ZIERIKZEESfJE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 April 1903. (25 ierilizeesche C o ix r a n t), BERICHT. Uit Stad sn Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7839. DlreoteurA. T. DB LOOZE. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwB. Advertentiënvan 13 regels 30 Oto. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterl^k tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 's namiddags twee ure. Na dien tjjd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. DRANK W ET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, gelet op artikel 7 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank, enz., van 23 Juni 1881, Staatsblad, no. 97), zooala die nader is gewyzigd herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit artikel, volgens welke bepalingen alle vergunningen met 30 April vorvallou, tcnz(j het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór het verstreken van dien dag is betaald. Zierikzee, den 24 April 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. MIEUWSTIJDIHGEWL Zuid-Afrika. In Transvaal zijn aangekomen een honderdtal Marinoa-achapen, een geschenk aan de Boeren generaals van een Fransch comité om als fokvee te dienen ter verbetering van den veestapel. Drie Fransohe fokkers vergezellen de dieren om hen te installeeren en de gevers hebben hun geschenk zoo compleet mogelijk gemaakt door er nog de noodige instrumenten bij te voegen om de dieren te scheren. De Boeren, die zich op Madagascar vestigden, aarden daar niet en zullen waar schijnlijk terugkeeren. Het land is wel vruchtbaar, maar het is er koortsig en voor landbouwproducten en kleio vee is geen afzet. Een berichtgever van Daily Chronicle hangt een droevig verhaal op van de groote ellende door paarden in een x>beschermings kamp" in het Albertdistrict van de Kaap kolonie geleden, als een gevolg van het onzinnig militair despotisme gedurende den afgeloopen oorlog. Jlet was in het begin van 4901. De Boeren trokken door de Kaapkolonie en men wilde zooveel mogelijk verhinderen, dat hun paarden in handen vielen. Tot dat doel, en ook met het oog op de remonte, werden de paarden van de hoeven der eigenaars opgezameld en in kampen gebracht. Maar de arme dieren vonden in die kampen Blechts zeer onvoldoende voedsel. De berichtgever verhaalt, hoe 8000 paarden in een kamp op 4 mijlen afstand van Burgeradorp werden gebracht, waar de toch reeds schrale grond al was afgegraasd en daarenboven beloopen en bereden was door de troepen kortom, bet was een stuk grond, waar 800 schapen hoogstens 3 maanden konden leven. En na men daar tienmaal zooveel paarden en muilezels bracht, waren de gevolgen daarvan natuurlijk honger en onbeschrijfelijke ellende. Want de arme dieren kregen geen extra voeder en ook voor watertoevoer was slecht gezorgd. Vooral wreed en dwaas was het ook, dat men de venlens en de zoogende merriën, die voor de Boeren volstrekt niet van nut konden zijn, ook al naar de kampen bracht. Had men die op de hoeven gelaten, dan hadden die tenminste een kern kunnnen vormen voor een nieuwe teelt. Maar de blinde militaire willekeur wilde van geen uitzonderingen weten. Na verloop van zeven of acht weken stierven in dat dieren-concentratiekamp eiken dag 70 of 80 paarden van honger en dorst. Het beschermingskamp" werd daarbij slecht beschermd ook. De Boeren, zegt de correspondent, gingen er meer dan eens ongehinderd door; maar zij vonden er geen enkel paard, dat zij der moeite waard achtten om mede te nemen. Van de vijf soldaten van 't Engelsche leger te Pretoria, die onlangs wegens muiterij ter dood veroordeeld werden, is voor drie de straf veranderd in 45 jaar en voor één in 20 jaar dwangarbeid. De vijfde, die een ander doodde, zal de doodstraf ondergaan. In Ierland, waar het betrokken regiment vandaan kwam, heerscbt veel ontroering over het gebeurde. Men vindt daar de straffen nog te zwaar, omdat de muiterij eigenlijk een dronkenmans- oproer was en meer niet. Volgens een correspondeutie in de Finantial Times zijn sedert December j 1. 60,000 personen naar den Rand getrokken. Van dezen waren 60 pCt. nooit in Transvaal geweest. De correspondent schrijft»Het bebpeft dan ook geen verwondering te baren, zqo het verbaren van hnizen opgeld maakt eit dat twee derden van iemands inkomen aan haar weggaat". Amerika. Carnegie, die juist 600.000 dollars heeft geschonken voor het Tuskeegee Institute te Alabama, voor negers, heeft besloten een som van 4.500.000 dollars ter beschikking te stellen van de Nederlandscho regeering voor de oprichting en instandhouding van een gebouw en bibliotheek voor het Haagsche Arbitragehof. Italië. Koning Victor Emanuel, die een groot liefhebber van automobielrijden iadeed onlangs in gezelschap der koningin een tochtje met dat voertuig, toen er in een dorpje iets haperde aan den anto. Er kwam terstond een groepje menschen omheen en onder dezen waren 2 Engelsche toeristen, die, volstrekt niet wetende wie de heer en dame in den antomobiel waren, het volgende gesprek voerden »Een mooie motor". w>Ja, en een mooie dame ook"". »jDat kan ik niet zeggen van den heer. Heb je ooit zoo'n klein mannetje gezien in zulk eon groot rijtuig?'"' nik heb geen cognao meer. Misschien kon hij mij wel wat geven. Zou ik 'tbem durven vragen? Misschien spreekt hij Fransch". »#»Ik wil u met zeer veel genoegen van dienst zijn""", sprak de koning in zuiver Engelsch en reikte den tourist zijn cognac- flesch toe. Een oogenblik later, toen hij op hot punt was weg te rijden, vroeg hij: ï»»Kan ik soms nog iets anders voor u doen Mijn koninkrijk is ter uwer beschikking en het is niet zoo klein als zijn koning""". Of de Eogelschen zich geschaamd zouden hebben Duitschland. Men kan waarlijk niet bewerendat "Wilhelm II zijn bijnaam »Reiae-Kaisor" gestolen heeft, bij is integendeel eerlijk ver diend: tusschen 1 Mei 4902 en nu heeft bij vijftig reizen gemaakt en 40.000 kilometer afgelegd, waarvan 22.000 kilometer tusschen de wielen, en heeft dan nog overdruk gerede* voerd over politiek, kunst, wetenschap, gods dienst, leger, marine, handel en economie, terwijl hij zelf sobilderde, teekende, com poneerde, schreef, jaagde en een keer of vijf, zes per dag van coetuum verwisselde. België. Toon de Belgische socialist Furnémont dezer dagen met zijne familie een bezoek bracht aan zijn villa te Wenduin en hij een flesch wijn uit den kelder haalde en ontkurkte, schonk hij er slechts water uit. Eene tweede, eene derde flesch eveneens. Hij snelde naar den kelder en werd getroffen door een opschrift op den muur: Bwij hebben Nu, de deelgenooten moeten er hun tijd over gedaan hebben, om zoo de flesschen opnieuw te vullen, te kurken, te lakken en te herplaatsen. Te Brussel heeft een straatwerker, Mahy genaamd, op de meest koelbloedige wijze zijn vrouw gedood, die sedert vier maanden van hem af was. Zijn vrouw was 28 jaar, hij zelf is 34 jaar. Yier jaar zijn ze getrouwd geweest, maar Mahy, een echte dronkaard, behandelde haar slecht en trachtte van den beginne aan zijn vrouw voor hem te laten werken. Eindelijk verliet de vrouw het huis met haar dochtertje en ging bij haar ouders inwonen. Ze verdiende baar geld als wa8chvrouw. De vorige week zag ze Mahy voo- het eerst weer. Na dien tijd kwam ze hem telkens tegen, en telkens vroeg hij haar weer bij hem te komen. Maar zij weigerde. Woensdag wachtte hij haar weer op, en toen zij kwam hr.alde hij een revolver uit zijn zak en echoot haar een kogel in het hoofd. Zij viel neer en toen Mahy zag dat zij nog ademde, loste hij nog drie schoten op haar. De voorbijgangers, die zich op hem wilden werpen, hield hij op een afstand door met ziju revolver te dreigen. Daarna richtte hp het wapen op zich zelf. Het weigerde echter, ea toen werd hij spoedig aangevallen door de omstanders, die hem ten slotte meester werden en aan de politie overleverden. Eén van hen werd echter erg door hem in de hand gebeten. Zondagmorgen zijn te Brussel aangekomen de heer Gordon Fraser, schoonbroeder van president Steyn en Colin Steyo, de 45-jarige zoon van dezen laatste. Nadat zij een bezoek gebracht hadden aan mevrouw Louis Botha, bezochten zij het bureau van de Vlaamsche Gazet. Met veel genoegen mogen wij bevestigen zegt dit blad dat de toestand van den dapperen president al beter wordt. Vóór enkele weken was bij een weinig verzwakt; de geneesheeren hadden hem toegelaten twee, drie uren per dag te lezende hoer Steyo had zich aldus te veel vermoeidmaar "thans is hij even welvarend als vóór het kleine ougeval, dat zich voordeed, zoodat de brief van mevr. Steyn, die de Vlaamsche Gazet overnam, ook voor den hnidigeo toestand van den heer Steyn mag geldenalleen moet bij nog zijn blauwen bril dragen. Do oorzaak van de ziekte blijft nog altijd raadselachtigwerd de president getroffen door een zonnesteek, terwijl bij op het veld uitrustte in een tent, of wel moet die lamheid worden toegeschreven aan de vergiftiging van het bloed door het eten van bedorven vleesch? De uitstekende geneesheeren, dio den beer Steyn verzorgen, zijn het daarovor niet eens. Vooralsnog ontvangt de heer Steyn zoo weinig mogelijk het ia vooral de kalmte van het leven, daar aan de boorden van het meer van Genóvo, die eon heilzamen invloed uitoefent. De heer Fraaor heeft verklaard, dat half Mei de heer Steyn naar ReichoDball, in Duitschland, zal vertrekken, waar de villa >Stunn" voor den doorluchtigen zieke beschik baar gehouden wordt. Maandag zijn do hecren Fraser en Steyn naar Utrecht vertrokken, waar de heer Steyo Jr. zich in 't bizonder gaat toeleggen op grondige kennis van de Nederlandsche taal. Een leidekker uit Lnik, werkzaam op het dak der kork te Andonolle, had het ongeluk het evenwicht te verliezen en viol van een hoogte van 42 meter naar beneden. Iedereen dacht, dat de man dood was. Eigenaardig genoeg had bij niet het minste letsel opgoloopen. Hij voelde alleen wat pijn in de beenen. De Ind. Beige geeft een verhaal van een amokkelpartij aan de Hollandsch-Belgische grens bij Esschen. Men vermoedde reeds lang, dat daar ter plaatse veel vee gesmokkeld werdde grenswachters zagen due ter dege toe, en deden ten alotte een ia ral in de woning van zekeren B., wiens buis vlak bij de grens staat. Men was niet weinig verwonderd, toen men in den kelder van de woning een soort tunnel ontdekte, die ergens op Hollandsch grondgebied uitkwam. Langs dezen onderaard- schen weg had men in den laatsten tijd ongestraft gesmokkeld goed kunnen vervoeren, en zoo vond men nog zes vette varkens, die langs dezen duisteren weg over de grens waren geleid. Nederland* Apeldoorn, 25 April. Heden tegen half één kwam de Koninklijke trein, huwelijks geschenk van de directie der Staats- en Hollandache Spoor aan H. M. de Koningin, op Het Loo aan ter aanbieding aan H. M. do Koningin. Na voorstelling van de heeren der directies van de beide spoorweg-maatschappijen werd het werkelijk Vorstelijk geschenk aan H. M. de Koniogin aangeboden, die het met min- zamen dank aanvaardde. De heeren werden onmiddellijk daarop ten Paleizo genoodigd j en namen deel aan het Koninklijk déjeuner. Ongeveer half twee werd het kostbaar j geschenk door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg bezichtigd tot in de kleinste bizonderbeden. Over sommige onder dooien van dit kunstig werk van vaderlandsche nijverheid lieten de Vorstelijke Personen zich nader inlichten en betuigden bij herhaling Hun hooge ingenomenheid met dezen echt Koninklijken trein. j Rotterdam, 25 April. Nadat de R. C. Wees- en Armenhuizen aaa den Schiedamschen dijk alhier ontruimd waren, werd dit gebouw voor f 40.000 aangekooht door het »Leger des Heils" en onder den naam van Volkspaleis Metropool" tot huisvesting en logies voor behoeftigeu ingericht, waarvoor aan meubelen f 15.000 bestemd werd. Het gebouw bestaat uit drie afdeeliogenlo. een toevlucht voor dakloozen2o. oen tehuis voor dakloozen en 3o. een goedkoop hotel en pension, waar men voor 30, 40 on 50 cent logies kan krijgen en eetwaren tegen zeer billijken prijs. Gisteren had de feestelijke opening plaats. De gemeenteraad heeft met 20 tegen 16 stemmen verworpen een voorstel om in beginsel de kermis af te schaffen. Alle aan wezige anti.-rev. en 7 liberalen stemden vóór afschaffing. Stellendam. Bij de verkiezing van een lid van den Raad der gemeente alhier, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overigden van den heer P. van der Wekke, zijn als candidaat gesteld de heeren: P. D. Holleman en Ts. Zeedijk. Zierikzee, 27 April. Bij kon. besluit is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbauk te Arnhem mr. J. P. Hof stede, thans als zoodanig bij de arrond.» rechtbank alhier, en in zijne plaats alhier mr. V. W. H. van Lith de Jeude, thans ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Leeuwarden. Hedennacht overleed te dezer stede na een kortstondig lijden in den hoogen leeftijd van 82 jaar de hoogedelgestrenge heer J. K. van do Kruysse Pilaar, gepensioneerd Schout bij-Nacht titulair. Geboren te Goes, gevoelde bij zich reeds van jongs af tot de zee aan getrokken. Hg maakte in 'a lands dienst, waar hij tot den rang van kapitein ter zee opklom, vele en verre tochten mede. Zeeman in zijn hart, nam hij noode van bet zeemane leven, dat zijn geheele ziel in beslag nam, afscheid. Gedurende dertig jaren ingezetene van deze gemeente, wist hij zich de hoog achting van zijn medeburgers in ruime mate te verwerven. Zijn assche ruste in vrede! Verplaatst met iDgang van 4 Mei a.s. de opzichter van 's rijks-waterstaat C. E. Enthoven, van Crévecoear naar Zierikzee. De 4e-luit, J. R. van der Moer, van het 7e reg. inf. te Amsterdam, wordt 4 Mei werkzaam gesteld bjj de cadettenschool te Alkmaar. De maréchaussée's, die in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werden gestationeerd ter versterking van de rgks-politie aan de grenzen, zullen daar nog voor onbepaalden tijd blijven, en dus niet, zooale eerst het voornemen was, met 4 Mei van die detacheering worden ontheven. Schieten. De schietvereeniging i>Willem Hl" te Cortgene heeft, ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan, een prov. schietwedstrijd uitgeschreven, welke zal ge houden worden op 2, 5, 6, 40, 12 en 43 Juni. Er zijn 40 medailles beschikbaar gesteld, waaronder één door H. M. de Koningin en cén door Z. K. H. Prins Hendrik. In Augustus zal op de buitenplaats »DerBoede", onder Koudekerko, een plaatselijke zendingsdag worden gehouden. De gemeenteraad van Middelburg heeft van do arrondissements-rechtbank aldaar bericht ontvangen, dat geen termen aanwezig zijn om eene vervolging in te stellen tegen zekeren Van den Ho8k, wegens bet onverzorgd laten van zijne kinderen. Een voorstel omtrent het vaststellen van een sluitingsuur voor herbergen werd, wegens onvoldoenden steun, door den voorsteller, den heer Wisboom Verstegen, ingetrokken. Aangenomen werd het verbod om als bestuurder op een met een hond bespannen voertuig plaats te nemen. Eveneens werd bepaald, dat het aan marskramers en onder nemers van openbare muziekuitvoeringen, vertooningen, enz. verboden zal zijn bij de uitoefeniog van hun bedrijf kinderen beneden 43 jaar mede te voeren. Wij hebben in dank ontvangen het geïllustreerd voorjaarsnummer van Bibby's Tijdschrift voor veehouders en landbouwers. Wordt men reeds aanstonds door het smaakvol gewaad, den duidelijken druk en het fraaie papier bekoord, ook de inhoud doet ons zien, dat door de redactie met veel zorg dit nummer bewerkt is. Een keur van nuttige stukken, bevattende praktieohe wenken voor landbouwers en veehouders, door fraaie afbeeldingen op geluisterd, lacht ons tegen. Men leert er uit, hoe paarden en koeien moeten behandeld, gevoerd en gemest wordenwil men er veel voordeel van trekken. Ook het letter kundig gedeelte bevat vele belangrijke artikelen, rakende verschillende onderwerpen, lezens waardig voor een elk. De groote menigte Cto'a van prachtige, krachtig uitziende sten, gevoerd met Bibbykoek en Room- vervanger, is een aanschouwelijke les, die omtrent de voortreffelijkheid van het gebruikte voedsel meer leert dan de mooiste verhande ling. Wij raden een elk aan dit Tijdschrift, dat slechts 22£ ct. franco per post kost, zich aan te schaffen. Agent voor den Bibby koek is de heer Aothonie Geluk te Tholen. Bruinisse. De hevige regens der laatste dagen veroorzaken ook hier veel overlast. In enkele woningen stroomde bet water binnen, zoodat de meubelen begonnen te drijven. Ook Bommige wegen werden overstroomd terwijl verschillende landerijen onder water staan. Aan het plan tot oprichting eener onderlinge assurantie van BruinisBer visscbers- vaartuigen is een begin van uitvoering gegeven. In eene Zaterdag gehouden ver gadering traden voorloopig 46 schippers toe, wier vaartuigen voor een waarde van f 22300 werden verzekerd. De premie werd gesteld op j pCt., dus een kwartje per 400 gulden, terwijl het inleggeld bepaald werd voor het 4e jaar op f 1,50, het 2e jaar op f 0,75 en de 3 volgende jaren op f 0,50. Om de 5 jaar wordt de waarde der verassureerde vaartuigen opnieuw getaxeerd. Zal echter die onderlinge assurantie met vrucht kunnen werken, dan zullen meerdere schippers als lid moeten toetreden, iets dat zeker gebeuren zal als bet groote nut eener dergelijke ver zekering beter wordt ingezien. Het iB toch ook hier zeker waar, dat alleen eendracht macht maakt. Waar het zoo licht gebeuren kan, dat aan een vaartuig bijv. door aan varing, zooals nog een paar maanden ge leden voorkwam, groote schade toegebracht wordt, zal het voor den verzekerde een groote geruststelling zijn te weten dat een dergelijke ramp hem niet in groote geldelijke moeielgk- heden brengt. StavenisBe. Bij menschenheugenis heeft het in langen tijd niet zooveel geregend als in de laatste dagen alhier. Niet minder dan 37 uur aaneen viel het hemelwater, zoodat er 74 m.M. regen in dien tijd gevallen is. Op ieder gemet gronde kwam dus circa 2900 HL. water, zoodat het niet te bevreemden is, dat vele stukken land en lage wegen blank staan. Vele vruchten, zooals aardappelen o. a., zullen er erg door lijden. Scherpenisse, 26 April. Zaterdag 1.1. had alhier een eigenaardig voorval plaats. Terwijl de familie De Bruyne voor het raam der achterkamer zat, zag één der huisgenooten, dat er op de plaats achter het huis eenige steenen wegzakten. Toen ze op de plek kwamen waar de steenen verdwenen waren, zagen ze dat er een groot gat van ongeveer 2 M2. ontstaan was, gedeeltelijk gevuld met water, ter diepte van ruim 6 M. Men verdiept zich in allerlei gissingen over dit voorval, doch niemand weet het op te lossen. St.-Filipsland, 27 April. Zaterdag kwam alhier bij de ouders het treurige bericht, dat hun zoon C. W., varende met een houtvlot, nabij de Hoornbrug bij Den Haag daarvan afgegleden en jammerlijk verdronken is, ondanks alle pogingen tot redding in het werk gesteld. Later is het lijk opgehaald en naar Rijswijk vervoerd. Hij laat een weduwe met 4 kind achter. Wissenkerke, 27 April. Door de zang vereniging i>Zang en Vriendschap" alhier werd besloten om aan het a.s. festival te Goes en Borsele deel te nemen. Niet op 27 April zal, zooals wij gemeld hebben, de heer C. D. van Noppen zijn 50-jarig jubilé als gemeente-ontvaDger her denken, maar op 29 April a.s. Colijnsplaat, 24 April. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de wednwe C. de Regt alhier toegekend een bedrag van f 20 per maand, zoolang haar zoon onder de wapenen wordt gehouden. Hg is sedert 40 Februari van dit jaar tot heden in dienst Slechts één sollicitant, n.l. de heer R. van Ham alhier, heeft zich aangemeld voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1