slechts vijf-en-twintig gepensioneerde zee-officieren voor. Op één na de oudste hunner was de bovengenoemde Schout-bij-Naoht, die den 27en April, op ruim 82-jarigen leeftijd, te Zierikzee is overleden. 1 October 1841 werd Pilaar adelborst late klasse. In December d. a. v. ondernam hij zijn eerste zeereis naar West-Indië met Zr. Ms. korvet «Castor" om in Mei 1843 er mede terug te keeren en, steeds ah adelborst, nog twee eskaderreizen te doen, de laatste op Zr. Ms. fregat «De Rijn", toen het ylagge- schip van Prins Hendrik. Op folio van officier toog Pilaar in Mei 1845 andermaal naar West-Indië met Zr. Ms. schoener «De Vos", komm. de luit. ter zee le kl. J. de Haan, en werd daar 1 Juli van hetzelfde jaar bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. Drie jaar later per Zr. Ms. brik «De Arend" in het vaderland teruggekeerd zijnde, diende hij gelijk tijdvak op Zr. Ma. korvet «Sumatra", van 1849 tot 1852, onder het bevel van den kapt. ter zee F. K. R. 't Hooft, met wien merkwaardige kruistochten werden gedaan in den Atlantischen Oceaan, naar West-Indië, naar de kust van Guinea, en in de Middollandsche Zee, waarna in 1853 een eskaderreis volgde aan boord van Zr. Ms. fregat «Palembang", met de «Doggersbank", en «Prins van Oranje", onder bevel van echout-by-nacht J. F. D. Bouricius. Destijds waren ingevoerd de meteorologische journalen, naar het stelsel van den beroemden Ameri- kaanschen kapitein ter zee. Maury. Pilaar ontving voor zijn meteorologische waarnemingen een bizondere tevredenbeidebetuiging van den Minister. Medio 1855 trad by op als eerste officier op Zr. Ms. transportschip «Prins Willem Frederik Hendrik", komm. de luit. ter zee le kl. J. W. de Ruyter de Wildt. 1 Juli d. a. v. werd Pilaar ook luit. ter zee le kl., en in September aanvaardde het schip de rei8 naar Oost-Indië. Bij voerde daar ruim drie jaar het bevel over Zr. Ms. schoener «De Sylph", en nam o. a. deel aan de eerste Bonische expeditie, waarvoor hij bij dagorder eervol werd vermeld, en in 1869 het eere- teeken ontving voor buitengewone krijgs verrichtingen. In Augustus 1859 aanvaardde Pilaar het bevel over Zr. Ma. transportschip «Merwede", voor de terugreis naar Nederland. Deze bodem, sarcastisch veelal «Le Merveilleux" genoemd, wegens zyn buitengewoon traag zeilen, werd echter te Soerabaja afgekeurd, en alzoo repatrieerde Pilaar met eeu koop vaardijschip «De vier gezusters". 1 Maart 1863 werd hij kommandant van Zr. Ms. «Stavoren", het eerste stoomschip waarop Pilaar, na 22 jaar dienst, kwam te dienen. Hij toog er mede naar West-Indië, en ging daar over op Zr. Me. stoomschip «Dommel", waarop hij de betrekking waarnam van stationskommandant in de wateren van Suriname tot April 1864, toen hij met zijn schip repatrieerde. 1 Januari 1866 volgde zijn bevordering tot kapt.-iuit. ter zee, in welken rang Pilaar drie jaar het bevel van een schip in Oost- Indië voerde: achtereenvolgens Zr. Ms. stoom schepen «Bromo", «Amsterdam" en «Wiilem", en van 1870 tot 1872, in Nederland, over Zr. Mr. ramscbip «De Buffel", waarna bij 1 Augustus van laatstgenoemd jaar tot kapitein ter zee promoveerde. In dezen rang vervulde Pilaar zijn laatste Indische campagne van 1874 tot 1877, en viel hem de Koninklijke onderscheiding te beurt van het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. In Nederland terug gekeerd, November 1877, trad hij echter niet meer in actieven dienst, en 1 Juni 1879 werd Pilaar, op zijn verzoek, gepensioneerd, waarna hem 14 Juli van hetzelfde jaar de rang werd toegekend van schout-bij-nacht. Hij bad toen den leeftijd bereikt van bijna 59 jaar, en het is zeker een zeldzaam voorrecht te noemen, dat hij daarna nog ruim 23 jaar rust heeft mogen genieten, in de algemeene achtiDg van zijn vrienden kring te Zierikzee, en, voor de oudere zeeofficieren, met de eervolle gedachtenis, dat Pilaar in alle rangen een toonbeeld is geweest van humaniteit en strenge plichtsbetrachting. Bij den heer B. Giljam te Ouwerkerk is opgevangen een postduif met zilveren baüdje aan één poot, gemerkt 1902544. Rechthebbende kan dezelve by genoemden heer terugbekomeu. liet zondenrègiater der openbare onder wijzers weer met één vermeerderd. In de vorige week kwam, zooals velen onzer lezers zullen opgemerkt hebbenin verschillende nieuwsbladen een bericht voor uit Frankrjjk, waarin de Franschen klagen over de slechte kwaliteit der Hollandsche kaas. Volgens den heer Six Dijkstra, predikant bij de Herv. Gem. te St.-Maartensdijk, dragen de openbare onderwijzers er de schuld van, dat de Franschen onze kaas niet meer lusten. In eene predikatie n.L, j 1. Zondag voor de gemeente aldaar gehouden, verkondigdeZ.Eerw. van den kansel, naar aanleiding van boven staand bericht, dat de boeren in Noord-Holland hunne opvoeding genoten hadden van openbare onderwijzers, en dat daardoor een geest in ben gekweekt was, die er ben toe leidt hunne kaas van die sleohte boedanigheid te ver vaardigen, als ze tegenwoordig is. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. G. van Deinse op zyn verzoek met ingang van 15 Mei e.k. een eervol ontslag verleend als notaris te Hulst. Naar men meldt, bestaat bij het depar tement van oorlog het voornemen om Ellewoutsdijk als standplaats voor een conduc teur der artillerie te laten vervallen en deze fortificatie te brengen onder toezicht van den conducteur, ter standplaats Terneuzen. De bewaking van bet fort zal dan worden toevertrouwd aan een militair wachter van minderen rang. Het detachement, dat, in verband met de staking, de versterking met inhoud gedurende ongeveer twee maanden heeft bewaakt, zou naar het garnizoen terugkeeren. Nog geen twee jaar geleden werd te Sluis en te Aardenburg eene gasfabriek gebouwd voor aërogeen-gas. De straatlantaarns der gemeente werden vervangen door gas lantaarns en eenige particulieren sloten zich aan. Maar men begreep niet, waar toch al bet verbruikte gas bleef; de meters gaven veel minder aan, dan er verbruikt werd. Eindelijk begon men aan de leiding te denken en by onderzoek bleek, dat de buizen der hoofdleiding niet gaadicht aan elkaar verbonden waren. Te Sluis heeft men de hoofdleiding reeds verbeterd, te Aardenburg is men thans bezig de plaatsen van verbinding op te sporen en te onderzoeken, of er ook lekken zyn. Naar gemeld wordt, ligt bet ia de bedoeling der regeering, het blijvend gedeelte der lichting van 1902 den 25en Juli in het genot van onbepaald verlof te stellen. Te voren zouden dan, den 20en Juli, de miliciens der lichting 1897 voor 3 weken voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, terwijl de lichting van 1898 voor hezelfde doel in September zou worden opgeroepen. Naar wij vernemen, is den officier van gezondheid G. M. van der Wal, die vroeger te Middelburg in garnizoen heeft gelegen en thans in Atjeh werkzaam is, een zeer droevig ongeluk overkomen. Hij zelf, zyn vrouw en zyn kind werden door zyn bond, bij wien zich verschijnselen van hondsdolheid voordeden, gebeten. Het gansoho gezin is daarop naar de Pasteur- inrichting te Batavia vertrokken. (M. Ct Noordgouw©, 30 April. De grasmaand mag dit jaar wel regenmaand heeten. Zij telde 20 regendagen, en de waterval bedroeg, volgens den alhier geplaatsten regenmeter, niet minder dan 109,9 m.M. Scharendijke, 29 April. Een 4-jarig zoontje van J. v. d. P. alhier was een dezer dagen in een onbewaakt oogenblik den zolder opgeklommen, doch viel naar beneden, zoodat 't een beentje brak. Nadat hier een dokter was geraadpleegd, is het kind tot verdere behandeling naar Leiden verroerd. Burgh. Nu wij de laatste dagen wat milder weder en een weinig zonneschijn hebben gekregen, komen de bloembollen eerst ten volle tot haar recht. Sommige soorten zijn reeds afgesnedenmaar het groote aantal prijkt nog in volle kleurenpracht. Wie nog eon kijkje wil komen nemen, haaste zich spoedig, daar in volgende weken de bollen van hunne pracht zullen zijn ontroofd. Oosterland, 29 April. In de op heden gehouden vergadering van stembevoegde in gelanden van den polder «Ooster- en Sir- Jansland" werd de begrootiDg voor het dienstjaar 1903/4 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 25699,286 Aan den maohinist van het Stoomgemaal, L. ^emperman, werd een jaarlyksche gratificatie toegekend van f 50 Ter gelegenheid van het te geven festival op den tweeden Pinksterdag is de bediening van het buffet in de tent op het terrein aangenomen door F. van der Hulle alhier. Er waren drie inschrijvingsbiljetten 1 Stavenisse. In eene alhier gehouden J vergadering van ingelanden van den polder Oud-KempenBhofstede werd vastgesteld de begrooting van het tijdvak 1 Febr.—30 April 1903 in ontvangst en uitgaaf op f 143.75 en van 1 Mei 1903—30 Aprü 1904 op f 577.50. Oud-Vossemeer. Na den hevigen regen val der vorige week kan thans eerst goed geoordeeld worden over het out van het l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1