ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 April 1903. (25 ierikzeesclie C o u r a n t). BERICHT, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7840. Dlrootour A. «T. DE LOOZIEL A. PRANKEL. Redacteuren: J. WAALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdTertentiënvan 13 regelt 30 Ctt. meerdere regelt 10 Ctt., kannen uiterlijk tot dei Haandags, Woensdags en Vrijdag? middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkel, Meelstraat 886, Zierikzee. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags u i t e r 1 ij k 's namiddags twee ure. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Zuid-Afrika. In een pas uitgegeven Blauwboek over Zuid-Afrika geeft Lord Milner een (van 14 Maart gedagteekend) over 't geheel gunstig rapport over den toestand in Transvaal en den Oranjestaat. De krijgsgevangenen zijn weder thuis, met nitzonderiüg van de »onverzoenlijken". De concentratie-kampen bestaan niet meer. De menschen zijn weder op hun land aan 't werk, geholpen door het verschaffen van zaaigraan, vee en landbouwwerktuigen, Moeielijkheden omtrent het betalen van schadevergoedingen zijn uit den weg geruimd. Het onderwijs stelsel werkt goed (van een Engelach stand punt gezien, natuurlijk) enz. «Alles wat van Regeeringswege kon, worden gedaan is op ruime schaal gedaan", zegt the Standard»en als wij terugdenken aan den trenrigen toestand des lands nu negen maanden geleden, dan zijn de verkregen uitkomsten zeer verblijdend. Zij getuigen van de wel willende, verstandige wijze, waarop de Regee ring te werk ging met een overwonnen volk, maar niet minder van de goede trouw, wel gezindheid en mannelijke berusting in het onvermijdelijke van de groote meerderheid der Boeren". Ook Lord Milner roemt uitvoerig de flink heid en opgewektheid der Boeren, hun waar deering van de hulp der Britsche Regeering en hun ijver om te bewerken dat die hulp niet verder ging dan steun aan de armsten, om hen in staat te stellen weder op eigen beenen te staan. De inlandsche werkkrachten blijven een groote moeielijkheid, vooral nu de mijnen bij de verdere ontwikkeling van hare industrie, weldra het dubbele aantal Kaffers zullen noodig hebben en er ook voor den landbouw, een aantrekkelijker arbeid, groote vraag naar zwarte arbeiders bestaat. Droogte heeft veel schade gedaan aan den oogst, zoodat het te verwachten is dat weldra weder vele inwoners behoefte zullen hebben aan Regeerings-onderstand. Een eerste behoefte des lands is kapitaal, om te besteden voor land bouw verbeteringen en vooral Jook irrigatie. Eerst daardoor zal er langzamerhand groote voorspoed kunnen komen. Negentien krijgsgevangen Boeren zijn uit Colombo(Ceylon)methetBchip Caledonian naar Batavia vertrokken. Dat zijn de «onverzoenlijken", van wie onlangs in het Britsche Parlement werd gesproken. Er is ook een Engelsehman onder hen, Tremlin genaamd. Zij hebben allen eenige maanden opgesloten gezeten. Er blijven nu nog twaalf onverzoenlijken in het kamp van Diyatalawa. "Waar zij moeten blijven ia nog niet beslist. Frankrijk. Vrijdag den len Mei zal koning Eduard te Parijs aankomen. Het station Porte-Dauphine wordt reeds opgeknapt. Schilders werken ijverig, de wachtkamers worden herschapen in prachtige ontvang-salons. Het programma is vastgesteld. De Eogelsche vorst zal aan het station ontvangen worden door president Loubet. Samen zullen zij rijden langs keurig versierde straten eerepoorten, vlaggen, wimpels, vier duizend gekleurde electrische lampen naar het gebouw van de Engelsche ambassade, 's Avonds zal in het Théatre Francais de voorstelling bijgewoond worden van «l'Autre Danger". Den 2en Mei groote parade te Vincennes. 's Middags zal het hooge gezelschap de courses te Longchamp bijwonen, terwijl dien avond een gala-voorstelling gegeven wordt in de Opéra". De Engelsche kamer van koophandel te Parijs maakte bekend, dat meer dan 25.000 Engelschen zullen overkomen voor deze feesten. De Dreyfits-kwestie. -De vrouw van luitenant Wessel heeft Zondag aan den heer Gabriel Monot een brief gezonden in antwoord op dien van kapitein Dreyfus en naar aan leiding van de opmerking die de heer Monot over dit onderwerp in een Italiaansch blad had gemaakt. Zij zegt daarin«Nooit heb ik gezegd, dat mijn man en ik in verstandhouding hebben gestaan met den heer Dreyfus; nooit hebben wij booren zeggen, dat de naam Dreyfus in spionnen-kringen bekend was. Bovendien verklaar ik, dat noch mijn man, noch ik, ooit in relatie hebben gestaan met de familie Dreyfus, evenmin met den heer Reinach en met wien ook van de Dreyfus-partij. Ik wensch een punt van 't grootste belang te rectificeeren, voorkomende in een door de Petit Bleu van Brussel en de Petite Repicblique, d.d. 23 April gepubliceerde correspondentie, die het verzoek tot revisie van den heer Dreyfus gemotiveerd hebben. Mija man heeft geen deel gehad in den door den heer Cernusky gesloten koop, hij is das niet medeplichtig. De tegenwoordige toestand belet me in een brief' te vertellen wat nu openbaar zou kunnen worden gemaakt. Ik ben bereid de heele waarheid te onthullen voor de Commissie van Onderzoek". BelgiS. Zaterdag- en Zondagnacht viel een groote hoeveelheid sneeuw in de provincie Luxemburg. De sneeuwlaag bereikte een dikte van 50 centimeter. Hevige regenbuien veroorzaakten overstroomingen der Senne, in de buurt van Brussel. Tusscben Maastricht en Maeseyk trad de Maas buiten de oevers. Do toegebrachte schade is aanzienlijk. Gedeeltelijk is de scheepvaart op de Maas gestremd. De gemeenteraad van Brussel verwiep met 21 tegen 10 stemmen het voorstel der socialistische leden, om den len Mei te beschouwen als een vacaotiedag voor scholen en gemeentewerklieden. Barteb en Groesser, voorzitter en secretaris van den «Bond van Antwerpsche diamantbewerkers", hebben bevel gekregen zich binnen vijf dagen te melden aan de gevangenis te Antwerpenteneinde de gevangenisstraf te ondergaanwaartoe zij veroordeeld werden door het Hof van Assises te Antwerpen, in Juni 1902, wegens aanslag op de vrijheid van arbeid. Dit bevel is gegeven naar aanleiding van de redevoeringendoor hen gehouden Donderdag j.l. in een meeting van diamant bewerkers, over de invoering van den 9-arigen arbeidsdag. Nederland. Amsterdam, 28 April. F. Matthijsen, de man, die in het laatst van de vorige maand door middel van valsche wissels de Neder- landsche Bank alhier oplichtte voor een bedrag van f 12,000, is te Marseille aangehouden. Hij was aanvankelijk, in gezelschap van een vrouw, naar Athene vertokken, waar hij, omdat er tusschen Nederland en Griekenland geen tractaat van uitlevering bestaat, door de Nederlandsche justitie niet achterhaald kon worden. De bovenbedoelde dame echter scheen 't in het klassieke Griekscho land niet al te zeer te bevallen, zoodat het paar, onder beschutting van de noodige vermomming en onder aangenomen namen, naar het meer moderne Marseille stoomde. Ook hier was echter de aandacht der politie op het tweetal gevestigd, tengevolge waarvan ze al spoedig ontmaskerd werdeD. Eerstdaags wordt de opzending van Matthijsen naar hier verwacht. Een zeer bedroevend feit valt van hier te vermelden. De vrouw van een der werklieden bij de gasfabrieken, die reeds weken lang in een staat van overspanning verkeerde als gevolg van de staking, is, toen zij den ontslagbrief onder de oogen kreeg, waanzinnig geworden. De vrouw moest uit haar omgeving worden weggevoerd. De heer H. van de Pas alhier is door een ongelukkig toeval overleden. Vóór zich ter ruste te begeven had bij het gaskraantje wel gesloten, doch wegens een defect daaraan kon men dit te ver doordraaien, zoodat 't weder gedeeltelijk openging, waar door een aanzienlijke hoeveelheid gas kon ont snappen met het gevolgdat hij den volgenden morgen door de hnisgenooten dood in bed werd gevonden. Zaterdag vertrokken onder meer van hier naar Zuid-Afrika de heeren Du Toit, doctor in de godgeleerdheid, en de welbekende commandant P. A. Steenekemp, die in tal van plaatsen in ons land optrad. Bij referendum ia besloten dat uit de kas van den Alg. Ned. Diamantbewerkerabond f 10.000 zal worden beschikbaar gesteld als steun voor de slachtoffers der jongste stakingen. 's-Gravenhage, 28 April. Het bedrag der vergoeding dat na het onder de wapenen komen der lichtingen aan de gezinnen der gehuwden of aan familieleden van kostwinners door het Departement van Oorlog uitgekeerd werd, bedroeg tot voor eenige dagen f 420,000. Than 8 is officieel gemeld dat Carnegie onvoorwaardelijk 1| millioen dollars ter be schikking van de Nederlandsche regeering gesteld heeft voor een gebouw en een biblio theek voor het hof van arbitrage. 's-Hertogenbosch, 27 ApTil, Zondag avond zijD op twee plaatsen der stoomtramlijn naar Helmond door do rijdende treinen hindernissen ondervonden. Te Qemert had men een stuk hoot, en te Nistelrodo een telegraafpaal op den weg gelegd. Gelukkig werden geen ongelukken veroorzaakt. Breda, 27 April. Toen v. D., bakker, wonende aan do Gaathuisveiden alhier, Zater dagnamiddag in zijn woning kwam, ontdekte bij dat zijn vrouw en kinderen, alsmede zijn huisraad en meel waren verdwenen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 April. Hedennamiddag ten ruim 4 ure geraakte het 3-jarige zoontje van A. van don Hoek in de Nieuwe Ilaven alhier te water en zou zeker verdronken zijn (niettegenstaande de vele belangstellenden), indien niet J. den Boer geheel gekleed te water was gesprongen en het kiad behouden aan wal had gebracht. Naar wij vernemen heeft genoemde Den Boer reeds zeer dikwijls kinderen uit het water geredwaarom bet wenachelijk was, dat hem eenige belooning werd toegekend. "Wie holpt daaraan meó? 29 April. In de koffiekamer van de concertzaal te dezer stede vergaderde Maandag avond het Departement Zierikzee der Maat schappij «Tot Nut van 't Algemeen". Wegens de afwezigheid van den voorzitter, den heer mr. A. J. F. Fokker, werd de vergadering, die behalvo door vier bestuursleden, slechts door twee leden werd bijgewoond, door den heer H. J. van Nonhuys geopend. Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering door den secretaris, den heer "W. C. de Crane, waren voorgelezen, en deze waren goedgekeurd, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van de iDgekomene stukken. De petitieVan den Berg was, ala niet behoorend tot het terrein der vereeniging, door het bestuur ter zijde gelegd. Een ver zoek van bet bestuur van F re deriksoord om flnanciëeleu steun voor een kookschool kon wegens don ongunstigen staat van de kas niet worden ingewilligd. Een brief van het hoofdbestuur, houdende het verzoek een adres te zenden aan de regeeriDg tot betuiging van adhaesie aan het door de NutacommisFie uitgebracht rapport tot wijziging der wet op de coöperatieve vereenigingen, leidde tot het resultaat, dat het Departement zioh dat rapport zou aanschaffen, het by de leden, die op de leziDg er van prijsstellen, zou doen circuleeren, en tot een bespreking er van gelegenheid zou geven. De periodiek aftredende commissarissen van de Nntsspaarbank, de heeren Franse, mr. Cau, en mr. De Jonge van Ellemeet, werden als zoodanig herkozen. Uitgebracht werd het verslag en mede gedeeld de rekening van de Volksbibliotheek. De hoer Lakenman, aan de beurt van aftreding, werd als commissaris van de Volksbibliotheek herkozen. Het bestuur van deze instelling achtte met het oog op de vele werkzaamheden een uitbreiding van het getal zijner leden wenachelijk, zoodat het in overweging gaf het reglement in dien zin te wijzigen, dat i het bestuur ten minste uit vijf commissarissen bestaat. I Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer Ch. W. Vermeys en tot plaatsvervanger do heer H. J. van Nouhuys. De agenda voor de algemeene vergadering lokten een interessante discussie uit ten aac- I zien van het voorstel van 't Departement Rotterdam «De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verleene een subsidie van f 500 aan de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid". Do discussie liep over het vtoq wen vraagstuk, de kwestie of gelijkstelling van man en vrouw wel wenschelijk was. Medegedeeld werd, dat de heer W.' C. de Crane, die 1 September periodiek moest aftreden, wegens zijn veelomvattende werk zaamheden besloten had voor een herbenoeming van bestuurslid niet meer in aanmerking te willen komen, en dat tengevolge van het op handen zijnd vertrek van den heer Janssen een plaats in het bestuur ledig kwam. Aan beide heeren werd door den waarnemenden voorzitter lof toegezwaaid voor de wijze, waarop zij zich van hun taak gekweten hadden. Met een woord van dank werd dit door den heer De Crane beantwoord. In de plaats van hen werden gekozen de heeren mr. D. van der Vliet en H. Lakenman. Nadat bij de rondvraag door den heer Ch. W. Vermeys op een verzuim gewezen was, en tevens door hem eenige inlichtingen gevraagd waren, die hem door den secretaris bereidwillig gegeven werden, sluit de waar nemende voorzitter de vergadering, de aanwezige leden voor hun tegenwoordigheid dank zeggend. Door onzen stadgenoot, den beer R. "W. J. Ochtman, op de Appelmarkt, zijn blijkens achterstaande advertentie in den handel gebracht fraaie Ansichtkaarten" van de tulpenvelden op ons eiland. De foto er van, zóó genomen, dat men de gemeente Haam stede mot haar kerk in het verschiet ziet, geeft natuurgetrouw een beeld van de nieuwe industrie, die niet alleen de welvaart, maar ook do aantrekkelijkheid van ons eiland aan merkelijk verhoogen zal. Voor verzamelaars van Ansichtkaarten" is deze niet alledaagsche foto zeker een zoer begeerlijke aanwinst. Do prija er van ia binnen elke bereik. "Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam, dat aanstaanden Vrijdag, den leten Meide zomerdienstregeling van de tram in werking treedt. Bij Kon. Besl. is benoemd tot griffier bij het kantoogerecht te Hulst, mr. F. A. Ebbinge Wubben, adv. en proc. te Roden. In de Zaterdag te Colijnspaat gehouden raadsvergadering ie de paoht van het viescherij- perceel no. 24 in pacht bij die gemeente met 2 jaren verleDgd en wel tot 4 April 4906. Het adres van de vereeniging «Schuttevaer", om betere verlichting op het Havenplein, werd aangehouden. In dezelfde vergadering is besloten het verzoek aan de Provinciale Staten van Zeeland om subsidie voor vergrooting der haven, in te trekken. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van eene mededeeling van het Gedeputeerd College, dat dit niet eene aanvrage om subsidie maar we] om een renteloos voorschot van f 8000 bij de Provinciale Staten zou willen steunen. De kosten der havenvergrootiög werden geraamd op f 24.000. Door den Nat. Vrouwenraad is ver spreid het volgende Manifest; Utrecht, 45 April. Aan de Nederlandsche Werkgevers. Natuurlijk is ook door ons vrouwen, vertegenwoordigende verschillende standen, richtingen, overtuigingen, die hier te zamen vormen 't Congres van den Nationalen Vrou wenraad, de week van 642 April met groote spanning gevolgd. We hebben tal van arbeiders in vele takken van bedrijf den strijd zien aanbinden we hebben hen dien zien verliezen. Zonder een oordeel te kunnen uitspreken, noch over 't besluit door u genomen, om de stakenden na het verstrijken van een zekeren j termijn te ontslaan, noch over de feiten, die daartoe aanleiding gaven, veroorloven we ons toch 't volgende dringend in overweging te geven Bedenkt, hoe moeilijk 't is in tijden van zóó groote beroering koel van hoofd te blijven, kalm van geestaltijd te kunnen onder scheiden wijs beleid van dwaling, recht van onrecht. Bedenkt, hoe welwillende tegemoetkoming uwerzijds thans weldadige ontspanning kan brengen, veel misverstand en verbittering kan wegnemen. Denkt ook vooral aan de ellende, die de vrouwen en kinderen dier mannen bedreigt, «Handelt zachtkens met hen". Neemt, wie werken wil en op loyale wijze den arbeid hervatten wil, weer als arbeider op in uwe inrichtingen. Namens den Vrouwenraad, MARTINA KRAMERS, neer. Naar het Centr. verneemt, is de lichting 4900 dit jaar vrijgesteld van de gewone jaarlijksche inspectie voor den militie commissaris. Op Zaterdag den 23sten, Zondag den 24sten en Maandag den 25sten Mei zal in «Den Doele", Haagsche Veer te Rotterdam, de achtste groote Internationale Honden tentoonstelling worden gehouden, uitgeschreven door de Kynologen-Vereeniging «Nederland". Zij, die wenschen in te schrijven, vervoegen zich tot den secretaris-penningmeester, den heer Johs. Landsheer te Nijmegen, Van Goorstraat 49a. Serooskerke. Met de havenwerken gaat het goed vooruit; men ia thans bezig met het vergraven van het gat in den zeedijk en het maken van steenglooiingen aan de binnen dijken; zijn de laatste klaar, dan zal kunnen overgegaan worden tot goheele doorsteking van den zeedijk. Zoover de haven nu gereed is, blijkt het duidelijk, dat zij zeer doelmatig voor het gebruik zal zijn: voldoende ruimte voor de schepen en overvloedige oppervlakte tot lossing en opstapeling van landbouwpro ducten, suikerbieten in de eerste plaats. Voor de nieuwe betrekking van haven meester en fairbankweger hebben zich ver scheidene sollicitanten aangemeld, waarvan minstens een twaalftal, met het oog op woning bouw en borgstelling, in aanmerking kan komen. Met 1 Mei is de termijn van stukken- inzending gesloten, en kan worden overgegaan tot opmaking voordracht en benoeming. De stierenvereeniging alhier heeft haar stier, hoewel nooit voor bekroning in aan merking gekomen en eerst een paar maanden gemeBt, verkocht voor den kolossalen prijs van 500 gulden. Na in de laatste jaren zich bepaald te hebben tot Noord-Hollandsch ras, heeft die vereeniging thans een stier rechtstreeks uit Engeland aangevoerd. Bruinisse. Nadat Zondag dr. Wortman en een pleegzuster, in overleg met onzen gemeente geneesheer, den toestand van een hoogst ernstige kranke hadden onderzocht, werd deze Maandag per ziekenwagen der inrichting naar het Ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Ook voor deze gemeente is het dus gebleken, boe praotiech bet denkbeeld geweest is, om voor onze eilanden een zieken-inriohting te stichten, die aan alle eischen van een goede ziekenverpleging voldoet. Een geacht ingezetene werd alhier op straat overvallen door een beroerte. Na eerst in een nabijzijnde woning gebracht te zijn, werd hij later naar zijn eigen woning over gebracht. Een en ander veroorzaakte natuur lijk heel wat ontsteltenis. Goes. De schietvereeniging «Wilbelmina1 is, wat aan de d.d. schutterij nooit is ten deel gevallen, in het bezit eener eigen schiet baan. Zy heeft het terrein aan het z g. achter haventje voor zeven jaren van de gemeente gepacht. Een deskundige beeft vooraf dit terrein onderzocht en goedgekeurd. Er kan nu tot aanbesteding worden overgegaan, omdat de plannen en teekeningen door den directeur der normaal-schietschool zijn goed gekeurd. Als de baan voor 't gebruik gereed is, zal door het Departement van Oorlog subsidie worden verleend. Een leening zal het bestuur in staat stellen het werk te doen uitvoeren. Het is duidelijk, dat het aantal leden zeer is vermeerderd, sedert de mogelijk heid bestaat om werkelijk te kunnen schieten. Nieuwe leden zullen 50 ct. extra betalen, hetgeen tegenover de oude leden niet andere dan billijk genoemd kan worden. Aan den burgemeester is het beschermheer schap aangeboden. Een begrafenis met muziek behoort hier tot de hoogst zeldzaam voorkomende gevallen. Maandag kwam dat hier voor. De tamboer van het muziekgezelschap «Hosanna", P. Hengstmangers, na een langdurig lijden over leden, werd door dit gezelschap met omfloerst vaandel grafwaarts gebracht. Aan de geopende groeve werd gezongen een vers van Pb. 68 en Ps. 448 vers 7, welk gezang door «Euphonia" werd begeleid. De heer D. de Koning, sedert meer dan 30 jaren bouwmeester dezer gemeente, heeft tegen 4 Juli a.s. eervol ontslag aan gevraagd nit die betrekking. Daardoor verliest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1