Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 April 1903. BERICHT. (525 ierilizeesolie Couran t). Eerste Blad. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7830. Dlrooteur a, J. DE LOOZE. Redacteurenj A" FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en Uuitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. kb Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKHL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterljjk 's namiddags tVS7"eO vire. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Dinsdag den T April e.li., des namiddags te 123/% uur, op het Raadhuiseene openbare Vergadering van den Ge meenteraad zal gehouden wordenwaarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht. Zierikzee, den 1 April 1903. De Burgemeester CH. W. VERMEIJS. 4°. Resumtie notulen. 2°. Proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den Gemeente-OntvaDger. 3'. Verslag van den toestand van het Middelbaar Onderwijs over 1902. 4°. Rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1902. 5". Voorstel van Burgera. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van Hoofdelyken Omslag. 6®. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en over schrijving van- en op posten der Gemeentebegrooting voor 1902. 7®. Voorstel van Burgem. en Weth. in verband met eene nadere regeling van het onderwijs aan school A. 8®. Voorstel van Burgem. en Weth. tot reorganisatie van het onderwijs, thans gegeven wordende aan de Burgeravondschool, in verband met den voor genomen bouw van eeDe Ambachtsschool. 9®. Benoeming van leden der Commissie voor de zaken der Scbutterjj. 10°. Banoeming Commissie tot onderzoek der in te komen bezwaarschriften tegen de aanslagen op de kohieren van den Hoofdelijken Omslag en de Hondenbelasting over 1903. Enz. De toestand in Macedonië neemt met den dag een ernstiger, dreigender karakter aan. Te Mitrowitsa is zelfs op het leven van den Russischen consul Stjerbina door den Albaneeschen soldaat, Ibrahim, een aanslag gepleegd. Wel werd de consul slechts gewond, maar dergelijke gebeurtenissen maken den staat van zaken, die reeds moeilijk is, nog ingewikkelder, en kunnen allicht tot een on- gewenschte Russische inmenging leiden. In- tusschen blijkt uit de toongevende Russische bladen duidelijk, dat de Macedonische op standelingen, die aanvankelijk op Rusland stellig rekenden, van dit rijk niet den minsten steun te verwachten hebben, ja, dat de Rus sische regeering zelfs de oproerige beweging in Macedonië vijandig gezind is. Wanneer de pers de gezindheid van het Russisch gouverne ment juist weergeeft, dan is Rusland's houding in deze voorzeker te prijzen. Voor de meening, dat de bladen een echo zijn van de gevoelens der regeering, pleit de besliste houding, die Rusland tegenover Bulgarije heeft aangenomen, dat, zooals men weet, het broeinest en brand punt is van de revolutionaire comité's, en waar alles voor den Macedonischen opstand is en nog wordt voorbereid. Rusland toch heeft aan Bulgarije duidelijk te verstaan gegeven, dat het zijn eigen graf zal delven, dat het zijn onafhankelijkheid in de waag schaal stelt, wanneer het aan het woelziek dryven van de revolutionaire comité's op zijn territoir, en aan het vormen van gewapende benden geen paal en perk stelt. En de Bulgaarscbe Ministers weten maar al te goed, dat met Rusland niet valt te gekscheren. De Duitsche Keizer is, teneinde den Koning van Denemarken te bezoeken, naar Kopenhagen afgereisd. Aan dit hoffelijk bezoek, dat meer de kenmerken draagt van goede buurschap en vriendelijke gezindheid, schijnt geen politiek oogmerk ten grondslag te liggen. Hij zal er zijn tante, Alexandra, de Koningin van Engeland, ook ontmoeten, wat hem zeer zeker reden tot groote blijdschap zal geven. Want in de laatste jaren is het tusschen Wilhelm II en zijn Engelsche familie koek en ei. Van weerskan ten is men onuitputtelijk in het bewijzen aan elkander van lieve attenties. In den Zuid-Afrikaanschen oorlog kwam dit vooral zeer sterk uit. Enfin, laat ons daarover maar zwijgen! Terwijl papa in het Noorden toeft, bewonderen zijn beide zoons het Serail van den Turkschen Sultan te Koostantinopel. De heerscher der Moslems zal het in de moeilijke omstandigheden, waarin hij zich wegens de Macedonische troebelen thans bevindt, het zekerlijk zeer waardeeren, dat de telgen van het machtige met hem bevriende Duitsche Keizershuis de merk waardigheden van zijn hoofdstad eens komen bezichtigen. De verkiezingen voor den Duitsohen Rijks dag zijn op den 16don Juni vastgesteld. Zonder ons aan een voorspelling te wagen, mogen wij wel verklaren, dat het ons niet zou verwonderen, indien deze in een voor de regeering verre van gunstigen zin uitvielen. De Keizer heeft door zijn scherp actief op treden bij verschillende gelegenheden, waar zwijgen naar onze meening passend ware geweest, inzonderheid door zijn heftige be strijding en felle vervolging van de sociaal-demokratische party, zooveel propa ganda voor deze gemaakt, dat deze, die nu reeds in den Rijksdag over meer dan dertig stemmen kan beschikken, na de verkiezing aanzienlijk versterkt in het Duitsche Parlement zal terugkeeren. Men herinnert zich de hooge vleeschprijzen. In het Pruisisch Heerenhuis nu werden deze door den Minister Von Podbielski aan de slagerB geweten, die de vleeschprijzen kunst matig opdreven. Wij gelooven er geen zier van, maar houden het er voor, dat de hooge vleeschprijzen doodeenvoudig een gevolg zyn van het protectionistische stelsel, dat de regeering op agrarisch terrein ten believe en ten voordeele van de groote grondbezitters, maar ten nadeele van het publiek, volgt. Do Pruisische Minister van Spoorwegen, Hudde, reist, om volledig op de hoogte te komen van de grieven, die het reizend publiek tegen de spoorwegbesturen heeft, tegenwoordig vierde klasse. Zooals onze lezers vermoedelijk weten, heeft men in Duitschland op de spoor wegen ook nog een vierde klasse. Zij, die daarvan gebruik maken, moesten vroeger gedurende de reis in open waggons staan. Zitplaatsen toch waren er niet. De menschen werden daarin zoowat op dezelfde wijze als het vee vervoerd. Nu is dat veranderd. En allengs znllen er meer verbeteringen komen, nu de Minister zelf den waren toestand op praktische wijze leert kennen. Zijn reisge- nooten zullen hem wel op verdere onge makken wijzen. De Gemeenteraad van Parijs is om. Bestond de meerderheid van den Raad in de laatste jaren uit verschillende reactionaire elementen, die, onder den naam van natio nalisten vereenigdstelselmatig oppositie voerden tegen de republikeinsche beginselen, en aan de regeering, die de representante is van die beginselen, dikwerf opzettelijk moeilijk heden in den weg legden, bij de jongste tusschentijds-verkiezingen hebben de republi keinen de zege behaald, ea daardoor drie zetels gewonnen, die tot nu toe door natio nalisten waren ingenomen, zoodat de meerder heid thans verplaatst is. Gelukkig ookWant van de nationalisten is geen nationale kracht uitgegaan. Het tegendeel was het geval. Schermend met groote woordeD, werkten zij ter bereiking van hun doeleinden op de harts tochten der menigte. Zij vleiden en bewierookten het leger, om zoodoende dit te winnen voor de verderfelijke plannen, die zij in hun schild voerden. Maar aan het Fransche volk zyn de oogen open gegaan. Het heeft ingezien, in welke verkeerde banen de nationalisten de natie reeds geleid hadden, en teruggeschrikt, heeft het zich geschaard om de banier der gerechtigheid en der waarheid. Zoo men het niet belet had, de Prinses Louise van Toskane, de ongelukkige voormalige Kroonprinses van Saksen, had, nadat haar het manifest van haar schoon vader, den Koning van Saksen, waarin zij 1 als een diepgezonkene vrouw werd gebrand- merkt, was bekend geworden, de band aan zichzelve geslagen. Niet te verwonderen I Het afkeurenswaardig manifest heeft deze gunstige uitwerking voor de beklagenswaardige Prinses gehad, dat zij thans met baar vader, den Groothertog van Toskane, verzpend is, die haar den titel van Aartshertogin en Konink lijke Hoogheid heeft terug gegeven, en haar ter bewoning een slot heeft afgestaan. De Koning van Engeland, Edward VII, zal dezen zomer Ierland bezoeken. Hij zal er zeker nu hartelijk ontvangen worden. De Ieren zijn toch met de ingediende land wet erg in hun schik. De landelijke bevolking van het groene eiland gaat nu een toekomst tegemoet, die haar de blijde hoop geeft niet langer te blijven de uiigt^ogene pachters van Engelsche landheeren, maar te worden vrije, zelfstandige boeren. Crooks, de nieuw gekozen afgevaardigde voor Woolwich, heeft in bet Lagerhuis een voorstel ingediend, om aao de leden van het Lagerhuis een jaarlyksche vergoeding uit 'e rijks schatkist toe te kennen en om de verkiezingskosten voortaan door den staat te doen betalen. Met dit voorstel beoogt hy ook aan de werklieden gelegenheid te geven zitting in het Parlement te nemen. Inmiddels is Keir-Hardie bezig een fonds van f 600.000 te vormen, teneinde daaruit ten behoeve van de werklieden de kosten voor de aanstaande Parlements-verkiezing te bestrijden. Met dit fonds vleit bij zich vijftig zetels voor de Trade-Unions te winnen. Nederland. Amsterdam, 1 April. In een Donderdag nacht gehouden vergadering van schuiten voerders is beraadslaagd over de voorstellen, door de vereenigde schuitenvoerderspatroons aan hun knechten gedaan. Deze vooretellen komen in hoofdzaak hierop neer, dat een vast weekloon van f 7 tot f 12 zal worden gegeven, naar gelang van den leeftjjd van den schuitenvoerder en van de grootte van de schuit, bij welk vast weekloon nog komen zal een wisselend bedrag naar den aard der lading, tot een maximum van f 0.75 por schuit. Yoor een nacht waken wordt f 1.25 vergoed, voor een nacht werken f 2. Zondags- werk wordt later betaald met f 4. Naast dezen loonstandaard voer de schuiten voerders werd er een aangeboden voor de expediteurs der veemen. Voor dezen zal het vaste loon gaan van f 10 tot f 13, met dezelfde bepalingen voor nacht- en Zondagswerk als voor de schuitenvoerders. Gegarandeerd werd dat niemand onder deze nieuwe bepalingen minder zal verdienen dan tot nu toe het geval is. De meerderheid der vergadering achtte die voorstellen onvoldoende en met 152 tegen 78 stemmen (25 waren van onwaarde) werd besloten den arbeid neer te leggen. De met koopmansgoederen bevracht zijnde schuiten zullen evenwel nog worden gelost. In de kringen der transportarbeiders heerscht de meening dat het gevolg der staking zal zijn een algeheel stilleggen van den arbeid in de havens der hoofdstad. Daar is verder nog een werkstaking uit gebroken op een rijwielfabriek, omdat een der werklieden was ontslagen. 140 man legden den arbeid neer. Ia eene vergadering van grondwerkers deed heden Van EmmeDeseenigemededeelingen van huishoudelyken aard. Hij verklaarde dat de stand der staking gunstig is cd de geest der stakers goed. De schuitenvoerders hebben een afzonderlijk stakingsbureau ingericht. Voor de "Westereuikerfabriek en de fabriek van Spakter zal niet worden gestaakt, aan gezien deze reeds booger loonen betalen dan bij de gestelde eiscben genoemd zijn. Aan de Handelskade wordt het nood zakelijkste nog gelost, dooh te twee uur treedt de volle staking in. Onder de stakers zyn die der H. IJ. S. M. begrepen. Hedenavond vergaderen de patroons. In een vergadering der stakende werk lieden van de rijwielenfabriek werd het denk beeld verworpen om het geschil door middel van arbitrage uit te maken. De staking der smeden breidt zich hier en daar uit. Kleine opstootjes, waaraan de politie paal en perk stelt, komen hier en daar voor. De 46 geschorste gemeente-stratenmakers hebben aan Burgem. en Weth. verzocht te mogen werken zonder «besmet zand" en het loon gedurende den schorsingstijd aan hen uit te betalen. Voorloopig is nog geen staking voor heel het stratenmakerspersoneel gelast. Indien echter het antwoord van Burgem. en Weth. op de gedane vragen niet bevredigend is, zal het comité der gemeente-stratenmakers-ver- eeniging de staking voor allen proclameeren. In dat geval zouden de overige vereenigingen van gemeente-werklieden zich met die staking solidair willen verklaren. Echter zal men zooveel mogelijk de staking tot de straten- makers-afdeeling beperken. De hoofd-opzichter der gemeente-bestrating, Poster, is voornemens om alle gemeente-stratenmakers, die weigeren besmet zand" te verwerken, door andere werklieden der gemeente te doen vervangen. Utrecht, 2 April. Ongeveer twee weken geleden werd zekere B., gepensionneerd Oost- Indisch militair, uit de gevangenis albier ontslagen, na hier een vonnis wegens diefstal te hebben ondergaan. Na zijn uitgaanskas te hebben verteerd, was bij weldra ten einde raad en had dan ook reeds besloten zich als landlooper te laten opnemen, toen hy toevallig een voormalig wapenbroeder ont moette. Deze, gehowd en alhier woon achtig zijnde, was weldra met den toestand van B. volkomen op de hoogte en bad daarna met dezen zulk een medelyden, dat hij hem voorloopig onderdak enz. aanbood. Dit aanbod werd door B. gretig aan genomen, die daarbij allerlei schoone be loften deed, welke hy echter al heel slecht nakwam, zoodat zijn weldoener al spoedig begon in te zien, dat hy er niet veel voldoening van zou hebben, zich diens lot te hebben aangetrokken. Intus8ohen schijnt ook B. te hebben begrepen, dat het op den duur zoo niet kon blijven, althans hy verliet gisterenmorgen heimelijk de woning, waar hij zooveel gastvrijheid bad genoten, echter als aandenken het gouden horloge van zyn weldoener medenemende. Het gevolg hiervan was aanhouding door de politie, proces-verbaal en het vooruitzicht van weder eenigen tijd te zullen moeten brommen. Gelukkig voor den bestolene was het horloge oog niet verkocht, doch werd dit nog in het bezit van B. bevonden. 's-Gravenhage, 3 April. Tweede Kamer). Ten overstaan van volle tribunes ving heden de algemeene beraadslaging aan over de 3 wetsontwerpen op de staking van het spoor wegpersoneel. Inleider was de heer Mees, die zijn stem motiveerde voor de wetsontwerpen, nu de Regeering is tegemoet gekomen aan gewichtige bezwaren, die het strafrecbtODtwerp in eeD gunstiger licht stellen. In het nu gewijzigde artikel ziet hij een beschermende strekking tegen den dwang bij werkstakingen uitgeoefend, waardoor maat regelen spoedeischend worden. Althans beproeve de wetgever bet mogelijke. Het stakingsrecht wordt door het artikel niet aangerand, maar 't moet niet gebeuren, dat, zooals bij de jongste staking, het spoor wegverkeer overgaat bij andere dan de bevoegde autoriteiten. Een toestand als de jongste mag niet geduld. Evenmin bad spreker bezwaar tegen het beginsel van verzekering van den arbeid bij het openbaar spoorwegverkeer, waar de handel bij staking zooveel nadeel ondervindt. Ongestoord spoorwegverkeer is derhalve een nationale plicht, maar de straffen tegen dienstweigering moeten gepaard gaan met regeling van de arbeidsvoorwaarden, trouwens door de Regeering toegezegd, en waardoor spreker gerustgesteld wordt, al had hy ze ook gaarne gewild voor gemeentebedrijven, ofschoon reeds verschillende gemeenteraden de rechtspositie hunner werklieden regelden. Spreker achtte de bezwaren tegen de oor spronkelijke wetsontwerpen gegrond, maar ontkende stellig, dat zij voortkwamen uit politieke beweegredenen. De tweede spreker was mr. Troelstra, die een protest deed hooren tegen de eenzijdige houding der Regeering bij de spoorwegstaking, een houding, waaruit noch Christelijke barm hartigheid, nóch humaniteit sprak, integendeel een toon, steunende op kanonnen en geweren, ook door Minister Kuyper volgehouden by de jongste interpellatie over de staking en niet minder heerschende in de memorie van ant woord. Van een ontwaken van een sociaal-politiek gevoel is geen sprake. Daarentegen wendt de Regeering alles aan om met overdreven voor stelling de gedachte te wekken alBof de revolutionaire staatsmacht moet worden tegen gegaan, een macht, die gansch niet bestaat. De Regeering voert de politiek van de ijzeren vuist, zooals Bismarck indertyd in zyn strijd tegen de sociaal-democraten, waarvoor evenals thans hier, de nationaal-liberalen in Duitschland zich aanvankelijk niet, later wel lieten vinden. En als een miniatuur-Bismarck treedt de Minister Kuyper tegen de socialisten op, louter uit politieke berekening, o. a. hierin bestaande, dat de liberalen moeten wordeD geprest voor een anti-sociaal-democratische politiek der Regeering, ten einde dr. Kuyper te maken tot centrum van de bourgeoisie, waardoor de liberalen verzeilen in het vaarwater der reactie ten voordeele van de Christelijke partyen. Deze uitweiding deed den voorzitter den spreker verzoeken niet te veel in politieke beschouwingen te treden, maar mr. Troelstra beriep zich op de staatkundige beteekenis dezer ontwerpendie voor de sociaal democratische taktiek niet gevaarlijk zijn, want zij brengen verscherping in plaats van tempe ring van den klassenstrijd, want de spoorweg- staking beoogde niets anders dan een stryd voor de verwaarloosde arbeidersbelangen en die klassenstrijd wordt nog scherper door protectionistische maatregelen. Verdediging van het gezag tegenover de revolutionairen is het wachtwoord der Regee ring bij deze wetsontwerpen. Maar spreker wraakte die voorstelling. Alleen is zij toe passelijk op de anarchisten. De strijd der sociaal-democraten heeft met het geragsbegrip niets te maken, bekend als 't is, dat de sociaal-democraten het gezag erkennen en alleen de volksregeeriDg wenschen op economisch en politiek gebied. Maar wel is de Btryd gericht tegen de oppermacht der burgerlijke partijen, voor wie de gebeurtenissen van 31 Januari niet aan genaam zijn en thans alles doen om de arbeidersklassen verre van het gezag te houden. Maar eenmaal zullen deze het gezag in banden krijgen. Arbeidersklasse en bourgeoise strijden hier over. Na uiteenzetting van dit socialistisch stand punt tegenover de voorstellen der Regeering, deed spreker uitkomen, dat de Regeerings- maatregelen gericht zyn tegen de onzijdige vakbeweging, die de Regeering op Christelijke banen wil brengen. Maar de Regeering kent blijkbaar de groote beteekenis der vakorganisatie niet. Anders zou zij zich haasten eeu enquête daarnaar in te stellen vóór die vakbewegibg te Dekken, als bij deze strafwetvoorstellen. Wat die organisatie op maatschappelijk en geestelijk terrein reeds doet, hiervan gaf spreker een overzicht. Ook by de ontwikkeling van dit punt werd spreker door den voorzitter tot beknoptheid aangespoord, maar de beer Troelstra bleef gelegenheid verzoeken uiteen te zetten hoe hier de arbeidersbeweging in haar vrijheid wordt belemmerd, terwijl de vakorganisaties toch zooveel gedaan hebben in het belang van verbetering van sociale toestanden tot zedelijke verheffing der arbeiders, o. a. door beperking van het drankmisbruik en door opwekking van plichtsbesef onder het spoorweg personeel. Zulken zijn geen kabaaimakers. Spreker wijt dan ook deze strafmaatregelen aan onbekendheid der Regeering met de vak beweging, die evenzeer ruwe kanten heeft als andere vereenigingen en wel zullen inzien, dat zij geen terrorisme moeten plegen. En nu raakt men deze vak-organisatie in het hart. Vandaar de verontwaardiging, die het eerste overijlde ontwerp in den lande verwekte, ingediend op aansporen der conser vatieven en aristocraten. De heer Troelstra betoogde voorts, dat, waar de Regeering in gebreke is gebleven feiten van terrorisme te constateeren, zij zonder dat daarvoor grond aanwezig is de vrijheid en de organisatie der arbeiders be lemmert. Het bestaande recht is voldoende. Verder rechtvaardigde spreker de heftige agitatie der arbeiders tegen de oorspronkelijke ontwerpen, waarin zij niets anders zagen dan een gewelddadigen aanslag op hun vrijheid. Ook kwam spreker er tegen op, dat van Christelijke zijde de actie der sociaal-democraten als valscbe munt is voorgesteld. Bij vergelijking der oorspronkelijke en der nieuwe ontwerpen, constateerde spreker dat de Regeering eem'gezins redelijker is geworden echter zullen do bepalingen toch leiden tot een aanslag op het stakingsrecht, dat ongerept moet blijven. Van de Regeering is heden antwoord ingekomen op het request van de miliciens der opgeroepen lichtingen, in welk verzoek schrift, zooals men weet, gevraagd werd om na een diensttijd van zes weken niar huis gezonden te worden. In het antwoord, hetwelk hedenmiddag door de verschillende compagnies-commandanten aan de miliciens medegedeeld werd, maakt l 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1