ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 April 1903. (Z i e r i It z e e s c li e Courant). BERICHT. Plaatsing van kinderen op de School B. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59«te JAAHSAM6. No. 7837 Directeur i A- J*. DE L002UB. Redacteuren A: FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozb, Hoek Schuitkaveu, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Met het oog op het vroeger vertrek der naehtpo8t en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kuunen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags u i t e r 1 ij k 's namiddags twe© ure. Na dien tjjd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. ZITTING van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (Hoofl de onderwijzer P. VAN DER HAVE) op Zaterdaff 05 April de3 avonds te *7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. De toelating geschiedt slechts eens in het jaar. Om als leerlingen op de School te worden toegelaten moeten de kinderen in 1897 of vroeger geboren zijn. Engeland. De Engeleche bladen van Donderdag be vatten een lange lijst van opzienwekkende misdaden en ongelukken. Wij noemen drie gevallen. Te Leicester heeft men een jongen van 15 jaar nog uit een kanaal weten te halen. Hij wilde zich verdrinken. In zijn vestje stak een briefje en daarop stond»Ik heb genoeg van het leven. Ik hoop u alien in de eeuwigheid weer te zien". En nog een paar zinnen. Men had het kind in een zendingschool aan 't hoofd van een klas gezet. En daardoor was bij aan 't malen gegaan. Te Lewisham is een kind van zeven weken door ratten opgegeten. De vader, een doe-niet, was in 't ziekenhuis, de moeder geregeld dronken. Twee jongens werden in een on- beschrijfelijken staat van vervuiling in een stinkend hok vol ongedierte gevonden. Daar was 't ook, dat de zuigeling door ratten was opgegeten. In het Engelsche dorp Duns (graafschap Berwick) is het geheele gezin van den koetsier Newrigging de vrouw en vier dochters vermoord gevonden, waarschijnlijk gedood door Newrigging zeiven, die levenloos bij hen in het huisvertrek lag. De leden van het gezin leefden zeer gelukkig met elkander en men vermoedt, dat de vader, die sinds eenigen tijd aan slapeloosheid leed, in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid de bloedige daad heeft gepleegd. Zwitserland. Lenteboden! Ook hier is Vrijdag en Zaterdag bij vriezend weer veel snoeuw gevallen. De wijn bergen en de vruchtboomen hebben zeer geleden. Frankrijk. Een hevige storm heeft Donderdagnacht en Vrijdag te Marseille in de stad en de haven vele ongelukken veroorzaakt en groote schade aangericht. Ia de haven zijn 40 vaartuigen gezonken; vele schepen bekwamen averij en geen enkel schip kon uitvaren. Sinds 15 jaren heeft men te Marseille niet znlk een storm beleefd. Te Marseille is Zaterdagmorgen de wind wat kalmer geworden. Het vaartuig de »Orénoque", dat sedert 24 uur in het Joliette- dok in gevaar verkeerde, is door acht krachtige sleepbooten weer op zijn plaats gebracht. De ontsteltenis in de stad door het drie- daagsche weer was groot, en gaf aanleiding tot een merkwaardige staking. Zaterdag voeren de groote stoombooten weer uit, maar 60 soldaten die naar Corsika zouden worden overgebracht zeiden dat ze zich niet inscheepten met het oog op de woeste zee. Alle pogingen om hen te overreden baaten niet. Ze werden naar een der forten gebracht, in afwachting wat de overheid in deze zonderlinge kwestie zal beslissen. Zaterdagavond werd Marseille getroffen door een nieuwe ramp. In het groote gebouw, het Alahambra aldaar, waar een visscherij- en een kunsttentoonstelling werd gehouden, is brand uitgebroken. Het geheele gebouw is vernield, en slechts een klein deel der schilderijen kon gered worden. Het oude deel der stad werd een tijdlang ernstig bedreigd. JederSand. Apeldoorn, 20 April. Z. K. H. Prins Hendrik kreeg op Zijn verjaardag van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin- Moeder verschillende voorwerpen van kunst en smaak, benevens een rijwiel en een kost bare pelsjas. Van het personeel van het Huis ten Bosch te '8-Gravenbage en van het tuinpersoneel van het paleis in 't Noordeinde aldaar ont ving Z. K. H. zeer kunstig vervaardigde bloemstukken. Het personeel van het jachtdepartement op 't Loo schonk Z. K. H. een aantal schoone hertegoweien, die nabij de schietbaan in 't park met groen en bloemen versierd, waren opgesteld. Deze aanbieding geschiedde Zondag middag in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. "Wieringeii, 21 April. In den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer 2 uur, woedde alhier een brand, zoo fel als hier nooit voor kwam. De groote boerderij van S. Klein, op Stroe, ging in vlammen op. De bewoners werden in den slaap door den brand overvallen, waardoor zij niet spoedig genoeg een heenkomen konden vinden. Klein en diens 25-jarige doohter kwamen in de vlammen om. De verkoolde lijken werden later gevonden. De 2 -jarige zoon heeft het brandende huis nog kunnen verlaten, ofschoon met vreeselijke brandwonden overdekt, waardoor voor zijn behoud wordt gevreesd. Met de menschen zijn verbrand 14 koeien, 2 paarden en eenige kalveren. Van den gebeelon veestapel konden slechts 10 koeien en 5 varkens worden gered. Overigens werd letterlijk alles een prooi van het vuur. Omtrent de oorzaak valt niets met zeker heid te bepalen. 's-Gravenhage, 20 April. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins zullen a.s. Maandag voor vijf dagen naar Duitscbland vertrekken, ter bijwoning van het huwelijk van den Groothertog van Saxen-Weimar. Benoemd bij den grooton staf tot commandant der Stelling van hot Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeeling, dé generaal- majoor A. R. Kraijenhoff van de Leur. De heer Troelstra is hedenmorgen naar Brunswijk vertrokken, tot herstel van zijo geschokte gezondheid. De heer M. J. Bruigom té Delft heeft aan de leden der Eerste en Tweede Kamer afschrift gezonden van een door hem aan H. M. de Koningin gericht adres. Daaruit blijkt o a., dat hot pakket, het welk hij op 11 Februari persoonlijk aan H. M. overhandigde op het oogenblik, dat zij zou uitrijden, de afschriften bevatte van de adressen aan H. M., welke, volgens zijn beweren, nooit door H. M. persoonlijk zijo ontvangen. Daarom achtte hij zich verplicht die stukken zelf aan to bieden. Hij beroept zich ten slotte op artikel 164 der Grondwet, waardoor een einde wordt gemaakt aan het drama dat door de hem aangewezen staats ambtenaren tegenover hem en zijn gezin is en wordt gespeeld". Er is alle reden om aan to nemen, dat het Koninklijk bezoek aan Amsterdam in het begin der volgende maand kan verwacht worden. Rotterdam, 20 April. Naar wij vernemen zal het geheele politie-personeel een halve week extra loon ontvangen wegens bizondere diensten tijdens de staking verricht. De 5 wegens dienstweigering aan het station D. P. geschorste wegwerkers zijn weder in dienst genomen. Zaterdag is nog in verschillende slooten, weteringen en singels in den omtrek van Nieuwen Binnenweg en Diergaardesiogel, vruchteloos gedregd naar den 7-jarigen Jacob Rietdijk, die sedert 6 April uit de ouderlijke woning aan de Van Speijkstraat 41 wordt vermist en van wien men vermoedt dat hij verdronken is. De politie-agent 4e klaB, de 25-jarige Willem van Amerongen, had vaunacht om 3 uur een vasten post betrokken bij het terrein der firma William Egan Co., aan de Nassauhaven westz. Toen vanmorgen halfzes een majoor van politie die plaats passeerde, was Van Amerongen nergens te zien. De majoor stelde met andere agenten een onderzoek in en vond weldra een helisiliggen op een schip, dat dicht bij den wal lag. De man was du| vermoedelijk verdronken. Zekerheid daaromtrent verkreeg men, toen men mot dreggen begon en spoedig het lijk van Van Amerongen opviechte. Waarschijnlijk is hij, door slaap overmand, vannacht tusschen het vaartuig en den wal te water gevallen. Aan een misdrijf behoeft blijkbaar niet te worden gedacht, boewei bij een hoofdwond had. Deze is waarschijnlijk veroorzaakt door een val op het gangboord van het sohip. Er werden nog vrucbtelooze pogingen aan gewend om de levensgeesten op te wekken, waarna door dr. Post de dood werd geconstateerd. Per lijkenbrancard is het stoffelijk ovor- sohot naar het politiebureau Nassaukade overgebracht. Van Amorongen was een oppassend politie beambte en ongehuwd. Voor de rechtbank te Rotterdam had Maandag 1.1. eene zeldzame gebeurtenis plaats. Toen werd n.l. beëedigd als advocaat on procureur, mej. dr. A. E. Kok, en ook haar aanstaando echtgenoot, de heer mr. J. van den Hoek, werd in de zelfde kwaliteit beëedigd. Een groot aantal leden der Balie woonde deze plechtigheid bij. Kranige redding. Rapport uit het journaal van het alhier binnengekomen Duit- eche stoomschip sCarlos", kapitein Lübko, op do reis van Dantzig naar Rotterdam: Des namiddags van den 5 April zagen we een bark mot ten deelo gescheurde zeilen en gebroken takelage, welke om 2 uur do vlag halfstok heesch. Wij hielden daarop aan en vonden do Noorweegscbe bark »Cava!ior", op de reis van Christiuoia naar Boston, met ijs beladen, in zinkenden toestand, waarvan de bemanning bezig was, de booten uit te zetten, om het schip te verlaten. Wij namen 9 man van de bemanning uit 2 hunner eigen booten op, waarna de booten wegens den zwaren zeegang stuk sloegen en wegdreven. Daar nog de kapitein, de le stuurman en de timmerman zich aan boord der bark bevonden, boden zich mijn le stuurman Carl Holtz, de bootsman Ernst Stenz en de matroos Gustav Moller vrijwillig aan, hen met onze eigen boot te redden. Van de bark was intusBchen de fokkenmast stuk geslagen en hing over boord en slingerde langszijde van het schip. De steng van den grooten mast was evenzoo afgebrokon en hing ook langszijde te slingeren, maar zoo, dat ieder oogenblik het afstorton van de stengen met de ra te vreezen was. De bezaansteng en gaffel hingen eveneons zoo, dat het afbreken ieder oogenblik mogelijk was en waB het langszijde komen met hot grootste levensgevaar verbonden. Door onverbroken arbeid en met Gods hulp was het mjjn manschappen toch mogelijk, langszijde te komen en do personen, welke zich daarop bevonden, te redden. Ik hield mijn schip windwaarts om eventueel bijstand te verleenen en bemerkte toen, dat het mijn manschappen gelukt was, zich van de bark vrij te werken, waarna ik hen allen, benovens de boot, aan boord nam en daar bet niet raadzaam was, me langer in de nabijheid van het wrak op to houden, vervolgde ik mijn reis naar Rotterdam, waar ik heden behouden arriveerde. Goedereede. Weder is alhier een nieuw geval het zevende van de besmettelijke ziekte nfebris typhoïdea" met doodelijken afloop geconstateerd. Zierikzee, 22 April. Door het a.s. vertrek van den heer L. J. Janssen naar Roosendaal is het kantoor der directe belastingen enz. alhier, do volgende week vacant. Met de waarneming van dit kantoor is belast do heer J. W. Roskes, thans surn. in de directie Middelburg. Gisterenavond werd ten huize van mej. de wed. Kanaar alhier een vergadering gehouden der Vrijzinnig-Democratische Kies vereniging, die door 28 leden werd bijgewoond. Bij ongesteldheid van den voorzitter, den heer J. A. de Bruyne, trad als zoodanig op de heer A. Geluk. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd, waarna mededeeiing werd gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder een sohrijven van het Hoofdbestuur, houdende bericht, dat 'het op de laatste rekoning voorkomend tekort van f 2500 thans gedekt is. Alsnu hield de heer Geluk een lezing over »de Ongevallenwet", die door de aanwezigen met de meeste belangstelling werd gevolgd. Na een inleidend woerd, betreffende de geschiedenis dezer wet en de politiek der laatste jaren in ons land, besprak de spreker de samenstelling, het doel en de gevolgen der Ongevallenwet, zoowel voor de werk lieden als voor de werkgevers, waarbij tevens practieche opmerkingen werden medegedeeld. Zulke populaire lezingen over Staatswetten kunnen de leden voldoende op de hoogte daarvan brengen en wij stemmen geheel in met de hulde, aan den heer Geluk, na het eindigen zijner lezing toegebracht, voor de wijze, waarop bij dit gisterenavond gedaan heeft. Heden namiddag ten 1 ure word ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den in den mannelijken leeftijd overleden schipper bij de visscherij-politie C. J. Schipper. Zijne superieuren en ambtgenooten, die een krans op zijne kist gehecht hadden, vergezelden bet Ijjk grafwaarts; aan de haven waren alle teekens van rouw. Aan het graf werd een woord van waardeering en troost gesproken door ds. Hesselink. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot Rijksklerk van do Hypotheken en het Kadaster de heer G. H. P. Ribbens alhier. Het kao zijn nut hebben de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen dat alle vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein met 30 April vervallen, tenzjj het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór het verstrijken van dien dag is betaald. Tot machine-bank werker bij den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- ScheJde is benoemd J. van den Berge, bankwerker aan de Maatschappij »De Schelde" te VlisBingen, en tot conducteur, de matroos Th. van Dijk. De aanleg van de tram Brugge Aardenburg, waarnaar reeds enkele jaren verlangend is uitgezien, zal eindelijk tot stand komen. Door de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen te Brussel zullen binnenkort de daartoe benoodigde werken worden aan besteed. De raming daarvan bedraagt fr. 185.154 30. Binnen enkele maanden dus zal Aardenburg rechtstreeks verbonden zijn met de schoone hoofdstad van WeBt-Vlaanderen, wat zeker gunstig werken zal voor handel on nijverheid. Te Oostburg heeft een ruim 80-jarige grijeaard den burgemeester, dien hij even alleen wenschto te spreken, na een woordenwisseling met zijn wandelstok geslagen. Op het gerucht kwam de secretaris toe snellen, die den burgervader ontzette. De man ging intusscben voort met het uiten van scheldwoorden en moest met geweld uit het gemeentehuis gezet worden. Er zal proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt. De heeren P. J. van Dixhoorn, J. Dekker, 8. de Feyter, F. van Hoen, allen te Axel, on Jules Vogelvanger te Hulst, hebben aan den Minister van Justitie een adres gericht, waarbij zij dank betuigen voor de uitbreiding dor politie aan de Belgische grens van Oostelijk Zeeuwsch-VlaaDderen, door versterking van de maréchaussees met 17 nian. Zij wijzen er op, dat de bewoners van die streek hierdoor bewaard bleven van de vele dieven, die anders deze streken zoo onveilig maken. Zij ver zoeken daarom den Minister dringend, om dezen zoo zeer gewenschten toestand te behouden, de detacheoring op te heffen en met 1 Mei to willen veranderen in een definitieve vestiging. Volgens het Nieuwsblad van Nederland is 19 Mei aangewezen als de dag van opkomst der miliciens van dit jaar. De diensttijd dezer lotelingen zal aanmerkelijk bekort worden (men spreekt van 6£ maand in plaats van 8), als gevolg der buitengewone leger-uitgaven in den laatsten tijd. Naar het Ilbl. verneemt, bestaat het voornemen, de miliciens der lichting van 1900 nog in den loop dezer maand met groot verlof te zenden. De lichtingen 1901 en 1902 zouden voorloopig nog onder de wapenen blijven. Naar men verneemt, heeft de Minister van Oorlog beplaald, dat dit jaar de najaars oefeningen (groote manoeuvres) niet, de regimentsoefeningen wel zullen worden ge houden. Nieuwer kerk. Bij de op 21 dezer ge houden stemming voor een lid van den Raad albier, ter vervulling der plaats, opengevallen door het overlijden van den heer J. Gaanderse, is met 82 van de 161 uitgebrachte geldige stemmen gekozen de heer R. A. Gaanderse. De heer J. van Graafeiland verkreeg 79 stemmen. St -Filipsland, 22 April. Een jongentje van 3 jaar, spelende aan de haven, gleed achterover en kwam met het hoofd terecht op een paal. In bewusteloozen toestand werd het naar huis gedragen en ofschoon men eerst het ergste vreesde, is de toestand vrij gunstig. Oud-Vossemeer. Maandagavond brak al hier, ten huize van den heer C. A. Gunst, leerlooier, op een der bovenkamers brand uit door het omloopen van een petroleumlampje; spoedig toegeschoten hulp wiet den brand te bepalen tot het inwendige van het kamertje; hoewel de brandspuiten aanwezig waren, bleek het onnoodig, dat zij werkten. Gelukkig dat bet erg stil weer was, daar andera zeker de brand grootere uitbreiding zou verkregen hebben. Wissenkerke, 21 April. Op 27 dezer zal er hier een zeer zeker zeldzaam jubilé worden gevierd. Dien dag namelijk zul het 50 jaar geleden zijn, dat de beer C. D. van Noppen de betrekking van gemeente-ontvaDger in deze gemeente aanvaardde. De nog krasse, ruim 80 jarige grijsaard verdient zek»-r, dat dien dag voor hem niet onopgemerkt zal voorbijgaan, wat dan trouwens ook wel niet te denken is. Middelburg. De Kamer van Koophandel alhier heeft naar aanleiding van het ingekomen ontwerp-arbeidswet besloten dun Minister van Biiinenlandscbe Zaken te berichten, dat zij met ingenomenheid heeft gezien het voornemen om een wet ia bet leven te roepen, waarin wordt opgenomenzoowel hetgeen in de tegenwoordige arbeidswet en de veiligheidswet ie geregeld, als de reeds vroeger in uitzicht gestelde regeling van de arbeids- en rusttijden, ook voor winkels, alsmede het leerlingwezen en de Zondagsrust. Op deze wijze zijn de uit hun aard samenhangende onderwerpen van sociato wetgeving in één stuk begrepen. De Kamer juicht het ten zeerste toe, dat niet alles te dier zake bij de wet, doch veel bij algemeeneD maatregel van bestuur dient te worden geregeld. Wat het ontwerp zelf betreft, wijst de Kamer er op, dat de redactie hier en daar aan duidelijkheid veel te wenscben overlaat, wat zij met enkele voorbeelden staaft, terwijl eveneens enkele bedenkingen worden geopperd. In dezelfde zitting werd overgelegd en goedgekeurd het jaarverslag over 1902, waarin wordt gezegd, dat de buitenlandsche scheepvaart ook dal jaar van weinig beteekenis was, hoewel de algemeene toestand van handel en nijverheid toch vooruitgaande iB. Alhier is een voorloopig comité gevormd dat pogingen in het werk stelt hier ter stede een volkskoffiehuis op te richten, in het bizonder met het oog op de bestrijding van het drankmisbruik. Door de afdeeliugen Middelburg, Goes en Veere van den Chr. Nationalen Werkmans bond is een propaganda-comité benoemd, waarvan het doel is tot een provinciale organisatie voor Zeeland te geraken en overal afdeelingen te stichten. Daartoe is eene circulaire vastgesteld, die met de statuten voor den Bond zal worden verspreid. Het voornemen is later te Middelburg of te Goes een groote vergadering te houden, waarin o. m. het Tweede Kamerlid dr. J. Th. de Visser spreken zal. IJzendijke, 20 April. In het kiesdistrict Oostburg, waar reeds eene anti-revolutionaire kiesvereeniging bestaat, worden nu pogingen aangewend om ook eene katholieke kies vereeniging op te richten. AanbestedingenVerknopingen enz. Haamstede, 21 April. Heden had op de verschillende terreinen onder Burgh en Haam stede de veiling plaats van dubbele en enkele tulpen- en narcissen-bloembollen. Een groot aantal belangstellenden zoo van hier als van elders was bij de veiling tegenwoordig. De catalogus bevatte 4074 nummers; de prijzen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1