Naar men Dinsdag uit Terneuzen meldt, ia van morgen de arbeid aan de grondwerken aldaar hervat. Een ploeg van 20 man, die de aannemer niet meer in dienst wilde nemen, waa bezig de keeten te ontruimen. Ook de maréchaussée ia ingerukt. De poppen tentoonstelling, onlangs te Middelburg gehoudenheeft een gunstig financieel resultaat gehadde zuivere opbrengst bedroeg f 3615.77. Nieuwerkerk. Van de kiezerslijst zijn afgevoerd vijf personen, er op gebracht twaalf, zoodat de lijst voor 19031904 nu 199 namen van kiezers bevat. Wissekerke, 31 Maart. Gisteren werd de werkmanavereeniging onder den naam van »Hulp in nood" definitief opgericht. Het ledental bedraagt ongeveer 40. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Koets als voorz., J. Kramer, vice-voorz., P. A. v. d. Heijde, penningm., A. de Moor, A. Leendertse, C. Goulooze en J. Stokman, commissarissen en Witte Hage, secretaris (voorloopig). Kruiningen, 30 Maart. Tot wethouder, in de plaats van wijlen den heer Vereeke, is door den gemeenteraad benoemd de heer A. H. van den Ende. Vlissingen, 31 Maart. Het adres met memorie van toelichting, betreffende de ver betering van de exploitatie der Vlissingsche havens zal deze week aan de Tweede Kamer worden gezonden, terwijl tevens elk Kamer lid een afzonderlijk exemplaar zal ontvangen. Het comité is in October van het vorig jaar zijn werk begonnen, nadat in Augustus van dat jaar reeds de voorbereidende stappen waren gedaan, die oorspronkelijk zijn uit gegaan van de afdeeling Vlissingen van de Dokwerkersvereeniging ïAllen voor één, één voor allen", waarbij zich later de verschillende vak-organisaties hebben aangesloten. AanbestedingenYerkoopingen ens. Zaterdag 28 Maart 1.1. werd te Stavenisse door den heer L. Hage, landbouwer aldaar, aanbesteed het bouwen van 2 nieuwe woningen in 't bosch. Inschrijvers waren: voor het metselwerk de heeren D. Dane, voor f1132, en L. B. van Pagee Lz., voor f 912; voor het smidswerk de heeren D. Kesteloo, voor f 107, en K. de Graaf, voor f 67,50. Den minsten inschrijvers werd het werk gegund, terwijl 't timmerwerk werd gegund aan den heer D. Rozemond. De inschrijvers waren allen nit Stavenisse. Landbouw en Yeeteelt. Camperland31 Maart. Eene ver gadering, door het bestuur van de Vereeniging i>Landbouwbelang" heden uitgeschreven bij Goudswaard alkier, werd slecht bezocht. Het doel was, om op initiatief van enkele leden te trachten, ook in onze haven meststoffen te doen aanvoeren, die van wege de Yereeniging tot nu toe enkel te Cortgene en bij uit zondering te Geersdyk (wat superphosphaat betreft) werden aangevoerd. De resultaten van die vergadering waren, dat eenige personen zioh als lid wilden doen balloteeren en, na aanneming, de verschillende kunstmeststoffen door tusschenkomst van »Landbouwbelang" in de haven alhier te doen aanvoeren. De direoteur van het rijks-landbouw proefstation te Goesdr. A. J. Swaving begeeft zich, naar men verneemt, eerstdaags naar bet buitenland en zal, na te Rome het landhuishoudkundig congres te hebben bijge woond, vermoedelijk ook een reis maken door Griekenland en Turkije. Op het eiland Yoorne en Putten is een vereeniging van boerenknechts opge richt, die reeds 45 leden telt. Het doel is verbetering van positie en het verkrijgen van een korteren arbeidsdag. Men wil bij het indiensttreden als eisch stellen, dat het werk niet vóór 's ochtends 4 uur begint en 's avonds niet later dan 6 uur eindigt. BE CHTSZAKEM. Zierikzee, 28 Maart. Door den heer kantonrechter te Tholen zijn de volgende personen veroordeeld wegens: 1°. Jachtovertreding L. M., 19 jaar, oesterkweeker te Tholen, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenisW. M. K., 32 jaar, landbouwer te St.-Maartensdijk, tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. H., 20 jaar, boerenknecht te Poortvliet, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boeteV. den B., 27 jaar, arbeider te 8t.-Philipsland, tot f 4 boete, subs. 2 dagen hechtenis; W. D., 35 jaar, molenaar te St.-Annaland, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 2°. Het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: L. van P., 26 jaar, arbeider te Oudvosmeer C. M., 27 jaar, arbeider te Tholen en W. P. V., 45 jaar, zonder bekende woonplaats, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 3°. Het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord H. B., 22 jaar, visscher, J. B., 21 jaar, arbeider, J. H., 19 jaar, boerenknecht, alien te Tholen; M. van W., 27 jaar, landbouwer te Halsteren, en J. H., 25 jaar, arbeider te St.-Maartensdijk, ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 4°. Als sub no. 3 en het zich in kennelijken slaat van dronlcenschap bevinden op den openbaren weg C. J. B., 18 jaar, visscher, J. M. 9., 19 jaar, visscher, beiden te Tholen, ieder tot eene boete van f 1 en eene boete van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; 5°. Straatschenderij: C. S„ 24 iaar, visscher te Tholen, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 6°. Het als schipper in eenig vaarwater ten anker liggende des nachts zijn vaartuig geen helder wit licht doen voeren: J. M. 8., 28 jaar, schipper te Tholen, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7°. Het bevisschen deiSchelde en Zeeuwsche stroomen F. de P., 14 jaar, schippersknecht te Clinge G. B.18 jaar, schippersknecht te Ierseke; J. B., 23 jaar, schipper te Amsterdam, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. W., 23 jaar, schipper en visscher te Ierseke, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 8°. Het zich te Tholen ophouden op een stoep: P. J. B., 19 jaar, visscher te Tholen, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 9°. Als sub no. 8 en het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: C. J. B., 18 jaar, visscher te Tholen, tot 1 boete van f 1 en 1 boete van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. 10°. Overtreding wegen-reglement: J. J., 55 jaar, arbeider te Halsteren, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; N. L., 19 jaar, landbouwersknecht te Poortvliet, tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. K EK K M I E II W Zondagmorgen werd in de godsdienstoefening in de Jacobi-kerk te Utrecht als lidmaat der Ned. Herv. Kerk bevestigd de heer E. L., voormalig sub-prior van het trappisten-klooster te Zundert bij Breda. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gemeente te Stellendam door den candidaat A. Koppe te Zuidwolde. Ds. W. Lamers, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam, hoopt met April weder uit het Sanatorium jOranje-Naseau- Oord", waar hij voor ernstige ziekte genezing zocht en vond, terug te keeren en zijn dienst werk te hervatten. Nieuwerkerk. Yolgens het ter visie liggend kohier van den hoofdelijken omslag der Herv. Gem. alhier, voor den dienst van het jaar 1903, is het totaal bedrag f 471, verdeeld voor dertien klassen, loopende van f 15 tot f 1. O M J> E B W IJ 8. Zierikzee, 31 Maart. Bij het gisteren gehouden openbaar examen aan de Burger- Avondschool werden bevojflerd van de le naar de 2e klasse: G. A. Koevoets"W. den Boef, M. J. Pieterse, A. D. Versteeg, A. P. Stouten, J. Roggeband, "W. E. Coumou, J. Kostenso, M. Prevoost, G. J. van Velthoveu, L. v. d. Valk, W. Geluk, J. J. Versteeg, M. A. Bakker, A. W. Lcmson, J. P. van der Zande, J. L. Padmos. Van de 2e naar de 3e klasse: J. "W. Geluk, J. J. Verbeke, H. A. Bax, A. Houdkamp, B. Elsman, J. M. Quist, D. J. P. Jacobi, J. N. Wagemaker, A. Lege- maat, M. Smits, D. Quant, P. J. Bakker, M. L. Kerpesteijn, W. T. P. Rademaker, J. J. Rotte. Van de Rijksnormaallessen alhier zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: W. J. Smalheer,' S*. S. A. van den Berg, M. J. de Jonge, W. Nienwdorp, F. C. van den Berg, J. M. Straub en M. D. Vijverberg voorwaardelijk: N. P. Bijlo. Niet bevorderd vier. Van de 2e naar de 3e klasse: P. A. Timmerman, J'. S. van der Have, A. Mol, J. M. Aarnoudse en W. M. Smits; voor waardelijk: A. Vijverberg en W. P. L. Bakker. Niet bevorderd drie. Van de 3e naar de 4e klasse: W. J. van Bortel, J. de Glopper en N. Ribbens. Niet bevorderd drie. Tot kweekelingen aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg zijn benoemd J. Hollaar en G. Tanis, Goedereede, J. C. de Meijer, Kadzand, P. de Vos, West- kapelle, W. Tiesaen, Anna Paulowna, A. C. van Ileusden, Dordrecht, K. Spruit, Hansweert, J. C. Swart, 'a-Gravenpolder, H. de Haas van Dorsser, Oude-Tonge, F. J. Erkelens, 's-Gravenhage, J. M. Riemens, Hoedekens- kerke, W. H. Balkenstein, Terneuzen, P. H. van Overbeeke, Herkingen, J. de Bruyn, Utrecht, J. Ruisaard, Goes, J. D. Bareman, Hoek, J. F. Ekeriog, 's-Gravenhage, A. de Priester, Borsele, D. M. Emeis, Gouda en R. Mulder, Kampen. De voordraoht voor onderwijzeres aan school E te Vlissingen bestaat uit de dames P. P. Spruijt te Hansweert en C. van der Ende te 's-Gravenhage. Te Colijnsplaat zal een Christelijke school worden gebouwd met onderwijzers- woning, waarvoor reeds een groot huis is aangekocht. Oosterland. Benoemd met 1 April tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school albier de beer P. Luteijn te Groede. Post en Telegrnfie. Met ingang van 1 April is aangesteld tot brieven»- en telegrambesteller te St.-Maartens dijk, tevens belast met een bodeloop van St.-Maartensdijk op Stavenisse, U. C. Smits, thans postbode te Scherpenisse. Met ingang van 1 April is de jaar wedde van den postbode Den Boer te Poort vliet met f 50 verhoogd. Wissekerke, 31 Maart. Naar wij ver nemen, zouden de heeren M. de Vos, postbode van hier naar Camperland, met 250 -, M. v. d. Berge, besteller in de kom, met 100 -, Enters, bode van hier naar Cortgene, met 55 - en U. Filius, idem, met 20 gulden zijn verhoogd in salaris. Stakingsontwerpen. Zaterdagavond is verschenen het antwoord der regeering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over genoemde ontwerpen. De regeering wijst uitstel van behandeling af, maar verklaart dat zij bereid is om door wijziging van haar voorstellen aan velerlei bedenkingen tegemoet te komen, voor zoover hierdoor noch het beginsel, noch het doel van die voorstellen worden aangetast. Die wijzigingen zijn art. 284bis van het wetboek van strafrecht wordt teruggenomen art. 284 wordt versterkt dat er een nieuw artikel komt om storing op den openbaren weg tegen te gaan dat het ontaemen van politieke reehten bij art. 284 vervalt dat art. 358óis gewijzigd wordten dat de straffen in de volgende artikelen zijn verminderd. Het voorstel luidt du Artikel I. Art. 284 van voormeld Wetboek wordt gelezen als volgt Met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden wordt gestraft 1°. hij die een ander door geweld of eenige andere feitelijkheid of door bedreiging met geweld of eenige andere feitelijkheid, gericht hetzij tegen dien ander, hetzij tegen derden, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden 2°. bij die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden. In het geval, onder 2°. omschreven, wordt het misdrijf niet vervolgd dan op klachte van hem, tegen wien het gepleegd is. Na artikel 426 van voormeld Wetboek wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende Art. 42Gbis. Hij, die wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmert of met één of meer anderen zich aan een ander tegen diens uit drukkelijk verklaarden wil blijft opdringen of hem op hinderlijke wijze blijft volgen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogeten honderd gulden. Artikel II. Na artikel 358 van voormeld Wetboek worden drie nieuwe artikelen ingevoegd luidende Art. 358bis. De ambtenaar of eenig in het openbaar spoorwegverkeer voortdurend of tijdelijk werkzaam gesteld persoonniet behoorende tot het personeel van een spoor weg, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, die, met bet oogmerk om io de uitoefening van oenen openbaren dienst of in bet openbaar spoorwegverkeer stremming te veroorzaken of te doen voortduren, nalaat of, wettig daartoe gelast, weigert werkzaam heden te verrichten waartoe bij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijn dienstbetrekking heeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Art. 358ter. Indien twee of meer personen ten gevolge van samenspanning het misdrijf plegen, in het vorig artikel omschreven, worden de schuldigen, zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Art. 358quater. Indien het oogmerk, bij artikel 358 omschreven, wordt bereikt, wordt gevangenisstraf opgelegd, in het geval van artikel 358bts van ten hoogste een jaar; in het geval van artikel 358fer van ten hoogste vier jaren. Art. 380 van voormeld Wetboek wordt gelezen als volgt Bij veroordeeling wegens een der in de artikelen 359, 363, 364, 366, 373 laatste lid, en 379 eerste lid, omschreven misdrijven, kan ontzetting van de in de artikelen 28 nos. 3 en 4, bij veroordeeling wegens een der in de artikelen 358his, 358fer en 358quater omschreven misdrijven, ontzetting van de in artikel 28, nos 13 vermelde rechten worden uitgesproken. Binnen enkele dagen zal een maatregel van bestuur worden uitgevaardigd die 1°. de regeling van dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel aan de goedkeuring van de regeering onderwerpt, het loon inbe grepen 2°. een geordenden weg om grieven in te dienen regelt; 3°. den termijn van dienstopzegging beperkt 4°. voor disciplinaire geschillen eon scheids gerecht instelten 5°. voor alle zulke geschillen, die na 1 Mei 1903 voorkomen, een beroep op het scheidsgerecht toekent. De toelichting over buitenlandsche werk- gevingen volgt in eene afzonderljjke bijlage. Omtrent de Bpoorwegbrigade deelt de regeering o. a. mee Onmiddellijk nadat het ontwerp van wet tot verhooging van het VlIIstc hoofdstuk der Staatsbegrooting voor hot dienstjaar 1903 aanhangig was gemaakt, is aan een commissie van officieren opgedragen het ontwerpen van de reorganisatie van het korps genietroepen, waarvan in de bij dat wetsontwerp behoorende Memorie van Toelichting sprake is. Te gelijker tijd werden, door tusschenkomst van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de besturen van de spoorweg maatschappijen uitgenoodigd om aan de bedoelde commissie al die inlichtingen te willen verstrekken welke zij voor de richtige vervulling van de haar opgedragen taak mocht meenen noodig te hebben. De commissie is zoodra mogelijk aangevangen met de uitvoering van de baar opgedragen taak. Het zal wel geen betoog behoeven dat zij, ook gelet op het vereischte overleg met de betrokken spoorwegmaatschappijen, nog on mogelijk met haren arbeid gereed kon zijn. Onder die omstandigheden is het den Minister van Oorlog, tot zijn leedwezen, ook thans nog niet mogelijk omtrent de voor genomen reorganisatie veel meer gedétailleerde mededeelingen te doen dan in de Memorie van Toelichting verstrekt worden. Het eindverslag is uitgebracht over de wetsontwerpen op de staking. De Voorzitter der Tweede Kamer zal morgen een voorstel doen tot regeling der werkzaamheden. Het wetsontwerp tot verlenging van het in dienst houden der miliciens 1900 en 1901 wordt naar de afdeelingen verzonden, die zich vermoedelijk met het onderzoek bezig houden. Morgen na afloop der openbare vergadering, die te 11 uur aanvangt, zal in de sectiën worden onderzochtde spoed-eiscbende arbitrage- overeenkomst met Venezuela. Zij werd door een talrijk publiek bijgewoond. Het leerling-contract. Dr. Kuyper's nieuwe arbeidswet regelt ook het leerlingwezen. Aan jongens en meisjes, beneden 17 jaar, die een inrichting van vakonderwijs wenschen te bezoeken, moet na 5 uur des namiddags de daarvoor noodige tijd beschikbaar worden gelaten. Verplichtend is het bezoek, wanneer in die inrichtiog onderwijs wordt gegeven in het bedrijf waarin de joDgen of het meisje werkzaam is. Bepaald wordt, hoe lang het bezoek verplichtend is. Voorts, welke werkzaam heden niet door een jongen of een meisje mogen worden verricht, tenzij een leerling- overeenkomst gesloten is. In die overeenkomst wordt het loon of de vergooding bepaald en de duur vau den proeftijd, gedurende welke eik der partpen schriftelijk aan de wederparty de overeenkomst kan opzeggen (uiterlijk 3 maanden). Gedep. Staten stellen commissies in, die elk leercontract moeten goedkeuren. Zij kunnen op verzoek van leerling of ondernemer het contract ontbinden en den ondernemer die geen goede opleiding geeft, de bevoegdheid om leerlingen te hebben ontnemen. De ondernemer moet niet alleen den leerling in zijn vak onderrichten, maar ook op zyn zedelijk gedrag toezicht houden. De commissies nemen tweemaal 's jaars examen af en reiken aan de geslaagden een diploma uit als gezel. Zyn eenmaal de vakken en ondernemingen aangewezen, waarin het leerlingstelsel moet wordon toegepast, dan wordt van het hoofd of den bestuurder van zulk een onderneming geëischt dat hij een diploma van gezel heeft. Anders mag hij niet als hoofd of bestuurder optreden en als zoodanig geen leerling overeenkomst sluiten. Uitgezonderd zijn zij, die reeds hoofd of bestuurder zijn en zy die op het oogenblik van het in werkiog treden van het leerlingstelsel 23 jaar oud waren. Het leercontract behoeft niet voor den ganecben leertijd te worden gesloten en de leerling kan, ook al wordt zyn contract niet tusscbentijds ontbonden, van den eenen patroon naar den andere gaan. Gemengd Nieuws. Door Franschen is een sbrief aan do Hollandscbe arbeiders" gericht. Hij luidt: »Wij hebben met levendige aandacht en diepe sympathie de groote volksbeweging gevolgd, waardoor de Hollandsche arbeiders tegen het onderbreken van het gezag hun kostbaarste vrijheden verdedigen, het wettelijk recht van coalitie en van werkstaking nood zakelijke waarborg voor alle rechten van den mensch. Overtuigd, dat wij in het onderhavige geval niet anders zijn dan trouwe tolken van al diegenen en ze zyn talrijk die, in Europa en in de geheelo beschaafde wereld, de gerechtigheid beminnen en de heilige rechten van den mensch respecteeren, wenschen wij den Hollandschen arbeiders, op dit oogenblik in den strijd gewikkeld tegen een pogen, dat wij ons veroorlooven als monsterachtig te qualificeeren, de verzekering te geven, dat, ingeval een slecht beraden gouvernement zijn streven mocht doorzetten, tegen den raad in van alle verlichte mannen in Holland, om maatregelen te doen aannemen, welke een inbreuk beteekenen op het recht, of ook een gedwongen terugtocht zou willen dekken door het doen aannemen van andere overeengekomen maatregelen, zij zullen kunnen rekenen op den moreelen steun en de actieve sympathie van heel het intellectueele Frankrijk en heel het beschaafde Europa". Volgt een geheele rij onderteekeningen. Werd er vroeger nooit aan gedacht, thans worden door den koopman B. in den Zuidplaspolder, de mollen voor 3 4 cent per stuk opgekocht. De beestjes worden dan gevild, de huidjes gedroogd en voor 6 7 cent aan de bontbandelaars verkocht. We zullen nu misschien wel spoedig ver nemen, dat er een »Bond tot bevordering der Mollenfokkery" is opgericht Te Leeuwarden zyn Vrijdag 150 kievits eieren aangevoerd, welke verhandeld werden van 42 tot 52 cent per stuk. Aan de Koningin en aan de Koningin- Moeder is, op bestelling door den poelier T. van der Werf, elk een kistje kievitseieren geleverd. De chef van het groote spoorwegstation te 's-Hertogenbosch is plotseling overgeplaatst naar Deventer, wat een verlaging in rang is. De reden is dat hy geen rapport heeft gemaakt van het waDgedrag van een spoorwegconducteur, die zich besohonken in een der lokalen van het station bevond. Toen dezer dagen aan een meisje bij het verlaten der school te Dordrecht het ^pokkenbriefje" werd overhandigdbleek met welke nauwkeurigheid dit was ingevuld. Een jaar vóór haar geboorte was zij reeds ingeënt en volgens het geboortejaar was zy reeds 22 jaar oud. Door den kantonrechter te Onderden- dam (Groningen) is benoemd tot waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar, de heer T. de Boer, oud-brigadier-majoor der rijks- veldwacbt te Onderdendam. Een zeker niet alledaagscb geval! Dat Engelscbe renpaarden veel geld waard zyn is bekend. Thans is een 4-jarige merrie, »Soeptre", van den heer R. Sierrier, verkocht voor 22000 of f 264.000. Te Stein, in Limburg, is de eerste kolenlaag aangeboord. Van den boortoren wappert de Neder- landsche vlag. Deze uitkomst, buiten verwachtiog gunstig, bewijst, dat er onderling verband is tusscben do kolen beddingen aan gene zijde der Maas (in Belgic's Kempen) en die in ons eigen land. Ter wille van de mode. In Frankrijk werden in een jaar een millio8n colibri's, paradijsvogels en andere aan de vrouwelijke ydelheid opgeofferd. In Engeland worden alle jaren 30 millioen vogels ingevoerd. Heel Europa benuttigt er 150 millioen. Duurt dat zoo voort, dan zullen gansche vogelgeslachten weldra uitgestorvenneen uitgeroeid zyn dit is reeds byna het geval met den zilverreiger, op wien men het vooral gemunt heeft, voor den kuif, die hy enkel in den paartyd draagt. En wat blijft er nog van onze lieve zwaluwen over Zy verminderen van jaar tot jaar. En dan noghoeveel vogels worden er gedood, om de hoeden der dames te ver eieren, alle nuttige, insecten-etende vogeltjes, die den oogst en den boomgaard van ongedierte moeten zuiveren. Een üollandsch schip verbrand. Het Nederlandscbe zeilschip »Amicitia", kapitein Pronker, komende van New-York met 7262 fusten petroleum, kwam den 27 Februari 1.1. op de Fransche kust en ankerde ongeveer 400 meter van de kade van Reuille (Gironde), waar het den volgenden dag zyn lading bestemd voor eenige fabrieken in den omtrek, begon te lossen. Deze lossing liep op de gewone wijze af en er bleven op den 19en dezer slechts 400 fusten aan boord, die voor een andere fabriek waren bestemd. De »Amicitia" was een yzeren driemaster, gebouwd in 1885, metende 1113 tons en toebehoorende aan den heer P. v. d. Hoog, te Krimpen a. d. Lek. Kapitein Pronker, die eenige zaken moest afdoenhad Donderdagmorgen zyn schip verlaten om naar Bordeaux te gaan en het commando overgedragen aan den len stuurman. Behalve de bemanning, die 18 koppen telde, waren een ambtenaar der douane, een waker en de directeur van één der fabrieken aan boord. Twee lichters lagen laDgszy, één geladen: terwijl men met de lading van de tweede zou beginnen. Juist om 5 minuten vóór vieren hoorde men een vreeselyke ontploffing in het middenruim waar zich vier matrozen bevonden. In weinige minuten stond het schip van het eene eind tot het andere in brand en ieder zocht zyn heil in de vlucht. De lichters kozen dadelyk het ruime sop. Twee der mannen, die in het ruim waren, bekwamen lichte brandwonden en wisten zich tydig te redden. De derde, ernstig gebrand aan bet gelaat en de armen, sprong overboord en werd door twee bewoners van Reuille in een roeiboot opgevisoht, terwijl de vierde op gelyke wyze werd gered. Alle schepelingen begaven zich aan land, waar de drie ge wonden in het hospitaal van Blaye werden opgenomeD. Aan redding van het schip viel niet te denken, het brandde tot laat in den avond en is toen gezonken, terwyl de brandende petroleumvaten nog geruimen tyd op het water bleven dry ven. De schade wordt op 300,000 francs geraamdterwyl de kapitein bovendien nog 15,000 francs ver loren heeft, die by in zyn kajuit had geborgen en don volgenden dag naar Nederland wilde opzenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2