de gemeente een ambtenaar van zeldzame plichtsbetrachtingonovertroffen werkkracht en onkreukbare eerlijkheid. De heer De Koning blijft directeur der gasfabriek. Tot secretaris-penningmeester van de ïVereeniging tot Woezenverpleging in Zuid en Noord-Beveland", gevestigd te Goes, is, in plaats van den overleden heer Z. D. van der Bilt la Mottbe, benoemd mevrouw J. Geill, te Krabbendijke. Yoor de betrekking van ontvanger- griffier aan den polder Oud-Noord-Beveland, opengevallen door het bedanken van den heer "Wjjckerheld Bisdom, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. Middelburg. De Yereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren alhier hield Dinsdagavond hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot. Door den secretaris, den beer H. J. G. Hartman, werd bet verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de Yereeniging het afgeloopen jaar weer veelzijdig nattig had gewerkt. In herinnering werd gebracht, dat bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Yereeniging in het afgeloopen jaar, ver schillende festiviteiten werden gegeven, die over het algemeen goed geslaagd zijn. Tevens bleek, dat het ledental sinds het begin van 1902 met 136 is toegenomen en op het eind tan dat jaar 328 bedroeg. De rekening werd goedgekeurd op een bedrag van f 2404,99 in ontvang en uitgaaf, met een kwaad slot van 450,75. Dit bedrag is betrekkelijk gering, want 1902 begon met een kwaad •lot van f 311,995, terwijl nog voor een bednidend bedrag aan reisgidsen in de ver schillende talen voorhanden ia. Tot bestuurslid werd herkozen de heer D. L. Broeder en in plaats van de heeren T. B. den Boer en J. Morks, gekozen de heeren J. R. D. den Boer en D. J. van der Horst Serlé. Hoewel de aftredende leden niet dadelijk herkiesbaar zijn, werd ten op zichte van den heer D. L. Broeder gebruik gemaakt van art. 8 van bet reglement, dat iemand dadelijk opnieuw verkiesbaar is, wan neer een zeker aantal leden een aftredend lid dadelijk opnieuw wenscben benoemd te zien. Het aantal bestuursleden werd van 14 op 15 gebracht, waartoe het reglement recht geeft, en gekozen de heer A. Waghto. AanbestedingenVerkssplagen eaa. Kerkwerve. Bij de geboaden aanbesteding voor de levering van de benoodigde kolen voor den Kolenbond alhier, was minste inschrijver de heer H. F. Landegent te Haamstede voor 74£ cent per H.L. Het gemeentebestuur van Halsteren (N.-Br.) heeft aanbesteed -. bet leggen van een keiweg van Lepelstraat naar Kladde. Minste inschrijver was de heer J. Hack, te Ond-Gastel, f 23.295 voor granietkeien en de heer A. de Wilde te Goes, f 22.975 voor het beleggen met porfierkeien. Het werk is nog niet gegund. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Het is opmerkelijk, dat tegen woordig zooveel vee sterft. Hier brengt een koe een kalf ter wereld met twee volmaakte koppen, ten koste eohter van moeder en kind. Daar sterven plotseling twee paarden, naar men zegt, aan hevige koliek. Ginds lijden of sterven koeien aan moerziekte of bezwijken nuchtere kalvereD, en weer verder moesten bij een landbouwer twee drachtige varkens geslacht worden, die hun jongen niet konden werpen, of moest een ander een varken, dat 'a avonds nog gezond en wel was, den volgenden morgen dood in het hok vinden. Op een andere plaats was men genoodzaakt een ziek rund af te maken, waarvan het vleesch, hoewel voor de consumptie goedgekeurd en bjjna tegen den vollen prijs uitgevent, alles behalve smakelijk was. Hoe het zij, een viervoeter te verliezen is een Bchadepost voor den landbouwer. 't Kan verkeeren. Door sommige land bouwers werden er den laatsten tijd grootere of kleinere partgen uien, wegens den lagen prijs of totaal gemis aan herstel, als waardeloos weggeworpen of als meststof gebruikt. Nu er echter weêr eenige vraag naar dat artikel is gekomen en zelfs, naar men zegt, tot f 1 per H.L. wordt besteed, beginnen sommigen hunne weggeworpen uien weêr op te zoeken, om ze weêr ten verkoop aan te bieden, voor zoover zij daartoe nog geschikt bevonden worden. BBOHTSZAKBH, Zierikzee, 25 April. Door den heer kantonrechter zijn op 22 April jJ. de volgende vonnissen gewezen en nitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: lo. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den open- baren weg: J. K., 40 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis; J. F., 48 jaar, scheeps timmerman te Brainisse, tot 7 dagen hechtenis N. K. van den B., 19 jaar, stoker; B. V., 45 jaar, hovenierF. R., 54 jaar, arbeider en J. J. van der M., 45 jaar, koopman, allen te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 2o. liet bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zonder voorzien te zijn van een consent, afgegeven door het Bestuur der Visscherijen op die Stroomen: A. van D., 21 jaar en A. van B., huis vrouw van C. L., 31 jaar, arbeidsters te Dreischor, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; N. B., 28 jaar, visscher, en M. D., huisvrouw van N. B., 24 jaar, zonder beroep, beiden te Philippine, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 3o. Het te Zierikzee den openbaren weg bezigen tot stapelplaats van vuilnis: P. P. de C., 52 jaar, zoutzieder te Zierik zee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 4o. liet bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen op een in uitsluitend gebruik gegeven en met overdag duidelijk zicht bare bakens afgezette plaats, zonder voorzien te zijn van een schriftelijke vergunning van den rechthebbende: L. van der W., 17 jaar; S. van der W., 15 jaar; L. K., 10 jaar en J. 8. van K., 15 jaar, arbeiders te Nieuwerkerk, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 5o. liet als schipper van een visschers- vaarluig, waarmede de visscherij op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen wordt uitgeoefend, aan boord hebben van oesters tusschen ultimo Februari en 1 October d. a. vop een niet in uitsluitend gébruik gegeven plaats: F. B„ 4G jaar, schipper en visscher te Clinge, tot f 10 boete, snbs. 3 dagen hechtenis Co. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, ivaar- van de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden K. F., 26 jaar, arbeider te Haamstede, tot f 5 boete, subs 3 dagen hechtenis; 7o. Het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: W. van T., 29 jaar, boerenknecht te Dreischor, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 8o. Het te Zierikzee als gebruiker van een gebouw een kachel daarin geplaatst hebben niet op een metalen of steenen plaat A. B., 62 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 9o. Het te Zierikzee tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór, zonsopgang den openbaren weg berijden met een rijwiel zonder licht: J. A. van der Z., 25 jaar, broodbakker te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 10o. liet te Zierikzee aan den openbaren weg waren te koop aanbieden zonder ingezetene te zijn en zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wet houders dier gemeente, tweemaal ge pleegd H. F., 16 jaar, koopman to Rotterdam, tot 2 boeten van f 1, subs. 1 dag heohtenis voor elke boete; llo. Het te zamen en in vereeniging be visschen van de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zonder voorzien te zijn van een consent, afgegeven door het bestuur der visscherijen op die stroomen, en het te zamen en in vereeniging uitoefenen van een visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen op een in uit sluitend gebruik gegeven en met overdag duidelijk zichtbare bakens afgezette plaats 8. 8., 15 jaar; J. 8., 13 jaar; L. K., 16 jaar; J. 8. van K., 15 jaar; 8. van der "W., 15 jaar, en L. van der W., 17 jaar, allen arbeiders te Nieuwerkerkde vier eersten ieder tot f 1 en de twee laatsten ieder tot een boete van f 3 en van f 1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. Yoor de TJtrechtsche rechtbank werd Maandag behandeld de zaak van jhr. dr. Van Berenstoyn, ingediend tegen jhr. Van Asch van "Wijck, naar aanleiding van een artikel van laatstgenoemde in het Studenten weekblad omtrent de beweerde toejuiching door eerstgenoemde van een machinist te Amersfoort, die weigerde een trein verder te geleiden. De eisch is f 50 boete. K B BK» I K iTwT Prof. dr. W. C. van Manen, hoogleeraar in de godgeleerdheid te Leiden, zal met het einde van den academischen cursus zijn ambt neerleggen om gezondheidsredenen. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gem. te Ellewoudsdijk door den heer D. Bins Jr., cand. te Rotterdam. Sedert December 1879 was deze plaats vacant. Benoemd tot kapelaan te Westdorpe (Z.-Vl de weleerw. heer M. van Gastel. Dr. J. R. 81otemaker de Bruijn, pred. bij de Herv. Gem. te Middelburg, die het beroep naar Nijmegen heeft aangenomen, is voornemens Zondag 7 Juni zijn afscheid te prediken. ONDRB WHS: Noordwelle. De heer C. J. Poldermans verwierf op het op 27 April te Middelburg gehouden examen vcor onderwijzer de akte. Bij Kon. Besl. is benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Middelburg de heer A. de Smidt aldaar. Op de voordracht voor onderwijzeres aan do openbare lagere school te Zaandam, komt voor mej. M. Muis, onderwijzeres to Kerkworve. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare lagere school A te Breskens, is benoemd mej. E. J. Weiefeit te Aardenburg. Deze benoeming staat in verband mot de schorsing van de benoeming van mej. M. de Hullu tot onderwijzeres aan genoemde school, welke benoeming buiten de voordracht om geschiedde. Tot onderwijzer aan de chr. school te Zaamslag is benoemd de heer P. Koole te Terneuzen. Thans is definitief besloten, dat te Bruinisee een nieuwe Christelijke school gesticht zal worden ter vervanging der be staande. Het gebouw zal in de Poetstraat geplaatst worden. De doorbraak bij Kethel. Yau Delft tot Kethel staat alles blank. Iemand, die het niet gezien heeft, kan zich de opper vlakte van het water niet voorstellen. Op verschoidene plaatsen stroomt het water huizen en gebouwen binnen, soms meer dan 1 meter hoog. Een gat in den dijk is aan gevuld met zakken grint en afgezet met in den grond geslagen dwarsleggers. Niettegen staande het slechte weer werd de plaat* des onheils door hondorden waodelaare en wiel rijders bezocht. Het water in de Sohie is sedert Vrijdagmiddag pl. m. 1 meter gezakt, de Poldervaart zeifis bijna geheel leeggeloopen. Het laat zich aanzien, dat het water Diet vlug zal worden verwijderd, aangezien alles moet weggemalen of weggepompt. Trekschuiten durven de plek niet passeeren, omdat ze bang zijn in het gat to worden gezogen een kolenscbuit is door bet gat geworpen en ligt nu op het land. Men vaart met bootjes over de landerijen. De schade is onberekenbaar. Uit de treinen levert de omgeving een droevig gezicht op. Alles water, met bier en daar een huis of hooiberg er boven uit. Bij een overweg .stort bet water met donderend geraas onder oen bruggetje door om een uitweg te zooken (volgens een der reizigers is de Ketel (Kethel) aan 't koken). Persoonlijke ongelukken hebben tot heden niet plaats gehad. Duizenden nieuwsgierigen uit Schiedam, Rotterdam, Delft eu Den Haag bezochten Zondag met allerlei vervoermiddelen de over- strooming in den Kethelpolder, alwaar thans aan beide zijde den spoorbaan, voor zoover liet oog reikt, geheel blank staat. Het water heeft ongeveer zijn hoogste punt bereikt. Alle correspondeerende sluisdeuren blijven zorgvuldig gesloten, waardoor een bolangrijke stremming ia de binnenscheepvaart ontstaat. Den geheolon Zondag werd aan de herstelling doorgewerkt. Te Delft was bet aantal reizigers zoo groot, dat bagagewagens werden aangehaakt, die spoedig volgepropt waren met reizigers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de Papeche dijk doorgebroken. Thans staan ongeveer 2000 bunder land onder water. De veendijk wordt bedreigd bezwijkt die, dan loopen nog ongeveer 1200 bunder onder. Twaalf maréchaussees zijn gearriveerd om do wegen af te zetten de breuk mag niet meer genaderd worden. De katholieke kerk met do pastorie, die op verhoogd terrein zijn gebouwd, zijd van het water vrij gebleven, doch de woning vau den katholieken onderwijzer is slechts met zeelaarzen of per bootje te bereiken. Daarnaast Btaat een boerenwoning op laag terrein en waar het water door de ramen liep, zoodat het in de kamers en daarbuiten een gelijke hoogte bereikte. Uit Schiedam wordt nog geschreven Tengevolge van de doorbraak aan de Poldervaart is do waterstand in de Schie, alhier, zoo laag, dat nog steeds eenigezins diepgaande schepen er geen gebruik van kunnen maken. In de grachten daaromheen, zooala Noordvest, Room en Zijlstraat, staat bijna in 't geheel geen water, wat een onoogljjk gezicht oplevert, daar allo onreinheden zicht baar zijn. De gebreken aan de kantoren zijn nu tevens zichtbaar en komou reeds hier eu daar verzakkingen voor. Maandagmorgen 9 uur werd sedert de doorbraak voor het eerst in de binnen- sluis geschut. Vanuit Scheveningen vertrokken Maandag ochtend in verband met de doorbraak van Kethelpolderdijk een aantal pramen eD schuiten geladen met benoodigd materiaal naar de plaats des onheils. Verder vertrokken, onder opzicht van bekwame putbazen, 50 polderwerkers. Te Scheveningen en in de Haagsche vaarten ziet men de gevolgen van de doorbraak aan den lagen waterstand. De waterpartij in de Scheven ingsche Boscbj es is b.v. te doorwaden. De schepen in het kanaal kunnen niet vlot komen. De hooge zee der laatsto dagen noodzaakte de bemanning van een aantal bommen, liggende voor den atrandmuur tusschen het Schuitongat en het Vorstelijk Paviljoen haar landankers aan touwen en kettingen op den rijweg van den atrandmuur te leggen, om te voorkomen dat de schuiten tegen den muur te pletter zouden gaan. Ook in de vaarten in de stad moeten de schuiten naar het midden verhalen. Het vervoer van melk en groenton uit het "Weatland per schuit ondervindt de moeielijk- heden van den lagen waterstand. Men meldt uit Schiedam van Dinsdag: Het dichtmaken van het in den dijk ge slagen gat wordt met kracht vooitgezet, zoo dat men gisterenavond met de nieuwe ver sperring zoover gevorderd was, dat zij boven de waterlijn uitsteekt. "Wanneer de dam stand houdt, is alzoo het ergste gevaar geweken. Men deelt mede, dat de doorbraak in den Kethelpolder gestopt ia. Doorbraak te Breda. Door de massa sneeuw en regen, die in de laatste dagen viel, is het water in de Mark zoodanig gestegen, dat Zondagmorgen de polderdijk achter de suikerfabriek te Breda, door den aandrang vau het water bezweek. Nu stroomt de geheele omtrek bij j>de Emmer" en »de Kwakkelhut" onder, zoodat de boeren moeten vluchten. Een aak, die men voor het gat had gelegd, om te trachten dit te dichten, dreigde door den stroom het veld op te drijven, en moest haastig verwijderd worden. De vruchtelooze arbeid werd gestaakt en met steeds grooter kracht stroomt het water binnen, alles wat te veld staat bedervende. Ook de woningen stroomen onder en zullen vermoedelijk verlaten moeten worden. Het water staat zoo hoog, dat op den Tramsiogel te Breda, de rails der Zuid. Ned. stoomtram ondergevloeid zijn. Sedert 42 jaren was het water zoo hoog niet. De ingeloopen polder ten N. W. der stad, stond Maandag nu gelijk vol met de Mark. Alles is zonder ongelukken afgeloopen, ook het vee is geborgen. Sommigen hebben hun woningen ontruimd, andereD, booger gelegen, hebben deze afgedamd. Het vee is gered. Door den grooten toevoer van water uit België, is het water nog gestegen. Tal van kelders zijn oodergeloopeu. Aan den Tram- singel dringt het water door de riolen naar de achterijde der huizen. Men verhaalt, dat Zondagmorgentoen omstreeks zes uur de boeren naar de kerk gingen, deze het gevaar zagen, maar toch doorgingen ter kerk. Toen zij terugkwamen, was het te laat. De schade, die het water heeft aan gericht in de omstreken van Ginneken, is zeer groot. Landbouwers moesten met hun ▼co de vlucht nemen, omdat het water de stallen binnendrong. Te Broeimeer, ter westzijde van den Boulevard BredaMast- bosch, zijn do boeren Zondag den geheelen dag en den daarop volgenden nacht aan het werk geweest, om het water tegen to houden eu den doorbraak van don dijk langs de rivier de Aa te voorkomen. De meeste tuinen aldaar waren toon reeds ondergeloopen, ook de prachtige tuin met broeibakken van den hovenier II. BallinbgD, waar het water voor moer dan duizend gulden schade berokkendo. Tueecben Ginneken en Ulvenhout is het één waterplas. Nog een doorbraak. Door den bevigen storm uit hot Noorden is Yrijdag do dijk van den Kerk meerpolder, onder Oud-Karrpel (Noord-Holland) door gebroken. Binnen weinig tijde stond de ge- heelo polder, groot 66 II.A., 17 A. on 14 c.A., geheel blank. Gelukkig kon men bet vee nog bijtijds redden. Deze doorbraak is boogstwaarscbgnljjk ontstaan, doordat men aan do Noordzijde, in den dijk van den Kerkmeer, bezig was met het leggen van een pomp, waardoor op die plaats de dijk verzwakt schijnt te zgo en den hevigen storm niet heeft kunnen verduren. De bemaling van dezen polder geschiedt door één vijzelmolen. Gemengd Nieuws. Onder het dansen in het café Roovers, to Ooatcrwgk, zakte de jongeling v. d. W. plotseling ineenhij overleed kort daarop. Verjaarde bigamie. Toen in 1887 te Parijs de Opera Comiquo afbrandde, meende oen Italiaaneche graaf' dat zijn vrouw, vau wie hij gescheiden leefde, mede in de vlammen omgekomen was en hij liet door vijf getuigen bezweren dat zij dien avond werkelijk daar geweest was, waarop hem een bewijs van baar dood werd verstrekt. Hij trouwde kort daarop een andere jonge dame bg wie hij nu vier kinderen heeft. Doch nu is zijne eerste vrouw, die tot nu stil geleefd heeft te Lissabon, weer voor 't voetlicht getreden en doet hem eeu civiel proces aan. De vijf getuigen hebben reeds bekend dat zij indertijd gelogen hebben, op voorstel van den graaf. Eohter is de zaak verjaard, zoowel wat de bigamie als den meineed betreft en het is zeer de vraag, of het later huwelijk van den graaf onwettig kan verklaard worden. De gravin no. i zal zich wel met een som gelds tevreden moeten stellen, plus de verzekering van de rechtbank dat zij »weer" leeft. Echtscheiding op echtscheiding wordt cr in Eogeland uitgesproken, omdat do vrouw, tijdens haar man in Zuid-Afrika vocht, geheel vergat getrouwd te zijn en nieuwe liefde banden knoopte. De president eener rechtbank heeft er zijne verontwaardiging over uitge sproken. Hij zei: »Het aantal Engelache vrouwen, voor de rechtbank schuldig verklaard aan do misdaad van echtbreuk, gepleogd terwijl bare mans in Zuid-Afrika kloekmoedig onder ons vaandel streden, is verschrikkelijk groot. Welk een laaghartigheid van die vrouwen, welk een laaghartigheid ook van de officieren en soldaten hier, die aldus misbruik hebben gemaakt van de afwezigheid hunner in het verre Afrika strijdende kameradenHet maakt mij bekommerd over de echtelijke zeden van ons land". TELEfiBAIIEN. Middelburg, 29 April. Geslaagd voor de akte-examens lager onder- derwijs 3 van de 8 mannelijke candidaten, te wetende heeren J. Butler van Schoondijke, B. M. van der Harst van Hoofdplaat en J. A. van Houte van Oostburg. Injeionde Dew atergn o o d. De buitengewoon lang aanhoudende regen van de laatste week heeft weer heel wat stof geleverd voor berichten en mededeelingen van overstroomingen en geleden schade en ongerief, over een vrij uitgestrekt gebied. Ook in onze f;emeente kunnen we meespreken. Behalve de ekken in daken en gooten, die bij velen schade aanbrachten, was het voor de binnen onze stad gelegen hovenieringen bitter gesteld. De Brakke gracht, het centrale suatie-kanaal, nam zooveel op als ze bergen konmaar toen deze gevuld was, konden de moestuinen niet verder loozen. Waar men in de minst ongunstige omstandigheden verkeerde, waren toch ae boorden der akkers (meestal met aardappels beplant) veelal onder water. Een vak hove nieringen aan bet zoogenaamde Padje, waar de aflaatbuis geheel verstopt was, stond zoo goed als dras. Het vak tusschen de 's Gods kamers en de Zuidwellestraat kon niets loozen, wegens verstopping van het riool in de Zuid wellestraat; daar kreeg men behalve den rechtstreekschen regenval ook nog het over tollige water uit het aangrenzend deel van de stad. Alle slooten waren gevuld, en een voornaam deel van het reeds bezaaide en bepoote land stond onder w&ler. Een vreemd aanzien had het voor de bewoners der omgeving over hun land de meeuwen tezien rondzwemmen, zeker om zich te vergasten aan de wormen, die zich in den onder water staanden grond zeker ook al niet lekker gevoelden, en trachtten den zondvloed te ontkomen. Wanneer die watersnood alleen het gevolg is van natuurlijke oorzaken, die niemand kan voorkomen, dan moeten de nadeelige gevolgen daarvan zonder morren gedragen worden. Zeer zeker kon tegen de hoofdoorzaak, den buiten gewoon lang aanhoudenden regen, niets door menschenhanden gedaan worden. Een andere vraag is het, of wel voldoende voorzorgen genomen waren; het geldt hier toch een niet onbeteekenend belang, het belang van allen, die ons dagelijks groenten en vruchten bezorgen, en die in deze nijverheid voor zich en hun gezin hun brood moeten vinden. Met veel zorg wordt gewaakt, dat door middel van vloed planken en het nauwkeurig toezicht daarop, het water belet wordt in onze gemeente te dringen, maar, mag gevraagd worden, is de zorg even groot en nauwlettend om den afvoer van het overtollige water te verzekeren? Met grond moet aangenomen wordendat deze vraag een ontkennend antwoord verdient. De toestrooming van water is nu zeer buitengewoon geweest, doch zeer dikwijls komt het voor, ook zonder zulke uiterst hardnekkige regen- periode, dat de hovenieringen zoodanig door water geplaagd worden, dat de groenboeren, als de tijd van werken anders daar zou zijn, thuis moeten blijven, terwijl hetgeen wat in - of op den grond zich bevindt er de directe nadeelen door ondervindt; vooral als er tegen het voorjaar veel water valt, is de schade voor hen soms zeer gevoelig. De oorzaak van dit alles is niet ver te zoeken. Al het weg te voeren water uit de stad en van de hovenieringen vindt zijn uitweg, ua de kleinere kanalen ver laten te hebben, in de Brakke grachtdeze stort het overtollige water uit door de sluis in de Nieuwe Haven buiten de Hoofdpoort. Het is echter bekend, dat juist in den winter, en bovendien als de wind komt uit den Noordelijken of Westelijken hoek, het zee water met de eb niet genoeg afvloeit om zelfs met hoogen waterstand in de gracht de sluis deuren in staat te stellen zich te openen. Tot zoolang, zooals dat hier gezegd wordt: „het water niet uit de haven afloopt", blijft het water binnen staan, tot groot nadeel van den groentenbouw, want de gracht heeft geen communicatie met het suatie-stelsel van den Polder Schouwen: alle slooten en heulen zijn afgedamd. Alleen in de heul bij de Zuidwelle- poort is een klein verlaat gemaakt, waardoor althans de waarborg verkregen is, dat het water onze gemeente maar tot zekere hoogte kan overstelpen, en het boven den dorpel van het verlaat komende water in den Schouwschen watergang wordt gestort; dit is zeker zeer te waardeeren. Het ware echter te wenBchen, dat dit verlaat verlaagd werd, bijv. met één deci meter, waardoor de zóó hooge waterstanden binnen Zierikzee werden voorkomen. Hierdoor zou Schouwen meer water uit de gracht over nemen, doch voor een zoo uitgestrekt Water schap zou dit toch in redelijkheid geen bezwaar van beteekenis kunnen zijn. Het gebeurt toch niet dagelijks, dat het water overvloeit, en in zulk geval, als het water zoo overvloedig toe stroomt, als nu de afgeloopen week, zou Schouwen, ten ruwste geraamd, misschien een 30 Ms. water meer ontvangen. Deze hoeveel heid kan geen bezwaar zijn. Een ander bezwaar werd wel eens genoemd, n.l. dat de gracht nu en dan niet zeewater wordt ververscht door de kanalisatie met het Havenplein. Ook dit kan zoo zwaar niet wegen. De gracht wordt toch niet ververscht (of eigenlijk zout gemaakt) als het water er zeer hoog staat, maar alleen bij lagen waterstand; mocht het al eens voor komen, dat van het ingelaten zeewater (ver mengd met het water van de gracht) eene geringe hoeveelheid in de Schouwsche vaart kwam, dit kan geen wegend bezwaar zijn. Men bedenke, dat voor de gronden binnen de stad, waarop tuinbouw beoefend wordt, toch ook de Polderlasten van Schouwen moeten betaald worden. Het gaat dus niet aan de suatie aldaar geheel los te laten, zooals thans vrij wel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2