ZIERIKZEESCHE NIEIWSBODE. Zaterdag 25 April 1903. (Z i e I* i lac. z e e s c h. e Cour an t). RECLAMES. AFKONDIGING. DE AN KW ET. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAAHGANG. No. 7838. Dlreoteur A. J. DE LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nienwe. Advertentiënvan 1—3 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd werden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Inge-enden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels cta. Elke regel meer 15 cta. i De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, gNT" Papiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, alsVisitekaartjesRuwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Personeel* Belasting van deze gemeente over het belastingjaar 1903 (le kwart) no. 5, dat op beden aan den heer Oütvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is lyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 24 April 1903. Het Hoofd van het Plaatselyk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEDS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, gelet op artikel 7 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank, enz., van 28 Juni 1881, {Staatsblad, no. 97), zooals die nader is gewyzigd herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit artikel, volgens welke bepalingen alle vergunningen met 30 April -vervallen, tenzjj het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór het verstrijken van dien dag is betaald. Zierikzee, den 24 April 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Mot hei oog op do krachtige vertoogen van den Rassischen ambassadeur bij de Hooge Porte tegen het vonnis, dat de krijgsraad over Ibrahim, den moordenaar van den Rassischen consul Stjerbina, geveld had, een vonnis, waarbij gene slechts tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is opnieuw recht gedaan, en is nu ter wille van Rusland de delinquent in plaats van tot gevangenis straf tot de doodstraf veroordeeld. Of die straf zal uitgevoerd worden, staat nog te bezien, want de moordenaar, een fanatiek Albanees, is bij zijn land- en geloofsgenooten, grootendeels Mohamedanen, wegens het door hem bedreven feit, in aanzien zoodanig gestegen, dat deze in hem zien een nationalen geloofsheld, dien zij hoogelijk vereeren, en van wien zij tot eiken prijs het leven willen redden. Rusland iB echter met het hoofd van den moordenaar niet tevreden. Het heeft bovendien als schadeloosstelling f 60.000 voor het gezin van Stjerbina geëischt. Ook ver langt het de oprichting van een herinnerings kapel op de plaats, waar de moordaanslag gepleegd is. Inmiddels heeft de Sultan van Turkije, om de Albaneezen te winnen voor de hervormingen, die hij door de pressie van twee mogendheden, Rusland en Oostenrijk, in Macedonië wil invoeren, tot hen een door hem benoemde commissie gezonden, die, met geld en geschenken beladen, den tegenstand der Albaneezen tegen de hervormingen in Macedonië, die deze in strijd mét den Koran achten, moeten trachten te overwinnen. De Albaneezen hebben echter de commissie gevangen genomen, en zijn niet te bewegen de wapenen neer te leggen. De Sultan zit nu tusschen twee vuren. Aan de ééne zijde de Albaneezen, die van geen hervormingen weten willen, en die door hem om verschil lende redenen moeten ontzien worden. Zij zijn vooreerst vurige Moslems, trouw aan hun geloof, en ten tweede dienen velen van hen als soldaten in Konstantinopel, ja, maken zelfs deel uit van de lijfwacht des Sultans. Hen gewapenderhand tot gehoorzaamheid te noodzakeD, gaat den Saltan, Abdul Qamid, te veel aan het hart. Aan de andere zijde de mogendheden, Rusland, Oostenrijk, Italië en Duitschland, die op hervormingen in Macedonië dringend aanhouden, en de onder werping der Albaneezen gebiedend eisohen. Niet alleen eohter de Albaneezen willen van die hervormingen niets weten, maar ook de Macedoniërs zelve, voor wie zij bestemd zijn. Deze willen zich van de Turksche heerschappij losrukken, en daarom is elke maatregel, die den afhankelijken toestand draaglijk maakt, hun een doorn in het oog. Het schijnt, dat Rusland in den moord op zijn consul geen aanleiding zoekt tegen Tnrkije scherp en forsch op te treden. Ver moedelijk wordt het hiervan weêrhouden zoowel door zijn binnenlandschon toestand als om politieke overwegingen. De revolu tionaire strooming toch in Europeesoh Rusland vordert alle aandacht en waakzaamheid der regeering. Jong-Rusland, het juk van bet despotisme voelend, begint te ontwaken, niet alleen in de academieplaatsen, waar de etudeerende jeugd van beiderlei kunne blaakt van vrijheidsmin, maar ook op het platteland, waar de landbouwende bevolking deels wordt uitgezogen, deels aan de grofste willekeur is blootgesteld. Daarbij komt nog, dat, wanneer Rusland op het Balkanschiereiland tusschen- beide kwam, teneinde in troebel water te visschen, het zich zelf de handen bond, zoodat andere staten, bijvoorbeeld Japan en het daarmede verbonden Engeland in China veilig hun slag konden slaan. Om al deze over wegingen zal Rusland in de Oostersche kwestie zioh wel bniten schot houden, althans voorloopig niet handelend ingrijpen. In Hongarije heerscht tegen de door de Regeering aanhangig gemaakte legerorganisatie een felle oppositie. De Kossuth-partij verlangt een zuiver nationaal Hongaarsch leger. Haar drijven is Hongarije allengs meer en meer zelfstandig en onafhankelijk to makeD, zoodat het met Oostenrijk alleen het regeerend stamhuis, den sonverein, gemeen heeft. Maar ook deze gemeenschapsband zal op den dnnr blijken niet zoo hecht te zijn. Zoolang de tegenwoordige Keizer leeft, die geëerd en bemind onder den titel van KoniDg van Hongarije regeert, bestaat voor een losmaking of verbreking van dien band niet het minste gevaar, maar wanneer de bejaarde Keizer komt te vallen, en de troonopvolger, de Aartshertog Franz Ferdinand, de teugels van het bewind iu handen neemt, dan is bet niet zoo zeker, dat deze, die in hooge mate im populair is, steeds op dezelfde trouw zal kunnen rekenen. Alfred Dreyfus heeft aan den Minister van Oorlog, Generaal André, een uitvoerig schrijven gericht, waarin hij aandringt op een onderzoek, of en in hoeverre bet stuk, dat van Keizer Wilhelm heette afkomstig te zijn, en dat om den fabel geloofwaardig te maken uit de papiermand van den Duitschen gezant heette gestolen te zijn, op zijn veroordeeliog te Rennes van invloed is geweest. Aan de leden van den krijgsraad te Rennes moet dat valsche stuk in het geheim getoond zijn, en deze hebben daarop Dreyfus veroordeeld. Ook wenscht Dreyfus, dat een onderzoek worde ingesteld naar het leugenachtig en bedriegelijk karakter van de getuigenis van Ezernuski in het proces te Rennes. Deze Ezernuski, vroeger Oostenrijksch officier, was echter uit den dienst wegens schanddaden weggejaagd. Yan dit verloopen sujet, voor geld veil en tot alles in staat, bedienden zich mannen als Generaal Mercier. Het lijdt geen twijfel, of de Minister zal aan het verzoek van Dreyfus voldoen. Blijkt uit het onderzoek, dat de krijgsraad te Rennes op een valsch stuk on op een valsch getnigenis vonnis heeft gewezen, dan kan een revisie van het proces niet uitblijven. Natnnrhjk zullen de nationalisten, die inder tijd in de Dreyfus-affaire zooveel herrie geschokt hebben, al het mogelijke in het werk stellen, teneinde een herziening van het vonnis te voorkomen. Of zij daarin züllen slagen, hangt grootendeels van de Regeering af. Toont zij zich krachtig en standvastig in haar plicht het recht te doen zegevieren, Iaat zij zich van de betrachting van dien plicht niet weêrhouden door staatkundige overwegingen, dan zal de martelaar van het Duivelseiland ook in zijn eer hersteld worden. Dan zal de vrijheid, die hij na zijn onrechtvaardige ver oordeeling te Rennes als een guöst van de Regeering heeft verkregen, ophouden een gratie te zijn, en voor hem nu worden een recht, dat wel gedurende jaren vertreden in het stof lag, maar toch ten slotte zegevierend zioh heeft opgericht. De Koning van Engeland, die in Spanje zich een tijdlang heeft opgehouden, zal nu ook Italië en Frankrijk bezoeken. In het laatste rijk wil hem de nationalitiache partij een onvriendelijke vijandige ontvangst bereiden. Wij hopen, alhoewel wij voor Engeland's sonverein geen greintje sympathie gevoelen, en met afkeer jegens hem bezield zijn, dat die toeleg totaal moge mislukken, en af moge stuiten op de Fransche ridderlijkheid, die een zoo laffe inbreuk op de wet der gastvrijheid niet mag gedoogon. In Duitschland heeft een adelborst, Hiissener genaamd, een artillerist, die hem niet volgens militair gebruik salueerde, gelast mede naar de politiepost te gaan, en toen deze, beducht voor de straf, ontvluchten wilde, aan zijn degen geregen. De negentienjarige bengel werd gevaDgen genomen en ondervraagd, waarom bij den artilleribt, een anders voor beeldig soldaat, gedood had, antwoordde hij uiterst kalm, omdat de r.an hen» nipt gehoor zaamd had. Zulke wtnddaden zijn slechts mogelijk in een land, waar aan het leger een geest wordt ingeprent, waarbij de soldaat alle individualiteit verliest, en verlaagd wordt tot een slaaf van hem, die als meerdere over hem gesteld is. Amerika. Bij Redhouse, in den Amerikaanschen 8taat New-York, is een sneltrein uit Chicago in botsing gekomen met een goederentrein. Drie slaapwaggons en twee andere wagens verbrandden, en twee vrouwen en een kind kwamen in de vlammen om. Voorts werden twee passagiers en een trambeambte gedood en tien anderen meer of minder ernstig gewond. Op eene te Rochester, Staat New-York, gehouden «conventie der ongehuwde vrouwen (spinsters oude vrijsters) van New-York", onder voorzitterBobap van mejuffrouw Amelia Higgioeon, is laatstgonoemde opgekomen tegen wat president Roosevelt onlangs gezegd heeft ontrent de geringe vruchtbaarheid der Amerikaansche dames. Zulke opmerkingen, zeide mejuffrouw Amelia, kwamen niet te pas en die zaken moest de president aan moeders overlaten en zioh liever bezighouden met bet tari<f, de trusts en de verkiezingen. Wat do babies" betreft, zonden de vrouwen der groote Republiek wel zorgen dat er genoeg kwamen. Boud gesproken voor de voorzitster van een congres van ongobuwde dames. Italië. Dinsdag scheepte de koning van Engeland zich te Malta in op zijn jacht «Victoria and Albert" en aanvaardde de reis naar NapelB. Volgens de Italia zal de Engelsche koning den 27en a s te Rome aankomen. Op bet programma staat o. a. vermeld een groot gala-diner op bet Quirinaal, gevolgd door receptie en gala-voorstelling, aangeboden door het gemeentebestuur. Zondag j.l. is op het Yatikaan officiëel bericht ontvangendat koning Edward den 29en April don paus zijne opwachting zal maken. Men is 't (volgens het Italiaansche blad) omtrent een zeer nieuw cereraoriniëel eens geworden. Kardinaal Ram- polla heeft het navolgend protocol bekrachtigd: Edward YII zal den 29en officiëel afscheid nemen van den koning en de koningin van Italië en zicb naar de Engelsche ambassade begeven. Op dat oogenblik wordt hij geacht den staat te hebben verlaten. Hij zal vervolgens van uniform verwisselen en in een rijtuig van den gezant, zonder militair escorte, zich naar het Vatikaan begeven. Later zon Leo XIII eene missie, echter zonder diplomatiek karakter, naar Londen zenden. Engeland. Londen, 22 April. Vijf Engelsche soldaten, die in het artillerie-kamp to Pretoria onlangs gemuit hebben, zijn ter dood veroordeeld; de overigen werden vrijgesproken. Volgens de Board of Trade zjjn er in 1902 442 stakingen en uitsluitingen voorge komen in het Yereenigde Koninkrijk, waarbij 256.667 werklieden betrokken waren, terwijl or 3 479.000 werkdagen gestaakt werd of gemiddeld 4 per hoofd der arbeidende bevolking. Voor loonen werd gestaakt door 48.6 percent, voor werktijd door 2.6 percent, voor het gebruik van bepaalde personen bij den arbeid, door 9.8 percent en om andere redenen door 38 percent. De uitslag wis, dat 30 4 percent der stakingen en uitsluitingen verliepen ten gunste der werkgevers, 31.6 ten gunste der werklieden en 35.7 uitliepen op een vergelijk. Door scheidsgerecht werden 16 stakingen beslist, waarbij 4481 arbeiders betrokken waren, door verzoening en bemiddeling 13 met 7129 werk lieden, door gemeen overleg 316 met 222 547 werklieden en langs anderen weg met 22.510 werklieden. In Reynold's Papers worden opzien- barende onthullingen gedaan omtrent knoeie rijen, waar leden der Engelsche regeering, middellijk of onmiddellijk, by betrokken zouden zijn, en wel ten aanzien van malversatiën bij leverantiën voor het leger tijdens den Zuid- Afrikaan schen oorlog. Het blad durft beweren, dat met 't oog op de kwaliteit van sommige porsonen bij dezo schandelijke knoeierijen betrokken, de zaak gesust is. Toen de oorlog uit was, ontstond er «toevallig" brand in de magazijnen, zoodat de minderwaardige kwaliteit van 't geleverde, dus het gepleegd bedrog, niet meer te verifieeren was. Frankrijk. Parijs, 22 April. Alfred Dreyfus heeft tot den Minister vau Oorlog, generaal André, een schrijven gericht, waarin hij aandringt op een onderzoek naar het stuk dragende de z. g. kantteekening van keizer Wilhelm. Dreyfus brengt in herinnering, dat de wet van 17 Dec 1900 hem van de amnestie uitsloot om de mogelijkheid tot een rehabilitatie te laten. Hij geeft een opsomming van de feiten, waarover het onderzoek moet loopen en brengt in herinnering het getuigenis van Czernusky en de laatatelijke arrestatie van den Pruisischen ex-luitenant Wessel. Voorts releveert Dreyfus het onderzoek naar alle martelingen sinds 1894 ondergaan en zijn tweede veroordeeling te Rennes door voorlegging van een vervaleching aan de rechters, boewei Eeterbazy erkend was als de bedrijver van het verraad. Nederland. Amsterdam, 22 April. Een droevig on geval had hedenmorgen alhier plaats. Zwart, een soldaat van het vijfde regiment infanterie, struikelde aan het Centraal-station over een rail en werd onmiddellijk daarop door een aankomenden trein vermorzeld. Aan een der linancieele instellingen is een belangrijke effeotendiefstai gepleegd. Men brengt het geval in verband met de gelijktijdige verdwijning van een der bedienden. Het gestolen bedrag moet een waarde vertegenwoordigen van bijna f 30 000. Met den bediende zijn verdwenen 23 Oostonrykscbo effocten, elk van 1000 en 8 dito elk van 100 florijnen. 's-Gravenhage, 22 April. Omtrent de werkzaamheden der Staatscommissie voor den rechtstoestand der spoorwegambtenaren kan het volgende worden medegedeeld Zij zal waarschijnlijk reeds as. Vrijdag door den Minister van Waterstaat worden geïnstalleerd en alhier vergaderen tot het houden der enquête, behoudens opneming van bepaalde toestanden in andere steden. De werkzaamheden zullen aanvangen met het maken van een leiddraad ter rondzending aan do spoorwegdirectiën en spoorwegver- eenigingon met verzoek om opgave van getuigen. De verhooren zouden van Augustus tot half September gehouden worden, zoodat het verslag eerst in 't late najaar gereed kan zijn. Het plan is twee adjunct-secretarissen toe te voegen aan den secretaris, die tijdens zijn werkzaamheden in de commissie als districts inspecteur voor de spoorwegdiensten tijdelijk vervangen wordt door oen adjunct-inspecteur. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek ten aanzien der rechtsverhoudingen en voorwaarden, v u,ronder het personeel bij het spoorwegbedrijin dienst is, tot lid en voorzitter mr. J. D. Veegens te 's-Gravenhage; tot leden dr. A. M. A. J. Ariens te Steen deren jhr. mr. S. Laman Trip te 's-Graven hage mr. W. L. P. A. Molengraaf te UtrechtA. D, Talma te 's-Gravenhagetot secretaris D. Verhoop te 's-Gravenhage. Men meldt, dat het ingediende vaccine wetje thans aanbangig is gemaakt bij den centralen gezondheidsraad te Utrecht. Aan het Staatsspoorstation alhier zijn heden 16 geschorste beambten van het tractie- personeel in dienst hersteld. Een opperman, wonende ia een slop aan het Hofspui alhier, heeft gisteren zijne vrouw bij een twist met een mes in de zijde gestoken. Terstond daarna vluchtte hij op de daken der woningen aan het Spui, alwaar de politie jacht op hem maakte en hem ten slotte arresteerde. Om don man tegen de volkswoede te be veiligen, moest bij, omringd door agenteD, naar het bureel aan de Nieuwe Haven worden gebracht. De vrouw werd naar het gemeente-zieken huis gebracht, waar echter bleek, dat hare verwonding niet gevaarlijk was. 23 April. Eerste Kamer). Aan de orde waren heden de ontwerpen tot vaststelling van een militair strafwetboek en op de krijgs- tuoht. De regeeringecommissaris prof. Yan der Hoeven nam als zoodanig zitting aan de ministerstafel. Bij de algemeene beschouwingen ont wikkelde de heer Reekers eenige bedenkingen tegen de bepaling dat de doodstraf alleen j dan wordt toegepast als de veiligheid van den Staat het eischt. Hierdoor wordt aan i den rechter het recht van gratie gegeven en j bovendien de toepassing van de doodstraf i van allerlei politieken by overwegingen af- hankelijk gemaakt, terwijl de vergelding toch het voornaamste motief dient te zijn voor toepassing van de doodstraf. De heer Yan den Biesen had hiertegen evenzeer bezwaar, daar het utiliteitsbeginsel wordt binnengesmokkeld en de vergeldinge theorie overboord wordt gegooid. De heer Van Alphen sprak zijn vol doening uit over de ingediende wetsontwerpen en hoopte dat bij de leerplannen meer rekening zal worden gehouden met de juridische vorming van den aanstaanden officier. De heer Woltjer had bezwaren tegen de redactie van artikel 9 betreffende de dood straf en betoogde dat door dit artikel, ten schade van het reclit, de toepassing van de doodstraf illusoir wordt gemaakt. De heer Van Lier accepteerde de doodstraf hier als oen noodzakelijk kwaad, uit utiliteits overwegingen. De heer Van Velzen ontwikkelde eveneens bezwaren tegen artikel 9 (toepassing der doodstraf), waardoor z. i. tweeërlei rechts- bedeeling zal ontstaan. De Minister van Justitie betoogde tegen over de principieele critieken, dat het ontwerp de vrucht is van een compromis, door de regeering in 's lands belang aanvaard. Voorts ontkende hij, dat is prijsgegeven de ver geldingstheorie alleen is daarnaast plaats gegeven aan andere overwegingen. De Minister achtte onjuist de bewering, dat de strafrechter alleen rekening heeft te honden met de vergeldingstheorie. De regoeringscommissarie, prof. Van der Hoeven, daarna de sprekers beantwoordende, wees cr op dat de rechtsstudie voor aanstaande officieren in den laatsten tijd gelukkig veel verbeterd is. Zierikzee, 23 April. Als een zeldzaam heid melden wij, dat in den tuin van den tuinman J. Leeuwe, Scbouwsche botermarkt, alhier uit één tulpenbol zich niet minder dan zes bloemen hebben ontwikkeld. De benoeming van onzen verdienstelijken stadgenoot, den beer A. H. W. van der Vegt, tot lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdienstenopgenomen in ons vorig nummer onder de rubriek «telegrammen", heeft bij ons gemengde gevoelens opgewekt. Eenerzijds verheugen wy ons van ganscher harte iu het feit, dat aan den heer A. H. W. van der Vegt de hooge onderscheiding te beurt is gevallen tot de bekleeding van een zoo aanzienlijk staatsambt geroepen te worden, een onderscheiding, ook eervol voor onze gemeente, waarin hy een vijftien jaar van zijn werkzaam leven doorbracht; anderzijds ver vult ons die benoeming met spijtdaar wij ongaarne een man uit ons midden zien heengaan, die door de rechtschapenheid van zijn karakter, zijn veelheid van kennis, en zijn belangstelling in het heil der gemeenschap, een nuttig en zeer gewaardeerd ingezetene van onze gemeente is. Er is dan ook te dezer stede geen vereeniging of instelling van eenige beteekenis, of de heer A. H. W. van der Vegt was of is er nog bestuurder van. Wij noemen slechts Nut, Nijverheid, Ambachts school, Middelbaar Onderwijs, Gezondheids commissie. Sedert 1 Maart 1889 als ingenieur bij het waterschap Schouwen geplaatst, was hij sedert de totstandkoming van de tram op dit eiland, waaraan hij krachtig heeft medegewerkt, ook nog chef van de exploitatie van de tram. In de op 22 dezer gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder «Do Vier Bannen van Duiveland" werd op voorstel van den heer B, G. van der Have met eene kleine meerderheid besloten om tot aanleggen van een reservefonds niet eerder te beginnen vóór de daaretelling van een Blijk- vaoger van voldoende breedte en hoogte op den vooroever aan den zoidzeedijk des polders, en deze werken zoo spoedig mogelijk, nog in dit jaar 1903, uit te voeren. Naar aanleiding der aanneming van dit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1