Uit Stad en Provincie. dagblad. Hij vraagt hierover inlichtingen en kwam op tegen de voor de arbeiders prikkelende redevoeringen der heeren Talma en Pa98toors, wier koud gevoel voor de arbeiders werd geapplaudisseerd door de rechterzijde, (waarmede zijn gelukwenach), meenende spreker echter dat het beter is hier noch teekenen van goed- noch van afkeuring te geven. De voorzitter betuigde instemming met dit laatste. De heer Melchers vreest, dat de regeling der rechtspositie en loonen der spoorweg arbeiders niet de grieven zal wegnemen en wijst nog op de onzekerheid van den rechts toestand der gemeente-werklieden. De heer De Savornin Lobman dankte de regeering voor de genomen maatregelen tegen de desorganisatie van het verkeer en ter bescherming der rechten van tal van arbeiders. De wets verscherping beoogt niet het dooden der vakbeweging, maar een betere bescherming van het individn. De heer Nolens achtte de maatregelen gewenscht in het belang der rechtsorde. Minister Kuyper dankte voor den steun van rechter- en linkerzijde, verklarende, dat de regeering nog overtuigd is, dat een ernstige, dreigende toestand wordt doorleefd en 't haar plicht is zoo spoedig mogelijk zekerheid in de rechtsorde te brengen om een einde aan de spanning te maken. Dinsdagavond komt de aangekondigde bestuursmaatregel in het Staatsblad. Over den inhoud liet de Minister zich niet uit. Rotterdam, 5 April. Donderdag hield de Yereeniging «Óns Belang" van het personeel der R. T.-M. haar eerste ledenvergadering. Ruim half 12 opende de voorzitter de ver gadering met een kort woord, waarin hij nogmaals het doel der vereeniging uiteenzette. Daarna maakte hij bekend, dat bij het bestuur het volgende schrijven was ontvangen van de directie der R. T.-M. als antwoord op het schrijven van den 10en Maart j.l., waarin het bestuur kennis gaf van het oprichten der vereeniging. «Uw schrijven van 10 Maart j.l. werd door ons ontvangen, en hebben wij met belangstelling kennis genomen van de mede- deeling van de oprichting uwer vereeniging. Gaarne zijn wij bereid om met u, zooveel in ons vermogen is, de waarachtige belangen van het personeel, bij onze Maatschappij werkzaam, te behartigen. (get.) VAN DER YEGT, Loco-Directeur". Na oenige besprekingen van meer huis- houdelijken aard werd de vergadering ongeveer halftwee gesloten. Hoofdzakelijk op grond van, de justitie ter oore gekomen, geruchten is beslag gelegd op het lijk van den 23-jarigen Henri Spruit, die dezer dagen plotseling in de ouderlijke woning aan de Maaskade 69 overleed. De teraardebestelling, welke Zaterdag zou plaats hebben, is uitgesteld, terwijl het lijk, in ver zegelde kist, ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis is overgebracht. Zierikzee, 6 April. Vrijdagavond vergaderde de «Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" ten huize van mej. de wed. Kanaar. De vergadering werd door den Voorzitter, den heer H. C. van den Ende, geopend, die de schrale opkomst betreurde. Nadat hierop de notulen van het verhandelde in de vorige algemeene vergadering door den Secretaris, den heer J. H. Ochtman, waren voorgelezen, en door de vergadering onver anderd waren goedgekeurd, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Door het Bestuur werd overeenkomstig het besluit der vorige algemeene vergadering het verzoek om plaatsing van rustbanken in de wandeling aan den Gemeenteraad herhaald, en door dezen ingewilligd. Ook hadden de bemoeiingen van het Bestuur in zake de tariefsherziening voor het vervoer van rijwielen op de lijnen der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij een gunstig resultaat. De Direotie bracht namelijk het tarief van 25 op 15 cents. Door het Bestuur werden op de eerste veiling van bloembollen te Haamstede aangekocht twee bedden bloembollen, deels met de bedoeling dezen nieuwen handel te steunen, deels om onze gemeente te verrijken met een paar bloembedden, die door de Vereeniging «Floralia" op het Havenplantsoen werden aangelegd. Een deel van het Bestuur behoorde tor gelegenheid van het Landhaishoudkundig Congres tot het Congres-Bestuur, en wel tot die afdeeling, die te zorgen had, dat de gasten en bezoekers van onze stad behoorlijk logies konden krijgen. Ook wat do 'reclame voor dit Congres betrof zorgde de Vereeniging voor het drukken en verspreiden van reclame- biljetten. Het door do Vereeniging aangekondigde Turnfeest werd den 27sten Juli 1902 gegeven. Niettegenstaande bet ongunstige wcêr ging het door, en werd het programma afgewerkt. Onder deze omstandigheden was het Zeike terrein niet de beste plaats om de oefeningen te houden. Het Bestuur kon echter geen beter machtig worden. "VVas het weer op den middag slecht, des avonds woedde er een storm, zoodat de verlichting van het terrein een treurig aanzien verkreeg. Aan de sociëteit «Tot Nut en Genoegen" werd hartelijk dank betuigd voor de door haar verleende mede werking. Zij gaf niet enkel haar materieel, maar verleende ook hulp, doordat haar bestuurders persoonlijk de helpende hand uitstaken. Aan den leider der wedstrijden en oefeningen, den heer Lambert, werd een eere-Baluut gebracht. Ook werd aan die in gezetenen, die voor de wedstrijden medailles beschikbaar hadden gesteld, een woord van dank gebracht. Door een commissie uit het bestuur werd een aantal toeristen uit België op een tramtocht begeleid. Het aantal leden bedroeg208 gewone leden en 4 donateurs. Dj Vereeniging won due 14 léden en verloor één donateur. Op verzoek van de Vereeniging bad het Gemeentebestuur een trap aan het Luitje gemaakt, ter vergemakkelijking van het aan wal komen der reizigers van pleiziervaartuigen. De Voorzitter brengt den Secretaris voor het uitbrengen van dit jaarverslag den dank der vergadering, nadat deze daaraan haar goedkeuring gehecht had. Door den penningmeester, den heer J. J. Honig, werd rekening en vorantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Tot het nazien der boeken en bescheiden werd een commissie benoemdbestaande uit de heeren Strooband en L. M. van den Ende, die deze in orde bevond, en tot goedkeuring der rekening adviseerde. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 455,56£ en de uitgaven f 433,75^, zoodat er een nadeelig slot was van f 21,80. Dit was te wijten aan het niet welslagen van den Tnrnwedstrijd ten gevolge van de slechte weersgesteldheid. De Vereeniging had nog 1049 gidsen in voorraad. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Honig en W. C. de Crane, werden respectievelijk herkozen. Mede op de voor dracht stonden de heeren W. Wiebols en J. Unger. In de plaats van het om gezondheids redenen tusschentijds aftredend bestuurslid, den heer R. Visser, werd benoemd de heer F. W. J. Lambert. Mede op de voordracht stond de heer A. C. van der Vliet. De Voorzitter deelde mede, dat van de Vereeniging tot veredeling van zangvogels en pluimgedierte een verzoek was ingekomen haar voor de te houdene internationale tentoonstelling steun te verleenen. Besloten werd daarvoor eon zilveren medaille beschikbaar te stellen, die door den heer Ribbens, bestuurslid van voornoemde Vereeniging, dankbaar aanvaard werd. Voor Oostorland's fanfarencorpa werden voor het to houden festival op do Pinkster dagen naar aanleiding van een daartoo gedaan verzoek twee bronzen medailles beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van een voorstel, dat door den beer L. M. van den Ende in de vorigo vergadering was ingediend om te trachten met St.-Nicolaasfeest wat moer vreemdelingen naar de stad te lokkon, werd besloten, dat een prijs vanwege de Vereeniging zou wordon uitgeloofd voor do mooiste étalage op dien avond. Wegens het beperkt ledentql werd het beetuura-voorstel tot verhooging der contributie tot do volgende vergadering aangehouden. Aan het Bestuur werd opgedragen te trachten door circulaires of citatiobiljetten die ver gadering zoo voltallig mogelijk te doen 2ijn. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord vragend, sluit de Voorzitter dezo vergadering. In de heden gehoudene Algemeene Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen in 's Landskamer alhier werden do geloofsbrieven van don tot hoofd-ingeland benoemden heer J. de Bruyno Wz. in orde bevonden, en deze, na in handen van den voor zitter, den heer mr. A. J. F. Fokker, de voorgeschrovene eeden te hebben afgelegd, als hoofd-ingeland geïnstalleerd. De begrooting voor 1903 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van van f 199019.416. Naar wij vernemen is de zanguitvoering der Vereeniging «Excelsior" uitgesteld tot Woensdag 15 April. (Zie advertentie). In verband met de heden uitgebrokene partiëele spoorwegstaking kunnen wij mede- deelen, dat het goederenvervoer, voor zooverre dit in verbinding staat met de spoorweg maatschappijen, gestremd is. Het verkeer met Rotterdam heeft geen wijziging ondergaan. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen P. M. A. van den Brandt, le klasse, van Vlissingen (stad) vaar Schiedam, J. de Vuijst, 2e klasse, van Zierikzee naar Rotterdam, en J. H. van Dorsten, 4e klasse, van Oostburg naar Oude Tonge. Gedurende de maand Maart zijn te Hansweert gepasseerd 2549 schepen, waarvan 1227 met bestemming naar Nederland en Duitschland en 1322 bestemd naar België. De zaDgvereeniging «Tot OefeniDg en Uitspanning" te Middelburg, directeur de heer J. C. Cleuver, zal op haar laatste concert in dit seizoen, op 12 Mei, uitvoeren: «Les sept paroles du Christ" van G. Doret en «Schön Ellen" van Max Bruch. Het is nog niet mogen gelukken do daders op te sporen, die den 27 Maart in de kazerne te Middelburg de grendels hobben weggenomen van zes geweren, staande op een onderofficiers-kamer. De afdeeling Vlissingen van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, is thans definitief opgericht en zal nu een ver gadering worden gehouden tot het verkiezen van een bestuur en het vaststellen van een reglement. Ruim 200 ledeD van de «Touring Club de Belgique" zullen deeluemen aan den club- tocht naar Walcheren op de beide Paaschdagen. Noordgouwe, 6 April. Alhier doen zich enkele ge rallen van rood ronk voor. Bruinisse, 4 April. In do heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd het bestek der gemeentewerken over 1903 vastgesteld. Besloten werd aan den afgetreden havenmeester een jaarlijksche toelage toe te kennen van f 156, iogaande 1 Maart j.l., en voor den nieuwbenoemden havenmeester een uniformpet aan te schaffen. In de gemeentebegroting werd eene wijziging gebracht groot f 347,66 voor de aangekochte buizen voor de te dempen sloot aan den Noorddijk eD de toelage aan den vorigen havenmeester. Mededeeling werd gedaan van een bericht van Gedep. Staten, dat zij geeno vrijheid vonden eene voordracht te doen voor eene subsidie voor de havenvergrooting. Aubestedlncen, Verkoopbaren ens. Noordgouwe. Voor de levering van 12400 K.G. chili-salpeter a 151 pCt. stikstof aan de iandbouwsocieteit alhier zijn ingekomen de volgende biljetten: A. J. Alpb. Adan, OsBendrecht, f 10,56; W. <k J. C. Ribbens, Zierikzee, f 10,59; L. Snelleman, Dinteloord, f 10,70; J. Kostenso, Kruiningen, f 10,83; C. tan Blooia, Dreischor f 10,86. Één biljet kwam nog te laat in. Aan den heer Adan is de levering, vrij op den wagen en per tram, gegund. Zaterdag werd te Schcrpenisse door het bestuur der waterkeeriDg van het calamiteuze waterschap Scherpenisse aanbesteed: het her stel, de vernieuwing en hot onderhoud tot 30 April 1904 van de aarde-, kram-, rijs- en eteenglooiiogwerken aan genoemde water- keering. Hiervoor werden 9 biljetten inge leverd: W. Ringelberg, Duivendijke, voor f 9425J. L. Geluk, Tholen, voor f 9200 W. Dekker, Veero, voor f 9034J. Duijnhouwer, Scherpenisse, voor f8998P. Vink, Noordgouwe, voor f 8882; G. M. Larooij, Scherpenisse, voor f 8870; J. Lindenberg, Wemeldinge, voor f 8865; V. C. P. Bolier, Scherpenisse, voor f 8780C. Bolier Cz., Bruinisse, voor f 8649. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den Jaagtten inschrijver gegund. Brouwershaven, 3 April. Bij de voiliog, heden ten overstaan van den notaris n. J. van Nouhuys te Zierikzee, alhier gehouden, is vorkocht De gobouwen der hofstede, in Den Osse te Dnivendijke, met den grond, voor f 1676 den hoop 6.98 60 H.A. bouw- en weiland, aldaar, aan Stricpweg, voor f 523 1.06.80 Il.A. woiland, bij de hofstede van C. Bakker, voor f 500; 1.34.20 H.A. dito, voor f 416 0.42.20 H.A. bouwland, aan 'sLandsweg. voor f 650 1.70.10 H.A. bouwland, aldaar, voor f375. Gemeente Brouwershaven, Christoffelpolder. 0.66.60 H.A. bonwland, hoek Zee- en Schouwschendijk, voor f 622 0.65.40 H.A. dito, aan den Schouwschendijk, voor f 625 0.52.30 H.A. dito, aan den Zeedijk, voor f 600 2.22 90 H.A. dito, aan don Dwarsdijk, voor f 600; 1.10 H.A. dito, hoek Zeedijk, voor f 590. Door het hoofdbestuur der posterijen on telegrafie te 's-Gravenbago is o. a. aan besteed de poatrit van Zierikzeo naar Burgh v. v. Eenig inschrijver was de heer A. Uil te Zierikzee, voor f 3094 per jaar. De aanbesteding loopt over het tijdvak van 1 Juli 1903 tot en met ultimo Juni 1906 of 1909. Landbouw en Veeteelt. Door den heor J. E. van der Maas te Tholen werd Zaterdag een stier golevórd, die het kolossale gewicht van 1032 K.G. had bereikt. Hot dier was 3 jaar oud en had tweemaal een prijs gekregen bij de stieren- keuringen. Stavenisse, 5 April. L.l. Zaterdagmiddag werd alhier in tegenwoordigheid van een paar leden der commissie van toezicht en eenige belangstellenden de openbare les gehouden, waarmede het 2e leerjaar van dtn landbouw- cursu8, die bier door den heer M. J. Waale van Nieuworkerk gehouden wordt, eindigde. Uit de verschillende antwoorden der leerlingen bleek duidelijk, dat er door veracheidenen met succes gewerkt ia. Do voorzitter maande allen aan het geleerde nog eenige malen goed te herhalen, teneinde te zorgen, dat alles het volgende jaar, bij het einde van den 3-jarigen cursus, het diploma zullen kunnen verkrijgen. Namens de commissie werd een woord van dank gebracht aan den hoer Waale voor de wijze, waarop hij zijn taak opvat. Vrijdagavond werd het eerste cursusjaar van den landbouwwintercursus te Nieuwerkerk besloten met een openbare les, die door velen der ouders, tal van belangstellenden uit ver schillende gemeenten van ons eiland en ook door enkele oud-leerlingen werd bijgewoond. De heer rijkslandbouwleeraar was verhinderd tegenwoordig te zijn. Van do acht leerlingen, waarmee de cursus aanving, waren nog zeven overgebleven, die op grond van de gemaakte vorderingen waarvan zij bij do openbare les blijken gaven, allen tot het tweede gedeelte van den cursus konden toegelaten worden. Hun namen zijn P. S. Vis A.Az., P. v. d. Bijl P.Mz., A. v. d. Bijl P.Mz. van Noordgouwe, N. A. Deïst van Zonnemaire, W. de Reus Pz., W. Flikweert Az. en R. v. Klinken Az. van Nieuwerkerk. BEGHT8ZAKEN. Dc instructiedoor de Haarlemscbe Justitie tegen het Tweede Kamerlid F. W. N. Hugenholtz geopend, wegens het gesprokene op een vergadering van miliciens en oud miliciens aldaar, op 8 Februari j.l., betreft deze uitdrukkingen «Niet met ruw geweld is de strijd gewonnen, maar het gezag, berustend op eigen vrijen wil, heeft het gewonnen van het gezag, berustend op onrecht en geld". En voorts«Laat die commandant in zijn eentje brullen", enindien ooit gecommandeerd wordt vuur, dan zal ik u niet zeggen wat gy doen moet, want er zijn wetsartikelen die mij dit verbieden". Gehoord werdende hoofd inspecteur van politie, de heer Nolthenius, de inspecteur, de heer Verlaan, en oen verslaggever van het Ilaarlemsch Dagblad. Do inspecteurs beves tigden de juistheid van het door hen opge maakt proces-verbaal dezer vergadering, althans van de beide laatstgenoemde uitdrukkingen; en de verslaggever van alle drie de uitdruk kingen, onder verwijzing naar zijn verslag in het Ilaarlemsch Dagblad van 10 Februari. De verhooren duurden tot in den namiddag. De heer Hugenholtz ontkende, de bedoeling te hebben gehad de miliciens tot verzet te hebben aangespoord. Maar bij wilde hen tot nadenken brengen voor gevallen, door hen zelf te beoordeelon. KEBEHIEUWS. Het nieuwe klooster der paters Capocijnen, dat te Rilland-Bath wordt gebouwd met een bijkerk voor de aldaar wonende parochianen van Hansweert, zal 1 Nov. a.s. voltooid zijn en dan betrokken worden. Te beginnen reeds met 1 Mei zal in een voorloopige noodkerk te Rilland-Bath geregeld godsdienst oefening door de paters Capucijnen worden gehouden. Sirjansland. De collecte, gehouden ten voordeele der school te Doetinchem, heeft f 6,28 opgebraobt. 1» D E K W IJ 8. Te 'sGravenhago is geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken mej. J. van DeiDse te Scherpenisse. Voor de betrekking van onderwijzer aan de bizondere school te Zaamslag heeft zich, op een salaris van f 550, geen enkele sollicitant aangemeld. Wel een zeldzaamheid in dezen tijd. Voor het toelatings-examen tot do Rijks normaallessen te Tholen zijn geslaagd voor de lste klasse: J. de Fouw, K. W. BoeleD, J. A. GelderWom, J. van Loon en G. J. van der Slikkc. Bevorderd tot de 2o klasseC. Jobse, J. B. Krijger, M. A. Lindhout on P. L. van Nieuwenhuijzen. Tot do 3e klasse: C. A. Steketee, D. J. Duyohouwor, J. Pollie, J. J. Poulusse, M. B. Nieuwenhuijzen, F. E. Eogelvaart, R. C. Jansen en W. P. II. Odink. Tot de 4e klasse: M. S. Bal, K. Snurland, M. P. Gebraad, E. Larooij, L. E. C. van As, W. L. van Nieuwenhuijzen en C. Lammerse. Geslaagd to 's-Gravenhage voor het examen nuttige hand worden mej. C. Langerije van Stavenisse. Renesse. De leden van do afdeeling «Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen. hielden Zaterdag eene vergadering, waarin de heer II. Poldermans van Noordwelle eene inleiding hield over: «De openbare school en haar zedelijken en maatschappelijken invloed. Sprekor begon met te zeggen, dat het vaak zijne aandacht heeft getrokken, hoe het open baar onderwijs en de openbare onderwijzers in couranten-berichten door de tegenpartij worden aangevallen. Er wordt beweerd dat de openbare scbool voert tot atbëisme, socia lisme, anarchisme en nog meer ismeneen middel eigenljjk waarmede zij de oponbare sohool leeg- en hun school volpompen. Spreker heeft zich vaak in ernst afgevraagd«Zou hot waar zijn?" Zon het openbaar onderwijs zoo verderfelijk werken op onze jeugd, dat door dat onderwijs de grondslagen gelegd wordon voor vele, ja voor alle onchristelijke en onmaatschappelijke slechtheden. Pas was in 't begin van Februari de spoorweg staking geëindigd of het klonk: «Ziedaar de gevo'gen van het openbaar onderwijs!" Ia de couranten heeft men do lasterlijke aantijging weer kunnen lezen van een rechtgeloovig predikant, die in het Noorden van ons land de stichting wilde bewerken cener eohool met den bijbel. Hij werd ter verantwoording ge roepen om zijne beschuldiging tegen de openbare school te bewijzen en mijnheer zweeg. Spreker gaf nog een paar voorbeelden ton bewijze hoe de openbare school het vaak op onheusche wijze ontgelden moet. Is er eenige waarheid in, dat er geen zedelijke kracht uitgaat van ons onderwijs, Iaat ons dan alle krachten inspannen om ons onderwijs wel opvoedend to maken. Is het een lasterlijke aantijging, dan alle man op zijn post en gestroden, hetzij met kalmte, hetzij met heftigheid, om odb niet te laten vertrappen door leugen en bedrog 1 Onder aanhaliDg van het artikel der wet op het L. O., dat ons voorschrijft ons onderwijs dienstbaar te maken aan de ontwikkeling tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, vraagt spreker zich af, of er niet heel wat minder strijd zou geweest zijn, indien voor het woord christelijk gestaan had «algemeene", b.v. Zijn die deugden om zoo te zeggen alleen een eigendom der christenen? Behalve een wettelijke dwang is bovendien een natuurlijke aandraDg om het onderwijs dienstbaar te maken aan de ontwikkeling van algemeene (zoo men wil christelijke) en maatschappelijke deugden. Is het geen godsdienst voor iedereen, jood en christen, wanneer in de openbare school liefde en waardeering wordt opgewekt voor het geschapene, eerbied en ontzag en bewondering wordt aangekweekt voor het oneindig grootecbe in de natuur; de zin voor het ware, reine, edele wordt ontwikkeld liefd6 voor den naaste, ouderliefde enz. worden gewekt? En maatschappelijke deugden! Niet ten onrechte verwerpt de openbare sohool de slaafsche volgzaamheid, de kruipende onder danigheid, de brave-Hendriksgeest voor orde en Detheid. Leer het kind gehoorzamen niet uit dwang maar uit een natuurlijken aandrang. Leer het kind orde en netheid door zelf een voorbeeld te geven. De persoonlijkheid van den onderwijzer tot het aankweeken van maatschappelijke deugden is van het grootste beiaDg. Kunnen wy buiten den bijbel oip geen middelen vinden om gevoel in hoofd en hart te brengen voor het hoogere, om een streven op to wekken, het goede te dosn en het kwade te laten, om achting te hebben voor alles wat edel en goed is Spreker dunkt van wel Ons gansche onderwijs moet zóó zijn, dat de zijden draad der zedelijke op voeding door alles heen loopt. Laat ons samen al onze krachten aan wenden om de ruwe diamanten, die ons ter bewerking gegeven zijn, te polijsten zóó, dat er een glans van uitgaat, die de schoonheid van andere steenen verre overtreft. Naar aanleiding der lezing ontspon zich een zeer nuttig en aangenaam debat. Poit en Telegrafie. Oosterland. Het tractement van den post bode C. A. Weétstrate is met ingang van 1 April met f 60 en met Mei a.s. met nog f 75 verhoogd. Het tractament van den postbode J. P. de Vin is met ingang van 1 April met f 30 verhoogd. Stavenisse. Aan het hulpkantoor der posterijen alhier werd in het lste kwartaal dezes jaars in 161 inlagen ingelegd f 5461,40 en in 31 keer terugbetaald f 4058,05. Er werden 10 nieuwe boekjes uitgegeven. Door het rijks-telephoonkantoor alhier werden in de eerste 3 maanden van 1903 verhandeld 760 berichten, n.l. 350 ontvangen en 410 verzonden. In 4902 waren deze cijfers resp. 714, 326 en 388, terwijl zij in 1901 bedroegen 866, 392 en 474. ScherpenisBe. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand Maart met 31 inlagen ten behoeve van de rijkspostspaarbank een bedrag van f 2494,75 ingelegd en aan 47 inleggers een bedrag van f 2228,69 terugbetaald. St.-Annaland. In het le kwartaal van dit jaar is op het hulpkantoor alhier in de rijks-postspaarbank gebracht f 21516,93 en terugbetaald f 20846,52s. Er werden 22 nieuwe boekjes uitgegeven. Over dat tijdvak werden door het telephoon- kantoor behandeld 473 telegrammen, t. w. ontvangen 254 en verzonden 219 stuks. Oud-Vossemeer. Den bestellenden bode A. Deurloo was kennis gegeven, dat hij van 1 April af met den bode A. van Gorsel van dienst moest verwisselen. Een ingezonden verzoekschrift aan den directeur-generaal der posterijen en telegraphie had tot gevolg, dat hij wegens gevorderden leeftijd van deze verplichting werd vrijgesteld en verder alleen den besteldienst heeft uit te voeren. TELE6BA1MEH. 's-Gravenhage, 6 April. De spoorwegstaking is aan het Staatsspoor uitgebroken. Het station wordt bewaakt door militairen en de justitie tot wering van kwaad willigen en tot bewaking der eigendommen. De Regeering tracht de posttreinen met militairo bewaking te laten loopen. Ook aan do Hollandsche spoor alhier is oen staking gedeeltelijk uitgebroken. De zelfde militaire en politiemaatregelen als aan de Staatsspoor zijn genomen. De internationale treinenloop heeft de IloUandsche Spoor aan de Staatsspoor overgedragen. Één trein liep tot de Belgische grens. Een beperkte dienst is ingesteld met in dienst gebleven personeel, bijgestaan door ingenieurs. De treinenloop Amsterdam en Rotterdam wordt ook gedeelte lijk onderhouden. Het goedgezind spoorwegpersoneel doet dienst. De staking is vooral ondernomen door machinisten en hot wegperBoneel. Kwsad- gezinden maakten do locomotieven onbruik baar. Vier treinen onderhouden het postverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam. Het afdeelingsbestuur der Spoorwegvereeniging zegt in zijn manifest, dat de Regeering de staking opdrong, en waarschuwt, dat het verkeer onveilig is. De Ministerraad vergadert sedert 11 uur. Van het StaatsBpoorstation vertrokken treinen na half elf, zoowel naar Utrecht als naar Amsterdam, vrij geregeld. Verscheidene conducteurs, die weggebleven waren, melden zich weer aan met aanbieding van excuees. De geruchten omtrent de afkondiging van den staat van beleg en de oproeping van nieuwe lichtingen tot drie nieuwe lichtingen, bleven tot drie uur onbevestigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2