ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 2 April 1903. •I BERICHT. (Z ierikzeesche Courant). Da bouw van een nieuwe Ambachtsschool. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7829. Directeura. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Met het oog op het vroeger vertrek der nachtpost en het daarmede in verband staande eerder ter perse gaan van ons Blad, kunnen van heden af de Advertentiën niet later worden aan genomen dan des Maandags, Woensdags en Vrijdags uiterlijk 's namiddags twee ur©. Na dien tijd in komende Advertentiën blijven tot een volgend nummer liggen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Postkantoor te Zierikzee. Onbekende brieven over de 2e helft der maand Maart 1903: 1. L. van den Berg, Rotterdam. 2, Charlo, Mechelen. ii. Wij hebben in ons hoofdartikel van Dins dag den aard en omvang van de betrekkelijk de Ambachtsschool en de Burgeravondschool aanhangige plannen geschetst, en ons tot taak gesteld om in ons nummer van heden de finantiëele zijde er van te bespreken. Zooals de lezers reeds weten, zijn de kosten voor de nieuwe Ambachtsschool met inbegrip van den voor den bouw er van benoodigden grond, het honorarium voor den architect, de uit gaven voor het dagelijksch toezicht, en die voor de besteding door de Commissie van Voorbereiding op een f 26000 geraamd, en werd het Bestuur der Ambachtsschool door de Algemeene Vergadering gemachtigd voor noemde voor de verwezenlijking van het bouwplan benoodigde som tegen een rente van 3 pCt. van het Gemeentebestuur ter leen te vragen, zullende bij eventueele inwilliging van dit verzoek deze som in 25 jaar met een jaarlijksche annuïteit van f 1493 door de Ambachtsschool worden afgelost. Burgem. en Weth. nu stellen den Raad voor, op dit verzoek gunstig te beschikken op voorwaarde: 1°. dat de gemeente in het gebouw ten allen tijde het gratis gebruik hebbe van de lokalen, noodig voor het onderwijs op de Avondschool voor vakonderwijs; 2°. dat, wanneer de inventaris dier lokalen, waaraan door de gemeente f 500 zal worden besteed, voor dat geld niet geheel zal zijn aan te schaffen, en deze derhalve nog aan vulling behoeft, deze aanvulling voor rekening van de Ambachtsschool zal moeten plaats hebben 3°. dat de inventaris dier lokalen steeds in behoorlijken staat door en voor rekening van de Ambachtsschool wordt onderhouden, zoodat het schoonmaken dier lokalen voor rekening van de Ambachtsschool komt, ter wijl de verwarming en verlichting aan de gemeentezorg blijven overgelaten. Ten volle meegaande met de aanhangige door de Commissie van Voorbereiding ont worpen plannen, kunnen wij ons over het voorstel van Burgem. en Weth. niet anders dan verheugen, en koesteren wij dan ook de hoop, dat het Gemeentebestuur dit voorstel met eenparige stemmen moge aannemen, zoo dat het nieuwe scheepje met vlag en wimpel onze haven moge binnenzeilen. Alleen komt het ons in het belang van de gemeente raad zaam voor, dat voor de ricbtige naleving van de gestelde voorwaarden de een of andere waarborg gevonden worde. Het tegenwoordig Bestuur van de Ambachtsschool moge uit conscientieuse mannen bestaan, die aan de genoemde voorwaarden nooit zullen tornen, het blijft niet eeuwig aan het roer, maar zal bij tijd en wijle voor anderen moeten plaats maken. En dan zoude het wel eens kunDen gebeuren, dat deze over de uitvoering der voorwaarden anders dachten dan hun voor gangers, onder wier bestuur de gemeente deze bedongen had. Ja, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, wanneer het scheepje veilig binnen de bavon is, dat wil zeggen, wanneer de Ambacbtssobool het gebouw in eigendom verkregen heeft, het nieuwe bestuur, zich niet bekreunend om de zedelijke en historische verplichtingen, de voorwaarden stoutweg over boord werpt, en tot de gemeente onder het eene of andere voorwendsel zegt: »gij blijft uit onze lokalen, en moogt er alleen gebruik van maken, wanneer gij u naar onze voorschriften gedraagt". Het komt ons voor, in het welbegrepen gemeentebelang te zijn, indien Burgem. en Weth. alsnog een waarborg voor de voort durende behoorlijke naleving van de drie bedongen voorwaarden konden vinden. Ook ware het ons inziens niet overbodig, indien rekening werd gehouden met de omstandig heid, dat de statuten van de Ambachtsschool bij Koninklijk Besluit van 4 Januari 1883 zijn goedgekeurd, eu dat die Koninklijke goedkeuring, die uit haar aard voor niet langer dan voor 29 jaar verleend wordt, den 4den Januari 1912 van rechtswege ophoudt, zoodat in dat jaar de gemeente in betrekking kan komen tot een vereeniging, die geen rechtspersoonlijkheid maer bezit. Teneinde du de zekerheid te hebben, dat de Ambachtsschool het van de gemeente geleende bedrag aan haar op tijd en volgens conditie blijft aflossen, zou het overweging verdienen, indien daarvoor het te verrijzen gebouw hypothecair verbonden werd. Behoudens het gemis van eenige maat regelen van voorzorg, komt ons het voorstel van Burgem. en Weth. in allen deele zeer aannemelijk voor, en zoude het zelfs ia niet geringe mate tot schade van de gemeente strekken, indien het onverhoopt de goedkeuring van den Gemeenteraad niet mocht wegdragen. De nieuwe regeling toch, waarbij de Burger avondschool wordt opgeheven, en een Avond school voor vak-onderwijs met vierjarigen cursus, die ia het nieuwe gebouw van de Ambachtsschool gevestigd zal worden, in het leven wordt geroepen, kost, zooals uit een nauwkeurige becijfering blijkt, aan de gemeento niets. De gemeente heeft integendeel daarbij nog eenlg voordeel.- Want zij krijgt, daar de Ambachtsschool haar eigen gebouw sticht, de vrije beschikking over het door haar ten behoeve van het ambachtsonderwijs kosteloos afgestaan gemeentegebouw terug. Wel zal de gemeente bij de reorganisatie van de Burger avondschool meer geld voor tractemeDten, teekenbehoeften, vuur en licht uitgeven, wel zal zij de subsidie voor de Ambachtsschool, die thans, met inbegrip van geschonken hnur. f 800 bedraagt, tot f 4000 verhoogen maar deze meerdere uitgaven worden opge wogen èn door de jaarlijksche subsidie van f 2000, die de gemeente ten behoeve van de Avondschool voor Vakonderwijs van hot Rijk hoopt te ontvangen, èn door de te heffen schoolgelden, die op een f 250 geschat worden. Er kan ons inziens dan ook geen enkele reden zijn het voorstel van Burgem. en Wetb. niet aan te nemen. Integendeel bestaat er alle reden het goed te keuren. Immers, in dien de Raad de inzichten van Burgem. en Weth. niet deelt, dan moet toch de gemeente met het oog op het stijgend aantal leerlingen, waarvoor geen ruimte meer beschikbaar is, overgaan èn tot een verbouwing van de Burgeravondschool èn in verband daarmede tot een uitbreiding der werkzaamheden van het leeraars-personeel. Een en ander gaat natuurlijk met een uitgaaf ineens en met een vaste jaarlijksche terugkeerende verhooging van de salarissen der leeraren gepaard. Wij besluiten om niet te uitvoerig te wezen met deze beschouwing dit artikel, maar voegen er aan toe het volgend stuk, dat ons ter plaatsing toegezonden, een zeer belangrijke opmerking bevat. Aangezien het voor de Vereeniging »De Ambachtsschool" wel onuitvoerbaar zoude zijn zich het benoodigd kapitaal te verschaffen, verdient het plan toejuiching om de gemeente als geldsohietster te doen optreden. Toch is dit niet zonder bezwaren. De rentevoet, waarop de annuïteit (rente met aflossing te zamen) gebaseerd is, bedraagt 3 pCt. en is zeker vrij gering; bij den tegenwoordigen koers •der 2| pCt. Nat. Schuld, die ongeveer om de 80 pCt. loopt, lijdt de gemeente reeds verlies op de rente, die zij door kapitaal- versohaffiog derft. Een ernstiger bezwaar echter is de onzekerheid, tegen welke koersen de gemeente de jaarlijks terug te ontvangen aflossingen zal moeten her-beleggen. Gesteld, dat de verkoop, noodig om de f 26000 te verschaffen, tegen de huidige noteering van pl. m. 80 pCt. kan geschiedenniemand tooh zal durven aannemen, dat gedurende 25 jaar die koers zal blijven. Het is bekend, dat in 4894 en 4895 de pCt. N. S. genoteerd zijn geweest tot 93 en 94 pCt. Mochten de koersen iioh in diezelfde richting gaan be wegen ten tijde der wederbeleggingen, dan zoude de gemeente een aanzienlijk bedrag in haar kapitaal achteruitgaan. Dit gevaar zoude vermeden kunnen worden, door de gemeente meer als tusschenperöo' to doen optreden. Zij zoude bij een Credietinstelling het kapitaal kunnen opnemen ten haren name maar voor rekening van de Ambachtsschool. Zeer zeker zoude men niet slagen op een basis van 3 pCt. rente. Als men zich dus wil bepalen bij ODgeveer het gestelde bedrag der annuïteit (f 4493), dan zoude een langer termijn, bijv. van 30 of 35 jaar, moeten worden geateld voor de aflossing. Zuid-Afrika. Pretoria, 30 Maart. Zaterdagavond heeft een vrij ernstig gevecht plaats gehad in de kazerne van het 2de bataljon van het Leinster- regiment. Bij een poging door te hulp geroepen troepen om een aantal dronken soldaten in hechtenis te nemen, wapenden de muiters zich met geweren, deden er de bajonet op en wisten patronen machtig te worden. Zóó posteerden zij zich en vuurden. Vier man werden door kogels gfetroffen, bovendien nog 46 man gewond. Éón van de gewonden is reeds ovorleden. Uit Johannesburg word gemeld, dat er op het oogenblik onderhandelingen worden gevoerd te Pretoria tasschen de Hollandsche geestelijken en vertegenwoordigers der regeering, ten aanzien van de boerenweduwen en weezen. De regeoring moet voornemens zijn, het reeds tor beschikking van de boerengeneraals gestelde bedrag te verhoogen voor de stichting van landbouw- en industrie scholen. Aan elke weduwe zal 2 acre geïrrigeerde grond afgestaan worden, opdat zij in haar eerste behoeften kannen voorzien. De generaals De la Rey en Botba zullen binnenkort bijeenkomen met den ex-waar- nemenden president Schalk Burger, om te bepalen, welk deel van de in Europa samen gebrachte gelden uitgekeerd zal worden aan weduwen en weezen. Engeland. Londen, 30 Maart. Koning Edward ia hedennamiddag ten 3 ure naar Portsmouth vertrokken, om vandaar op het koninklijk jacht scheep te gaan naar Lissabon. Men zegt, dat het bezoek van den koning aan het Hof van Portugal ten doel heeft do Delagoabaai in Zuid-Afrika aan Engeland te doen overgaan. Uit Newport wordt gemeld, dat een Engelsche dame, die op het eiland Wight woont, de gewezen kroonprinses van Saksen aldaar een huis heeft aangeboden, en dat de prinses daar weldra haar intrek zal nemen. Londen, 31 Maart. Uit Berlijn wordt gemold, dat koning Edward vermoedelijk in den aanstaanden zomer een bezoek zal brengen aan den keizer te Potsdam en dat de beide vorsten elkaar vermoedelijk ook zullen ont moeten te Kopenhagen, bij beider bezoek aan koning ChriBtiaan. Italië. Uit Milaan werd dezer dagen gemeld, dat uit de bij Pozzo Sant' Evasio gelegen villa Falletta, toebehoorende aan mevrouw Virginia Quartara-Gavino, de weduwe van een vier jaar geleden te Genua overleden bankier, een bedrag van bijna drie millioen lire aan bankbiljetten en baar geld gestolen was. Mevrouw Gavino ging in de omgeving voor rijk door, maar dat zij in haar villa millioenen opgestapeld had liggen, geloofde geen sterveling, en de boeren uit den omtrek haalden dan ook ongeloovig de schouders op, toen er verteld werd van dien grootscheepschen diefstal. Maar mevrouw Gavino gaf een opheldering omtrent haar weinig moderne manier van millioenen te beleggenzij stelde geen vertrouwen in de bankiers en na de conversie der Italiaansche staatsschuld bad zij al haar geld van de Turijnsche Bank afgenomen. De ^spiritus rector" van haar geldzaken werd toen de vroegere koetsier van haar echtgenoot, een zekere Bellavita, die met zijn familie in de villa woonde en daar heer en meester was. Van welken aard de betrekkingen waren, die er bestonden tussohon de vrij bejaarde millionaire en baar vroege ren koetsier, ie nog niet heelemaal opgehelderd, maar het staat vast, dat Bellavita vrij bij de brandkasten van de weduwe kon gaan, dat zij hem j herhaaldelijk aanzienlijke sommen gelde heeft geschonken (eenmaal bijna 400.000 lire), dat zij hem tot haar eenigen erfgenaam maken wou, enz. Voor Bellavita kon er dus eigenlijk geen reden bestaan, zich de millioenen van mevrouw Gavino langs ocreohtm&tigen weg toe te eigenen, en toch houdt de politie juist hem voor den dief aangenomen dat er werkelijk een diefstal is gepleegd. Bellavita is dadelijk in hechtenis genomen, ofschoon zijn meesteres verzekerde, dat hij onschuldig was. Maar hij was de eenige, die wist, dat mevrouw Gavino zooveel geld in huis had, terwijl twee groote honden, die 's nachts de villa bewaakten, kort na elkaar op geheim zinnige wijze verdwenen zijn. Intusschen blijven velen gelooven, dat het heele verhaal van den diefstal verzonnen is, al begrijpt men ook niet met welk doel dit zon zijn gedaan. Merkwaardig is in elk geval de kalmte van mevrouw Gavino, die nagenoeg baar geheele vermogen heet kwijt te zijn. Zeer wysgeerig heeft zij opgemerkt, dat geld niet gelukkig maakt. De politie is ijverig in de weer om in dezo duistere zaak eenig licht te brengen. Nederland. Haarlem, 34 Maart. Toen hedenmorgen de ploegbaas Vos de lijn bij Vogelenzang ging schouwen, vond hij het lijk vau zijn ruim 20-jarige dochter Bertha. Het hoofd was van den romp gescheiden en een been was mede afgereden. Gisterenavond was zij op bezoek gegaan bij haar zuster, die spoorwegwachteres is. De ouders wisten nieffebeter of zij zou daar den nacht doorbrengentoch blijkt z(j vannacht nog teruggegaan te zijn met gemeld noodlottig gevolg. Alkmaar, 31 Maart. Bij do heden ge houden stemming voor een lid der Tweede Kamer in dit district werden uitgebracht 6592 geldige stemmen. Hiervan verkregen do heeren mr. J. G. Sybrandi (anti-rev.) 2645; jhr. mr. P. van Foreest (lib.) 4700; C. A. Zelvelder (vrijz. dem.) 1585 en J. G. van Kuykhof (soc.-dem.) 656 stemmen. Alzoo herstemming tueschen de heeren mr. J. G. Sybrandi en jhr. mr. P. van Foreest. Amsterdam, 30 Maart. Naar wij vernemen, hebben alle gehuwde miliciens, werkzaam bij de Staatsspoor en Hollandsche Spoor, Zaterdag avond f 25 van hunne direction gekregen. Men heeft onlangs kortelijk gewaagd van een ernstig geval van dienstweigering aan boord van de »Sommelsdijk". Dat geval heeft gevolgen gehad. De »Soramelsdijk" is van Amsterdam ver plaatst naar Hellevoet; de eerste officier is door een ander vervangen en een zestal van de belhamels zijn uit den dienst verwijderd. De 62-jarige lijkdienaar, die den 18 dezer aan den Sloterweg in een begrafenis stoet door bet afwaaien van de kap van een in aanbouw zijnd huis werd gewond, is aan de gevolgen overleden. De Havenarbeider, het officieele orgaan van de Dokwerkersfederatie, schrijft: j>De toestand van de georganiseerde arbeiders is niet meer zoo gunstig als in den beginne. Het op den langen weg schuiven door de Rogeering, de draai, dien Troelstra genomen heeft, met andere oorzaken, hier niet te noemen, hebben gemaakt, dat vele arbeiders, van welke richting dan ook, niet meer weten waaraan zij zich hebben te houden". 's-Gravenhage30 Maart. De heer H. van Kol, lid der Tweede Kamer, is gisteren op reis gegaan naar Ned.-Guyana en Cura^au, teneinde deze bezittingen van nabij te leeren kennen. Zooals bekend is, bezocht de heer Yan Kol ook met hetzelfde doel onze O.-Indische bezittingen. De Fransche minister van koloniën heeft den heer Van Kol aangeboden een oorlogsschip te zijner beschikking te stellenom de verschillende eilanden, behoorende tot de Fransche bezittingen in Zuid-Amerika, te bezoeken en lord Lansdowne heeft voor het Engelsche gebied in die streken dat voorbeeld gevolgd. De heer Van Kol is voornemens, bij zijn terugkomst in Juli a.s., zijne reisverhalen in verscheidene talen tegelijk te doen verschijnen. Alhier wordt sedert Zaterdag een elf jarig meisje vermist. Op dien dag des middags 12 uur heeft dit meisje, Josephine van der Meyde, geboren alhier 7 October 4894, wonende bij hare ouders aan de Houtmarkt 25, de sehool in de Bleekerslaan verlaten en is sedert niet meer teruggezien. In de laatste veertien dagen heeft zy aan bare ouders verteld, dat zij vier malen, steeds 's middags na 4 uur als zy van de school kwam, op het Hofspui aangesproken werd door een langen zwarten man, die haar kwartjes beloofde als zij met hem medeging. Er wordt vermoed, dat het Zaterdag dezen man gelukt is haar mede te lokken en dat er wellicht ten opzichte van dit meisje is gepleegd een ernstig misdrijf. De commissaris van politie der 2e afdeeling verzoekt dringend nauwkeurige nasporingen op uitgebreide schaal, ook in bosschen, duinen en andere afgelegen plaatsen, naar het meisje en indien misdrijf is gepleegd, haar ona&Dgeroerd te laten liggen, onder bewaking, op defeats van vinding en onverwijld bericht. Rotterdam, 30 Maart. Te Kraliugen zou de 65-jarige water-en-vuurman Hendrik Bos man, die met zijn 33-jarige vrouw, C. Brug- mans, bij zijn schoonmoeder woont in de Rubensdwarsstraat, wegens een maagkwaal naar het ziekenhuis vervoerd worden. Vooraf had hij eene kleine woordenwisseling met zijne vrouw en ging haar toen eensklaps te lijf met een driekante zaagvyl. De 66-jarige schoonmoeder kwam tusschen beiden en al worstelende bereikte men de straat, waar een buurman de vechtenden scheidde. Het bleek toen, dat de jonge vrouw vier ernstige steken had bekomen, twee in den rug, een aan den bals en een aan den rechterarm, en in gevaar verkeert. De dader koos het hazenpad. Toen de politie, na zich eerst met de gewonde vronw bemoeid te hebben, hem g'wg zoeken, bleek het dat hij zich in buis had opgehangen. Hy was vader van zes kinderen. Toen het s.s. >PotBdam" der Holland Amerika-lijn Zaterdagnamiddag op het punt stond naar Amerika de reis te aanvaarden, kwam telegrafisch bericht van den officier van justitie uit Cbemnitz, waarin de aanhouding verzocht werd van den 32-jarigen Robert Zimmerman, verdacht van verduistering van ongeveer 6000 Mark. Door den inspecteur der rivierpolitie, den heer J. W. Holsbergen, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en werd de gesigna leerde werkelijk aangetroffen, toen hy op het punt stond de wijk te nemen naar de Nieuwe Wereld en zich juist daartoe aan boord wilde In afwachting, dat over zyn uitlevering beslist zal zyn, werd hij overgebracht naar htt Huis van Bewaring. In zyn bezit werd slechts 200 Mark De recherche is op het spoor gekomen van een uitgebreiden spoorwegdiefstalin verband waarmede 5 spoorwegarbeiders remmers en rangeerders, wonende Zijdewinden- straat en Goolschestraat, in verzekerde be waring zijn gesteld. Zij zouden belangrijke hoeveelheden goederenschoenen enz. uit waggons op het emplacement van het station D. P. hebben ontvreemd. Zierikzee, 4 April. Wij waren gisteren avond in de gelegenheid de op de teekenzaal van de Burger-Avondschool tentoongestelde teekeningen van de leerlingen dier inrichting te bezichtigen, en waren getroffen door de verbazende vorderingen, die deze binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop gemaakt hebben, zoodat de leeraar in het handteekenen, de heer J. H. Ochtman, met groote voldoening op de vruchten van het door hem verstrekte onderwijs kan terugzien. Bij de directe belastingen enz. zijn verplaatst, met ingang van 4 Mei: J. Bazen, kommies 4e kl., van Kortgene naar Vlissingen; C. F. van Leeuwe, kommies 2e kl., van Hoedekenskerke naar AxelH. N. J de Nooijer, kommies 3e kl., van Hansweort naar Kortgene; L. Minderhout, id., van Vlissingen naar Hansweert; A. J. W. Korffi, id., van Axel naar Sluis; V. A. van Aerde, id., van Aardenburg naar Hoedekenskerke; M. D. J. H. v. d. Brink, id., van Eede naar Veldzigt; E. van Hurck, id., van Zuiddorpe naar Eede F. B. Tas, id., van Oud-Beijerland (tijd.) naar Sas-van-Gent; J. C. Maat, kommies 4e kl., van Veldzigt naar HoedekenskerkeA. Sonne- vylle. id., van Afferden naar Aardenbnrg A. Breure, id., van Nieuwesluis (tijd.) naar Aardenburg; I. Boddery, id., van Oostburg (tijd.) naar Sas-van-GentM. A. v. d. Bliek, id., van Goirle naar Zuiddorpe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1