ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 21 April 1903. (SB ieriltzeesclie Oour an t). BERICHT. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7836. Directeur a. J. DE DOOZEL A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunneD uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zieiikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perae gaan van ons Blad, kunnen van hedèn af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 's namiddags twee ure. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MANPapiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingencht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesHuwe- lijkskaarten, Nota's, Kuritantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Plaatsing van kinderen op de School 8. ZITTING van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (HoolJ de onderwijzer P. VAN DER HAVE) op Zaterdag 35 April e.k.des avonds te 'T' uurtot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. De toelating geschiedt slechts eens in het jaar. Om als leerlingen op de School te tvorden toegelaten moeten de kinderen in 1897 of vroeger geboren zijn. Zuid-Afrika. Uit Transvaal komt bericht van een aantal door de Engelschen ingevoerde nieuwigheden, lang niet altijd verbeteringen, bij vroeger. Zoo heeft Lord Milner de voorwaarden bekend gemaakt, waarop, in Transvaal en Trans-Oranje, vreemdelingen het stemrecht kannen verkrijgen. Wie in dienst is geweest van den KoniDg kan dit recht verkrijgen na 10 jaren verblijf, andere vreemdelingen eerst na 15. Onder de Boeren-Regeering was de tijd zeven jaren, en een der hoofdaanleidingen tot den oorlog is geweest het getorn der Engelschen om het nóg korter te krijgen, en zoo doen thans de Farizeeërs I Volgens berichten uit Johannesburg daalt het moreele peil steeds lager. Slechte huizen verrijzen als uit den grond en telkens hoort men van inbraken en diefstallen, meest door Engelsche gelukzoekers gepleegd, die zoo talrijk zjjn, dat de politie weinig of niets tegenover hen vermag. In Transvaal is nu van Regeeringswege bekend gemaakt, dat het op crediet verstrekken van levensmiddelen, werktuigen, vee, enz. aan gewezen abargers" en anderen van 1 Juni af zal worden gestaakt. Na dien datum zal dat alles alleen sleohts worden verstrekt tegen contante betaling. Zoo noodig, zullen er ten behoeve van degenen, die nog zonder werk zijn, openbare werken worden ondernomen. De Gazette van Pietermaritzburg bevat nu den tekst der Militiewet, waarbij alle mannelijke inwoners tusschen 17 en 50 jaren dienstplichtig 'worden verklaard. Voorts wordt daarin een wet medegedeeld, waarin Natal's bijdrage voor de Rijksvloot op 35.000 per jaar wordt gesteld en nog een andere wet tot regeling van de Volks vertegenwoordiging der ingelijfde Transvaaleche districten Vrijheid en Utrecht. Die districten zullen elk één vertegen woordiger zenden naar de Wetgevende Vergadering. In October a.B. zullen daar de eerste ver kiezingen worden gehouden. De Regeering van Natal is voornemens, 4 millioen pond sterling (f 48.000.000) te leenen voor den aanleg van spoorwegen, telegrafen, havens en andere openbare werken. Italië. Rome, 18 April. De toestand van Z. H. den paus is zeer ernstig. Hij lijdt aan een ernstige catarrh en zijn krachten nemen af. Er is nog niets definitief geregeld ten aan zien van het bezoek van koning Edward aan Z. H. den paus; do kardinaal-staatssecretaris Rampollo staat in telegrafische gemeenschap met den aartsbisschop van Malta. De staking der letterzetters van dag bladen te Rome is óók geëindigd en wel met de onvoorwaardelijke onderwerping der stakers, waarvan er twintig procent »niet thuis" vinden. Duits chland. Te Penig, in Saksen, barstte Vrijdag 11. een on weder los, terwijl eene begrafenis plaats had. Een akelig oogenblik was het, toen een bliksemstraal de lijkkist trof op het oogenblik dat die in het graf werd neergelaten. België. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Koning den 75sten jaardag van België's onaf han kei ijk- heid in 1905 door groote feesten in alle gemeenten des lands denkt te doen vieren Dë benoeming eener groote commissie van voorbereiding is aanstaande. Nederland. Apeldoorn, 18 April. Heden is H. M. de KoniDgin-Moeder met gevolg, met den gewonen trein van 1218 aan het station alhier aan gekomen ter bijwoning van het gala-diner ten Hove op heden, ter eere van den verjaar dag van Z. K. H. Prins Hendrik. H. M. de Koningin en Z. K. H. PrinB Hendrik waren met gevolg op het perron ter begroeting aanwezig. Aan het gala-diner zijn genoodigd de leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M. de Koningin, de leden der Hofhouding van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. Prins Hendrik. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie, dir. de heer G. K. G. Van Aken, luistert het diner op. De genoodigden, voor zoover niet op Het Loo aanwezig, komen heden met een extra- trein uit Den Haag op 't Loo aan. Deze trein vertrekt 7.50 van Het Loo. Gisterenmiddag, kort vóór de aankomst van den koninklijkon trein, waren op het perron alhier, voor de wachtkamer waar het Koninklijk Echtpaar zich bevond, een paar hemoddorde straathonden ongegeneerd aan het ravotten, aaD welk minder hoffelijk tooneel de dienstdoende inspecteur vau politie, eenigs- zins ontsteld, een eind maakte door do diertjes naar het achterperron te jagen. Terzelfder tijd ongeveer stoomde de konink lijke trein statig het station binnen, en enkele oogenblikken later was het aanwezige publiek getuige van een allerhartelijkste omhelzing tusschen onze Koningin en bare geliefde Moeder. Wie stelt zich echter de verbazing en ontsteltenis voor van politie en publiek, toen men ontdekte, dat een der vieze hondjes, een onooglijke poedel, zich familiaar naast de Koningin op den looper bad gezet en deze eensklaps ziende de teedere begroeting, waar schijnlijk in vriendelijkheid niet onder willende doen, heel vertrouwelijk op de Koningin-Moeder toesprong en zonder op de algemeene ontstel tenis te letten, aanstalten maakte om H. D. ook nog andere liefkozingen te brengen. Onze KoniDgin, die in het komisch tooneeltje en de verlegenheid der autoriteiten blijkbaar heel veel schik had, weerde lachend den brutalen poedel met haar parapluie af en zorgde er voor, dat deze tegenover de hooge Gaste geen verdere indiscretie kon plegen. Moeder en Dochter en de Prins begaven zich daarop, de vrooljjke scène besprekend, naar hunne rijtuigen, terwijl de poedel voor- loopig in verzekerde bewaring werd gesteld. Nijmegen, 18 April. Heden werd door de Duitsche politie aan de manschappen der maréchausBée alhier overgeleverd een persoon, bekend staande onder den naam van F. Hönscheid, dio in Duitschland in arrest is, onder verdenking zijn dochtertje te hebben vermoord. Aan het Duitsche parket had hij mede gedeeld in staat te zijn een alibi te bewijzen tijdens den moord, bewerende toen niet in het Keizerrijk, maar in Nederland en wel in Nijmegen te hebben vertoefd. Hij had ook den naam van een persoon, die daar ter stede woonachtig zou wezen, opgegeven, maar blijkens door de Duitsche justitie onmiddellijk inge wonnen informatiën, was dio pereoon bij de autoriteiten geheel onbekend. Daar Hönscheid echter volhield de woonplaats van den later op te roepen getuige decharge te kunnen aanwijzen, werd hij tijdelijk aan de maré- chaussée alhier overgegeven, om rondgeleid en zoo noodig met den bedoelden persoon geconfronteerd te worden. Hedenmiddag geschiedde dit onder grooten toeloop van het publiek. Geboeid en door de maréchaussee bewaakt, trok men met den beschuldigde naar verschillende plaatsen in de stad, zonder dat bet dezen echter mocht ge lukken zijn bewering waar te maken, zoodat hot ondezoek geenerlei resultaat opleverde. Amsterdam, 18 April. De Yereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, in het Veembedrijf, de Expediteurs-Yereeniging en de Schuiten voerders-Yereeniging en de Grond werkers zullen Maandagmorgen den arbeid wederom hervatten. Naar wij vernemen zal wegens d6 zware diensten, welke het garnizoen dezer dagen heeft te verrichten, op 19 dezer, den verjaar dag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, geen parade worden gehouden. Utrecht, 18 April. Gieterennacht half 2 ure outBtond een hevige brand in de bakkerij van den broodbakker Yan Vogelpoel, aan de Yarkensmarkt. De bakkerij is geheel uitgebrand, terwijl de beleudendo perceelen door het fiiok op treden van de brandweer werden behouden. Yan de twee knechts, die op zolder sliepen, is er een uit het raam op straat gesprongen, waarbij hij een zijner heenen brak, terwijl de andere knecht, zekere G. Lutterman, oud 16 jaren, hedenmorgen gestikt door den rook dood in zijn bed werd gevonden. De schade wordt door assurantie gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. 's-Gravenhage, 18 April. De Eerste Kamer is voornemens na haar terugkomst allereerst in de afdeeliogen te onderzoeken de aanhangige wetsontwerpen, teneinde deze nog dezelfde week in openbare vergadering af te doen. Voor openbare beraadslaging liggen sedert eenigeu tijd mede gereed de ontwerpen betreffende het militaire strafrecht. Naar wij vernemen, wordt overeen komstig den wonsch van den Minister van Oorlog overwogen, in hoevorre het thans mogelijk is de militaire maatregelen langs de spoorbanen zeer belangrijk in te krimpen. Ook de Hooge Regeering moet den wonBch koesteren de miliciens zoo spoedig mogelijk huiswaarts te zenden. Volgens een Haagsch blad loopen in de Kanaalstraat te 's-Hage voor het huis van den minister-president geregeld een viertal agenten heen en weer om toosicht te houden op de woning van den heer Kuyper. Ook bij het uitgaan van den minister wordt hij steeds gevolgd door vast aangewezen rechercheurs. Do benoeming der staatscommissie van enquête betreffende toestanden bij het spoor wegpersoneel, kan eerstdaags worden verwacht. Als voorzitter der commissie zal optreden mr. D. Yeegens, oud-griffier en oud-lid der Tweede Kamer. M. J. Do Jongh heeft onlangs van H. M. de Koningin 3 maanden vermindering van straf gekregen (de bekende moordzaak op Marius, het zoontje van den heer Bogaerdt te 's-Gravenhage). Rotterdam, 17 April. In de jaarverga dering van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij zeide de voorzitter bij het can de orde stellen van het verslag het volgende: In hot verslag is medegedeeld, dat onze directeur, de heer Guicbart, om redenen van gezondheid met verlof afwezig is, zoodat hjj deze algemeene vergadering niet kan bijwonen. De aandeelhouders hebben zeker met vol doening in het verslag gelezen, dat zijn ge zondheid dank zij het verlof zooveel verbeterd is, dat hij waarschijnlijk spoedig zijn werkzaamheden weder zal kunnen her vatten. De voorzitter houdt zich overtuigd in den geest der vergadering te spreken, wanneer hij den wensch uit, dat die verwachting worde verwezenlijkt en dat wij den heer Guichart spoedig weder aan het hoofd der zaak mogen zien. In het verslag wordt medegedeeld, dat het personeel over het afgeloopen jaar in het algemeen reden tot tevredenheid gaf; do voorzitter wenschte daaraan nu reeds toe te voegen, dat in de dagen van beroering in het transportbedrijf, die Nederland doorleefd heeft, het personeel trouw zijn dienst is blijven doen. Al heeft het aan opruiingen en pogingen om het personeel mee te sleepen in de stakingen niet ontbroken, de houding van de groote en beproefde oude kern van het per soneel is zoodanig geweest, dat ten slotte niemand zich heeft laten afbrengen van het betrachten van zijn plicht. De voorzitter stelde er prijs op, namens commissarissen en directiedat op deze plaats openlijk met waardeering te vermelden en te conetateeren, dat het personeel getoond heeft, dat de Maat schappij op hen kan rekenen. Verslag en rekening werden goedgekeurd od bet dividend werd bepaald op 9 pCt. Door den heer H. J. Klüssener werden nog enkele weuschen ter tafel gebracht, o. a. om het aantal plaatsen op het achterbalcon te brengen van 6 op 5. Een en ander zou door de directie in overweging worden genomen. Fiakkee. Wij vernemen, dat een commissie is opgericht met het doel om te trachten op ons eii&nd een ziekenhuis op te richten. Voorzitter is de heer A. J. de Graaff, burge meester van Sommelsdyk, en secretaris de heer W. de Jong te Middel bamis. Uit Stad sw Provincie. Zierikzee, 19 April. Hedennamiddag ten 1 ure hield de d d. Schutterij alhier eene parade, tor installatie van den heer mr. H. Polvliet, als 2de luitenant. Tevens werd aan den sergeant J. L. Strooband de eero- medaille voor langduriger» dienst uitgereikt. Bij beide plechtigheden hield de commandant, mr. J. C. van der Lek do Clercq, eene toe spraak tot de betrokken personen en liet bet muziekcorps zich hooren. De 27ste geboortedag van Z. K. H. Prins Hendrik werd heden alhier gevierd door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlag van alle openbare en vele particuliere gebouwen. Wij herinuoren belanghebbenden, dat do Bedrijfsbolasting vóór 1 Mei moet af betaald zijn. Deze koatelooze aanmaning meenen wij te moeten doen, daar men in de tegenwoordige gare dagen vergeten zou, reeds zoo dicht bij Mei te zijn. Mot ingang van 1 Mei a s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 'a rijke belastingenT. B. Tas van Üud-Beijerland naar Hoedekenskerke, C. R. Janssen van St.-Jansteen naar Saa van Gent, J. Fossen van Well naar St.-Janstcen, A. Sonnevijlle van Afterden naar Oostburg, O. Uffen van Krabbendijke naar Zierikzee, V. A. van Aerde van Aardeoburg Daar Krabbendijke, J. van der Werf van Beek (bij Nijmegen) naar Aardenburg, F. L. Coone van St.-Jan- steen naar Veldzigt en M. A. van der Bliek van Qoirle naar St.-Jansteen. De heer Uffen is 2e, de heeren Tas en Yan Aerdo zijn 3e en de overige 4o klasse. De verplaatsingen van de kommiezen T. B. Tas van Oud-Beijerland naar Sas van Gent, A. Sonnevijlle van Afferden naar Aardenburg, W. A. van Aerde van Aardenburg naar Hoedekenskerke, M. A. van der Bliek van Goirle naar Zuiddorpe, M. D. J. H. van den Brink van Eede naar Veldzigt en R. van Hurck van Zuiddorpe naar Eede zijn in getrokken. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, de heer G. M. van Yoortbuijsen, ontv. der reg. en dom. aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den cala- miteusen Burgh- en Westlandpolder, de heer A. Beije te Burgh. Naar aanleiding van de herhaalde ver zoeken om in de gemeente Koewacht een brigade maréchausrée te vestigen, is van hoogerhand oen onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om aldaar definitief een brigade van 7 man te stationneeren. Op verzoek van het bestuur der Vereoni- ging «Zeevaartschool", die blijkens achterstaande advertentie op 1 Mei a.s. te VlisBingen eme Zeevaartschool zal openendeelen wij het volgende mede: De Zeevaartschool te Yliesingen zal, evenals de vele soortgelijke inrichtingen in het Noorden van ons land, ten doel hebben om hen, die reeds ter ree gevaren hebben of hen, die van plan zijn te gaan varen, in de gelegenheid te stellen om de theoretische kennis te ver werven, noodig voor het examen ter verkrijging van het diploma als derden -, tweeden - of eersten stuurman ter koopvaardij, stoom- of zeilvaart. Een der eisohen om toegelaten te worden tot het afl.iggen van (xamen voor derden stuurman is, dat men 12 maanden buiten gaats gevaren hebbe. De meesten gaan dus eerst naar zee om den vereiBchten tijd te varen en koeien dan aan de Zeevaartschool om zich verder theoretisch voor het examen te bekwamen. Het onderwijs wordt verdeeld ij twee afdeelingen. In de eerste daarvan wordt alleen voorbereidend onderwijs gegeven in die vakken, waarvan de kennis voor de volgende vakstudie onmisbaar is, n.I. rekenkunde, algebra, meet- kunde, gonio- en trigonometrie, aardrijkskunde, Eogelsch. Het is voor de toelating tot deze afdeeling niet noodig, dat men gevaren hebbe, maar wel, dat men met vrucht het onderwijs aan eene lagere school hebbe gevolgd. Na het doorloopen der eerste afdeeling moeten de joDgelni, die hun vollen vaartijd nog niet achter den rug hebben, gaan varen. (Voor de plaatsÏDg op een boot of schip kan de Zeevaartschool niet zorgen). Wanneer deze jongelui den vereischten tijd gevaren hebben, kunnen zij naar de school terugkomen om het onderwijs in de tweede afdeeling te volgen. Het onderwijs in deze afdeeling (stuur- liedenafdeeling) is geheel gericht op de eischen van het programma der examens voor stuurman ter koopvaardij. In de tweede of stuurlieden- afdeeling kunnen alleen jongelui geplaatst worden, die aan deze of eene andere school voldoende voorbereidend onderwijs hebben genoten. De schooluren zullen zooveel mogelijk zoo gesteld wordendat ook jongelui niet te Vliseingen woonachtig, in de gelegenheid zullen zijn dagelijks heen en weer reizende, de school te bezoeken. Het spreekt van zelf, dat de Yereeniging «Zeevaartschool" bereid zal bevonden worden om, voor zoover de plaatsruimte op de school toelaat, eventueel ook bizonder begaafde, doch onbemiddelde jongelui op de school toe te laten zonder betaling of voor een lager schoolgeld. Eene gelukkige omstandigheid voor deze school ia, dat tbana bij de oprichting de gelegenheid tot het verkrijgen van een plaats als stuurman op een Nederlandsch schip bizonder gnnetig ie. Er heerscht bepaald gebrek aan stuurlieden. Westelijk Schouwen. Dank zij het betrekkelijk goede weer na zoovele onstui mige dagen, brachten Zondag honderden per rijtuig, per fiets of ander vehikel of wel te voet een bezoek aan de uitgestrekte schoone tulpen- en narcissen vel den. Blijkbaar hadden de bloemen van het bizonder gare weer der laatste dagen veel te lijden gehad. Siljansland. In onze gemeente is men dit jaar, bij wijze van proef. begonnen met het planten van ennige bloerabollenbeddendeze proef kan ala uitnemend g-elasgd beschouwd wordeo, daar de bollen door hun wceldurigen en malschen groei, een prachtig gericht St. Filipsland, 18 April. Aangemoedigd door een werkloon, dat beduidend hooger is dan hier, zjjn deze weok een 20 maDuen naar Holland vertrokken om daar een employ te zoeken, 't zij als sjouwerman of als grond werker. Komen van hen gunstige berictiten, dan zijn nog meer personen van plan hun voorbeeld te volgen. Men zij er echter op bedacht, dat in Holland naast een hoogeren loon- ook een hoogeren levensstandaard staat. Het is nu zoo goed als zeker, dat de schorren in het afgedamde Slaak in 1904 zullen ingedijkt worden. Daar echter r.og niet alle gronden voor cultuur geschikt zijn, zal een gedeelte, dat zich langs den Slaakdam en ook langa den Noord-Brabantschen kant u if strekt, eerBt later ingepolderd worden. Het plan bestaat onder den Slaakdam, ter hoogte der Schelpkreek, een sluis te maken. Goes, 18 April. Eene steeds grooter wordende zeldzaamheidDezer dagen overleed eene dienstbode, die volgens het openbaar getuigenis van hare dames, gedurende zes-en dei tig jaren trouw en eerlijk in den zelfden dienst bleef. Er zijn elf sollicitanten naar de betrekking van gemeente-ontvanger, vacant geworden door het overlijden van den onvergetelijken titularis Z. D. v. d. Bilt La Motthe. De verschillende betrekkingen van wijlen dien heer krijgen achtereenvolgens verschillende functionarissen. Zoo is in zijne plaats benoemd tot ontvanger der Ned Herv. gemeente, de heer E. v. d. Boschtot ontvanger van het "Waterschap «Baarland", tijdelijk, de heer Slecht; tot administrateur eener Brandwaar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1