Waterschapsbestuur van Schouwen DE SPOORWEGSTAKING. Crediet is de leening, groot f 43000, ten laate der gemeente Goes, genomen door de firma Van Heel Co. alhier. Een veldarbeider uit den Wilhelmina- polder, woonachtig te Goes, werd, van zijn werk huiswaarts keerende, plotseling onwel, zoodat hij met paard en wagen moest thuis gebracht worden. Gekozen tot lid van den Raad van Heinkenszand de heer J. Dominicus met 101 van de 185 stemmen. Het provinciaal comité van anti-revol. kiesvereenigingen in Zeeland is voornemens "Woensdag 27 Mei te Goes een prov. verga dering te houdendienzelfden dag zou dan een partijmeeting plaats hebbenwaarop prof. mr. Fabius uit Amsterdam als spreker zou optreden. Middelburg, 7 April. Alhier moest de politie Maandagavond met den wapenstok een charge maken, daar na het vertrek der militairen naar Rotterdam, een bende rumoerige personen enkele ruiten inwierpen in de woning van het Tweede Kamerlid, den heer Lucasse, op de Varkensmarkt. Te Middelburg is een afdeeling opge richt van den Bond tegen den vaccinedwang, aanvankelijk met een 50tal leden. Vlissingen, 7 April. De nieuw uitgebroken spoorwegstaking zal ook voor de Maatschappij «Zeeland" wel nadeelige gevolgen hebben, daar in de Paaschweek zeer veel van Enge land naar het continent gereisd wordt, en het nu zoo goed als zeker is, dat velen, uit vrees de aansluitingen te missen, de route via Ostende zullen prefereeren. Het station alhier wordt thans weder door rijkspolitie bewaakt. In een alhier gehouden druk bezochte vergadering, belegd door het katholiek^comité van actie, werd de volgende motie aangenomen «De vergadering van katholieken, te Vlis singen bijeengekomen den 5 April 1903, ter bespreking van de aanhangige wetsontwerpen, gehoord de toelichting der sprekers, verklaart ten strengste af te keuren het drijven der revolutionaire partijen, waardoor het land in spanning werd gebracht en gehouden, zeer ten nadeele van handel, nijverheid en arbeid, en door welk revolutionair drijven de Regeering in de dringende noodzakelijkheid werd gebracht om, ter handhaving van orde en gezag, zoo- velen uit hun werkkring op te roepen, om onder de wapenen te komen; verklaart in te stemmen met de strekking der thans aan hangige wetsontwerpen, en spreekt haar volste vertrouwen uit in onze Regeering. De dagmailboot is Maandag en Dinsdag zonder Hollandsche post uit Vlissingen moeten vertrekken, omdat wegens de staking te Ro- zendaal de aansluiting met den Hollandschen sneltrein werd gemist en dus alleen het Duitache gedeelte van den trein naar Vlissingen vertrok. Aanbeitedlnten, Verkoopingen en*. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq, zijn d.d. 7 April 1903, voor de erven van den heer A. van Koeverden Soetermeer en mej. P. J. Beije te Haamstede, verkocht: De hofstede «Luchtenburg" met 18 H.A. 66 A. 40 c.A. erve, tuin, bouw- en weilanden aan het Kanaiinsche "Wekken te Haamstede, voor f 500 4 H.A. 22 A. 30 c.A. bouwland aan het Wekken aldaar, voor f 464 55 A. 60 c.A. tiend vrij weiland, aan Sara'B en Striepheuleweg aldaar, voor f 525 58 A. 80 c.A. tiendvrij weiland aldaar, voor f 525 80 A. 70 c.A. tiendvrij bouwland aldaar, voor f 550. Alles per 41 A. 68 c.A. Burgh, 8 April. Heden werd alhier aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1904, van de aardo-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van den Calamiteusen Polder Burgh en Westland. Begrooting f 6688,31. Het Werk is aangenomen door den heer C. Bolier van Bruinisse. In het volgend nummer wordt de volledige uitslag geplaatst. Landbouw en Veeteelt. In de Engelsche polders onder Rilland zal een poging gewaagd worden om asperges in 't groot voor den handel te verbouwen. Ruim 20000 vierkante meters heeft men voor deze teelt in gereedheid gebracht. De heer J. Wouteraen, landbouwer te 's-Gravenpolder, kocht in 1899 te Rotterdam den stier »Jaap", rundve8-stamb. No. 4614. Het dier was toen een half jaar oud. Dezer dagen heeft genoemde heer het dier verkocht voor f 436, zijnde tegen 40 ct. per kilo bruto, terwijl het gewicht van bet dier was 1090 kilo Telkenmale werd »Jaap" bekroond en wel in 1901 met f 100, in 1902 met f 80. K K E R S 1 E C W H. Oud-Vosmeer. Op den 4den April over leed de heer Joh. Bevelander, in leven kerkvoogd en gedurende bijna 9 jaren ouderling der Ned. Herv. Gemeente. O N P E B W IJ 8. Ruim 9000 gulden, te weinig uitgekeerd. Onder dit opschrift schryft De Christelijke School: Een aardig stukje werk is, wat de jongste afdeeling van do Unie, de afdeeling Apioga- dam, juist in het publiek heeft gebracht. Deze afdeeling heeft by alle Christelijke in de provincie Groningen een onderzoek ingesteld, wat ze met de f 60 verhoogde subsidie voor de onderwijzers hebben gedaan. Daarbij kwam ze tot dit resultaat: 193 scholen outvangen f 11580; daarvan is uitgekeerd aan de onder wijzers f 2560, dus hebben de schoolbesturen te weinig uitgekeerd f 9020. De Unie mag geféleciteerd worden met dezen arbeid harer jongste dochter! {Schoolblad). De onlangs door den Raad van Goes aangenomen verordening, waarbij aan de agenten van politie het recht wordt gegeven leerplichtige kinderen, die zich gedurende de schooltijden zonder verlofkaart op den open baren weg bevinden, naar de school te ge leiden, is door Burgem. en Woth. afgekondigd. Algemeene Vergadering VAN HET in 'a Landskamer te Zierikzee, op maandag G April, des morgens ten 1(U uur. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, opent de vergadering, en benoemt een commissie, bestaande uit de beereu M. T. van den Bout, A. Batenburg en J. Steur, tot onderzoek der geloofsbrieven van den tot hoofdingeland gekozen heer J. de Bruijne Wz. De vergadering wordt hierop eenige oogenblikken geschorst, en heropend, toen de commissie met haar taak gereed was. Deze adviseerde by monde van haar rapporteur tot toelating van den gekozene. Door den ontvanger-griffier, den heer mr. D. van der Vliet, do vergadering binnengeleid, legt de heer J. de Bruijne Wz. de voorgeschrevene eeden ia haudea van den voorzitter af, en wordt door dezen geluk- gewenscht, die na in warme bewoordingen huldo gebracht te hebben aan de verdiensten van den ontslapen hoofdingeland, wijlen den heer M. Hanse, wiens zetel thans door den benoemde werd ingenomen, den wenech uit sprak dat de heer Do Bruijne Wz. nog vele jaren èo tot genoegen van zich zelvon, èn tot heil van het Waterschap als hoofdingeland moge werkzaam zijn. Na doze installatie werden door den ontvaDger-griffier de notulen van het verhandelde in de vorige vergaderiog voorgelezen en door de leden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat hoofdingeland jhr. Van Citters door ongesteldheid verhinderd was do vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de missive van de Maatschappij voor Gemeente- crediet, berichtende de vaststelling van het dividend over 1902. De voorzitter deelt mede 1°. den uitslag van drie bestedingen, die betreffende do leverantie, de lossiDg en het vervoer van grint; 2°, don aankoop van effecten voor het reservefonds. Bij het laatste punt drukt hoofd ingeland D. Hocke, met het oog op do ver andering, die een paar jaren geledon gemaakt is, zijn bevreemding uit over de aanwezigheid van effecten voor het reservefonds, die niet hadden mogen gekocht worden, met name Duitschland en Denemarken, en over de niet- belegging in effecten, die wel hadden mogen gekocht worden. Het Dagehjksch Bestuur volgt dus blijkbaar het reglement niet op. De voorzitter merkt op, dat de belegging, waarop spreker doelt, geschiedt is vóór het jaar 1899, dus op een tijdstip, waarop het reglement nog niet was vastgesteld. De Duitscbe en Deensche fondsen zijn vóór 1899 gekocht, Duitschland in 1892, en Denemarken in 1894. En nu heeft het reglement geen terugwerkende kracht. Het Dagelijkscb Bestuur heeft dus niet in strijd met het reglement gehandeld. De heer D. Hocke meent, dat wij de fondsen, waarvan wij volgenB het reglement te veel hebben, of die wij volgens het regle ment niet mogen hebben, moeten realiseeren. Doen wij dat, dan zijn wij de slecht te realiseeren fondsen kwgt. De voorzitter merkt op, dat het Bestuur geen recht heeft genoemde fondsen te ver- koopen, al zouden ze ook nog zoo hoog staan, maar geeft te kennen, dat spreker het recht heeft, hetzij nu, hetzij later, een voorstel te doen om de fondsen in overeenstemming te doen zijn met het reglement. De heer D. Hocke dient daartoe onmiddellijk een voorstel in. De voorzitter, na zich vorgewischt te hebben, dat geen der leden tegen een dadelijke behandeling van dat voorstel eenig bezwaar had, breDgt het voorstel in debat, dat door hoofdingeland mr. Moolenburgh ondersteund, met algemeene stemmen werd aangenomen. De voorzitter bad vooraf ver klaard, dat het Dageljjksch Bestuur zich met het voorstel kon vereenigen. Voor de behandeling van de volgende voorstellen die niet op de agenda vermeld stonden, werd, op voorstel van den voorzitter, de toestemming der vergadering verkregen. Besloten werd aan A. Dalebout voor den tijd van zeven jaar een stukje Zeedijk in de gemeente Haamstede voor f 20 te verpachten, en aan M. van Oost twee stukjes weiland en een stukjo bouwland in Serooskerke, voor f 19, nadat aan hoofdingeland H. C. Bolle omtrent het prijsverschil bevredigende inlichtin gen verstrekt waren. Bepaald werd met het oog op den door den hoofdingeland De Oude uitgesproken wensch het terrein vooreventueelen bouwgrond aan Schouwen te houden, de bepaling te maken, dat do pacht zoude ophouden, wanneer da gemeente den grond noodig had. De voorzitter stelt, na medegedeeld te hebben, dat hot jaarverslag aan de leden was aangeboden, aan de orde de begrootiüg voor 1903, waarover geen algemeene beraad slagingen gehouden werden. Het eerst werd aan de orde gesteld Hoofd stuk I, uitgaven van vorige dienstjaren. Dit wordt, geraamd op f 200, zonder debat aangenomen. Bij Hoofdstuk II, Kosten der gewone werken, vestigt hoofdingeland J. W. Gast de aandacht van het Dagelijksch Bestuur op de wenschelijkheid tot verruiming van de door strooming bij Bnjdorpe, waardoor een betere afstrooming verkregen wordt. De voorzitter verklaart, dat het Dagelyksch Bestuur dat zelfde beoogt. De ingenieur, de heer A. H. W. van der Vegt, had in dienzelfden zin geadvi seerd. Hoofdstuk II wordt hierop vastgesteld op een bedrag van f 66530. Hoofdstuk III, Kosten der buitengewone werken, wordt, Dadat de voorzitter omtrent het reservefonds eenige inlichtingen gegeven had, op f 25000 geraamd. Bij Hoofdstuk Iv, Rentebetaling en aflossing van gevestigde schulden, werd door den rap porteur, den heer D. Hockeinlichtingen gevraagd omtrent de f 20.000 kasgeld, die nu op de begrooting staan, terwijl het vorig jaar daarvoor slechts f 10.000 was uitgetrokken. Nadat door den voorzitter deze verhoogiDg was opgehelderd, werd het Hoofdstuk met algemeene stemmen op f 58891,48 bepaald. Bij Hoofdstuk V, Bezoldigingen en schade loosstellingen aan het Bestuur, de ambtenaren, beambten en bedienden toegekend, ontspon zich over art. 5, jaarwedde van den ingenieur en personeele toelage, een debat, dat ingeleid door hoofdingeland C. J. Boogerd, met een vraag betrekkelijk de rechtskracht van het reglement van 8chouwen van 1871, in bet bizonder wat art. 68 betreft, leidde tot een voorstol van bet Dagelijkscb Bestuur om de personeele toelage van den ingenieur met f 500 te verhoogon. Besloten werd hierover in geheime zitting te beraadslagen. De open bare zitting heropend zijnde, werd het voorstel de personeele toelage van den ingenieur met f 500 to verhoogen, bijkans unaniem aange nomen. Twee hoofdingelanden, do heeren Boogerd en Boot, stemden tegen. Hoofdstuk V wordt hierop op f 15.502 vastgesteld. Daarna wordt de vergadering voor een half uur geschorst, en toen dit half nur verstreken was, heropend. Zonder discussie eu hoofdelijke stemming werden achtereen volgens aangenomen Hoofdstuk YI, Kosten van de ioepectie op de zeewerkon enz., zoo van de Algemeene Vergadering als van het Dagelijkscb Bestuur en zijne ambtenaren, geraamd op f 650 Hoofdstuk VII, Koeten van onderhoud van do Wateraohapseigendommen en die van vor- zekoring der gobouwen tegon brandecbado, geraamd op f 1250; Hoofdstuk VHI, Grond en andero lasten, geraamd op f 2468,08 Hoofdstuk IX, Kosten van brand-, licht- en bureau-behoeften, geraamd op f 350; Hoofd stuk X, Druk-, bind- en schrijfloon, geraamd op f 600Hoofdstuk XI, Kosten voor bijhouden kadastralen poldorlegger, geraamd op f 150; Hoofdstuk XII, Vcrkiezing6kosten, geraamd op f 60, eu Hoofdstuk XIII, Bijdragen aan het reserve- en andere fondsen, geraamd op 1 4450. Bij Hoofdstuk XIV, Alle andere uitgaven, die in het belang van het Waterschap noodig zijn", word door den voorzitter voorgesteld den post »Pensioenon en toelagen" met f 25, ten behoeve van de weduwe Van Wouwe, te verhoogen, waarop do heer Hocke als amendement voorstelde f 50. Dit amendement wordt door hoofdingeland mr. Moolenburgh ondersteund, die daarbij de vraag stelt, of het niet mogelijk zou zijn om wat de pensioenen aangaat oen andere regeling to treffen. Hij vindt het een ongezonden toestand, om, als het aantal weduwen vermeerdert, zij, die van het pensioenfonds reeds trekken, dan minder krijgen. Zou geen regeling kunnen gemaakt worden, waardoor by overlijden van beambten van hjt Waterschap de weduwen een vast pensioen bekomen. De voorzitter merkt op, dat er een weduwen- fonds bestaat. Later werd echter opgericht een pensioonfonds van ambtenaren. Bij hun aanstelling worden lijfrentes gekocht. Voor al dc tegenwoordig in functie zijnde beambten heeft men dan ook een lijfrente gekocht. De weduwen der beambten van vóór dien tijd zijn aan de oude bepalingen onderworpen. De vrouwen der nieuwe beambten krijgen bij eventueel overlijden van deze een vaste uit- keering. De overgangsperiode, waarin wij leven, maakt den toestand voor de oude weduwen eenigezins bezwaarlijk. Hoofdingeland Ten Haaf ondersteunt het amendement van hoofdingeland D. Hocke. Het Dagelyksch Bestuur neemt, zooals de voorzitter verklaart, het amendement over, dat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Hoofdstuk XIV, geraamd op f 19423,225, wordt hierop aangenomen. Ter wille van de plaatsruimte, die thans door de gebeurtenissen in beslag wordt genomen, moeten wij ons verslag bekorten, en zullen slechts vermelden, dat de Hoofd stukken I, II, III en IV der Begrooting van inkomsten zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd. By de behandeling van Hoofdstuk V werd op voorstel van den voorzitter hot Dagelyksch Bestuur met algemeene stemmen gemachtigd een bedrag van f 20.000 op een rentevoet van ten hoogste 5 pCt. als kasgeld op to nemen. De geheele begrooting wordt hierop in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 199122.15 goedgekeurd. Tegon stemden de hoofdingelanden C. J. Boogerd en J. Boot Wz. Bij de rondvraag geeft de hoofdingeland Bolle den wensch te kennen, dat, als er bij de dijkbazen een vacature ontstaattwee betrekkingen samen te smelten. De voorzitter zal casu quo daartoe overgaan. Hoofdingeland Boogerd brengt in herinnering een belofte indertijd door het Hoofdbestuur gedaan aau den hoofdingeland Hanse inzake peilslooten. De voorzitter merkt op, dat het Bestuur geen toezegging gedaan heeft een bepaald voorstel daaromtrent te doen, maar alleen beloofd heeft een onderzoek in te stellen. Aan het hierop volgend debat werd door verschillende hoofdingelanden, den heemraad A. van de Weijde, en den voorzitter deel genomen. Toen dit geëindigd was, werd door den hoofdingeland D. Hocke dc vraag op het tapijt gebracht, of het niet tyd werd een pensioenregeling te ontwerpen ten behoeve van de weduwe, voor het gevaldat de ingenieur eens kwam te vallen. De voorzitter merkt opdat spreker ongetwijfeld ook bedoeld heeft in een der gelijke regeling den ontvanger-griffior op te nemen. Hoofdingeland D. Hocke zegt, dat de ontvanger-griffier niet getrouwd ie. De voorzitter stelt in hot licht, dat het de twee voornaamste ambten van het Waterschap zija. Maakt men voor den één een regeling, dan moet men het ook voor den anderen doen. Hoofdingeland D. Hocke geeft het Bestuur in overweging er eens over na te denken. De voorzitter wenechte liever, dat spreker aan zijn gedachte een bepaalden vorm gaf, een voorstel doe. Hoofdingeland D. Hocko acht het wecsche- lijker, dat bet Bestuur eerst over deze aan gelegenheid een praeadvies uitbraoht. Hoofdingeland Ten Haaf meent, dat nude ingenieur pas verhooging van zijn toelage heeft gekregen, hij zeker wel voor zijn vrouw zal zorgen. Hoofdingeland mr. Moolenburgh is van oordeel, dat het niet aangaat nu een besluit ia deze te nemen, en merkt op, dat een weduwenpenBioen en een ouderdomspensioen twee aparte zaken zyn. Hoofdingeland Ten Haaf stelt voor, deze zaak tot een volgende vergadering uit te stellen. Do voorzitter is daar niet tegen, en ver zoekt den hoofdingeland D. Hocke een motie in den door hem bedoelden geeBt in de volgende vergadering in to dienen. Iq verschillende steden zyn Zondagnacht om één uur vergaderingen gehouden van de Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarin oen lid vau het Comité van Verweer do algemeene staking proclameerde. Op de groote stations Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, konden de eerste treinen niet op tijd vertrekken. Een gedeelte van het personeel, dat dienst had, bleef weg. De directeur-generaal, de beer Pop, en de administrateur, do heer De Bloeme, vertrokken Maandag in con automobiel met witte vlag waarop «post" naar Amsterdam. Om half-óén koorden zij terug. Bij den aanvang vau den dienst op het Staatsspoorstation te 's-Hage bleek, dat een gedeelte van de eerste ploeg niet aanwezig was. De trein kon niet vertrekken, en ooit de treinen uit andero plaatsen bleven weg. Onmiddellijk werden maatregelen genomen. Do toegangen tot het station werden bezet door politie en militairen, tot wering van allen, die niets op het station te doen hebben. Eveneens worden de loodsen en andero eigendommen der Maatschappij door militaire detachementen bewaakt. Aan het station Hollandsche Spoor was de toestand hetzelfde. De stationechef waarschuwde onmiddellijk den burgemeester, die zich in betrekking heeft gesteld met de militaire autoriteiten. Bij den aanvang van den dienst was er aan het station reeds een groot aantal militairen met politie tot handhaving der orde, op dezelfde wijze als aan het Staatsspoorstation. Niemand mag zich op het perron bewegen, zoodat honderden reizigers in de wachtkamer stonden opgepropt, hopende nog te kunnen vertrekken. Wat de treinenloop betreft, de eerste trein Hollandsche Spoor uit Rotterdam is aange komen met een half uur vertraging. Wat dén internationalen treinenloop betreft, deze draagt de Holl. Maatschappij over aan de Staatsspoorwegmaatschappij, die daarvoor te zorgen heeft. Overigens is ingesteld een beperkte dienst op do Hollandsche lijn, die onderhouden wordt met personeel, dat in dienst is gebleven, bij gestaan door ingenieurs en adjunct-ingenieurs. De stoomtram Holl. Spoor naar Scheve- ningeu onderhoudt gedeeltelijk den dienst. Noch aan het Holl. Spoorstation, noch aan de bestelbureaux dier Maatschappij worden goederen ter vervoer aangenomen. De trein 9 uur 5 min. naar Amsterdam der H. IJ. S. M. is met eenige verttaging vertrokken. Het Comité van Verweer heeft 25 auto mobielen ter zijner beschikking. Het heeft een manifest doen verspreiden, waarin medegedeeld wordt, dat de algemeene werkstaking is afgekondigd voor alle werkers in de transportbedrijven te water en te land. Het manifest was ook aangeplakt tegen de ruiten van verschillende Depart.-gebouwen. Men heeft ze spoedig er van verwijderd. Het manifest van het Comité van Verweer luidt MEDE-ARBEIDERS! Zoo zullen wij dan worden geknecht! Zoo zal ons alle recht worden ontnomen om te strijden voor een beteren toestand! Zoo zal de Regeering van «Christenen" zorgen, dat wij ons leven op de meest on christelijke wijze moeten voortsleependat honger en ellende voortdurend ons deel zullen zijn, en dat de kapitalisten hun brandkasten zullen kunnen blijven vullen ten koste van de welvaart der arbeiders. Er zullen wetten worden aaDgenomen, waardoor de arbeiders geheel zullen worden onderworpen aan de patroons, waardoor iedere krachtige loonboweging onmogelijk zal worden gemaakt. Waardoor het niet mogelijk zijn zal onze vrouwen wat meer weekgeld te geven. Waardoor onze kinderen zullen moeten leven in dezelfde treurige omstandigheden als waarin wij zijn opgevoed. Mannen en vrouwen! Heden is de algemeene werkstaking afge kondigd voor alle werkers in de transport bedrijven te water en te land, zoowel spoor- als havenarbeiders. Heden is de dag, dat het ganscbe Neder- landeche proletariaat zal opstaan tegen zyn onderdrukkers Op dan, gij allen! die onderworpen zijt aan patroons-willekeur en tyrannie. Op dan, gij mannen! die, als vrije Neder landers, we6t, dat slechts één ideaal levend voor u is, het ideaal der vrijheid, pm u te verweren tegen onrecht en uitbuiting! Op dan, gij vrouwen! die uw kroost lief hebt, die wilt, dat uw kinderen zullen zija in gelukkiger omstandigheden dan gij. Op dan, gij allen! die weet dat de toestand van de arbeiders verbetering behoeft en dat die verbetering wordt tegengehouden door do worgwetten der Regeering. Heden is de dag van verweer! Heden zullen de Nederlandsche arbeiders toonen geen slaven te zijngeen wiliooze werktuigen in de handen van de patroons, maar menschen denkend en levend en ge voelend den nood, die zal blijven bestaan, als deze wetten worden aangenomen. Wij roepen u op met ons te strijdenhet gaat om welvaart, om ons geluk, om onze vrijheid. Weinul schaart u aau onze zijde. De transport-arbeiders legden het werk neer en morgen zullen er meer volgen. Wat zult gij doen? Het licht van den dag der vryheid straalt ons tegen. Wenscht gy bet komen van dien dageraad te verhaasten Maar als gy dit doet, weet dan, dat gij, bij het neerleggen van het werk, moet zyn kalm. Uw daad moet zyn grootsch en krachtig. Als gij dat doet, dan behoort gij te zyn op do vergaderingen, die zullen worden belegd. Maar als gij daar niet behoeft te zijn, dan behoort gy thuis. De bourgeoisie zou misschien graag zien, dat gij optochten hield of in grooten getale u op straat vertoondet. Dat mag niet. De bourgeoisie zou misschien graag willen, dat door het aanrichten van een bloedbad de beweging kon worden gesmoord. Dat mag niet Hoe men ook tracht om u te verleiden tot daden, waardoor slachtoffers kunnen vallen, gy allen hebt te zorgen, dat deze gelegenheid niet gegeven wordt. Gij hebt kalm te blijven en sterk! Gy hebt te stryden voor u en uw gezin. Gy hebt te stryden voor uw vryheid! Gij hebt er voor to wakeu, kalm eu voorzichtig, maar met kraoht, dat het Nederlandsche proletariaat niet wordt geknecht. Maar dat de Nederlandsche arbeiders fier en vrij het hoofd kunnen opheffen en zeggen »Men heeft ons wiïfeh krenken in onze rechten". «Men heeft ons tot slaaf willen maken van het kapitaal". «Wij, wij, de mannen, wij zullen pal staan voor onze vrij heid en onze toekomst". Leve de arbeidersbeweging! Het personeel der stoombootlynen op Huil en Londen heeft zich solidair verklaard. Dit wijst op een internationale verstandhouding. De geheime meeting in het «PaleÏB voor Volksvlijt" to Amsterdam was door ongeveer 3000 havenarbeiders en spoorwegmannen, sommigen zelfs in uniform, en bootwerkers bezocht. Hot Comité van Verweer heeft de werk staking gelast voor het bakkersbedrijf in het geheele land. Ook voor de metaalbewerkers in het ganscbe land is de werkstaking geproclameerd. Te Amsterdam was het Maandagavond nogal druk op straat, vooral bij het centraal station. Voortdurend hadden relletjes plaats, meest veroorzaakt door opgeschoten jongens. Bij Centraalstation op Damrak, Nieuwendijk enz. moest de cavalerie meer dan eens de troepjes uiteenjagen. En natuurlijk liepen daarbij enkelen kwetsuren op. De politie patrouilleerde met de echutters. Iedere agent had twee schutters by zich. Behalve twee bataillons infanterie zijn Maandag opgeroepen, 3 compagniën artillerie. Dinsdag zijn opge komen het derde en vierde bataillon infanterie. Mocht de staat van beleg worden afgekondigd, wat op het oogenblik nog niet te wachten is, dan zullen de schuttere worden gebruikt om de rijks- en gemeentegebouwen te bewaken. De geest onder de schutters is goed. Zij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2