ZIERIKZEESCHE \IElWSRODE. Dinsdag 7 April 1903. BERICHT. (Z i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). NIEUWST! JPIBIGEII. j Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7831. Directeura. ar. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvail 13 regels 30 Uta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd warden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozf., Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Met het oog op het vroeger vertrek der naehtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 's namiddags twee ure. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Spanje. Een telegram uit Madrid maakt gewag van groote roerigheid onder de studenten, die de kreten: leve de republiek, weg met de nltramontanen, doen hooren. De winkels zijn gesloten. Het paleis van den minister-president is met steenen bestookt. De gendarmes dreigen met hunne vuurwapenen. Bil vela is uitgefloten. I Drieduizend werklieden en studenten gooien de politie met steenen. Een waar gevecht is ontstaan. Er wordt telkens met de revolver geschoten en er zijn onderscheiden personen gekwetst. Denemarken. De Kroonprins en Kroonprinses van Dene marken gaven Vrijdagavond een feestmaaltijd van 400 couverts, waaraan aanzaten de Keizer, Koning Christian, de Koningin van Engeland, de Keizerin-Weduwe van Rusland, de overige vorstelijke personen, de Ministers, de leden van het corps diplomatique en alle autoriteiten. Na eene vóór-receptie begaf het gezelechap zich naar de diner-zaal. De Keizer leidde de Kroonprinses aan tafel, Koning Christian do Koningin van Engeland, en de Kroonprins de Czarin Weduwe. Keizer Wilhelm heeft zijn vertrek van hier dat op Zaterdagavond bepaald was, op herhaald en dringend verzoek van den Koning een etmaal uitgesteld. De 85-jarige Koning van Denemarken heeft onlangs twee kleine meisjes gered, die op de rails van de electrische tram speelden. De tram was slechts eenige meters ver. De Koning snelde op de baan, greep de kinderen en bracht hen in veiligheid. Engeland. Te Clippin, in het Noorden van Wales, is een vrouwelijke loods, Elizabeth James, overleden in den ouderdom van 70 jaren. Zij deed in vakkennis, moed en tegenwoordig heid van geest voor geen mannelijken loods onder. Zij bracht tal van schepen veilig door stroomen en klippen en zij voerde ook menig maal bevel over de reddingsbooten, die schip breukelingen behouden aan land brachten. Duitschland. Reeds bij Tacitus leest men dat de reus achtige gestalten van de Germanen te Rome verbazing wekten. De Keizer zal bij zijn reis naar Rome de kleine Italianen een dergelijke verrassing bereiden. Onder degenen, die hem vergezellen, is namelijk zijn vleugeladjudant von Plüskow, de langste officier van het Duitsche leger, die reeds indertijd te Parijs bij de begrafenis van Fanre veel bekijks heeft gehadverder de luitenant-generaal von Scholl en de ritmeester von Kleist, van den grooten staf, beide officieren van meer dan twee meter lengte. Bovendien gaan op bevel van den Keizer nog twee onder-officieren van het regiment der garde du corps mee, van wie de langste 2.07 M. lang en de langste onder-officier van het Duitsche leger is. Onder de lijfgendarmes zijn eveneens de grootste mannen voor de reis naar Rome uitgekozen. De kleine Duitsche Keizer en de tengere Koning van Italië zullen wel nietig afsteken bij dat gezelschap van reuzen. Daar er berichten kwamen, dat er tijdens de winterstormen groote stukken van het eiland Helgoland weggeslagen waren, heeft de Keizer een paar weken geleden het eiland bezocht, om met eigen oogen te zien, of de verdedigingswerken gevaar liepen. De Keizer 1 schijnt over hetgeen hij gezien heeft, niet op zijn gemak geweest te zijn, want kort daarna is het eiland door een zwerm van regeeringsambtenaren overstrooomd, die den toestand zjjn komen opnemen. Men zegt, dat zij tot de slotsom zijn gekomen, dat het eiland op den duur door de zee verzwolgen zal worden. Vooral de westkant van het eiland met de beroemde grotten loopt groot gevaar. Acht honderd jaar geleden moet het eiland vijf maal zoo groot zijn geweest als nu, en daar het afbrokkelen van de rotsen alleen het gevolg is van veranderingen in de aardkorst, wanhoopt men er aan, of menschelijk vernuft wel iets zal vermogen tegen de gestadige verweering. De rotaen, waaruit het eiland voornamelijk bestaat, bevatten een groot gehalte aan zout, dat gaandeweg oplost. De Duitschers zullen nu nog meer in hun opvatting" versterkt worden dat Bismarck indertijd een slechte ruil met Engeland heeft gedaan, toen hij Helgoland overnam. Nederland. Coevorden, 5 April. Alhier worden sedert eenigen tijd bijeenkomsten gehouden, welke een godsdienstig karakter dragen, en welke o. a. door dienstboden worden bezocht. Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, hebben deze bespiegelingen op godsdienstig gebied znlk een sterken invloed gehad op sommige toehoorderes8en, dat bij eenigen in meerdere of mindere mate verstandsverbijstering is voorgekomen, zoodat de gemeentelijke autori teiten aanleiding gevonden hebben om een onderzoek in te stellen. Apeldoorn, 4 April. Niettegenstaande het ongunstige weder, uit do ascbgrauwe lucht ontlastten zich herhaaldelijk regenbuien, had zich een breede schaar van belangstellenden opgesteld om het vorstelijk echtpaar bij aan komst op 't Loo te begroeten. De menigte openbaarde luide haar vreugde, toen H. M., in parelgrijs costuum, en Z. K. H., in politiek, den salonwagen verlieten, en plaats namen in het gereedstaande rijtuig na eerst baron Bentinck, den burgemeester, den beer Loudon en dr. Pot te hebben begroet. In de vestibule van het Paleis werd het echtpaar ontvangen door baron Clifford. De standaardvlag werd onverwijld geheschon. Den Helder, 5 April. Te dezer stede heeft de plaatselijke afdeeling van den Matrozenbond den boycot uitgesproken over een caféhouder aan den Kanaalweg aldaar, die bij een verhoor voor den commissaris van politie zonder noodzaak zou hebben getuigd tegen een matroos, die in zijn café manifesten had verspreid, naar het heette. De inrichtiog, die het goeddeels van de zeelui moet hebbon, staat nu verlaten, en om te voorkomen, dat er nog een enkelen matroos in zou verzeilen, wordt er eiken avond agepoat". Donderdag avond werden deze posten door een patrouille verwijderd, omdat ze aanleiding gaven tot volksverzamelingen. Amsterdam, 3 April. Omtrent de werk stakingen kan gemeld worden De vereeniging van werkgevers in het haven bedrijf Btelde nieuwe voorwaarden; wanneer die Maandag niet worden aangenomen, zullen alle havenbedrijven stilstaan en zal volslagen werkeloosheid intreden. Yele goederen worden nu reeds over Embden naar andere werelddeelen gedirigeerd. In de smeden- en grondwerkersbeweging komt geen verandering ten goede. Alle gemeente-straatmakers ten getale van 90 hebben het werk gestaakt. De centrale bond van gemeente-werklieden keurt dit goed. De directeur van publieke werken beschouwt het niet aanvragen van een scheids gerecht, waartoe de geschorste werklieden verplicht waren, als een bekentenis van schuld. De vereeniging van werkgevers in het havenbedijf zond aan de schuitenvoerders een reeks uiterste voorwaarden toe, ter overweging tot Maandag. Daarna achten zij zich daaraan niet meer gebonden. Een voortgezette staking zal met geheele uitsluiting gepaard gaan en noodzakelijk werkeloosheid in alle havenbedrijf tengevolge hebben. Groote partijen rails, voor China bestemd, om over onze havens vervoerd te worden, zijn naar Embden gezonden. Ook zal het Duitsche kolensyndicaat, tegen het oorspronkelijk plan, niet onze haven, doch Embden voor don kolenuitvoer kiezen. In eene vergadering van stakende grond werkers is medegedeeld dat gelden voor De centrale bond van gemeen te-werklieden keurde het besluit tot algeheele staking goed zoolang cfe eischen niet zijn ingewilligd. De leden der afdeeling van ^Patrimonium" staken nieteen zestal straatmakers, werkzaam op het Damrak, worden door de politie beschermd. De volgende motie is alhier aangeuomen •De huishoudelijke vergadering der schuiten- voerdersvoreenigiDg »Eendracht maakt Macht", •overwegende dat, daar in de laatste drie maanden alles is gedaan, om een stilstand in den handel te voorkomeu, en dat onze eischen niet te hoog zijp in vergelijking met andere takken van bedrijf; •van oordeel, dat algeheele stilstand in den handel, welke uit deze strike kan ontstaan, te wijten is aan de schuitenvoerders- patroons, daar zij onze rechtvaardige eischen niet willen erkennen; •besluit onzen ingedienden loon9tandaard te handhaven, zoolang door do werkgevers geen betere en meer aanneembare vooratellen worden gedaan, die meer overeenkomen met onze eischen". Aan het bestuur der Nationale Federatie van Transportarbeiders alhier is het volgende schrijven gericht: •In antwoord op uw schrijven, d.d. 1 April, berichten wij u namens de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, van de Schnitenvoerderspatroone-Vereeniging, van de Vereeniging van Werkgevers in het Veembedrijf en van de Amstordamsche Expediteurs-Ver- eeniging, dat aan de schuitenvoerdersknechts alsnog tot Maandag 0 April dos voormiddags ten 9 uur gelegenheid wordt gegeven op den voet van het laatste voorstel der patroons omtrent loonregeling het werk te hervatten. •Wij meenen te mogen veronderstellen, dat uw bestuur zich wel bewust zal zijn van de vérstrekkende gevolgen, welke het eventueel volharden in do staking voor den handel, de scheepvaart en niet hot minBt voor de talrijke daarbij werkzame arbeiders in deze stad noodzakelijkerwijze na zioh zou sleepen. •Een algeheolo stiletand van zaken zou hieruit toch onvermijdelijk voortvloeien. Wij vertrouwen daarom, dat uw bestuur dan ook niet zal nalaten om te doen, wat in zijn vermogen ia om zulks to voorkomen". In den omtrek van het Haarlemmerplein is 't Vrijdagavond geruimen tijd rumoerig geweest. De oorzaak van die relletjes wsb een oploopje in de bunrt van de koffieverlczerij Tan de heeren Jonker Zoon in de Haarlemmerhouttuinen, waar de nog altijd stakendo koffiepikaters vervangen zijn door werklieden, dio daar nu geregeld koffieboonen komen lezen. Deze werklieden werden bij het huiswaarts keeren opgewacht door een vijandige menigte, wier houding van dien aard was, dat de politie de mannen moest beschermen en van den wapenstok gebruik moest maken om ruim baan te maken. De politie en de maréchauseées kwamen er bij te pas om de opdringende menigte tegen to houden en weg te jagen. Er werd met steenen gegooid, waardoor een politie-agent achter het oor werd verwond, en de politie deed een paar charges, waarbij eenige klappen vielen. Dit gebeurde omstreeks zeB uur. Een paar uur later op den avond werd het weer herrieaohtig in de bnurt, totdat het relletje ten slotte verliep, nadat een paar van de rumoermakers, meest jongens, waren opgepakt. In de Spuiatraat was een ODgeregeldheidje bij het vervoer van koopmansgoederen, dat eenige stakers wildon beletten. De politie wist er spoedig een eind aan te maken. Het Volk deelt mede, dat tegen hare administratie en tegen eenige winkeliers, die eveneens geweigerd hebben de plaat »In den naam van Christus" van voor de ramen weg te nemen, door de politie proces-verbaal is opgemaakt. Er is door den Minister van Justitie tot de betrokken autoriteiten een aansohrijving gericht, waarin de aandacht werd gevestigd op bovenbedoelde plaat oorspronkelijk een bijvoegsel van Het Volk waarop Dr. Kuyper wordt voorgesteld een werkman worgende. Art. 271 Strafrecht stelt strafbaarhij die een geschrift of afbeelding van beleedigenden inhoud verspreidt, openlijk tentoonstelt of aanslaat. Het misdrijf kan, waar het tegen particuliere personen gepleegd wordt, alleen vervolgd worden op klachten van deze laatsten. Is de beleedigiag echter aangedaan aan •een ambte naar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening", dan kan het feit ambtshalve worden vervolgd. Het schijnt zulk een vervolging te zijn, welke men wil uitlokken, want Dr. Kuyper persoonljjk heeft geen klacht ingediend. Op de Oostenburgergraoht kregen twee j vrouwen twist over het feit, dat de echtgenoot van één harer een onderkruiper" zou zijn. De twist liep zoo hoog, dat de eene vrouw de andere een ketel met kokend water in het gezicht wierp, waardoor zij hevige brand wonden kreeg, zoodat zij naar het gasthuis vervoerd moest worden. Aan de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij, directeur de heer D. Goedkoop, te Amsterdam, hebben gisteren middag een tweehonderdtal metaalbewerkers, voor het meerendeel klinkers, het werk neergelegd. De aanleiding tot deze nieuwe staking is het ontslag van een werkman, die, hoewel hem verlof was geweigerd, van het werk was weggebleven. De ontslagene is voorzitter van de metaalbewerkersvereeniging •Nieuw Leven"; zoodra de leden van deze vereeniging, welke bij deze maatschappij in dienst zijn, het feit van het ontslag vernamen, legden zij, ten getale van ongeveer 200, het werk neder. De maatschappij heeft ongeveer 750 man in haar dienst. Do werf wordt door de politie bewaakt. Het Handelsblad geeft een bulletin uit, zijnde een waareohnwiDg van den heer J. Boissevain aan de Amstordamsche schuiten voerders, waarin hij aanraadt ten spoedigste een vergadering van alle schuitenvoerders te honden, waar vrij gesproken wordt, ook door tegenstanders der staking on kalm over de gedane voorstellen voor verbeterde loons- regeling gedebatteerd wordt, maar dan ook aangenomen worden de door uwe afgevaar digden bedongen proeftijd, bij de aanvaarding, opdat iedere knecht zal kunnen ondervinden of bij er werkelijk wel bij vaart. Verzint eer gÖ begint. In zijn schrijven zegt de heer Boissevain, dat bij staking minder werk in de haven komt, de weekbooten worden afgezegd, tabaks- ladingen gaan naar elders en charterpartijen worden afgesloten naar havens tusschen Havre en Hamburg. Aan de rijwielenfabriek •Simplex" staken thans allo werklieden, velen echter uit vrees voor molostatie en vijandige houding der overigen, zegt de directie. Volgens de Amsterdamsche correspondent van het Utr. Dbl. moet de burgemeester van Amsterdam zich tegenover het boBtuur van den Bestuurdersbond hebben uitgelaten in een geest, die het zoo goed als zeker doet zijn, dat do Beurs niet zal worden disponibel gesteld voor meetings op den laten Meidag. Evenzoo moet de burgemeester verklaard hebben, dat niet moet gerekend worden op een optocht, dien men dien dag gewoonlijk pleegt te houden. De tegenwoordige tijds omstandigheden zouden een en ander onmogelijk maken. Leiden, 5 April. Zaterdagnamiddag 3 uren iB alhier overleden de oud-burgemeester Was. Hij werd ruim 56 jaar oud. Onze Btadgenoot, de heer Uljée, fabrikant in minerale wateren en limonades, gisteren voor het eerst met een stoomfiets op weg, had het oogeluk op den Teylingerweg, onder Sa8senheim, in volle vaart tegen een boom te rijden, met het droevig gevolg, dat hij op de plaats onmiddellijk dood bleef. 's-Gravenhage, 6 April. Zaterdag, precies 10 ure stadetijd, vertrok de speciale trein der Staatsspoor, waarmede H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich voor een tiental dagen naar Het Loo begaven. Zoowel bij het afrijden van het paleis, als bij aankomst aan het Staatsspoorstation vond het Koninklijk Echtpaar een belangstellende menigte bijeen om een vriendelijken afscheids groet te brengen. De Heer J. Arnoldts, lid der Tweede Kamer in het district Sittard, is voornemens binnen kort zijn mandaat neer te leggen. Voor een candidatuur is aangezocht de heer Jos. van Wessem, notaris aldaar, die verklaard heeft een eventueele benoeming te zullen aannemen. Na het overigden van den heer M. E. Belinfante zijn met den overgebleven directeur van het CorreBpondentiebureau voor Dagbladen, den heer S. Vas Dias als mede-directeuren opgetreden de heeren mr. Joh. J. Belinfante en Nardus Vas Dias, beiden reeds behoorende tot het medewerkend personeel dezer inrichting. De Soldatencourant, welke doorgaans goed is ingelicht, vermeldt, dat 't in de be doeling der Regeeriog ligt, het tegenwoordig verblijf onder de wapenen van de lichtingen 1900 en 1901 voor twee beurten herhalings oefeningen te doen tellen. Gelijk bekend, werden de miliciens van de lichtiDg 1903 in Maart, wegens plaats gebrek in de kazernes, niet in dienst gesteld, doch met verlof gezonden. In verband met de vele aanvragen deswege heeft de Minister van Oorlog bevolen, dat zij, die zulks wenschen, reeds nu kunnen worden iogelgfd, immers wanneer bij hun korps gelegenheid tot kazerneering en oefening bestaat. 4 April. Tweede Kamer). In de zitting van heden verdedigde de heer Van der Vlugt de stakingsontwerpen vooral tegen de aan vallen der uiterste linkerzijde. Het gezag der overheid moet hooggehouden, de arbeids- vrgheid beschermd tegen coalitie-dwang, maar tevens moeten aan het personeel plichten worden ingescherpt door strafbepalingen. Vooral de tegemoetkomende houding der regeering bepaalde zijn sympathie voor de wetsontwerpengeen volgzaamheid van de regeering, want zij zal hem beslist tegenover zich vinden bij haar voorstel tot tarief heffing in beschermenden zin, terwijl hij ook geen vijand is van de vakvereenigingen, met welker edel doel hij sympathiseert, vooral als zij toel&gen geren aan werkloozen, maar het straffen van onverhoeds staken doodt geenszins het vereenigingsleven. Tegen dit gedeelte der rede van mr. Troelstra was hoofdzakelijk dit betoog gericht, waarbij spreker hem vooral voor oogen hield de regeliog der werkstakingen bij de trade- unions in Engeland, waarbij een lichaam met de werkgevers onderhandelt over de eischen der werklieden, alvorens dezen gaan staken, een beginsel dat niets dan zegeningen met zich brengt. Z. L is het Voreenigingswezen van Nederlandeche arbeiders nog levensvatbaar genoeg om dit voorbeeld te volgen, in Engeland gegrond op den afkeer van onver- hoedsche staking. De Duitsche strafbepalingen zullen de socialisten zeker niet wenschen. Spreker verdedigde de eDquête naar arbeiderstoestanden, in weerwil van de bekend heid met de arbeidersgrieven, teneinde ook beide kanten to hooren en ontwikkelde op rechtsgeleerde gronden de stelling, dat ver breking van het arbeidscontract de rechten aanrandt der mede-arbeiders en het bindend gezag van de rechtsorde wegwerpt. Het solidariteitsgevoel van het laatst van Januari als misdadig veroordeelende, kwam hg op tegen de vooropstelling van het klassen belang en de d wanguitoefening bij die spoorwegstaking aan het licht gekomen. Een regeeringdie dergelijk revolutionair ultra particularistisch bedrijf met gepaste middelen poogt tegen te gaan, zal met haar vinden dlleu die krachtens de hoogere roeping van den Staat alle egoïsme in het volksleven willen verbannen. De heer Van der Zwaag meende dat na de ordelijke houding der stakers, 't niet noodig was de miliciens op te roepen, veel minder in dienst te houden en gaf daarvan de schuld aan de opruiende artikelen der pers. Een Dieuwe staking was uitgesloten en er bestonden geen andere redenen voor dat samentrekken van leger en vloot te Amsterdam. Hij protesteerde tegen de z. i. onzedelijke beweriog, dat de socialisten de oorzaak zijn van de oproeping der soldaten, ja het in dienst houden der lichtingen op hun geweten hebben, omdat die bewering verband houdt met de ook door spreker afgekeurde overhaaste behandeling der dwangwetten. Meer nadeelig en aohadelijk voor het spoorwegverkeer dan de staking is de belemmering van het spoorwegvervoer des winters, tevens een gevaar voor de persoonlijke veiligheid. En dat is veel erger zelfs dan een tweedaagsche algemeene staking. De regeering neme spoedig maatregelen en bevoordeele niet de spoorwegdireotiën. Vandaar zijn weinig vertrouwen in de toegezegde enquête. Voorafgaande dienstopzegging is onmogelijk en 't zou er mooi naar toegaan, indien staking verboden werd, zelfs na verbreking van het dienstcontract. Zijn bezwaar ligt vooral hierin, dat de staat Btaking onder personeel van particuliere maatschappijen gaat straffen. Spreker achtte de tegemoetkomingen der regeering en de toegezegde arbeidsvoorwaarden niet zóó gewichtig, dat zij den draai der liberalen rechtvaardigen, die thans als een reaotionaire massa tegenover de arbeiders staan, gelijk steeds. Zijns inziens kennen geestelijke adviseurs de arbeidersbelangen niet om hun besnoeiing met hen te motiveeren. Terrorisme wordt niet door de arbeiders, doch door de regeeriog teweeggebracht getuige de bewaking van spoorwegbruggen door politie en het weigeren van verzending van een onschuldig telegram aan het Volks-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1