ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 April 1903. Eerste Biad. BERICHT. Aangifte voor het Bevolkings register. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i li z e o s c li e Cour an t). Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7833. Directeur A* J. DE LOOZE. Redacteuren: A* FR^NKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkêlnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BRANDWEER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voor geschreven bij Kon. B,'sluit van don 27 Juli 1887 (Staats blad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofd- zakelijk de volgende: 1». Zij, die hunne woonplaats naar eene andere ge meente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar ztf lich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3°. Elk hoof <1 van eon gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaatinwonende dienst- en werkbodeti daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door »fzon«lerlijl< levende personen, wan neer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van ééa der hierboven onder 1°2» of 3° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 «lagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht, bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woon plaatsverandering kannen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 9 April 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentien niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 's namiddags tWO© UT©. Na dien tijd in komende Advertentien blijven tot een volgend nummer liggen. Wegens het Paaschfeest zal de Nieuwsbode op aanstaanden avond niet worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gelet op de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente; het voorstel van de Directie der Brandweer; HEBBEN GOEDGEVONDEN 1°. Tot keui meesters over het opgeslagen hooi of de veldgewassen in deze gemeente te benoemen de Heeren: C. J. VAN DEN BOUT; L. HAGE; JOH.» VAN WESTEN, en L. KOOPMAN Cz.; aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der Verordening, tegen het broeien van opgeslagen hooi behoorlek te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de ingezetenen te verstaan met de Directie der Brandweer. 2°. De ingezetenen te herinneren aan de voorschriften van gemeld art. 17, en de overtreding daarop gesteld, luidende: «De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezien waar deze opgeslagen zyn, zijn verplicht: a. o te gedoogen, dat de brandmeesters der wijk, als »hun dat noodig voorkomt, ééa of meer ijzers in de «stapels steken b. »te zorgen, dat de ijzers zonder toestemming dier «brandmeesters, er niet uit verwijderd worden en te «allen tijde voor hen toegankelijk zijn c. «indien er bg broeiing, volgens uitspraak der «brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, onmiddellijk, «overeenkomstig hunne bevelen, de stapels te verwerken, «of op andere doelmatige wijze in het gevaar te voor- «zien". De overtreding van dit artikel wordt gestraft: 'van litt. a en b met eene geldboete van ten hoog3te vijf-en-twintig gulden en van litt. c met hechtenis van ten hoogste zes dagen geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Zierikzee, den 7 April 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ia beroeriog ea opstand ia. Ia oen aantal staten tooh wordt er strijd gevoerd. Beginnen wij mat Spanje. In dat rijk heer6oht op dit oogenblik een geweldige agitatie. Aanleiding daartoe gaven de gebeurtenissen in Salamanka. In deze universiteitsstad waren ernstige on- lusten uitgebroken. Do studenten, die een optocht hadden gehouden, waren met de politie slaags geraakt. Do militaire macht werd te hulp goroepen, en deze, ruw in baar optraden, hakte er maar op los. Tot zelfs in het universiteitsgebouw, waarheen de studenten gevlucht waren, werden deze vervolgd. Onderscheidene studenten werden gedood, onderscheidene levensgevaarlijk verwond. De mare hiervan bracht de gemoederen door het gansche land tot zulk een graad van opwinding, dat op verschillende plaatsen, inzonderheid in de universiteitssteden, het volk te hoop liep en onder de kroten «Weg met de Bourbons, j leve do Republiek" dreigende betoogingen hield. In Madrid vooral was de verbittering over hot gebeurde ten top gestegen. Met omfloersde vaandels trokken de studenten door de straten der hoofdstad, en namen, gesteund door de arbeidende bevolking, een jegens de regeering vijandige houding aan. Ook hier trad de militaire macht ter beteugeling van de onlusten niet met die tact op, die met hot oog op hetgeen in Salamanka was geschied, van baar nu zeker wel verwacht mocht worden. In Rome is een algemeene werkstaking geproclameerd. Wordt aan den oproep van het stakiDgs-comité algemeen gevolg gegeven, wat wij betwijfelen, dan is schier de geheele samenleving tot stilstand gedoemd. De werk staking draagt hier, in tegenstelling met die, welke voor ons land is geproclameerd, een zuiver economisch karaktor. Het is uitsluitend een looDskwestie bij de typografen, die aan haar ten grondslag ligt. De couranten ver schijnen niet. Het tram- en rijtuigvervoer is gestremd. De bakkerijen en magazijnen zijn gesloten. Metselaars, timmerlieden, glazen makers en tal van andere ambachtslieden hebben het bijltje er bij neergelegd. De regeeriog heeft inmiddels voor do handhaving van de orde alle openbare gebouwen en openbare pleinen met een sterke militaire macht bezet. Ook doorkruisen op haar last talrijke patrouilles de straten, teneinde elke volkssamenscholing te beletten. Met het oog op deze werkstaking verlaten dufzende vreemdelingen, tot groot stoffelijk nadeel van de hotelhouders, de «Eeuwige Stad". De Dreyfuskwestie is in Frankrijk opnieuw op het tapijt gebracht. De bekende afgevaardigde, Jaurès, heeft in het Huis van Afgevaardigden een onthulling gedaan, die voorzeker voor vele hooge oomes uit hot Drey fusty d perk een minder aangename ver rassing zal geweest zijn. Na aangetoond te hebben de door weinige nog betwijfeldo valschheid van den aan den Keizer van DuitBchland toegeschreven brief, waaruit moest blijken, dat Dreyfus een landverrader was, leest hij voor een brief van generaal Pellieux, gedateerd van 31 Aug. 1898, waarin deze twijfel oppert omtrent de echtheid der brieven, die als stukken van overtuiging tegen Dreyfus werden ten processe gebracht. De generale staf nu had dien belangrijken brief verdonkere maand. Brisson, die in de woelige Dreyfus- periode Minister-President was, staat op, ver klarend, dat die brief, waarvan het bestaan door den Minister van Oorlog, generaal André, erkend werd, hem indertijd niet was vertoond, zoodat hij van den inhoud er van geheel onkundig was. Die verklaring was een ernstige beschuldiging tegen Cavaignao, die toenmaals aan het hoofd van het Departement van Oorlog stond, en dus van dien brief alles afwist. Cavaignac trachtte zich te verdedigen, maar het bleef bij een erbarmelijke poging. Of nu deze belangrijke onthulling zal leiden tot een herziening van het onrechtvaardig door den krijgsraad te Rennes gevelde vonnis, zal te bezien staan. De groot-leugenaar, generaal Mercier, zal in elk geval niet erg op zijn gemak wezen, al zetelt hij ook hoog verheven in den Senaat. Als men de couranten leest en let op bet geen zoowel binnen als buiten onze landpalen geschiedt, dan ia het, alsof de geheele wereld NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. Leiden, 8 April. Hedenmiddag werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-burgemeester mr. F. Was. Een aantal belangstellenden was op het kerkhof aanwezig om de laatste eer te bewjjzen aan den man, die zich voor Leiden zoo verdienstelijk had gemaakt. Vele bloemstukken dekten de lijkkist. Aan de geopende groeve werd gesproken door mr. N. do Ridder, den tegenwoordigen bargemeeeter, en daarna door mr. J. A. F. Coebergh, als vtiend. Yoorte spraken prof. Greven, rector- maguifieus der Universiteit, om den overledene te danken voor hetgeen hij als raadslid en curator van de Universiteit bad gedaan. De prmses-collegii, de heer Wttwal, huldigde 1 den curator en legde een krans neer. De heer C. H. Kouw prees den vriend des werkmans. Een broeder van den overledene bedankte, j 's-Gravenliage, 9 April. liet Vaderland bulletineert dat Oudegeest en Petter tot de 1 Staats-Spoorwegmaatschappij het verzoek J gericht hebben onderhandelingen te openen om tot overeenstemming te geraken en go- schorste en ontslagen personeel weder in dienst te stellen. Tweede Kamer). De Strafwet is aan genomen met 84 tegen 14 st. (vrijzinnig- democraten en sociaal democraten). De Tweede Kamer heeft aangenomen met 78 tegen 15 stemmen het nieuwe artikel 368bts; met 77 tegen 16 stemmen artikel 328ter; met 77 tegen 17 stemmen artikel 358quater; en met 60 tegen 34 stemmen artikel 380 (ontzetting van het kiesrecht). Het wetsontwerp in zijn geheel is daarop aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. Na aanneming met 8G tegen G stemmen van het wetsontwerp betreffende do spoorweg- brigade en zonder stemming dat betreffende de ecquête, is de Kamer tot nadere bijeen roeping gescheiden. 10 April. De ministerraad vergaderde hedenvoormiddag te 11 uur. Men meldt uit Den Haag: De persoon, die gisteren op de gereserveerde tribune in do Tweede Kamer na de rede van mr. Troelstra in de handen klapte en toen bij den kraag werd genomen en uit de zaal verwijderd, had daar toegang gekregen op vertoon van een kaart van don heer Schapor, zijn partijgenoot. Later, op het Binnenhof, na het bekend worden van de aanneming der Strafwet, ver zamelde deze uitgezette tribunebezoeker een kring menschen rondom zich, waarin hij het besluit der volksvertegenwoordiging op zijn wijze hesprak. Omstanders lieten echter niet na hem van antwoord te dienen. Delft, 9 April. Gisterennacht omstreeks 12 uur geraakte* aan het Oude Delft alhier, de heer J. Steyger, inspecteur eener levens verzekering. onder de naar de remise terug- keerende stoomtram naar Den Haag. Twee rijtuigen gingen den ongelukkige over het onderlijf, waarna hij met zware verwondingen onder toezicht der politie naar het Gasthuis werd vervoerd Hier werd bij onmiddellijk verbonden, maar de verwondingen en het daardoor ontstane bloedverlies waren van zoo ernstigen aard, dat de dood 's morgens een einde aan zijn lijden maakte. De heer Steyger was de 23-jarige eenige zoon eener weduwe met wie hij samenwoonde. Rotterdam, 9 April. Op de spoorbaan te Feijenoord, dicht bij den overweg Rose- spoorstraat, heeft vannacht door verregaande onvoorzichtigheid van de betrokken spoorweg arbeiders een betreurenswaardig incident plaats gehad. Yan het eind der Rosestraat af loopt de spoorbaan hier tusschen de huizen van de Oranjeboomatraat en de Rosestraat in, en de rij van eerstgenoemde straat wordt slechts afgebroken door een onbebouwde strook grond, die er tusschen de perceelen 293 en 295 ligt. Hier is dus de spoorbaan, door overklimming van het lage hek, heel gemakkelijk te bereiken, en, met het oog op het gebeurde met den dwarsligger, die door kwaadwilligen Maandagavond op de rails werd gelegd, had men dus op deze plaats twee iofanteristen geposteerd. Vannacht tusschen kwart over twaalven en half één zagen deze schildwachten op een afstand van 100 pas vier mannen naderen. Op hun geroep schenen zij geen acht te slaan, zoodat de infanteristen, om hen te waarschuwen, eenige schoten in de lucht losten. Als eenig antwoord daarop werd den militairen door de mannen toegeroepen Nou, hou' je maar koest I Toen de onvoor- ziebtigen zich nu aan verdere sommaties niet stoorden en de sohildwachten inmiddels op 25 pas afstand naderdengaven dezen gelijktijdig vuur, met het ODgelukkig gevolg, dat één der mannen den kogel dwars door het hoofd kreeg. Onmiddellijk was hij een lijk. Toegeschoten politie-agenten en arbeiders droegen het stoffelijk overschot naar het politie bureau N&ssaukade, vanwaar de militaire autoriteiten, en de commissaris van politie, j de heer B. v. d. Veen, met het gebeurde in kennis werden gesteld. Dr. Post constateerde i den dood. De getroffene bleek te zijn de 52-jarige i loop wachter Albertus De Jong, wonende j Oranjeboomstraat 201. Zooals een nader onderzoek aan het licht bracht kwam de man van diensthij en een kameraad waren n.l. hij het station IJselmonde om 12 uur afgelost door twee andere beambten der Staatsspoor, en zouden nu door deze twee naar huis worden gebracht. Het was De Jong bekend, dat bij op die plaats niet over de spoorbaan mocht loopen, terwijl hij ook wist, dat daar schildwachten stonden. Het ongeluk zou dus aan eigen onvoorzichtigheid zijn te wijten. Door de autoriteiten wordt in deze treurige zaak een uitgebreid onderzoek ingesteld. De overheden te 'sGravenhage zijn telegrafisch er van verwittigd. Even te voren waren de mannen den overweg aan de 2e Rosestraat gepasseerd. Een onderofficier had hun toon militair wat door hen was De Jong laat een vrouw met 7 kinderen achter, van welke de jongste 4 jaar oud is. Het blijkt nog, dat de drie kameraads van den getroffene naderhand zijn teruggekeerd om De JoDg te zoekendat daarop de schildwachts weer sommeerden en weer in de lucht schoten, en dat de mannen eerst op don loop gingen toen daarop andermaal werd gesommeerd door de schildwachts. Ds. B. Ten Kate, predikant alhLr, ontving tweo giften, één van f 100 en één van f 60, ten behoeve van de weezen en Hollandsche scholen in Transvaal en Oranje- rivierkolonie. Deze gelden met nog meerdere zullen worden afgedragen aan da. Godefroy, uit Pretoria, die thans bier vertoeft en voor dat doel gelden inzamelt. Roosendaal, 9 April. Alhier is alleB rustig en alle man is aan het werk. Hedenmorgen werd een telegram ontvangen dat heden een tournée wordt gemaakt door socialistische leiders om te Yenlo, Boxtel, Tilburg, Breda en Roosendaal pogingen aan te wenden om het personeel to bewegen het werk neer te leggen. Van de duizend man, werkzaam in de Staatsspoorwegwerkplaatsen te Tilburg, staakte niemand. Goedereede. Alhier heeft zich weder een nieuw geval 50ste van de besmettelijke ziekte «febris typhoïdea" voorgedaan. Zierikzee, 10 April. Wij zullen, trouw aan onze belofte, in ons vorig nummer gedaan, een en ander uit de door den heer dr. H. A. Naber gehoudene voordracht over «Meteorologie en Luchtvaart" onzen lezers en lezeressen mededeelen. Na eenige inleidende opmerkingen, o. a. over de actualiteit van een onderwerp als de luchtvaartbehandelde spreker eerst de meteorologie. De samenstelling der lucht, ook in hoogere lagen, kwam ter sprake, en spreker bleek, in afwijking van anderen, aan onzen landgenoot Cornelia Drebbel de ont dekking der zuurstof toe te schrijven. Daarna volgde een historisch overzicht, beginnende bij Aristoteles, bij wien reeds de wet van Dove wordt aangetroffen omtrent het geheim zinnige «perpetuum mobile" van Archimedes zeide spreker dat hij het opvat als een eerste luchtbarometer of thermometer, zooals men later bij Drebbel terugvindton na Columbus, Baco van Verulam, Torricelli, werden Halley en Hadley, Franklin, Howard, Brandes en Dove herdacht. Hierop volgde de jongste halve eeuw met Buys Ballot en Ferrel, Le Verrier etc., en eindelijk een paar uitingen van bevoegde zijde, waaruit bleek, dat de weervoorspelling nog niet is wat met redelijkheid verwacht zou mogen worden. Hierop werden de instrumenten en methoden behagdold, gedeeltelijk getoond, en aan eenige kritiek onderworpen, vooral barometer en anemometer. Resumeerende, zeide spreker het nut der weerkaartjes gering te achten, de grillige loop der depressies was hoofdzaak en hierop moest de aandacht beter worden geconoentreerd, hetgeen ook goedkooper zou blijken te zijn. Toegegeven werden de verdiensten der meteorologie in zake de routes voor de zeevaart, maar verder was de meteorologie te veel een chaos van observaties, bet bezit Van een aantal weerkaartjes een zaak van weinig waardemeerdere proeven met ten onrechte afgedankte toestellen, ver gelijking van barogrammen voor verschillende plaatsen, minder geringschatting van weather- lore zou der meteorologie ten goede komen. Na de pauze behandelde spreker eerst den hartstochtelijken strijd tusschen de twee partijen, waarvan de oudste de vogelvlucht min of moer tracht na te bootsen, terwijl de andere party, die der luchtballon, de andere een eeuw lang vrijwel overvleugeld heeft, maar thans het onderspit schijnt te moeten delven, dank zij vooral prof. 8. P. Langley. De geschiedenis der luchtballon werd kort geschetst van Mongolfier tot Bantos-Dumont en Zeppelin, wiens maatschappij tengevolge van de minbevredigende proeven ontbonden is. Spreker constateerde, dat met ballons geen snelheid grooter dan 10 11 M. per sec. had kunnen worden verkregen, terwijl met automobielen in veel korter tijd meer dan het dubbel was bereikt, en verklaarde daaruit zeker pessimisme bij de aanhangers der luchtballon. Daarna komende tot de tweede partij, die der «aviateura" of nabootsers der vogelvlucht, herinnerde hij aan Nadar, en diens krachtig optreden in 1863, maar tevens aan Daedalus, Archytas, Dante van Peruggia, Karei V, etc. etc. Het goed recht was ontwijfelbaar aan deze party, en de zege feitelijk ook, sedert Langley in 1896 een vliegmachine had gemaakt, die behoorlijk gevlogen had (1^ minuut lang). Mouillard, Lilienthal, Maxim en anderen werden aan gehaald om te bewijzen dat de opvattingen van geleerden als. Lalande en Navier ten eenenmale ODjuiet waren, en dat integendeel een klein vliegoppervlak (voor één persoon pl.m. 8 M2.) en weinig arbeidsvermogen noodig zijn om den mensch in staat te stellen op de vleugeleD van den wind te zweven als albatros, gier of condor. De hoofdzaak ia dat er stieUieid is en dat men gewaarborgd is tegen duikelingen tengevolge van onvoorziene windstooten, die o. a. oorzaak waren van den zoo betreurden dood van Otto Lilienthal. De gemeenteraad te Zierikzee heeft besloten aan de vereeniging «De Ambachts school" aldaar, een som van f 26000 te leenen, aflosbaar in 25 jaar, ten behoeve van een nieuw te stichten gebouw voor deze vereeniging. De aanstelling tot ryksveldwachter- jachtopziener, ter standplaats Watorlandkerkje, van L. Boot te Kerkwerve is ingetrokken. ThanB is aangesteld C. Eversdijk, onbezoldigd rijksveldwachter te Kapelle. Het meisje te Colijnsplaat, dat lijdende waB aan bloedvergiftiging, is Dinsdagnacht overledeD. De miliciens der onder de wapenen zijnde lichtingen, die met klein verlof waren, ontvingen Dinsdag aan hun buis telegrafisch order om zich onmiddellijk naar hunne garnizoensplaats te begeven. Alle verloven, ook voor de officieren zijn ingetrokken. Noordgouwe, 9 April. Do tulpen staan hier en daar in bloeivooral die bij het Ziekenhuis leveren door hare mengeling van kleuren een prachtig gezicht op. Zoo Pascben wat lenteweer geeft, zullen fietsers en wandelaars zich niet beklagen, zoo zij een kijkje te Noordgouwe komen nemen. De kiezerslijst is alhier vastgesteld met een 88-tal kiezers voor den gemeenteraad en 89 voor Provinciale Staten en Tweede Kamer. Brouwershaven, 11 April. Een koe op een zandbank. Hedenmorgen zagen eenige inwoners van hier een koe op //dwars in den weg". Hoe het dier daar gekomen was begreep niemand. Weldra echter werd het raadsel opgelost. Een os van den landbouwer M. v. d. B. te Zonnemaire was op de hofstede los geraakt, had het op een loopen gezet en was bij laag water naar de zandbank gewandeld. Spoedig zeilden een paar schipperB er heen om te trachten het dier, dat bij het opkomen van den vloed stellig zou verdronken zijn, uit zijn neteligen toestand te redden. Of men hierin geslaagd is, kan bij het afzenden van dit bericht niet gemeld worden. Burgli. In een dezer dagen gehouden vergadering van het Ziekenfonds //Helpt Elk ander" alhier deed het Bestuur verantwoording van het beheer gedurende het vereenigingsjaar van April 1902 tot April 1903. Op den laatsten datum toch was de Vereeniging sedert een jaar in werking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1