ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 9 April 1903. (Z ieriüzeescb.e Courant). RECLAMES. B E BIC H T. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7832. Directeur a. J*. DB LOOZUEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, Papiermagazijn, Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesHuive- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Met bet oog op bet vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kuunen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags u i t e r 1 ij k 's namiddags tW6© UT©. Na dien tijd in komende Advertentiën big ven tot een volgend nummer liggen. Wegens den Goeden Vrijdag aal de Nieuwsbode van lt deaer op aanstaanden hater dag avond worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zjejiikzie brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 10 April e.k. (Goede en op den 13 April e.k. (don tweeden Ptuischda^) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 's namiddags 12»/, uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 8 April 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten ia de nieuwsbladen ol door daar toe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, Maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, slvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agtu'en af te gaaD, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonp'aats zich te wenden tot den Nederhndschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. ie, den 8 April 1903. Be Burgemeester voornoemd, W. VERMEIJS. Portugal. Aan het Zondag gegeven banket heeft Koning Carlos getoost op Koning Eduard en het woord tot hem gericht als tot zijn «zeer dierbaren bondgenoot". Hij gewaagde in warme bewoordingen van het oude bond genootschap tusachen Groot-Brittannië en Portugal en zeide dat het Portugeesche volk erkent, welk een groot en trouw vriend Eduard altijd voor hetzelve is geweest. Koning Ednard antwoordde met gelijke hartelijkheid en zeide het vertrouwen te koesteren dat het eeuwenoude bondgenootschap "fusschen beide landen altijd zou voortduren. Spanje. n' Uit Madrid wordt geseind, dat een groote agitatie heerscht onder de studenten in deze stad, die luidkeels roepen: »Leve de Republiek, weg met de ultramontanen - De winkels zijn gesloten. Tegen het paleis, ijewoond door den voorzitter van den Minister raad, werden steenen geworpen. De gendarmes dreigen met schieten. Silvela wordt in Madrid uitgefloten. 3000 studenten en werklieden steenigden de politie, waarop een gevecht ontstond. Velen werden gewond door de talrijke revolverschoten, welke afgevuurd worden. j Alle vergaderingen zijn verboden. Zaterdagavond omstreeks 8 uur hadden enkele ongeregeldheden plaats, waarbij echter niemand gewond werd. Met het oog op mogelijke charges door de cavalerie werden de straten met zand bestrooid. j Luidens officiëele mededeelingen is tot dnsver slechts één doode gevallener zijn echter vele gewonden. Minister-president Silvela ontkent, dat er sprake zou zijn van de afkondiging van de krijgswet te Madrid. Te middernacht duurde de agitatie nog steeds voort. Er hebben enkele op zichzelf staande vechtpartijen plaats gehad, waarbij geschoten werd. De studenten wierpen met steenen, waarop de politie chargeerde. De agitatie is ook overgeslagen naar het centrum der stad. De werklieden der tabaksfabrieken steunen de beweging. In alle groote universiteitssteden ver ergert de toestand. De protesten tegen de gendarmes schijnen den vorm aan te nemen van een beweging tegen de regeering. Te Madrid wordt op straatLeve de Republiek Weg met de Regeering! "Weg met de Bourbons! geroepen. Servië. Ten gevolge van een nieuwe politie-verorde- ning, waarbij den beambten en kommiezen wordt voorgeschreven, hun identiteitspapieren te voorzien van een portret, had te Belgrado een groote betooging plaats. De menigte ontving de politie en de brandweer met een hageibai van steenen. De politie maakte van de wapens gebruik, waarbij velen gewond werden. De wanordelijkheden werden des avonds herhaald. Twee eskadrons cavalerie chargeerden. Van beide zijden werd geschoten. De betoogers namen een zeer uitdagende houding aan. Het aantal gekwetsten iB niet bekend. De troepen houden de voornaamste punten der stad bezet. De regen dreef de menigte niteen; de nacht was kalm. De Koning zegt in een proclamatie, dat de nieuwe grondwet van 6 April 1901 noch aan de verwachtingen van hemzelf noch aan die van bat Servische volk heeft beantwoord. Bovendien is de toestand op den Balkan zoo hoogst ernstig, dat Servië behoefte heeft aan orde, rust en eendracht. De KoniDg echorst daarom de grondwet van 6 April 1901, en gelast de ontbinding van de Skoepejtina. Ook de mandaten van de senatoren verliezen hun Denemarken. Na een afscheidsmaal bij den Koning, scheepte Keizer Wilhelm zich Zondag to half tien des avonds op de «Hohenzollern" in. Frankrijk. Bij de herstemming voor de Kamer is de socialist Deville met 5059 stemmen gekozen in de plaats van een nationalist. De Kamer houdt zich bezig met de verkiezing van Syveton. Jaurès betwist haar geldigheid, en komt terug op de Dreyfus- zaak, want hij weigert mee te doen met degenen, die uit naam van de amnestie het onderzoek van de waarheid verbieden. Zij die ons beschuldigen, een partij van vreem delingen te zijn, zijn dezelfden, die zich beroepen hebben op een valsch stuk met de handteekening van een vreemden souverein. Jaurès kondigt aan, dat hij te dien einde een onuitgegeven stuk zal mededeelen. Spreker komt terug op het valsche stuk van Henry. Toen Henry wist, dat hij ontdekt zou worden, heeft hij in dat stuk, met medeplichtigheid van den grooten staf, een tweede valschheid begaan, om het als wapen tegen den Duitschen ambassadeur te gebruiken, die staande hield, dat bij Dreyfus nooit gekend had. Toen generaal Pellienx, zoo vervolgt Jaurès, hoorde van het valsche stuk van Henry, schreef hij aan het Ministerie van Oorlog een brief, die niet openbaar gemaakt is. Personen uit zijn omgeving hebben mij er den inhoud van verstrekt, welken ik de Kamer zal mededeelen: «Parys, 31 Augustus 1898. Aangezien ik de dupe ben van eerlooze lieden; niet kan rekenen op het geweten van ondergeschiktenen geen vertrouwen meer kan hebben in chefs, die mij laten werken op een valsch stuk, vraag ik mijn pensioen". Brisson valt spreker in de rede en zegt tegen den eersten minister: »Dan verklaar ik, dat ik er geen kennis van heb gedragen". JaurèB, die vermoeid is, verzoekt morgen voort to mogen gaan. De vergadering wordt daarna verdaagd. De Karthuizer-prior Rey heeft zich verzet tegen de inbezitneming van de fabriek van chartreuse te Fleurvoirie door den liquidateur, voorgevende, dat hij eigenaar is van het fabrieksmerk en van de fabriek. De liquidateur heeft het geval aanhangig gemaakt bp de rechtbank te Grenoble. Door de rechtbank is de liquidator van de Karthuizerorde, Lecouturier, gemachtigd bezit te nemen van de lik^urfabriek en het merk, met afwyzing van het protest van den prior, zoodat alles verzegeld is. Duitschland. Volgens de Vorwdrts zon er aan de groote inrichtingen van Krupp te Essen groote agitatie zijn ingevolge de invoering van den achtnrigen werkdag, samen met een loonsverlaging van twintig procent. De «Hohenzollern" met den Keizer aan boord is te Kiel aangekomen. Nederland. Haarlem, 7 April. Met de officieren der schuttery is een Aprilmop uitgehaald. Eenige dagen geleden ontvingen de hoeren een gedrukte circulaire, om Woensdag 1 April, in het Brongebouw, hun opwachting te komen maken by prins Hendrik der Neder landen, die, naar het heette, dien dag bg den commissaris der koningin zou dineereu. Toen de beeren kwamen, was in de vestibule de gebruikelgke looper gelegd, en de zaal feestelijk versierd. Een uur wachtte men op de komst van den prins, doch tevergeefs. Ten slotte kwamen eenige heeren achter het buffet te voorschyn, en lachten de officieren uit. De poets was goed gelukt. Bovengenoemde grap zal tengevolge hebben, dat enkelen hun ontslag als officier zullen aanvragen. Zoo zg nog langer dienstplichtig zgn, zullen zg hun verderen tijd als schutter uitdienen. Het Haarlemsche sooiaal-democratisch weekblad De Wekker bevat de bovestiging van het bericht, dat de rgks-veldwachter J. Timmer ontslagen is. De c mrnissaris der koningin eischte van hem opzegging van zijn lidmaatschap der 8.-D. A.-P., aldus vermeldt dat blad. Timmer weigerde, en zijn ontslag volgde. 'a-Gravenhage, 7 April. Alhier is bericht ontvangen van Ten Boekhorst, secretaris van den bakkersgezellen bond, dat op last van bet comité van verweer zooveel mogelgk een staking in het bakkersvak moet geprocla meerd worden. 8 April. Bg de opening der Kamerzitting gisterenochtend waren alle ministers aanwezig met uitzondering van den minister van marine. De heer Goeman Borgesius ie van zijn buitenlandsche reis, om gezondheidsredenen ondernomen, terug. Hij was van ochtend echter nog niet in de Kamer aanwezig. Wel waren er de heeren Troeletra en Hugenholtz. De heer "Van der Zwaag was afwezig. Uit Stad as Provincie, Zierikzee, 8 April. Maandagavond ver gaderde ten huize van mej. de wed. Kanaar het Departement Zierikzee der Maatschappg van Ngverheid. De voorzitter, de heer Cb.W. Vermeys, opende de vergadering en heette alleninzonderheid de vele damesdie ge komen waren om den spreker van den avond, den heer dr. H. A. Naber, te hooren, har- telgk welkom. Nadat de notulen door den waarnemenden secretaris, den heer P. O. Olivier, waren voorgelezenwerd het woord aan dr. Naber gegevendie over het belangryke, actneeie onderwerp «Meteorologie en Lucht vaart" de aangekondigde lezing hield. Spreker, die, zooals uit zijne geleerde verhandeling bleek, een diepe studie van dezen tak van wetenschap gemaakt haddeelde aan het talrijk met gespannen aandacht luisterend auditorium vele interessante wetenswaardig heden mede, daarby teruggaande tot de gryze oudheid, waarin een Daedalus en Icarus met vleugelen van was het luchtruim doorkliefden. Bg zgn historisch overzicht, dat aan zgn ontwikkeling der twee stelsels voorafging trokken tal van historische figuren, een Aris- toteles, een Archimedes met zgn perpetuum mobile, een Strabo, Columbus, Franklin, Arago enz. voorbjj onze oogen, zoodat het voor velen aangenaam was met deze de kennismaking eenB te hernieuwen. Wg zullen in ons volgend nummer het een en ander uit deze voordracht den lezers en lezeressen mededeelen. Aan den ge achten spreker werd door den voorzitter onder toejuiching der vergadering voor zgn leerzame voordracht in warme be woordingen holde gebracht. Hierop werd de vergadering gesloten. In de gisterenmiddag gehouden ge meenteraadszitting werd medegedeeld het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Over de dienstjaren 19021903 is ontvangen f 135,208,515 en uitgegeven f 127,547,885, zoodat in kas moest zgn f 7660,63, overeen komende met de vertoonde gelden en gelds waarden. Ingekomen is het verslag van den toestand van het middelbaar onderwys over 1902. Dit verslag zal worden gedrukt, en bg het gemeente-verslag gevoegd. De rekening van het burgerlyk armbestuur over 1902 werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Muioek Houwer, Legemaat en Fokker. Door den rapporteur, den beer Legemaat, werd namens de commissie verslag uitgebracht over de rekening van den straatweg Brouwers haven--Zierikzee. Geadviseerd werd haar goed te keuren in ontvang op f 2916,33 en io uitgaaf op f 2661,39, zoodat er een batig saldo is van f 254,94. Overeenkomstig bet advies wordt besloten. Afscbrgving van den hoofdelyken omslag wordt verleend aan den heer J. de Granje voor den tyd van vijf maanden, wegens vertrek uit deze gemeente naar Watergraafsmeer, tot een bedrag van f 4,50. Zonder discussie en hoofdelyko stemming wordt goedgekeurd het voorstel van Burgem. en Weth. om school A te verdoelen in 9 klassen, elk van een cursus van 8 maanden, in verband waarmede dan in het vervolg om de 8 maanden leerlingen op school A toegelaten zonden moeten worden, n.l. op 1 Mei, 1 Januari en 1 September. In overeenstemming met dit besluit werden de verordening op bet openbaar lager onderwgs, en het besluit, regelend het getal lokalen voor lager onderwgs en den omvaDg van het onderwgs in deze gemeente, gewyzigd. Met algemeenc stemmen wordt goedgekeurd het voorstel van Burgem. en Weth.: 1°. In principe vast te stellen, dat de Burger-Avondschool onder de benaming van «Avondschool voor Vakonderwgs" met uit gebreid leerplan, en de Ambachtsschool zoo mogelyk in één gebouw zullen worden vereenigd 2°. om de «Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool" alhier, voor den bouw van een nieuwe Ambachts school, overeenkomstig het plan der commissie voor voorbereiding, wanneer tot dien bouw zal kunnen worden overgegaan, een bedrag van f 26000 te leenen, aflosbaar in 25 jaar, bij annuïteit van f1493 'sjaars, en dit onder voorwaarde a. dat de gemeente ten allen tyde het gratis gebruik van het nieuwe gebouw zal hebben van de noodige lokalen voor het onderwijs op de Avondschool voor vak onderwgs te geven b. dat wanneer de inventaris dezer lokalen, waaraan door de gemeente f 500 zal worden besteed, voor dat geld niet geheel zal zgn aan te Bcbaffen, en deze derhalve nog aanvulling behoeft, deze aanvulling voor rekening van de Ambachtsschool zal moeten plaatB hebben c. dat de inventaris dier lokalen steeds in behoorlgken staat door en voor rekening van de Ambachtsschool wordt onderhouden, met dien verstande, dat het schoonmaken der lokalen voor rekening komt van de Ambachts school, maar de verwarming en verlichting der lokalen tot de zorg der gemeente blijven behooren. Met het oog op den door den heer Cau uitgesproken wensch hypotheek op het gebouw te nemen, en in verband met de bewering van den heer Franse, dat schoolgebouwen niet in den handel zgn, zoodat daarop geen hypotheek kan genomen worden, heeft de Raad Burgem. en Weth. opgedragen in deze te onderzoeken, of een hypotheek op het te stichten gebouw van de Ambachtsschool kan genomen worden, en zoo dit het geval is, deze dan te bedingen; 3°. het stichten van een Avondsohool voor vakonderwgs met vierjarigen cursus, waarvoor het leerplan later zal worden vastgesteld, en te vestigen in de nieuw te bouwen Ambachts school, wanneer ten behoeve van die inrichting een rijkssubsidie van f 2000 per jaar en een rykasubsidie van f 500 ineens voor eerste inrichting kan worden verkregen 4°. aan H. M. de Koningin voor de te stichten Avondschool voornoemd een jaarlgk- sche ryks-snbsidie van f 2000, benevens een subsidie ineens van f 500 voor eerste inrichting aan te vragen. 5°. de Burgeravondschool met ingang van den dag, waarop de Avondschool voor vak onderwgs zal worden geopend, op te heffen, en den daaraan verbonden directeur en leer aren eervol ontslag te verleenen; 6°. aan Burgem. en Weth. op te dragen om in verband met de stichting der Avond school voor vakonderwgs en de opheffing der Burger-Avondschool te zijner tgd de noodige voorstellen tot wgziging der verordening, regelend het Openbaar Middelbaar Onderwgs in deze gemeente, te doen; 7°. dat de jaarlgksche subsidie der gemeente voor de nieuw te stichten Ambachtsschool f 1000 zal bedragen 8°. te bepalen, dat het besluit, waarby de subsidie aan de tegenwoordige avondschool is verleend, en dit, waarbg ten behoeve dier Bchool het gratis gebruik van een gemeente gebouw is toegestaan, zullen worden ingetrokken met ingang van den datnm, waarop de nieuwe subsidie gerekend zal worden aan te vangen 9°. te bepalen, dat wanneer de nieuwe Ambachtsschool zal zgn tot stand gekomen, voor die inrichting en de Avondschool voor vakonderwgs gezamenigk één directeur zal worden benoemd op een jaarwedde van f 2000, welke jaarwedde zal worden gedragen voor de ééne helft door de gemeente, en voor de wederhelft door de Ambachtsschool, zullende de benoeming in gemeen overleg van de ge meente en bet beetunr der Ambachtsschool moeten geschieden 10°. te bepalen, dat met ingang van den dagwaarop de Burger-Avondschool zal worden opgeheven, en het onderwgs aan de Avond school voor vakonderwgs aanvaDgt, de tracte- menten voor de leeraren van de Hoogere Burgerschool, die tot heden tevens aan de Burger-Avondschool waren verbonden, zullen worden vastgesteld als volgt: voor den heer dr. H. A. Naber op f 2000, den heer C. A. de Looze f 1800, den heer J. Pot f 2050, den heer J. H. Ochtman (handteekenen) f 900, en aan denzelfden voor lijn en vak- teekenon f 200 zullende hun tractementen in verband met hun nieuwe benoeming aan de Avondschool voor vakonderwgs nader worden geregeld, en 11°. om Burgem. en Weth. op te dragen te zyner tgd de noodige voordracht te doen voor de benoeming der leeraren aan de Avondschool voor vakonderwgs, en de regeling hunner jaarwedden. Tot leden der commissie voor de zaken van de schuttery werden herbenoemd de periodiek aftredende leden, de heeren C. J. van den Bout en J. A. Legemaat, en tot plaatsvervangende leden de heeren M. C. Muiock Houwer en J. van Schelven. Tot lid der commissie tot onderzoek der in te komen bezwaarschriften tegen de aan slagen op de kohieren van den hoofdelgken omslag en de hondenbelasting over 1903 wordt benoemd de heer Van der Lek de Ciercq De Raad gaat over in geheime zitting. Nieuwerkerk, 7 April. Heden werden bg den Burgemeester voor de verkiezing van een lid in den Gemeenteraad twee candidaten- lijeten ingeleverd, n.l. een voor den heer J. van Graafeiland en een voor den heer R. A. Gaanderse Jz. De stemming zal plaats hebben op 21 dezer. St.-Filipsland, 7 April. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school in de kom der gemeente alhier, de heer A. Scherpenisse, volontair-onderwgzer te St.-Maartensdyk. Goes. De heer M. J. van Houten, die deze gemeente metterwoon gaat verlaten, presideerde Zaterdagavond voor het laatst de Werklieden-Bouwvereeniging «Help u zeiven". Aan het slot der byeenkomst sprak de sohei- dende voorzitter eenige har telg ke woorden voor den toenemenden bloei der Vereeniging. De vioe-voorzitter dankte daarop den heer Yan Houten voor al wat deze in het belang der Vereeniging had gedaan en stelde hem daarna namens bestuursleden en commis sarissen van «Help u zei ven" een fraaien met zilver gemonteerden sigarenhoorn ter hand. Tot dusver is de spoorwegstaking hier alleen merkbaar in het telaat komen der treinen uit de richting RoozendaalYlissingen. De vroeger vermelde markttrein Roozen daalGoes v.v. zal bg den aanvang van den zomerdienst iederen Dinsdag ryden. Namens de Maatschappg voor Gemeente-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1