ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 April 1903. -1 Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (525 ieriltzeesolie C o u r a, n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7833. reot< Directeur i /v. J*. DE looze. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FEaNXEt, Meelstraat 386, Zierikzee. Spanje* Madrid, 8 April. TJit Manilla wordt geseind, dat het pantserschip »Infante Isabella" een afdeeling artillerie en ammunitie geland heeft. De Mooren, die een aanval deden op het fort Fragana, hadden elf dooden en vele ge wonden. Om twaalf uur gisterenmiddag duurde het gevecht voort. Italië. De Italiaansche bladen zijn bizonder in hun schik over bet vlugge en beleidvolle optreden der Siciliaansche autoriteiten tot bevrijding van den rijken grondeigenaar Bpano uit Marsala, die een maand geleden door een bende roovers was opgelicht. Sedert dat voorval leefde de geheele evolking in angst en vreeshet stoute stuk pas om zoo te zeggen onder den rook der Gtad bij het vallen van den avond ten uitvoer gebracht door acht zwaar gewapende bandieten, /at aanleiding gaf tot de vrees, dat een goed georganiseerde bende de omstreken onveilig ^ou gaan maken, en niemand durfde haast aog zijn huis verlaten. Uit alles bleek dat de oplichting van Spano een wèloverlegd stuk was. De ontroering werd nog verergerd, toen m.n vernam, dat de bandieten een losgeld ven twee millioen vroegen. Zij moesten dus v :x wel sterk gevoelen. De onderhandelingen met de familie van den gevangene werden natuurlijk gerekt en dien tijd maakte de politie zich ten nutte voor haar onderzoek. Dezer dagen bracht het onderzoek eenige feiten aan den dag. Men kwam te weten, r1'" Spano naar de bergen was gevoerd en orborgen in een verlaten, eenzaam gelegen nis. Op een goeden avond werd dit huis oor een afdeeling politie-agenten en karabiniers De geyangene was verborgen in een soort onderaardach gewelf, waarvan de toegang door een laag mest was bedekt, zoodat de agenten eenigen tijd moesten zoeken. De twee roovers, die den gevangene be waakten, hadden hem hun revolvers op het hoofd geplaatst om hem te beletten eenig geluid te geven. Toen zij aan het gestommel boven hun hoofd bemerkten, dat hun schuil plaats ontdekt was, namen ze de vlucht door een geheimen uitgang, die niet werd bewaakt. Twee minuten daarna omhelsde Spano zijn bevrijders geheel ongedeerd. Zonder tijdverlies werd Spano den berg afgeleid en per rijtuig naar Trapani vervoerd en vandaar ging hij den volgenden ochtend per trein naar Marsala in gezelschap van den prefect. De bevolking bracht hem in optocht met muziek aan het hoofd naar het station te middon van geestdriftige toejuichingeneen zelfde ontvangst viel hem ten deel bij zijn komst te Marsala. Deze ovatie gold ook voor een deel den prefeot van Trapani, die de autoriteiten bij haar onderzoek tot de uiterste krachtsinspanning had aangezet. Den eigen dag werd de eigenaar van het huis, dat als gevangenis had gediend, met twee zijner zoons gevangen genomen. Alle drie hadden ze aan de oplichting deelgenomen. Bijna op hetzelfde oogenblik werden drie anderen gevat, toen zij juist den trein naar Marsala wilden nemen, in de hoop daar het losgeld te krijger). Onder hen was een der bewakers van Spano .a toevallig ontmoette hij, terwijl de agenten hem naar de gevangenis brachten, den man, dien hij gedurende een maand gevangen had gehouden. De bandiet smeekte den agenten hem tot bij Spano te brengen en toen deed hij voor dezen een voetval en vroeg hem rergiffenis. De tweede bewaker beeft zich den volgenden lag uit eigen bewegingNjJ^^ politie over geleverd. Engeland. Op het kasteel Windsor, in de particuliere ertrekken des Eonings nogal, heeft men iezer dagen kostbare schilderijen door penne- aessteken ernstig beschadigd gevonden. Men denkt aan wraakneming van een ediende. Onder het nieuw mannelijk regime aat het op Windsor tegenwoordig veel trenger toe dan onder Koningin Victoria. De Ongevallenwet In de praktijk. Het zou een mooie gelegenheid zijn', nu hedenavond met klokslag van twaalven, de Ongevallenwet in werking treedt, terug te zien naar het oogenblik van de geboorte dezer wet, hare moeilijke jeugd, haar groei en ontwikkeling te volgen, en haar bij het intreden in de maat schappij te begroeten. Beter sohijnt het mij echter toe vooruit te zien naar den invloed, dien zij in de maat schappij zal hebben in de praktijk na te gaan het oogenblik, waarop één onzer met haar in aanraking komt. Dat dit zal gebeuren, is zekerlaten wij hopen, dat het niet spoedig, en niet dikwijls gebeurt. Na een ongeval. Wanneer een werkman een ongeval is overkomen in verband met de uitoefening van het bedrijf, waarin hij werkzaam was, is het mogelijk A. dat die werkman vergoeding krijgt 1°. Vergoeding voor genees- en heelkun dige behandeling. 2°. Een tijdelijke uitkeering gedurende de eerste zes weken. 3*. Een vaste rente. B. dat zijn nagelaten betrekkingen vergoeding krijgen 1®. Vergoeding voor begrafeniskosten. 2°. Een vaste rente. Dat is m o g e 1 ij k. Want het is volstrekt niet de bedoeling van de wet om voor iedere onbeduidende schram of voor een klein wondje vergoeding te geven. In het algemeen moet het een ongeval zijn, waarbij geneeskundige behandeling nood zakelijk is. Ook is het niet de bedoeling van de wet bij ieder ongeval, waar ook maar gebeurd, een uitkeering te geven. In het algemeen moet het een ongeval zijn, in of in verband met de uitoefening van het bedrijf. En ook al is de dokter erbij te pas gekomen, dan is het nog niet zeker, dat men eenige uitkeering krijgt, hetzij voorloopig, of wel vast. Het is best mogelijk, dat de getroffene, nadat de dokter hem verbonden heeft, weer volmaakt in orde is, en direct aan het werk kan gaan. In zoo'n geval zal hij slechts vergoeding krijgen voor geneeskundige behandeling: een uitkeering is onnoodig, want het werk gaat door, en zijn loon wordt als gewoonlijk uitbetaald. De wet vraagt niet, of het de schuld van den getroffen werkman was. Ook al is het zijn schuld, uitbetaald wordt hij toch. Daarentegen krijgt hij slechts de halve uitkeering, wanneer het ongeval is gebeurd, terwijl hij dronken was, in het geheel geen, wanneer hij zich opzettelijk een ongeval heeft bezorgd. Maar wanneer nu een min of meer ernstig ongeval is gebeurdwat moet dan gedaan worden om de uitkeering te krijgen? Door den werkman niets. Zoodra er een ongeval heeft plaats gehad, moet de werkgever of zijn plaatsvervanger onmiddellijk geneeskundige hulp inroepen. Voor deze eerste hulp mag de werkgever den dokter halen, dien hij wil. Vervolgens moet de werkgever of zijn plaatsvervanger twee gelijkluidende formulieren invullen, welke aan het postkantoor verkrijg baar zijn. Binnen 24 uur na het eerste onderzoek, en, indien er soms geen dokter bij geweest is, binnen 2 X 24 uur na het ongeval, moet hij deze formulieren terug brengen naar het post kantoor, behoorlijk ingevuld en onderteekend. Zoo'n formulier bevat een reeks vragen naam en woonplaats van den getroffen werkman en den werkgever leeftijd en geslacht van den getroffene; soort van arbeid, waarmede hij gewoonlijk was belast; bedrijf, waarin de getroffene werkzaam was; datum, uur en plaats van het ongeval; werkzaamheden, waarmede de getroffene nu bezig was; oorzaak van het ongeval, en de wijze, waarop het gebeurde; naam en woonplaats van den dokter, die de eerste hulp verleende; plaats, waar de getroffene wordt verpleegd oordeel van den geneesheer over den aard van het bekomen letselof het ongeval den dood heeft ten gevolge gehad of vermoedelijk zal hebbenover den tijd, gedurende welken de getroffene vermoedelijk gedeeltelijk of geheel ongeschikt tot werken zal zijn naam en woonplaats van ooggetuigen van het ongeval; en verder alles, wat de werkgever meent, dat goed is er bij te zetten. Zoowel de dokter als de werkgever of zijn plaatsvervanger moet het onderteekenen. Is nu verdere geneeskundige behandeling noodig, dan moet dit gebeuren door een dokter, die zich aan de Rijksverzekeringsbank heeft aangemeld als beschikbaar voor de behandeling van ongevallen. Van deze doctoren is een lijst opgemaakt, welke de Bank aan alle werkgevers heeft toegezonden, terwijl zij ook aan de post kantoren kan worden ingezien. Op aanvrage zendt de Rijksbank bovendien zoo'n lijst voor iedere provincie afzonderlijk toe. Moet de werkman dezen dokter of één dezer doctoren nemen? Neen. Verkiest de werkman een anderen dokter, dan kan hij daartoe schriftelijk bet verzoek doen aan de Rijksbank, waarbij een verklaring moet worden overgelegd van dien dokter, dat hij de behandtiing op zieh wil nemen. Ook vóór dat een werkman een ongeval heeft getroffen, kan hij op diezelfde wijze bij de Rijksbank aanvragen, of hij, wanneer hem een ongeval overkomt, een bepaalden door hem aangewezen dokter mag nemen. Neemt hij zonder deze toestemming een dokter, die niet op de lijat van de Rijks verzekeringsbank staat, dan kan het gebeuren, dat de Bank toch ook dien dokter toelaat tot hulpverleening. Laat zij hem echter niet toe en neemt men hem toch, dau moet men hem zelf betalen en krijgt deze kosten niet vergoed. Men kan de vergoeding van de Bank voor de kosten van geneeskundige behandeling krijgen door binnen 6 maanden de rekening en de kwitantie van den dokter bij de Bank in te sturen. Is de kwitantie er niet bij, dan betaalt de Bank den dokter toch, indien de werkman blijk geeft, dat hij te arm was om die rekening te betalen. Aangifte is dus geschied, de eerste hulp verleend en de dokter gekozen. Na die aaDgifte zal de Bank in den regel door hare agenten een nader onderzoek doen instellen. Wanneer uit dat onderzoek en de aangifte blijkt, dat de getroffene op den derden dag na het ongeval nog niet in staat was zijn gewone werk te doen, dan geeft de Bank eene tijdelyke uitkeering van 70 pCt. van het loon gedurende de eerste 6 weken van het ongeval. Zoo spoedig mogelijk zal zij eene beslissing nemen eu daarvan aan den getroffen werkman kennis geven, met vermelding, indien eene uitkeering noodig wordt geacht, wanneer en waar die uitkeeringen zullen plaats hebben. In den regel kan men de eerste uitkeering 8 dagen na de kennisgeving halen aan het post kantoor, alwaar vervolgens iederen Dinsdag de wekelijksche uitkeering wordt betaald. Bij de uitkeering moet de werkman een legitimatiekaart overleggen, welke hem met de kennisgeving door de Bank was toegezonden. Na die 6 weken wordt weer een onderzoek ingesteld. Dan wordt vastgesteld, of de getroffene ongeschikt is, niet voor zijn gewone werk, maar om in het algemeen werk te doen, gelijk staande met zijn kracht en bekwaamheid vóór het ongeval. Is hij geheel ongeschikt tot werken, dan krijgt hij 70 pCt. van zijn loon ais vaste rente, is hij gedeeltelijk ongeschikt, dan zooveel minder als de Bank zal beoordeelen. De Fabrieksbode. D. E. Brieven uit Zeeuwich-Vlaanderen. LV. Mijnheer de Redacteur! Staking, staking en nogmaals staking is al wat je hoort en leeet. 't Is, alsof de werklui zeggen willenLaten we nu ons hart nog maar eens ophalen, want na eenige weken ia het uit met staking zonder straffeloosheid. Elk winterseizoen levert iets eigenaardigs op. Nu is het de overmoed der organisatie, en in vorige winters herinnerden de vele optochten der werkeloozen op een malaise, die een 8cbri] contrast vormdo met den tegenwoordigen tijd. Nu onverhuurbare werkliedentoen vele rijke lui diep in den zak tastende om de duizenden te spijzigen of aan 't werk te zetten. In elk geval is het een feit, dat sedert 31 Januari j.l. meer werkstakingen in den lande zijn voorgekomen, dan in een geheel jaar te voren. Ze zijn dan ook kunstmatig opgewekt, in 't leven geroepen als contra-manifestatie tegen over het machtsvertoon der regeering en het nieuwe strafartikel. Dit machtsvertoon was noodzakelijk geworden door de dreigementen der manifesteerenden, doch is veel te vroeg geopenbaard en werd, voortdurende, te langdurig. Met meer succes had men beide opgeroepen lichtingen veilig zes weken thuis kunnen laten. Zes weken van nietsdoen zijn voorbij gegaan, en nu men de soldaten van noode hseft, kunnen de bevel voerenden beschikken over manschappen, die pruttelen, jerimieeren en in éón woord ontevreden zijn. Het strafartikel, gewijzigd of ongewijzigd, is noodzakelijk geworden door de gebreken, die onze strafwetgeving en niet minder onze samenleving aankleven. Men zou zoo zeggea, dwingt het niemand tot werken, die niet werken wil. Er zijn menBchen genoeg, die wèl werken willen. Waarom moeten nu deze opvolgers door de stakers verhinderd, belet, ja zelfs gemoles- 1 teerd worden f Tegenover vrijheid van staken, eisch ik vrijheid om te werken. De zoetaappigbeid der rechtspleging tegenover de dwingelandij der stakers en de zwakke bescherming, die de werklieden, niet-stakers, ten deol viel, deden naar de thans voorgestelde strafbepalingen omzien. Éón ding komt me onverklaarbaar voor, en dat iahoe de zoo gesmade liberale partij zich in de bres stelt voor de regiering. Gansek de Kuyperspartij heeft jaren achter een niets anders gedaan dan de vrijzinnigen venijnig bestreden, en bet mindere en niet- denkende deel der bevolking tegen hen opgezet, zelfs met behulp van den godsdienst. Bij elk wetsproduct der liberale regeering stond de rechterzijde gereed om het te bekampen. Samenwerking om het wetsvoorstel te verbeteren en door goede oppositie een anderen kijk op sommige zaken te geven, waardoor nationale- en geen partij wetten geformeerd worden, bleef steeds uit. De rechterzijde heeft van de leerplichtwet immers een partijwet gemaakt? Alle liberalen zijn voor vaccine-dwang. Toch wil de meerderheid hem afschaffen. De redevoeringen van de heeren MeeB en Drucker, hoe schoon van vorm, heb ik met weerzin gelezen. Nu de regeering oogst, voor een deel althaDs, wat zjj gezaaid heeft, is het niet meer dan plicht, dat zij zelve haar gedragen linnen en familie waecht. Spreken is wel goed, doch zwijgen in dit geval nog beter, 't Ie waarachtig al wel, dat de liberalen niet als haar bestrijders optreden, om munt te slaan uit de muilkorfwet. Ik vind de vrijzinnigheid'wel wat ver ge dreven, om de mazen der muilkorf door de liberalen zóó wijd open te zetten, dat bet beestje als in een fluweelig halsbandje zit, om oen regeering te redden uit een niet bij zonder benijdenswaardige positie. De rechterzijde oogst, wat zij gezaaid heeft. Dit ie evenzoo van toepassing op de sociaal democraten. Zij zullen zorgen, dat de werklieden steeds hooger loon ontvaDgen, maar de partij zal de schuld dragen, dat tegenover eenlingen van hooger loon velen zonder werk zijn. De tractementen der openbare onderwijzers zijn veel verbeterd, en daarmede gaat gepaard, dat de positie van den openbaren onderwijzer meer en meer aftakelt. Overal verrijzen bij zondere scholen, minder en minder openbare onderwijzers zijn er noodig, en een nog grootore aftakeling staat voor de deur. Meer tractement voor een betrekking, waartoe steeds minder personen geroepen zullen worden. Zoo ook met den arbeid. Hoe meerder eisohen de arbeider stelt, hoe minder personen van de verworven verbetering profi- teeren zullen. Zonder de vele werkstakingen en dreigemonten der socialisten, zouden de duizenden opgeroepenen niet uit hun dagelijk- schen werkkring gerukt zijn. De socialisten bobben op bun gewetende ramp voor vele gezinnen, een wekelijkBch grootere uitgaaf van een ton gouds aan grooter leger, het missen van een weekgeld aan ontslagenen en de niet te berekenen schade aan AmaterdamBchen handel en scheepvaart. Over onze grensstreek schrijvende, hadden wij alleen te melden, dat onder de drie roomsche bladenZeelandia, Zeeuwsche Koerier en Ilulsterblad en wel van beide laatste met het eerste erge ruzie heerscht. Zeelandia is bet eigenlijke orgaan voor de katholieken in Zeeland, doch de redacteur van dit nieuwe persproduct loopt niet alleen te hard van stapel, maar is wel wat bazig tegenover zijn collega's van oudere bladen. Het oostelijk deel heeft, dank zij spoor wegen en tramlijn, een vrij goede regeling van postverkeer, terwijl plaatsen, die wat af gelegen liggen als Zaamslag, ook beteren dienst zullen krijgen, door afschaffiog van bodeloop. Evenals van Goes naar Noord-Beveland zal van Terneuzen naar Zaamslag een post- kar rijden. In westelijk deel behoorden ook postritten thuis voor afgelegen gemeenten, doch dit gedeelte is niet zwart genoeg gekleurd. En vooral zwart doet tegenwoordig opgeld, zelfs in de inspectie Zeeland. Met vele groeten, ZEELAWDICU8. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent. Fotoscalptaar en fotogrnfeeren in natuurlijke kleuren. Twee vindingen van Berlijngcken bodem. Berlijn, 26III—'03. «Zoudt ge niet bij gelegenheid in een «Ber- lijnsohen Brief" eens een beschrijving willen geven van de wijze, waarop sinds eenigen tijd in een atelier in de Leipziger Strasse langs fotografischen weg plastieken, medaillons, «en profil" en «en face" en zelfs bu6tes worden vervaardigd? Wat ik er over in een duitsch tijdschrift las, heeft me niet veel wijzer gemaakt". Eenige dagen geleden ontving ik van bevriende zijde uit Holland een brief met bovenstaand verzoek, waaraan ik hierbij gaarne voldoe. Een paar huizen voorbij het bekende Waaren- haus Wertheim in de Leipziger Strasse houden de meeste voetgangers een oogenblik halt voor de kolossale ramen van de beide voornaamste Berlijnsche fotografen, Sohaarwachter, geboren Nijmegenaar, en lid van de Hollandsche club, en Bieber, die steeds de nieuwste, in hunne j ateliers opgenomen portretten van vorstelijke en andere hooggeplaatste of beroemde personen étaleeren. Wanneer het werk der groote con currenten genoeg bewonderd is, wordt voor het daarnaast gelegen uitstalraam der Photos- culptur-Gesellschaff opnieuw stilgestaan, waar van de directeur, de fotograaf-«beeldhouwer", Selke, zich hier ruim 2 jaar geleden als//Dritte im Bunde" vestigde, j^n dit raam liggen portret afgietsels in brons, in Elfenbeinmasse, in terra-cotta enz., waarvan de origineelen niet, zooals bij gewone afgietsels in de werkplaats van den beeldhouwer, doch uitsluitend langs fotograff8chen weg zijn ontstaan. Het is met de uitvinding van den fotograaf Selke gegaan, zooals met zoovele inventies; zij staat niet op zich zelf, maar berust op een belangrijke uit vinding van de laatste jaren op fotografisch gebied, op de met den kinematograaf verkregen resultaten. Met de meeste bereidwilligheid gaf de heer Selke mij in zijn atelier een verklaring van zijn procedee. Alle opnamen geschieden met een kinematografisch toesteldat door een kruk wordt bewogen, waarbij de filow, aan de ééne zijde in een houten kastje afrolten gelijktijdig aan de andere zijde eveneens in een houten kastje weer oprolt. De persoon, van wien een „Photosculptur" zal worden genomen, neemt op een tabouret plaats, en wel zóó, dat zijn prohei scherp uitkomt. De om geving van den zittenden «patiënt" wordt begrensd door een soort lijst, welke op een afstand van ongeveer 30 40 centimeter rondom de lijnen van het lichaam volgt. Men zou persoon en lijst het best kunnen vergelijken met een in een ondiepe pakkist geplaatste schilderij. Staat men vóór de schilderij, zoo ziet men van de zijplanken der kist alleen de smalle kanten ter dikte van de planken. Evenzoo is het bij de «lijst", waarin de persoon in kwestie heeft plaats genomen, en welke ongeveer 20 centimeter diep is. Van voren gezien, dus van de zijde van den kinematograaf, ziet men uitsluitend het scherp afgeteekende profiel en daar rondom heen het smalle randje van de, tot op den vloer door- loopende lijst. Zelve kijkt de zittende persoon echter tegen de breede zijde der lijst, waarin ter hoogte van het hoofd lichtblauwe glazen platen zijn aangebracht, waardoor sterk electriseh Jicht naar binnen valt. Dezelfde kruk van den kinematograaf, welke de fotografische filow links af- en rechts weer oprolt, nadat de gevoelige plaat het lichtbeeld heeft opgenomen, doet de vloer, waarop tabouret met persoon en lijst staat, langzaam, bijna onmerkbaar achteruit glijden. Het gevolg hiervan is, dat de belichting van de zittende figuur eveneens successievelijk veranderingen ondergaat. Het is, alsof een zonnestraal lang zaam, heel langzaam over het gezicht en de buste glijdt. Elke verschuiving van het licht beeld gaat hand in hand met een nieuwe opname op de filow van den kinematograaf, waarvan gewoonlijk dertig verschillende genomen worden. De eerste geeft een volledig scherp beeld en profil, het tweede beeld ver schilt nauwelijks van het eerste, doch bij het vierde en vijfde kan men al duidelijk merken, dat het lichtbeeld verschoven is. Steeds kleinere gedeelten van gezicht en buste vertoonen zich op de plaat, totdat ten laatste nauwelijks een klein stukje op de laatste plaat is overgebleven. Het eerste stadium is hiermee afgeloopen. Nu komt de moeielijke kwestie. We hebben nu dertig of meer kleine kinematografische opnamen; waar blijft nu het plastische, het relief, zal de lezer vragen. Om te beginnen worden van de origineele serie van kinematografische opnamen ver grootingen gemaakt door middel van een camera op karton en in formaat, zooals "dooï den besteller verlangd wordt. Nadat de dertig of meer grootere fotografiën zorgvuldig zijn uitgevoerd, worden zij stuk voor stuk naar hunne volgorde uitgeknipt, en nauwkeurig op elkaar geplakt, zoodat de laatste fotografie, zooals men zich herinnert, een, ten gevolge van het verschuiven van het lichtbeeld, klein gedeelte van de oorspronkelijke fotografie - een stukje oor, een gedeelte van een haarlok - bovenop, en natuurlijk op de juiste plaats komt te liggen. In ruwe omtrekken is het model gereed, dat nu wel degelijk relief heeft gekregen, tengevolge van de verschillende op elkaar bevestigde lagen karton. Zoodra het ruwe model volkomen droog is geworden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5